Derby verpest door grimmige sfeer Regen helpt Schumacher Burgemeester Her as stoot Nozal alsnog van de troon 14 15 18 21 leniaanse marathonloper verbetert wereldrecord Vijfde titel Van de Ven Lafeber mist alleen nog zege maandag 29 september 2003 Ajax lost PSV af als koploper Rillandia komt ervaring tekort HWP bedwingt landskampioen EK als nachtkaars uit voor Oranje Terneuzen zakt voor eerste echte test Theorieën Kloetinge krijgt negen kaarten en verliest van Hoek: 2-3 Agressief Aanvaringen Laatste week it de >U)E» 'ge. raat words ttdesjia JVv' HimMi/iJ K/ MilVtt %AzV Ml UEl117£S O# V K/ f 17 \s V\s K V rri/l i/mi l/l/l/l W UI Ervaring Tergat betaalt zich uit «s 1951 k gebo M •e 438sJ loemd. FAII.I 2003 02 van lonende ÊINDlcjlopi is veda assw Vüs N: septal Isa» Easfe Graaia septal Idsaiii J i i I i I ènrPim van Esschoten BERLIJN - „Het gaat om erva- had Paul Tergat in april Jóng jaar na zijn sterke mara- Ibon in Londen gezegd. Vijf ma- lalhons had de 34-jarige Keni- lin nodig, gisteren in Berlijn Waalde de routine zich uit. fun! Kibii Tergat snelde in zijn Hide marathon naar een we- itldrecord van 2 uur, 4 minuten °ERsi. „55 seconden. 16® »r ta ibrgat is de eerste mens onder BUI Je2uuren 5 minuten; 43 secon- ien sneller dan het oude record Kfl nn Khalid Khannouchi van [onden 2002. De eerste Keni- bovendien in bezit van het (officieuze) wereldrecord. Ter- i njn jat wendde zijn ervaring giste- "t 2002 Baan om zijn hazen Sammy 1 Bit [orirenTituMunji onder ideale tal9i ostandigheden (windstil, zon- TVEU jjg, maar slechts tien graden) liet te hard van stapel te laten ien. De 'voorzichtige' door tast halverwege in 1.03,01 Inde slotkilometer koos Tergat sepMjnog de verkeerde doorgang on der de Brandenburger Tor, ver speelde enkele seconden en de doorgelopen' haas Korir kwam nog dicht bijPas in de sprint op ünter den Linden schudde hij lorir van zich af. De haas, tweevoudig winnaar van de ma rathon in Amsterdam, nestelde ach als tweede op de ranglijst lüertijden. Paul Tergat voldoet niet aan het cliché van de Keniaanse atleet. Rij liep niet dagelijks vele kilo meters van en naar school. Zijn vader bezat een auto en bracht ^e,a kem zo nu en dan naar school, zo'n achthonderd meter verder- Tergat speelde in zijn schóóltijd wat basketbal en pas :t#rei msteroa nd« k# toen hij in dienst moest, begon hij met hardlopen als onderdeel van de opleiding. Dat was in 1991 en Tergat toon de zich in zijn eerste races geen groot talent, maar hij ontwik kelde zich snel. In 1995 al werd hij voor het eerst wereldkampi oen veldlopen en prolongeerde die titel vier keer. Op de baan vond hij in Haile Gebrselassie echter steeds zijn meerdere. Op de Spelen van Atlanta en Syd ney en de WK's van Athene ('97) en Sevilla ('99) werd hij op de 10.000 meter steevast verslagen door Gebrselassie. Insiders voorspelden supertij den, zodra de rivalen Tergat en Gebrselassie zouden overstap pen naar de marathon. Tijden van onder de 2 uur en 4 minuten, zo voorzagen hun respectieve lijke managers Gabriëlla Rosa en JosHermens. „Waaromniet", reageerde de kleine Ethiopiër op die theorieën. Voorlopig is hij niet verder gekomen dan één marathon (Londen 2002) waar in hij derde werd in 2.06,35. Tergat was voorzichtiger: „Ik ben een krijger, een vechter. Ik verwacht nooit dat iets vanzelf komt en hou van extreme uitda gingen. Maar de marathon? Ik heb geen ervaring. De laatste ki lometers van de marathon waarover zoveel wordt gespro ken, zijn voor mij onbekend. Ik