PZC Weerzin tegen Poetin groeit aan vooravond van top Camp David Hutton bepaalt lot van Blair Modder smijten over migranten Deze acties zijn illegaal en immoreel Israëlische vliegeniers weigeren nog langer Palestijnse doelen te bestoken w 27 september 1953 zaterdag 27 september 2003 Laag moreel Kentering Ondervraging Eigen boezem Si i( Pilotenprotest rakelt oud debat op door Ad Bloemendaal Kolonel b.d. Omri Afek heeft de brief van de protesteren de Israëlische luchtmachtvlie gers niet ondertekend, ook al re kent hij de meesten tot zijn vrienden. „Ze voeren morele ar gumenten aan, maar in wezen bedrijven ze politiek. Dat mag natuurlij k, maar daar moeten ze de luchtmacht niet voor gebrui ken. En ze moeten ook niet doen alsof ze een hogere morele stan daard hanteren dan de rest van ons", zegt de gepensioneerde jachtvlieger. Maar kapitein b.d. Joel Piter- berg, die in zijn diensttijd ge vechtshelikopters vloog, voelt zich misbruikt. „Ik heb veel aanvallen uitgevoerd waarvan ik nu spijt heb. Ik zou nu zelfs niet meer in de buurt willen ko men van de plaatsen die ik ooit heb aangevallen." De brief aan de commandant van de luchtmacht, waarin 28 officieren zich verzetten tegen het uitvoeren van operaties in Palestijns bezet gebied, was de afgelopen maanden onderwerp van een fel debat onder reservis ten en gepensioneerde militai ren. En misschien ook wel onder vliegers in parate squadrons, zegt Afek, al heeft hij daar wei nig contacten meer. Geen van de ondertekenaars behoort trou wens tot die laatste categorie, waardoor de protestactie voor de luchtmacht geen operatione le gevolgen zal hebben. De negen reservisten wacht schorsing. In ieder geval is in de krijgsmacht en de Israëlische samenleving het debat over de morele aspecten van het optre den in de bezette gebieden in eens weer opgelaaid. Als dat de bedoeling was van de onderte- Israëlische luchtmachtpiloten staan voor de straaljagers in het Hatzirim-museum. Zeventwintig van hun collega's hebben afgelopen week aangegeven geen militaire operaties in de Palestijnse gebieden meer te zullen uitvoeren. foto Tsafri r Abayov/RTR kenaars, dan zijn ze in hun opzet geslaagd. Feit blijft dat verreweg de mees te actieve en gepensioneerde Is raëlische militaire vliegers niet hebben getekend. Dat wil niet zeggen dat alleen de 28 bezwaar hebben tegen de bezetting van de Westoever en Gaza en de li quidatie van radicale Palestijn se leiders en militiecomman danten. Maar zodra vliegers de lucht in gaan, worden ze geacht uit te voeren waarvoor ze zijn aangenomen. „Het kan niet zo zijn dat vlie gers zelf uitmaken welke mis sies ze wel of niet accepteren", zegt kolonel Afek. „De besluit vorming over iedere actie in be zet gebied loopt over schijven, van premier Sharon tot aan de commandant die uiteindelijk de opdracht geeft. Altijd geldt dat levens van onschuldige burgers zoveel mogelijk worden ge spaard. Maar de leiders van de terreurorganisaties wonen nu eenmaal in dichtbevolkt gebied. Dat maakt het moeilijk in alle gevallen onschuldige slachtof fers te vermijden." In uitzonderlijke gevallen kan een vlieger besluiten van een ac tie af te zien. Of dat de afgelopen maanden boven Palestijns ge bied is gebeurd, zoals het dag blad Ha'aretz meldde, weet Afek niet. Maar het is in ieder geval voorgekomen in de Liba nese oorlog. De 28 vliegers voeren voorlopig een selectief mediabeleid. Om publicitair het onderste uit de kan te halen, hebben ze een overeenkomst gesloten met Is- raëls tweede televisienet en met de tabloid Yediot Acharonot, het grootste Israëlische dag blad, dat gisteren vijf pagina's met reacties aan de brief wij dde. Misschien daardoor begeleiden de andere media de actie met overwegend negatieve com mentaren. De ondertekenaars van de pro testbrief kwamen gisteravond uitgebreid aan het woord op het tweede televisienet. „De lucht macht is een belangrijk onder deel van mijn leven. Maar ik heb geen keuze meer", vertelde een reservekapitein, die een aantal weken per jaar een F-16 vliegt. Volgens