Weinig slachtoffers door aardbevingen op Hokkaido Achterban Labour wil af van Blair Verdachte moord op Anna Lindh zit zeker nog paar weken vast Frankrijk wacht ernstige griepepidemie iauinigingen op gezondheidszorg krijgen grote meerderheid j Commando's M DDR doodden westerlingen Trouwplannen? larris wmm ti zaterdag 27 september 2003 elgisch dorp onder water oor droogte Sikker zwijgt Naschokken Pijnlijke debatten Kantoorwerk schaadt de hersenen Kat na tien jaar terug dankzij chip Opvolger staatssecretaris België Leger Filipijnen doodt rebellen Oppositieleidster Myanmar thuis ^Glimmerveen |(g[jSDe traditionele griep- Lderaie in F ran kri j k zal de ko- Jewinter heftiger zijn dan jaren daarvoor. Die waar- Lwing komt van A. Flahaut, i^teur van het griepcentrum i,et Nationaal Instituut voor Gezondheid en Medisch Onderzoek (Inserm). Volgens Flahaut zal de griepepi demie meer mensen treffen dan gewoonlijk: naar schatting 3,2 miljoen tegenover 1,4 miljoen in andere jaren. Het virus is kwaadaardiger doordat de stam van het type A is. Vorig jaar ging het nog om een virus-B. De rege ring heeft besloten een intensie ve campagne te voeren om zo veel mogelijk Fransen uit de risicogroepen te bewegen zich te laten inenten. Het onrustbarend hoge aantal ouderen dat de af gelopen zomer aan de hittegolf is bezweken (14.802) mag onder geen voorwaarde worden ge volgd door massale sterfte ten gevolge van de griep. De hoofd doelgroep in de antigriep cam pagne is de categorie 'junior ouderen' (tussen de 55 en 65 jaar), van wie zich vorig jaar slechts 20 procent liet inenten. Van het onderwijzend personeel kreeg slechts 15 procent een an- tigriep-injectie. GPD Bondsdag geeft Schroder zijn zin o»E. o Kt scteijj ipati is. Zo et». anvo. it ïtotLwimLDuk wordt Keet tRLIJN - Opnieuw dreigde de .Taagd loitse bondskanselier Schrö- "dean ,r met opstappen. Als zijn iod-groene coalitie niet zou in- ve;e5. fuimen met de hervormings- egerte jannen voor de gezondheids ei ng.dan zou hij vertrekken. En da „r de zeven de keer sinds hi j in it mij. |)8 aantrad, kreeg Schroder lepoli. jjnzin: een eigen meerderheid. lopen nmeB let grote meerderheid werden st dan «voorstellen, die vooral bezui- ecor- igingen in de peperdure Duitse tingei Eondheidszorg betreffen, gis- van jen door de Bondsdag aange- imen. Wegens het belang van endaif stemming keerde Fischer jroenen) speciaal terug uit kW York, waar hij als minister in Buitenlandse Zaken aan- ezigwas bij de Algemene Ver- ipportidering van de Verenigde Na- uiteindelijk dankte de i boe- ver de leving' n mei itaai MAY - De drieduizend in- trtijen toners van het dorp Chimay in lelgië. tegen de Franse grens, lillen de komende dagen zonder eidingwater. nr,]-foor de droogte van de afgelo- maanden is het grondwa- ntaiitlerpeil te ver gezakt om het nog at et [kunnen oppompen, schreef lij di lagblad Het Laatste Nieuws jsteren. imiddels is een ander pomp- jnliji Jation ingeschakeld, maar een door vervuiling van de leidin- pikan Chimay dat water voor- opig niet gebruiken. De brand- reerdeelt nu water uit. ANP eraf 1ERLIJN - Twee liquidatie- Jelge lommando's uit het voormalige nas "ost -Du tsland hebben in op- dracht van het communistische regime ten minste twaalf men- eda s«i gedood. De moorden zijn aard tussen 1976 en 1987 gepleegd in liverse westerse landen. Dat richtte gisteren de Duitse nt Der Tagesspiegel. crj» kanselier zij n meerderheid - 517 voor, 54 tegen, drie onthoudin gen - mede aan de toestemming van de oppositionele christen democraten, met wie Schroder eerder een compromis had be disseld. De 'dreig-kanselier' noemde Der Spiegel Schroder. De com mentator constateert dat Schröders macht gevaarlijk erodeert. 