PZC Jeugd trekt tijdelijk in Trefpunt PZC Vrouwenbond viert tachtigjarig bestaan Jeugdbrandweer steeds professioneler Schaapskudde weer in de knel Minder klachten over Vlissingse evenementen College komt met oplossing voor jongeren in wijk Nieuw-Middelburg 15 agenda w woensdag 1 oktober 2003 Wandeltocht Dorpsplatform Souburg bijeen in De Zwaan Provincie dreigt met dwangsom Groot schip trekt bekijks Sjoelers in de prijzen Kantoor Cliëntenraad verhuisd Werkstraf voor betasten vrouw Perfecte club Wedstrijden Vlissingen maakt de riolen schoon Noodzakelijk I ifMCZmmmFm 9 doorEdith Ramakers VLISSINGEN - Het nieuwe evenementenbeleid in de ge meente Vlissingen begint resul taat op te leveren. Tot die conclusie komt F. Borgs, uitvoe ringscoördinator evenementen van de gemeente. Hij baseert zijn mening op het 'gering aan tal klachten' dat het afgelopen seizoen bij de gemeente is bin nengekomen. We hebben 366 evenementen gehad in Vlissingen, die varië ren in grootte van een straatbar becue tot het Straatfestival. Al les bij elkaar is er elf keer geklaagd over te veel geluid", merkt Borgs op. In tegenstelling tot voorgaande jaren is het aantal klachten ver houdingsgewijs afgenomen. In 2001 bijvoorbeeld waren er 245 evenementen en noteerde de ge meente eveneens elf klachten. Borgs: „Vorig jaar hebben we bij Film by the Sea nogal wat klachten gekregen over een on veilige verkeerssituatie voor de deur en de geluidsoverlast van de disco. Dit jaar hebben we en kele verkeersmaatregelen ge troffen, die goed hebben uitge pakt. Film by the Sea zelf heeft de 'silent disco' (disco met koptelefoons) ingebracht. Dat was een goede zet. Omwonen den hebben niet meer ge klaagd." Het afgelopen zomerseizoen klaagde een Vlissinger over te veel geluid tijdens het Bevrij dingsfestival. Een bewoner klaagde over het muziekfestival van Razzmatazz in Oost-Sou burg. „We nemen elke klacht se rieus en testen ter plaatse de ge luidssterkte. Niet altijd is de klacht gegrond, omdat het ge luid binnen de normen van de vergunning kan blijven." Aan de Commandoweg in Vlis singen werd begin juli het thea terstuk Picnic opgevoerd door het gezelschap Vis a Vis. De ge meente ontving twee klachten van geluidsoverlast. De technici van het Straatfestival en de een- minutenfilms (films in de open lucht) werden twee keer terug gefloten. Over de zomerdriedaagse van Mae-Uku in Oost-Souburg ont ving de gemeente drie klachten, twee ongegrond en één gegrond omdat de organisatie een kwar tier over tijd was. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De wijk Nieuw-Middelburg krijgt een tijdelijk jeugdhonk. Het be staande gebouw van het Tref punt aan de Nassaulaan wordt geschikt gemaakt voor de jeugd tot een nieuw gebouw klaar is in het nieuw te bouwen winkel centrum in de Veersepoort. De huidige gebruikers van het Tref punt verhuizen naar een tijde lijke behuizing, bestaande uit nog te plaatsen units, naast de gymzaal aan de Sportlaan. Ook skatevoorziening Meker ver huist naar die locatie. Wethou der A. de Vries heeft dat gisteren meegedeeld. Jongeren uit de wijk Nieuw- Middelburg bezetten begin sep tember de oude gymzaal aan de Nassaulaan om hun eis tot een jeugdhonk kracht bij te zet ten. De Vries beloofde toen al VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt zaterdag 11 oktober een herfstocht. De start is bij het clublokaal aan de A. Coortelaan 1. De afstanden bedragen 5,10,15 en 30 kilome ter. De start voor de 30 kilometer is tussen 9 en 10 uur. Voor de overi ge drie afstanden kan gestart worden tussen 10 en 13 uur. Het startburedu is geopend van 8 tot 17.30 uur. OOST-SOUBURG - Het Dorps platform Oost-Souburg houdt dinsdag 7 oktober een openbare bijeenkomst