7 ''Regionale aanpak van werk nodig Massale belangstelling voor nieuwbouw Blaauwe Hoeve fi gen beleid Z- Vlaanderen Wij hebben een rijk sociaal leven geleid Banenmarkt trekt elfhonderd bezoekers Dak met asbest blijft gespaard bij brand in aardappelschuur Dierenasiel Terneuzen houdt informatiedag mÊÊÊÊ^^^^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Paskamer Niet gedronken, toch een bon zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 29 september 2003 nomen Dertig miljoen Rimpeling Opschudding Showband Sas van Gent presteert goed Belfort open voor bezoekers J1 «u\ «nwi »s bij 3e Mi, iel ia achta ploegt rt. „Di «u*i c y ntmees het be i van d 'en hei xuppel tmrEugène Verstraeten luchtt egeno®ESNEUZEN - Om te zorgen er optimaal gebruik wordt .„jaakt van het aanbod van iekomstige werkgelegenheid p de regio is een Zeeuws- tlaamse aanpak van de ar- itidsmarktproblematiek no- jg. Ook al omdat de Zeeuwse unpak van het arbeidsmarkt- Weid dreigt te mislukken. Rapid ifethouder J. van Schaik van "ugtoei remeuzen, tevens voorzitter wordt ran het Regionaal Platform Ar- lisploe wdsmarktbeleid Zeeland, be- iwgde dat zaterdag bij de ope- - sing van de banenmarkt in het eelstei flfl (Centrum voor Werk en In tomen) in Terneuzen. „Samen oen we op termijn een ar- Et tear wdsmarkt maken waarbij ïi voo mensen in Zeeuws-Vlaanderen 1 allee (an recht op arbeid eerder kun- is, m ten verzilveren", aldus Van »ulijl Schaik. Q0g ggj Ij wees erop dat gemeenten fcorae rolgend jaar zelf moeten op- iemaai draaien voor de uitkeringen van 0-':B üjstandsgerechtigenden. Voor besli de gemeenten in Zeeuws- 'teres Baanderen betekent dit dat ze !r> hi ion tweeduizend personen hst ca loeten uitbetalen. Het gaat om '"SM een bedrag van dertig miljoen som» euro per jaar. De gemeenten idesci krijgen daarvoor extra geld van fersvi de rijksoverheid. Als uitke- us ïa [ijgsgerechtigden een baan f™! krijgen, mag de gemeente dat geld toch houden. 9 99 „Gemeenten moeten dus nog meer doen om mensen aan de slag te krijgen", betoogde Van ,0,11® Schaik. „Het CWI moet een strik grote vriend worden van de ge- drim meenten. Het CWI immers ont vangt de werkzoekenden in eer ste instantie en moet snelle actie ondernemen om de betrokkene aan werk te helpen. Werk vóór uitkering." Van Schaik hield de aanwezigen voor dat Zeeuws-Vlaanderen een klein gebied is met relatief weinig inwoners en een niet zo gevarieerde arbeidsmarkt. Die arbeidsmarkt is wel overzichte lijk en het aanbod van werk is redelijk stabiel, aldus Van Schaik. „Dit betekent, dat vestiging van nieuwe bedrijven een behoorlij ke rimpeling kan geven in de verhoudingen op de arbeids markt, zowel in negatieve als positieve zin. Bij sluiting van bedrijven hebben we weinig vo lume om het grote aanbod van werkzoekenden een plaats te geven en bij vestiging hebben we al snel een frictie op de ar beidsmarkt." Als voorbeeld noemde Van Schaik de plannen om glastuin bouw naar de Kanaalzone te halen. Dat kan, naar verwach ting, honderden arbeidsplaat sen opleveren. „Extra werkge legenheid en bedrijvigheid kunnen een impuls aan de regio geven. Maar hebben wij wel vol doende mensen in de kaarten bakken diein de glastuinbouw kunnen gaan werken?", vroeg Van Schaik zich af. „Wordt het net als in vele andere glastuin bouwgebieden een pendel van Poolse, Litouwse of illegale ar beidskrachten, die wel een bij drage leveren aan het bedrijf, maar niet aan de