PZC PZC Zomerdroogte legt verleden bloot Pootklem leidt tot dood havik Visser lijkt terug bij af met schadeclaim teruglopende vangst 12 Bedreiging met riek 13 yieuwe plannen en initiatieven kosten eigenaar De Stelle te veel tijd zaterdag 27 september 2003 Niet voldoende Voorwaardelijke straf bijlgooier Bekend Water COC van start Vogelasiel Jonge autokrakers aangehouden Drankrijder mag niet meer rijden Onderhoud aan Zeelandbrug Tachtig keer 112 bellen bestraft STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG «na» •tot* ijft wonin '•Ut» i»er fonia «ldj a H nacièn icheol jnen?1 itis hiscki fylac- ie wel rtritis inhei waar- kende daai uvea du®. -ijnen ova Jp de treft maar Ivooi ndere pprn Gott Coob et Recreatieboerderij in verkoop jgnrFamke van Loon OtWEEKERK - Recreatie- toerderij De Stelle in Ouwer- ^rk staat te koop. Eigenaar en 'adernemer W. Kuiper heeft op ïorte termijn nieuwe projecten nodig om zijn bedrijf rendabel „laten draaien. Maar de proce ss voor bijvoorbeeld de op- „I van een dagrecreatieplan (ergen jaren. En dat duurt hem te lang. jfdeverkoop van De Stelle te nts het einde van de recreatie orden]' betekent, kan Kuiper :0g niet zeggen. Veel hangt af ,an de plannen die een eventue- jt koper met de panden en de jmnd heeft. „De kans dat ie mand de boerderij koopt om er- ji te gaan wonen met bijvoor beeld wat paarden erbij is groter dat de boerderij zo wordt mortgezet. Want daar komt wat liefhebberij bij kij- Uen jaar geleden startte Kui- lermet wat is uitgegroeid tot jecreatieboerderij De Stelle, üwoners van Schouwen-Dui- veland en toeristen kunnen er senilis maken met het leven op iet platteland. Kuiper ver- ■eiiO ioiiwt op zijn gronden kleinere iruitsoorten zoals bramen en frambozen, die de bezoekers self kunnen plukken. Of om ze op te eten of om er jam van te maken. Daarnaast zijn er verschillende attracties voor kinderen: van maïslabyrint, dat alleen in seizoen wordt gemaakt, tot 'stro-hol'. DeStelle is goed bekend en druk bezocht in het seizoen, maar dat blijkt niet voldoende om econo- I)! misch gezien de tent draaiende tehouden. „Na een aantal jaren ga je eens kijken hoe het gaat en dan blijkt dat de inkomsten achterblijven", aldus Kuiper. In perste instantie bezint hij zich _°p nieuwe initiatieven. Zo IvHf wordt in samenwerking met drie andere boerderijen in Dreischor, Kerkwerve en Zon- oemaire een project uitgedok terd om op de landerijen redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Pax: (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur passende attracties voor dagre creatie te maken. Daarnaast kijkt Kuiper of hij voor De Stel le een 'landbouw-zorgproject' van de grond kan krijgen. Maar beide blijken plannen voor ondernemers 'met een lan ge adem', zo vindt de eigenaar van De Stelle. Zo zal de uitbrei ding voor de dagrecreatie 'drie tot zeven jaar' vergen. Daar naast krijgt hij te maken met de aangescherpte regels als bij voorbeeld de gebruiksvergun ning. In het kader van de brand veiligheidseisen zou het 'stro- hol' gesloten moeten worden. „Langzaam maar zeker wordt het zo geregeld dat je naar voor zieningen gaat die standaard zijn. Leuke en creatieve initia tieven worden zo de kop inge drukt. Dan moet je een keer een keuze maken." Die keuze is nu gemaakt met de verkoop van de Ouwerkerkse recreatieboerderij. Want om schakelen naar een gewoon boe renbedrijf zonder bezoekers ziet Kuiper niet zitten. Zolang De Stelle niet verkocht is, blijft de boerderij gewoon open voor het publiek. In de herfstvakan tie staan de deuren weer gewoon open met extra activiteiten. „En misschien dat we nog wel een jaar op deze manier doorgaan." Alles hangt wat hem betreft af van wanneer de boerderij ver kocht wordt. Op zijn schreden terugkomen is Kuiper in ieder geval niet van plan. „Ergaatwel iets weg wat uniek was in Ne derland. Dat is jammer. Maar de beslissing is genomen." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 23-ja- rige man uit Aardenburg we gens poging tot doodslag vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en reclasserings- loezicht opgelegd. De verdachte ide 20 november vorig jaar in Aardenburg een bijl naar zijn vader. In de strafmaat werd rekening gehouden met het feit dat de Aardenburger in een psychose verkeerde toen hij zijn vader thuis opzocht en de bijl gooide Het slachtoffer kon het projec tiel niet helemaal ontwijken en geraakte gewond aan zijn bo venarm. De verdachte ontkende gisteren de beschuldiging. „Ik heb al twee jaar geen contact meer met mijn ouders." Raads man J. Burlet bepleitte vrij spraak. Maar voor officier van justitie T. Hendriks stond vast dat de verdachte de dader was. De politierechter vonniste con form de eis. Vooral het maïs en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het verborgen verleden naar boven. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De zomer heeft dit jaar in velerlei opzichten van zich doen spreken. Ook de droogte hield extreem lang aan, waardoor de gewassen op de akkers te lijden hadden. Voor geschiedvorsers werkte het weerbeeld een interessante situatie in de hand. Het land was, uit de lucht gezien, letter lijk getekend. Oude kreken, verdwenen kasteelbergen, een enkele slotgracht en weggetjes van toen openbaren zich in duidelijke lijnen. Het heeft een beetje weg van de truc met de toverstift vroeger op de lagere school. Je schreef met onzichtbare inkt, het blaadje bleef ogenschijnlijk maagdelijk wit. Pas na bewer king met de andere kant van de stift, liet de geheimtaal zich le zen. Ton Prince had het in de ruim kwart eeuw die hij actief is als zelfstandig helikopterpi loot heus al eens vaker gezien. Maar zo duidelijk als dit jaar, gebeurt zelden. Hij toont een serie foto's die de afgelopen weken werden gemaakt. Pal naast hofstede Den Berg bij Noordwelle zijn in lichtbruine lijnen tussen het groen de litte kens te zien van wat rond 1100 een kasteelberg moet zijn ge weest. Centraal op dat terrein stond een verdedigingstoren of een versterkt huis. Gewoonlijk werd de kleine vesting ook om geven door een diepe ring gracht en een palissade. Nog indrukwekkender is de verschijning van kasteel Kraayestein bij Burgh. De vor men van oude kreeklopen (die iets weg hebben van een stem vork uit de muziekwereld) en de in een vierkant opgetrokken slotgracht tekenen zich vanaf 250 meter hoogte gezien on waarschijnlijk helder af. Het is dan ook bijna niet te geloven Het Schouwse landschap, zoals hier boven Kerkwerve, biedt vanuit de lucht een intrigerende kijk op hoe het er in vroeger tijden heeft uitgezien. De donkere vlekken waren ooit een kreek. dat op de grond niets van dit al les te bespeuren valt in dat zelfde landschap. Dat komt, legt Prince uit, doordat voor het dempen van grachten, het verleggen van wegen en zoal, destijds een andere grondsoort is gebruikt dan waaruit de ak kers rondom bestaan. Bij ex treme droogte houden die stukken minder water vast, waardoor de gewassen zich ten opzichte van de rest van het perceel bruin aftekenen. Valt er nadien weer enige tij d regen, dan trekt dat op tot een licht groene kleur, maar voor een beetje geoefend oog nog altijd goed te onderscheiden van het donkere groen rondom. Vooral het mais en het loof van de sui kerbieten brengen het beste in het verborgen verleden naar boven. Het onder Schudde- beurs gevestigde helikopter bedrijf werd deze zomer inge schakeld voor naspeuringen naar de linie die Prins Frederik Hendrik in 1627 optrok voor zijn aanval tegen de Spaanse troepen bij Groenloo. De con touren van de fortificaties stonden wel enigszins