11 Visser De Rooy terug bij af met schadeclaim MEGA-OPRUIMING alle CD's 5 voor 50 euro Officieren heilsleger slaan eerste paal Geld voor Dubbele Poort is op Minder bouwregels door welstandsbeleid Verkeersremmers op Breskense Langeweg beter zichtbaar [allege wil projectonderdelen in fasen aanpakken Brughian Vooroordeel mPTEMMR=OC djk op Wonen zeeuwse almanak UW MEEST VEELZIJDOCCASb ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 27 september 2003 [en eigentijdse Man beboet voor schoppen van leraar Baggerwerk t/m4okt'03 tegen inlevering van deze bon nog 1 gratis bij 10cd's SIVJTEfMY CD/DVD/KADOSHOP walstraat 96, Vlissingen, 0118 441552 Kanaaleiland Open plek VAN 12.00 TOT 18.00 UUR MEER DAN 90 OCCASIONS OP WWW.RIDA.NL stichting Vitaal Sas blijft bestaan Jgtek$ ieMeij wTonnyvan Gremberghe ie voo] son vj us VAN GENT - De stichting Vnthon Saai Sas wordt voorlopig niet ietdoa tóedoekt. De stichting, die als denme ugmaker fungeert voor het erken «inrichtingsproject dat het ■de goii anaalstadje naar een hoger Nielin moet tillen, zal wel be- lendaf aiurlijk verbreed moeten wor- ensrus ien. Naast gemeentebestuur, vieikgj liddenstand, heemkundige weten, jing en woningbouwcorpora- terwee tszullen straks ook de stads- loeilijb lid en verenigingen in het be aat. J uurzitting krijgen. 0 OVï ser. „Vo ;eze week hebben het bestuur ze vee én de stichting en het college aktene sn burgemeester en wethou- ast blij ijs van Terneuzen hierover af- pelenei sraken gemaakt. In eerste in- ïerwee iantie wilden de wethouders ig keu tvan Waes (ruimtelijke orde- ge mg) en J. van Schaik (financi- ls ze al tlvan de stichting verlost wor- aetgea ken de verdere ontwikkeling inhet revitaliseringsplan voor zegeof asvan Gent overlaten aan een alleges emeentelijke projectgroep. „Ik hel ta Waes ziet nu echter in dat eenster ((instandhouden van de stich- id naas bg geen beletsel hoeft te zijn nikdi ndoor te gaan met de ontwik- 1 zie il ding van de plannen voor de erschal m. hoe he teugel zou he We moe ;en,v blij» iterd ins." Advertentie „Instandhouding van de stich ting kan nog wat voordeel ople veren boven een gemeentelijke projectgroep en wel, omdat een stichting als rechtspersoon nog aan subsidies kan komen waar voor gemeenten niet in aanmer king komen. Ik denk dan bij voorbeeld aan het fonds Jantje Beton", zegt Van Waes. Met het stichtingsbestuur zijn ook afspraken gemaakt over de voortgang van het project. Door de herindeling en door de finan ciële problemen van de nieuwe gemeente Terneuzen raakte het Sasse project de voorbije maan den in het slop. Gevreesd werd in Sas dat het nieuwe bestuur van Terneuzen het ambitieuze project helemaal zou laten schieten. Tegenover Van Waes werd deze vrees ook geventi leerd. De wethouder greep het eerste overleg in tijden met het stich tingsbestuur aan om duidelijk te maken dat het dagelijks be stuur van Terneuzen elementen uit het project Vitaal Sas zeker wil verwezenlijken. „Het pro- MIDDELBURG - Voor de mis handeling van een leraar is gis teren in Middelburg een 32-jari ge inwoner van Terneuzen veroordeeld tot 200 euro boete. De man bemoeide zich 27 no vember vorig jaar in Terneuzen met een vechtpartij in de kanti ne van ROC Westerschelde. De leraar was bezig om twee groe pen vechtende jongeren te scheiden toen hij plotseling van een buitenstaander een schop kreeg. Dat bleek verdachte te zijn. ,,Ik was ontzettend kwaad. Ik had een waas