Apartheid heerst op scholen Bosnië Stemrecht migranten verdeelt politiek België Tsjetsjeense premier is mogelijk vergiftigd Dood driejarige lokt in China hongerstaking uit Veertig gewonden door scheepvaartongeluk op de Rijn LS Onder vuur liggende Britse premier staat pal achter Irak-beleid Paus benoemt 31 kardinalen Europa op weg naar de maan maandag 29 september 2003 Frankrijk Acteur O'Connor (78) overleden Treinen botsen in Duitsland Aanslag Colombia eist tien levens Kleuter schiet zusje dood Peking sluit hotel wegens orgiën Taliban doden wachten gouverneur N-Korea: Rumsfeld psychopaat Gruwel 'odsia gevet 1 Affij Teur-e ifflsel metH Wali adel er spa emeu teurvi hetjj rsdati ®det novej genlijl 23.00 ui veeln chthoi eteva OOeur boete 'et5vi 163.01 ttteiijl neblol igecoi is gee J ^tart-Jan Broere PEKING - Tweehonderd men- s,n in heel China vasten een dag languit protest tegen de groei- onverschilligheid in de Chinese maatschappij. De aan leiding voor de actie is de dood J jUni van de driejarige Li Sbivi. Het meisje, opgesloten in haar kamer, verhongerde, om dat haar drugsverslaafde moe der voor winkeldiefstal werd opgepakt en van de politie nie mand mocht waarschuwen om voor haar kind te zorgen. Pas na zeventien dagen vonden buren het lijk van Li Shiyi. Het protest is via het internet opgezet door een 36-jarige schrijver. Evenals alle andere deelnemers bena drukt hij op zijn website, dat de actie niet tegen de autoriteiten is gericht. Daarmee riskeer je in China namelijk arrestatie. Vol gens de auteur gaat het vooral om stil te staan bij de dood van Li Shiyi en door te vasten te voe len hoe het is om honger te lij den. „Als het pijnlijk is voor ons, dan moet het voor haar een hel zijn geweest." Andere deelne mers, over het algemeen hoger opgeleiden, grijpen het protest aan om de 'verloederende' sa menleving aan de kaak te stel len. „Zonder de algehele apa thie van politie, buren en fami lie had Li Shiyi niet hoeven te sterven", aldus een schrijver op de website van de initiatiefne mers. Het protest, dat een week geleden is begonnen, duurt ze ventien dagen, precies het aan tal dagen na de arrestatie van de moeder waarop het stoffelijk overschot van Li Shiyi werd ge vonden. GPD Blair heeft nergens spijt van monze redactie buitenland lONDEN - „Ik zou weer precies hetzelfde doen." Dat was het aitwoord van de Britse premier Blair op de vraag of er iets was tat hij nu anders zou doen met Betrekking tot Irak. Blair sprak jisteren in het BBC-programma Breakfast with Frost'. Financiën. Al jaren gaat het ge rucht dat Blair aan Brown heeft toegezegd dat hij na tien jaar de topfunctie van premier, waar voor zijn aantreden beiden op uit waren, zou overdoen aan Brown. Net als de Amerikaanse presi dent Bush, noemde ook Blair de wereld veiliger zonder Saddam als president van Irak. „We heb ben er goed aan gedaan hem te verdrijven", zei hij. Frankrijk houdt intussen vast aan zijn eis dat de Amerikaanse strijdkrachten de macht in Irak op zeer korte termijn overdra gen aan de Irakezen. Dat maak te de Franse minister van Bui tenlandse Zaken De Villepin gisteren duidelijk in een vraag gesprek met de Franse radio zender Europe 1. Hij zei dat de Amerikaanse machtsover dracht 'binnen zes tot negen maanden' moet zijn afgerond. Het standpunt van de Fransen bemoeilijkt de onderhandelin gen in de Veiligheidsraad van de VN. De Amerikanen willen daar een resolutie aangenomen zien waarin onder meer de komst van een multinationale troe penmacht en een iets grotere rol voor de VN zijn geregeld. Frankrijk, permanent lid van de raad, wil dat de VN een grotere rol krijgen dan de VS als bezet tende macht nu willen toestaan. Bovendien stellen de Fransen dat de Amerikanen de macht zo snel mogelijk aan de Irakezen