7 Nieuwe reddingsboot voor Westkapelle Lekko-leden krijgen kick van sleepboten Duikers brandweer net niet goed genoeg Zonder diploma geen werk meer op banenmarkt VfIMMHMMiHHil*HAMV(IffUllHM! Paskamer Herfst wolken verdrijven staartje zomer Vlissingse middenstander begrijpt zorg gemeente om Sint Jacobspassage niet Achtste plek zeescouts bij landelijke zeilwedstrijd zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 29 september 2003 Eerste wijktafel Jubileumfeestje vrouwenbond Ouderendag Mogelijkheden Vertrouwd Kledingbeurs liimikwuimjlinilH Hi|!|IHKJ|l|t|i|l!l|i! pui* PZC Inspectie brandveiligheid winkels Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - Nederland slaat door in haar wetgeving over brandveiligheid. Dat vindt W. Nijman, eigenaar van Jeans- centre De Pantalon in de Sint Jacobspassage in Vlissingen. Hij weet zeker dat veel onderne mers uit de Vlissingse winkel straat zijn mening delen. Bewo ners en winkeliers hebben een brief van de gemeente Vlissin gen ontvangen, waarin bekend wordt gemaakt dat medewer kers van bouw en woningtoe zicht en de brandweer binnenkort alle ruimtes op brandveiligheid zullen inspec teren. Van Wijman mag de gemeente wel een kijkje nemen in zijn winkel. ,,Ik werk heus niet te gen, maar als ik te horen krijg dat ik aanpassingen moet doen die veel geld kosten, dan moet de gemeente zelf maar over de brug komen." Sinds de cafébrand in Volendam op 1 januari 2001, waar veertien jongeren om het leven kwamen, zien gemeenten en brandweer intensief toe op de brandveilig heid in ruimtes waar veel men sen samenscholen. De smalle Sint Jacobspassage is onlangs als 'levensgevaarlijk straat' be stempeld. Door de overkapping kan het vuur zich met snelle vaart verspreiden en brand weerauto's kunnen de brand haard moeilijk bereiken. ,,Die kap zit er nu al bijna 15 jaar op", reageert Nijman. „Ik zat des tijds in een commissie die zich bezighield met de plaatsing van de kap en alle problemen die zich daarbij voor konden doen. Er zijn toen ook oefeningen ge daan door de brandweer. Vol gens de brandweer waren de woningen toen goed met ladders te bereiken. De brandweer heeft die ladders toch nog steeds? Ook zijn er toen speciale, brandwe rende tussenwanden aange bracht." Hij zegt de paniek niet te begrij pen. „Ik zit hier al dertig jaar zonder angst en zonder dat er ooit iets is gebeurd. Moeten we dan forse kosten maken omdat er ooit iets, heel misschien, zou kunnen gebeuren? Het is hier al honderd jaar heel veilig." Hij verwijst naar het buiten land, waar hij situaties heeft ge zien die 'wellicht wel gevaarlijk zijn'. „Ik heb het over open elek trische draden die over de grond lopen. We zijn één Europa, maar niet in de naleving van regels." De gemeente zal de huidige ste vige paaltjes vervangen door paaltjes die de grond inzakken om de brandweer een vrije door gang te geven. In de Jacobspas sage zullen drie brandkranen worden geplaatst en ook wordt een koel-sprinklerinstallatie in de kap gehangen. Daardoor moet brandoverslag naar de overkant van de passage wor den voorkomen. Brandweer en gemeente inspecteren tussen 30 september en 16 oktober de wo ningen en winkels. MIDDELBURG - In Middel burg wordt donderdag voor het eerst een wijktafel gehouden voor de binnenstad. De binnenstad heeft tot nu toe geen aparte wijktafel gehad, binnenstadbewoners konden alleen bij wijktafel Noord hun zegje doen. Voor de eerste ver gaderingen zijn twee agenda punten vastgesteld: het par keerbeleid en de herbestem ming van de oude schouwburg. Verder wordt een inventarisatie gemaakt van de onderwerpen