de luchtmachtvoor schriften werd hij alleen aange duid met A. en was hij niet her kenbaar. „Je bombardeert een huis van zeven verdiepingen en dan ont dek je dat er veertien onschuldi ge mensen zijn omgekomen, on der wie vrouwen en kinderen. Is dat een illegaal bevel?", vroeg kapitein A. zich af. Hij doelde op de liquidatie vorig jaar door de luchtmacht van Hamas-lei- der Salah Shehadeh in Gaza, met een zware bom. Die actie leidde in de luchtmacht tot een fel debat. Sindsdien zijn bom men van een dergelijk kaliber niet meer gebruikt. Bij een po ging het hele Hamas-leider- schap uit te schakelen wierp een F-16 drie weken geleden een bom van 250 kilo af, maar die bleek niet effectief. „Ze zeggen dat wij het moreel van het land aantasten. Maar waar hebben ze het over? Het moreel is al lager dan ooit", zei kapitein A. „We hebben onze beste krachten gegeven aan de verdediging van ons land en nu zeggen we dat er een eind moet komen aan de bezetting. Als on ze actie ook maar één jonge man beïnvloedt die het leger ingaat, dan heb ik het gevoel dat ik iets heb bijgedragen." Reservekapitein J.die een Apa che gevechtshelikopter vliegt, maakte de gebruikelijke om schrijving van de doelen bela chelijk. „We hebben al vier keer de militaire leider van de Harnas in Hebron geliquideerd. Is dat de doelgerichte uitschakeling, waar ze het over hebben?" GPD Wij, luchtmachtvliegers, groot ge bracht met de waarden van zio nisme, offervaardigheid, en bijdragen aan de staat Israël, hebben altijd aan het front gediend, zijn steeds bereid ge weest iedere missie te vervullen, klein of groot, om de staat Israël te verdedi gen en te versterken. Wij,.zowel veteranen als actieve vlie gers, die de staat Israël hebben gediend en lange weken per jaar nog steeds die nen, verklaren ons tegen het uitvoeren van aanvalsorders, die illegaal en immoreel zijn en van het soort dat Isra el in de (bezette) gebieden heeft uitge voerd. Wij, die zijn grootgebracht in liefde voor de staat Israël en het bijdragen aan de zionistische onderneming, wei geren deel te nemen aan luchtmacht- aanvallen op bevolkingscentra. Wij, die het Israëlische leger en de lucht macht als een onvervreemdbaar deel van onszelf beschouwen, weigeren voort te gaan met het berokkenen van leed aan onschuldige burgers. Deze acties zijn illegaal en immoreel, en vormen een direct gevolg van de voortgaande bezetting, die de hele Is raëlische samenleving corrumpeert. Het voortduren van de bezetting ver oorzaakt onherstelbare schade aan de veiligheid van Israël en zijn morele kracht. Wij die dienen als actieve vliegers - strijders, leiders en instructeurs van de nieuwe generatie vliegers - verklaren hierbij dat wij voortgaan te dienen in het Israëlische leger en de luchtmacht, en iedere missie zullen uitvoeren voor de verdediging van de staat Israël." De Russische president Poetin krijgt aan de vooravond van zijn tweedaagse gesprekken met de Amerikaanse president Bush scherpe kritiek te verduren. Russische intellectuelen zijn ge desillusioneerd door het beleid van de voormalige KGB'er. door Frank Hendrickx Het is niet leuk vijanden te hebben, maar zeker niet als ze zo rijk zijn als Boris Berezo- vski. De als politiek vluchteling in London ondergedoken za kenman spendeerde de afgelo pen week een miljoen dollar om een pamflet tegen president Po etin afgedrukt te krijgen in de chicste kranten van Amerika en Engeland. Samen met vier andere critici maakt Berezovski gehakt van Poetins beleid. De rechterlijke macht, de media en het parle ment zijn onder controle ge bracht van het Kremlin en on dertussen verkoopt Rusland de 'genocide van het Tsjetsjeense volk' als een anti-terroristische operatie. De boodschap aan president Bush: Poetin is niet te vertrouwen. De tekst zal tijdens de twee daagse in Camp David niet aan de orde komen, maar gênant is het wel. Zeker omdat nog een aantal prominente Russen deze week de aanval opende. De Rus sische analist Pavel Felgenhau- er deed in de Wall Street Journal uit te