13 Halfjaar cel voor misbruik nichtje Veers stadhuis krijgt weer kleur Molukkers optimistisch over wederopbouw Drie jaar cel geëist voor uitvoer drugs en mensensmokkel Gemeente controleert stoffenbeurs Goes op naleving regels PRn VAf r Overlast naaktrecreanten stoort omwonenden en strandgangers Oranje ma DB WEEft Verrassend nieuw: zeeuwse almanak Timberfand® w woensdag 1 oktober 2003 Stelletjes van de reepe Streng Diefstal van auto-ambulance Afval Grenzen open Complot Cheque voor aids-wees PZC WALCHEREN j Ritthem klaagt over naturisten door Ron Magnée RITTHEM - Omwonenden en gebruikers van het strand bij Ritthem klagen steen en been over naaktrecreatie op het strand. Officieel is naturisme in het gebied niet toegestaan, maar daar trekken naturisten zich niets van aan. Bovendien wordt de plek veelvuldig be zocht door mensen die op zoek zijn naar seksueel con tact. Op een willekeurige zonnige dag zijn ze op het strandje tus sen Ritthem en Rammekens- hoek vaak te zien: badgasten die op het strand in adamskostuum recreëren. Volgens de letter van de wet is dat daar niet toege staan. Op Walcheren is immers elders een aantal plekken aan gewezen om naakt te zonneba den. Aan de andere kant wor den er nauwelijks bekeuringen Advertentie uitgedeeld aan naturisten en kan men dan ook gevoeglijk van een gedoogsituatie spre ken. Het strand is ook een locatie waar veel mensen op zoek gaan naar seksueel contact. Bij het vogelbroedgebied dat Rijkswa terstaat in het kader van na tuurcompensatie heeft aange legd, zijn op zonnige dagen veel homoseksuele mannen actief. Klagers benadrukken dat de he teroseksuele mannen echter de meeste overlast veroorzaken. „Ze draaien met hun manne lijkheid boven je hoofd", om schrijft een omwonende uit Ritthem het. Ook zouden vrou welijke badgasten worden aan gesproken en lastiggevallen door naaktrecreanten. om eventuele overlast direct te melden. „Het strandje bij Rit them is toch iets verder weg voor de strandwachten. Maar zodra er meldingen zijn van naakt recreanten die voor overlast veroorzaken, reageren wij on middellijk." De strandwacht verwacht hiermee de overlast te kunnen terugdringen. Hij me moreert het duingebied van het Nollestrand in Vlissingen waar ook vroeger sprake was van overlast, maar waar nu de rust is teruggekeerd. Overigens is er in Ritthem wel degelij k een plek waar naakt ge- recreëerd mag worden: het grondgebied van de camping Zeelandia. Deze kampeerplaats is ruim 25 jaar geleden op gericht op de voormalige stort plaats bij Ritthem. Een woord voerder zegt dat er door bezoe kers van zijn camping „niet of nauwelijks van het strand van Ritthem gebruik wordt ge maakt." Toch ziet hij er geen kwaad in als mensen op een ver laten stuk strand naakt recreë ren. Hij distantieert zich echter van het gedrag van mensen die 'provocerend' naakt rondlopen op plekken waar juist veel tex- tielrecreanten aanwezig zijn. „Kwaadwillenden zijn overal." Tommy Hilfiger dick boons maripe ddnna carolina s c h 0 e n m 0 d e i Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl Een woordvoerder van het COC zegt dat het niet de rondlopen de, homoseksuele mannen zijn die overlast veroorzaken maar juist de heteroseksuele naaktre creanten. Daarbij gaat het niet alleen om singles, maar ook om stelletjes. „En die kunnen flink tekeer gaan", aldus de COC- woordvoerder. Omwonenden melden ook veel gebruikte con dooms te vinden in het duinge bied. De COC-woordvoerder beklem toont dat de bosschages van het natuurcompensatiegebied ook gebruikt worden door homo seksuele mannen die op zoek zijn naar seksueel contact. Maar volgens hem is deze overlast zeer beperkt. Bovendien wordt het gebied alleen tijdens laag water, in de zomer en overdag bezocht. Volgens strandwacht A. Dijk stra is het strenge optreden te gen naaktrecreatie in het duin gebied tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle er de reden van dat veel