ontwikkeling van onze regio?" Het diamanten bruidspaar Harm en Janneke Veling-Geleijnse. foto Camile Schelstraete .door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Tijdens de woe- 'ige oorlogstijd trouwden in 1943 Harm Kars Veling en Jan na Wilhelmina Geleijnse, die in de wandelgangen Harm en hnneke worden genoemd. Za terdag vierde het paar met de naaste familie het zestigjarig bruiloftsfeest in Zomerlust in Axel. Did skerk' Straa- lag Hf ewon- ig van ers o? nweó' jerdec ibi«k de fi llet echtpaar kreeg vier kinde ren: Peter, Christine, Bart en Kars, veertien kleinkinderen en tóer achterkleinkinderen Harm en Janneke Veling wonen mTerneuzen en kijken terug op een rijk sociaal leven. Zolang de gezondheid het toelaat willen ze dit volhouden. Vooral Janneke naakt zich nog vaak verdien stelijk. Zij dirigeert nog steeds een koor en begeleidt de kerk diensten in de Blide en Ter Schorre. „Ze hebben een kleur rijk en afwisselend leven achter de rug, vader vervulde vele be stuursfuncties en moeder was overal waar ze kwamen koorlid en kerkorganiste. We hopen als kinderen nog een poos samen "iet hen te kunnen genieten", vertelt dochter Christine. Door economische teruggang en veel publiciteit trok de banendag van het CWI meer publiek dan voorheen. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ruim 1100 bezoekers kwamen zaterdag af op de banenmarkt bij het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen) in Terneuzen. De belangstelling was groter dan tijdens de voorgaande zeven banenmarkten die in Terneuzen werden gehouden. „Die trokken steeds rond de duizend belang stellenden", zegt teamcoördinator Ro nald de Back van het CWI Terneuzen. De toenemende interesse heeft wellicht te maken met de flinke publiciteit die de ba nenmarkt heeft gekregen. Zaterdag zet ten meer dan honderd CWI-vestigingen in heel Nederland de deuren open. Maar ook de teruglopende economie was voor sommigen een reden om een bezoek aan de banenmarkt te brengen. Zoals voor het jonge stel uit Sas van Gent. „We heb ben allebei werk", zeggen ze. „Maar het worden toch onzekere tijden. Daarom ko men we ons hier maar eens oriënteren." Het was een zeer gemengd publiek dat za terdag de draaideur van het CWI passeer de. Jongeren, ouderen, werkenden, werk zoekenden, mensen met uiteenlopende opleidingen. „We hebben heel veel bedrij ven benaderd en we zijn er in geslaagd vandaag zo'n 450 vacatures op te han gen", zegt De Back. Daarnaast presen teerden zich op de banenmarkt achttien bedrijven die op zoek zijn naar personeel, tien uitzendbureaus en detacheringsbe- drijven en drie scholingsinstituten. Volgens De Back is de teruglopende eco nomie bij het CWI goed te merken. „Het aantal mensen dat zich bij ons heeft inge schreven en op zoek is naar een baan is binnen een jaar tijd gestegen van twee- naar drieduizend. Daar staat tegenover dat het aantal vacatures is gedaald van tussen de vijf- en zeshonderd naar gemid deld tussen de tweehonderd- en tweehon derdvijftig." De Back benadrukt dat die cijfers niet alles zeggen. „De arbeids markt is altijd in beweging en dus kan het zomaar gebeuren dat de cijfers morgen heel anders liggen. We horen wel van be drijven dat ze blij zijn dat ze iedereen aan het werk kunnen houden. Daarom dach ten we dat het moeilijk zou zijn bedrijven hier op onze banenmarkt te krijgen. Maar tot onze verbazing was er juist heel veel belangstelling." door Eugène