Rechter schort Amerikaans verzoek om uitlevering op Notarissen zouden te weinig dubieuze transacties melden Zalm kraakt begroting PvdA af CAO uitzendbranche voorziet in maximale termijn anderhalf jaar Tilburgers nemen afscheid van Johan Stekelenburg l 29 september 1953 maandag 29 september 2003 Voorwaarden I?,lijstverbinding ioede kans Bot PZC Werkelijke reden Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zeselspaaractie van de PZC. Turk doodt dochter uit eerwraak Supersnelle trein naar Londen Moeder verstopt wiet tussen luiers Natuur levert Drenthe veel geld op Man springt uit rijdende Thalys IfnrAp van den Berg plELO - Minister Zalm van inciën vindt de tegenbegro- van de PvdA immoreel en [verantwoord. Eerder hadden (regeringsfracties van CDA, VD en D66 de tegenbegroting Iflink onder vuur genomen. op2oa jim zei dat zaterdag tij dens de jenvergadering van de WD jErmelo. Bij die gelegenheid is jes Maaten als lijsttrekker ior de Europese verkiezingen jijuni 2004 aangewezen, lén zuchtje tegenwind en het juitje van Wouter Bos kap- jst", oordeelde Zalm over de latieve begroting die de vorige week presenteerde. PvdA wil het financierings- £rt verder laten oplopen, MurjLjrdoor 4,5 miljard euro vrij uit om te investeren in werk- !rta(lenl flegenheid, onderwijs en l'elii ^vernieuwing, ishe'i l!kunt Seen koopkracht uit- iiaar tl® °P krediet en banen met dg tleppen op de pof. Dat is on- zienlij- «rantwoord. Zo iemand ver- uuw ik de toekomst niet toe", iS0P(j de minister. ialmwil een strak financieel re- Langer werk oproepkracht door Miranda Meqens IJMUIDEN - Uitzendkrachten mogen voortaan anderhalf jaar achter elkaar werken in plaats van een jaar. De salarissen vol gen automatisch de gemiddelde loonstijging. Wie zes maanden bij een bedrijf werkt, komt in aanmerking voor onkostenre- gelingen waar vaste krachten ook recht op hebben. Dat staat in de CAO die zaterdag is vast gesteld. De CAO geldt voor ruim 650.000 uitzendkrachten, gaat 1 april volgend jaar in en loopt vijf jaar. Het gaat langer duren voor een uitzendkracht in aanmerking komt voor een vaste baan. „We hebben gekozen voor werkze kerheid en niet voor baanzeker- heid", zegt S. de Leeuw, direc teur sociale en juridische zaken bij uitzendbureau Randstad. „Dat past beter bij de stand van de economie." In de CAO staat dat een uitzend kracht die anderhalf jaar heeft gewerkt, voor maximaal twee jaar contracten met een bepaal de looptijd krijgt. Daarna moet het uitzendbureau of de opdrachtgever een vaste baan aanbieden. Omdat verder veel regels worden vereenvou digd, wordt het voor de uitzend kracht gemakkelijker te bepa len wat zijn rechtspositie is. Sinds april is onderhandeld over de CAO. Afgelopen don derdagavond gingen de delega ties aan boord van een veerboot verder met de besprekingen, met de bedoeling zaterdagoch tend aan wal te komen met een nieuwe CAO. „De formule van onszelf opsluiten op de boot heeft gewerkt", stelde De Leeuw tevreden vast. Ook de bonden zijn positief ook al zijn niet alle wensen vervuld. Ze wil len nog af van de regel dat ziekte het einde van het dienstverband betekent. Onder voorwaarden hebben uitzendkrachten voortaan recht op een persoonlijk opleidings budget. Wordt de tijdelijke overeenkomst beëindigd, dan krijgt de uitzendkracht het niet bestede budget mee. Studenten die voor een uitzend bureau werken moeten automa tisch kunnen sparen om hun studieschuld af te lossen. Door een spaarpot te maken met daarin geld voor pensioen, scholing en vakantie, krijgen ze meer financiële armslag. On derzocht wordt of dit plan haal baar is, zo staat in de CAO. FNV Bondgenoten wil dat het geld opzij wordt gezet omdat studenten niets hebben aan scholing. Omdat gedurende de studietijd slechts een klein be drag aan pensioen wordt opge bouwd, zou dat geld ook gere serveerd moeten worden. De spaarpot moet verder worden aangevuld met extra vakantie toeslag. Met deze