PZC Beheerder moet zich verantwoorden voor havik in pootklem PZC Koninklijke eer voor brandweerlieden Zomerdroogte legt verleden bloot Afghaanse familie net op tijd verhuisd uit Kruiningen 13 Goes heeft ten onrechte klacht bewoners niet in behandeling genomen Bedreiging met riek zaterdag 27 september 2003 Vijfjaar izie ;id cie Portefeuille Vogelasiel Vogelshow Vixy treedt op Littekens Boete voor verwaarlozen dieren Drankrijder mag niet meer rijden Onderhoud aan Zeelandbrug COC begint weer met activiteiten Thema-avond op Montessorischool STADSSCHOUWBURG MIUUELBURG -1- versct, 'eacties "iet dat, e It rijft, |en wordt "len. De, n. 0»er o Ombudsman kapittelt gemeente jonrRolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft a wonjiien onrechte een klacht van be- jesteld i toners van de Blaaubeenstraat lathie i «iet in behandeling genomen. Ifel heeft zij voldoende met hen Men bejl gecommuniceerd over de ver- armacij teersproblemen in de straat. Tot thischei jie conclusie komt de Zeeuwse iicijnen! Ombudsman. pathisj Doorde gewijzigde verkeerscir- i alle» ralatie in Goes-Oost komt er lopdeij aanzienlijk meer verkeer door inafyia, de Blaaubeenstraat dan voor la je ,i heen, tot ergernis van de bewo- n Pr» jers. Zij hebben keer op keer ij artritii aangedrongen op een oplossing, ooginhi Deverkeersdrempels die er aan- u ivaai vankelijk waren gelegd bleken t". Ik be eigerdan de kwaal te zijn, zodat tomeopa te weer werden weggehaald, iterkenc Nadien is er bij de gemeente mij dai herhaaldelijk over het probleem ring vet gepraat, maar de conclusie was tlwelhf uiteindelijk dat het niet was op :t erken telossen zonder elders weer een duivej nieuw probleem te veroorzaken. éél duur Is bloed edicijne voorga igehepj eem ove i het ge tuwelijk én op d m 6 het m tijd vod minden eriands GM 0 uur c isdiek. Bewoners van de Blaaubeen- straat hebben bij de gemeente een klacht ingediend. Zij vinden het niet acceptabel dat er na vijf jaar discussie nog altijd geen oplossing is. Zij verwijten de gemeente geen actie te hebben ondernomen on danks de oplossingen die zij hebben aangedragen. Verder SINT-MAARTENSDIJK - Een 32-jarige man uit de gemeente Tholen is gisteren rond 17.30 uur in Sint Maartensdijk be- D dreigd met een viertandige riek Cooj door een 27-jarige man uit Sprundel. Een arbeidsconflict liep uit de hand en de 27-jarige man dreig de de 32-jarige man met de riek te steken. Door tussenkomst ran twee personen kon dit wor- iai|den voorkomen. De man uit Sprundel werd aangehouden. irjubi iter.Hetoj swing iebe- oens- 3rote ipen- ehal- zaam tuur- •e an daar r het irbe- zijn be voelen zij zich aan het lijntje ge houden. De gemeente heeft de klacht niet-ontvankelijk ver klaard, waarna de bewoners naar de Zeeuwse Ombudsman zijn gestapt. De ombudsman vindt dat de ge meente de klacht wel degelijk in behandeling had moeten ne men. Kern van het bezwaar van de bewoners is immers de com municatie tussen het gemeenbe- stuur en de klagers en dat valt onder het klachtrecht. De ombudsman heeft de indruk dat de gemeente zich wel erg formeel opstelt, terwijl juist al les zou moeten worden gedaan om binnenkomende klachten snel en in goed overleg af te han delen. De betrokken wethouder, M. 