7 Schiet op, haal die man uit het water! Zonder diploma geen werk meer op banenmarkt r Wijkfeest in teken wederopbouw Nieuwe reddingsboot voor Westkapelle Paskamer Gemeente komt omwonenden nieuwbouwwijk Yerseke iets tegemoet Lekko-leden krijgen kick van sleepboten zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN maandag 29 september 2003 Natuurclub Tholen krijgt prijs Woongenot Informatie Werkgebied Zuidkust Schouwen gouden rand Vervelen PZC ïeuw teer- ndü- IfUSF rtori- :ende tref- iU' [emit e 35e iron? aooie lire jhdt lef nee oil® nisse kan- igas :zo't >de top- .Die Bouwplan Steehof aangepast HnnrCarla van de Merbel yERSEKE - De gemeente Rei- uersvvaal komt enigszins tege moet aan bezwaren van omwo nenden van de nieuwbouwwijk Steehof in Yerseke. Zeven belanghebbenden heb ben aanmerkingen gemaakt op bet ontwerpbestemmingsplan. De meeste van hen klagen over verlies aan privacy. De komende tien jaar worden in betgebied tussen de Steeweg, de DRIMMELEN - Staats bosbeheer West-Brabant- Deltagebied heeft de Houtvester Van Scherm- beekprijs dit jaar uitge reikt aan de Natuurver- eniging Tholen. Dat gebeurde zaterdag tijdens de jaarlijkse vrij- willigersdag van Staats bosbeheer in het Biesbos bezoekerscentrum in Drimmelen. De regionale afdeling van Staatsbosbeheer reikt de Houtvester Van Scherm- beekprijs elk jaar uit aan een 'vrijwilliger of vrij- willigersgroep die zich bijzonder onderscheiden heeft door extra inzet, nieuwe ideeën, grote be trouwbaarheid en betrok kenheid en het kritisch volgen van het werk van Staatsbosbeheer'. Dit jaar werd de winnaar gezocht onder vrijwilli gers die zich bezighouden met onderhouds-en be- hewswerk als knotten van bomen, maaien van dijken en onderhouden van wan delpaden. Damstraat, de Stoofstraat en de westelijk gelegen watergang 150 huizen gebouwd. Een aan tal bewoners van de Stoofstraat - met percelen grenzend aan de nieuwe kavels - vreest voor aan tasting van de privacy. Zij vin den de woningen waarop ze straks uitkijken te hoog. De gemeente komt aan dit be zwaar tegemoet door de maxi maal toegestane goothoogte van de betreffende huizen te verlagen van zes naar vier me ter. De bewoners hebben ook gevraagd om een extra groen strook of weg tussen de bestaan de kavels en de nieuwe, om zo de afstand tussen de woningen de vergroten. Deze afstand wordt minimaal dertig meter en dat is volgens de gemeente planologisch verant woord. De afstand is niet te klein, vindt de gemeente, en kan geen negatief effect hebben op het woongenot. Andere bezwaren van omwo nenden betreffen de nieuwe ver bindingsweg tussen Steehof en de Stoofstraat. Dit wordt een pad, bestemd voor langzaam verkeer en moet de nieuwe wijk betrekken bij de kern-Yerseke. Het pad doorkruist een perceel in de Stoofstraat. De eigenaar hiervan vreest voor aantasting van zijn privacy. De eigenaar van een ander kavel waar de weg door komt, wijst de ge meente in zijn bezwaar onder meer op het feit dat hij straks nieuwe erfafscheidingen moet plaatsen op twee percelen. Te vens vraagt deze zich af wat er met een resterend stukje grond gaat gebeuren. De gemeente zegt in overleg met betrokkenen te zullen bekijken hoe het pad het beste ingepast kan worden en hoe eventuele overlast te voorkomen is. Donderdag 9 oktober wordt het gewijzigde bestemmingsplan Steehof besproken in de com missie wonen en milieu. Deze vergadering begint om 20.00 uur in het. gemeentehuis in Kruiningen. Het is de