in De Zwaan aan de Kromwegesingel. Het centrum van dorp gaat bin nen afzienbare termijn op de schop. Leden en belangstellen den worden tijdens de vergade ring bijgepraat over de plannen van het gemeentebestuur. Op de agenda staat verder burgerpar ticipatie. In de vergadering wordt af scheid genomen van de wijk- ambtenaar Fred Slager en Fred Hanny, ondersteunend functio naris van de Stichting Palladi um. De nieuwe mensen, onder wie Peter Stok van burgerpartici patie en Natasja Tordoff, team chef van de regiopolitie Vlissin- gen-oost, stellen zich voor. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur zijn best te doen om op korte ter mijn een accommodatie te vin den. Het college besloot gisteren een tijdelijke voorziening te treffen. Het Trefpunt heeft nu de functie van een wijkontmoetingscen- trum voor zowel jongeren als ouderen. „We hebben besloten om de activiteiten voor oudere buurtbewoners te verhuizen naar de Sportlaan", zegt De Vries. „Tot er een nieuw, defini tief jeugdhonk is voor jongeren onder het nieuw te bouwen win kelcentrum, kunnen zij in het Trefpunt terecht. Het Trefpunt is nu al drie dagdelen per week beschikbaar voor jongeren, maar dat is onvoldoende. Zij willen een eigen jeugdhonk." Jongeren kunnen helemaal van het Trefpunt gebruik maken als de andere activiteiten zijn ver plaatst naar de bij te plaatsen units naast de gymzaal aan de Sportlaan. Tegelijkertijd is afgesproken dat het sociaal cultureel werk in Middelburg (SKWM) meer uren vrijmaakt om jongeren te bege leiden. De gemeente Middel burg stelt daarvoor geen extra geld beschikbaar. Het SKWM betaalt dat uit de eigen begro ting. Skatevoorziening Meker, die nu nog gehuisvest is in de oude gymzaal aan de Nadorstweg, gaat naar de gymzaal aan de Sportlaan. Op de plek van Me ker komen bouwkavels. De gymzaal aan de Sportlaan is bouwkundig gezien veel beter dan de zaal aan de Sportlaan. Andere of betere opties zijn niet beschikbaar. De Vries is blij met de gekozen oplossing. „Ik heb er enorm ach teraan gezeten", zegt hij. „Ik heb het ook toegezegd in ge sprekken met jongeren. Maar het is een ingewikkelde kwestie. Je hebt onder meer te maken met kosten en afspraken met de bouwcombinatie Veersepoort." Om de plaatsing van de units mogelijk te maken, is nog wel een planologische procedure nodig. MIDDELBURG - Sturm en Dekker Milieu bv uit Oostkapelle dreigt een dwangsom te krijgen als het bedrijf vanaf 15 okto ber asfaltpuin ongescheiden opslaat op het terrein aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Tijdens een controle op 7 juli werd geconstateerd dat het niet-teerhoudend asfaltpuin, het zogenoemde PAK-arm puim, was opgeslagen tussen an dere steenachtige materialen. Dat is in strijd met de milieu vergunning. Het bedrijf kreeg een waarschuwing en werd een paar weken later opnieuw gecontroleerd. De situatie was niet veranderd. De provincie heeft nu bepaald dat er een dwang som wordt opgelegd van 250 euro per overtreding per dag met een maximum van 10.000 euro. VLISSINGEN - Gisteravond om kwart over acht arriveerde het containerschip Sovereign Maersk op Vlissingen Rede. Het schip voer in de loop van de avond, onder het toeziend oog van tientallen scheepvaartliefhebbers die zich her en der op de Westerscheldedijk hadden verzameld, door naar Antwerpen. Met een lengte van 346.98 meter, een breedte van 42.91 meter, een dead weight van 104.696 ton een capaciteit van 6600 zee containers is de Sovereign Maersk het grootste container schip ooit op de Westerschelde. De scheepvaartdienst trof speciale maatregelen om de 'containersuper' een ongehinder de doorvaart richting Antwerpen te bieden. Het schip voer, volgens voorschrift, met twee loodsen