vast, maar dankzij de droogte kon de historische kaart vanuit de hoogte exact worden ingete kend. Op zijn vluchten over Schou- wen-Duiveland en de Bevelan- den heeft Prince naar zijn weten nog geen verborgen ne derzettingen of onbekende kreeklopen kunnen ontdek ken. Inclusief de fundamenten van kerktoren en huizen in de slikken bij Yerseke, zijn de voor historici en archeologen waardevolle plekken hier ge noegzaam bekend. Dat mag dan misschien gelden voor de doorgewinterde vliegenier, als leek in de driepersoons mug hoog boven het landschap ver heven waan je je een ontdek kingsreiziger. Het is verba zingwekkend hoe zeer de lappendeken beneden bedekt gaat met vroegere littekens. Een keur aan kleine land- bouwperceeltjes, daterend uit een periode toen aan verkave ling ongetwijfeld nog niet werd gedaan, trekt onder de helikopter door. „Hoe ze daar vroeger een boterham op heb ben kunnen verdienen, is mij een raadsel." foto's Marijke Folkertsma Prince stuurt scherp naar links en belandt boven Kerkwerve. Het kraakheldere weer biedt een fanastisch vergezicht, tot op de Noordzee waar grote schepen aan de horizon varen. Zo op 250 meter hoogte lijkt het miljoenen kostende na tuurontwikkelingsproject Tu reluur in de Prunjepolder ver worden tot een weinigzeggend plasje water. Die indruk wordt versterkt door grillige lijnen aan weerszijden van de De- lingsdijk, die duiden op de vroegere aanwezigheid van brede kreken, daar waar het zogeheten plan Tureluur op is gebaseerd. Een akker vol ver koolde oogstrestanten doet on willekeurig denken aan ondie pe bomkaters. Aan de andere kant doorklieft de Zeeland- brug als een gebochelde de fel in de zon glinsterende Ooster- schelde. De piloot wijst en wijst, tal van plekken getuigen van de strijd tegen het water die Schouwen en Duiveland door de eeuwen heen heeft gevoerd. Bij Bom- menede, ook al zo'n verdron ken dorp, vormt het zeekraal een diep, donkerrood tapijt. En mocht de huidige gemeente raad ooit alsnog besluiten de loop van de Gouwe en de Ee voor het nageslacht weer enigszins zichtbaar te maken, dan is het de dames en heren bestuurders aan te bevelen even een uitstapje naar hogere sferen te maken om de twijfe laars over de streep te trekken. Vanaf 't Sas bij Zierikzee zoekt de Gouwe nog steeds z'n weg, weg van de bebouwde kom. Want nieuwbouw van huizen en de aanleg van wegen is het enige wat de eigenwijze bodem er letterlijk onder kan krijgen. Zo lang het gewas kan groeien op die plekken, is er niemand die dat verleden uitpoetst. MIDDELBURG - Het COC Midden-Zeeland, de belangen vereniging voor homoseksue len, begint weer met activitei ten. De vereniging werd dit voorjaar geplaagd door bestuursperike- len. Op 4 oktober is in het café Goudwaard in Middelburg een voorronde voor het nationale COC songfestival, op 18 oktober wordt in Kruiningen een Mega- disco gehouden. Verder zijn er weer vrijwilligers voor de tele fonische hulpdienst, de opvang en voorlichting. Meer informa tie is te vinden op www.cocmid- denzeeland.nl. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Een illegaal gevangen havik is zondag ge vonden in een afgesloten een denkooi aan de Vroonweg in Oostkapelle. De havik zat vast in een pootklem, een verboden vangmiddel. Het dier was door de klem zo toegetakeld dat het moest worden afgemaakt. Dit is nu pas naar buiten ge bracht omdat de politie en de Algemene Inspectie Dienst (AID) eerst onderzoek hebben ingesteld naar de gebeurtenis. Inmiddels is tegen een 76-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland proces-verbaal opgemaakt. Als beheerder van de eendenkooi en het natuurge bied kan hij verantwoordelijk worden gesteld voor onwettig heden die op het terrein plaats vinden. De vinders van de roofvogel sloegen alarm bij boswachters