moeten afstaan. President Bush heeft geen haast, zeker omdat een te rappe machtsoverdracht niet zou bijdragen aan verbete ring van de veiligheidssituatie in Irak. ANP/AFP Blair is in zijn eigen Labour- partij en onder de Britse bevol- onder vuur komen te lig- vooral door de oorlog in tak, het feit dat daar nog steeds «een massavernietigingswa- jens zijn gevonden en door de onduidelijkheden rond de dood van de Britse wapenexpert Kel- :v Tegen de BBC zei Blair dat de mensen het bewijs voor het be- itaan van massavernietigings wapens in Irak 'moeten afwach ten', en dat de wereld 'heel goed wist' dat Saddam die wapens en programma's had. Hij had dat ook gezegd in een interview met de zondagskrant The Observer. De steun voor Labour is in pei lingen de laagste sinds 1987, toen Thatcher premier en Kin- nock Labour-leider was. In een enquête van The Financial Ti mes zei ruim de helft van de on dervraagden dat Blair direct moet aftreden. De Labour-leider gaf toe dat zijn populariteit flink was ge daald. Hij noemde dat echter 'geen wonder' als mensen lezen over het onderzoek naar de dood van Kelly, waarover vol gens hem 'niet altijd nauwkeu- riggeschreven' wordt. Blair hield verder vol dat hij streeft naar een volledige derde termijn als premier. „Er is geen deal", herhaalde hij met betrek king tot het overdragen van de macht aan minister Brown van VATICAANSTAD - Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren de benoeming van 31 kardina len aangekondigd. De nieuwe kerkelijke hoogwaardigheids bekleders worden 21 oktober tijdens een vergadering van het college van kardinalen (consis torie) officieel geïnstalleerd. De naam van één nieuwe kardinaal houdt de paus voorlopig ge heim. Van de dertig nieuwe kardina len van wie de naam bekend is, zijn er 26 jonger dan tachtig jaar. Die mogen dus deelnemen aan de verkiezing van een nieu we paus. In principe mogen er niet meer dan 120 stemgerech tigde kardinalen zijn, maar met de jongste benoemingen over schrijdt de paus die limiet. Na het consistorie op 21 oktober zijn er 194 kardinalen, van wie 135 jonger dan tachtig. Tot de nieuwe kardinalen beho ren zeven hoge functionarissen van het Vaticaan. Verder krijgen bisschoppen uit onder meer Ita lië, Frankrijk, Spanje, Schot land, Polen, Kroatië, Tsjechië, Hongarije, VS, Brazilië, Guate mala, Nigeria en India de ereti tel. Italië levert de meeste nieu we 'prinsen van de kerk' (zes). Met de benoeming van kardina len heeft de paus grote invloed op de samenstelling van het col lege dat zijn opvolger moet kie zen. Het is de negende keer dat de 83-jarige kerkleider kardi nalen benoemt. De laatste keer was in 2001. Nederland telt twee kardinalen, Willebrands (94) en Simonis (71). Alleen Simonis mag deel nemen aan de verkiezing van oen paus. ANP/DPA/RTR/AFP CALABASAS - In zijn woon- plaats Calabasas in de Ameri kaanse staat Californië is zater dag de acteur Donald O'Connor overleden. De 78-jarige O'Con nor kampte de laatste jaren met een slechte gezondheid en be zweek in een bejaardentehuis aan een hartstilstand. O'Connor verwierf op slag we reldfaam met de musicalfilm Singin' in the Rain waarin hij naast Gene Kelly en Debbie Reynolds schitterde. Zijn dans kunsten en die van Kelly en Rey nolds in de film uit 1952 worden gezien als de crème de la crème. De eigenzinnige en typische combinatie van elegantie, scherts en acrobatiek oogste veel lofajvp Het beschadigde schip Loreley wordt langs de oever van de Rijn getrokken. van onze redactie buitenland ST. GOAR - Door een scheepvaartonge luk op de Rijn zijn gisteren zeker veertig mensen gewond geraakt, van wie vijf ernstig. Een schip met toeristen liep tus sen Bingen en Koblenz op de rotsen. Alle opvarenden zijn gisteren van boord ge haald. Volgens de Duitse waterpolitie viel de aandrijving van de 'Loreley' uit, waarna het schip stuurloos op de rivier dreef, voordat het op de wal knalde. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk de zeer lage waterstand. De aandrijving van het schip raakte mogelijkerwijs onklaar, omdat het de bodem had geraakt. Het 70 meter lange vaartuig had 349 mensen aan boord. Het maximum aantal passagiers dat het kan vervoeren, is zes honderd. De autoriteiten hebben nog geen mededelingen gedaan over de iden titeit van de slachtoffers gedaan. De waterstand van de Rijn bij Lobith be reikte gisteren opnieuw een historisch dieptepunt: 6,91 meter boven NAR Inhet stroomgebied van de Rijn in Duitsland wordt op korte termijn weinig neerslag van betekenis verwacht. De neerslag daar is belangrijk voor de rivier. Ook in foto Michael Probst/AP Duitsland blijft het water zakken naar niet eerder voorgekomen standen. Het extreem lage waterpeil is het gevolg van de droge zomer. Voor de scheepvaart wordt de toestand steeds dramatischer. De schepen kunnen nog maar maximaal 30 procent van hun normale lading mee nemen. Als de waterstand nog lager wordt, dan is transport per schip niet meer rendabel. ANP/DPA door Cees van Zweeden STOLAC - Op het eerste gezicht ziet de school van Stolac eruit als elke onderwijsinstelling in Europa. Maar de schijn bedriegt in dit Bosnische stadje. De school heeft twee ingangen. Een ingang is voor de Kroatische kinderen, de andere voor de mosliinjeugd. De moslimkinderen zouden ook niet door de 'Kroatische' ingang naar binnen willen. Erboven is de 'U' van Ustasje gekalkt, de beruchte fascistische militie. Ze zouden ook niet in de 'Kroati sche' klassen willen zitten, die worden gemarkeerd door 'Kro atische' vlaggen. En ze zouden al helemaal geen onderricht willen van de Kroatische lera ren. Acht jaar na de burgeroorlog heerst in vrijwel heel Bosnië nog apartheid op school. Moslims, Kroaten en Serviërs sturen hun kinderen naar afzonderlijke klassen. Vanaf dit jaar zijn de scholen echter verplicht de scherpste kantjes van die apart heid af te slijpen. De aparte klassen worden nog gehand haafd, maar de nieuwe onder wijswet dwingt de etnische groepen tot samenwerking. Kinderen moeten nu door de zelfde ingang het gebouw in en gymzalen en computerruimtes moeten worden gedeeld. Directeur Nedzat Pezo (56) van de moslimsectie op de school in Stolac, een gehavend stadje in het zuiden van Bosnië, wil best aan de nieuwe regeling meewer ken. „Maar dat is wel moeilijk zo lang mijn Kroatische collega weigert met mij te spreken." De school, die bezocht wordt door kinderen van 6 tot 18 jaar, heeft 400 Kroatische en ruim 350 moslimkinderen. De Kroa- In het moslimgedeelte van de school in Stolac zijn de klassen overvol. foto Cees van Zweeden/GPD ten zwemmen volgens Pezo in de ruimte, terwijl hij klassen heeft van 47 leerlingen. „Maar ik vraag mijn Kroatische collega niet eens om één van hun lege lo kalen. Ik weet dat het antwoord 'nee' is. Ik weet ook dat ik dan mijn kalmte zou verliezen en hem zou doden." Bloed is er al genoeg gevloeid in Stolac. In 1993 was het stadje het doelwit van het Kroatische leger, dat in een golf van geweld de moslims verdreef. Velen van hen zijn teruggekeerd, maar de spanning tussen de etnische groepen is om te snijden. De nieuwe onderwijswet kwam tot stand onder grote druk van de internationale gemeenschap, die in de persoon van de Britse HOLZDORF - Door een frontale botsing tussen twee treinen in de Duitse deelstaat Thüringen is gisteren een dode geval len, een 77-jarige vrouw. Bijna dertig mensen liepen volgens de politie verwondingen op. Volgens de Duitse zender ARD zijn vijftien passagiers zwaargewond geraakt. De botsing deed zich voor even buiten het station