die mensen in de toekomst be licht willen zien. De wijktafel wordt gehouden in de stads schouwburg aan het Molenwa teren begint om 20.00 uur. ZEEWOLDE - Vlissingse zee scouts zijn dit weekeinde bij de landelijke zeilwedstrijden in Zeewolde op een achtste plaats geëindigd. Erdeden37 boten mee aan de ti telstrijd. Jim van Belzen van de verkenners van de Vlissingse Scheldezwervers: „De scouts zijn allemaal tussen de 11 en 15 jaar. Ze hebben dit weekeinde gezeild tegen jongens tot acht tien jaar. Dit is zeker een goede prestatie." Hij legt uit dat in de voorronde van het NK, in Yerseke in juli dit jaar, de verkenners in twee groepen werden onderverdeeld. „In de oudste categorie tot acht tien jaar heeft toen de Karei Doorman uit Bergen op Zoom gewonnen. Wij werden eerste bij de junioren." Bij het NK gelden geen catego rie. „Ze hebben van de ouderen verloren. Een team van de Karei Doorman eindigde op de eerste plaats." VLISSINGEN - De Vlissingse afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) bestaat dit jaar tachtig jaar. Dat wordt morgen gevierd met een feestelijk middag- en avond programma in het jeugdgebouw van de Petruskerk in Vlissingen. De NCVB is vier jaar geleden ge fuseerd met de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond. Zo ontstond de nieuwe Organisatie Passage. De Vlissingse afdeling heeft vijftig leden. VLISSINGEN - Het Lokaal Co mité Ouderen houdt woensdag de Dag van de Ouderen in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De bijeenkomst wordt om 10.00 uur geopend door wethouder L- Poppe-de Looff. Op het ochtendprogramma staat ook een demonstratie rol- stoel-linedancing. Onder lei ding van J. Broeke vindt tussen 11.25 en 12.15 uur een forum discussie plaats met als thema Toegankelijkheid voor ieder een'.. Om 14.00 uur begint een optreden van de Zeeuwse Muzi kanten van Arduin. Mevrouw M. Koetje houdt om 15.20 uur oen voordracht. door Anita Janse WESTKAPELLE - Het is nog even wennen voor de redders van het KNRM-reddingsstation in Westkapelle. Zaterdag werd hun nieuwe schip gedoopt. De 'Uly' is zes nieter langer, tien knopen sneller en een stuk beter uitgerust dan haar voor ganger. Het 'Fintje', de oude oranje rub berboot van het reddingsstation wist tien jaar lang de golven van het Westkapelse gat te trotse ren. Wanneer dit bootje moest uitrukken werd het steevast na gekeken vanuit het 'praathuis je' op de dijk, of doormensen die op de dijk een frisse neus kwa men halen. Vandaag hebben de Westkape- laars weinig oog voor de Fint, want boven op de dijk pronkt 'Uly', de gloednieuwe opvolger van de rubberboot. De reddingsboot - 11 meterlang en circa vier meter breed - en het boothuis werden bekostigd uit een schenking en een nalaten schap. Een van de schenkers is de heer F. J. Plesman. Hij uitte de wens dat de nieuwe reddingsboot naar zijn overleden echtgenote zou worden vernoemd. Een kleindochter van Plesman wijd de het schip inTegelijk met de doop van het schip werd ook het nieuwe boothuis 'Henny van Nievelt' officieel geopend. Met de komst van de 'Uly' zijn de mogelijkheden van het West kapelse reddingsstation aan zienlijk toegenomen. In plaats van vijf kunnen er nu maar liefst vijftig drenkelingen aan boord. En door de snelheid en kracht van het schip is het werkgebied en takenpakket van het station uitgebreid. „Als er nu een zeil boot vastloopt op de zandban ken, kunnen we die met de Uly vlot trekken, met het Fintje be gonnen we in zo'n geval niets", vertelt schipper Wim Roelse uit Westkapelle. Dagelijks gaan de redders met hun nieuwe boot de zee op om te wennen