naaktrecreanten hun toevlucht in Ritthem zoeken. Ook hij krijgt af en toe 'signalen van overlast.' Volgens de strandwacht is het belangrijk Mi door Niels Juist VROUWENPOLDER - Een 60- jarige man uit Sliedrecht die op zijn boot, gelegen op het Veerse Meer nabij Vrouwenpolder, zijn nichtje seksueel misbruikte, is gisteren door de rechtbank in Dordrecht veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk. Daarnaast moet de man een therapie voor zedende linquenten volgen. In de zomer van 2001 zou het meisje door haar oom betast zijn, toen zij een weekje op zijn boot doorbracht. De vrouw en de dochter van de man zouden naar de kerk zijn geweest op het moment dat het meisje seksueel werd misbruikt. De man ont kende echter dat er die zomer iets gebeurd was. Volgens hem was zijn nichtje in de war met een voorval van twee jaar eer- VLISSINGEN - Tussen maan dagavond zes uur en gistermid dag half vijf is in Vlissingen een zogeheten een auto-ambulance gestolen. De 'takelwagen' stond geparkeerd aan de Handelsweg. Op het laadvak van de ambu lance lag een motorblok van on bekende waarde. der, toen hij haar wél had be tast. De officier van justitie ge loofde wel degelijk dat het slachtoffer de waarheid sprak, maar het harde bewijs ontbrak. Daarom vroeg de officier aan de rechtbank om de man alleen te veroordelen voor het feit dat hij wél bekende. De officier eiste 200 uur werkstraf en vijf maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. De rechtbank besloot een hogere straf op te leggen. VEERE - Het stadhuis in Veere wordt onder handen genomen. Een schildersbedrijf is deze week begonnen met het tweejaar lijks onderhoud van het monumentale pand. De deuren en de karakteristieke luiken worden opgeknapt en van een nieuwe laag verf voorzien. Om het karwei te klaren, wordt gebruik gemaakt van een hoogwerker. De werkzaamhe den duren naar verwachting nog een week. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op de Moluk- ken is het tot rust gekomen. Dat zegt een delegatie Molukkers die gisteren in Vlissingen aan kwam. Ze zijn tot zondag 12 oktober in Zeeland te gast om over de voortgang van de zus terstadrelatie met de gemeente Vlissingen te spreken. „Het is vredig op de Molukken en we zijn optimistisch gestemd", zegt gemeentesecretaris J. Te- telepta-Huliselean van Am- bon. „We hebben na de onrusti ge jaren nu de moed om aan de wederopbouw van de Moluk ken te beginnen." Sinds 1996 onderhoudt Vlis singen een zusterstadrelatie met Ambon, een stad met 221.000 inwoners. In de begin jaren werd een programma op gesteld om Ambon te steunen. Er werd ingezet op visserijtoe risme en onderwijs. Ook zou het afvalprobleem worden aangepakt. Op het moment dat de plannen konden worden uit gevoerd, brak de burgeroorlog uit. „Dat was in januari 1999. We hopen nu dat we de projec ten op kunnen pakken en aan de slag kunnen", merkt Tete lepta op. Als het aan de delegatie ligt, wordt nu eerst een oplossing gezocht voor het afvalpro bleem. „Aan het project ge zondheidszorg wordt aandacht besteed." Vorig jaar ging een medisch operatieteam van Zie kenhuis Walcheren naar Am- bon om operaties te verrichten. „En er wordt regelmatig medi sche apparatuur overge bracht." „Dat project loopt. Vandaar dat we nu iets willen doen aan het afvalprobleem. Iedereen gooit zijn spullen op straat. Het is een zootje. Het afval trekt ongedierte aan en het is slecht voor de volksgezondheid", stelt J. Manuputty, directeur van het Haulussy Hospital op Ambon. Op Ambon staan maar drie afvalcontainers. „Er zijn geen vuilniswagens en er is niets geregeld", legt Tetelepta uit. De gemeentesecretaris zegt dat het zin heeft om in 'mensen te investeren'. „Het is niet de goe de manier om geld en materieel te geven. We willen liever des kundigheid uitwisselen. Wij stellen ons voor dat Ambonese medewerkers een tijdje in Vlis singen kunnen meelopen bij bijvoorbeeld de afvalverwer king. Ze doen