van Holz- dorf onder een viaduct tussen Kranichfeld en Weimar in het oosten van Duitsland. De treinen hadden elkaar moeten krui sen op het station HolzdorfVolgens de autoriteiten waren de seinen in orde en heeft een van de machinisten zich waar schijnlijk niet aan de regels gehouden. De treinen reden op het moment van de botsing 50 kilometer per uur. ANP/DPA BOGOTA - Door een bomaanslag in de Colombiaanse stad Florencia zijn gisterochtend zeker tien doden gevallen en bij na vijftig mensen gewond geraakt. De explosieven waren bevestigd op een motorfiets, zo meld den de autoriteiten. Ze houden de linkse rebellen van de Fare verantwoordelijk voor het bloedvergieten. ANP/AFP LANDOVER-Een4-jarigjongetjeheeftmeteen wapen dat in zijn ouderlijk huis rondslingerde zijn 5-jarige zusje doodge schoten en zijn 7-jarige broertje levensgevaarlijk verwond. De drie kinderen waren alleen thuis, aldus de politie van Landover in de Amerikaanse staat Maryland, waar het drama zich zaterdag afspeelde. AP ZHUHAI - De Chinese autoriteiten hebben het vijfsterrenho tel International Convention Center in Zhuhai gesloten om dat er orgieën werden gehouden. Volgens Chinese media vier den vierhonderd Japanse zakenmannen er deze maand drie dagen lang feest met vijfhonderd Chinese prostituees. Een hotelmedewerker had het feest georganiseerd, aldus gis teren het Japanse persbureau Kyodo. Het incident leidde tot extra commotie omdat het samenviel met de herdenking van de Japanse inval van het noordoosten van China in 1931. ANP KABOEL - Strijders van de Taliban hebben dit weekeinde in het zuiden van Afghanistan zeker zeven lijfwachten van de gouverneur van de provincie Helmand gedood. Dat heeft de plaatsvervangend chef van politie in Helmand meegedeeld. De Taliban voerden hun aanval zaterdagavond uit op onge veer 130 kilometer ten noorden van de provinciehoofdstad Lashkargah. De gouverneur van Helmand, Sher Mohammed Akhundzada bevond zich echter niet in het voertuig waarop de Taliban zich hadden gericht. ANP/RTR SEOUL - Noord-Korea vindt de Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld een psychopaat. Hij is 'een stom me, oude man, een politieke analfabeet', zei het Noord-Kore- aanse staatspersbureau zaterdag. Deze scheldkanonnade was een reactie op uitlatingen van Rumsfeld van vorige week. De minister refereerde toen aan Noord-Korea als onderdrukt land dat ooit door het licht van de vrijheid zal worden bestraald. AP Hoge Vertegenwoordiger Paddy Ashdown de dienst uitmaakt in het land. De gedwongen inte gratie stuit echter op groot ver zet op de werkvloer. De poging om scholen dezelfde handboe ken te laten gebruiken lijkt ge doemd te mislukken. En zelfs dan blijven leraren behept met nationalistische vooroordelen. Gevraagd wie tijdens de burger oorlog de stad in puin heeft ge schoten, haalt onderdirecteur Ivo Dusper van de Kroatische sectie zijn schouders op. „Ik heb geen idee. Ik was er niet bij." Dusper zegt ook niets te weten van een nieuwe onderwijswet. De idee dat de kinderen van de drie etnische groepen ooit weer eens bij elkaar in de klas zouden zitten, zoals voor de oorlog, is voor hem een gruwel. „Hoe kan dat nu? Wij spreken Kroatisch, de moslims Bosnisch en de Ser viërs Servisch. Kroatisch en Servisch zijn even verschillend als Russisch en Duits." De tolk, die een Servische is, vertaalt zijn woorden één voor één. Maar de ironie van de situatie lijkt de onderdirecteur te ontgaan. „Kroatisch, Bosnisch en Ser visch zijn precies dezelfde ta len", verklaart de tolk, een hoogleraar in Middeleeuws En gels. „Voor zover er grote ver schillen bestaan, zijn dat regio nale verschillen. Maar Kroaten en moslims spreken in Stolac precies hetzelfde dialect." Op het schoolplein, wordt haar lezing bevestigd. Kroatische