PZC Dak met asbest blijft gespaard bij brand in aardappelschuur be Mooi in de veren en goed op kleur Big Swing Band kwar eeuw op hoog niveau Gehandicapt of chronisch ziek? GroenLinks Terneuzen trekt aatt de bel over situatie in binnenstad ■m. wÊÊBm iReumalij ■m 0** In Meliskerke zoeken wij maandag 29 september 2003 Belfort open voor bezoekers Vechtgala in Baskensburg Prijzen Met ANGO kom je tot je recht! n De functie Uw profiel Ons aanbod interesse? Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? w Hinder van parkeren op stoep door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet een eind maken aan de parkeeroverlast van werkverkeer in de binnenstad. Met name op de routes waar langs kinderen naar school gaan, mag de stoep niet geblok keerd zijn. GroenLinks-raadslid P. Clijsen schrijft dat aan burgemeester en wethouders. Volgens GroenLinks worden bewoners en gebruikers van de Terneuzense binnenstad te pas en te onpas geconfronteerd met hinderlijk parkeergedrag van auto's en vrachtwagens die bij bedrijven en winkels moeten zijn, of die materiaal aanleveren voor bouw- en verbouwactivi teiten. „Uitermate hinderlijk en hier en daar zelf s riskant voor de gebruikers en bewoners", be- SLUIS - Het Belfort van Sluis en het voormalige stadhuis van Sint Anna ter Muiden waren tij dens afgelopen weekend open voor publiek. De openstelling maakte onderdeel uit van het belforten- en stadhuizenweek- end van de Vlaamse culturele vereniging Davidsfonds. Zo'n achthonderd, overwegend Vlaamse, nieuwsgierigen kwa men een kijkje nemen. Belang stellenden werden rondgeleid het belfort en de burgemeesters kamer. Voor de gelegenheid wa ren drie historische toelichtin gen geschreven. Rond het leven en werk van Johan Hendrik van Dale was tevens een speciale tentoonstelling ingericht. Het belfortenweekend werd vrijdagavond geopend met een academische zitting in de raad zaal. Tijdens die zitting werd het nieuwe boek Belforten en stadhuizen in Vlaanderen van de hand van Michiel Heirman gepresenteerd aan L. Wille, wet houder van cultuur van Sluis. toogt Clijsen. „Met name het schooltraject Korte Kerkstraat wordt structureel geblokkeerd op beide stoepen door onder an dere toeleveranciers van de ho reca." Niet alleen ouders en kinderen, maar ook rolstoelgebruikers, ouders met kinderwagens of ou deren die slecht ter been zijn hebben regelmatig te maken met situaties die volgens Groen Links 'niet acceptabel' zijn. Ook aan de kop van de Nieuwstraat en in de Burg. Geillstraat spelen die problemen. „Wij hebben alle begrip voor de wens om werk bare oplossingen voor toeleve ranciers en aannemers als men ter plekke moet werken", zegt Clijsen. „Maar dat begrip is meestal niet wederzijds." Daar door zijn mensen volgens hem genoodzaakt actie te onderne men of risico's te nemen. Een structurele oplossing ziet GroenLinks in een beleidsplan voor alle kernen in de gemeente. Terneuzen zou nu al strenger moeten optreden tegen foutpar- keerders. Clijsen wil graag we ten of het college het er mee eens is dat er een strenger parkeerre- gime moet komen, vooral met betrekking tot wat hij noemt 'werkparkeerverkeer'. Ook vraagt Clijsen of B en W bereid zijn, gezien de urgentie van het probleem, binnen afzienbare tijd een beleidsnota over dit on derwerp aan de gemeenteraad voor te leggen. VLISSINGEN - Diverse bok sers en muay thai atleten komen op zaterdag 18 oktober bijeen in de Sporthal Baskensburg in Vlissingen. Dan wordt er voor de tweede maal de 'Fight Night Gala' ge houden. Erzullen ongeveer vijf tien partijen worden gevochten, waarvan twaalf met Zeeuwse boksers. Ook treden vier dames in de ring. De avond wordt mu zikaal omkleed door de groep