11 Waterschap wil nieuwe koers varen Kwartetten en kleuren in het Engels Nieuwerkerkse nertsenfarm mag toch uitbreiden MEGA-OPRUIMING alle CD's 5 voor 50 euro Bewoners Goes-Zuid hekelen verkeersdrukte Vooroordeel 18 kijk op Wonen zeeuwse almanak Hieuwbouw en exploitatie Mondragon afhankelijk van marktpartijen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag Tl september 2003 [en eigentijdse De Zuidhoek volgend jaar afhankelijker van vrije markt Vertrouwen Efficiënter werken moet sterke tariefstij ging voorkomen Dropjes Te krap Snel t/m 4 okt 03 tegen inlevering van deze bon nog 1 gratis bij 10cd's Laatste kans op nieuw theater maat 'ascal 'ten. 'weet ilijke tl over „Vo ltij. enen weer keus moet ze al- ster naast ikdi- :ieik that- lehet mgè u het moe-j i.wil-; lijven KI#- ie Cr Jefrq uw dl Ier la ter di •m Ji- ier A Ifc Stem Arp 1. wAlifankow UbZEE - De gemeente Me| ^uwen-Duiveland acht het voor. iet verantwoord zelf te inves- i van eren in de nieuwbouw van the- ihonv net Mondragon in Zierikzee. dot [tenmin wil zij participeren in 1 met risicodragende exploitatie, te», [entheater op Schouwen-Dui- gold iiand is alleen nog mogelijk als el ie-1 marktpartijen zijn die voor jjen rekening, winst en risico srus- m dergelijk complex willen taliseren en exploiteren. jat zijn de uitgangspunten van Plan van Aanpak voor ((„dragon dat het college van jen W op aandrang van de ge meenteraad heeft opgesteld, eigens wethouder G. van der van Cultuur betreft het jer een laatste kans voor een in deze gemeente, ïochten er tegen de verwach- Bgingeen marktpartijen gem asseerd zijn, dan komt het niet meer met plannen nor nieuwbouw van een (touwburg elders in de ge ënte. „De bedenkingen die er iial binnen de raad leven, zul- Edan zeker gelden", zegt de uthouder. De keus op commer- Advertentie "woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee mn'i i-Affi MJll MV 22 li ft 2"! ft III 1M! ftj ft! 13-12 Hl Hl 7-1! HJ Hl Hi 2-23 5-24 ler-An- .Sland 117-11 ■6-11- -te- al 7-17, i, SaA- nji.Ni WK dij*! tZbüJ 'Spa ,11-Si alt» olSp» ,Boi? ftlï jelrt 3.30,1 «v o iS» •nessen 7.43,11 ,.19,85. 70. «0 utsaïi iJoltf lorre» l-Hoit- .Cool® Belli ilinj-l 'wee* I. Atsi.i iel!» Ló4 Wf ylan® door Ali Pankow ZIERIKZEE - De belangrijkste risico's voor Werkvoorzienings schap De Zuidhoek in Zierikzee lijn gelegen in de marktwer king. Het merendeel van de op tochten voor dit bedrijf komt voort uit de vrije marktsector. Dedirectie van de Zuidhoek be nadrukt dat in de risicopara- graaf bij de begroting voor ciële basis een nieuw Mondra gon te realiseren is gedaan met het oog op de krappe financiën bij de gemeente en de slechte vooruitzichten daarvoor. In zee gaan met de commercie wil ove rigens niet zeggen dat het de ge meente niks zal kosten. In het voorstel zit onderhandelings ruimte over hetgeen de gemeen te zal inbrengen. De gemeente zou zelfs bereid kunnen zijn de betreffende gebouwen (concert zaal, restaurant Mondragon en kantoor CWI) tegen een symbo lisch bedrag af te staan. Ook mede-investeren in inrichting van de theaterzaal en in geluids isolering wordt niet uitgesloten. Inmiddels is concreet begroot dat er 65.000 euro nodig is voor ambtelijke inzet en inhuur van externe begeleiding bij dit am bitieuze project. Van der Salm heeft er alle ver trouwen in dat het bedrijfsleven belangstelling heeft voor inves teren en exploiteren van een multifunctioneel zalencomplex in Zierikzee. Die ondernemers dienen wel te voldoen aan de randvoorwaarden zoals de ge meente die op basis van het the ateronderzoek van het bureau Buys al had opgesteld. De be langrijkste daarvan is het reali seren van een vlakke vloer theaterzaal met minimaal 300 stoelen voor toneel-, muziek- en filmproducties. Nieuw is de voorwaarde dat de zaal ook om gebouwd moet kunnen worden als poppodium. „Mocht de raad besluiten niet meer te investe ren in Brogum