PZC Zeeuwse bands grijpen naast finale Grote Prijs Roosevelt Academy werft studenten met eerste open dag Ambt van gemeentebode is niet overal hetzelfde Schoondijkse jeugd krijgt weer een eigen honk gedeputeerde Van Waveren streeft naar verruiming provinciaal budget maandag 29 september 2003 Inzet Organisatie STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG Vrouwen Auto botst met trein Zeeuw wint op NK ploegen Jongen opgepakt wegens vernieling Bedreiging met hakmes Vijf gewonden in Biggekerke Ruiten vernield in Vlissingen Uitstel Motorrijder krijgt bekeuring Alzheimer inver. tub .Voa Niet bezuinigen op amateurkunst AinrAli Pankow 2IERIKZEE - Het zet geen zo- jenaan de dijk te bezuinigingen ,p de amateurkunst in econo misch moeilijke tijden. Het is lf[fs beter al die mensen die er- tij betrokken zijn te stimuleren joor er wat meer geld voor uit te nekken. Dat is de mening van «{deputeerde H. van Waveren ïan Cultuur. Hij uitte die zater- jag tijdens het Drumafestival in 'porthal Onderdak in Zierik- lee. Jet Drumafestival is een groot apgezette manifestatie waar mim 480 slagwerkers en majo- ietten aan meedoen. Zij presen teren zich in 43 optredens ver- deeld over de gehele dag. Elke p krijgt na afloop een pun tentotaal en en juryrapport. Daarmee biedt het festival een goed toetsingskader voor de kwaliteit in aanloop naar het e Drumaconcours dat op Saterdag 8 november ook in Zie- rikzee wordt gehouden. Bij dat concours gaat het vooral om het streven te promoveren naar een hogere klasse. De jury tijdens het festival zaterdag bood de deelnemers een beoordeling van de kwaliteit op dit moment. Voorafgaand aan het uitdelen van de juryrapporten sprak ge deputeerde Van Waveren zijn waardering uit voor de enorme inzet die zoveel mensen betonen binnen de amateurkunst. Eer der die dag maakte de gedepu teerde ook zijn opwachting bij het Zeeuws Zangersmanifest, waar hij prijzen van de korenor- ganisatie SAKO uitreikte. „Vijftig procent van de Zeeuwse bevolking is betrokken bij de amateurkunst en elf procent daarvan is actief in de muziek", liet Van Waveren weten. Hij acht dat belangrij ke gegevens in het licht van de nieuwe cultuur nota die voor de komende jaren moet worden opgesteld en waaraan op woensdag 15 okto- berin de Grote Kerk in Goes een breed opgezet cultuurdebat wordt gewijd. Van Waveren gaf aan te willen streven naar ver- Tijdens het Drumafestival lieten ruim 480 slagwerkers en majoretten zich van hun beste kant zien. ruiming van het provinciaal budget voor de amateurkunst en hij sprak de hoop uit dat de gemeenten dat voorbeeld zullen volgen. De gedeputeerde prees de Mar ching Band Schouwen-Duive- land (MSD) voor de organisatie van dit jaarlijkse Drumafesti val. Volgens Patrick Struijk van deze vereniging biedt dit evene ment de MSD een prima gele genheid naar buiten te treden. „We hebben de deskundigheid en de mensen ervoor in huis en daarom hebben we gevraagd dit jaar ook het Drumaconcours te mogen organiseren." Het festival verloopt zaterdag inderdaad inderdaad op rolle tjes. Het is nog maar net half tien als de kleine meisjes van het majorettenkorps 'Vivace' uit Oude-Tonge - wat broos ogend onder het felle tl-licht - het eer ste optreden verzorgen. Er vol gen er deze dag nog vele. Ze worden allemaal vlot en krach tig aangekondigd door la dyspeaker Angela Struijk. En de jury volgt alle verrichtingen van majoretten- en drumkorp sen nauwgezet. De hoogste punten in de vier ca tegorieën worden uiteindelijk verzameld door majoretten korps Sursum Corda uit Rijs- dig door Edith Ramakers MIDDELBURG - De vier Zeeuwse beloften hebben alle maal 'uitstekend