voor mijn ogen", zei hij over het incident. De man heeft later zijn excuses aangeboden aan de leraar. tap-*9 imbuotL 13.MV» •Etól loorHarmen van der Werf 17 it 17 DEN HAAG - De Terneuzense lesterscheldevisser F. de Rooy 12 I41 Ijkt terug bij af met zijn juridi- 12 in the strijd. Hij claimt schade 11 tH ranwege het teruglopen van tijn garnalen vangsten door de 8 itrdieping van de Westerschel- 6 Ui ie. De Raad van State verwijst 6 "He zaak waarschijnlijk terug jl! nar de rechtbank in Middel- 4 (HZ 3 6-lsNr 3 n 2 H leRooy leek begin dit jaar een MS#» aerwinning bijna op zak te leut 71! fbben. De rechtbank in Mid- irset" lelburg oordeelde dat Rijkswa al-N» moet bewijzen dat er •U» ^"direct verband bestaat tus- it.' bi de teruggevallen garnalen- ^jangsten en de Westerschelde- terdieping. Als Rijkswaterstaat ipa»j(* iat niet zou kunnen, zou De Jlooy schadevergoeding ten krijgen. Normaal moet 2k7 iemand die schade claimt, zelf Hbewijzen leveren. Het minis- toi'S» ler'e van Verkeer en Waterstaat anoisp» N in hoger beroep bij de Raad Bm ran State. Gisteren diende die laats, U laak. !ta) 1641 'e1 Advertentie Winter 2003 Kinderkleding t/m maat 140 Correit jnd-Mofl* i,2.W n (Bell. t Gilind s:1.W nIAus 1 .Caer» 1. LÓK* xm iruyla"® (kiby-kinder- 'Mein - Wke '3-574210 (•"wbruundebeer.nl Advertentie isport 9.00 nuf snklass 4.07 i»r paa'W lasse I' 8.00 a® paar*' de tn0 'nuf .on* jato I bleem is echter dat we middelen ontberen om grote projecten als dit in één keer uit te voeren. Het stichtingsbestuur begrijpt dit overigens wel. We hebben dui delijk gesteld dat een aantal za ken het komend jaar zeker wordt opgepakt. We willen be ginnen met een nieuwe bestem mingsplan voor Sas van Gent, wethouder Van Schaik heeft op dracht gegeven voor het opstel len van een verkeerscirculatie plan voor de kern, voorts zijn er gesprekken gaande over een museumhaven. Aan dat praten moet een eind komen, we moe ten komen tot besluiten." Van Waes wil ook het plan voor de herinvulling van het Kanaal eiland (met woningen en appartementen) verder laten ontwikkelen. „De visie die de toenmalige gemeente voor het eiland heeft laten maken is door het college goed ontvangen. Wat we nu gaan doen is uitzoeken of de geluidscontouren een belet sel kunnen vormen voor de bouw van woningen. Ook moet bekeken worden of het aanne mingsbedrijf Gebroeders van der Poel, dat al bezig was met een appartementencomplex op het Kanaaleiland, maar dat niet gebouwd kon worden wegens verzet van Zuidchemie, juri disch rechten kan ontlenen aan dat eerste plan voor een verdere betrokkenheid bij nieuwe plan nen. Dat moet getoetst worden. Van Waes wil verder de herin richting van het centrum van het stadje niet ineens, maar fa segewijs laten uitvoeren. „In plaats van werkzaamheden in het kader van groot onderhoud zouden we het koopcentrum stapsgewijs opnieuw kunnen inrichten", aldus Van Waes. De advocate van Rijkswater staat beriep zich vooral op het advies van een onafhankelijke commissie die de claim van De Rooy heeft beoordeeld. Die commissie heeft de garnalen- aanvoer tussen de vismijnen van Breskens en Stellendam vergeleken. Daartussen beston den nauwelijks verschillen, dus, luidde de conclusie, de Wester- scheldeverdieping is niet van invloed geweest. Om dat te on derstrepen, haalde de advocate recent gepubliceerd onderzoek naar de effecten van de verdie ping aan. De effecten zijn nog nauwelijks merkbaar, blijkt