't Hart, heeft bovendien gesteld dat hij geen verantwoordelijk heid heeft voor de afhandeling van de klacht, omdat het niet tot zijn portefeuille behoort. De ombudsman deelt dat stand punt niet. Het totale college van burgemeester en wethouders is uiteindelijk verantwoordelijk voor het afhandelen van een klacht. De ombudsman is wel van me ning dat de communicatie tus sen gemeente en bewoners over de verkeerssituatie goed is ver lopen. Er is 'veelvuldig en lang gecommuniceerd', zo staat in de uitspraak. Hij vindt dat het col lege het probleem voldoende heeft onderzocht, al noemt hij het 'opvallend' dat de wethou der erkent dat 'er sprake is van een nadelige situatie voor kla gers als gevolg van de toegeno men verkeersdruk' in de Blaau beenstraat. Het is de ombudsman niet ge bleken dat de gemeente toezeg gingen niet zou zijn nagekomen. Wel vindt hij dat de schadeclaim die bewoners hadden inge diend, niet juist is afgewikkeld. De gemeente verwijst naar de verzekeringsmaatschappij maar de ombudsman stelt dat de gemeente uiteindelijk verant woordelijk blijft en dat er ook sprake kan zijn van zaken die buiten de polis vallen. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Een illegaal gevangen havik is zondag ge vonden in een afgesloten een denkooi aan de Vroonweg in Oostkapelle. De havik zat vast in een pootklem, een verboden vangmiddel. Het dier was door de klem zo toegetakeld dat het moest worden afgemaakt. is nu pas naar buiten ge bracht omdat de politie en de Algemene Inspectie Dienst (AID) eerst onderzoek hebben ingesteld naar de gebeurtenis. Inmiddels is tegen een 76-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland proces-verbaal opgemaakt. Als beheerder van de eendenkooi en het natuurge bied kan hij verantwoordelijk worden gesteld voor onwettig- REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt RobPaardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Jacobus Duerink (1) en Leendert Sandee met hun koninklijke onderscheiding. foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Brandweer mensen zijn hun gewicht in goud waard. Als ze dan ook nog eens hun halve leven in het vrij willigerswerk hebben gestoken, mag je ze best eens extra in het zonnetje zetten. De burgemeesters C. van Liere van Noord-Beveland en D. van der Zaag van Goes, wijdden gis teren hun vrijdagavond aan dat principe. Ze reikten verschil lende onderscheidingen uit. Van Liere mocht namens koningin Beatrix twee doorgewinterde brandweerlui het Lidmaat schap in de Orde van Oranje Nassau bekend maken. Leendert Sandee en Jacobus Duerink namen beide afscheid van het korps Noord-Beveland, beide na meer dan dertig jaar. Sandee was eerst commandant van de vrijwillige brandweer in Wissenkerke en later ook plaatsvervangend commandant van Noord-Beveland. Bij elkaar deed hij het werk 32 jaar. Jacobus Duerink is vanaf 1969 in de Wissenkerkse groep actief geweest. Hij werkte in de rang van onderbrandmeester. Beide heren wonen in Kamper land en werden met de onder scheiding verrast tijdens de personeelsavond van de Noord- Bevelandse brandweer in Kam perland. De Goese burgemeester Van der Zaag kwam naar de afscheids receptie van Jaap Huissen, die in de Goese kazerne werd ge houden. Huissen heeft er 35 jaar bij de vrijwillige brandweer op zitten, eerst in de gemeente Bor- sele en later, na een verhuizing, in Goes. Voor hem had de burgemeester een speciale onderscheiding bij zich die het ministerie van Vrom alleen toekent aan brandweer lieden met een bewonderens waardige staat van dienst. heden die op het terrein plaats vinden. De vinders van de roofvogel sloegen alarm bij boswachters van stichting Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer. Zij kenden de havik. Het was een volwassen vrouwtje dat twee jongen had grootgebracht. „Het was bekend dat er in het gebied een havikenpaar had ge broed", vertelt J. van der Hiele, van de politie. „De kleintjes worden door de moeder groot gebracht. De vader wordt daar nooit bij betrokken. Die wordt weggestuurd. Er zaten in het ge bied eerst vier haviken. Nu zijn er nog maar twee jongen." Het gevangen dier was