bedoeling het bestem mingsplan 28 oktober vast te stellen in de gemeenteraad van Reimerswaal. TERNEUZEN - „Het is net als vliegtuigen spotten. Je krijgt er een kick van als je met je verre kijker en fototoestel langs een waterweg of in een haven sleep boten onder de loep neemt", zegt Hans Hoogesteger uit Vlis- singen. Deze Zeeuwse bestuursverte- genwoordiger van Lekko, de vereniging van belangstellen denvoor de sleepvaart, is zater dag dan ook in zijn element op de internationale Lekkodag in paviljoen Westkant in Terneu- zen. De hele dag door komen sleepvaarthobbyïsten uit Ne derland en België maritieme fo to's en gegevens uitwisselen. Lekko is eigenlij k een verbaste ring is van let's go. Deze uitroep klinkt op zee als de trossen van de sleper weer los gegooid mo gen worden. De vereniging pre senteert zich met een maritieme shop waar clubbladen, sleep- vaartfoto's, maritieme boeken en clubartikelen te koop zijn. Paviljoen De Westkant, gelegen aan de Scheldedijk, is voor een dergelijke bijeenkomst een ui termate geschikte locatie. Gere geld veren bezoekers op uit hun stoel als ze op zee een boot voor bij zien komen. „Natuurlijk fo cussen wij niet alleen op sleep boten", vertelt Hoogesteger. „Ieder schip heeft wel iets. Maar van sleepboten zijn we helemaal weg." Hoogesteger haalt een foto te voorschijn van de Otton. Deze sleper is onlangs in Vlissingen opgebracht vanwege drugs smokkel. Als je de foto goed be kijkt, blijkt op de romp nog vaag de naam Ribut te staan. Hooge steger: „Dan zijn we als hob byist in ons element. Je wilt dan de geschiedenis van de Ribut uitpluizen. Inmiddels ben ik er achter dat deze sleper begin ja ren tachtig voor rederij Wijs muller in de Perzische Golf dienst heeft gedaan. Soms zijn de boten wel vijf of zes keer van rederij veranderd en hebben ze telkens onder een andere naam gevaren. Via havendiensten, re derijen en ook door speurwerk op internet krijgen we veel pa- rate gegevens. De geheimzin nige waas die wel eens over vliegtuigen hangt, tref je bij de slepers eigenlijk niet aan." De sleepvaartdag werd nog op geluisterd door een vlootshow van sleepboten van Union Ne derland BV en Multraship BV. De scheepsmodelbouwvereni- ging Zuid-Zuidwest uit Terneu- zen presenteerde zich in de Westkant met enkele pracht exemplaren. Kinderen eten suikerspinnen bij de feesttent op De Spinne. door Carla van de Merbel GOES - Ideeën over een nieuw wijkge- bouw in Goese Polder zijn welkom bij de gemeente Goes, zei burgemeester D. van der Zaag zaterdag bij de officiële ope ningvan een feest in de wijk. Hij spoorde daarmee de bewoners aan mee te denken over wat er in de plaats van wijkgebouw De Spinne moet komen. De Spinne ging in de nieuwjaarsnacht samen met de nabij gelegen basisscholen 't Noorderlicht en de Holtkampschool in vlammen op. Voor alle betrokkenen is tij delijk onderdak gevonden; nu wordt ge keken naar nieuwbouw. Van der Zaag wees op de feniks, het sym bool dat de organisatie van het wijkfeest gebruikte om het begin van de wederop bouw te markeren. De feniks of vuurvo gel verbrandde, maar in de hitte van het vuur kwam een ei uit en zo herrees de fe niks uit zijn as. „Er is hier ook wat ver brand", zei Van der Zaag, „maar ook hier herrijst iets uit de as. Wij doen ons best om een accommodatie neer te zetten die er mag zijn. Dat duurt lang, want we moeten eerst alle neuzen in dezelfde richting hebben." Van der Zaag sprak zijn waardering uit voor