PZC Cliënten zorgboerderij helpen kleding sorteren Zomerdroogte legt verleden bloot MI Hartstikke mooie bomen moeten blijven Inwoners Terneuzen moeten risico's kennen Fracties vrezen voor verkeerschaos rond Stationsplein Hulst De Lovenhof inzamelpunt voor Dorcas Cafébaas neemt recht in eigen hand Jeugdtheaterdag in Oostburg Concert jubilerend Con Grazia Presentatie Kunstuitleen Jaren zeventig herleven tijdens muziekfeest zaterdag 27 september 2003 Kasteel Tureluur Geldverslindend Oogstdankviering in Groenendijk Wennen door Piet Kentin TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse afdeling van de Inter nationale Hulporganisatie Dor cas werkt samen met Zorgboer derij De Lovenhof in Hoek. Naast de twee bestaande depots in Terneuzen en Oostburg kan er nu ook kleding worden ingele verd op De Lovenhof. Daar zorgt beheerder Peter de Jonge ervoor dat kleding door zijn cliënten wordt gesorteerd en ingepakt. De zorgboerderij biedt onder meer dagbesteding aan psychiatrisch patiënten. Corrie Simons, depothoudster in Terneuzen en voorzitter van de werkgroep Terneuzen, is blij met het initiatief. Het depot in Terneuzen wordt ontlast en voor de cliënten van de zorgboerderij OOSTBURG - In het Ledelthea- ter in Oostburg wordt zaterdag 11 oktober een theaterdag ge houden voor basisscholieren. De theaterdag is een samenwer kingsverband tussen Stichting Ledeltheater en Stichting Wel zijn West Zeeuws-Vlaanderen. Samen organiseren ze jaarlijks een hoogwaardige productie in het Ledeltheater. De voorstel lingen zijn bedoeld voor kinde ren tussen de vier en de twaalf jaar. Dit j aar is er geen passieve voor stelling, krijgen de kinderen een workshop mime en dans aange boden. Er wordt geoefend en ge schminkt en uiteindelijk ont staat er een mini-opera. Een half uur voor het eind kunnen ouders en andere belangstellen den naar de voorstelling komen kijken. De theaterdag begint om 10.30 uur en eindigt omstreeks 15.00 jff* uur.. y door Aector Doorns MIDDELBURQ - „Ik wilde die man uitschakelen", beweerde gisteren een 29r-Jarige caféhou der uit Terneuzen op de zitting van de politierechter in Middel burg. Maar politierechter B. Doorewaard Boekhout vond dat de verdachte een verkeerde keuze maakte door een venster met veiligheidsglas vanaf de eerste etage van het café boven op de lastige bezoeker te gooien. De politierechter vond poging tot toebrengen zwaar lichame lijk letsel bewezen en veroor deelde de Terneuzenaar tot een boete van 2000 euro, waarvan de helft voorwaardelijk. Het slachtoffer kwam er betrek kelijk goed vanaf, maar dat nam niet weg dat officier van Justitie J. van Meer poging tot doodslag bewezen achtte. „Als men een raam van twintig kilo van vier meter hoog naar beneden gooit, dan neemt u het risico om ie mand te doden." De officier eis te 180 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Het slachtoffer was 21 augustus vorig jaar in de horecagelegen heid van het Terneuzense uit gaanscentrum helemaal door het lint gegaan toen een vrouw hem beledigde. Hij gooide met stoelen en flessen. Men wist uiteindelijk de man naar buiten te werken. De bui tendeur werd meteen afgeslo ten. Daarop begon de man de ruit van het café met een parasol te bewerken. Inmiddels was de politie gebeld, maar het duurde twintig minu ten voordat agenten in actie kwamen. Dat was volgens de eigenaar te lang. „Ik was bang voor mezelf, mijn klanten en de inboedel", verzekerde hij. Hij voelde zich geroepen de man te stoppen. Hij beriep zich op noodweer. Ook raadsman A. Sol vond dat zijn cliënt een weloverwogen beslis sing had genomen. Hij meende dat er geen straf moest