'De volgende hervor ming kan al zijn laatste zijn'. Want hoewel gisteren in een an dere stemming de rood-groene fracties zich nog eensgezind uit spraken voor een verkorting van de werkloosheidsuitkering tot gemiddeld twaalf maanden en voor een versoepeling van het ontslagrecht, staan in oktober belangrijke kwesties op de agenda. Dan wordt gestemd over andere, omstreden hervor mingen van de arbeidsmarkt. Waarnemers verwachten dan opnieuw grote problemen voor Schroder met de linkse dwars liggers in de eigen rijen. Fractie voorzitter Müntefering, die ge wend is in tijden van nood de zweep erover te halen, liet we ten dat zijn geduld met de dissi denten op is. Een bijkomend probleem voor de SPD is dat de geloofwaardigheid van de soci aal-democraten na recente ver kiezingsnederlagen in Duitse deelstaten ernstig is onder mijnd. Vorige week stortte de SPD naar een historisch diepte punt van achttien procent in Beieren, waar de triomferende katholieke CSU een tweederde meerderheid behaalde. Die nederlaag werd uitgelegd als de rekening die de SPD be taalt voor de aarzelende wijze waarop de hervormingen van de verzorgingsstaat tot nog toe ter hand zijn genomen. Bovendien slaagt rood-groen er maar niet in de inhoud van haar hervor mingspakket 'Agenda 2010' overtuigend voor het voetlicht te brengen. Volgens de laatste opiniepeilin gen zou de SPD, als er nu lande lijke verkiezingen werden ge houden, slechts 29 procent van de stemmen krijgen. Coalitie partner De Groenen zou op elf uitkomen. CDU en CSU zouden 48 procent behalen en daarmee een absolute meerderheid in de Bondsdag krijgen. Dat geeft volgens Duitse media aan hoe broos de rood-groene coalitie in Berlijn op het ogen blik is. GPD Gemeentewerkers nemen de schade op aan een hoofdweg in Chokubetsu. foto Kimimasa Mayama/RTR (in deze week werd een 53- jpd« W Duitser gearresteerd die betrokken zou zijn geweest bij iet commando. De slachtoffers ouden door de regering be schuldigd zijn van het beramen of uitvoeren van verraderlijke iaden. Mgens de krant bestond ieder commando uit drie leden die af komstig waren uit het Oost- Duitse leger. Ze waren 'extreem georganiseerd' en kregen procent logistieke onder steuning' van de geheime poli tie, de Stasi, zo meldde Der Ta gesspiegel. Over de vijf overige 'eden is nog niets bekend. Volgens de Berliner Zeitung "orden de moordcommando's ervan verdacht in 1984 de Zweedse journaliste Cats Falk en haar vriendin Lena Graens te hebben omgebracht. De politie noemde het altijd een ongeval, eldus de Duitse krant. Het mo tief voor de moorden zou Oost- Duitse wapensmokkel naar Iran z'jn, waarvoor Falk bewijzen had gevonden. ANP/AFP HAGEN - De Nederlandse oor logsmisdadiger H. Bikker heeft gisteren geweigerd te reageren de aanklacht die de officier ion justitie in Hagen hem voor hield. Bikker, oud-SS'er en be waker van kamp Erica in Om men, wordt beschuldigd van de moord op verzetsman Jan Hout man in 1944. De verdachte be riep zich op zijn zwijgrecht. Het proces tegen Bikker voor de rechtbank in het Duitse Hagen Verloopt moeizaam wegens de gebrekkige gezondheidstoe stand van de beklaagde. De rechtbank hoorde gisteren drie medici over de fysieke conditie van Bikker. Volgens deze speci alisten heeft hij een zwak hart, een hoge bloeddruk en een nier tumor. Maandag zet de rechtbank de zaak voort en zal het college be kendmaken welke specialist 'ikkers gezondheid zal onder- rieken. ANP van onze redactie buitenland