het optreden van vrijwilligers tijdens de nieuwjaars nacht. Als symbool voor al die vrijwilli gers gaf hij Carla Kropveld een bloeme- door Carla van de Merbel WOLPHAARTSDIJK - Hele maal tevreden zijn ze niet, de duikers van de stadsgeweste lijke brandweer Vlissingen/ Middelburg. Tijdens de lande lijke finale van de brandweer- duikwedstrijden, zaterdag in het Veerse Meer, vonden ze het tweede slachtoffer namelijk nét buiten wedstrijdtijd. „Maar de jongens hebben hun best gedaan", zegt Jarien Schipper, leider van het in to taal zevenkoppige duikteam. „Het was ook moeilijk", vindt Jacko van Eenennaam, ook van de Zeeuwse ploeg. „Maar het is een goede oefening en het was pas de tweede keer dat we met een wedstrijd meededen. De eerste keer was de kwalifi catiewedstrijd voor deze fina le." In totaal deden acht duik teams mee aan de finale, die georganiseerd was door de brandweer van Goes. De melding betreft een onge luk met sportduikers in het Veerse Meer, bij restaurant De Meerkoet. De schipper van een varend ponton heeft bij werk zaamheden een stalen plaat overboord laten vallen. Deze is terecht gekomen op een sport- duiker die daar met zijn colle ga's aan het duiken is. De sportduiker is daarbij klem komen te zitten en zijn zuur- stoffles is bijna leeg. Zijn bud dy helpt hem met lucht, maar deze zit ook bijna zonder. Een andere sportduiker is zijn bud dy kwijt. Deze blijkt onwel te zijn geworden en op de bodem van het Veerse Meer te liggen. Aan de duikploegen de taak om in veertig minuten de twee slachtoffers uit het water te krijgen. Terwijl zij niet weten hoeveel slachtoffers er zijn en Tijdens de brandweerwedstrijd moesten de duikploegen in veertig minuten twee slachtoffers uit het water zien te krijgen, terwijl zij geen informatie hebben over wat er is gebeurd. foto Mechteld Jansen geen informatie hebben over wat er gebeurd is. Die moeten ze zien te krijgen van de in pa niek schreeuwende collega- sportduikers in het water - „Schiet nou toch op, die man moet uit het water" - en via een namenlijst van de leider van dat team. Jarien Schipper heeft de situa tie vrij snel onder controle. Vanaf het ponton wordt syste matisch gewerkt aan de red dingsoperatie. Daarbij zijn ook politie en ambulanceper soneel aanwezig. Per slachtof fer worden twee duikers inge zet, één in het water en één op het ponton. Middels rukjes aan een touw houden zij contact met elkaar. De andere twee le den van het duikteam helpen mee vanaf het ponton. De beknelde duiker wordt voorzien van een nieuwe zuur- stoffles en er wordt een werk- lijn naar hem uitgezet. Zo is hij in het donkere water van het Veerse Meer terug te vinden. Zijn buddy wordt naar boven gehaald. De plaat kan dan door de assisterende Goese brand weer worden weggetakeld. Het eerste slachtoffer is gered. Minder goed vergaat het het tweede slachtoffer, op de bo dem van het Veerse Meer. Deze is na veertig minuten nog niet gevonden. Als de speeltijd nét verstreken is, komt het sein: „Tweede slachtoffer gevon den." Helaas te laat om kans te maken op een podiumplaats. De ploeg uit Zaandam won de eerste prijs, Brielle werd twee de, Gorinchem derde. De ove rige duikteams, waaronder dat van het stadsgewest, behaal den evenveel punten (onder meer door tijdsoverschrijding) en bezetten daarmee gezamen lijk plaats vier tot en met acht. door Anita Janse WESTKAPELLE - Het is nog even wennen voor de redders van het KNRM-reddingsstation in Westkapelle. Zaterdag