!C is 'om op te vreten' W11 WsgSïgf fcs» enter Parcs-huisje heet nu 'Cottage' Lag 27 september 2003 Watertaxi in Amsterdam W Wat waar 1 Vijfsterrencruise in de Cariben 2 Trekken naar de punt van Zuid-Amerika 26% 3 Eilandhoppen met privévliegtuig Hawaii17% 5 Privé-safari in Afrika Tips Trips Parken vol pompoenen Lichtfeest in Phantasialand Art in Autotron ,.ntie-exploitatie: ^Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; '.„331:020-4562500. J: 0113-315680 ifflc.nl jredactie(5>pzc.nl ^31,4460 AA Goes. ie wereld eet spaghetti jgnese, maar wie kent de stadwaar de saus naar is vernoemd? Bologna, dat Zeer recent nog stond te ]enop haar grondvesten a onbekende parel in de ie ketting van Italiaanse achtsteden. Grote scheve stadstorens, arcades, tken, heerlijk ijs; de stad heeft toeristen alles te jeden. Ook die beroemde tasaus, al is dat wel even zoeken. I »eezo scheef als wat, Ie due torri. te van Alebeek n pizzeria Pino is het moeilijk kiezen uit alle overheerlijke pasta's. Maar we zijn in Bologna Jus willen we 'spaghetti a ilognese'. Maar die staat op de kaart, nergens. Niet to, niet bij osteria Alle due en ook niet op de over- ijke kaart van restaurant ilS.Petronio. Hoe kan dat Het befaamde Wannée ioek van de Amsterdamse koudschool wijst Bologna echt aan als de keuken deze saus vandaan komt. itaer weten in zoeken we dogen lang naar een van de idste gerechten ter we ll snel wordt duidelijk dat spaghetti bolognese het- geldt als voor profeten: tien bemind maar niet in iland. Spaghetti bolognese f overal op aarde maar sin Italië zelf. Het gerecht "olijk een hele 'foute' corn 's van glibberige spaghetti pronkelijk uit Napels) en loemde saus uit -jawel- Bo- 'Eigenlijk een combinatie •Hts want, zoals iedereen i, de saus plakt niet lekker lo slierten. In Bologna deb 's daar de oplossing voor ge- h. is in zekere zin een het 'Utrecht van Italië'. is namelijk vermaard hjn talloze beurzen en con- terwijl de toeristen uit- naar bekendere buur- ®ials Rimini (strand), Mo- Bologna Uitzicht over Bologna met de grote San Petronio-kerk aan het Piazza Maggiore. FOTO'S gpd Waar je ook loopt, altijd is er een arcade. H, Italië \-'f: jjfg( stadstorens De beste tijd om Bologna te bezoeken is in het voor- of najaar, 's Zomers wordt het zo heet in het stadscentrum dat ook de Bolognezen de stad ontvluchten. In het cen trum is alles goed te belo pen. Fietsen huren is moge lijk. De meeste restaurants en cafés zitten in de wijk, be grensd door de Via del Pratel- lo en de Via Sant'lsaia. Win kelen doe je in de hoofd straat Via dell'lndipendenza. Voor dure merken en de deli catessen moet je achter de San Petronio-kerk zijn (Via Caprarie). Op vrijdag en za terdag is er op Piazza Otto Agosto een markt met veel kramen met schoenen, tas sen en kleding. Dit verhaal is gebaseerd op een City Trip uit de (zomer)gids van Hol land International. De prij zen voor deze reis (3 dagen, twee persoonskamer, incl. directe vlucht met KLM) be ginnen bij 382 euro p.p. Zie: www.hollandinterna- tional.nl en ANVR-reisbu- reau. dena (Ferrari), Verona (opera) en natuurlijk Venetië. Gevolg: Bo logna is nog een échte Italiaan se stad. En daardoor zo ver schrikkelijk leuk. Zo compact ook datje anderhalf uur nadat het vliegtuig geland is, in de smalle straatjes het hal ve vliegtuig tegenkomt. Alle maal mensen die ook meteen aan het zwerven zijn geslagen. Want dat kun je in Bologna. En of het nu regent of de zon onge nadig gloeit: je loopt bijna altijd overdekt want de hele stad is ge tooid met die prachtige arcades. Alles bij elkaar telt Bologna bijna 35 kilometer van die be schermende wandelgalerijen. Maar minstens zo typerend -en nog opvallender- zijn de hoge stadstorens die je her en der bo ven de rode daken ziet uitprie- men. In de goeie, rijke Middel eeuwse tijd stonden er wel 180 van die bakstenen breinaalden in de stad. Er bestond toen nog geen Ferrari om de buren de ogen uit te steken en dus bouw de men deze hoge torens om in druk op elkaar te maken. Van die stadstorens staan er nu nog maar een klein dozijn over eind. Maar vraag niet hoe. De twee bekendste torens van de stad bijvoorbeeld staan zo scheef dat de toren van Pisa er ja loers op zou worden. De zogehe ten Garisenda-toren was ooit 60 meter hoog, nu nog 'maar' 47,50 meter. Zo scheef (3,22 me ter uit het lood) en