wil niet speculeren, eerst finis hen. Pas dan weet ik de tijd." Dat zei hij in het voorjaar van 2001, kort voor Tergats debuut in Londen. Hij kwam tot een be scheiden 2.08,15. Een jaar later in hetzelfde Londen glunderden de kleine, priemende ogen in zijn diepzwarte gelaat. Met 2.05,48 was hij weliswaar tien tellen achter Khannouchi ge bleven die een nieuw record liep, Tergat wist wat voor hem mogelijk was op de marathon. Het wachten was op de ideale dag, die hij gisteren in Berlijn trof. Van zijn vijf eerdere mara thons, won Tergat er niet een. „En dat zat me dwars. Er waren mensen die zeiden dat ik een marathon niet kon winnen. Ik heb me helemaal op deze race gefocust en daarom ben ik zo blij met dit wereldrecord." GPD GEE Heek een investering in een f a- ptemba Ueus tweede gedeelte, waar E M lergat slechts 1.01,54 voor no- DARÜ EMMERCOMPASCUÜM - Mo- [HAM|torcrosser Rinus van de Ven heeft gisteren in Emmercom- pascuiim een onvergetelijk Inweek afgesloten. Nadat de Vlis- singer eerder in de week een vijfjarig profcontract tekende, werd hij gisteren voor de vijfde teer in zijn carrière Nederlands crosskampioen. vei»! De vijftienjarige Van de Ven werd gisteren door twee man chezeges in de voorlaatste wed strijd van het NK al onbereik- voor de concurrentie. „Zes laar geleden ben ik bij de jeugd van de KNMV (Nederlandse motorbond) begonnen met een titel en nu ga ik er ook weg met een titel", zei Van de Ven. Vol gend jaar rijdt hij met het Euro pe Racing Team bij de senioren indel25cc-klasse. in 1997 legde Van de Ven als ne genjarige voor de eerste keer be slag op de Nederlandse titel (fiOcc). Een jaar later prolon geerde hij die titel. In 2000 was de beste in de klasse 8 5 cc Heine wielen; in 2002 en nu in was hij superieur in de 85cc grote wielen. Gisteren won recti hij opnieuw beide manches. Hij verloor deze NK-cyclus slechts één manche. Dat was in Reusel toen hij een baanofficial omver reed. Vader en begeleider Giel van de Ven: „De concurrentie was nul. Eén of twee rondjes kunnen de anderen aanhaken, maar dan Djdt Rinus ver weg." Een voor sprong van een halve minuut was eerder regel dan uitzonde ring. Van de Ven heeft op zijn Kcc-machine nog één doel: over twee weken wil hij het Prestigieuze Duitse ADAC- «ampioenschap winnen. Hoek-speler Pascal Smessaert (links) en Pieter de Graaff van Kloetinge strijden om de bal. Johan Mücher (3), Pauclair Youda en Wouter Labrujère (rechts) kijken toe. foto Mechteld Jansen door Frits Bakker KLOETINGE - De penalty tegen Jaap Pijnenburg, de lawine aan rode en gele kaarten en tenslotte ook nog de ontgoo cheling over het verlies. Het werd Kloe tinge allemaal net iets te veel, toen de derby tegen Hoek werd afgefloten bij een stand van 2-3. Karl Vergouwen was tot een uur na de wedstrijd niet aan spreekbaar. „Ik geef geen commentaar, laat me met rust, want alles wat ik zeg is er te veel aan", snauwde de trainer, die na een hoopvolle start (1-0- en 2-1- voorsprong) zijn wereld weer iets ver der zag instorten. De emoties gingen weer eens op de loop met de hoofdrolspelers uit de derby. Bij Hoek overheerste na afloop een ingeto gen vreugde („gewonnen, maar slecht gespeeld", zei Johan Ballegeer), bij Kloetinge de ontreddering, het machte loze gevoel dat alles weer tegenzat. Zo lang in de wedstrijd geweest en toch nog alles verspeeld. De koele cijfers deden iedereen na de golf van emotie weer ontwaken. Kloe tinge 2Hoek 3Twee keer rood en zeven keer geel voor spelers van Kloetinge