dan kan daarmee voorkomen worden dat er hele maal geen poppodium meer is op Schouwen-Duiveland", zegt de wethouder. In diezelfde randvoorwaarden noemt het college ook de huis vesting van de muziekschool en repetitie-mogelijkheden in de zogeheten 'daluren' voor de amateurkunst. B en W erkennen dat hierbij veel zal afhangen van de bereidheid tot maat schappelijk exploiteren van de marktpartij, omdat deze vorm van verhuur niet direct com mercieel interessant is. Een ge degen bedrijfsplan zal zwaar wegen bij de selectie van de par tijen waarmee de gemeente in zee wil gaan. Om greep te houden op het pro fessioneel podiumaanbod én de mogelijkheid amateurgezel schappen voor aangepast tarief te laten optreden, wil de ge meente voor een nader te bepalen aantal avonden een langjarige huurovereenkomst afsluiten met de exploitant. Commissie Samenleving gaat het voorstel op dinsdag 4 no vember bespreken. Mocht de ge meenteraad er op donderdag 27 november toe besluiten dan is er nog een lange weg te gaan. Op de planning staan vervolgens za ken als markt- en risico-analyse en het ontwikkelen van een aan bestedingsstrategie. Van der Salm verwacht dat niet eerder dan in maart 2005 tot aanbesteding kan worden over gegaan. Als er geen commerciële investeerders geïnteresseerd zijn in Mondragon, zal het complex een kantoor-, detailhandels- of woonbestemming krijgen, foto Dirk-Jan Gjeltema risico's zijn onder meer het gedeeltelijk wegvallen van op tochtgevers, concurrentie, mtwikkelingen in de wereld- tconomie, faillissementen van opdrachtgevers en productaan- iprakelijkheid. Door spreiding opdrachtgeversbestand, be oordelingen van kredietwaar- digheid en beperking van de productaansprakelijkheid tocht het schap de financiële risico's in te perken, fc Zuidhoek loopt verder risico aanzien van de uitvoering iffl reïntegratie-activiteiten gericht op begeleiding van lang durig werklozen In dat ver end zijn er drastische verande ren op komst. Met ingang ton 1 januari 2004 vervallen on der meer de Algemene Bij standswet, de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW) en het Besluit In- en Doorstroomba- 'en (ID). In plaats daarvan wrdt begin volgend jaar de Wet «erkenBijstand ingevoerd. De gemeente ontvangt in het kader deze wet een vast budget, bestaande uit een inkomensdeel een werkdeel. Dat werkdeel geoormerkt en mag alleen 'orden ingezet voor de reïnte gratie van personen. Op termijn tonen die activiteiten voor Entegratie voor tachtig pro- tent door de gemeente te wor den aanbesteed. Dat houdt in dat de Zuidhoek ook op dit vlak maken krijgt met concurren- In de begroting voor 2004 is ervan uitgegaan dat De Zuid- toek volgend jaar nog de uit keringsorganisatie blijft van 2e V/IW- en ID-banen. Als aan deZuidhoek in 2004 echter geen Entegratie-activiteiten wor den uitbesteed, heeft dat een na- effect op de exploitatie 'an 135.000 euro. De begroting Zuidhoek komt aan de rte in de vergadering van de tostuurscommissie op maan- togavond 29 september in de estuurskamer van het Werk- korzieningsschap, aanvang '8.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil nog efficiënter gaan werken. Het geld dat daar mee wordt bespaard is hard no dig om ervoor te zorgen dat de tarieven de komende jaren niet al te zeer stijgen. Dat streven is de rode draad in het Waterschapstotaalplan dat is opgesteld. Het geeft in grote lijnen aan welke koers Zeeuwse Eilanden de komende jaren wil volgen. Aanleiding zijn de eer dere discussies binnen het be stuur over de toenemende kos ten waarmee de organisatie te maken heeft. De afspraak is ge maakt dat alle basistaken hoe dan ook worden uitgevoerd, ook al kost dat extra geld. Voor veel andere werkzaamheden geldt dat die wel worden uitgevoerd, maar waar mogelijk in een lager tempo. Andere activiteiten wor den doorgelicht om te bezien of deze efficiënter kunnen worden gedaan en