financiële ze kerheid moet de student meer studiefinanciering kunnen krij gen, is de gedachte van FNV Bondgenoten. Toch zitten er nog veel haken en ogen aan het plan, beseft H. Westerhof van FNV Bondgeno ten: „We zouden afspraken moeten maken met de Pensioen en Verzekeringskamer en het moet geregeld worden met de studiefinanciering. Algemene Bond Uitzendonder nemingen (ABU) vindt onder delen van het plan 'charmant', maar wil alles eerst goed onder zoeken. Volgens de ABU is 35 a 40 procent van de uitzend krachten student. GPD ruimte jieom te voorkomen dat late- generaties de pensioenen niet I leer kunnen betalen. Volgens mms ter stevent de PvdA op in doemscenario af en dat jemde hij immoreel. irhet eerst in de geschiedenis teft de WD via een ledenraad- leging de lijsttrekker voor de aropese verkiezingen aange- ezen. Zo'n 7500 van de 45.000 den deden eraan mee. De hui- ige WD-fractieleider in het iiropees Parlement, Maaten, reegvan de vier kandidaten de leeste stemmen. In een toe- iraak pleitte Maaten voor een uropese lijstverbinding met de tciaal-liberalen van D66, om aarmee te voorkomen dat rest- itels naar andere partijen aan. ruime meerderheid van de VD-leden stemde zaterdag in aethet raadgevend referendum ter de Europese grondwet inventie). In beide Kamers estaat al een meerderheid voor etreferendum. GPD 'O"1® IEN' HAAG - Bernard Bot 1,611 rordt zo goed als zeker de nieu- te minister van Buitenlandse laken. temier Balkenende zal de op- olger van De Hoop Scheffer j 2j waarschijnlijk morgen al pre- mteren. Bot zal hem begin de- 5 22 ember aflossen in het kabinet. 5 I! PD Tilburgers lopen langs de baar. van onze redactie binnenland TILBURG - Zo'n tweeduizend mensen hebben zaterdag in het paleis-raadhuis aan het Willemsplein in Tilburg afscheid genomen van de vorige week maandag overle den burgemeester Johan Stekelenburg. De wethouders namen zaterdag als eersten afscheid. Zij deden dit in het gezelschap van de weduwe van Steke lenburg, Heieen. Bijna honderd mensen volgden het college. Daarna druppelden steeds mensen binnen. Van studenten tot senioren, alle lagen van de bevolking kwamen naar het raadhuis om de populaire burgemees ter de laatste eer te bewijzen. Bij de baar stond een ere wacht van politie- en brandweermensen. Advertentie oorLouis Burgers EN HAAG - De rechtbank in nsterdam onderzoekt of twee lannen met de Nederlandse ationaliteit banden hebben W Al Qaeda. '[■rechter heeft een verzoek om jw ïtlevering van het tweetal aan [Verenigde Staten opgeschort, ëtweezijn op vrije voeten. Een erde verdachte zit in uitleve- ingsdetentie. Het is de eerste keer dat de VS om uitlevering vragen van ver dachten vanwege mogelijk ban den met de terreurorganisatie van Osama bin Laden. De drie worden zelf niet verdacht van terreuractiviteiten, zo heeft het Amsterdamse parket laten we ten. Zij zouden wel betrokken zijn bij de levering van telecom municatiediensten aan Al Qae da. De drie werkten in een hei huis in Amsterdam. Persofficier van justitie 'hét IC NOG AvtHrz- H&r coNcepr, D. Kruimel liet desgevraagd weten dat het uitleveringsver zoek gebaseerd is op betrokken heid bij telecomfraude. De Ver enigde Staten hebben diverse rechtshulpverzoeken gedaan, maar slechts in één wordt ge sproken over mogelijke banden met Al Qaeda. Rechter M. van der Veen zei dat de rechtbank eerst nadere infor matie wil zien over de aard en de verdenkingen tegen de drie. Zij gaf aan dat de rechtbank denkt dat er nog andere gronden zijn voor het uitleveringsverzoek. De rechter wijkt in dit geval af van de gebruikelijke procedure om een uitlevering alleen maar marginaal te toetsen. In plaats van na te gaan of het verzoek rechtmatig is, heeft de recht bank nu besloten ook te onder zoeken wat de werkelijke reden voor het verzoek is. In feite be geeft de rechter zich daarmee op het pad van onderzoek van hun schuld. Het is niet de eerste keer dat de Nederlandse rechter