gepresteerd, ze waren eigenzinnig en toon den technische kwaliteiten'. Toch zal Zeeland geen vertegen woordiger hebben in de finale van de Grote Prijs van Neder land. Tot die samenvatting komt Kees van Dorst, voorzitter van de Stichting Popmuziek Zeeland na afloop van de voor ronden voor de regio Zuid die afgelopen weekeinde in Breda, Tilburg en Oss werden gehou den. De twaalfkoppige band Ta- door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Roosevelt Academy (RA) in Middelburg werkt aan haar naamsbekend heid. Bij de open dag, zaterdag, waren in de ochtenduren al zo'n 100 geïnteresseerde aspirant studenten in het stadhuis op de Markt aanwezig. Een deel van het stadhuis wordt het toekom stig onderkomen van de RA. Zij wilden niet alleen inzicht krijgen in de studiemogelijkhe den die de gloednieuwe RA vol gend studiejaar zal bieden. „Ik wil ook kijken of Middelburg een leuke stad voor studenten is", zegt Vera Hendriks, die be zig is aan het laatste jaar van het stedelijk gymnasium in Nijme gen. „Ik neem ook informatie mee voor studiegenoten." >,De sfeer in de stad spreekt ons aan", aldus haar moeder. Haar dochter knikt instemmend: „Ik vind het een voordeel dat de uni versiteit midden in de stad is ge vestigd." Vera heeft belangstel lingvoor ontwikkelingsstudies. In Amsterdam kan ik bijvoor beeld antropologie gaan stude ren. Maar ik wil mezelf liever de eerste jaren breder ontwikke- 'en Een belangrijke bijkom stigheid is dat studenten in Mid delburg 'altijd een kamer kunnen huren'. „In Amsterdam is een wachtlijst van drie, vier jaar. Bovendien zijn de kamers nier betaalbaar, rond de 175 eu ro per maand." Een andere gymnasiast, Leonie Haverkamps uit Gouda, zal vol gendjaar kiezen tussen the Uni versity college in Utrecht of haar jonge zus', de RA in Mid delburg. „Dit zijn de enige twee opleidingen in Nederland, waar studenten zich de eerste drie jaar breed kunnen ontwikkelen. Het internationale aspect van deze studies spreekt me ook aan." Geen twee afgestudeerde studenten zullen hetzelfde pro gramma volgen. Leonie legt uit over de studie op maat: „Ik weet nu nog niet precies wat ik wil. Op andere universiteiten zou ik direct voor een studierichting moeten kiezen. Stel dat ik uit kom op geneeskunde. Dan krijg ik alleen de vakken die van be lang zijn voor geneeskunde." En misschien, zegt ze, wil ze de eer ste jaren liever ook Spaans en fi losofie volgen. Na drie jaar ver wacht ze dat ze haar definitieve studierichting kan maken. Zij vindt het een pluspunt dat de RA midden in het centrum ligt. „Dat kan van doorslaggevende betekenis zijn. Ik twijfel nog, omdat Utrecht een levendige studentenstad is en ze zijn daar al een tijdje bezig. Ze hebben startproblemen intussen over wonnen." pharheelj uit Goes moest in de categorie pop/rock toezien hoe Liesbet won. Bassist Martijn van der Haar van Tapharheelj: „Onze overgangen liepen niet helemaal vlekkeloos. De laatste tijd hebben we veel optredens gedaan en weinig geoefend. Dat hebben we gemerkt." Odette Sorber uit Goes trad gis termiddag in Paradox in Til burg op in de voorronde singer/ songwriter. Volgens Van Dorst was het publiek onder de indruk van haar. „Ze had geen haperin gen en speelde vernuftig. Mari- ke Jager heeft gewonnen. Haar vierde nummer sloeg in als een bom. Het zou me verbazen als dat geen hit wordt." Ill Productionz uit Middelburg had ook een goede dag, maar schoot net te kort. „De band zou in Amsterdam een goed figuur hebben geslagen in de categorie R&B/Hiphop. Dat op zich is al een verdienste.Spencer raakte volgens de jury net iets meer ge voelige snaren. 