TOKIO - De twee zware aardbevingen op het Japanse eiland Hokkaido hebben gisteren weinig slachtoffers gemaakt. Een persoon kwam om door een ongeluk gerelateerd aan de aardbevingen. De man kwam om toen een auto hem aan reed terwijl hij puin rond zijn huis aan het ruimen was. Ruim 450 mensen raak ten gewond en twee personen worden nog vermist. Het noordelijke eiland Hokkaido werd in een tijdsbestek van enkele uren getroffen door twee zware aardbevingen van res pectievelijk 8,0 en 7,0 op de schaal van Richter en een serie naschokken. De zwaarst getroffen regio is het centraal gelegen Hidaka en de oostelijke regio Tokachi. Het epicentrum van de beving lag tachtig kilometer van de oostkust van Hokkaido. Door het natuurgeweld moesten zeker 41.000 mensen hun huis verlaten. Op het terrein van een raffinaderij in Toma- komai op het eiland brak een grote brand uit. Een opslagtank vatte er vlam en 30.000 kiloton petroleum zou verloren zijn gegaan. Het vuur is inmiddels ge blust. Elders ontspoorde een trein. Het vliegveld van Kushiro is tijdelijk geslo ten. Zo'n 24.000 huishoudens kwamen zonder stroom te zitten terwijl op sommi ge plaatsen de watervoorziening werd onderbroken. Het Japans meteorologisch instituut houdt rekening met meer naschokken in de komende tien dagen. Ook is gewaar schuwd voor een tsunami, een door aard bevingen veroorzaakte vloedgolf. Aan de oostkust van Hokkaido zijn al metersho ge golven waargenomen die boten uit ha vens naar open zee sleurden. In 1993 kwamen door zo'n tsunami, het directe gevolg van een aardbeving, tweehonderd door Esther Gotink LONDEN - Radicalen binnen de Britse Labour Partij willen volgende week proberen om premier Tony Blair uit zijn func tie te zetten. Op de vierdaagse partijconferentie in Bourne mouth, die maandag begint, poogt de achterban een spoed- motie door te drukken die Blairs leiderschap aan de kaak stelt. Op het moment dat Labour aan de macht is, kan zo'n motie be handeld worden door daar sim pelweg over te stemmen in het partijcongres. Als een meerder heid per kaartstemming aan geeft dat een nieuwe verkiezing voor het leiderschap inderdaad gepast is, dan wordt Blairs posi tie aan het wankelen gebracht. Het zijn de links-radicale leden uit Brent East die Blair zo graag zien vertrekken en daarom de motie lanceren. In dit Londense disctrict verloor Labour afgelo pen week de tussentijdse verkiezingen, wat de eerste ne derlaag voor de partij was in vijftien jaar. De Liberaal-De moeraten sleepten een verras sende overwinning binnen. De socialisten in Brent East menen dat het verlies te wijten is aan de bemoeienissen van het landelij ke partijbureau. Daags voor de stemming werd de plaatselijke campagne overgenomen door nationale kopstukken, in een paniekactie om de gevreesde nederlaag te voorkomen. Blair heeft duidelijk gemaakt dat hij niet van plan is tijdens Advertentie) Advertentie Win een half jaar GRATIS rijden in een exclusieve MINI! Speel het spel op www.focwa.nl riTj FOCWA, dé autoschadeherstellers eidJ met 2 jaar garantie op elke reparatie. m 27 28 september 2003 Zaterdag en zondag van 10.00 - 17.30 uur Breda, Racketcentrum (Terheijdenseweg 500) Info: www.trouwplannen.nl zijn toespraak op het partijcon gres deemoedig het hoofd te buigen. Hij onderkent dat hij met het moeilijkste congres sinds zijn leiderschap wordt ge confronteerd, maar ziet het en kelvoudig verlies in Brent East niet als een bedreiging. De verwachting is echter dat meer lokale partijen overwegen om in Bournemouth een motie in te dienen tegen Blairs leider schap. Zijn positie is