twijfels heeft over de uitlevering van een Nederlands onderdaan aan de VS. Hoewel het uitleveringsver drag al dateert van 1983 zijn tot nu toe geen Amerikanen door de VS aan Nederland uitgeleverd. Omgekeerd stuurt Nederland regelmatig landgenoten naar de VS omdaarterechttestaan. Het gaat daarbij meestal om zaken die te maken hebben met drugs en dan met name xtc. Het kan zelfs voorkomen dat Nederlanders, die nog nooit een voet op Amerikaanse bodem hebben gezet, worden uitgele verd wegens smokkel. Hierte gen ontstaat groeiend verzet. Volgens de Amsterdamse advo caat M. Teurlings, gespeciali seerd in uitleveringszaken, twijfelen steeds meer deskundi gen aan de eerlijkheid van de Amerikaanse rechtspraak. Dan gaat het vooral over de praktijk van de 'plea bargain'. Daarbij krijgt een verdachte in ruil voor een bekentenis straf vermindering. Veel zaken ko men daardoor in het geheel niet voor de rechter. Teurlings stelt daarbij vast dat uitlevering in feite gelijk staat aan een veroor deling. „Geen redelijk denkend mens zal kiezen voor een procedure indien van tevoren duidelijk is dat die procedure veel langer duurt en de straf minstens vier of vijf keer hoger zal uitvallen dan wanneer men bekent, schuldig of niet." In het geval van de Amsterdam se verdachten gaat het niet om een drugsdelict, maar om een verdenking van hulp aan ter reuractiviteiten. In de Verenigde Staten staat een dergelijke verdenking vrijwel gelijk aan een veroordeling. GPD c Hierbij uw ietterzesel voor de zeselspaaractie van de PZC en Diersaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond op 27 september in de PZC, de tweede zegelspaarkaart wordt op 11 oktober afgedrukt. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl door Louis Burgers DEN HAAG - Notarissen ont trekken zich te veel aan de wet telijke verplichting om dubieu ze transacties te melden. Sinds juni hebben ze slechts drie ver dachte zaken doorgegeven aan het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties. „Dat is veel te wei nig", meent H. Koppe, hoofd van het MOT. Het meldpunt richt zich onder meer op onroerend-goedtrans- acties, omdat deze voor crimi nelen aantrekkelijk zijn om de herkomst van gelden te verdoe zelen. Het is volgens Koppe van groot belang dat deze beroeps groep actiever wordt. „Crimi nelen hebben onroerend goed nodig voor hun activiteiten, bij voorbeeld om er wapens, smok kelwaar of mensen tijdelijk on der te brengen." De drie kennisgevingen van de notarissen steken schril af tegen de ruim 37.500 meldingen van ongebruikelijke transacties door banken, casino's en andere financiële instellingen. Notarissen, advocaten, make laars, accountants en bijvoor beeld belastingadviseurs zijn sinds 1 juni ook onderworpen aan de wet MOT. Dat is een di rect gevolg van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Voor de Euro pese Unie waren die gebeurte nissen reden de meldingsplicht - die tot dat moment met name gold voor banken, andere finan ciële instellingen en bijvoor beeld de autohandel - uit te breiden in het kader van de be strijding van terrorisme. Bestuurslid R. Salomons van de Koninklijke Notariële Beroeps organisatie verklaart het be perkte aantal meldingen met een verwijzing naar de bestaan de regel dat notarissen bedra gen boven 10.000 euro niet in ontvangst mogen nemen. Cri minelen weten dat en zullen dus niet eens proberen een notaris te benaderen voor een ongebrui kelijke transactie. GPD ALMELO - De 18-jarige Zarife uit Almelo blijkt op 12 augus tus door haar Turkse vader met een jachtgeweer te zijn ge dood. Vader en dochter hadden al lange tijd ruzie over de tra ditionele opvoeding. De vader vond dat Zarife door haar drag de familie te schande maakte. Dat heeft de politie Twente gis teren bevestigd. De gemoederen liepen eerder dit jaar al zo hoog op dat Zarife naar een blijf-van-mijn-lijfhuis vluchtte. Eind juni leken de verhoudingen enigszins genormaliseerd