PZC De pleister Je onreine hand 25 Medische vindingen ADHD woensdag 1 oktober 2003 Charlie kan het zich al bijna niet meer herinneren. Ook haar ouders moeten moeite doen. 'O ja, ze viel constant van haar stoel. En ze was zo ongedurig.' De negenjarige Charlie was een jaar geleden een druk kind, kon niet de tijd nemen om te luisteren. Charlie heeft de verschijnselen van ADHD. Dankzij een aanpassing van haar voedsel komt nu het echte leuke karakter van Charlie naar buiten. «IMMMHÏIÜl»] Mobieltje Broccoli Multiple sclerose Spierpijn Borstkanker Sint Janskruid 'Wel cola maar Tomaat mag Door ELLEN VAN DER HART en jaar geleden zijn de ouders van Char lie, Mieke en Guido, naar drs. Lidy Pelsser gegaan. „Kinderen waarvan men denkt dat ze AD HD hebben, blijken vaak een intolerantie voor een aantal etenswaren te hebben. Dat voe ding invloed kan hebben op ge drag is al wel aangetoond", al dus kinderpsychiatrisch onder zoeker Pelsser. Dankzij de aan passing van de voedingsge woonten verminderden niet ai- leen bij de meeste kinderen de concentratieproblemen en de hyperactiviteit, ook lichameiij- ke klachten als hoofd- en buik pijn, maagklachten, eczeem en overmatige transpiratie namen af. De kinderen moeten beginnen met het zogeheten eïirninatie- dieet van drs. Pelsser, waarbij ze vier weken lang (korter als er al eerder resultaten zijn) zeer streng op hun eten moe ten letten. Uitgezocht wordt welke voedingsmiddelen een verkeerde reactie veroorza ken. Taboe zijn onder an dere melk, eieren, sinaas appels, noten en kleur- en smaakstoffen. Op het me nu staan wel rijstwafels, brood, Chinese kool, rode bieten, mango, wortel, lamsbout, kalkoen, bouil lon, perendiksap en ka millethee. „Wij moesten erg creatief worden in de keuken. Zo bakten we het stevige brood in de roomboter, dan vond ze het wel lek ker. Ook het boodschap pen doen duurde in het begin erg lang. Je moet elk etiket lezen om te voorkomen dat er een in- Charlie verstopt' zich achter een aantai producten die ze niet meer mag eten. grediënt inzit dat zij niet mocht hebben", herinnert Mie ke zich. „ik wist eigenlijk vanaf het begin dat het iets was dar ze dagelijks at." „Ai anaf de tweede dag had den we een anaere Charlie in huis", vertelt Guido. „Zelf noemde ze dat: ik moet nu niks meer. Het was alsof er een bepaalde spanning uit haar lijf verdween. Na vijf dagen was ze niet meer verkouden en haar ongedurigheid kwijt. Ze kon een heie dag thuis blijven zon der zich te vervelen. Dat was nog nooit voorgekomen. Na acht dagen gaf ze zeifs kleine dingetjes weg aan anderen, dat was ongekend." Voorheen was de relatie tussen ouders en kind wel eens moei zaam. „We konden moeilijk contact met haar krijgen. Nu gaat het allemaal beter. Haar eigen karakter komt duidelij ker naar buiten. Ze uit zich makkelijker, praat meer en toont haar emoties." Charlie was ruim acht jaar heel beweeglijk. Niet dat ze nu heel stil op een stoel zit. Maar ze blijft tijdens het interview wel aan tafel zitten. En dat zou bij na een jaar geleden niet denk baar zijn geweest. „Ze liep al met zeven maanden. Als twee jarige had ze het slaapgedrag Cola mag van een achtjarige. Daardoor word je wel hyperactief Je moet jezelf wakker houden. Ik bleef 's avonds bij haar bed zit ten om haar te helpen in slaap te vallen. Dat heb ik een jaar volgehouden", aldus Guido. Charlie kijkt alsof ze het zich al niet meer kan herinneren. De kleuterjuf kwam destijds met de opmerking dat Charlie ADHD heeft. „Daar konden wij eigenlijk wel mee leven. We hadden een druk kina in huis maar we wilden absoluut geen pillen. Toen we van dit elimi- natiedieet hoorden, wisten we dat dit voor ons de manier is." En nu blijkt dat een voedselin- tolerantie de oorzaak is van de