onderhe vig aan kritiek vanwege zijn buitenlandse politiek, met na me in Irak, en zijn plannen om de universiteitsgelden te verho gen en ziekenhuizen meer eigen macht en middelen te geven. Hij kan volgende week daarom een grote hoeveelheid pijnlijke de batten en nederlagen tegemoet zien. Of hij werkelijk kans loopt het premierschap te verliezen, is nog maar de vraag. In de Labour Conferentie houden vakbonden vijftig procent van de stemmen en hoewel vele zich de afgelopen maanden zeer kritisch hebben uitgelaten over de premier, zul len maar weinigen trek hebben om tweedracht te zaaien. Volgens tabloid The Mirror heeft Blair al een plan klaarlig gen om Downing Street uit ei- HONGKONG - Werken op kantoor beschadigt de hersenen. Urenlang stilzitten achter het bureau zorgt ervoor dat het brein sneller veroudert. Dat hebben Chinese wetenschappers ontdekt. De artsen zagen dat kantoorwerkers van rond de dertig jaar het moeten doen met hersenen die gezien de mate van verou dering normaal gesproken bij veertigplussers voorkomen. Ze wijten dat aan een gebrek aan lichaamsbeweging. In de studie is een groep kantoorklerken vergeleken met leef tijdsgenoten die lichamelijke arbeid doen. Bij die laatste groep bleken de hersenen minder verouderd. De onderzoe kers adviseren mensen op kantoor regelmatig aan lichaams beweging te doen. ANP/DPA SAN CARLOS - Een kat in de Amerikaanse staat Californië is tien jaar na zijn verdwijning terugbezorgd bij zijn baasje. Zijn terugkeer is te danken aan de identiteitschip die zijn baasje onder de huid van het dier had laten aanbrengen. De kat, Ted, werd gevonden op een plek twintig kilometer van het huis waar zijn baasje, Chris Inglis, tien jaar geleden woon de. De vinder bracht het dier naar een asiel, dat er ondanks de verouderde informatie op de chip in slaagde Inglis op te spo ren. Waar Ted de afgelopen tien jaar heeft uitgehangen is een raadsel, maar hij maakte een goedverzorgde indruk. AP BRUSSEL - De Belgische premier premier Guy Verhofstadt heeft gisteren Kathleen van Brempt benoemd als opvolgster van staatssecretaris van Arbeidsorganisatie en Welzijn Anis- sa Temsamani, die weg moest omdat ze had gelogen over haar cv. Van Brempt was sinds 2000 lid van het Europees Parle ment namens de Belgische socialisten. Temsamani was gedwongen af te treden nadat het maandblad Deng had onthuld dat ze haar studie economie niet had afge maakt, in tegenstelling tot wat op haar cv stond. Van Brempt is met haar 33 jaar een van de jongste leden van het kabinet van Verhofstadt. Parlementariër Said El Ka- draoui is benoemd tot opvolger van Van Brempt in het Euro pees Parlement. AP Z AMBOANGA - Het Filipijnse leger heeft gisteren tijdens ge vechten drie rebellen van de radicale islamitische beweging Abu Sayyaf gedood. De gevechten braken uit toen de militairen een schuilplaats van de opstandelingen bestormden, zei een legerwoordvoer- der. ANP/DPA RANGOON - De Myanmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi heeft gisteren het ziekenhuis verlaten en is naar haar huis in de hoofdstad Rangoon teruggekeerd. Dat maakte een regeringswoordvoerder bekend. De zegsman wilde niet kwijt of zij onder huisarrest staat na meer dan drie maanden hechtenis. De arts van de leidster van de Nationale Liga voor de Democratie (NLD) had dit eerder op de dag meegedeeld. „Ze zal verder blijven rusten in haar woning onder toezicht van haar artsen terwijl de regering klaar staat om in haar me dische en humanitaire behoeften te voorzien", aldus de zegs man van de junta. ANP/RTR mensen om op het eiland Okushiri. Na