één keer geel voor Thomas Ragut van Hoek. Dertien punten voor Hoek in de stand na vijf wedstrijden, een hatelijke nul voor Kloetinge. Het was zaterdag de derby van de opge kropte agressie, van een speelstijl waarvan de anders zo keurige Beve- landse club zich nooit eerder heeft be diend. John Bentschap Knook, de verdediger, riep op de dag voor de wed strijd nog wel dat de derby niet meer leeft. Het ging maar om een gewoon partijtje, zoals er elke week een wed strijd wordt gespeeld. En ook Johan Ballegeer werd er niet warm of koud vanWe spelen om te winnenmaar dat doen we altijd", zei hij koeltjes. Maar wie kon na afloop nog beweren dat er niet alles was gebeurd wat de derby van andere wedstrijden onder scheidt. Het was boeiend, onderhou dend, met veel pittige duels, een onver wacht scoreverloop, bij vlagen on vriendelijk, maar zelden van een hoog staand niveau. En na de wedstrijd ble ven de gemoederen nog lang verhit. De kleine Brabantse scheidsrechter Van der Werff, die het in de ogen van Kloetinge had verbruid, moest zich na de wedstrijd snel uit de voeten maken en had een cordon van bewakers nodig om de kleedkamer te bereiken. Hij voel de zich bedreigd door een bejaarde sponsor (met snor), die witheet achter hem aan bleef lopen. En in al die com motie stormde ook nog een drieste sup porter de tribune op om een van de sponsors van Hoek te lijf te gaan. De woede van heel Kloetinge richtte zich op de arbiter, die de verliezende club met twee rode en zeven gele kaar ten had bestraft. Pieter de Graaff werd met twee gele kaarten na een goed uur uit het veld gestuurd, Jean-Philip Be- cht, die tien minuten na rust was inge vallen, maakte in blessuretijd een trap pende beweging naar Hoek-verdediger Smessaert. Het gevoel van onrecht na de wedstrijd had bij Kloetinge een dubbele bodem. Mentaal deed de vijfde verliespartij op rij onnoemelijk veel zeer, maar net zo bitter was de morele kater. De toch al zo geplaagde trainer Karl Vergouwen krijgt in alle ellende over de slechte start nu ook nog met de naweeën van de derby te maken. Hij voelde dat zijn po sitie wankelt, maakte een getergde in druk en liep zelfs na afloop de tribune op om de vechtpartij te voorkomen. Johan Ballegeer, de winnende coach, keek het van een afstandje aan en zuchtte: „Ik ben blij dat we hier win nen, maar wat een treurige tegenstan der was dit. Voor zo veel publiek vanaf de eerste minuten tijdrekken en spelen om geen goal tegen te krijgen." Jurgen Belpaire, de keeper, viel hem bij: „De nood moet hier wel heel hoog zijn, an ders laat je het toch niet zo uit de hand lopen." Het trieste van alles was dat Kloetinge het niet eens nodig had om zo over de schreef te gaan. Onder aanvoering van John Bentschap Knook, met twee hard werkende middenvelders (Labrujère en De Goederen) en met de altijd dreigen de Wilco de Valk voorin slaagde de thuisclub er zelfs in om het veel sterker gewaande Hoek uit zijn spel te halen. Het werd na een klein halfuur verras send 1-0 (vrije trap Bentschap Knook, van richting veranderd door Smessaert tien minuten voor rust 1-1 door Pauc lair Youda, onbetwist de beste man van het veld, die sierlijk een voorzet van Wesley de Smet inkopte. En vijf minu ten voor rust leidde Kloetinge weer met 2-1. Ronald Zuijdwegt ontsnapte op links, zijn afgemeten voorzet werd door Wilco de Valk ingeschoten. Maar ook in die fase tekenden zich de voortdurende aanvaringen tussen Kloetinge en de scheidsrechter al af. Voor rust werd er door de