volgen. De politierechter dacht er an ders over. „Als u zo reageert, is er risico op letsel. Het viel nu mee, omdat het middenstuk van het raam precies op het hoofd van het slachtoffer is terechtgekomen. Maar het had ook anders kun nen aflopen", concludeerde hij. betekent het een nieuwe activi teit. De vraag of de zorgboerderij ruimte en mensen beschikbaar wilde stellen voor het inzamelen van kleding, kwam van de lan delijke organisatie van Dorcas. Peter de Jonge: „Natuurlijk moet er aan het inzetten van on ze cliënten de nodige aandacht besteed worden. Het is belang rijk om ze volledig vrij te laten wat betreft tempo en hoeveelhe den. Druk is absoluut uit den boze. Daarover hebben we goe de afspraken gemaakt" Dorcas is een christelijke hulp verleningsorganisatie, actief in Oost-Europa, het Midden-Oos ten en Afrika en die bij voorkeur samenwerkt met lokale part nerorganisaties en kerken. Vooral in gebieden die worden getroffen door natuurgeweld of oorlog geeft Dorcas onder meer hulp in de vorm van voedsel, kleding en medicijnen. „Wij werken veel samen met organi saties zoals War Child en Artsen zonder Grenzen", vertelt Corrie Simons. De afdeling Zeeuws-Vlaande ren legt zich toe op het verzame len van kleding, schoenen, dekens, linnengoed en babyar tikelen. Per maand worden er in het depot van Simons, die dit vrijwilligerswerk al negen jaar doet, zo'n vierhonderd zakken ongesorteerde kleding afgege ven. Vanuit Terneuzen en de overige depots in Nederland worden de goederen naar het landelijke verzamelpunt in An- dijk gebracht. „Vanuit Andijk gaan de goederen op transport naar de bestemmingen", zegt Simons. Naast het inzamelen van kle ding houdt Dorcas eenmaal per jaar een voedselactie. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het dames dubbelquintet Con Grazia uit Ter neuzen bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan verzorgt de groep zondagmiddag 12 oktober een feestelijk jubileumcon cert in de Emmaüskerk (tegenover de Blide) in Terneuzen. Het concert begint om 150 0 uur en de toegang is gratisMuzi kale medewerking wordt verleend door Wim de Ruijter op or gel en Jenny Buys op altblokfluit. Con Grazia werd in 1998 opgericht en bestaat nu uit tien vrouwen. Het repertoire bestaat uit Nederlandse, Engelse, Franse, Duitse, Italiaanse en Latijnse liederen uit de veertien de tot en met de twintigste eeuw. Con Grazia heeft ook een uit gebreid kerstrepertoire. De groep zingt a capella onder lei ding van dirigent Ad Meeusen. Het is de tweede keer dat Con Grazia te gast is in de Emmaüs kerk. Drie jaar geleden verzorgde het koor een nieuwjaars concert op deze locatie. In de vijf jaar van hun bestaan heeft de groep behalve kerst-, zomer- en nieuwjaarsconcerten in Zeeuws-Vlaanderen en daarbuiten, ook bij diverse herden kingen hun medewerking verleend. Tijdens het jubileumconcert brengt Con Grazia een program ma dat een overzicht geeft van het repertoire dat de groep de afgelopen vijf jaar gezongen heeft. Bovendien brengen de da mes ook het nog niet eerder door het koor uitgevoerde en uit omstreeks 1560 stammende 'Jubilate Deo' van Orlando Las- KATS - Kinderen uit Kats proberen sinds donderdag middag het kappen van twee bomen naast een speel veldje te verhinderen. De gemeente wil vlakbij verenigingsgebouw de Vriend schap in Kats parkeerplaatsen aanleggen, maar op die plaats staan twee prunussen. Die zouden gisteren ge kapt worden. De kinderen uit het dorp zijn het daar niet mee eens. Ze vinden het zonde van hun speelruimte en daarom voeren ze actie. Ze hebben al honderden hand tekeningen ingezameld en stonden gisteren de hele