de bevingen op Hokkaido zijn behalve voor Japan ooktsunami-waarschuwingen ge geven voor Rusland, de Filipijnen en Tai wan. Op het Russische eiland Sachalin, ten noorden van Hokkaido, zijn de schokken ook gevoeld. Hier hadden zij nog een kracht tot 4 op de schaal van Richter. Uit voorzorg werden de bewo ners van de Russische oostkust Kamtsjatka geëvacueerd. Hokkaido, met Sapporo als hoofdstad, is ongeveer zo groot als Oostenrijk. Er wo nen meer dan vijf miljoen mensen, al is het grootste gebied niet dichtbevolkt. ANP/RTR/AFP gen beweging te verlaten, om een vernedering tijdens de lan delijke verkiezingen in 2005 te voorkomen. De premier zou een strategie hebben uitgewerkt waarin hij de macht volgend voorjaar overdraagt aan een nieuwe leider als het publieke vertrouwen in hem onvermin derd blijft kelderen. Minister Gordon Brown van Financiën is nog altijd de gedoodverfde kan didaat voor de opvolging. GPD door Windy Kester STOCKHOLM - De 24-jarige man die verdacht wordt van de moord op de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Anna Lindh, wordt zeker tot 10 oktp- ber vastgehouden. De recht bank in Stockholm vindt dat de politie voldoende bewijs tegen de man heeft. De politie had verzocht om de man in voorlopige hechtenis te nemen op grond van 'waar schijnlijke verdenking' van moord. Dit is in Zweden de hoogste graad van verdenking. De rechtbank achtte het aanne melijk dat de 24-jarige er van door gaat als hij wordt vrijgela ten. Bronnen binnen de politie denken dat de zaak is opgelost. Het technisch bewijs zou rond zijn en er zijn voldoende getui genverklaringen. Het enige dat nog ontbreekt, is een motief. De zitting vond gisteren plaats in een zwaar beveiligde zaal in het gerechtsgebouw in Stock holm. De 24-jarige man ontken de iets met de moord te maken te hebben. Hij moet van de recht bank een psychiatrisch onder zoek ondergaan. De politie liet een andere ver dachte, een 35-jarige man, na vijf dagen hechtenis vrij. Hij is onschuldig en kan een schade vergoeding van de staat tege moet zien. De minister van Justitie wil bekijken of het mo gelijk is de hoogte van schade vergoedingen die de media eventueel moeten betalen, op te schroeven. Hij hoopt daarmee te bereiken dat zij in de toekomst voorzichtiger zijn in de bericht geving over verdachten. Het privé-leven van de 35-jarige was de afgelopen weken uitge breid te lezen en te horen. Over de man die nu vastzit, wordt, opnieuw veel bericht door de media. Gistermiddag publiceerde de interneteditie van de krant Dagens Nyheter als eerste de naam en foto van de verdachte. De man leidt volgens verschillende kranten aan ern stige psychische problemen. Zijn psychiatrische behande ling zou vijf dagen voor de moord zijn gestaakt Hij is eer der veroordeeld voor m ishande ling en bedreiging. Als 17-jarige zou hij zijn vader met een mes hebben gestoken. Bronnen binnen de politie heb ben tegenover de krant Expres sen verklaard dat de 24-jarige verdachte van Servische af komst zich liet inspireren door de Joegoslavische maffia. Die wordt ervan verdacht betrok ken te zijn bij de moord, in maart, op de Servische premier Djindjic in Belgrado. Waarom hij zijn woede op Lindh richtte is volgens de bron onduidelijk. Het hardste bewijs tegen de 24- jarige man is een DNA-profiel van zijn haar. De man ging vlak na de moord naar de kapper. Daar nam de politie haar in be slag. Het DNA-profiel komt overeen met dat van een haar op een pet van degene die door ge tuigen als de moordenaar van Lindh is aangewezen. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5