problemen. Intolerantie „Tot nu toe blijkt ze een intole rantie te hebben voor koemelk (kwark, kaas, yoghurt etc.) en citrusproducten (sinaasappel, grapefruit, mandarijnen). Dat betekent dus ook geen oranje ijsje, oranje ranja of dubbel- drank. Dat valt dus ontzettend mee. We zijn nu bezig met de laatste weken van de test, zo moeten we nog de E-nummers tes ten. En ze lust nu veel meer dan een Friet mag melk' jaar geleden", vertelt Mieke. Charlie beaamt dat knikkend, al drinkend uit haar colablikje. „Ik weet wat ik niet mag. Als er getrakteerd wordt op school, let ik altijd zelf goed op. Als ik het wel eet, weet ik dat ik weer zo druk wordt. En dat wil ik niet." De intolerantie betekent dat Charlie ook geen melkchocola de kan eten, maar wel pure. Geen 'gewoon' brood maar wel koemelkeiwitvrijbrood. Er blijft genoeg over. Geitenkaas, feta, sojaproducten. „Charlie corrigeert ons nu zelfs bij het boodschappen doen. Laatst kocht ik paté voor haar. Zij zag zelf dat er melk in zit. Je merkt het ook meteen als ze iets ge geten blijkt te hebben waar ze Foto Ton de Hond niet tegen kan. Vooral haar zusje Bess kan daar over mee praten. Die heeft ook regelmatig tijdens dit afgelopen jaar gewezen op reacties in Charlie. 'Geef haar dat maar niet meer, dan maakt ze ruzie met me', hoorden we regelmatig." Als Charlie nadenkt over de veranderingen in haar leven, wordt na even nadenken trots gemeld dat haar rapport nu veel beter is. „Ik voel me nu veel beter. Heb minder buik pijn, en bijna geen groeipijnen meer. En ik heb veel meer vriendinnetjes nu. Vroeger maakte ik steeds ruzie maar nu gaat dat veel beter." Banaan mag Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) wordt ver oorzaakt door (vaak erfelijk bepaalde) stoornis in de herse nen. Over de oorzaak is nog weinig bekend. Drs. Pelsser voert in haar Onderzoekscentrum voor Hyper activiteit en ADHD in Eindhoven gesprekken met de ou ders en leerkrachten, niet met de kinderen zelf. Via een eliminatiedieet probeert zij te achterhalen welke voe dingsmiddelen een verkeerde reactie veroorzaken. De ouders moeten een dagboek bijhouden waarin alles genoteerd moet worden, zowel positieve als negatieve reacties op een nieuw voedselproduct. De mobiele telefoon blijkt een uiterst gunstige plek te zijn voor de overleving van de bacterie Acinetobacter baumannii. Vooral medisch personeel moet hierop be dacht zijn, want voor zieke mensen kan besmetting met deze bacterie fataal aflopen, waarschuwde J. Gilad (Soko- ra Ziekenhuis, Beer-Sheva) tijdens de jaarlijkse Inters- cience Conference on Antimicrobial Agents and Chemo therapy in Chicago. Gilad trof tijdens een onderzoek Aci- nobacter aan op 12 procent van de mobieltjes van zie kenhuispersoneel. Een deel van de bacteriën bleek resis tent tegen veel antibiotica. Een bestanddeel van broccoli en andere koolsoorten voorkomt (althans in de reageerbuis) dat het herpes simplex virus, onder ande re verantwoordelijk voor de koortslip en genitale wratten, zich kan verme nigvuldigen. Dit meldde T. Stoner (Ohio University College of Medicine, Rootstown) tijdens een congres over antibiotica in Chicago. Als dit bestand deel van broccoli, indol-13-carbinol gehe ten, ook in de praktijk werkt kan op basis hiervan mogelijk een nieuw medicijn te gen herpes simplex worden ontwikkeld, meent Stoner. Het meemaken van stressvolle gebeurtenissen als een sterfgeval in de familie vergroot bij mensen met de ziek te multiple sclerose (MS) de kans dat de ziekte tijdelijk verergert. Dit concludeert D. Buljevac (Erasmus MC, Rot terdam) in het medisch tijdschrift British Medical Jour nal op grond van een onderzoek onder 73 MS-patiënten. Mogelijk stimuleren de vrijkomende stresshormonen het ontstekingsproces