zo dicht te gen de Asinelli-toren aan dat hij zijn grote broer, ruim 97 meter hoog, om lijkt te willen duwen. Veel is daar niet voor nodig want ook deze statusfallus hangt stevig uit het lood (2,25 meter). Heel mooi zie je die af wijkingen als je boven op het dak staat, de hoogste toren is na melijk gewoon open voor het publiek. Voor wie durft een unieke plek om over de stad uit te kijken, de andere torens te ontdekken en -omlaag kijkend- je af te vragen wanneer ze om- donderen. Bologna zou dan in één klap zijn bekendste symbolen kwijt zijn. Voor de buitenwacht al thans want voor de Bolognees is de San Luca-kerk, buiten de stad op heuvels, het enige echte thuisbaken. Eén keer per jaar daalt het beeld van moeder Ma ria uit de kerk naar de stad af. Maar blijf dan weg want naar het schijnt regent het dan de he le week. Zoals elke Italiaanse stad, sterft Bologna van de kerken. Veruit de belangrijkste, de San Petro- nio, staat aan het centrale plein Piazza Maggiore. Half afge bouwd en half zo groot als eigen lijk de bedoeling was maar nog altijd imponerend mooi. In deze kerk liet Karei de Vijfde zich in 1530 tot keizer kronen. Bijna 500 jaar later werd de kerk be kend door de 'rel rond de ka pel'. In een van de elf zijkapel len in deze kerk (bij binnen komst de vierde links) is een enorm grote afbeelding van Het Laatste Oordeel te zien, afge beeld door Giovanni da Mode na. Tussen alle figuurtjes in de ze geschilderde hel staat ergens ook de profeet Mohammed. Van wege die 'blasfemie' werd na de aanslagen van 11 september 2001 even gevreesd dat ook de ze kerk doelwit zou zijn van moslimfundamentalisten. Maar het gebouw staat er nog steeds. En om eerlijk te zijn: knappe jongen die -tussen de spijlen door- Mohammed kan ontdek ken. Natuurlijk eten we uiteindelijk ook dat beroemde stadsgerecht. Want dat is er natuurlijk wel, al leen heet het hier anders: spa ghetti al ragu. Zoals het hoort, een saus van rundergehakt, to maat, ui, bleekselderij, wortel en de geheime ingrediënten van de kok of '1a mama'. In elk restaurant weer een ietsje an ders maar zo bolognese als het maar zijn kan. En op het hord dan dus geen glibber-spaghetti maar tagliatelle of holle 'penne' waardoor saus en deegwaar saampjes wel makkelijk naar binnen glijden. tob de Vries S-ondanks de malaise in reisbranche - zelfs dit -r. is de verhuur van "«bungalows, met name jMand. Verreweg de partij in die markt is irflarcs, dat vorig jaar 3,17 mensen onderbracht in I _en parken in ons land, frankrijk en Duitsland. die overigens steeds tae en comfort eisen. ,arcs investeert dan ook mujoen euro in opknap. 1 van de parken, de mer- e®e wordt veranderd, en de bungalows, eigenlijk ge woon vakantiehuisjes, heten voortaan cottages. Center Pares ervaart dat er op dit ogenblik stevig wordt gevochten om de klandizie van de vakantiepar ken-bezoeker. Om aan top te blijven moet de parken dan ook voortdurend vernieuwd en aan gepast worden. Door elk park een helder thema mee te geven, zijn ze onderling ook beter her kenbaar voor het publiek. De parken op het Europese vas teland zijn nu verdeeld in de Center Pares Original (de oor spronkelijke tien Center Par- cs-parken), de Freelife from Cen ter Pares (voormalige Gran Dora do-parken in Nederland en Duitsland) en SeaSpirit from Center Pares (de vroegere Gran Dorado-parken aan de kust). De Center Pares Original zijn wat duurder dan de voormalige Gran Dorado-parken. Ze zijn in trek bij een publiek van 'Albert Heijn-klanten'. De Freelife trom Center Pares (in Nederland al leen Park Loohorst bij America in Limburg) zijn voor het 'Ikea-publiek', gezinnen met jonge kinderen, die op een infor mele sfeer zijn gesteld en genoe gen nemen met een iets minder luxe bungalow dan in de Origi- nal-parken. En de SeaSpirit-par- ken (Port Zélande en Park Zand- voort) zijn voor jonge volwasse nen zonder kinderen, die vooral komen voor zee en strand. Center Pares zette het afgelopen jaar een bedrag van 525 miljoen euro om. Dat bedrag werd voor 55 uit de verhuur van de huis jes gehaald, maar - en dat is nau welijks verrassend met al die restaurantjes en barretjes op de complexen - voor 45 uit 'leis- ure', vooral eten en drinken. De brochure is te krijgen bij de reis bureaus van Rabobank, ANWB V&D, VrijUit en TUI. Meer info tel: 0900-0804 (20 Eurocent per mi- I