Brabantse scheidsrechter vijf keer geel getrokken voor de thuisclub, soms wat overdreven snel, maar meestal wel terecht. Dat brak de thuisclub na de rust nog verder op, want nadat Steven de Croock voor 2-2 had gezorgd, ging het van kwaad tot erger. Pieter de Graaff kreeg als eerste rood, na zijn tweede gele kaart, in de 66e minuut. Met elf tegen tien zette Hoek daarna de jacht in op de winnende goal, die eigen lijk niet kon uitblijven. En weer voelde Kloetinge zich bestolen, toen Jaap Pij nenburg een vrije trap uit zijn handen liet glippen en daarna een overtreding op Smessaert maakte. De strafschop van Anthony Annicaert, in de 78e mi nuut, zette de wedstrijd nog meer in vuur. Voor de dug-out van Kloetinge speelde zich in de slotfase een opstootje af dat tekenend was voor de geladen sfeer. Voordat het einde werd gefloten, ging ook de ingevallen Becht zich te buiten aan een onbezonnen actie. Hij plantte zijn voet op het hoofd van Smessaert, die in het strafschopgebied ten val was gekomen. Hoek kreeg in de laatste vijf minuten nog drie riante kansen om de score ver der op te voeren. Smessaert (kopbal) en Youda (vrije trap van zeker 25 meter) raakten de lat, Pijnenburg redde stijl vol op een lob van Minnaert. Kloetinge-Hoek 2-3 (2-1). 28. John Bent schap Knook 1-0,35. Pauclair Youdal-1, 40. Wilco de Valk 2-1, 51. Steven de Croock 2-2, 78. Anthony Annicaert 2-3 (strafschop). Scheidsrechter: R. van der Werff (Drunen). Rode kaart: Pieter de Graaf (twee keer geel), Jean-Philip Becht (beiden Kloetinge). Gele kaart: Ferry Alfons, Wouter Labrujère, Jo han de Goederen, Arno Melaard, Jeffrey Frij- ters, Jaap Pijnenburg (allen Kloetinge), Tho mas Ragut (Hoek). Aantal toeschouwers: 1500. Kloetinge: Jaap Pijnenburg; Ronnie Cremer, John Bentschap Knook (53. Jean-Philip Be cht), Jeffrey Frijters, Arno Melaard; Johan de Goederen, Ferry Alfons (83. Pim Bruins), Wouter Labrujère (89. Jordy Bakker); Wilco de Valk, Pieter de Graaff, Ronald Zuijdwegt. Hoek: Jurgen Belpaire; Thomas Ragut (64. Bart Poppe), Johan Mücher, Pascal Smes saert, Franky Standaert; Mare Minnaert, Pauclair Youda, Steven de Croock, Wesley de Smet; Arjan Human, Anthony Annicaert (89. Leon van den Ouden). pagina 15: Kloetinge moet z'n wonden likken j|alf Schumacher voert het veld aan, vóór zijn broer Michael, Ru- rens Barrichello en Juan Pablo Montoya. foto Gero Breloer/EPA door Ivo Op den Camp INDIANAPOLIS - Alfred Hitchcock zou jaloers zijn ge weest op het scenario. Span ning, onvoorspelbaarheid, een bizar raceverloop, meer koplo pers dan ooit en - uiteraard - het enerverende duel tussen de drie WK-titelkandidaten. De For mule 1 beleefde in Indianapolis een doldwaas weekeinde, maar, zoals de laatste jaren al zo vaak, aan het einde van de rit was er één grote winnaar: Michael Schumacher. De Ferrari-coureur won giste ren in Indianapolis een Grand Prix die hij niet leek te kunnen winnen. De plotseling opko mende regen was echter de grote spelbreker voor alle Formule 1- f ans die hoopten op een prachti ge apotheose van het seizoen over twee weken in Japan. Nu was het vooral spannend in In dianapolis, waar Schumacher op de natte baan een prachtig staaltje stuurmanskunst ten beste gaf. Het gevolg daarvan en van het falen van Juan-Pablo Montoya is, dat de Duitser over twee weken in Suzuka aan een achtste plaats al voldoende heeft voor zijn zesde WK-titel. Alleen als Schumacher buiten de punten eindigt en Kimi Raik- konen, die gisteren tweede werd, de Japanse Grand