PZC Kanaal als aorta en smeerpijp - H Schilder Jaap Schlee weet tragiek mooi te verpakken Furey Brothers terug op toernee I Nationale VerwarminaswekenB lezers schrijven kunst II zaterdag 27 september 2003 Wingewest Gent-Terneuzen Zeesluis WCT Dokter III Lianan Shee vervangt band Oceandrive Popconcert in 't Beest Oude tijden Ni( Miel Cools bij nader inzie ffi Voortrekkers Debat over cultuurbeleid van provincie Profiteer nu van de aanbiedingen én informeer naar de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDealer. j i Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-1670. Verwarming door Wout Bareman Het wordt wel de aorta van Gent genoemd, maar ook de smeerpijp van Oost-Vlaanderen. Vis? Nauwe lijks. En waart er één rond, dan geeft hij misschien net geen licht. Op de bo dem ligt, op het Nederlandse deel, ruim 400.000 kubieke meter zwaar verontreinigd slib. Het heeft hier en daar de status van chemisch afval en mag alleen worden opgebaggerd door baggerschepen met inaanmannetjes als bemanning (de mannen in de witte pakken). Kortom, het Kanaal Gent- Terneuzen zou uit milieuoogpunt be ter kunnen worden gedempt, maar is voor de economie van het begin (Gent) tot het einde (Terneuzen) absoluut on misbaar. „Het lijkt me een goeie gedachte die slibberg gewoon op de kanaalbodem te laten liggen", zegt een vertegen woordiger van de gezamenlijke mi lieuorganisaties in Gent. „Laat het kanaal maar dichtslibben. Op die ma nier creëren we een nieuw Zwin en dat is toch een prachtig natuurgebied. Gent heeft als haven in de schaduw van Antwerpen en Zeebrugge al lang afgedaan. Ons idee is de activiteiten te verleggen naar de monding van het kanaal, naar Terneuzen. Concentreer daar alle bedrijvigheid en je bent van die eeuwige discussies over de bouw van nieuwe sluizen en kanaalverbre ding en -uitdieping af." Het is de knuppel in het hoenderhok. Immers, jaren geleden al deed de Gentse havenschepen Daniël Ter- mont heel voorzichtig de suggestie als Gents Havenbedrijf deel te nemen in de aanleg van de Zeeland Container Terminal in de Braakmanhaven, wes telijk van Terneuzen. Om later even tueel nog een stapje verder te gaan en ook in te stappen in het initiatief van het Value Park dat Dow Benelux en het havenschap Zeeland Seaports toen bezig waren gestalte te geven. Termont werd nét niet afgeschoten, maar wekte wel de toorn van de Gent se havenbaronnen, die voorzichtig bij hem informeerden of hij misschien last had van een zonnesteek. Leek het er namelijk niet heel erg op dat de havenschepen de Gentse haven aan het vertoerelesjoeren was aan Terneu zen? Nee, Termont dacht al veel langer ver der dan de grens. Samen met zijn makker in de strijd toenmalig burge- Het Kanaal Gent-Terneuzen: de aorta van Gent of de smeerpijp van Oost-Vlaanderen? Deze visser werpt ongestoord een hengeltje uit. foto Wim Kooyman meester Ron Barbé van Terneuzen droomde hij van één mooi grensover schrijdend wingewest: een Kanaalzo ne van Gent tot Terneuzen onder be heer van één havenautoriteit. Het zou de wereldwijde acquisitie ten goede komen en alle mogelijke hindernissen uit de weg ruimen. Termont dacht zelfs héél ver vooruit. Als het Kluizen dokproject op Vlaamse bodem aan de westzijde van het Kanaal Gent-Ter neuzen over pakweg een jaar of tien volledig is benut, zal Gent niet anders kunnen dan reikhalzend over de grens kijken naar verdere expansiemoge lijkheden. Termont lonkte j aren geleden al likke baardend naar de Axelse