aan boord. Vandaag keert de Sovereign Maersk terug naar zee. MIDDELBURG - Catrien van Zalen en Piet Cevaal van de Eerste Middelburgse Sjoelvereniging (EMSV) zijn bij een sjoeltoernooi in Gilze in de prijzen gevallen. Van Zalen haalde een eerste plaats in de F-klasse en Cevaal kwam op de derde plek terecht in de C-klasse. De EMSV nam met zes personen deel aan de wedstrijd. VLISSINGEN - In verband met de op handen zijnde sloop in het Middengebied van het kantoor aan de Cruqiusstraat 27 is de Vlissingse Cliëntenraad verhuisd. Het nieuwe adres is Ho geweg 88, een zijstraat van de Bloemenlaan. De Vlissingse Cliëntenraad bestaat uit twaalf vrijwilligers, die zich inzet ten voor mensen met een minimuminkomen. Op het ogenblik telt de raad negen leden. In het nieuwe kantoor aan de Hogeweg houdt de Cliëntenraad drie keer per week inloopspreekuur op maandag- en dinsdag middag van 13.30 tot 16.00 uur en op donderdagochtend van 10 tot 12 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 63-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofd stad tot negentig uur werkstraf en twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in een kantoor een vrouw had betast. Aan het slachtoffer moet hij 500 euro smartengeld betalen. De verdachte gaf alleen toe haar bij een borst te hebben gepakt. „Daarna heb ik mijn hand op haar bil gelegd toen ik dreigde te vallen." De verdachte en het slacht offer kenden elkaar. Volgens de verdachte had hij in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld. „Ik heb hier veel spijt van." Officier van Justitie, R. Jeuken eiste 180 uur taakstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het team van de Vlissingse jeugdbrandweer. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De tijd dat leden van de Vlissingse jeugdbrandweer hun eigen laarzen van thuis moesten meenemen, is allang voorbij. Gemeenten, maar ook de volwassen brandweerkorpsen zelf, gaan steeds professioneler om met hun toe komstige opvolgers. Binnen de landelij ke organisatie van jeugdbrandweer- korpsen, gaan zelfs stemmen op om jeugdbrandweerlieden in hun laatste jaar als aspirant examen te laten doen als brandwacht. Dat bevordert de doorstro ming, bevestigt voorzitter Cor Bos van Netwerk Jeugdbrandweer Nederland. Hij wil dat elk korps een eigen jeugd brandweer heeft. De Vlissingse jeugdbrandweer bestaat dit jaar dertig jaar. Vijfenzeventig pro cent van het huidige volwassen korps in Vlissingen en Oost-Souburg bestaat uit oud-jeugdbrandweerleden. In drie decennia leidde de jeugdbrandweer 125 jongeren op, die niet alleen doorstroom den naar de stadsgewestelijke brand weer, maar ook naar korpsen in Gouda, Goirle, Roermond en Ede. De huidige brandweercommandant van de stadsge westelijke brandweer, Ruud Maljaars, begon zijn loopbaan ook ooit als lid van de jeugdbrandweer Vlissingen. Oud-commandant Chris Janse nam in Vlissingen het initiatief tot oprichting van de jeugdbrandweer. Cor Bos, nu voorzitter van de landelijke organisatie, was met zijn vijftien jaar het oudste aspi rant-lid in 1973. Het korps verstrekte af gedankte pakken met scheuren, er kwa men plastic helmpjes, maar de laarzen moesten de leden zelf maar meenemen van huis. „Als ik zie hoe ik ooit begonnen ben", zegt Bos, „en je kijkt hoe de jeugd brandweer er tegenwoordig uitziet; dat is een wereld van verschil. De jeugd brandweer wordt door andere activitei ten ook steeds professioneler. Sinds twee jaar wordt de jeugdbrandweer ook opge leid in de proefklasse hoge druk om ze voor te bereiden op het echte brandweer- werk." Hoofdleider Peter ter Meulen houdt zich inmiddels al dertig jaar bezig met de jeugdbrandweer. Het korps werd enkele malen Nederlands