110 volt Lovers uit Middelburg moest opboksen tegen Solid De cay. „Die band had een toerbus vol fans uit Eindhoven meege nomen", zegt Sjors Kuyt, een van de bandleden. „In Eindho ven heb je een sterk under ground circuit, dat is in Zeeland veel minder. De bands stimule ren elkaar." Over het optreden in de klasse Dance was Kuyt te vreden. „We hebben alleen een grappig klein foutje gemaakt. Ik slipte met mijn hand van het schuifje van het mengpaneel. Het was de bedoeling dat er har de drums zouden klinken, we gingen ook uit ons dak, maar het bleef doodstil. Het was voor ons lachwekkend en het publiek merkte het foutje en kon er ook om lachen. Foutjes horen bij li ve-optredens." Advertentie JONA Muziektheater van WILLEM BREUKER^V VA ma. 29 sept. 19.30 uur LEZING THE MAKING OF JONA Naar aanleiding van de wereldpremières op vr. 24 en za. 25 oktober in de Stadsschouwburg Middelburg geeft de tekstschrijver Karei Deurloo een lezing over de eigenzinnige en bij vlagen clowneske profeet JONA. Prof. Or. KAREL DEUR100 hoogleraar Bijbelse theologie VU-A'dam. Toegang lezing maandag 29/9 2,50 Info tel 0900.3300033 De deelnemers aan de Zeeuwse bodendag lijken vooral veel interesse te hebben voor het uitzicht over Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoewel het ambt van gemeente bode in grote lijnen overal overeenkomt, kan de exacte invulling nogal uiteen lopen. Volgens voorzitter J. Moerdijk van de Bodenkring Zee land maakt dat het extra leuk om met regel maat eens bij de buren te kijken hoe het daar toegaat. Hij zei dat zaterdag tijdens het jaar lijkse uitstapje van de Zeeuwse gemeentebo den dat dit keer op Schouwen-Duiveland werd gemaakt. Een rondleiding door het gemeentehuis in Zie rikzee en een bezoek aan het Museum Waters noodramp 1953 in Ouwerkerk golden als hoofdmoten van het programma. Tijdens de informele contacten wisselden de boden van gedachten over onder de meer de recent afge kondigde burgemeestersverkiezingen. De meesten zeggen er weinig heilintezien, een en keling vindt dat ook de gemeentenboden voortaan maar door het volk gekozen moeten worden. „Het is inderdaad vaak 'ik en de bur gemeester' in ons vak", grapt Moerdijk met hem mee. Burgemeester Asselbergs toonde zich bereid zijn vertrek voor vakantie in Frankrijk een dagje uit te stellen voor de ontvangst van de Zeeuwse boden. Hij spreekt zijn bewondering uit voor de grote toewijding waarmee de leden hun vak uitoefenen. Verder schetst hij de schaalvergroting binnen het vak van gemeen tebode als gevolg van samenvoeging van ge meenten en het ontstaan van grotere gemeen telijke organisaties. Ook geeft hij aan dat moderne ontwikkelingen het werk van de bo den hebben veranderd. Met als voorbeeld de digitale verzending van de raadsstukken die het rondbrengen bij de raadsleden thuis over bodig hebben gemaakt. Asselbergs zegt het fraaie decorum van de vroegere bodenbussen enigszins te missen. Die ambtsketen draagt de gemeentebode van nu niet meer, maar het waren fraaie kenmerken die inmiddels een plaatsje in het museum heb ben gekregen. Overigens was lang niet elke ge meente in het bezit van zo'n ketting met busje voor belangrijke post. „Ik heb hem in onze ge meente nooit gezien", zegt oud-bode E. Min- naert van de voormalige gemeente Aarden burg. Zijn Zierikzeese collega's echter, het echtpaar De Masier, bewaren er goede herin neringen aan. Zo'n bodebus gaf cachet tijdens officiële ontvangsten, vinden ze. Voorzitter Moerdijk kan tijdens deze dag twee nieuwe, vrouwelijke leden van de Bodekring welkom heten. Ook het toenemend aantal vrouwelijke gemeenteboden is een hedendaag se ontwikkeling. Vroeger was het vrijwel uitsluitend