doeken hoe onder het be wind van Poetin anti-westerse, anti-joodse en nationalistische krachten aan invloed winnen. „Ze verlangen naar een groot Rusland, een rigide, geheimzin nige en autoritaire politiestaat in sovjetstijl", aldus Felgenhau- er. Een gelijksoortig verhaal hield schaakgenie Gary Kasparov. Het 'beest van Bakoe' waar schuwde eveneens voor de op komst van 'fascistoïde krach ten'. Verder hekelde hij de door het Kremlin geënsceneerde juri dische kruistocht tegen pro- westerse zakenmannen als Mi- chail Chadorkovski. In de Was hington Post rekende publiciste Jevgenia Albats af met 'Poetin, de favoriete democraat van het westen'. „De fragiele Russische democratie is onder Poetin in gestort. We kunnen alleen nog kiezen tussen politici die heel veel van Poetin houden of poli tici die iets minder veel van Poe tin houden." De uitspraken tonen de enorme teleurstelling onder Russische intellectuelen over het huidige regime aan. In 2000 gaven de li beralen hem nog het voordeel van de twijfel, maar inmiddels concluderen ze dat Rusland er alleen economisch op vooruit is gegaan. Er zijn geen kritische televisiezenders meer, de oorlog in Tsjetsjenië houdt niet meer op en de politiek in Rusland is geestdodend voorspelbaar ge worden. In regionale verkiezingen mo gen alleen lievelingen van het Kremlin winnen. Gevaarlijke tegenstanders worden om duis tere redenen gediskwalificeerd of krijgen plotseling een mooi baantje aangeboden in de om geving van Poetin. Illustratief was de recente ver kiezing voor het gouverneur schap in Sint Petersburg. De kandidaat die profiteerde van de enorme financiële en poli tiek steun van het Kremlin was onoverwinnelijk. Dat wist ie dereen. Minder dan 30 procent van de inwoners nam nog de moeite om te kiezen. „Ik heb me vergist", schrijft Albats nu. „Poetin beloofde orde en recht, maar we kregen orde zonder recht." Het irriteert de critici dat Poetin nog steeds veel aanzien geniet in het westen. Het extreem bloedi ge optreden in Tsjetsjenië wordt genegeerd. De oorlog tegen ter rorisme heeft veel landen blind gemaakt, meent Anna Po- litkovskaja. Maar volgens de befaamde journaliste is er spra ke van een kentering. „Meer en meer Amerikaanse politici be grijpen dat de methodes die in Tsjetsjenië worden gebruikt al leen maar meer terrorisme op roept." De criticasters van Poetin ho pen dat in Camp David een ein de komt aan de kritiekloze hou ding van president Bush, maar die kans is klein. De binnen landse problemen van Rusland staan niet op de agenda, meld den Russische media. Een grote fout, meent Albats. „Russische liberalen weten heel goed dat niemand ons zal helpen een de mocratie op te bouwen, maar westerse leiders moeten het niet erger maken door Poetin te eren als een democraat." GPD 'MM Een Britse commissie onder leiding van Lord Hutton (foto) heeft afgelopen week haar onderzoek naar de vermeende zelfmoord van David Kelly afgerond. Peter Nicholls/AP door Liesbeth Buitink De Britse commissie die on derzoek doet naar de ver moedelijke zelfmoord van de microbioloog David Kelly, heeft gisteren haar verhoren afgeslo ten. Commissievoorzitter Brian Hutton moet helderheid schep pen in de kluwen aan informatie die de betrokken partijen heb ben geleverd. De Noord-Ierse Lord heeft daarmee de toe komst van de regering in han den. De BBC stelde dit voorjaar in een reportage, dat de Britse re gering informatie over de Iraak- se massavernietigingswapens heeft aangedikt om een oorlog tegen het regime van Saddam Hoessein te rechtvaardigen. Het ministerie van Defensie liet daarop uitlekken dat Kelly de bron van het verhaal was. De parlementaire Inlichtingen en Veiligheidscommissie (ISC) on derzocht de aantijgingen en on dervroeg Kelly op het scherpst van de snede. Enkele dagen la ter werd de ambtenaar met een doorgesneden pols in de bossen van Oxfordshire gevonden. De parlementaire commissie ISC constateerde twee weken geleden dat de regering het Irak-dossier niet heeft aange dikt, maar dat belangrijke informatie