dag met spandoeken op het veldje, 's Middags bond een aan tal kinderen zich zelfs vast aan de bomen. Initiatief- door Marcel Modde ZIERIKZEE - De zomer heeft dit jaar in velerlei opzichten van zich doen spreken. Ook de droogte hield extreem lang aan, waardoor de gewassen op de akkers te lijden hadden. Voor geschiedvorsers werkte het weerbeeld een interessante situatie in de hand. Het land was, uit de lucht gezien, letter lijk getekend. Oude kreken, verdwenen kasteelbergen, een enkele slotgracht en weggetjes ,van toen openbaren zich in duidelijke lijnen. Het heeft een beetje weg van de truc met de toverstift vroeger op de lagere school. Je schreef met onzichtbare inkt, het blaadje bleef ogenschijnlijk maagdelijk wit. Pas na bewer king met de andere kant van de stift, liet de geheimtaal zich le zen. Ton Prince had het in de ruim kwart eeuw die hij actief is als zelfstandig helikopterpiloot heus al eens vaker gezien. Maar zo duidelijk als dit jaar, gebeurt zelden. Hij toont een serie foto's die de afgelopen weken werden gemaakt. Pal naast hofstede Den Berg bij Noordwelle zijn in lichtbruine lijnen tussen het groen de litte kens te zien van wat rond 1100 een kasteelberg moet zijn ge weest. Nog indrukwekkender is de verschijning van kasteel Kraayestein bij Burgh. De vor men van oude kreeklopen en de in een vierkant opgetrokken slotgracht tekenen zich vanaf 250 meter hoogte gezien on waarschijnlijk helder af. Het is Vooral het maïs en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het verborgen verleden naar bo ven. foto Marijke Folkertsma dan ook bijna niet te geloven dat op de grond niets van dit al les te bespeuren valt in dat zelfde landschap. Dat komt, legt Prince uit, doordat voor het dempen van grachten, het verleggen van wegen en zoal, destijds een an dere grondsoort is gebruikt dan waaruit de akkers rondom bestaan. Bij extreme droogte houden die stukken minder water vast, waardoor de ge wassen zich ten opzichte van de rest van het perceel bruin aftekenen. Valt er nadien weer enige tijd regen, dan trekt dat op tot een lichtgroene kleur, maar voor een beetje geoefend oog nog altijd goed te onder scheiden van het donkere groen rondom. Vooral het mais en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het ver borgen verleden naar boven. Op zijn vluchten over Schou- wen-Duiveland en de Bevelan- den heeft Prince naar zijn weten nog geen verborgen ne derzettingen of onbekende kreeklopen kunnen ontdek ken. Dat mag dan misschien gelden voor de doorgewinterde vliegenier, als leek in de drie- persoons mug hoog boven het landschap verheven waan je je een ontdekkingsreiziger. Het is verbazingwekkend hoe zeer de lappendeken beneden bedekt gaat met vroegere littekens. Een keur aan kleine land- bouwperceeltjes, daterend uit een periode toen aan verkave ling ongetwijfeld nog niet werd gedaan, trekt onder de helikopter door. Prince stuurt scherp naar links en belandt boven Kerkwerve. Zo op 250 meter hoogte lijkt het miljoenen kostende na tuurontwikkelingsproject Tu reluur in de Prunjepolder ver worden tot een weinigzeggend plasje water. Die indruk wordt versterkt door grillige lijnen aan weerszijden van de De- lingsdijk, die duiden op de vroegere aanwezigheid van brede kreken, daar waar het zogeheten plan Tureluur op is gebaseerd. De piloot wijst en wijst, tal van plekken getuigen van de strijd tegen het water die Schouwen en Duiveland door de eeuwen heen heeft gevoerd. Vanaf 't Sas bij Zierikzee zoekt de Gou we nog steeds z'n weg, weg van de bebouwde kom. Want nieuwbouw van huizen en de aanleg van wegen is het enige wat de eigenwijze bodem er letterlijk onder kan krijgen. Zo lang het gewas kan groeien op die plekken, is er niemand die dat verleden uitpoetst. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de inwoners in alle openheid informeren over de risico's die de bedrijvigheid in de Kanaalzone en de scheep vaart op de Westerschelde met zich meebrengen. Dat is de me ning van de commissie commis sie Bestuur en Middelen. De commissie sloot zich daar mee deze week aan bij het be toog van J. Jonkman (PvdA). Die pleitte er ook voor om de zo genoemde risicokaart voor de gemeente op de gemeentelijke website te zetten. De meerderheid van de commis sie was daar niet tegen, maar dan moet er wel goede begelei dende informatie bij komen. „Want we moeten mensen niet het idee geven dat ze op een tijd bom wonen", vond C. van Burg (SGP). Even tevoren had brandweer commandant J. Meijering er echter geen doekjes om gewon den. De Kanaalzone behoort sa men met Rijnmond tot de gebie den met in theorie de grootste kans op calamiteiten. „Aardig om te weten", aldus Meijering, „maar daar kun je op zich niet zoveel mee." Waar het volgens hem om gaat is dat de gemeente een standpunt moet innemen tot op welk niveau de hulpverle ningsdiensten worden uitgerust om rampen te kunnen bestrij den. Hoe hoger het niveau, hoe hoger het prijskaartje dat eraan hangt. Volgens de brandweer commandant zal er vooral ook veel nadruk moeten liggen op het voorkomen van calamitei ten. Binnenkort moet de gemeente raad zich buigen over het be leidsplan voor de Terneuzense brandweer. Het gemeentebe stuur zal dan een afweging moe ten maken tussen het niveau waarop de brandweer moet kunnen opereren en het geld dat men ervoor beschikbaar wil stellen. W. Broekhuijsen (WD) zei zijn twijfels te hebben over het nut van de Regionale Brandweer. „Ik heb het idee dat het een geldverslindende organisatie is. Kunnen de taken van deRegi, nale Brandweer niet beter» den uitgevoerd door de lobt korpsen? Kunnen we niet bet ten noorden en ten zuiden va de Westerscheldetunnti de brandweerkorps verster Burgemeester J. Lonink wees erop dat landelijk juist zose noemde veiligheidregio's wor den aangewezen, waarbij d» brandweer juist meer regionaal georganiseerd zou moeten wor den. „De Regionale Brandweer zal dus een belangrijke rol kri, gen bij de rampenbestrijding - Wat volgens Lonink niet weg neemt dat de gemeenteheteigen korps goed op orde moet hou- den. KLOOSTERZANDE - De al- delingen Hulst en Terneuzen van landbouworganisatie ZLTO houden morgen om 10.30 uur de jaarlijkse oogstdank viering in de Heilige Martinus- kerk in Groenendijk. De dienst wordt voorgegaan door pater Poppe en dominee DeFeyteruit Wernhout. De dienst staat in het thema'on dernemen in de natuur'. Tevens wordt een kindernevendienst gehouden. HULST - In de centrale hal van het stadskantoor in Hulst is van maandag 29 september tot en met vrijdag 10 oktober een es- positie te zien van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Doel van de tentoonstellingisde inwoners van Hulst en omstre ken te attenderen op de moge lijkheden van de stichting. Te vens wil de stichting zichzeli met deze expositie onder de aandacht brengen bij een breed publiek. De tentoonstelling is te zien op maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13,81) tot 16.00 uur. neemsters Maud (10) en Sinedu (11): „Wij vinden het ge meen dat de bomen weg moeten want de bomen zijn niet eens ziek en nog hartstikke mooi. We blijven hier nog de hele dag staan." Hun actie bleek toch succes te hebben, want gisteren ging de kap in ieder geval nog niet door. foto Mechteld Jansen door Frank van Cooten