Woonbeurs Amsterdam groeit Bruine vingers bestaan niet Inside Design Traphekje Breuer zaterdag 27 september 2003 Oosters Vrije hand De woontrends voor het nieuwe seizoen, nieuwe meubelcollecties en accessoires. Van dinsdag 30 september tot en met zondag 5 oktober zijn ze te zien in de Amsterdam Rai. Daar vindt voor de elfde keer de Woonbeurs Amsterdam plaats. Met zo'n honderd nieuwe expo santen is het aanbod volgens de organisatie verrassend. De Woonbeurs Amsterdam is in tien jaar tijd uitgegroeid tot de belangrijkste publieksbeurs van Nederland. Maar omdat Eindhoven. Speciale gast is de Italiaanse meubelproducent Cappellini. Van dit toonaange vende bedrijf is een aantal revo lutionaire ontwerpen te zien. veel bedrijven nieuwe produc ten laten zien, nemen ook men sen uit de woonbranche er graag een kijkje. Daardoor trekt het evenement jaarlijks zo'n hon derdduizend bezoekers. Het economische tij mag dan minder gunstig zijn, de Woon beurs heeft meer deelnemers dan ooit. Bijna driehonderd ex posanten presenteren hun nieuwtjes op 30.000 vierkante meter. Toch springen niet de stands van bedrijven, maar de speciaal ingerichte exposities vaak het meest in het oog. De woontijdschriften VT Wonen, Eigen Huis Interieur, More Than Classic, Ariadne At Home en 101 Woonideëen laten zien hoe nieuwe kleuren, meubelen en accessoires gecombineerd kunnen worden. Het tijdschrift Home and Garden richtte voor het eerst een buitenkamer in. Nieuw is ook de inspiratielaan. In kleine stands tonen kleine be drijven opvallende producten waaronder glas-in-lood, kus sens, luidsprekers en lampen. Via Milano 03 is een expositie van Nederlands design die eer der dit jaar in Milaan te zien was. Ook is een expositie te zien van afstudeerwerk van studen ten van de Design Academy in Woonbeurs Amsterdam, Hol landcomplex Amsterdam Rai. Van dinsdag 30 september tot en met zondag 5 oktober. Dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt 10,50 euro. Informatie: www.woonbeurs.nl Tegelijkertijd met de Woon beurs in de Rai vindt dit jaar voor het eerst de designmani festatie Inside Design Amster dam plaats. Bekende (interna tionale) ontwerpers laten op 52 verschillende locaties in Am sterdam hun werk zien. Deelne mende ontwerpers zijn onder andere Richard Hutten, Ineke Hans, Karim Rashid, Satyendra Pakhalé en Studio Job. Het eve nement is georganiseerd door Elle Wonen en Studio Jacob de Baan. Bij het oktobernummer van Elle Wonen wordt een rou tegids verspreid. De verschil lende locaties zijn met een shuttlebus bereikbaar. De ma nifestatie duurt van 30 septem ber tot en met 5 oktober. Meer informatie staat op de website www.insidedesign.nl, waarop tijdens het evenement ook het laatste nieuws te vinden is. In het Vitra Design Museum in het Duitse Weil am Rhein is tot 25 april 2004 een overzichts expositie te zien van het werk van architect en ontwerper Marcel Breuer (1902-1981). Breuer verwierf vooral bekend heid door de introductie van het stalen buismeubilair. De Hon gaar studeerde in de jaren twin tig aan het Bauhaus. Van 1925 tot 1928 had hij daar de leiding over de meubelwerkplaats. Daar ontwikkelde hij verschil lende stalen buismeubels. In 1939 emigreerde hij naar Ame rika, waar hij een tweede carri ère als architect begon. Het adres van het Vitra Design Mu seum is Charles Eames Strasse in Weil am Rhein. Informatie: www.design-museum.de. De meeste traphekjes zijn weliswaar veilig, maar zien er een beetje saai uit. Zo niet de Qualigate, een traphekje dat door A3 Products uit Gramsber- gen op de markt wordt ge bracht. Dankzij het bijzondere uiterlijk is het hekje dan ook ge nomineerd voor drie prijzen: product van het jaar baby- en kleurbranche, de Nederlandse Designprijs en ID-NL Jaarprijs. De Qualigate wordt geopend door met een hand de draaiknop in te knijpen en te draaien. Bij sluiting valt het hekje vanzelf in het slot. Zo niet, dan steekt er aan de bovenkant een rubberen palletje uit. De Qualigate is ver krijgbaar in twee breedtema- ten: 80-95 en 95-110 centimeter. Het hekje is 73 centimeter hoog. Het is vanaf 69 euro te koop bij babyspeciaalzaken. Informatie: 0524-561740 of