uit dat onderzoek. Tussen Dijkstraat en Korte Dijkstraat verrijst het komende jaar een dienstencentrum van het Leger des Heils. foto Camile Schelstraete De Rooy liet zich niet uit het veld slaan. Hij is ervan over tuigd dat de verdieping wel de gelijk invloed heeft gehad op zijn vangsten. Die daalden van 10.000 kilo in 1994 naar slechts 395 kilo in 1998, het jaar waarin de verdieping in volle gang was. Staatsraad F. Zwart bracht daartegenin dat er in die tijd niet zo veel meer is gebaggerd in de Westerschelde. De advocate van Rijkswaterstaat sprong daarop in. „Het baggerwerk om de vaargeul op diepte te houden, ligt momenteel ook veel lager dan voorspeld." Dat er meer in het westelijk deel van de Wes terschelde wordt gewerkt dan voor 1997, meldde zij niet. Uit alle vragen die de Raad van State stelde, viel op te maken dat de zaak van De Rooy waar schijnlijk wordt terugverwezen naar de rechtbank in Middel burg. De Rooy vist al twee jaar noodgedwongen niet meer. Hij werkt in opdracht van sleep dienst Multraship op een vaar tuig van Rijkswaterstaat. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Majoor J. van Vliet en kapi tein R. Pronk sloegen gistermiddag een drachtig de eerste paal voor een multifunc tioneel centrum van het Leger des Heils in Terneuzen. Ze deden dat letterlijk: met gro te voorhamers voor de gelegenheid geschil derd in de legerkleuren rood (het bloed van Christus), geel (het vuur van de Heilige Geest) en blauw (reinheid van het hart). Tussen Dijkstraat en Korte Dijkstraat ver rijst het komende jaar een dienstencentrum waar kerkgangers, koffiedrinkers, kleren- kopers, kletskousen en hobbyisten vanaf midden volgend jaar terecht kunnen. Het gebouw moet een ontmoetingspunt worden waar 'men elkaar en de Schepper' kan ont moeten, memoreerde majoor H. Kooijman, de Zeeuws-Vlaamse voorman van het heils leger. De Terneuzense heilsgemeenschap is vrij klein met zo'n vijftig belijdende leden. Maar het Leger des Heils hecht grote waar de aan aanwezigheid in een havenstad met een regionale centrumfunctie, die nog niet helemaal vrij is van drugsproblemen, meld de een woordvoerder eerder. Het Leger des Heils is al sinds 1897 in Ter neuzen gevestigd en belijdt haar betrokken heid met de Zeeuws-Vlaamse stad niet al leen met de mond. De onbaatzuchtige weldoeners trekken ruim een miljoen euro uit voor de bouw van het nieuwe multifunctionele centrum. Kopstukken waren, in gepaste legerkledij, van heinde en verre gekomen om de plechtigheid rondom het slaan van de eerste paal in de Terneu zense binnenstad bij te wonen. Dat het leger niet vies is van een beetje show bleek niet al leen uit de aanwezigheid van een speciaal muziekgezelschap, maar ook uit het afste ken van vuurwerk en het oplaten van tien tallen ballonnen. De officiële aftrap van de bouwactiviteiten werd niet tot eigen kring beperkt. Burge meester J. Lonink, wethouder C. Liefting, vele belangstellende omwonenden, andere binnenstadsbewoners en toevallige passan ten vierden het feestje van het Leger des Heils mee. De meesten waren blij dat de open plek tussen Korte Dijkstraat, le De Kortestraat, Dijkstraat (een driehoekige woestenij, waarin geparkeerde auto's na el ke regenbui wegzakken) een nieuwe invul ling krijgt. Het Leger des Heils en de aanne mer hopen het dienstencentrum - waarin naast de kerk ruimte is voor kantoren, de winkel in tweedehandskleding, een keu kentje en een koffiehoek - gedeeltelijk een historisch gezicht te geven door de gevel van een oud pakhuis aan de Dijkstraat in het ge bouw te integreren. Het multifunctionele centrum van het Le ger des Heils moet medio volgend jaar ge reed zijn. Het Leger hoopt tegen die tijd el ders in de stad ook een nieuwe permanente dag- en nachtopvang te drijven. De ge meente Terneuzen heeft een bestaand ge bouw op het oog. Wethouder Liefting hoopt de gemeenteraad nog dit najaar een voorstel te kunnen doen voor exploitatie van een ge bouw waarin zwervers en verslaafden kun nen genieten van een bed, een bad en een maaltijd, waarmee de aloude bed-, bad- en broodregeling in ere zou zijn hersteld. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het geld voor de res tauratie van de Dubbele Poort is op. De restauratie van de vier stadspoorten van Hulst is aan zienlijk duurder uitgevallen dan vooraf was begroot. Met de Rijkssubsidie van 1,2 miljoen euro redt Hulst het niet. Wet houder P. Weemaes (Monumen ten) zal de Hulster gemeente raad nog voor het eind van het jaar vragen om een extra krediet van ongeveer 100.000 euro. Begin 2001 sleepte Hulst een be drag van ruim 1,2 miljoen euro binnen uit het Besluit Rijksre geling Grote Restauratie, de zo genaamde Kanjerregeling. De ze meevaller, samen met vele tonnen eigen geld en provincia le subsidie, stelde Hulst in staat de vestingwerken op te knap pen. Eerst was de Kelder manspoort aan de beurt, daarna volgden de Graauwse Poort, Gentse Poort en als laatste is nu de restauratie van de Dubbele Poort in uitvoering. Tijdens het renoveren bleek dat de poorten in veel slechtere staat verkeerden dan ooit was gedacht. Vooral de Graauwse en Dubbele Poort bleken er slecht aan toe te zijn. Hele muren ble ken te zijn opgebouwd uit ste nen die los zaten en er ging veel werk zitten in het in orde bren gen van de afwatering. Daarom moest veel grond aan weerszij den van de poort worden afge graven. Weemaes: „We zitten zo'n zeven procent boven de be groting, ongeveer 150.000 euro. Een deel van de kosten is subsi diabel en daarnaast kunnen we voor werken die na 1 januari 2003 zijn uitgevoerd de BTW te rugvorderen. Het restbedrag, maximaal 100.000 euro, zal de gemeente zelf moeten betalen. Nog voor het eind van het jaar zal de gemeenteraad hierover moeten beslissen." De opknap- door Jan Jansen TERNEUZEN - Zeeuws-Vla mingen met bouwplannen wor den vanaf volgend jaar niet meer geplaagd door een over daad aan welstandsregels. De drie gemeenten stippelen op het ogenblik nieuw beleid uit waar van soepelheid het kenmerk is. Dat is het gevolg van de dit jaar van kracht geworden nieuwe Woningwet. Deregulering is het motto van de wet. Bouwaanvragen moeten vlotter het ambtelijk apparaat en de welstandscommissie pas seren. De wet schrijft gemeen ten een eigen welstandsbeleid voor dat duidelijke regels voor af stelt in de plaats van een sub jectieve toetsing achteraf. Za ken als oppervlakte, inhoud en materiaalgebruik liggen in gro te lijnen vast zodat aspirant bouwers precies weten waar ze zich aan moeten houden. Een strengere toetsing van bouwaanvragen is nog wel mo gelijk in duidelijk omschreven gebieden als binnensteden en dorpspleinen. Daar is de 'beeld kwaliteit' van de bebouwing be langrijker dan in de meeste nieuwbouwwijken. Uiterlijk op 1 juli volgend jaar moeten de ge meenten hun nieuwe beleid hebben geformuleerd. Wie in gebreke blijft, moet de wel- standstoets