dat de basis vormt van de ziekte MS, oppert Buljevac. Een paar koppen sterke koffie drinken voorafgaand aan een stevige lichamelijke inspanning, vermindert de spierpijn tijdens de inspanning. Dit schrijft R. Motl (Uni versity of Georgia, Athens) in het vakblad Journal of Pain op grond van proeven bij 16 vrijwilligers. Of de pijnstillende werking van cafeïne zich afspeelt in de spieren zelf of in de hersenen (waar de gewaarwording van pijn plaatsvindt) is nog niet duidelijk. Geregeld sporten of 2,5 uur per week stevig wandelen is niet alleen goed voor hart en bloedvaten, maar vermin dert bij vrouwen boven de 50 jaar ook nog eens het risi co op borstkanker met bijna 20 procent. Dit concludeert A. McTiernan (Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle) in het medisch tijdschrift JAMA op grond van een onderzoek onder ruim 74.000 vrouwen. Lichaamsbe weging leidt tot een afname van vetweefsel en daarmee tot een verminderde aanmaak van hormonen die de groei van bortstumoren bevordert (bijvoorbeeld oestro- geen), geeft McTiernan Als mogelijke verklaring voor het gunstige effect van beweging. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als vanzelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding? Door MARTEN DOOPER Al in de klassieke oudheid maakten artsen gebruik van pleisters. Deze leken echter weinig op de rolletjes Leuko plast en pakjes Hansaplast die onze medicijnenkastjes nu vul len. Pleisters waren destijds een manier om genees middelen toe te die nen. Het waren mengsels van was, hars, gom, olie - soms zelfs brood - en geneeskrachti ge stoffen. Voor gebruik werden de pleis ters opgewarmd, gekneed en op de gewenste plaats op het lichaam aangebracht. De har sen in de pleister leverden daarbij de benodigde kleef- kracht om de pleister op zijn plaats te houden. De genees krachtige stoffen trokken ver volgens vanuit de pleister via de huid of de wond waarop de pleister was aangebracht, in het lichaam. In latere eeuwen werden de pleisters aan de bui tenzijde voorzien van een laag textiel of zeemleer. Aan het einde van de 19e eeuw veranderde de functie van de pleister. Niet langer de medici nale werking ervan stond voorop, maar de mo gelijkheid er ver band en andere zaken mee vast te hechten of er een wond mee te bedekken. De gom van de klassieke pleis ters werd hiertoe vervangen door rubberachtige kleef stoffen als caoutchouc en gutta percha. Deze hadden ech ter als nadeel dat ze de huid flink irriteerden en zo sterk kleefden dat de pleisters nau welijks meer waren te verwij deren. In 1901 deed de Duitse apothe ker Oscar Troplowitz (1863- 1918), die in 1890 de pleisterfa- briek van Paul Beiersdorf in Hamburg had overgenomen, een belangrijke ontdekking. Door aan de kleefstof zinkoxi- de toe te voegen, ontstond een pleister die geen irritatie ver oorzaakte en zonder proble men van de huid te verwijde ren viel. Vanwege de helder witte kleur die de kleurstof door de zinkoxide kreeg, doop te Troplowitz zijn nieuwe pleis ter Leukoplast, naar het Griek se 'leukos' hetgeen 'wit' bete kent. Het werd een daverend succes, mede door Tropowitz' grote zakelijke kwaliteiten. La ter ontwikkelde Tropowitz nog de lippencrème Labello, de huidzalf Nivea en de eerste tandpasta. Ook het doorzichti ge plakband, Tesafilm, zag in de Hamburgse fabriek het le venslicht. Enkele jaren na Troplowitz' dood kwam een volgende door braak. Gelijktijdig ontstond in Europa en in de Verenigde Sta ten het idee hechtpleister al in de fabriek te voorzien van een laagje verband. In Europa was het, bijna vanzelfsprekend, de firma Beiersdorf die deze prak tische vorm van wondverzor ging onder de naam Hansaplast (een verwijzing naar de status van Hamburg als Hanzestad) vanaf 