Prix wint, is de Fin alsnog wereld kampioen. Schumacher leek zijn kansen op een vroegtijdige beslissing van het WK al in de kwalificatie ver speeld te hebben. Vanaf plek ze ven begon hij aan een kansloze missie, zo dacht iedereen. Bo vendien verspeelde hij zijn goe de start, moest Montoya weer voorbij laten, en kreeg de race het verloop dat iedere neutrale GOM! knis Het waren saaie en lange dagen voor de Europa cupwedstrijd tegen Wisla Krakow. We vertrokken dins dagochtend al heel vroeg en 's avonds hebben we nog een training afgewerkt. Op woensdag mochten we 's avonds in het stadion trai nen, maar verder bestaan zulke dagen vooral uit rus ten. Om tien uur 's ochtends ont bijten, een uurtje wandelen, weer vier uur rusten, trainen en weer eten. Op de eerste dag zijn we nog wel even de stad in geweest en donder dagochtend hebben we de dierentuin in Krakow be zocht. Om de dag te breken kijkje dan dus naar tijgers en apen. Maar ei genlijk wacht je maar op één ding: het fluitje van de scheids rechter. De wedstrijd zelf vond ik fantastisch, vooral omdat er zoveel supporters waren meegekomen. Er zaten ze venhonderd fans van NEC in het stadion en na afloop heerste een jubelstemming. Dat kwam misschien gek over, maar nadat we met 2-0 achterwaren gekomen dacht iedereen dat we dik zouden verliezen. We maakten toch nog 2-1 en hebben nu gewoon een goede kans om de tweede ronde te bereiken. Ik dacht in eerste instantie dat de straf schop die we kregen, nadat ik was gevloerd, terecht was. Maar later op televisie zag ik dat het eigenlijk niets was. Ik leek wel een lantaarnpaal die omviel. Door die kleine nederlaag is de return in Nijmegen ineens heel aantrekkelijk gewor den. We zouden eerst op don derdag om zes uur spelen, maar de burgemeester heeft dat verboden. Het is dan koopavond en ze was bang dat de Poolse supporters voor onrust zouden zorgen. Nu moeten we op woensdag om zes uur spelen, tegelijker tijd met NAC. Na de 5-0-ne- derlaag in Newcastle maakt die return helemaal niet meer uit. Maar NAC wordt wel rechtstreeks uitgezonden, omdat dat zo is vastgelegd met de NOS. Ons stadion is uitverkocht, veel mensen hebben geen kaartje kunnen krijgen, maar niemand kan het nu rechtstreeks op televisie zien. Voor driehonderd Po len! Dat vind ik echt onge looflijk. Zet ze gewoon om vijf uur 's middags in het sta dion en laat ze er pas om ne gen uur uit. Dan is die koopavond klaar en heb je er geen last meer van. De burgemeester loopt nu wel stoer te doen op de tribune bij NEC, maar ze heeft volgens mij niet nagedacht over de gevolgen. Dit kost NEC geld en goodwill en Nijmegen komt niet zo in beeld als bij een live-uitzending. NEC leeft momenteel in Nij megen, iedereen praat erover en veel mensen lopen in een NEC-shirt. Daarom snap ik helemaal niets van die burge meester. Omdat we nu nog een mooie wedstrijd kunnen verwachten, komt het dubbel zo hard aan. Iedereen irri teert zich eraan en het is weer typisch Nederlands. Omdat er bij FC Utrecht vorig jaar wat is gebeurd, zijn ze weer bang. Dus verplaatsen we de wedstrijd maar. Voor drie honderd Polen, die nu op woensdag ook gewoon de stad ingaan. Dennis de Nooijer toeschouwer wenste: Raikko- nen aan de leiding, Montoya op plek drie en Schumacher op plaats zes. Virtuele WK-stand op dat moment: alledrie titel kandidaten met 85 punten gelijk! Maar de (weer)goden wilden anders. Met elke regen druppel die viel, keerden de WK-kansen zich ten goede van de Duitser. Montoya kreeg bo vendien