Cicerow. door Eugène Verstraeten VOGELWAARDE - Een schuurbrand in Vogelwaarde is zaterdagavond goed afgelopen. Aanvankelijk bestond de vrees dat er asbestdeeltjes vrij zouden komen, maar de brandweer kon het vuur tijdig blussen. De melding van de brand in de grotendeels met aardappelen gevulde schuur aan het Kerk hofpad kwam rond acht uur za terdagavond. Omdat het dak van de schuur deels van asbest was, werd er uitgebreid alarm geslagen. De vrijwillige brand weerkorpsen van Vogelwaarde en Zaamslag rukten uit en ook de hoogwerker van de Hulster vrijwillige brandweer werd te hulp geroepen. Die hoefde niet in actie te komen. Het was volgens bevelhebber van dienst E. Dieleman van de Terneuzense brandweer al snel duidelijk dat de vuurhaard zich bevond in het ventilatiesysteem van de schuur. „Een plaats waar we moeilijk bij konden komen, omdat de aardappelen u)(U lagen aldus Dieleman n om duurde het toch nos voordat we de brand hele» meester waren." Om bii vuurhaard te kunnenkomei sloot de brandweer uitemdd een deel van de achtermuur! de schuur te slopen. Vanwege de vrees voor het» komen van asbest als het t vlam zou vatten, werdenom nenden geadviseerd alle ran en deuren te sluiten. Dat lei in het dorp tot de nodige i schudding. „Uiteindelijk is toch geen gevaar geweest t dat de vlammen niet bij hete zijn gekomen", zegt Dieleni „Het is dus goed afgelopen' De technische recherche van politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de bra Ook over de omvang van schade was gisteren nog nj bekend. De brand was meteen well goede graadmeter om te j hoe de samenwerking tusseij brandweerkorpsen uit de j schillende gemeenten verlief eke 0 set ,W Pit roe, J0 IS. IStl IV 13. lijm H- ide ;r/ t'm jnzi Btie Jonge Zeeuwse vogelliefhebbers hebben hun mooiste vogels meegenomen naar de show. foto Mechteld Jansen li'ê door Carla van de Merbel KRABBENDIJKE - „Ze zijn gewoon heel schattig. Van kleins af aan al zijn ze leuk. Je kan ze tam maken en als je dan de kooi open zet, komen ze op je hand zitten." Sarah de Lijzer (12) uit Zuidzande is gek van vogels. Zaterdag deed ze met 21 andere jonge Zeeuwse vogelliefhebbers mee aan de jaar lijkse jeugdshow in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke. De deelnemers, in de leeftijd tot zeventien jaar, hebben in totaal 120 zelfgekweekte vogels meegenomen naar Krabbendijke. Kanaries, parkieten en tropische vogels staan in hokjes opgesteld. Voor elke vogel soort is een aparte keurmeester van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers (NBvV) aanwezig. Die beoordeelt alle in zendingen. Tijdens de keuring mogen de deelnemers mee kijken met de keurmeester en vragen stellen. Sarah de Lijzer doet met drie kanaries mee aan de jeugdshow. Ze komt uit een echt vo gelgezin. Met z'n vijven hebben ze driehon derd kanaries thuis, verdeeld over drie vo lières. Rond haar derde jaar ging Sarah al meehelpen met de verzorging ervan. De fa milie De Lijzer doet vaak mee aan tentoon stellingen en heeft ook al veel prijzen ge wonnen. In Krabbendijke kijkt Sarah mee met de kanarie-keurmeester. Ze heeft er verstand van, constateert deze. „De snavel moet iets bruiner en ronder", beoordeelt Sarah een deelnemende kanarie. Als keur meester in spe let ze op verschillende onder delen. „De vogel moet mooi in z'n veren zitten, de kleur moet goed zijn, ook van de snavel en de pootjes. Daarom moet je er goed voor zorgen. En er af en toe tegen pra ten, dan raken ze eraan gewend en worden ze niet gek als ze op een tentoonstelling staan." De eerste prijs in de categorie tropische vo gels ging zaterdag naar Paul Roos (Arne- muiden). In de categorie kanaries won Edwin Meerman (Arnemuiden) en