Verstraeten VOGELWAARDE - Een schuurbrand in Vogelwaarde is zaterdagavond goed afgelopen. Aanvankelijk bestond de vrees dat er asbestdeeltjes vrij zouden komen, maar de brandweer kon het vuur tijdig blussen. De melding van de brand in de grotendeels met aardappelen gevulde schuur aan het Kerk hofpad kwam rond acht uur za terdagavond. Omdat het dak van de schuur deels van asbest was, werd er uitgebreid alarm geslagen. De vrijwillige brandweerkorp sen van Vogelwaarde en Zaamslag rukten uit en ook de hoogwerker van de Hulster vrij willige brandweer werd te hulp geroepen. Die hoefde niet in ac tie te komen. Het was volgens bevelhebber van dienst E. Dieleman van de Terneuzense brandweer al snel duidelijk dat de vuurhaard zich bevond in het ventilatiesysteem van de schuur.,Een plaats waar we moeilijk bij konden komen, omdat de aardappelen in de weg lagen", aldus Dieleman. „Daar om duurde het toch nog lang voordat we de brand helemaal meester waren." Om bij de vuurhaard te kunnen komen be sloot de brandweer uiteindelijk een deel van de achtermuur van de schuur te slopen. Vanwege de vrees voor het vrij komen van asbest als het dak vlam zou vatten, werden omwo nenden geadviseerd alle ramen en deuren te sluiten. Dat leidde in het dorp tot de nodige op schudding. „Uiteindelijk is er toch geen gevaar geweest, om dat de vlammen niet bij het dak zijn gekomen", zegt Dieleman. „Het is dus goed afgelopen." De technische recherche van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Ook over de omvang van de schade was gisteren nog niets bekend. De brand was meteen wel een goede graadmeter om te zien hoe de samenwerking tussen de brandweerkorpsen uit de ver schillende gemeenten verliep. ,Die samenwerking ging goed" concludeert Dieleman. „Ook vanuit dat oogpunt kunnen we tevreden zijn." SAS VAN GENT - De Showband Sas van Gent heeft zaterdagavond een goede prestatie neergezet tijdens de finales van het concours Drumcorps Eu rope (DCE) in het Zuider- parkstadionin Den Haag. De muzikanten uit Sas van Gent kregen voor hun optreden 49,4 punten van de jury, de hoogste score die het korps ooit haalde. „Toch hadden we eigen lijk op een paar puntjes meer gerekendzegt Bar ry Groenewoud. „Want naar ons gevoel hebben we zaterdagavond de bes te show neergezet die we ooit gedaan hebben." Hij kijkt desondanks heel tevreden terug op het op treden. „Het was een fan tastische gebeurtenis. Tegen die buitenlandse topkorpsen kun je als kleine amateurvereniging moeilijk op." Showband Sas van Gent kwam uit in de hoogste klasse, de Open Class. De score van 49,4 punten was goed voor de zevende plaats van de in totaal elf deelnemede korpsen. Showband New Adventu re uit Axel kwam in Den Haag uit in de A-Class en behaalde 42,1 punten. door Gino van den Broecke HULST - Het was zaterdag een drukte van jewelste tijdens de open dag van de nieuwbouw van De Blaauwe Hoeve. Veel mensen waren geïnteresseerd in de veelbesproken nieuwe zorg- woningen op de hoek van de Truffinoweg en de Zoutestraat. De bezoekers kregen een rond leiding door de nieuwbouw en informatie over de toekomstige zorg- en dienstverlening. Direc teur A. Janse van Curamus was verheugd over de massale be langstelling. „Je ziet dat het leeft onder de bevolking. We hebben al veel positieve reacties gehad." De nieuwe woningen zijn aanmerkelijk groter dan de huidige kamers in het verzor gingstehuis. „Bewoners krijgen een eigen slaapkamer