daar kennis op, J. Manuputty, H. Tetelepta en J. Malaihollo (van links naar rechts): „Het is weer vredig op de Moluk ken." foto Ruben Oreel die ze vervolgens gebruiken op de Molukken." Dit idee is naar voorbeeld van het verpleegkundigen-project, dat bedoeld is om de gezond heidszorg op de Molukken te verbeteren. Ambonese ver pleegkundigen doen in Zee land werkervaring op. Na twee jaar gaan ze terug met het doel om de gezondheidszorg op een hoger niveau te brengen. „Dat is een goed voorbeeld van in ternationale samenwerking, die aanslaat en die vruchten af werpt op de lange termijn", vinden Manuputty en Tetelep ta. De gedachte aan de wederop bouw is geen utopie meer. „Het is een klein wondertje dat het nu rustig is." Om de Molukken te bezoeken is bijvoorbeeld geen speciale toelatingsbrief meer nodig. „De grenzen zijn open voor iedereen. Dat is voor de eerste keer sinds lange tijd", zegt J. Malaihollo, voorzitter van de gemeenteraad. „Door Ambon-stad loopt géén afzet ting meer. De bevolking kan vrij van het ene naar het an dere deel lopen. We feesten met elkaar en de nieuwe gou verneur is een man van het volk." Op vrijdag 10 oktober wordt in Vlissingen een conferentie ge houden over de Molukken. Daarin zal worden ingegaan op de voortzetting van de samen werking tussen Ambon en Vlis singen. Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen heeft in middels ter plekke poolshoogte genomen en met omwonenden gesproken. Ze wilde gisteren nog geen commentaar geven op de situatie. Ook van de zijde van de politie onthoudt men zich vooralsnog van commentaar. Reden is dat het onderwerp van daag door gemeente en politie wordt besproken. door Aector Doorns MIDDELBURG - Drie jaar ge vangenisstraf wegens mensen smokkel en uitvoer van soft drugs eiste officier van justitie R. Rammeloo gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 37-jarige Vlissinger. De ver dachte maakte volgens de offi cier deel uit van een internatio nale organisatie die de laatste twee jaar illegalen naar Enge land smokkelde en verdovende middelen exporteerde. De Vlissinger wordt door het Openbaar Ministerie een lei dinggevende rol toebedeeld. Hij zou de boten en de schippers voor de overtocht naar Enge land hebben geregeld. „Het zijn beroepscriminelen, die er alleen op uit zijn om grote sommen geld te verdienen. De officier wees op het forse strafblad van de verdachte. Zo had de man acht jaar gevange nisstraf in Frankrijk uitgezeten. Daar zou hij samen met mede gedetineerden plannen hebben gemaakt om na de vrijlating il legalen naar Engeland te smok kelen. De officier moest voor de be wijsmiddelen vooral afgaan op belastende verklaringen van de medeverdachten. Twee zeil jachten werden juli vorig jaar in Engeland gecontroleerd. Aan boord bevonden zich drugs en twintig illegalen, de meesten af komstig uit India. De opvaren den werden aangehouden. De Vlissinger zou de boten hebben gehuurd. In totaal zou het om twintig overtochten gaan. De verdachte werd niet één keer op heterdaad betrapt. Hij sprak gisteren over een com plot dat tegen hem gericht was. „Ze hebben tegen mij samenge spannen", zei hij over de mede verdachten, die in Engeland waren opgepakt. Voor het overi ge deed hij er het zwijgen toe. Wel gaf hij het bezit van een hennepkwekerij toe. Raadsman A. Neels vroeg zijn cliënt vrij te spreken van de mensensmokkel en de drugstransporten. „Noch uit de telefoontaps, noch uit de getuigenverklaringen kan ik opmaken dat hij softdrugs naar Engeland heeft getranspor teerd. Hij heeft zich nooit met mensensmokkel ingelaten. Hij heeft zelf gevaren om grow- shopspullen naar Engeland te brengen, omdat hij daarmee veel geld kon verdienen." Op een boot van verdachtes vader heeft Justitie beslag gelegd. De officier kondigde een ontne mingsvordering aan. De rechtbank doet 14 oktober uitspraak. VLISSINGEN - Blijf-van- mijn-lijf Zeeland heeft gisteren 1250 euro geschonken aan