overge bracht naar vogelasiel De Mik- ke in Middelburg. Daar bleek dat de poot van de havik zoda nig kapot was dat het dier niet kon overleven in de vrije natuur. Twee van de vier tenen waren vernield, de poot was ontstoken en in de wonden kropen maden. De enige oplossing was haar te laten inslapen. Tijdens het onderzoek bleek ook dat er in hetzelfde gebied nest bomen van aalscholvers waren gekapt. Omdat het gebied onder de natuurbeschermingwet valt, had daarvoor een vergunning aangevraagd moeten worden. Dat is niet gebeurd.Ook hier voor is de beheerder van het ter rein bekeurd. KRABBENDIJKE - Het district Zeeland van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers houdt vandaag haar jaarlijkse jeugdshow. Jongeren tot zeven tien jaar laten hun gekweekte vogels vanaf 10.00 uur keuren in De Meiboom in Krabbendijke. De prijsuitreiking is rond 15.30 uur. Belangstellenden zijn wel kom. GOES - De band Vixy treedt morgen op in het Heartbreak Café aan de Grote Markt in Goes. De groep bestaat uit zeven mensen en speelt voornamelijk werk van Madness, The Police, Prince en Beck. Het concert be gint om 16.00 uur. Vooral het maïs en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het verborgen verleden naar boven. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De zomer heeft dit jaar in velerlei opzichten van zich doen spreken. Ook de droogte hield extreem lang aan, waardoor de gewassen op de akkers te lij den hadden. Voor geschiedvorsers werkte het weerbeeld een interessante situatie in de hand. Het land was, uit de lucht gezien, letterlijk getekend. Oude kreken, verdwe nen kasteelbergen, een enkele slotgracht en weggetjes van toen openbaren zich in duidelijke lijnen. Het heeft een beetje weg van de truc met de toverstift vroeger op de lagere school. Je schreef met onzichtbare inkt, het blaadje bleef ogenschijnlijk maagdelijk wit. Pas na bewerking met de andere kant van de stift, liet de geheimtaal zich lezen. Ton Prince had het in de ruim kwart eeuw die hij actief is als zelfstandig helikopter piloot heus al eens vaker gezien. Maar zo duidelijk als dit jaar, gebeurt zelden. Hij toont een serie foto's die de afgelopen we ken werden gemaakt. Pal naast hofstede Den Berg bij Noordwelle zijn in lichtbrui ne lijnen tussen het groen de littekens te zien van wat rond 1100 een kasteelberg moet zijn geweest. Nog indrukwekkender is de verschijning van kasteel Kraayestein bij Burgh. De vormen van oude kreeklopen en de in een vierkant opgetrokken slotgracht tekenen zich vanaf 250 meter hoogte gezien on waarschijnlijk helder af. Het is dan ook bijna niet te geloven dat op de grond niets van dit alles te bespeuren valt in dat zelf de landschap. Dat komt, legt Prince uit, doordat voor het dempen van grachten, het verleggen van wegen en zoal, destijds een andere grondsoort is gebruikt dan waaruit de ak kers rondom bestaan. Bij extreme droogte houden die stukken minder water vast, waardoor de gewassen zich ten opzichte van de rest van het perceel bruin afteke nen. Valt er nadien weer enige tijd regen, dan trekt dat op tot een lichtgroene kleur, maar voor een beetje geoefend oog nog al tijd goed te onderscheiden van het donke re groen rondom. Vooral het mais en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het verborgen verleden naar boven. Op zijn vluchten over Schouwen-Duive- land en de Bevelanden heeft Prince naar zijn weten nog geen verborgen nederzet tingen of onbekende kreeklopen kunnen ontdekken. Dat mag dan misschien gel den voor de doorgewinterde vliegenier, als leek in de driepersoons mug hoog bo ven het landschap verheven waan je je een ontdekkingsreiziger. Het is verbazing wekkend hoe