en een keuken. Ze gaan weer geheel zelfstandig wonen en kunnen de gewenste zorg bij ons inkopen", aldus Janse. Bij de bouw en samenstelling van de apparte menten is volgens Janse geluis terd naar de wensen van bewo ners. Bezoekers vonden de apparte menten erg mooi, „maar toch ook wel erg groot voor iemand alleen." Ook plaatste iemand de opmerking dat de liften wel erg smal waren voor iemand met een rollator. „Die moet er ach teruit weer uit want draaien gaat niet." Ook de afwezigheid van een vuilschuif in de keukens wekte verbazing. „Waar moeten de mensjes die boven wonen met hun vuilnis naartoe?"vroeg een bezoekster zich af. Maar verder blijken de woningen van alle ge makken voorzien. Zo gaat bij binnenkomst de verlichting au tomatisch aan en er zijn bewe gingsmelders. De woningen hebben een aanwezigheids schakelaar en 's nachts gaat de stroom eraf in de keuken en de woonkamer. Bij het verlaten van het appartement gaat de centrale verwarming omlaag en wordt het inbraakalarm inge schakeld. Van de eerste toren worden binnenkort 52 apparte menten opgeleverd, de andere 18 volgende maand. Half no vember wordt begonnen met de sloop van de oude Blaauwe Hoe ve. Als alles is afgerond staan er bij De Blaauwe Hoeve twee to rens van acht bouwlagen, eentje van vier en een van vijf bouwla gen en verder aan de Zandstraat nog gebouwen van drie en vier bouwlagen. Harm Veling is geboren en geto gen in Veendam en haalde in zijn jeugd het middenstandsdiplo ma, terwijl hij overdag moest werken. Hij begon zijn loop baan aan de Hollandse Bank Unie aan de Prinsengracht in Amsterdam. Daar leerde hij Janneke kennen en het was lief de op het eerste gezicht. Zij is geboren in Kampen en werkte een poos voor haar vader als se cretaresse in Barneveld. Zij ver trok naar Amsterdam waar ze voor het Nederlands Bijbelge nootschap werkte en daar de man van haar leven tegenkwam. Het paar trouwde midden in de oorlog en verhuisde naar Leeu warden. „In 1954 is het hele gezin ver trokken naar Zuid-Amerika. Twee jaar in Caracas en daarna zes jaar in Brazilië. In 1962 zijn we teruggekomen naar Neder land en daarna heeft mijn vader anderhalf jaar gewerkt in Over ijssel en vijf jaar in Goes.In 1968 werd hij directeur van de NMB in Terneuzen en ze zijn in Zeeuws-Vlaanderen gebleven", besluit Christine Veling. Het echtpaar geniet zichtbaar van de aanwezigheid van al hun dierbaren. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In het kader van de landelijke open Asieldag zet ook dierenasiel Zeeuws- Vlaanderen aan de Evertsen- laan in Terneuzen zaterdag de deuren open voor bezoekers. Het thema is dit jaar 'baasjé ge zocht'. Een thema dat volgens het dierenasiel hard nodig is, want sind jaren stijgt het aantal dieren in de asielen explosief. Het hele jaar door zijn bezoe kers welkom in het dierenasiel, maar tij dense landelijke open Asieldag bieden de asielen een aantrekkelijk en informatief programma. Tussen 11.00 en 16.00 uur kun nen belangstellenden een kijkje komen nemen. Er is informatie over het asielwerk, vrijwilli gerswerk en over de dieren in het asiel. Ieder jaar vangen de 101 bij de Dierenbescherming aangesloten asielen rond de 75.000 dieren op. Vorig jaar is dit aantal fors gestegen naar 78.000. Allemaal honden en katten die op op zoek zijn naar een nieuw baasje. Het asiel hoop dat veel mensen de open dag bezoeken die op zoek zijn naar een huisdier en een dier uit het asiel