Vlakte, die door marketingsdeskundigen nu offi cieel als Autrichepolder is gebombar deerd. Waar Gent noodgedwongen de 'natte' bedrijventerreinen moet in- breiden, ligt daar net over de grens 400 hectare landbouwgrond te wach ten op bedrijfsvestigingen. Goed, het stadsbestuur en het Haven bedrijf Gent informeerden eerder de ze week uiterst bezorgd bij Rijkswa terstaat naar de gevolgen van het ministerieel besluit om pas in 2007 40 miljoen euro beschikbaar te stellen voor een grote baggeroperatie in het Nederlandse deel van het kanaal. Het antwoord was min of meer geruststel lend: doen zich problemen voor, dan pakken we die aan. Dus slibdrempels bij de bruggen hoeven geen hindernis te zijn. Wel werd opnieuw duidelijk dat het ophopende slib een (letterlijk) groeiend probleem is. Rijkswater staat heeft nauwelijks nog bergingsruimte voor het verontrei nigde slib en wacht met smart op het depot in de Koegorspolder bij Sluiskil. Maar ook daarvoor is pas vanaf 2007 een miljoen of veertig be schikbaar. Ooit zette het toenmalig hoofd van de dienstkring van water staat, Willem Vinke, de Vlamingen voor het blok. „Er ligt zó veel slib tus sen de grens bij Zelzate en de kanaal burg bij Sas van Gent dat de grote zee schepen met hun kiel door de bagger ploegen", waarschuwde hij. Om er fijntjes aan toe te voegen dat het pro bleem toch vooral werd veroorzaakt door de Vlamingen zelf. En of het niet kon worden opgelost door een paar honderdduizend kuub van dat slib te dumpen in het immense slibdepot van Callemansputte bij Zelzate. Het mocht, voor één keer. De Vlamingen kijken naar de toe komst en hebben hun zaakjes inmid dels goed op orde. De Vlaamse Ge meenschap mag zeker tot 2009 nog eens 350.000 kuub per jaar in Calle mansputte kwijt. Er ligt nu al vijf mil joen kuub, maar zó wordt dat in Vlaanderen geregeld. De Gentse havenbaronnen kijken ook tandenknarsend toe hoe langzaam de Hollanders met de dossiers omsprin gen. Al in '68, toen de huidige zeesluis werd geopend (inmiddels toeganke lijk voor schepen tot 80.000 ton), klonk de roep om een veel grotere sluis. Met andere woorden: de nieuwe zeesluis was de blunder van de eeuw, want toen al te klein. Daarna begon het decennialange touwtrekken, wer den de diplomatieke manoeuvres in gezet, die nog steeds niet zijn beëin digd. Iedereen valt elkaar in de armen, Vlaming en Zeeuw. De plannen voor een zogenoemde gelichterde cape-si- ze-sluis voor schepen van 140.000 ton liggen klaar; het wachten is op het overleg tussen Nederland en Vlaande ren. Deze week werden commissaris Wim van Gelder en z'n Oost-Vlaamse colle ga gouverneur Herman Balthazar aangesteld als waakhonden van het dossier. Ze gaan een grensoverschrij dend overlegorgaan leiden dat de za ken moet bespoedigen. Het project vergt een investering van ruim een miljard. Of dat geld er is? Vlaanderen heeft het nog niet laten blijken. Wel is nu al bekend dat de nieuwe sluis op z'n vroegstin2017 gereedis,vijf jaarlater gevolgd door een verbreed en uitge diept kanaal. Tot op die tijd zal Gent zich blijven ergeren aan de trage be sluitvorming, de stremmingen, de pie tepeuterigheid van Nederlandse wa terstaatkundigen en aan het enorme economische verlies dat al die vertra gingen de Gentse regio bezorgen. Het boodschappenlijstje voor van daag? Eerst rolbruggen op de sluis, daarna uitbaggeren, het water zuive ren, dan een sluis bouwen, het kanaal verdiepen en uiteindelijk alle obsta kels (bruggen) verwijderen. Kosten: een