een mannenberoep. Daar komt verandering in, al is de verhouding van zeven vrouwen tegen 16 mannen binnen de Bode kring nog wat scheef getrokken. De gemeenteboden A. Bouwman en H. van de Zande traden deze dag op als gastheer. Zij zorgden ervoor dat de bezoekers een rondlei ding kregen door het gemeentehuis met toe lichting van H. Beek, de projectleider tijdens de bouw van dit architectonisch opmerkelijke pand. Het bezoek aan het Watersnoodmuseum in Ou werkerk was bewust gekozen in verband met de talrijke herdenkingen van de ramp dit jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema oord (jeugdklasse), drumband Nut en Uitspanning uit Zonne- maire (basisklasse) en tamboer korps Eendracht maakt sterk uit Hardinxveld-Giessendam (middenklasse). In de topklasse was slechts één deelnemer, ma jorettenkorps Celebration uit Zwijndrecht, dat 7,50 punten behaalde. 's-HEERENHOEK - Een 28-jarige man uit Raamsdonksveer is zaterdag rond half zeven 's ochtends met zijn auto in botsing gekomen met de trein Roosendaal-Vlissingen. Het ongeluk gebeurde op de Stoofweg in 's-Heerenhoek. De automobilist negeerde de beveiligingsseinen waardoor zijn auto in de flank geraakt werd door de passerende trein. De man kon zelf uit zijn vernielde auto klimmen, maar moest wel met verwondin gen worden overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. KLAZIENAVEEN - Freek Boudeling uit Sint Philipsland heeft zaterdag een prijs in de wacht gesleept op het Neder lands kampioenschap ploegen in Klazienaveen. Boudeling werd eerste in de categorie tweescharige wentelploegen. De andere Zeeuwse deelnemers, Marco van Weele, Gert Jan de Jager, Cees de Bree en Frank Standaert, deden mee in de cate gorie driescharige wentelploegen. Zij vielen buiten de prij zen. VLISSINGEN - Een 15-jarige jongen uit Middelburg werd zaterdag rond half vijf 's ochtends op heterdaad betrapt op het kapot trappen van een glazen windscherm op de Grote Markt in Goes. Voorbijgangers hielden hem aan en belden de politie. Hij werd overgebracht naar het bureau, waarna zijn vader hem op kwam halen. VLISSINGEN - In de Walstraat in Vlissingen werd zaterdag rond kwart over een 44-jarige Vlissinger aangehouden nadat hij kort daarvoor een 18-jarige plaatsgenoot had bedreigd met een hakmes. De 18-jarige jongen wildemettwee vrienden in de Walstraat de man passeren, dit lukte echter niet omdat de man de doorgang blokkeerde. Op de vraag 'mag ik er langs' werden ze uitgescholden en haalde de man een hakmes te voorschijn. De-44-jarige man liep achter hen aan, maar ze zijn weggerend en wisten te ontkomen. De Vlissinger werd overgebracht naar Torentijd. BIGGEKERKE - Vrijdagavond rond tien over acht botsen op de Kaasboerweg even buiten Biggekerke drie auto's op elkaar. Eén personenauto vloog hierdoor over de kop, een ander be landde, na eerst door de bosjes te zijn gereden in een droge sloot. In totaal zijn vijf gewonden afgevoerd naar het zieken huis. Ze konden na behandeling terug naar huis. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De inzittenden kwamen al lemaal uit de gemeente Veere. Het vermoeden bestaat dat de auto die voorop reed, plotseling moest remmen voor een fiet ser die overstak. VLISSINGEN - Twee Vlissingse jongens van 14 en 17 jaar werden zaterdag rond drie uur in de Groen van Prinstererlaan in Vlissingen aangehouden. Het tweetal had een half uur eer der een raam van een schuifpui vernield van een woning aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. Iets later werd ook een raam (2 bij 2 meter) van een woning aan de Verlengde Bone- dijkestraat in Vlissingen ingegooid. De schade is onbekend. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - De jongeren van Schoondijke kunnen vanaf midden volgende maand weer naar de soos. Na een feestelijke opening wordt het gebouwtje aan de rand van de voetbalvel den van VV Schoondijke zater dag 11 oktober in gebruik geno- De jeugd heeft bijna twee jaar op een nieuwe jongerensoos moeten wachten, maar het re sultaat maakt veel goed, stelt sociaal-cultureel werker K. Provo. Als medewerker van de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen was Provo nauw betrokken bij de nieuwe start van de aloude jongeren soos Rainbow. Het vorige bestuur van de Schoondijkse jongerensoos ver loor rond de eeuwwisseling de belangstelling voor het jonge renwerk, omdat uitzicht op een nieuw centrum telkenmale werd uitgesteld. Nadat de oude soos definitief de deuren sloot, ging de stichting in de slag met de gemeente. Zolang er geen ge bouw was, werden speciale acti viteiten voor de Schoondijkse jeugd op poten gezet. Uitstapjes als naar golfslagbad Scheldorado in Terneuzen en de kartbaan in Breskens en regio nale activiteiten als de survival- tochten in de Ardennen, hielden de belangstelling voor de soos in het 'moaneblussersdorp' le vend. Het vinden van een geschikte lo catie voor de jongerensoos kost te wat tijd, maar een plek aan Tragel-West aan de rand van het voetbalterrein bleek uiteinde lijk voor de meeste mensen aan vaardbaar. Omwonenden van enkele nieuwbouwhuizen waren aan vankelijk bevreesd voor ge- luids- en verkeersoverlast. Maar de belofte dat eventuele problemen direct worden be sproken en aangepakt, stelde de bezwaarmakers gerust. De inrichting van de bouwketen die de gemeente beschikbaar stelde, duurde ook iets langer dan gedacht, herinnert Provo zich. „De bouwketen waren nogal vochtig. Er ging wat tijd overheen voor we er echt in aan de slag konden. Maar de ruimte, zo'n tien bij tien meter, is prach tig en het eindresultaat is de moeite waard." Dat Rainbow er weer fantastisch uitziet, is voor al te danken aan een aantal jon geren uit de doelgroep: twaalf tot achttienjarigen. Acht drij vende krachten zorgden - sa men met een aantal oudere vrij willigers - dat het jeugdhonk keurig werd geverfd, ze timmer den een bar, gingen op stroop tocht om meubilair, een televi sie en een koelkast binnen te slepen en kleedden de ruimten netjes aan. De stichting zorgde, geholpen door de gemeentelijke subsidie, voor de materialen en een perfecte geluidsinstallatie. Vanaf 17 oktober kan de jeugd van groep 8 tot een jaar of twin tig op vrijdagavonden tussen 19.00 en 23.30 uur terecht in Rainbow, voor een potje biljart of vogelpiek, een spelletje op de computer, languit op de bank televisie of video kijken of een ouderwetse dansavond. Depro grammering is voorlopig be doeld voor één avond, maar als er animo voor is, dan kan dat tot twee (vrijdag en zaterdag) wor den uitgebreid." GOES - Een 40-jarige motorrij der uit Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag bekeurd omdat hij twee keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol had ge dronken. De man werd aange houden op de Kloetingseweg in Goes omdat zijn achterlicht het niet deed. Hij kreeg ook een rij verbod van vier uur opgelegd. AXEL - De Zeeuws-Vlaamse werkgroep van de afdeling Zeeland van de Alzheimer Stichting houdt donderdag 25 oktober een bijeenkomst in woonzorgcentrum de Vurssche in Axel. Om 19.00 uur spreekt psycholoog Luc van der Ven van de Univeristeit Leuven over het thema 'familie als verborgen patiënt'. Alle belangstellenden, en vooral familieleden van de menterenden, zijn welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29