ontbrak en dat een uitgebalanceerde afweging daardoor niet mogelijk was. Hutton onderzocht de beschul digingen opnieuw en kan tot an dere conclusies komen. Uit een e-mail van een naaste medewerker van premier Tony Blair bleek deze week dat er wel degelijk zinsneden in het Irak- rapport zijn aangepast. Blairs adviseur Jonathan Powell waarschuwde in de e-mail dat de bedreiging van de Iraakse massavernietigingswapens te zwak was aangezet. In de eerste versie zou hebben gestaan dat 'Saddam Hoessein alleen che mische en biologische wapens gebruikt, als hij wordt aange vallen'. Op aandringen van Po well zou dit zijn veranderd in: „Saddam Hoessein is bereid chemische en biologische wa pens in te zetten, zelfs tegen zijn eigen bevolking." Hutton heeft in 70 verhoren ge probeerd licht te werpen op de manier waarop de naam van David Kelly in de media terecht is gekomen. Zowel Blair als de minister van Defensie Geoff Hoon is daarover aan de tand gevoeld. De minister van Defen sie beweerde tijdens de langdu rige ondervragingen conse quent dat hij niet direct betrok ken is geweest bij de zogeheten onthullingsstrategie van Kelly's naam. Hij erkende wel goed keuring te hebben gegeven aan een persverklaring, waarin Kel ly weliswaar niet werd ge noemd, maar waarin genoeg in formatie stond om zijn identi teit te kunnen achterhalen. Uit de dagboeken van Blairs voormalige perschef Alastair Campbell, die deze week (ge kuist) openbaar werden ge maakt, blijkt echter dat Hoon wel degelijk nauw betrokken was bij de beslissing om Kelly op deze manier in de openbaar heid te brengen. Hoewel Blair na de dood van Kelly categorisch ontkende op enige manier bij de beslissing betrokken te zijn geweest, gaf hij tijdens zijn verhoor openlijk toe vier vergaderingen te heb ben voorgezeten waarin de ont hullingsstrategie werd bespro ken. Hij aanvaardde daarvoor bovendien de verantwoorde lijkheid. De advocaat van Kelly's familie haalde gisteren scherp uit naar die onthullingsstrategie. Vol gens Jeremy Gompertz heeft de regering de wetenschapper doelbewust gebruikt als pion in de strijd met de BBC. Hij noem de het 'een cynische vorm van machtmisbruik die de sterkst mogelijke veroordeling ver dient'. Er lijkt geen twijfel te be staan over de vraag of Kelly door zijn eigen toedoen stierf. Getuigen van de politie en de pathaloog-anatoom die het li chaam van de ambtenaar onderzocht, aarzelden niet om van zelfmoord te spreken. De Kelly-affaire heeft de La bour-regering in de grootste cri sis geworpen sinds Blair zes jaar geleden aan de macht kwam. De getuigenissen en de 9000 pagi na's documenten, gespreksver slagen, e-mails, dagboeken en telefoongesprekken hebben een onthutsend beeld gegeven van de werkwijze van Downing Street 10 en het ministerie van Defensie. De Britse media gaan ervan uit dat Hoon het grootste politieke slachtoffer zal wor den. De vraag is of zijn val Blair voor de ondergang behoedt. ANP pagina 5: achterban Labour wil van Blair af in door Paul Koopman Al bij de start gestruikeld. Dat overkwam deze week de parlementaire com missie die onderzoek doet naar het falen van het inte gratiebeleid. Een extern adviesbureau dat was ingehuurd om de litera tuur van de afgelopen dertig jaar door te nemen, werd be schuldigd van vooringeno menheid. Het WD-kamerlid Hirsi Ali voorspelde alvast dat de commissie onder lei ding van partijgenoot Stef Blok slecht werk zou afleve ren. Parlementaire onderzoeken verliepen zelden van een lei en dakje, maar de club van Stef Blok is dezer dagen niet te benijden. Daar komt bij dat de openbare verhoren, die maandag van start gin gen, van een slaapverwek kende saaiheid zijn. Een lan ge stoet ambtenaren en oud politici komen in de Tweede Kamer vertellen dat er veel te weinig geld in dertig jaar al lesbehalve een multicultu reel eldorado is geschapen. Dat wist iedereen al, getuige de opdracht die de commissie meekreeg: onderzoeken waarom het integratiebeleid 'onvoldoende is geslaagd'. Het waaróm van het falende integratiebeleid is