Gla dys Jankie, die in het Zuid-Afri kaanse Govan Mbeki woont. Met Govan Mbeki heeft de gemeente Vlissingen een zusterstadrelatie. Wethouder L. Poppe-de Looff zorgt dat het geld in Govan Mbeki terecht komt. Jankie is 'geadopteerd' door de gemeente Vlissingen. Haar moeder is vorig jaar overleden aan aids. De moeder zette zich als raadslid van Govan Mbeki in voor de wederopbouw van Zuid-Afrika. Daarvoor deed ze in september 2000 nog mee aan een trainingsprogramma in Vlissingen. Gladys woont in de Topsy foun dation, een opvangvoorziening voor kinderen die op een of an dere manier door aids zijn ge troffen. Medewerkers en bestuurders van de gemeente Vlissingen hebben eerder dit jaar op vrijwillige basis geld overgemaakt aan de founda tion. Daardoor heeft Gladys een onderkomen en kan ze naar school gaan. door Carla van de Merbel GOES - Ambtenaren van de ge meente Goes gaan vrijdag op de stoffenbeurs in de Zeelandhal len controleren of de organisatie i zich houdt aan de gestelde voor waarden betreffende een beurs. De Centrale Vereniging Ambu lante Handel (CVAH) vindt dat het evenement geen beurs is, maar een markt. De organisa tie van de stoffenbeurs heeft het programma daarom aange past. Volgens het bestemmingsplan van de gemeente Goes zijn de Zeelandhallen een evenemen tenhal en mogen ze niet ge bruikt worden als verkoophal. Wel mogen er beurzen worden gehouden. Daarbij moet het grootste deel van de activiteiten onder de noemer demonstratie te vangen zijn; voor het andere, kleinere deel, mag er worden verkocht. De Centrale Vereniging Ambu lante Handel (CVAH) stelt dat de komende stoffenbeurs niets meer is dan een overdekte markt. W. de Smit, voorzitter van de CVAH-afdeling Zuid- West-Nederland vindt daarom dat de vergunning oneigenlijk wordt gebruikt. „Het is geen beurs, het is niks speciaals. Mijn leden hebben mij opgedragen hier werk van de maken." De marktkooplui zeggen door de beurs veel klanten mis te lopen. Ook De Smit gaat vrijdag op de beurs kijken of de organisatie zich aan de regels houdt. De stoffenbeurs wordt georga niseerd door een gelijknamige organisatie in Zaandam. Per uitgekozen plaats wordt twee keer per jaar een beurs gehou den, in het voor- en najaar. S. Piller van De Stoffenbeurs wijst de kritiek van de CVAH van de hand. „Wij zijn geen overdekte markt. Elke beurs draait toch om verkoop. Als je rondkijkt op andere beurzen zie je dat. Er is niet één beurs die al leen maar bedoeld is om mensen te amuseren." Toch komt de organisatie tege moet aan de klachten en is het programma van de stoffenbeurs aangepast. Zo komen er work shops en zijn er presentaties over stoffen en antiek naaigerei. Het is de vierde keer dat de stof fenbeurs in Goes wordt gehou den. De CVAH heeft eerder de gemeente ook al gewezen op eventuele strijdigheden met het bestemmingsplan. Als ambte naren vrijdag op de beurs con stateren dat de nadruk ligt op verkoop en niet op demonstra tie, hangt de organisatie een dwangsom van 10.000,- bo ven het hoofd. De stoffenbeurs in de Zeeland hallen duurt vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. Advertentie Pullovers t/m mt. XXXXL Jacks t/m mt. 62 Shirts t/m mt. 48 Pantalons t/m mt. 641/4 en toch vertrouwd modél sinds 1900 Plein 1940 - nr. 20 - 4331 LH Middelburg'B' 0118-612508 Feest bij de Covra. De konin gin opende de knaloranje bunker waarin hoogradioac- tief afval de komende hon derdjaar ligt uit te doven. Een verslaggever van Radio 1 vroeg een woordvoerder naar het waarom van de uitbundi ge beschildering van de be tonnen kolos. Zijn antwoord stelde de Zeeuwse luisteraars niet echt gerust. „We willen het gebouw een bijzondere uitstraling ge ven." Advertentie SPORTS FACTORY TIMBERLAND Leder boot in bruin Maten 40 - 46 Van 114.95 voor Aanbidding geldig van 1 t/m 5 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond (ZONDAG GEOPEND)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13