aan de geavanceerde apparatuur zoals het radarsys teem en de elektronische kaart. Een ding ontbreekt nog aan de boot en dat is de laag verf. Van wege bezuinigingsmaatregelen is besloten om het schip in zijn huidige staat van oplevering te laten. „Schilderen is niet persé nodig omdat de boot van alumi nium is", vertelt woordvoerder Ander van Rooijen. Wat hem be treft is die lik verf ook geen wet van meden en perzen. Toch wa ren andere leden het daar eerst niet mee eens. Er gingen stem men op om zelf verf te kopen om het schip mee te schilderen. Maar de keuze om de redding boot niet te schilderen levert de KNRM op de lange termijn na melijk een aanzienlijke kosten besparing op. Het oude 'Fintje' blijft dienst doen totdat iedereen voldoende vertrouwd is met de Uly.Daarna mag hij zijn oude dag gaan slij ten in Breskens waar het ingezet zal worden voor reddingsacties in het ondiepe water boven de zandbanken. 'Uly', de gloednieuwe boot van het KNRM-reddingsstation in Westkapelle. door Edy de Witte TERNEUZEN - „Het is net als vliegtuigen spotten. Je krijgt er een kick van als je met je verre kijker en fototoestel langs een waterweg of in een haven sleep boten onder de loep neemt", zegt Hans Hoogesteger uit Vlis singen. Deze Zeeuwse bestuursverte- genwoordiger van Lekko, de vereniging van belangstellen den voor de sleep vaart, is zater dag dan ook in zijn element op de internationale Lekkodag in paviljoen Westkant in Terneu- zen. De hele dag door komen sleepvaarthobbyïsten uit Ne derland en België maritieme fo to's en gegevens uitwisselen. Lekko is eigenlijk een verbaste ring is van let's go. Deze uitroep klinkt op zee als de trossen van de sleper weer los gegooid mo gen worden. De vereniging pre senteert zich met een maritieme shop waar clubbladen, sleep- vaartfoto's, maritieme boeken en clubartikelen te koop zijn. Paviljoen De Westkant, gelegen aan de Scheldedijk, is voor een dergelijke bijeenkomst een ui termate geschikte locatie. Gere geld veren bezoekers op uit hun stoel als ze op zee een boot voor bij zien komen. „Natuurlijk fo cussen wij niet alleen op sleep boten", vertelt Hoogesteger. „Ieder schip heeft wel iets. Maar van sleepboten zijn we helemaal weg." Hoogesteger haalt een foto te voorschijn van de Otton. Deze sleper is onlangs in Vlissingen opgebracht vanwege drugs smokkel. Als je de foto goed be kijkt, blijkt op de romp nog vaag de naam Ribut te staan. Hooge steger: „Dan zijn we als hob byist in ons element. Je wilt dan de geschiedenis van de Ribut uitpluizen. Inmiddels ben ik er achter dat deze sleper begin ja ren tachtig voor rederij Wijs muller in de Perzische Golf dienst heeft gedaan. Soms zijn de boten wel vijf of zes keer van rederij veranderd en hebben ze telkens onder een andere naam door Carla van de Merbel WOLPHAARTSDIJK - Hele maal tevreden zijn ze niet, de duikers van de stadsgewestelij ke brandweer Vlissingen/Mid- delburg. Tijdens de landelijke finale van de brandweerduik- wedstrijden, zaterdag in het Veerse Meer, vonden ze het tweede slachtoffer namelijk nét buiten wedstrijdtijd. „Maar de jongens hebben hun best ge daan", zegt Jarien Schipper, leider van het in totaal zeven koppige duikteam. „Het was ook moeilijk", vindt Jacko van Eenennaam, ook van de Zeeuwse ploeg. „Maar het is een goede oefening en het was pas de tweede keer dat we met een wedstrijd meededen. De eerste keer was de kwalificatie wedstrijd voor deze finale." In totaal deden acht duikteams mee aan de finale, die georgani seerd was door de brandweer van Goes. De melding betreft een ongeluk met sportduikers in het