HULST - De PvdA en Progres sief Hulst verwachten morgen een enorme verkeerschaos rondom de kruising van de Absdaalseweg met het Sta tionsplein. Fractievoorzitters P. Plasschaert (PvdA) en A. Hegger (Progressief Hulst) vrezen dat de gewijzigde voor rangsregeling in de praktijk niet werkt. Sinds de opening van het BACK-complex (Boerenbond, Aldi, C1000 en Karwei) staan met name in de weekeinden re gelmatig files op het Stations plein. Om wat aan deze ver keersopstoppingen te doen heeft de gemeente de voor rangssituatie gewijzigd. Het verkeer dat vanaf de Absdaalse weg het Stationsplein in rijdt en het verkeer dat vanaf het Sta- tionsplein richting Absdaalse weg rijdt, heeft voortaan voor rang op het overige verkeer. Om een betere doorstroming te krij gen voor het verkeer vanaf het winkelcentrum, is een uitvoeg- strook voor rechtsafslaand ver keer aangelegd. De nieuwe situatie is sinds enige dagen van kracht. In de praktijk blijken nu al nieuwe problemen te ontstaan. Veel automobilis ten vinden de gewijzigde voor rangsregeling onduidelijk aan gegeven. PvdA en Progressief Hulst hou den hun hart vast voor dit week einde. De zaterdag en zondag zijn traditiegetrouw de drukste dagen. Hegger en Plasschaert vrezen nieuwe opstoppingen. Als het verkeer op de Absdaal seweg en op de kruising met de Stationsweg en Van der Mael- stedeweg muurvast staat, helpt de nieuwe voorrangsregeling niets. „Ik hoop dat het college de moed heeft het besluit terug te draaien, als de nieuwe voor rangsregeling niet werkt", zegt Plasschaert. Volgens wethouder Ede Decke- re moet het verkeer wennen aan de nieuwe situatie. „Aan elke gewijzigde verkeerssituatie moet het verkeer wennen. Na vier weken bekijken we of het werkt. Het gaat overigens om een tijdelijke oplossing, voor uitlopend op de reconstructie van het scharnier." Plasschaert kan het beleid van het verkeer rondom het BACK- complex zo langzamerhand niet meer volgen. Hij wijst op het af gewezen initiatiefvoorstel van de PvdA voor een nieuwe ont sluiting vanaf het winkelcen trum langs de brandweerkazer ne naar de Absdaalseweg. De PvdA stelde voor de nieuwe weg in het weekeinde te openen voor de opvang van de grootste drab te. De gemeente gaat alleen de bereikbaarheid van het winkel centrum voor hulpdiensten bij calamiteiten verbeteren. „Ikbe- grijp er helemaal niets meer van. Wij zijn maanden bezigge- weest met de voorbereiding van ons initiatiefvoorstel. Tijdens een commissieveq komt Dennis Steijaert van CDA met de suggestie de voor rangsregeling te wijzigen endat is binnen een paar weken gere geld. Daar ben ik verbaasd over." Volgens wethouder De Deckes wist D. van Damme-Fassaefl het PvdA-raadslid dat het initi atiefvoorstel indiende, dat 1» college zo snel mogelijk een op lossing wilde bedenken. En da! is volgens De Deckerede wijzi ging van de voorrangsregeling HULST - De grote Noordlw van Den Dullaert zal zaterdag 11 oktober het toneel zijn v® het muziekfestijn 'We love e 70's and 80's'. Den Dullaert or ganiseert het festijn samen me Het Feest De hal zal de sfeer van toen krijgen met een gigant'5® dansvloer, een lichtshow, terbollen, spiegelbollen en ba lenblaasmachines. Het 70tiese 80ties DJ-team zal de muzi» uit die tijd laten herleven. Als uitbreiding op de editie v vorig jaar zal een originele turday Night Fever'-dans' in de zaal aanwezig zijn. n derden gekleurde lampen zul - voor een oase van licht zorg en moeten de dansende bez kers het John Travolta-ge' bezorgen. ,00o Er worden maximaal kaarten verkocht. Ze zijn te' krijgen bij Den Dullaert en Feest in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64