1921 van de band liet rol len. In de Verenigde Staten kreeg ene Earle Dickson het zelfde lumineuze idee. Naar verluidt omdat zijn vrouw Jose phine zich bij het koken voort durend in de vingers sneed. Dickson, katoen-inkoper bij de firma Johnson Johnson, voor zag stroken hechtpleister van wondgaas, zodat Josephine daar in geval van nood snel een stukje van kon afknippen. Toen Dickson dit aan zijn baas vertelde, was het slechts een kwestie van tijd voordat, even eens in 1921, de eerste rollen Band-aid, zoals de merknaam in de Verenigde Staten luidde, de fabriek verlieten. Thuis hadden we vroeger stukjes krantenpapier, die aan een draadje waren geregen, in de wc hangen. Na het poepen moest je er een velletje af trekken en je billen ermee schoon poetsen. Ik herinner me, dat ik dat als kind geen gemakkelijke opgave vond. Toen ik wat ouder was, logeerde ik wel eens bij Indonesische mensen. Mijn eerste oezoek aan de wc was even schrikken. Er hing geen kran tenpapier. Hoe moest ik nu mijn bil len schoon krijgen? Vragen stellen over dit soort intimiteiten durfde ik niet. Dus besloot ik zonder poetsen mijn broek maar op te hijsen. Later hoorde ik dat er een fles met water in de wc stond, een zogenaam de bottol tjebok. Het water moest ik tussen mijn billen laten lopen en met mijn blote hand de poep wegwassen. Zo deden alle mensen dat in Indone sië. Het schoonmaken na een toiletbe- zoek gebeurt in Azië en Afrika op al lerlei verschillende manieren, met water, met bladeren van planten, maar ook bijvoorbeeld met schelpen. Wat echter in vrijwel alle culturen ge lijk is, is datje alleen je linkerhand gebruikt om schoon te maken. Dit is je onreine hand. Daarmee mag je niet eten en ook geen mensen begroeten. Toiletpapier op een rolletje zoals wij dat nu gebruiken, bestaat sinds 75 jaar, meldde de krant onlangs. Ter ere van dit jubileum liet de Duitse toilet-papierfabrikant Hakle een on derzoek instellen naar de manier waarop wij onze billen afvegen. Man nen vouwen de papiertjes eerst een paar keer dubbel voor ze het gebrui ken. Vrouwen maken er meestal een propje van. Een Nederlander gebruikt per dag zo'n 25 velletjes, een Span jaard de helft, maar bij een Ameri kaan is alles groter. Die verslijt ge middeld 57 stukjes papier. Wat heeft een arts nou te maken met hoe iemand zijn billen schoonmaakt? Het onderwerp komt met enige regel maat in de spreekkamer ter sprake. Mensen komen soms ongerust op het spreekuur omdat ze een paar bultjes bij hun anus hebben ontdekt. Bij on derzoek blijkt het dan om aambeien te gaan. Een onschuldige maar soms lastige kwaal. De adviezen zijn bij de meeste dokters hetzelfde. Zorg dat je ontlasting niet te hard is, houd de ontlasting niet te lang op, zorg voor voldoende lichaamsbeweging, koop zalf bij de drogist en... bij voorkeur geen toiletpapier gebruiken. Toiletpa pier kan zorgen voor een voortduren de irritatie van de aambeien. Maak je billen schoon met een nat washandje, sponsje, vochtig toilet doekje of gebruik een bottel tjebok. Artsen geven geen advies over welke hand je daarbij moet gebruiken, maar bij vrijwel alle Nederlanders is dat rechts. Een Aziaat of Afrikaan gruwelt alleen al bij de gedachte. AessH'1 Bestanddelen van Sint Janskruid, onder andere populair als kruidenmiddel tegen depressies, bevorderen de activiteit van een enzym, cytochroom P450 geheten, dat van groot belang is voor de afbraak van veel reguliere medicijnen. Op die ma nier vermindert het gebruik van Sint Janskruid het effect van reguliere medi cijnen, schrijft J. Markowitz (Medical Uni versity of South Carolina, Charleston) in het medisch tijdschrift JAMA op grond van een onderzoek bij 12 proefpersonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25