zeer de lappendeken bene den bedekt gaat met vroegere littekens. Een keur aan kleine landbouwperceeltjes, daterend uit een periode toen aan verka veling ongetwijfeld nog niet werd gedaan, trekt onder de helikopter door. Prince stuurt scherp naar links en belandt boven Kerkwerve. Zo op 250 meter hoogte lijkt het miljoenen kostende natuuront wikkelingsproject Tureluur in de Prunjepolder verworden tot een weinig zeggend plasje water. Die indruk wordt versterkt door grillige lijnen aan weers zijden van de Delingsdijk, die duiden op de vroegere aanwezigheid van brede kre ken, daar waar het zogeheten plan Ture luur op is gebaseerd. De piloot wijst en wijst, tal van plekken getuigen van de strijd tegen het water die Schouwen en Duiveland door de eeuwen heen heeft gevoerd. Vanaf 't Sas bij Zie- rikzee zoekt de Gouwe nog steeds z'n weg, weg van de bebouwde kom. Want nieuw bouw van huizen en de aanleg van wegen is het enige wat de eigenwijze bodem er letterlijk onder kan krijgen. Zo lang het gewas kan groeien op die plekken, is er niemand die dat verleden uitpoetst. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Kuitaart voor het verwaarlozen van zijn dieren 1500 euro boete, waarvan 1000 euro voorwaardelijk, opgelegd. Daar naast moet hij aan een plaatsgenoot die hij mishandeld heeft, 400 euro schadevergoeding betalen. Bij de man werden begin dit jaar vier paarden, een koe en twee honden in een sterk vervuilde toestand aangetroffen. „De fo to's liegen er niet om. De beesten staan tot aan hun oksels in de drassige mest. Ze hebben geen enkele beschutting. De tranen schieten je in de ogen", gaf de politierechter de onhoudbare si tuatie weer. Het ontbrak de paarden en de koe aan eten, drinken en droog stro. De honden bevonden zich in een veel te klein hok, dat ernstig was vervuild door uitwerpselen. De verdachte schitterde gisteren in Middelburg door afwezig heid. Hij had verklaard zijn beesten elke dag eten en drinken te geven. „Ze komen niets tekort", had hij gezegd. Die mening deelde officier van justitie J. van Meer zeker niet. Zij eiste een onvoorwaardelijke boete van 1000 euro. De politierechter legde de boete grotendeels voorwaardelijk op. „Hij moet er van leren, maar eigenlijk mag deze man geen dieren houden", was zijn conclusie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden negen maanden rijontzegging en 850 euro boete opgelegd. De man werd 15 juni dit jaar in zijn woonplaats aangehouden met een alcoholpercentage van 675 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaan. De poli tierechter vond dat verdachte een slechte indruk maakt, om dat hij nog niet zolang geleden twee transacties had betaald voor rijden onder invloed. De verdachte zei aan de drank te gaan door relatieproblemen. „Ruzie met vrouwen mag een reden voor mannen zijn om naar de fles te grijpen, maar stapt dan niet in een auto", repliceerde de politierechter. ZIERIKZEE - Vanwege regulier onderhoud zal de Zeeland- brug in oktober enkele keren afgesloten worden voor al het verkeer. In de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 oktober gaat de brug dicht van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de och tend. Later in de maand wordt de brug nog twee keer afgeslo ten, maar dan zal de stremming korter duren: van twaalf uur tot twee uur in de ochtend. Dit kortere onderhoudswerk wordt gedaan in de nachten van maandag 20 op dinsdag 21 oktober en van maandag 27 op dinsdag 28 oktober. Twee keer zal het verkeer ook overdag even geen gebruik kunnen maken van de Zeelandbrug. Op de vrijdagen 17 en 24 oktober zal tus sen half tien en tien uur 's ochtends aan de weg gewerkt wor den. MIDDELBURG - Het