Kampioen en behaal de tientallen ereplaatsen. „Het is niet makkelijk om tegenwoordig met jonge ren te werken", weet hij, „maar je moet eerlijk en duidelijk zijn. Dan heb je aan een groep van twintig jongeren een per fecte club." Vroeger maakte de jeugdbrandweer via kennisoverdracht en spielerei kennis met het vak van brandweerman. De tijd dat tijdens wedstrijden balletjes of blokjes omver gespoten moesten worden om punten te vergaren, is voorbij. „De jeugdbrandweer is professioneler ge worden", vindt ook Ter Meulen. „Onze kleding voldoet aan allerlei Arbo-nor- men. We hebben allemaal, goed passende leren laarzen om maar een voorbeeld te noemen. Dertig jaar geleden bestond er nauwelijks lesmateriaal, nu hebben we officiële boeken van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbe strijding." De aandacht van het gemeentebestuur voor de Vlissingse jeugdbrandweer is on veranderd gebleven. „De gemeente staat niet voor honderd, maar voor tweehon derd procent achter ons. Dat komt ook door het feit dat we als jeugdbrandweer veel aan de weg timmeren. We zijn actief bij de nachtmarkt, we organiseren zelf een rommelmarkt, we werken mee aan de visserij dag en we helpen parkeerwach ters bij evenementen." Die activiteiten betalen zich letterlijk uit. De Stichting Jeugdbrandweer Vlissingen beschikt over eigen mountainbikes, bodywar mers, een oefencontainer en de meest re cente aankoop, een gloednieuwe contai ner voor de kampeerspullen. Vijfjaar geleden alweer rijpte het idee bij de leiding om zich kandidaat te stellen voor de organisatie van de landelijke jeugdbrandweerwedstrijden in het jubi leumjaar. Zaterdag is het zover. In Vlis singen verzamelen zich 36 voertuigen en ongeveer vierhonderd jonge brandweer mensen, inclusief vrienden en familie. Deelnemende Zeeuwse korpsen zijn: Goes, Westerschouwen, Sint Philipsland en Terneuzen. De Vlissingse jeugdbrand weer had zich ook gekwalificeerd voor de finale, maar mag als organisator niet meedoen. „En daar balen ze verschrik kelijk van", weet Ter Meulen. Als doekje voor het bloeden, mogen de Vlissingers volgend jaar automatisch meedoen aan de finale. De locatie voor de wedstrijd houdt Ter Meulen angstvallig geheim. „Het heeft iets te maken met het maritieme karakter van Vlissingen. Burgemeester A. van Dok-van Weele reikt tussen 17.30 en 18 uur de prijzen uit in de vismijn. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De stich ting Zeeuwse Schaapskudde zit opnieuw in de financiële pro blemen. Om een acuut tekort van 20.000 euro op te lossen is de gemeente Borsele in het geweer gekomen. Het college wil de stichting dat bedrag lenen. Maar dan moet er wel een oplossing komen voor het structurele probleem. De ge meente vindt dat er op korte ter mijn moet worden gesproken over een andere financiële aan pak, zodat de gemeente niet elke keer hoeft bij te springen. De problemen bij de Zeeuwse Schaapskudde zijn ontstaan toen de dienstplicht werd opge heven. De vervangende dienst plicht zorgde altijd voor herders omdat de kudde erkend was als arbeidsplaats voor dienstwei geraars. Het Rijk betaalde het salaris van de herders. Sinds de dienstplicht is afgeschaft, zijn ook de weigeraars uit de tijd en moet de stichting alle personeel gewoon uit eigen zak betalen. De inkomsten, vooral subsidies, zijn daarvoor niet toereikend. Het is dan ook niet de eerste keer dat Borsele de kudde uit de brand moet helpen. Voorwaarde voor het verstrek ken van een lening is wel dat er orde op zaken wordt gesteld. Deze week komt het stichtings bestuur met vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur bijeen om de zaak te bespreken. De stichting zorgt er met de be- grazing van bloemdijken voor dat