miljard of drie, vier. Wie nu leeft moet zich afvragen of hij het allemaal nog meemaakt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de P2r nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De V8 SC^ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersch Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendinae niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord" W° dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. er EZ helpt bedrijven bij toepas sing vogelrichtlijn (PZC, 16-9), lijkt een schone zaak. Om onze provincie te helpen op dat punt bij de WCT kwam dan zeker niet goed uit. De zuidelijke Sloedijk met de dubieuze opwas De Ka- loot was en is geen onderdeel van de Westerschelde en valt dus niet onder de vogelrichtlijn. Er moet dus wel een handige prater bezig geweest zijn in Brussel met het doel de WCT te torpederen. Voor de bedrijven terreinen van Dow Chemical geldt overigens ook dat de richt lijn niet van toepassing is omdat het hier Braakmanpolders be treft. Een project dat zonder slag of stoot de richtlijnen laat voor wat ze zijn, is Maasvlakte II. Daarvoor schijnt bijzonder goed lobbywerk te zijn verricht. Het extreme verlies aan paai gronden voor de vis maalt men evenmin om, we hebben tenslot te geen vliegende vis. Verder is Maasvlakte II totaal overbodig want als men het oud roest, lege onbruikbaar geworden contai ners, weghaalt uit het Rotter damse havengebied komt er een zee van ruimte vrij. Verschroten van die containers levert dan nog een flink bedrag op. Ze wa ren daar blijkbaar neergezet om ruimtegebrek te suggereren. N.A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Graag voeg ik toe aan het schrij ven van mevrouw Van den Dob belsteen (PZC, 20-9), dat hier sprake is van de 'arrogantie van de macht'In de geneeskunde in Nederland geldt: uitsluitend al- lopathische geneesmiddelen werken, zijn derhalve erkend en worden vergoed. Homeopati- sche geneesmiddelen staan ge lijk met 'duivendrek in de maneschijn'. Nederland loopt hierbij vér achter bij landen als Frankrijk, Duitsland, Oosten rijk. Na het behalen van het re- VLISSINGEN - Door een on fortuinlijk ongeluk van de gita rist gaat het optreden vanavond van de band Oceandrive in De Piek in Vlissingen niet door. Ter vervanging speelt de band Lia nan Shee. De presentatie van de demo Bare Necessities door de Iers-Amerikaans-Zeeuwse for matie Reach. Êdijft wel gewoon op het prograïrima staan. De muziekstijl van Lianan Shee wordt omschreven als goede, stevige rock met invloeden van ska, punk en metal. De band be gon in 1999 als een project, maar door tijdgebrek van de drum mer en de bassist, die het te druk kregen met Di-rect, kwam het enige tijd stil te liggen. In no vember 2000 wordt het project opnieuw opgestart, ditmaal met een vaste bezetting. In de regio Den Haag, de thuis basis van de leden van de band, winnen ze in korte tijd onder meer de Haegse Songaward, de Koninginnenach 2002-verkie- zingen en de categorie Jonge Honden bij de Haagse Popprij zen. De demo Better Way zorgt ook voor aandacht buiten de ei gen regio. De aanvang van het optreden in De Piek is om 22.00 uur. GOES - Platenlabel LLik Re cords presenteert vanavond in Podium 't Beest in Goes hun ul tieme muzikale trio in de vorm van de bands Oil, Feverdream en Mono. Het optreden begint om 21.00 uur. Oil is een vijfmansformatie uit Amsterdam en Rotterdam en begon ooit als boze hardcore- band. Maar sinds zij de classic- seventiesrock, suicide-electro- nica