een tweede kans willen geven. Een asieldier heeft volgens de asielmedewer kers ook nog eens vele voorde len. De huisdieren in het asiel zijn medisch gekeurd, gechipt en hebben alle benodigde inen tingen gehad. Ook zijn ze vaak al onvruchtbaar gemaakt. Van het karakter van de dieren is meestal veel bekend, zodat ze aan de juiste baas gekoppeld kunnen worden. Tijdens de open dag verzorgt hondenschool Jan van de Velde een demonstratie tussen 11.15 en 12.10 uur. Tussen 14.00 en 15.00 uur kunnen vragen wor den gesteld aan de dierenarts over het verzorgen, huisvesten en mogelijke ziekten. Voor de kinderen is er een springkussen en men kan snuffelen bij een rommelkraam, waarbij de op brengst voor het asiel is. Verder worden er wafels gebakken. SLUIS - Het Belfort van Sluis en het voormalige stadhuis van Sint Anna ter Muiden waren tij - dens afgelopen weekend open voor publiek. De openstelling maakte onderdeel uit van het belforten- en stadhuizenweek- end van de Vlaamse culturele vereniging Davidsfonds. Zo'n achthonderd, overwegend Vlaamse, nieuwsgierigen kwa men een kijkje nemen. Belang stellenden werden rondgeleid het belfort en de burgemeesters kamer. Voor de gelegenheid wa ren drie historische toelichtin gen geschreven. Rond het leven en werk van Johan Hendrik van Dale was tevens een speciale tentoonstelling ingericht. Het belfortenweekend werd vrijdagavond geopend met een academische zitting in de raad zaal. Tijdens die zitting werd het nieuwe boek Belforten en stadhuizen in Vlaanderen van de hand van Michiel Heirman gepresenteerd aan L. Wille, wet houder van cultuur van Sluis. In de nieuwe woontorens van de Blaauwe Hoeve krijgen bewoners een ruim appartement. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op verschillende plaatsen in Ter neuzen en op de Tractaatweg in Westdorpe een grootscheepse alcoholcontrole gehouden. Zes automobilisten liepen tegen de lamp. Honderd nuchtere be- stuurders kregen ook een bon: een tegoedbon die ze bij een bakker kunnen inwisselen voor een vlaai. De controle werd door de politie op touw gezet in samenwerking met Rijkswaterstaat, de vrijwil lige politie, marechaussee en verkeersorganisatie 3VO. Er werden in totaal 372 bestuur ders gecontroleerd. Een 47-jarige man uit Oost- voorne maakte het het bontst. Hij reed rond half drie de poli- tiefuik in en bleek 3,7 maal de toegestane hoeveelheid alcohol naar binnen gewerkt te hebben. Hij kreeg een dagvaarding mee en zijn rijbewijs werd ingeno men. Maar rond vijf uur werd de man opnieuw betrapt achter het stuur. Hij had nog steeds te veel alco hol in zijn bloed. Met de wisseling van de sei zoenen is het weer tijd om de garderobe aan te vullen. Voor veel vrouwen een aange naam uitje, maar het bezoek aan de paskamer levert ook vaak de nodige spanning op. Zeker voor wie niet gezegend is met maatje 38: zal het alle maal wel passen? Bij de kleedkamers van die Middelburgse modezaak was het vorige week druk; twee dames discussieerden er luid en duidelijk over de pasvorm van een broek. Hij is echt te klein", meldde de goedwil lende vriendin zo voorzichtig mogelijk. „Te klein? zei de aspirant koper op gefrustreerde toon. „Dit is al een maat 44, een maat groter dan ik eigenlijk heb. Ik wil niet nog groter hoor." „Dat is ook niet nodig" ant woordde de vriendin laco niek. „Wat jij nodig hebt is zo'n stress-broek. Die rekt mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35