en moslimkinderen jagen geza menlijk achter een bal aan, ter wijl een groepje eindexamen scholieren in de schaduw van een boom lummelt. „Kijk! "zegt de tolk. „De jeugd heeft geluk kig minder moeite met de inte gratie." GPD door Corde de Horde BRUSSEL - Allochtonen in België krijgen mogelijk wel ge meentelijk stemrecht in Wallo nië, maar niet in Vlaanderen. Met die oplossing willen de Vlaamse liberalen de onenig heid over het stemrecht voor mi granten uit de weg ruimen. In België wordt al jaren gespro ken over stemrecht voor alloch tonen zoals dat in Nederland al bestaat. De socialisten zijn voor, maar de liberalen met wie ze samen de regering vormen, zijn verdeeld. De Franstalige li beralen willen het migranten stemrecht wel invoeren, maar de Vlaamse Liberaal-Democra ten (VLD), die de hete adem van het Vlaams Blok in de nek voe len, zien er niets in. Fractievoor zitter Daems van de VLD vindt daarom dat Vlaanderen, Wallo nië en het Brussels Gewest af zonderlijke regelingen moeten kunnen bedenken. Anders, zo redeneert hij, leggen de Walen hun wil op aan de Vlamingen. In de praktijk komt deze regeling erop neer dat migranten alleen in Franstalig België gemeente lijk stemrecht krijgen. De Franstalige regeringspart ners van de VLD schoten het idee gisteren af. Minister Michel van Buitenlandse Zaken, en kopstuk van de Franstalige li beralen, vindt dat het nationale parlement over dit soort dingen moet beslissen. De Franse en Waalse socialisten reageerden eveneens negatief op het idee. Bij de vorming van de regering- Verhofstadt is besloten dat par lementsleden van de coalitie partijen vrij zijn in hun stemge drag over de kwestie. De houding van de oppositie kan daardoor beslissend zijn. ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De door Moskou aangewezen premier van de on rustige Russische deelrepubliek Tsjetsjenië, Anatoli Popov, is gisteren met verschijnselen van vergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Het is nog onduide lijk wat hem is overkomen. Mos kou sluit een moordaanslag na drukkelijk niet uit. De toestand van de premier is volgens Russi sche media slecht. Popov werd zaterdagavond ziek nadat hij in de plaats Goeder mes aangezeten had aan een banket. Hij zou naar Moskou worden overgebracht voor na der medisch onderzoek in een militair hospitaal, maar de art sen hebben besloten dat de eer ste minister voorlopig niet ver voerd mag worden. In Tsjetsjenië worden komende zondag presidentsverkiezingen gehouden, waarvoor Popov overigens geen kandidaat is. Popov fungeert formeel als pre sident, omdat de eveneens door Moskou aangewezen president Kadyrov op campagne is. Kady- rov is favoriet, nu zijn belang rijkste rivalen zich hebben te ruggetrokken of niet mogen meedoen. De moslimseparatis ten in Tsjetsjenië verwerpen de stembusgang, die in hun ogen door Moskou is geregisseerd. De Russische overheid stuurde in 1999 militairen naar de deel republiek om de separatisten daar te bestrijden. Sindsdien is de regio het toneel van bloed vergieten. ANP/AFP/EFE KOUROU - De eerste Europese missie naar de maan is begon nen. Een Ariane-5 raket, die gis teren rond 01.00 uur in Frans- Guyana werd gelanceerd, heeft de onbemande sonde Smart-1 in de ruimte gebracht. Dat heeft de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA bekendgemaakt. De sonde doet er ongeveer vijf tien maanden over om in een baan om de maan te komen Daar zal het ruimtevaartuig dertig maanden lang onderzoek doen naar de ontstaansgeschie denis van het hemellichaam. Ook wordt de maan onderzocht op aanwezigheid van water. Het project is verder bedoeld om de motor die de Smart-1 aan drijft te testen. De motor werkt op zonne-energie. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5