de dijktaluds in de Zak van Zuid-Beveland niet verruigen en dat de grote diversiteit aan planten er in stand blijft. VLISSINGEN - Met muziek, een buffet en foto's van vroeger is gisteren gevierd dat de Vlis singse afdeling van de Neder landse Christen Vrouwenbond tachtig jaar geleden is opge richt. Vier jaar terug verander de de NCVB in de christelijk- maatschappelijke vrouwenbe weging Passage. Toch wilden de vrouwen het jubileum niet on gemerkt voorbij laten gaan. „In 1919 werd de NCVB lande lijk opgericht", vertelt Ina van Gelder, coördinator van de Vlis singse werkgroep. „Het kies recht voor vrouwen werd inge voerd en daarmee ontstond de verschuiving dat vrouwen zich meer wilden ontwikkelen op al lerlei vlakken. In navolging van de landelijke NCVB werden er regionale afdelingen opgericht. Eerst kwamen Goes en Middel burg. Daarna volgde Vlissin gen." In dat eerste jaar telde Vlissin gen 57 leden. Vooral na de oor log nam het ledental toe. „Ik ben voor dit jubileum in de oude no tulen gedoken. Opvallend was VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen waarschuwt voor tij delijk stankoverlast als gevolg van het reinigen van de riolen. Vanaf morgen worden op diver se plaatsen de riolen schoonge maakt en geïnspecteerd. De rioolreiniging duurt vijf da gen. Er wordt aan het riool ge werkt in de Eedestraat, de Hobeinstraat, de Brouwenaar- straat, de dr Friessenstraat, de dr Nolsonstraat, het Stadhuis plein, het Oranjeplein en de Mo lenweg in de omgeving van het rioolgemaal. Door het zogenaamd vacuüm trekken van de riolering, kun nen de bewoners van deze stra ten tijdelijk stankoverlast in huis hebben. De stank is nader hand te verhelpen door alle kra nen kort open te draaien. Ook is het mogelijk dat er door de over druk in de riolering tijdelijk wat rioolwater terugvloeit in de toi letpot. De gemeente raad bewo ners aan om gedurende de werk zaamheden het toilet af te sluiten met het deksel. dat het ledental vooral rond 1953/1954 sterk steeg", zegt Van Gelder. „In die periode waren er soms tien nieuwe aanmeldingen per avond. Eind jaren vijftig i was de bond op z'n grootst. Toen hadden we driehonderd leden. 1 Maar de tijd was anders. Men sen werden bijvoorbeeld auto matisch lid wanneer ze trouw den." Inmiddels lijkt de club, wat het aantal leden betreft, weer terug te zijn bij af. „Op dit moment hebben we vijftig leden. De bond was oorspronkelijk be doeld om vrouwen meer bewust te maken van wat er in binnen- en buitenland speelde. Die vorm van ontwikkeling en bewust wording bieden we ook nu nog door middel van lezingen en bij eenkomsten. Alleen hebben veel jongeren dat tegenwoordig niet meer nodig. De vrouwen van nu zijn over het algemeen goed op geleid." Toch denkt Van Gelder dat de voorlichting die de vrouwenbe weging Passage biedt, nog steeds noodzakelijk is. „We richten ons niet alleen op actue le Nederlandse onderwerpen zoals vrouwen en armoede. We besteden ook aandacht aan we reldwijde thema's. De eerstvol gende bijeenkomst gaat bij voorbeeld over de productie van katoen door boeren in Peru. Maar daarnaast zijn we ook een gezelligheidsvereniging. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13,9.30-11.30: Sjoelclub Stich ting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 9.30-11.30 uur: Kleding ma ken, 9.30-11.30 uur: Koffiecontactoch- tend, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen, 19.30-21.30: Kleding ma ken; SEROOSKERKE Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers en 20.15-21.45 uur: Hatha Yoga; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur. Een kudde schapen langs de Brilletjesdijk in Heinkenszand. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15