helemaal schrap pen. Gezien de vele aanvaringen van burgers met welstandscommis sies vallen de veranderingen op de gemeentehuizen over het al gemeen in goede aarde. In Zeeuws-Vlaanderen komt daarbij dat de heringedeelde gemeenten nu de kans hebben de per voormalige gemeente sterk verschillende richtlijnen te harmoniseren. In Terneuzen is de nieuwe wel standsnota klaar voor bespre king in B en W. Het stuk komt nog voor de jaarwisseling in de gemeenteraad. De bedoeling is dat het nieuwe beleid voor 1 juli 2004 van kracht wordt. Sluis is druk bezig met een in ventarisatie van de karakteris tieke punten in de gemeente, waarvoor wellicht uitzonderin gen moeten gelden. De wel standsnota moet in december in concept klaar zijn, waarna een inspraakronde volgt. „Voor 1 juli zijn we ermee klaar", zegt een woordvoerder. Dat belooft ook Hulst. In die ge meente begeleidt een klank bordgroep de veranderingen. Ook daar wordt goed gekeken naar de verschillen tussen bij voorbeeld binnenstad en bui tengebied. In november krijgt de raad een stuk voorgelegd. door René Hoonhorst BRESKENS - De verkeersrem mers op de Langeweg in Bres kens blijven voorlopig liggen. Bewoners vroegen de gemeente meerdere keren om 'de wegversmallingen, vluchtheij- veltjes met paaltjes erop, te ver wijderen. De remmers zouden vaak zo slecht te zien zijn dat ze geen ongelukken voorkomen, maar juist veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Sluis zijn bang dat het weg halen van de verkeersremmers weinig oplost. Automobilisten en andere verkeersdeelnemers zullen de weg net buiten de be bouwde kom zonder remmers weer als racebaan gebruiken. Het college wil de versmallin gen daarom beter aangeven en zichtbaar maken. Duidelijke, niet te missen markeringen en beter zichtbare obstakels op de als remmers fungerende vlucht heuvels moeten ervoor zorgen dat automobilisten niet meer op de verhogingen in het wegdek knallen. Wethouder L. Wille: „Vooral bij een bepaalde stand van de zon schijnen de verkeersremmers momenteel moeilijk te zien te zijn. De maatregelen bieden ho pelijk een oplossing voor die problemen." De wethouder be nadrukt dat de gemeente goed in de gaten blijft houden of de aanvullende verkeersmaatre gelen effect sorteren. De duidelijker markeringen en de nieuwe paaltjes - met reflec terende schildjes - worden de komende twee weken aange bracht op de Langeweg. Advertentie KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Voor de restauratie van de Dubbele Poort heeft de gemeente 100.000 euro extra nodig. foto Camile Schelstraete beurt van de Dubbele Poort zal niet worden stilgelegd, het werk kan gewoon doorgaan. Wee maes: „Aan het eind van de rit, na drie jaar, hebben we dan on ze vestingwerken prachtig ge restaureerd en kunnen ze er weer voorlange tijd tegen." Het groepje agenten stond gniffelend bij het raam van dat West-Brabantse politie bureau. Beneden stond een paardentrailer die na keu ring mocht worden opge haald door de eigenaar. ,,Het zal eens geen Belg zijn", spraken zij terwijl zij het Duitse automobiel uit de ho gere prijsklasse achteruit naar de trailer zagen rijden. Maar het leedvermaak maakte plaats voor verba zing toen vanonder het rood witte kenteken, onder zacht zoemen, een trekhaak naar buiten schoof. Toen de man wegreed, zwaaide hij naar boven. Rond zijn mondhoe ken speelde een minzaam lachje. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61