bij de parkieten Stephan van Ast (Rilland). Paul Roos sleepte ook nog eens de algemene tro fee in de wacht. Verder kreeg elke deelnemer een prijs voor zijn of haar beste inzending. door Edy de Witte TERNEUZEN - Met een werve lend concert heeft de Big Swing Band zaterdagavond in het Scheldetheater haar zilveren jubileum gevierd. Met nummers als In the mood van Glenn Mil ler, How Sweet It Is en Ameri can Patrol bracht de formatie voor 450 toehoorders swingen de bigbandmuziek uit de jaren vijftig en zestig ten gehore. De Honkers Brass band speelde in het voorprogramma. Daar naast traden ook nog de ensem bles Jazzed in Time en de Flying Dixies voor het voetlicht. In de ze beide bands spelen ook muzi kanten van de Big Swing Band. De jubilerende band werd begin 1978 geformeerd door de beken- ,16 de Sluiskilse muzikanten! kestleider Johan de Witte. Witte gaf tot zijn aftredenals rigent ook zijn naam aan band: John White's Big Ba Nadat de huidige muzikaal der Freddy Delagaye uit Vlaamse Kaprijke in 1998 scepter ging zwaaien, weit naam veranderd in Big Si Band. Meer dan Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse muzikanten hebbi die 25 jaar hun beste bee voorgezet. Deze muzikat zijn echt fanaten", zegt secs ris Wim Dieleman van de b ,Met wekelij ks een extra re tie krikken ze hun niveaudi lijk op. Als wij naar buiten men, spelen deze twintig teurmuzikanten een zeer niveau. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je rechten! Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl IStl 14 en z ZW jldli Reumat Welke Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Ze hebben alle met pijn en stijfheid in of rond gewrichten te maken: vingers, polsen, schouders, heupen, knieën, enkels. Daardoor kun nen mensen met reuma vaak doodgewone dingen niet meer. Onstekingen, afbrokkeling, 'spierpijn' Een aantal vormen van reuma kent u waarschijnlijk wel. Bijvoorbeeld reumatoïde artri tis, kortweg ook wel RA genoemd. Bij RA ontstaan hardnekkige ontstekingen doordat het afweersysteem de kluts kwijt is en zich vijandig gaat gedragen tegen het eigen lichaam. En dan heb je artrose, ook een vorm van reuma. Artrose is de pijnlijke afbrokkeling van het kraakbeen van de gewrichten. Veel mensen denken dat artro se slijtage is, een onvermijde lijke ouderdomskwaal. Dit is een groot misverstand. Artrose kan op elke leeftijd optreden. Het is een reumatische ziekte waarvan de oorzaak nog steeds onbekend is. Als derde voorbeeld noemen we fibromyalgie. Een vorm van reuma aan de 'weke delen' rondom onze gewrichten. Vooral de spieren en de pezen zijn bij fibromyalgie langdurig pijnlijk. Jeugdreuma, SLE, de ziekte van Bechterew, jicht: ook allemaal reuma. Samen met meer dan honderd andere vormen. Het merendeel is niet te genezen is en gaat niet vanzelf over. Medicijnen, therapieën en leef regels kunnen reuma gelukkig wel draaglijker maken. Aanstelleritis? Mensen met reuma hebben vaak last van een zeurderig soort pijn die er altijd is. Ze voelen zich vaak ook erg moe. Als ze zich de ene dag hebben ingespannen, moeten ze dat meestal de andere dag bezu ren. Omdat ze de ene keer meer aankunnen dan de andere, worden ze nog wel eens beticht van 'aanstelleritis' en van 'kuren'. Dat maakt dat ze het ook geestelijk wel eens moeilijk hebben. Reumalijn 1 op de 10 Nederlanders heeft een vorm van reuma. Dat is dus meer dan anderhalf miljoen mensen. Sommigen hebben als kind al reuma gekregen, ande ren in de bloei van hun leven. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei Voor al uw vragen over reuma maandag t/m vrijdag 10 -16 uur o,w pm) vragen. Daar kunt u mee terecht bij de Reumalijn.Dj zitten mensen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de praktischeprt blemen er omheen, somsui eigen ervaring. Met elkevra bent u welkom. Bel gerust. Of kijk op www.reumalijn.ni Of stuur een email: info<a)reumalijn.nl 0900-203031 Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. Een op de tien mensen heeft last van luchtweg- klachten zoals astma en C0PD (chronische bronchi tis en longemfyseem). Het Astma Fonds zet zich op veel manieren in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve belangenbehar tiging wil het Astma Fönds meer doen. Het Astma Fonds is een ver eniging van 60.000 leden die opkomt voor de belan gen van mensen met astma en COPD. Op dit moment wordt een landelijk netwerk van 27 regioraden gevormd, bestaande uit vijf leden per raad. De kerntaak van deze regioraden is het op regio naal niveau behartigen van de collectieve belangen van mensen met astma en COPD. Afgevaardigden van deze regioraden vormen samen de Ledenraad van het Astma Fonds. We vragen iets heel speci aals van u: een grote mond. Het gaat erom dat u op bestuurlijk niveau de juiste mensen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoorbeeld door speciaal aandacht te vragen voor de problematiek van mensen met astma of COPD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's. Na stevig onderhandelen is bijvoor beeld bereikt dat het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk geheel rookvrij is. En in Enschede hebben onze be langenbehartigers ervoor gezorgd dat de elektrofiets - als alternatief voor de scootmobiel - na acht jaar weer wordt opgenomen in het voorzieningenpakket. Dat vraagt flink wat overre dingskracht. En daar heb ben we u voor nodig. Beschikt u over goede com municatieve vaardigheden en bent u enkele uren per week beschikbaar, dan is dit uw kans om iets bijzonders te doen voor mensen met astma of COPD. Belangrijk is dat u het leuk vindt om con tacten te leggen, dat u zich goed kunt inleven in de per soonlijke levenssituatie van anderen en dat u op be leidsmatig niveau kunt den ken en werken. Wat we u naast een onkos tenvergoeding kunnen bie den, is een zeer uitdagende en inspirerende "baan" als vrijwilliger. En vooral één waarmee u bovendien on gelofelijk veel goed doet. U wordt professioneel inge werkt, krijgt ondersteuning van ervaren consulenten en heeft de vrijheid om uw werktijden en taken zelf in te delen. Wilt u zich kandidaat stellen voor een functie als belan genbehartiger? Stuur dan uw c.v. met een korte to lichting naar het Ast» Fonds, postbus 5,3830' in Leusden, onder vermi ding van werving belangé behartiger, of naar ikbetl tig@astmafonds.nl. I Voor meer informatie kij u terecht op www.astr fonds.nl of bellen 43412 77. tof SOi .Mol I5G 101' :oek J-Sr .Mol 15 G 60-2 Me Mi oene 15 Er OU 1.16 |tmi ijge loei .100: 3 itrei (emi iter iPim 100: 114 (ver ijle a E. bi Pre *331 8UV\ col nsb van l)er assi |em In. «tS( ene mi. *9e ipot We eer Htr Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! Nog voor de wetswijziging je motorrijbewijs halen? Verkeersschool René Brasser Voor uw auto- en motorrijlessen 0118-471950/471464 www.renebrasser.nl - Hoog slagingspercentage in Zeeland (Hl -85%) -M - Rijden op de nieuwste motoren - Theorielessen - Autorijles - Aanhanger EAB) - Motorrijles beide categorieën) - Gratis gebruik van de nieuwste kledinglijn - Training Training verhoogde rijvaardigheid (cat. A) - Opfriscursus (cat. A en B) Motorrijles: 10 lessen praktijkexamen 400,- Autorijles: le 10 autolessen 225,- U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 5111 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken De minimumleeftijd is 15 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10