van stichting Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer. Zij kenden de havik. Het was een volwassen vrouwtje dat twee jongen had grootgebracht. „Het was bekend dat er in het gebied een havikenpaar had ge broed", vertelt J. van der Hiele, van de politie. „De kleintjes worden door de moeder groot gebracht. De vader wordt daar nooit bij betrokken. Die wordt weggestuurd. Er zaten in het ge bied eerst vier haviken. Nu zijn er nog maar twee jongen." Het gevangen dier was overge bracht naar vogelasiel De Mik- ke in Middelburg. Daar bleek MIDDELHARNIS - De politie heeft gisteren twee jeugdige autokrakers op het Kerkepad in Middelharnis in de kraag ge vat. Een 16-jarige jongen uit Dirksland en een 17-jarige jon gen uit Middelharnis werden kort voor één uur 's nachts door omwonenden betrapt, toen zij aan het inbreken waren in een geparkeerde auto. Korte tijd later kon de politie het tweetal aanhouden. Debuit bedroeg wat contant geld en een pakje si garetten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden negen maanden rijontzegging en 850 euro ooete opgelegd. De man werd 15 juni dit jaar in zijn woonplaats aangehouden met een alcoholpercentage van 675 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaan. De poli tierechter vond dat de verdachte een slechte indruk maakt, omdat hij nog niet zolang geleden twee transacties had be taald voor rijden onder invloed. De verdachte zei aan de drank te gaan door relatieproblemen. „Ruzie met vrouwen mag een reden voor mannen zijn om naar de fles te grijpen, maar stap dan niet in een auto", repliceerde de politierechter. ZIERIKZEE - Vanwege regulier onderhoud zal de Zeeland- brug in oktober enkele keren afgesloten worden voor al het verkeer. In de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 oktober gaat de brug dicht van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de och tend. Later in de maand wordt de brug nog twee keer afgeslo ten, maar dan zal de stremming korter duren: van twaalf uur tot twee uur in de ochtend. Dit kortere onderhoudswerk wordt gedaan in de nachten van maandag 20 op dinsdag 21 oktober en van maandag 27 op dinsdag 28 oktober. Twee keer zal het verkeer ook overdag even geen gebruik kunnen maken van de Zeelandbrug. Op de vrijdagen 17 en 24 oktober zal tus sen half tien en tien uur 's ochtends aan de weg gewerkt wor den. Tijdens de afsluitingen wordt het verkeer omgeleid via de Oosterscheldekering. Ambulances en andere hulpdiensten kunnen bij spoedeisende ritten ook tijdens de werkzaamhe den over de brug blijven rijden. MIDDELBURG - Een 63-jarige inwoner van Goes moest zich gisteren verantwoorden voor de politierechter in Middelburg. De man had 84 keer het alarmnummer 112 gebeld. „Ik kom thuis en ik zie dat heel mijn huis overhoop is gehaald. Ik heb toen 112 gebeld, maar ik kreeg geen fatsoenlijk antwoord. Daarna heb ik nog een aantal keren gebeld." Zo deed gisteren de Goesenaar zijn verhaal op de zitting van de Middelburgse politierechter. De politie trof 28 januari dit jaar een hennep kwekerij bij de man aan,Een hobby van mijIk deed het voor vrienden en kennissen", zei hij. Officier van Justitie T. Hen driks geloofde daar niets van. „Aan dergelijke hoeveelheden verdient men geld." De officier nam verdachte het bijzonder kwalijk dat hij zoveel keren het alarmnummer had gebeld. „Daarvan zijn andere mensen de dupe." Hij eiste 150 uur werkstraf. Raadsman D. Olie stelde dat de hennepteelt ama teuristisch in elkaar stak. „De hennepkwekerij is bij toeval ontdekt, want de politie had een andere reden om huiszoeking te doen. Mijn cliënt wordt nietsvermoedend van deelname aan een mensensmokkel beschuldigd. Er is beslag op zijn boot gelegd. De frustratie zat hoog.De strafpleiter vroeg de poli tierechter begrip te hebben