of zaken die momen teel als vanzelfsprekend wor den uitgevoerd, ook daadwer kelijk nodig zijn. Echte bezuinigingen moeten vooral worden gevonden binnen de eigen organisatie, door nog doelmatiger te gaan werken. Er loopt al een reorganisatie van het waterschap. Zo zijn de kan toren van de buitendienst recent gesloten en werkt iedereen met een bureaufunctie nu vanuit het hoofdkantoor in Goes. Verder dient het aantal arbeidsplaat sen in drie jaar met twintig te worden verminderd. Dat is naar verwachting mogelijk door na tuurlijk verloop. Het Waterschapstotaalplan geeft verder mogelijkheden aan om efficiënter te werken. Meer dan voorheen wordt uitgegaan van een filosofie van centraal bestuur en centrale regie. De al gemene vergadering (het alge meen bestuur) moet de hoofdlij nen van het beleid uitzetten. Daarmee wordt voorkomen dat er voorbereidend werk wordt gedaan dat niet past in de uitge zette visie. Binnen de ambtelij ke organisatie krijgt het direc tieteam nadrukkelijker de touwtjes in handen. Zeeuwse Eilanden streeft ver der naar een vereenvoudiging van de vergunningvoorwaarden en verscherpte toezicht op de naleving van regels. Daarnaast geldt 'maatschappelijk verant woord ondernemen' als uit gangspunt en wordt er onder de door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Derde jaars leerlingen van het Tweetalige Onderwijs (TTO) van Scholengroep Pontes in Goes verzorgden gisteren in het kader van de Europese Dag van de Talen op diverse basisscholen in Zeeland een lesje Engels voor scholieren in de groepen zeven en acht. De twee hoogste groepen van christelijke basisschool Onder de Wieken in Burgh- Haamstede kregen gistermiddag in dat verband de middelbare scholieren Wil lem Wesdorp uit Kortgene en Saskia Baar uit Burgh-Haamstede op bezoek. Zij begonnen hun les met iets te vertellen over hun tweetalige opleiding bij het Goese Lyceum. Uiteraard deden ze dat in het Engels. Voor de kinderen van Onder de Wieken was dat een aardige test om te ervaren hoeveel zij zelf al hebben opge stoken van de Engelse les op hun eigen school. De groepen zeven en acht krijgen elke week drie kwartier les in het Engels. Dat gebeurt volgens de methode 'Hello World'. De les van Willem en Saskia bestond ver der uit het spelen van een Engels kwar tetspel en het invullen van een kleurplaat aan de hand van met nummers aangedui de kleuren, oftewel: colour by number. Verder lazen de twee jeugdige docenten een Engels verhaal voor en deelden ze aan het einde van de les Engelse dropjes uit. door Famke van Loon NIEUWERKERK - De ge meente Schouwen-Duive land wil alsnog meewerken aan de uitbreiding en nieuw bouw van de nertsenfokkerij in Nieuwerkerk. De bouw is noodzakelijk om de nertsen farm te laten voldoen aan de nieuwe overheidseisen in het kader van dierenwelzijn. Het is juist vanwege die wel- zijnseisen dat de gemeente toestemming geeft voor de nieuwbouw. Schouwen-Dui veland wil, net als de provin cie, nieuwbouw en uitbrei ding van de intensieve veehouderij, waar ook de nerstenfokkerij onder valt, zo veel mogelijk aan banden leggen. Groei van deze bedrijven kan op grond van het bestem mingsplan daardoor maar zeer mondjesmaat. Alleen wanneer een plan wordt in gediend in het kader van (aangescherpte) dierenwel- zijnseisen zijn er meer moge lijkheden. De Nieuwerkerkse nertsen fokkerij van P. Flikweert loopt al enkele jaren met nieuwbouwplannen rond. De huidige 1500 vierkante meter van het bedrijf is te krap om aan de nieuwe die ren welzij nsnormen te vol doen. Die vereisen ondermeer dat de dieren meer ruimte krij gen dan nu en verbieden dat kooien gestapeld worden. In 1999 diende Flikweert daar om een plan in om zijn fokke rij te verplaatsen van de Stolpweg naar een groter terrein in Nieuwerkerk, dat van zijn vader is. Maar het toenmalige college wilde hier niet aan meewer ken. Op dat moment was de gemeente