werd hun nieuwe schip gedoopt. De 'Uly' is zes meter langer, tien knopen sneller en een stuk beter uitgerust dan haar voorganger. Het 'Fintje', de oude oranje rub berboot van het reddingssta tion. wist tien jaar lang de gol ven van het Westkapelse gat te trotseren. Wanneer dit bootje moest uitrukken werd het stee vast nagekeken vanuit het 'praathuisje' op de dijk, of door mensen die op de dijk een frisse neus kwamen halen. Vandaag hebben de Westkapelaars wei nig oog voor de Fint, want boven op de dijk pronkt 'Uly', de gloednieuwe opvolger van de rubberboot. De reddingsboot - 11 meter lang en circa vier meter breed - en het boothuis werden bekostigd uit een schenking en een nalaten schap. Een van de schenkers is de heer F. J. Plesman. Hij uitte de wens dat de nieuwe reddingsboot naar zijn overleden echtgenote zou worden vernoemd. Een kleindochter van Plesman wijd de het schip inTegelijk met de doop van het schip werd ook het nieuwe boothuis 'Henny van Nievelt' officieel geopend. Met de komst van de 'Uly' zijn de mogelijkheden van het West kapelse reddingsstation aan zienlijk toegenomen. In plaats van vij f kunnen er nu maar liefst vijftig drenkelingen aan boord. En door de snelheid en kracht van het schip is het werkgebied en takenpakket van het station uitgebreid.„Als er nu een zeil boot vastloopt op de zandban ken, kunnen we die met de Uly vlot trekken, met het Fintje be gonnen we in zo'n geval niets", vertelt schipper Wim Roelse uit Westkapelle. Dagelijks gaan de redders met hun nieuwe boot de zee op om te wennen aan de geavanceerde apparatuur zoals het radarsys teem en de elektronische kaart. Een ding ontbreekt nog aan de boot en dat is de laag verf. Van wege bezuinigingsmaatregelen is besloten om het schip in zijn huidige staat van oplevering te laten. „Schilderen is niet persé nodig omdat de boot van alumi nium is", vertelt woordvoerder Ander van Rooijen. Wat hem be treft is die lik verf ook geen wet van meden en perzen. Toch wa ren andere leden het daar eerst niet mee eens. Er gingen stem men op om zelf verf te kopen om het schip mee te schilderen. Maar de keuze om de redding boot niet te schilderen levert de KNRM op de lange termijn na melijk een aanzienlijke kosten besparing op. Het oude 'Fintje' blijft dienst doen totdat iedereen voldoende vertrouwd is met de Uly.Daarna mag hij zijn oude dag gaan slij ten in Breskens waar het ingezet zal worden voor reddingsacties in het ondiepe water boven de zandbanken. ZIERIKZEE - De invloed van de zee op de zuidkust van Schou wen staat centraal in de inrich tingsplannen voor het gebied tussen Moriaanshoofd en Zie- rikzee. De plannen zijn gemaakt in het kader van de herinrichting Schouwen-Oost. Het streven is hier een groot, aaneengesloten brak natuurgebied te realiseren dat kan worden aangemerkt als 'de gouden rand' van de Ooster- schelde. Zoutvegetaties in de sloten en op de plaatselijke per celen, evenals de vele vogels die het gebied gebruiken als rust- broed- en foerageergebied, le veren het tastbare bewijs van die invloed van de Oosterschel- de. Het inrichtingsplan komt woensdag aan de orde in de ver gadering van de Landinrich tingscommissie Schouwen- Oost. foto Mechteld Jansen tje. Het wijkfeest in de Goese Polder was vrijdagavond al begonnen in de Eras- musflat met een optreden van het Goese barbershopkoor The Gaggling Ganders Gang. Zaterdag waren allerlei activitei ten in een feesttent op De Spinne. Kinde