en meer dan veertig jaar muziekgeschiedenis ontdekt hebben, zijn ze uitgegroeid tot een gezelschap dat oud en nieuw combineert zonder retro of ziel loos te klinken. Feverdream is een trio uit Rot terdam dat is geïnspireerd door het rauwe geluid van Steve Al- bini's Shellac en de meer ingeto gen muziek van Karate en Seba- doh. Eveneens uit Rotterdam komt het indië/noise (emo/grunge)-trio Mono. Het combineert de energie van Fu- gazi, Shellac of At the drive-in met de melodieuze kant van Un wound en Karate. De rest van de avond word gevuld door dj's. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Zelf noemt hij zijn schilderijen 'wer ken op papier'. Simpelweg om dat hij niet zo van het woord aquarellen houdt. Dat zijn het wel, maar ze ogen anders. Jaap Schlee werkt niet graag met het natte vlak, maakt liever laag over laag, laat geen wit open en vult liever alles in. Onder de titel 'Comedie van de verbeelding' exposeert hij deze weken in het pand Strandweg 23 in Burgh- Haamstede. Het is Schlees afscheidsten- toonstelling voor Schouwen- Duiveland. Hij keert na tien jaar samen met zijn vriendin weer terug naar Dordrecht. Zijn Zeeuwse decennium is als inspi ratiebron niet direct terug te vinden in zijn werk. Schlee schildert geen Schouwse kusten of duinlandschappen. Kenmer kend in zijn werk zijn eerder Zuid-Europese en Noord-Afri kaanse sferen. „Toch heeft mijn verblijf hier wel invloed op me gehad. Ik ben lichtere kleuren gaan gebruiken", zegt de kun stenaar verwijzend naar het overheersend zandachtige geel in sommige taferelen. De titel 'Comedie van de ver beelding' verwijst naar een op merkelijk tweeluik als onder deel van deze expositie, maar zegt nog veel meer over de in valshoek van waaruit Schlee werkt. Comedie immers staat voor luchtig maar met een schrijnende onderlaag. Venetië als bakermat van de Commedia dell'Arte spreekt hem zeer aan. „Maar je kunt niet altijd met een masker op carnaval vierend door het leven gaan. Veel men sen omhullen hun tragiek in een vriendelijke verpakking", zegt de kunstenaar. Hij weet dat in zijn schilderijen treffend weer te geven. Intimiteit, verinnerlij king, rust, stilte, een zweem van spanning die in de lucht trilt. Het zijn de indrukken die hij 'A las cinco de la Tarde': om vijf uur 's middags vertoeft de man in de salon wachtend op de dingen die waarschijnlijk niet komen gaan. met zijn schilderijen weet op te wekken. Sfeerbeelden inspire ren hem zeer. Boeken van Proust en Léautaud spreken hem aan en zijn werk doet ook denken aan de werelden die auteurs als Tsjechov en Couperus schets ten. Zijn man in de salon oftewel 'A las cinco de la Tarde' (een dichtregel van Federico Garcia Lorca) is daarvan een treffend voorbeeld. Het Comedie-tweeluik toont een man en vrouw in nostalgi sche sfeer. Hun ogen staan naar binnen gekeerd en wekken de indruk van verborgen verdriet. Daarnaast prijkt een babypop met heldere levendige oogjes. Schlees werk getuigt vaker van tegenstellingen, zoals in een schilderij van een schone, witte zwaan weerspiegeld in het vun zige water van een Venetiaanse gracht. Schlee leende er van Carl Jung de treffende titel 'Ge- gensatzpaare' voor. De mensen in zijn werk zijn veelal in zich zelf gekeerd. In zijn eerbetoon aan Claude Monet toont hij de meester met staar voor de ogen. In twee schilderijen komt ver foto Dirk-Jan Gjeltema der zijn liefde voor een hond tot uiting en aparte vermelding verdient zeker ook zijn potlood