ook al lang geen open vraag meer. Te weinig aandacht voor taalonderwijs, te veel vrij blijvendheid en een te lang volgehouden cultuurrelati visme zijn maar enkele facto ren die al vaak genoeg tegen het licht zijn gehouden. Had de Kamer zich de moeite van een onderzoek naar het inte gratiebeleid dan moeten be sparen? Op zich is een studie naar wat best de grootste sociale kwestie van de 21ste eeuw genoemd mag worden, geen overbodige luxe. Maar die nijpende kwestie op een zin volle manier aanpakken, is vers twee. Het Verwey Jonker Instituut I dat de voorgeschiedenis or derzoekt, is meteen in disK diet gebracht. AchteCf blijkt de keuze van dit J tuut niet gelukkig. Jan^ lem Duyvendak was er to augustus 2003 directeur maar bovendien actief par' tijlid van GroenLinks schreef hij mee aan het ver kiezingsprogramma van vo-' ng jaar. Daarin wordt re een lans gebroken voor tot w, rantie en geduld en wort ook van Nederlanders een II flinke inspanning' gevraag ni om het migranten naardem te maken. Duyvendak mag als weten.», schapper volstrekt integerte lai werk zijn gegaan, de sctr heeft hij wel tegen. En daL kan een gang door het mij. nenveld van de migratiepoli. tiek al snel fataal aflopen Als er de laatste jarenimmeis Iel ergens een taboe op rust dan u is het wel op politieke cor rectheid. Linkse opvattingen zijn sinds de opkomst vat Fortuyn zwaar in het defen sief gedrongen. Duyvendak- heeft dat zelf ook wel in de gaten. Net als bij het eerste rappen sl naar de massa-slachtmga in Srebrenica is het mis schien wel te vroeg vooreen eerlijke hand in eigen boe zem. Het is immers no: kort geleden dat het „.6,. noegen in Nederland overde multiculturele samenleving' bij de verkiezingen van mei 2002 met zoveel kracht aar het daglicht trad. Sindsdien [H hebben vrijwel alle partijen to: over het minderhedenbeleid stoere standpunten ingeno men, waarvan zij voorlopig tie beslist niet zullen willenwij- )oi ken. Dat de commissie-Bloïfter niet uit parlementaire zwaargewichten bestaat de publieke tribune bij verhoren vrijwel leeg is, wat dat betreft al veel. werk moet waarschijnlijk over een paar jaar nog eens dunnetjes worden daan. GPD j de 1. Hei SPANJE - In ruil voor 226 mil joen dollar heeft Amerika van generaal Franco toestemming gekregen om in Spanje mari ne- en luchtmachtbases aan te leggen. De Amerikanen noemen het verdrag met de Spaan se dictator een nieuwe scha kel in de 'stalen keten die het Westen tegen agressie be schermt'. VERLIES - Een armzalig spe lend Nederlands elftal heeft in Oslo met 4-0 van Noorwegen verloren. Bij rust was het nog 0-0. MIJNONGELUK - Twaalf mijnwerkers zijn in een kolen mijn in de Belgische proviac P Henegouwen om het leven komen bij een ongeval. De slachtoffers stonden in» lift waarvan de vloer begaf. De mijnwerkers maak ten een val van 130 meter ter. Zeven Italianen, drie Beiges een Pool en een Fransna vonden de dood. BINTJES - Het gaat goed® de export van Zeeuwse aan appelen. Italië en Egypte zijn voortó den van landen die de Zeen® bintjes afnemen. Alleen al vorige week werd twee miljoen kilo aardappel» P verzonden. is p ger BE PZC Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordtge1tpdiffltf*0® ze (abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u relevan g^;- producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zoTQy> J^enb? teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftetij PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%t)|« Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewez - Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens *an-w zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 iil..|||| Rubrieksadvertenties (kle Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertentie Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113)315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanaeren Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Internet www.pzc nl/adverteren Behoort tot LUSgSDSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4