immers bezig met het opstellen van de nieuwe (planologische) regels voor de intensieve veehouderij. Nieuwbouw, wat verhuizing van de fokkerij zou zijn, pas te niet in wat gemeente en provincie voor ogen staat. Daarnaast gaan er in Den Haag geluiden op om het fok ken van nertsen en andere edelpelsdieren in zijn geheel te verbieden. In de zogeheten partiële herziening van het bestem mingsplan intensieve veehouderij wordt in af wachting van de verdere ont wikkelingen de Nieuwer kerkse nertsenfarm daarom ingetekend zoals die nu is. Inmiddels is dat algehele verbod van de baan en moet het Nieuwerkerkse bedrijf zo snel mogelijk voldoen aan de aangeschepte welzijnsnor- men. Omdat het om een flin ke uitbreiding van het be drijf soppervlak gaat (naar netto 5000 vierkante meter), heeft Flikweert een plan in gediend voor nieuwbouw aan de Stolpweg. „In ver band met dierenwelzijn is uitbreiding en dus nieuw bouw noodzakelijk", zo meldt Flikweert in zijn ver gunningaanvraag. De gemeente wil nu alsnog de (planologische) procedure starten om de nieuwbouw mogelijk te maken. Zowel volgens J. Verhey als D. Hui- bregtse van de gemeente vol doet het plan aan de gemeen telijke en provinciale regels op het gebied van de inten sieve veehouderij. Flikweert wilde geen com mentaar geven op de gegeven toestemming van de gemeen te. medewerkers veel aandacht ge schonken aan integer en juri disch verantwoord handelen. Het waterschap wil ook werken aan het verhogen van zijn naamsbekendheid en aan de bekendheid van wat het alle maal doet. Verder moet de klantgerichtheid, en daarmee uiteindelijk het imago, worden verbeterd. Het Waterschapsto taalplan wordt maandag 13 ok tober besproken in de algemene vergadering van Zeeuwse Ei landen. Deze openbare bijeen komst wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand en be gint om 19.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van Goes- Zuid storen zich aan de ver keersoverlast rond supermarkt Jan Bruijns in de Beukenstraat. De populariteit van de super markt en het bijbehorende tankstation, waar de benzine minder duur is dan elders, trekt veel autoverkeer naar de wijk. Het probleem is een van de knel punten die bewoners van de wijk bij de gemeente opgaven. Uit de vele aangedragen punten heeft de Werkgroep Wijkbelan gen Goes-Zuid een topdrie sa mengesteld. De verkeersover last bij het tankstation is een van de drie kwesties. Daarnaast wordt er aandacht gevraagd voor het aanhoudende probleem van zwerfvuil in het bosgebied bij de wijk. Het derde punt op de lijst is de vrees voor overbelasting van de kruispunten in de Fruitlaan als de nieuwbouw van het Regio naal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland eenmaal gereed is. Het ROC bouwt momenteel een groot nieuw complex in het ge bied tussen de Fruitlaan en de Bessestraat. Dat trekt naar ver wachting veel verkeer aan. Advertentie EIVITEIVIY CD/DVD/ICADOSHOP walstraat 96, Vlissingen, 0118 441552 Leerlingen van cbs Onder de Wieken in Burgh-Haamstede spelen een Engels kwartetspel onder leiding van Willem Wesdorp en Saskia Baar. foto Dirk-Jan Gjeltema Het groepje agenten stond gniffelend bij het raam van dat West-Brabantse politie bureau. Beneden stond een paardentrailer die na keu ring mocht worden opge haald door de eigenaar. ,,Het zal eens geen Belg zijn," spraken zij terwijl zij het Duitse automobiel uit de ho gere prijsklasse achteruit naar de trailer zagen rijden. Maar het leedvermaak maakte plaats voor verba zing toen vanonder het rood witte kenteken, onder zacht zoemen, een trekhaak naar buiten schoof. Toen de man wegreed, zwaaide hij naar boven. Rond zijn mondhoe ken speelde een minzaam lachje. Advertentie Winter 2003 Kinderkleding t/m maat1/40 ÊfUUlYl Baby-kinder- speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 Awww.bruundebeer.nl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55