een tijdstraf, omdat hij Barrichello op onreglementaire wijze van de baan had gereden. „Alles klopte", zei Schumacher na afloop. „Vooral de banden waren briljant." GPD door Ad Pertijs MADRID - Roberto Heras kon zijn ogen niet geloven. Op het kleine tv'tje in de wagen van de wielerploeg US Postal volgde hij de laatste kilometer van Isid- ro Nozal, zeventien etappes lang de grote, onbekende aan voerder van de Vuelta. De 25-ja- rige Once-knecht, die bijna drie weken in de Ronde van Spanje geen krimp had gegeven, brak zaterdag op de slotklim van de 12 kilometer lange klinitijdrit naar Alto de Abandos alsnog. Zijn voorsprong van twee minu ten verdween er de laatste kilo meters als sneeuw voor de zon. In het begin van de tijdrit kon Nozal de schade nog enigszins beperkt houden, maar op een gegeven moment was er voor hem geen houden meer aan. He- ras zag het vol ongeloof aan. Volkomen onverwacht won hij (na 2000) zijn tweede Vuelta. Gezeten naast ploegleider Jo han Bruyneel liet Heras zij n tra nen de vrije loop. „Het was ook zo'n ontroerend moment. Ga maar na. Ik moest tien seconden per kilometer goedmaken. Ik dacht dat dat onmogelijk was. Gebeurt het toch.En dat na een Vuelta waarin Nozal zich ont popt leek te hebben van een on gevaarlijke nobody tot een soe vereine leider. In de tijdritten (twee individue le en een ploegentijdrit) was No zal (die ze allemaal won) meer dan vijfenhalve minuut sneller geweest dan Heras. In de bergen won de US Postal-man amper iets terug. Het gevolg was dat Nozal met vijf minuten voor sprong de laatste week in ging. Een sensatie hing in de lucht. Nozal is een 'breedterenner' die door Once bij voorkeur wordt ingezet in de vroege ontsnap pingen. Omdat voor de Span jaarden het ploegenklassement van groot belang is. Zo kwam de man uit Cantabria de eerste week ook in de amarillo-trui. In de tijdrit haalde hij vervolgens ongemeen hard uit. Zo hard, dat ploegbaas Manoio Saiz de kaart Nozal durfde trekken. Hele maal nadat de leider ook de tweede tijdrit had gewonnen. De laatste bergachtige etappes begon Nozal - onder druk van het beukende nieuwe talent Val- verde - beetje bij beetje terrein te verliezen. Dankzij zijn ijzer- sterke ploeg bleef de schade echter steeds binnen de perken. Roberto Heras Heras won 'maar' 1.14 terug. „Te weinig", oordeelde de man die de Vuelta in 2000 ook al won. Hij legde zich min of meer al neer bij de nederlaag. Tot Nozal alsnog ineenstortte. De verlie zer, toonde zich na zijn donker ste kilometers echter ook groots in zijn nederlaag. „Ik feliciteer Roberto. Hij heeft gewonnen en hij heeft het verdiend deze ron de te winnen. Ik ben vandaag de vermoeidheid van drie weken Vuelta tegengekomen. Het mag vreemd klinken, maar door de treurigheid van dit moment heen, zal ik deze tweede plaats zien als een triomf." GPD ST. ANDREWS - Maarten Lafe ber (28) heeft gisteren de groot ste geldprijs in zijn professione le golfloopbaan gewonnen. Hij eindigde in het Schotse St. An drews op de gedeelde vierde plaats in het Dunhill Links Championship. Zijn eindklassering was goed voor 195.000 euro. Hij verdien de nooit meer dan 75.000 euro in één toernooi. Een overwinning is nu het enige dat nog ontbreekt op de erelijst van Lafeber. Hij ontbeert nog een triomf die meer aanspreekt dan de vette geldprijzen. „Ik speel goed ge noeg om te kunnen winnen", vindt Lafeber. Het toernooi werd gewonnen door de Engels man Lee Westwood. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13