voor zijn frustraties en emoties. Politierechter G. van Unnik hield het op 120 uur werkstraf. De Rooy liet zich niet uit het veld slaan. Hij is ervan over tuigd dat de verdieping wel de gelijk invloed heeft gehad op zijn vangsten. Die daalden van 10.000 kilo in 1994 naar slechts 395 kilo in 1998, het jaar waarin de verdieping in volle gang was. Staatsraad F. Zwart bracht daartegenin dat er in die tijd niet zo veel meer is gebaggerd in de Westerschelde. De advocate van Rijkswaterstaat sprong daarop in. „Het baggerwerk om de vaargeul op diepte te houden, ligt momenteel ook veel lager dan voorspeld." Dat er meer in het westelijk deel van de Wes terschelde wordt gewerkt dan voor 1997, meldde zij niet. Uit alle vragen die de Raad van State stelde, viel op te maken dat de zaak van De Rooy waar schijnlijk wordt terugverwezen naar de rechtbank in Middel burg. De Rooy vist al twee jaar noodgedwongen niet meer. Hij werkt in opdracht van sleep dienst Multraship op een vaar tuig van Rijkswaterstaat. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Terneuzense Westerscheldevisser F. de Rooy lijkt terug bij af met zijn juridi sche strijd. Hij claimt schade vanwege het teruglopen van zijn garnalenvangsten door de verdieping van de Westerschel de. De Raad van State verwijst de zaak waarschijnlijk terug naar de rechtbank in Middel burg. De Rooy leek begin dit jaar een overwinning bijna op zak te hebben. De rechtbank in Mid delburg oordeelde dat Rijkswa terstaat moet bewijzen dat er géén direct verband bestaat tus sen de teruggevallen garnalen- vangsten en de Westerschelde- verdieping. Als Rijkswaterstaat dat niet zou kunnen, zou De Rooy een schadevergoeding moeten krijgen. Normaal moet iemand die schade claimt, zelf de bewijzen leveren. Het minis terie van Verkeer en Waterstaat ging in hoger beroep bij de Raad van State. Gisteren diende die zaak. De advocate van Rijkswater staat beriep zich vooral op het advies van een onafhankelijke commissie die de claim van De Rooy heeft beoordeeld. Die commissie heeft de garnalen- aanvoer tussen de vismijnen van Breskens en Stellendam vergeleken. Daartussen beston den nauwelijks verschillen, dus, luidde de conclusie, de Wester- scheldeverdieping is niet van invloed geweest. Om dat te on derstrepen, haalde de advocate recent gepubliceerd onderzoek naar de effecten van de verdie ping aan. De effecten zijn nog nauwelijks merkbaar, blijkt uit dat onderzoek. SINT-MAARTENSDIJK - Een 32-jarige man uit de gemeente Tholen is gisteren rond 17.30 uur in Sint Maartensdijk be dreigd met een viertandige riek door een 27-jarige man uit Sprundel. Een arbeidsconflict liep uit de hand en de 27-jarige man dreig de de 32-jarige man met de riek te steken. Door tussenkomst van twee personen kon dit wor den voorkomen. De man uit Sprundel is aangehouden. dat de poot van de havik zoda nig kapot was dat het dier niet meer kon overleven in de vrije natuur. Twee van de vier tenen waren vernield, de poot was ontstoken en in de wonden kro pen maden. De enige oplossing was haar te laten inslapen. Tijdens het onderzoek bleek ook dat er in hetzelfde gebied nest bomen van aalscholvers waren gekapt. Omdat het gebied onder de natuurbeschermingwet valt, had daarvoor een vergunning aangevraagd moeten worden. Dat is niet gebeurd. Advertentie JONA Muziektheater van WILLEM BREUKER» VA ma. 29 sept. 19.30 uur LEZING THE MAKING OF JONA Naar aanleiding van de wereldpremières op vr. 24 en za. 25 oktober in de Stadsschouwburg Middelburg geeft de tekstschrijver Karei Deurloo een lezing over de eigenzinnige en bij vlagen clowneske profeet JONA. Prof. Dr. KAREL DEURLOO hoogleraar Bijbelse theologie VU-A'dam. Toegang lezing maandag 2919 2,50 Info tel 0900.3300033

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57