Veerse Meer, bij restaurant De Meer koet. De schipper van een va rend ponton heeft bij werk zaamheden een stalen plaat overboord laten vallen. Deze is terecht gekomen op een sport- duiker die daar met zijn colle ga's aan het duiken is. De sport - duiker is daarbij klem komen te zitten en zijn zuurstoffles is bij na leeg. Zijn buddy helpt hem met lucht, maar deze zit ook bij - na zonder. Een andere sportdui- ker is zijn buddy kwijt. Deze blijkt onwel te zijn geworden en op de bodem van het Veerse Meer te liggen. Aan de duikploegen de taak om in veertig minuten de twee slachtoffers uit het water te krijgen. Terwijl zfj niet weten hoeveel slachtoffers er zijn en geen informatie hebben over wat er gebeurd is. Die moeten ze zien te krijgen van de in paniek schreeuwende collega-sport- duikers in het water - „Schiet nou toch op, die man moet uit het water" - en via een namen lijst van de leider van dat team. Jarien Schipper heeft de situa tie vrij snel onder controle. Vanaf het ponton wordt syste matisch gewerkt aan de red dingsoperatie. Daarbij zijn ooi politie en ambulancepersonee aanwezig. Per slachtoffer wor den twee duikers ingezet, één ii het water en één op het ponton Middels rukjes aan een touv houden zij contact met elkaai De andere twee leden van he duikteam helpen mee vanaf he ponton. De beknelde duiker wordt voor zien van een nieuwe zuur stoffles en er wordt een werkliji naar hem uitgezet. Zo is hij ii het donkere water van het Veer se Meer terug te vinden. Zijl buddy wordt naar boven ge haald. De plaat kan dan door di assisterende Goese brandwee worden weggetakeld. Het eersti slachtoffer is gered. Minder goed vergaat het he tweede slachtoffer, op de boden van het Veerse Meer. Deze is n; veertig minuten nog niet gevon den. Als de speeltijd nét verstre ken is, komt het sein: „Tweedi slachtoffer gevonden." Helaa te laat om kans te maken op eei plaats bij de eerste drie. De ploeg uit Zaandam won di eerste prijs, Brielle werd twee de, Gorinchem derde. De overi ge duikteams, waaronde dat van het stadsgewest behaalden evenveel punten (on der meer door tijdsoverschrij ding) en bezetten daarmee geza menlijk plaats vier tot en me acht. VLISSINGEN - Peuterspeel zaal De Keetschoppertjes ii Vlissingen houdt a.s. zaterdaj een kinderkledingbeurs. Er wordt kleding in de maten 8i tot en met 176 te koop aangebo den. De kinderkleding kan wor den ingeleverd op vrijdagavonc 3 oktober tussen 19.00 en 20.0< uur. De beurs wordt de volgende daj gehouden van 10.00 tot 11.0' uur in de peuterspeelzaal aan d Kempenaerstraat in Paauwen burg. Een deel van de opbrengs gaat naar de speelzaal. foto Lex de Meester door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Heeft u een diploma beveiliger 1? Nee, dan kunnen we helaas niets voor u betekenen." Rutger vön der Werff van de beveiligings- en bewakingsdiensten Securiror uit Goes staat zaterdag in Mid delburg op de banenmarkt, die door het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) is georgani seerd. „Een jaar geleden konden we geïnteresseerden zonder di ploma nog aan een baantje bij ons helpen. Die tijd is voorbij." Aan de drukbezochte banen markt doen circa 120 CWI-ves- tigingen in het land mee. Het CWI is de opvolger van het ar beidsbureau. Veel werkzoeken den nemen de moeite om de markten te bezoeken. Er wor den landelijk 110.000 bezoekers geteld. In Middelburg is het za terdag ook een drukte van be lang. „We gaan actief met onze banen de markt op", zegt Ditty Kempe van het CWI Middel burg. „Het probleem van wer keloosheid pakken we tegen woordig gezamenlijk