tekening Paso Doble, waarin compositie en detaillering op vallen, maar waarin vooral ook de spanning van de relatie tus sen een oudere man en een jong meisje voelbaar wordt gemaakt. De expositie 'Comedie van de Verbeelding' is nog tot en met 12 oktober aan de Strandweg 23 in Burgh-Haamstede te zien van vrijdag tot en met zondag tussen 13.00 en 17.00 uur of na af spraak, tel. 0111-654221. door Marius Roetinq VLISSINGEN - When you were sweet sixteen was begin jaren tachtig een van de grote hits voor de Furey Brothers. De be zongen leeftijd bezitten de vier Ierse broers al lang niet meer. Inmiddels zijn de meesten in de leeftijdscategorie vijftig plus beland. Desondanks brengen ze met enthousiasme en net zo on gecompliceerd als in hun jonge jaren, opnieuw hun door het pu bliek gewaardeerde liedjes op het podium Het Arsenaalthea ter in Vlissingen is zondagmid dag aan de beurt. Aanleiding voor de hernieuwde kennismaking met de Furey Brothers is het feit dat 25 jaar geleden vier Ierse broers uit een muzikale familie besloten hun krachten te bundelen. Finbar (uillean pipes, fluiten, diverse snaarinstrumenten) en Eddie Furey (gitaar en zang) vormden al een jaar of zeven een zeer suc cesvol duo. In 1978 voegden Paul en George, met vriend Da- vey Arthur zich, zoals later bleek, voorgoed bij hun oudere broers. In die samenstelling na men ze een tiental albums op en scoorden in thuisland Ierland hit na hit. Green fields of Fran ce, Sweet sixteen, Red rose café, Steal away, Clare to here, Here father didn't like me anyway werden standaards en bracht the Furey Brothers Davey Ar thur op de meest prestigieuze podia in Australië, de USA en Europa. Tien jaar geleden verliet multi- instrumentalist Davey Arthur als eerste de formatie. Finbar Furey vertrok vijf jaar later. Vo rig jaar overleed accordeonist Paul Furey. Het einde van de toen toch al niet bijster actieve formatie hing in de lucht. In deze reünietournee, zonder Finbar maar met Davey Arthur, lijken oude tijden weer terugge keerd in een feest van herken ning. Negentig procent van het joorj guliere artsendiploma word» 0 deze artsen in staat gesteld boerd specialisatie homeopathie I kerk volgen, nog eens vijf 4 jjde, Ook de apothekers kennen te <»rte de therapieën. Elkepharmaciëj vraagt: Wilt u allopathische telab homeopathische mediciinen' Ik heb reumatoïde artritis» verdraag geen allopath^h medicijnen. Door een alS sche reactie kwam ik al op de m tensive care terecht (annafyte tische shock). Dan ga je Jvens dood, zonder ingrijpen. Pro» steron is zo normaal bij artnfe „maar", zei de allergolooginte ziekenhuis, „dat zou waar schijnlijk uw dood zijn", ik te, daar aangewezen op homeopa thische kraakbeenversterkendi middelen. Ik bevind mij daar wel bij. Mijn verzekering goedt dit niet, ik betaal wel ha volle pond. Uitleg: niet erkent medicijn. Zeg maar: duiven- drek. Progesteron is véél duur der. Mijn man kreeg als bloed- drukverlagende medicijnen Adalat en Capoten voorge schreven. Een zeer hevigehepa- titis (geelzucht) en eczeem over zijn hele lichaam was het ge. - volg. Hij heeft het nauwelijks overleefd. „Ach ja, één tienduizend patiënten um dat", zei de arts. Jezulthetmaar treffen. Wordt het geen tijd voor een beter getoetst en mindert star inzicht in de Nederlands! geneeskunde? Kees en Dieke Schippen tet Weegbreeptill 1®', Goes 'e' Def ELLEWOUTSDIJK - Dip Vlaamse zanger Miel Cool treedt zondag om 14.30 uurt) in 't Kerkje van Ellesdiek. De Big Swing