en ging Zarife met haar vader mee op vakantie naar Turkije. Daar is ze doodge schoten. De vader is in Turkije aangehouden. ANP UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen studeren op een rechtstreekse, supersnelle trein tussen Amsterdam en Londen via de Kanaaltunnel. De verbinding zou in 2007 kunnen be staan, als in Nederland de hogesnelheidslijn klaar is. Een treinreis naar Londen kan dan in vier uur worden afge legd. N u duurt dat nog ruim zes uur, inclusief de overstap in Brussel op de snelle Eurostar-trein door de Kanaaltunnel. GPD ROOSENDAAL - Een jonge moeder uit België dacht zaterdag tijdens een drugsactie op het station in Roosendaal de politie te snel af te zijn door haar boodschappen, 200 gram wiet, tus sen de luiers van haar baby te verstoppen. De spoorwegpolitie kon ze zo om de tuin leiden, drugshond Boris niet. De 'stille hond' bleef bij de vrouw die met haar baby in een buggy op het perron liep, ook toen een bekende van de vrouw door de politie werd meegenomen. Besloten werd toen de jon ge moeder en haar kind ook aan de tand te voelen. De drugs werden dankzij Boris snel gevonden. Tijdens de drugsactie op het station werden behalve de vrouw nog twintig personen aangehouden. De spoorwegpolitie nam 460 gram wiet en 28 gram hasj in beslag. ANP ASSEN - Bijna 30 procent van de totale toeristische bestedin gen in Drenthe hangt samen met de vijf grote natuurgebieden in deze provincie. Dat blijkt uit een onderzoek van KPMG BEA. De onderzoekers berekenden dat de toeristen die in en rond de gebieden Bargerveen, Drentse Aa, Drents-Friese Wold, Dwingelderveld en Fochteloërveen 178 miljoen euro per jaar besteden. Eerder is berekend dat toeristen in Drenthe in to taal 623 miljoen euro per jaar besteden. ANP DORDRECHT - Het treinverkeer rond Dordrecht is gister ochtend stilgelegd, nadat een 24-jarige man uit Deventer uit het raam van de Thalys was gesprongen. De trein uit Parijs reed langzaam naar het station, toen de man een ruit intikte en naar buiten sprong. Hij raakte gewond aan zijn been en hand. Volgens de politie was de man erg in de war. De machinist van een tegemoetkomende trein sloeg alarm toen hij de man zag springen. Daarop werd alle stroom van de sporen gehaald. Het treinverkeer rond Dordrecht lag ruim een uur stil. Aan het begin van de middag reden de treinen weer. De man wordt in een ziekenhuis aan zijn verwondingen be handeld. ANP foto Jeroen van Eijndhoven/ANP Buiten legden burgers bloemen, kaarsjes, kaarten en fo to's neer ter nagedachtenis aan de burgemeester. Er la gen ook shawls van voetbalclub Willem II, waar Steke lenburg geregeld op de tribune zat. Vanmiddag is de officiële herdenkingsdienst. Daarna wordt Stekelenburg gecremeerd. Dienst en crematie zijn in besloten kring. ANP LOONSVERHOGING - De re gering heeft een algehele loon- beschikking uitgevaardigd: iedereen gaat er per 1 januari 1954 vijf procent op vooruit. Vakbonden en werkgevers wa ren er niet in geslaagd over eenstemming te bereiken. 14.000 - Met de inschrijving in het bevolkingsregister van Emma Louise Anna Kegels heeft de gemeente Terneuzen het inwonertal van 14.000 be reikt. j Het gemeentebestuur had voor de veertienduizendste een spaarbankboekje met een bedrag van vijftig gulden klaarliggen. LEEGPOMPEN - De werk zaamheden aan de Nieuwe Ringdijk bij Schelphoek gaan zo voorspoedig dat vandaag begonnen kan worden met het leegpompen van het water schap Schouwen. Eind okto ber zal negenduizend hectare Schouws land weer droog te staan. ATOOMKRACHT - In de Bel gische Kempen komt een cen trum voor onderzoek naar het gebruik van atoomkracht voor industriële doeleinden. Bel gisch Kongo is een belangrijke leverancier van uranium, de grondstof voor kernsplitsin gen. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel'(0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on- e (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3