nuut) van Center Pares, of op websi- jfe www.centerparcs.nl Het Mediterrane Plein van De Eemfiof, dat in 2000 voor een groot Internet zal voor het boeken van een vakantie de komende jaren een steeds belangrijkere rol gaan vervullen verwachten deskundigen. Maar hoe staat het er nu voor? Hoe boekt u het liefst uw vakantie? Liever in een persoonlijk gesprek aan de balie, via een consulent of thuis met het gemak van het wereldwijde web? Stem mee met de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Op zoek naar luxe Vorige week vroegen we u welke droomreis ooit werkelijkheid mag worden. De cruise is weer helemaal terug van weggeweest en beleeft een opleving. En de safari, ooit de ultieme vakantie, is inmiddels bijna gemeengoed. Uitslag: 37% 4 Eiland bij Tahiti voor jezelf 13% 7% Dick Postma van Royal Hansa Tours is agent voor veel luxe touroperators: 'Ondanks de recessie loopt het storm op dit moment voor luxe vakanties. Door de overcapaciteit van het aantal schepen worden met name de cruises steeds betaal baarder. En dus kunnen steeds meer mensen een luxe cruise in de Cariben betalen. Ze willen de zekerheid van een ge slaagde vakantie en betalen daar graag meer voor. Met als gevolg dat de 'echt' rijken weer wat nieuws zoeken, zoals het gebied tussen Australië en de vele eilanden, zoals Tahiti en Fiji daar boven.' Het Amerikaanse feest Halloween krijgt ook in Euro pa steeds meer voet aan de grond. Diverse pretpar ken staan de komende weken in het teken van pompoe nen, spoken, spinnen en heksen. Van 1 oktober tot en met 2 november is een deel van Disneyland Park Parijs aangepast aan Halloween. Er zijn workshops voor kinde ren, Frontierland verandert in Halloweenland en op 25 en 31 oktober worden bij maanlicht Halloweenavondfees- ten gehouden die tot twee uur 's nachts duren. Meer in formatie over deze Dis- ney-activiteiten op www.disneylandpa- ris.com. Op 4 oktober is er in Disneyland boven dien een Europese Gay- Day, nu al omgedoopt in HalloQween, waar voor Oad Reizen in sa menwerking met de Gay Krant arrangemen ten aanbiedt. Warner Bros Movie World in het Duitse Bottrop stelt alle week einden in oktober in het teken van Hallo- ween. Het hele park is dan in sfeer aange kleed en extra lang geopend, van 10.00-22.00 uur, Dat is gedurende de perioden 3-5,10-12,17-19, 24-26 oktober en 31 oktober. Entree 23 euro. Meer informatie: www.sixflaqs.nl. Six Flags in Biddinghuizen blijft uiteraard niet achter. Ook daar wordt alle weekends in oktober (3-4,10-11, 17-18 en 24-25) een Halloween Horror Fest gehouden, met veel mist en opvallende licht- en geluidseffecten. Six Flags Holland kan die dagen tussen 10.00-22.00 uur be zocht worden, entree 23 euro. Meer informatie: www.sixflaqs.nl. Avonturenpark Hellendoom verandert de naam tijdelijk in Heksendoom. Gedurende de periode 12 tot en met 26 oktober nemen heksen de macht over in het park, met name in de Discovery Club, het Gouden Theater Paleis en de shows. Avonturenpark Heksendoom is die dagen toe gankelijk van 10.00-17.00 uur, entree 15 euro. Meer infor matie: www.avonturenpark-hellendoorn.nl. De Efteling doet (nog) niet mee aan Halloween, maar het bijbehorende hotel is in de maand oktober wel 'griezelig' aangekleed met spoken, draken en eitjes. Familiepretpark Phantasialand in het Duitse Brühl bij Keulen staat van 18 oktober tot 2 november in het te ken van het Festival der Lichten. Na zonsondergang ge ven mim een miljoen lichtjes het park een nog sprookjes- achtiger aanzien dan gebruikelijk. Hoogtepunt is de dage lijkse parade met praalwagens, goochelaars, vuurspu- wers, feeën en alle andere Phantasialand-personages, die door het park trekt. Gedurende de festivalperiode is het park elke dag open van 9.00-21.00 uur. Entree 24,50 euro, na 15.00 uur 19,50 euro. Meer informatie: tel: 0049-2232 36 205, www.phantasia- land.com. Het Autotron te Rosmalen vormt van 16 tot en met 19 oktober de locatie voor de landelijke kunstbeurs Art Fair Autotron (AFA). Kunsthandelaren, galeries en anti quairs zijn present met oude en moderne kunst, juwelen en zilver. De beurs is donderdag open van 12.00-21.00 uur, overige dagen van 11.00-19.00 uur, entree 8 euro. Meer informatie: www.artfairautotron.nl. deel door brand werd verwoest. FOTO center parcs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35