Band houdt haar jubileui concert niet morgen tmaarvanaw» hetTerneuzenseScheldetheatcr.Ha» treden van de twintig man sterkesmj band begint om 20.00 uur. «rge boerc nog' rand ie ko grom mant in te óeelc voori san Secr toir let 'de irair zelf mak attri teh repertoire bestaat uit oud mate riaal, aangevuld met een enkele nieuwe song. „Na een break van tien jaar kijk ik weer fris tegen die nummers aan. Ik kan er op nieuw van genieten. En onze hits zijn niet te vergelijken met pophits. Een lied als The green fields of France - over de ver schikking van de Eerste Wereld oorlog - is tijdloos." Arthur erkent wel dat de vraag het aanbod stuurt. „Het pu bliek, een mix van jong en oud, komt voor die bekende liederen. De kinderen van toen zijn opge groeid met de muziek van hun ouders en zitten nu zelf in de zaal." Een album met nieuwe songs zit er echter niet in. „Nu hebben we veel plezier. Een cd met nieuw materiaal geeft ver plichtingen. Je móet dan op tournee met het gevaar dat ma nagers de boel overnemen. De Furey Brothers en Davey Ar thur bestaan vijfentwintig jaar. Tussen dat begin en deze reünie is er veel veranderd. De Ierse folkmuziek evolueerde en actualiseerde razendsnel. Punkfolk a la Pogues, het bom bastische van Riverdance, de fusiefolk van Afro Celt sound- system gaven de Ierse folkmu ziek een ander aanzicht. Is in de ze hedendaagse meltingpot nog plaats voor de traditioneel spe lende Furey Brothers? „Ooit waren we, samen met bijvoor beeld de Dubliners, Planxty, the Chieftains voortrekkers in een tijd dat je folkmuziek eigenlijk niet mocht uitspreken. Wij heb ben paden geëffend waar ande ren nu gebruik van maken. Nog steeds spelen we voor uitver kochte zalen. De publieke be langstelling geeft dus aan dat er nog steeds een plek voor ons is. We hebben hits gehad, zijn ou der en beter geworden, maken nog steeds muziek. MaarRol ling Stones zullen we nooit wor den." Concert: The Furey Brothers, Arse naaltheater Vlissingen, zondag 15.00 uur GOES - Het provinciebe stuur organiseert woens dag 15 oktober in de Grote Kerk in Goes een open baar cultuurdebat. Behal ve iedereen die werkzaam is in de Zeeuwse cultuur wereld, kan ook iederean- dere geïnteresseerde daar zijn zegje doen over hel toekomstige cultuurbe leid van de provincie. Met het publieke cultuur- debat wil gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) een aanzet gevet voor het schrijven van een nieuwe cultuurnota voor de periode 2 0 05-2008.De opzet is interactief. Zes sprekers zullen ieder eer. stelling toelichten. Aan de hand van die stellingen kan vervolgens door alle aanwezigen over het cul tuurbeleid worden gedis cussieerd. Wat de zes stel lingen zijn en door wie ze worden gepresenteerd, is nog niet helemaal duide- Van Waveren maakt binnenkort bekend, de voorbereidingen voor het cultuurdebatzip afgerond. De thema's waarover de stellingen gaan, zijn wel duidelijk. Tijdens het de bat zal worden gepraat over de rolverdeling tus sen provincie en gemeen ten, de culturele infra structuur van Zeeland, nieuwe ontwikkelingen in de kunst en de uitgangs punten die het provincie bestuur onlangs over cul tuur heeft geformuleerd. Het provinciebestuur vindt dat het cultuurbe- lijk. dat als leid kan worden vastge knoopt aan de hoofdlijnen- van het provinciale be leid. De kernbegripp® daarvan zijn: economie/ mobiliteit, zorg/soct» beleid en ruimt* kwaliteit. Het debat be gint om 19.30 uur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 56