www.qualigate.com. Acrylaatkit Regenvast is nieuw in het assortiment van Bison. De naam zegt het al: de kit is bestand tegen de regen en kan dus buiten worden toe gepast. Deze buitenkit is ont wikkeld voor het afdichten van zogenoemde weinig werkende voegen. Zowel binnen als buiten kunnen er daarnaast scheuren in beton, pleister- en metsel werk mee worden gevuld. Prak tische bijkomstigheid is dat het product ook kan worden ver werkt als het buiten giet. De kit hecht op baksteen, beton, met selwerk, pleisterwerk, hout, glas, keramische tegels, meta len en hard-PVC. De kit kost 4,50 euro en is verkrijgbaar in een koker van 310 milliliter. ton wegen. Daarom wordt de boomstam al in de grond ge zaagd. Ieder tafelblad bestaat uit een plak massief hout. Voordat Van der Vlis ermee aan de slag gaat heeft het hout twee tot drie jaar in de buitenlucht liggen drogen. De tafelbladen zijn leverbaar tot een lengte van zes meter. De breedte is maximaal 140 centi meter en de dikte van het tafel blad ligt tussen de vier en tien centimeter. De onderstellen zijn gemaakt van roestvrij staal. De klant bepaalt overigens zelf het eindresultaat. Op verzoek kan bijvoorbeeld de natuurlijke houtrand behouden blijven. De standaarduitvoering (95 bij 190 bij 75 centimeter) kost 2395 eu ro. Het blad kan ook worden ge maakt van het goedkopere Ma- crocarpa, een houtsoort die in 1880 door Engelse kolonisten werd meegenomen uit Califor- nië. De standaarduitvoering kost dan 1795 euro. Informatie: www.treetrunktables.net Een opvallende exposant is ook Bentasia. Geïnspireerd door verschillende reizen in Zuid oost-Azië startte Pauline van Benthem dit voorjaar Bentasia. „Onder andere in Thailand zag ik dingen die ik hier nog nooit gezien had. Dat is aardig voor de Nederlandse markt, dacht ik." Inmiddels importeert de Am sterdamse groothandel Azia tisch design en verspreidt dit op de Nederlandse markt. Het as sortiment bestaat uit onder meer porseleinen beeldjes, tas sen, producten voor de badka mer en interieuraccessoires. De ontwerpen zijn weliswaar afge stemd op de westerse smaak, maar het is juist de bescheiden oriëntaalse uitstraling die de producten bijzonder maakt. ,,In Noord-Thailand is echt een ontwerpcultuur", benadrukt Van Benthem. „Thailand is het land van de namaak, maar met name jonge vormgevers willen hun eigen producten ontwer pen. Ik ben ook niet geïnteres seerd in klassieke ontwerpen zoals boeddhabeeldjes en oli fanten. Ik merk bovendien dat de aandacht voor modem oos ters design groeit. Het aardige is dat ook jonge ontwerpers ge bruik maken van oude technie ken die hier helemaal niet of nauwelijks bekend zijn." Voor de collectie porseleinen beeldjes ging Van Benthem in zee met een ontwerpster die is afgestudeerd aan de opleiding Fine Arts in Bangkok. „Die zou ik kunnen sturen, maar uitein delijk heeft zij meer verstand van zaken dan ik. Daarom kan ik ze beter de vrije hand geven. Het oosterse element komt er dan vanzelf in." Dat de produc ten populair zijn in het westen ligt volgens Van Benthem voor al aan de ambachtelijke pro ductietechnieken. „Handge- i maakt betekent exclusiviteit en de consument van nu wil zijn in dividualiteit uitdrukken." Informatie: www.bentasia.com Paul Geerts De Amsterdamse ontwerper Mark van der Vlis, eigenaar van het bedrijf TreeTrunkTables, werkt met een bijzon der materiaal. Het hout waarvan de bladen van de door hem ontworpen tafels zijn gemaakt, is in sommige gevallen meer dan 35.000 jaar oud. Hij laat zijn tafels zien op de Woonbeurs in Amsterdam. Onder het grote aantal exposanten bevindt zich ook Bentasia. Het bedrijf heeft Aziatisch design, naar Nederland gehaald door Pauline van Benthem. e houtsoort die Van der Vlis gebruikt, heet Swamp kau ri en is afkomstig uit moerassen in Oceanië. Het hout is daar te rechtgekomen tijdens het Pleis toceen, een geologische periode die 1,6 miljoen jaar geleden be gon en zo'n 11.000 jaar geleden eindigde. Tijdens de laatste ijs tijd zijn de bomen geveld door de groeiende ijskap van An tarctica waarna ze werden mee gesleurd. Het Centrum voor Isotopen Onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen heeft aangetoond dat