aan. Samen met de uitzendbureaus en bedrijven willen we de vaca tures onder de aandacht bren gen." Het CWI heeft momenteel 150 vacatures openstaan. „Dat zijn veel banen voor lagergeschool- den en ook voor MBO'ers. Voor HBO'ers is de spoeling vrij dun in Zeeland." Het totaalaanbod aan banen is het laatste jaar 'ernstig teruggelopen'. „Tod zijn we niet pessimistisch ove de toekomst. Er komen nieuwe interessante banen vrij Wethouder H. de Haas van d gemeente Vlissingen, die d banenmarkt opende, kon di opmerking beamen. „De ge meente Vlissingen heeft zo') 500 medewerkers in dienst. Ij de komende vier, vijf jaar, zul len ongeveer 150 personeelsle den vertrekken, vanwege onde andere pensioen. Ik mag er tod vanuit gaan dat de meesten ver vangen zullen worden." Een Middelburger, 22 jaar, kijk naar de aanbiedingen: oproep kracht-bediening, zorgassis tent. „Ik heb geld nodig. Dus i: wil alles aanpakken. Ik werk z nu en dan. Vorige week heb i nog tweeënhalve dag meegehol pen bij een interne verhuizin. van een bedrijf in Kruiningen. Hij heeft zijn mavo-diploma ge haald, en daarna de 'mts gepro beerd'. „Ik heb geen zin meer i: school. Ik wil werken, desnood gewoon productiewerk." Een Vlissingse van rond de der tig is drie maanden geleden va: Brabant naar Zeeland verhuisi en heeft nog geen werk gevon den. „Ik wil iets in de zorg doer In Brabant had ik een baan in d kinderopvang. Dat zou ik hie ook weer willen." Ze heeft haa inschrijving verlengd bij he CWI als werkzoekende. „Ee baan heb ik niet gevonden. I kende alle vacatures al. Ik zoe zelf ook op sites naar banen. I ga me intussen wel vervelen." gevaren. Via havendiensten, re derijen en ook door speurwerk op internet krijgen we veel pa rate gegevens." Aanvaringen en bergingen zijn zonder meer voer voor de sleep- vaartfanaten. De berging van de autocarrier Tricolor in het En gelse Kanaal is in de zaal door lopend op video te volgen. Naast de geschiedenis van de boot wil de hobbyist zo veel mo gelijk gegevens weten over on der meer de afmetingen, diep gang, motorvermogen, gewicht, snelheid, typenummer en ver richte werkzaamheden. De sleepvaartdag werd nog op geluisterd door een vlootshow van sleepboten van Union Ne derland BV en Multraship BV. De deelnemende schepen maak ten er ter hoogte van de Oude Veerhaven een schitterende show van. Met de wisseling van de sei zoenen is het weer tijd om de garderobe aan te vullen. Voor veel vrouwen een aange naam uitje, maar het bezoek aan de paskamer levert ook vaak de nodige spanning op. Zeker voor wie niet gezegend is met maatje 38: zal het alle maal wel passen? Bij de kleedkamers van die Middelburgse modezaak was het vorige week druk; twee dames discussieerden er luid en duidelijk over de pasvorm van een broek. Hij is echt te klein", meldde de goedwillende vriendin zo voorzichtig mogelijk. ,,Te klein? zei de aspirant-ko per op gefrustreerde toon. „Dit is al een maat 44, een maat groter dan ik eigenlijk heb. Ik wil niet nog groter hoor." „Dat is ook niet nodig" ant woordde de vriendin laco niek. „Wat jij nodig hebt is zo'n stress-broek. Die rekt mee." 5iiiigaiiwfe^§ïgte' H§ piipjp ■as •kniiUlll mm .«•luuimi ui -««aan» WESTKAPELLE - Dreigende wolken hangen boven Voor wandelaars die het afgelopen weekeinde een aan de dagen dat zij onder een strak blauwe lucht op de Walcherse kust, ten teken dat de herfst probeert de frisse neus gingen halen zorgde de lucht voor een fraai het strand lagen. Het kan verkeren. macht over te nemen. plaatje, anderen zullen met weemoed terugdenken foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7