COC midden-Zeeland, de belangen vereniging voor homoseksuelenbegint weer met activiteiten. De vereniging werd dit voorjaar geplaagd door bestuursperi- kelen. Op 4 oktober is in het café Goudwaard in Middelburg een voorronde voor het nationale COC songfestival, op 18 ok tober wordt in Kruiningen een Megadisco gehouden. Verder zijn er weer vrijwilligers voor de telefonische hulpdienst, de opvang en voorlichting. Meer informatie is te vinden op www.cocmiddenzeeland.nl. door Mieke vari der Jagt KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal heeft gisteren in samenwerking met de woon- stichting R&B net op tijd het lont uit een kruitvat kunnen Ha len door een Afghaanse familie uit de uitvindersbuurt in Krui ningen te verhuizen naar een tij delijke woning in de buurt van Eindhoven. In de Kruiningse buurt maakten bewoners zich op om de Afghanen, met wie de inwoners zo onderhand op voet van oorlog leefden, eigenhandig uit Reimerswaal weg te jagen. Over de familie, die drie jaar ge leden in de Edisonstraat kwam wonen nadat hun een vluchtlin- genstatus was toegekend, kwa men in toenemende mate klach ten binnen bij de gemeente, de woonstichting en de politie. Voor verschillende zaken heeft de politie al proces verbaal op gemaakt, maar de vlam sloeg in de pan toen vorige week een j on- gen uit de familie werd aangere den, naar is komen vast te staan door zijn eigen schuld. Bij die gelegenheid bedreigde de fami lie verschillende buurbewoners maar ook het ambulanceperso neel en andere hulpverleners. De bewoners deden een oproep uitgaan om gisteravond te ver zamelen voor een tocht door de buurt die het gevoel duidelijk moest maken. Volgens wethouder J. Bliek is de gemeente niet onder druk van de bewoners op zoek gegaan naar vervangende woonruimte. „We waren samen met de woon stichting al langer op zoek naar een oplossing, die deze week, gelukkig, werd gevonden. Het is toeval dat de mensen juist vrij dagmiddag naar Eindhoven zijn vertrokken, maar ik geef toe dat het een zeer gunstige samen loop van omstandigheden is. Nu is het probleem eigenlijk als een nachtkaars uitgegaan, maar ik moet'er niet aan denken wat er zou zijn gebeurd als die tocht wel was doorgegaan. Je weet wel waar zulke dingen begin nen, maar niet waar ze eindi gen." Bliek onderstreept de overtui ging dat de actie van de buurt geenszins voortkwam uit vreemdelingenhaat. „Er wonen wel meer buitenlandse- en ook Afghaanse families in Reimers waal. Ook nog één in Kruinin gen. Met die mensen heeft nog nooit iemand last gehad. De fa milie die nu is verhuisd, was, om het eufemistisch te zeggen, niet ingeburgerd." De Afghaanse familie is op aan dringen van de woonstichting vrijwillig vertrokken. Ze hadden zelf een voorkeur voor de omgeving van Eindho- ven, waar nu ook een permanen te woning voor hen wordt ge zocht. GOES - Montessorischool De Basis houdt dinsdag 30 septem ber een thema-avond over nor men en waarden. De avond wordt verzorgd door T. Mijnster van de Nederlandse Montessori Vereniging. Hij praat over de opvoeding van kinderen thuis en op school. De thema-avond is in de Montessorischool in Goes Zuid en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Advertentie JONA Muziektheater van WILLEM BREUKER JV H ma. 29 sept. 19.30 uur LEZING THE MAKING OF JONA Naar aanleiding van de wereldpremières op vr. 24 en za. 25 oktober in de Stadsschouwburg Middelburg geeft de tekstschrijver Karei Deurloo een lezing over de eigenzinnige en bij vlagen clowneske profeet JONA. Prof. Dr. KAREL DEURLOO hoogleraar Bijbelse theologie VU-A'dam. Toegang lezing maandag 29/9 2,50 Info tel 0900.3300033

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51