sommige stammen tenminste 35.100 jaar oud zijn. De bomen hebben ge middeld een doorsnede van vier meter en kunnen zo'n negentig Het lezingenseizoen is weer begonnen. Na een lange zo merrust vertoon ik mijn kunsten een herfst en een winter lang in alle hoeken van het land. Het geven van een lezing is stimule rend, want je spreekt per defini tie voor geïnteresseerd publiek. Toch is er altijd wel iemand in het gehoor die op al je suggesties reageert met: ,,U hebt gemakke lijk praten; U hebt groene vin gers. Maar voor mijmet mijn bruine vingers, valt het alle maal niet mee." En die opmerking is altijd weer tegen het zere been. Want groe ne of bruine vingers bestaan niet. Wel bestaan er mensen die tuinieren als corvee beschou wen en die eventuele mislukkin gen door gebrek aan toewijding toeschrijven aan vermeende bruine vingers. En er bestaan mensen die niet van tuinieren, of niet van planten houden. Dat is niets om je voor te schamen. Anderen houden niet van kat ten, spruitkool, of niet van Mo zart. Even goede vrienden. Dat neemt niet weg dat de moderne tweeverdiener niet veel tijd heeft om in zijn tuin te besteden, vooral niet als hij naast tuinie ren nog andere hobby's heeft. Ik kan mij voorstellen dat niet iedereen zin heeft om in het voorjaar eenjarige planten te zaaien. Je moet ze zaaien en verspenen en daarna tot aan de IJsheiligen binnenshuis in goe de conditie zien te houden. Dat is arbeidsintensief en daarom is het ook begrijpelijk dat eenjari ge planten steeds minder popu lair worden. Natuurlijk, je kunt ze kant-en-klaar in tuincentra kopen, maar daar is het assorti ment beperkt. En bovendien: je moet ze ieder jaar weer opnieuw kopen want aan het einde van het seizoen gaan ze dood. Daar om verbaast het mij niet dat steeds meer tuiniers kiezen voor vaste planten en heesters of - er ger nog - voor verharding. Toch is niet de opkweek van alle eenjarigen arbeidsintensief, want er zijn er ook die je maar eenmaal in je leven hoeft te zaaien. Daarna zaaien ze zich zelf en is het een kwestie van uittrekken waar je ze niet wilt hebben. En gelukkig laten een jarige planten zich gemakkelijk uittrekken. Neem bijvoorbeeld de eenjarige klaprozen. Zelfs wie zichzelf bruine vingers toe dicht, moet met de eenjarige klaproos kunnen slagen. Alles wat je hoeft te doen, is het zaad in het voorjaar uitstrooien op open plekken tussen de andere planten. In het najaar mag ook, want de kiemplanten van klap rozen zijn redelijk winterhard. Papaver commutatum - lieveheersbeestjesklaproos. Er zijn drie eenjarige klaprozen die algemeen verkrijgbaar zijn: Papaver rhoeas, de gewone wil de klaproos, Papaver commuta tum, en de slaapbol of opiumpa paver, Papaver somniferum. Over de eerste en de laatste heb ik wel vaker geschreven, maar over Papaver commutatum bij mijn weten nog nooit. Papaver commutatum is een plant zonder vijanden. Iedereen die de grote zwart-met-rode bloemen ziet, is op slag verte derd. In het Engels wordt deze klaproos ladybirdpoppy ge noemd - lieveheersbeest-klap roos - en de grote zwarte stippen op de bloemblaadjes doen in derdaad onweerstaanbaar aan lieveheersbeestjes denken. En dat zijn ook insecten zonder vij anden. Ik heb hierboven geadviseerd om klaprozenzaad domweg tus sen alle andere planten uit te strooien, maar wie geïnteres seerd is in planten- en kleuren combinaties zal het toch niet kunnen laten om zijn planten op de een of andere manier te ar rangeren. Zelfs in zogenoemde wilde tuinen kunnen tuiniers het zelden laten zich met de plaatsing van planten te be moeien. En wat is tuinieren ook anders, dan jezelf intensief en dwingend met planten bemoei en? Een spectaculaire combinatie is die van de Papaver commuta tum en de Eryngium giganteum. Die laatste is een zilverbladige kruisdistel en ook zo'n plant - tweejarig in dit geval - die je maar eenmaal in je leven hoeft te zaaien. De zilveren kruisdistel en de bloedrode klaproos halen het beste in elkaar naar boven. Romke van de Kaa Porseleinen beeldjes van Bentasia. Eeuwenoud hout in modem ontwerp TreeTrunkTables verwerkt hout dat meer dan 35.000 jaar oud is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29