ren konden zich laten schminken, clowns traden op en j ongeren konden workshops volgen, 's Avonds waren er optredens van onder anderen dj Bonanza, Tapharheejl en Not James Dean. door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Heeft u een diploma beveiliger 1? Nee, dan kunnen we helaas niets yoor u betekenen." Rutger vaii der Werff van de beveiligings- en bewakingsdiensten Securiror uit Goes staat zaterdag in Mid delburg op de banenmarkt, die door het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) is georgani seerd. „Een jaar geleden konden we geïnteresseerden zonder di ploma nog aan een baantje bij ons helpen. Die tijd is voorbij." Aan de drukbezochte banen markt doen circa 120 CWI-ves- tigingen in het land mee. Het CWI is de opvolger van het ar beidsbureau. Veel werkzoeken den nemen de moeite om de markten te bezoeken. Er wor den landelijk 110.000 bezoekers geteld. In Middelburg is het za terdag ook een drukte van be lang. „We gaan actief met onze banen de markt op", zegt Ditty Kempe van het CWI Middel burg. „Het probleem van wer keloosheid pakken we tegen woordig gezamenlijk aan. Samen met de uitzendbureaus en bedrijven willen we de vaca tures onder de aandacht bren gen." Het CWI heeft momenteel 150 vacatures openstaan. „Dat zijn veel banen voor lagergeschool- den en ook voor MBO'ers. Voor HBO'ers is de spoeling vrij dun in Zeeland." Wethouder H. de Haas van de gemeente Vlissingen, die de banenmarkt opende, kon die opmerking beamen. „De ge meente Vlissingen heeft zo'n 500 medewerkers in dienst. In de komende vier, vijf jaar, zul len ongeveer 150 personeelsle den vertrekken, vanwege onder andere pensioen. Ik mag er toch vanuit gaan dat de meesten ver vangen zullen worden." Een Middelburger, 22 jaar, kijkt naar de aanbiedingen: oproep kracht-bediening, zorgassis- tent. „Ik heb geld nodig. Dus ik wil alles aanpakken. Ik werk zo nu en dan. Vorige week heb ik nog tweeënhalve dag meegehol pen bij een interne verhuizing van een bedrijf in Kruiningen." Hij heeft zijn mavo-diploma ge haald, en daarna de 'mts gepro beerd'. „Ik heb geen zin meer in school. Ik wil werken, desnoods gewoon productiewerk." Een Vlissingse van rond de der tig jaar is drie maanden geleden van Brabant naar Zeeland ver huisd en heeft nog geen werk ge vonden. „Ik wil iets in de zorg doen. In Brabant had ik een baan in de kinderopvang. Dat zou ik hier ook weer willen doen." Ze heeft zaterdag haar inschrijving verlengd bij het CWI als werkzoekende. „Een baan heb ik niet gevonden. Ik kende alle vacatures al. Ik zoek zelf ook op alle sites naar banen. Ik ga me intussen wel vervelen." Met de wisseling van de sei zoenen is het weer tijd om de garderobe aan te vullen. Voor veel vrouwen een aange naam uitje, maar het bezoek aan de paskamer levert ook vaak de nodige spanning op. Zeker voor wie niet gezegend is met maatje 38: zal het alle maal wel passen? Bij de kleedkamers van die Middelburgse modezaak was het vorige week druk; twee dames discussieerden er luid en duidelijk over de pasvorm van een broek. „Hij is echt te klein", meldde de goedwil lende vriendin zo voorzichtig mogelijk. „Te klein? zei de aspirant koper op gefrustreerde toon. „Dit is al een maat 44, een maat groter dan ik eigenlijk heb. Ik wil niet nog groter hoor." „Dat is ook niet nodig" ant woordde de vriendin laco niek. Wat jij nodig hebt is zo'n stress-broek. Die rekt mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23