Penthouse Veldzigt Je komt bij de mensen thuis 5*31, 4460 AA Goes. y\ aterdag 27 september 2003 W3 i Oud hout in modern ontwerp Stand Wroeten l WOON wtentie-exploitatie: j pn Midden-Zeeland: 0113-315520; tl0ws-Vlaanderen: 0114-372770; Lnaal: 020-4562500. JJe; 0113-315680 redactie@ pzc. n I en huis et rondom een terras Vanaf het dakterras van hun Middelburgse pent house is net het topje van de Vlissingse Sardijntoren te zien. En, heel af en toe zien Leo (52) en Leny (53) Hoog stad een fors containerschip voorbij varen. Aan de andere kant van het terras steken de Lange Jan en de toren van het stadhuis boven de bomen uit. „We zitten bijna altijd hier", zegt het echtpaar eensgezind. De glazen balus trade zorgt ervoor dat ze al tijd zicht hebben op het om ringende groen. „De locatie is perfect. En toch gaan we weg", vertelt Leo. „Dat is mijn onrust." Hun 'wooncarrière' begon in Hank bij de Biesbosch. De eerste koopwoning was een doorzonwoning. Na twee jaar verhuisde het echtpaar naaf een geschakeld landhuis in Made. In 1988 bouwde Leo zelf een semi- bungalow en een bedrijfsruimte voor zijn onderneming in elek tronica. Tot zijn bedrijf te groot werd en nieuwbouw gepleegd moest worden op een bedrijven terrein in Oosterhout. De bun galow werd te groot. „Inmiddels woonden we ook al in een huur woning in Oosterhout. We zijn nooit echt honkvast geweest." Rust zochten en vonden Leo en Leny in Zeeland, nu ruim drie jaar geleden. De provincie was geen onbekend terrein voor het oorspronkelijk uit de Randstad afkomstige echtpaar. Vele va kanties werden doorgebracht in Zeeland en de tante van Leo woonde in Grijpskerke. „Op een gegeven moment hebben we een woning gezocht langs de hele Zeeuwse kust. We wilden onze spaarzame, vrije uurtjes in vrij heid doorbrengen. Zeeland straalt rust uit.Leny vult daar Leo en Leny Hoogstad: „De locatie is perfect" bij aan dat vooral het water een enorme aantrekkingskracht uitoefent. „We wilden bewust naar Zeeland." Via een advertentie in het wo- ningkrantje voor Midden-Zee land, waarop het echtpaar zich abonneerde, viel het oog op het nieuw te bouwen appartemen tencomplex De Hemelboom in de wijk Veldzigt, ontworpen door architect Rob Langeslag van Inbo Architecten uit Eind hoven. Het penthouse aan de Si mon van Beaumontstraat werd gekocht vanaf de bouwteke ning. „Als je niet van een teke ning koopt, koop je nooit een penthouse", weet Leo. „Anders zijn penthouses meteen ver kocht. Een vlakke tekening moet je in perspectief kunnen zien. Ik kan daar doorheen kij ken. Je kunt, als je van tekening koopt, een huis meer naar je ei gen wens inrichten. Maar als het huis klaar is, zijn er altijd din gen die anders zijn dan je had gedacht. Mijn ervaring in Zee land is dat mensen het moeilijk vinden om een huis van een te kening te kopen. Mensen in Zee land kopen op zicht als het huis al klaar is. Toen het apparte mentencomplex klaar was - en we de boel aan het afwerken waren - kwamen heel veel men sen langs die ons huis graag wil den kopen." Het echtpaar viel voor de be reikbaarheid vanaf de rijksweg, het vlakbij gelegen treinstation en de Middelburgse binnenstad én het uitzicht, hoewel dat op de tekening uiteraard niet te zien was. „Je moet je dat uitzicht voor de geest zien te halen. Toen de eerste vloeren erin lagen, ben ik meteen wezen kijken. Stel dat het uitzicht teleurstellend was geweest, dan had ik ons pent house meteen kunnen verko pen. Toen wij ons huis kochten, wilde iedereen een penthouse. De markt is vrij klein. In Zee land is maar een beperkt aantal penthouses te vinden. Tegen woordig noemt iedereen een ap partement op de bovenste ver Lichtkoepels in de keuken, de hal en de badkamer zorgen ervoor dat het penthouse baadt in het daglicht. dieping een penthouse. In mijn beleving is een penthouse een huis waar je rondom een terras hebt", vindt Leo. „We hebben ook het bestemmingsplan goed bekeken of er iets kon verande ren in je uitzicht. Veel mensen vergeten dat. Dit penthouse is geen impulsieve aankoop ge weest. De aankoop was wel overwogen." Ook de veiligheid en de privacy speelden een grote rol. Het ap partementencomplex is bevei ligd door middel van een geslo ten systeem. Toegang is alleen mogelijk via een videosysteem. In de parkeergarage is een afge sloten box te vinden. „We von den en vinden dat een pluspunt. Je kunt via de box intern naar je appartement." Met op stand wonen, heeft een penthouse volgens het echtpaar Hoogstad niets te maken. „Dat past echt niet bij ons", vindt Leo. „Ik heb deze week nog de muren bij iemand staan sauzen. Als je op stand woont, laat je dat doen. Misschien klopt het beeld wel dat anderen hebben van een penthouse, maar wij passen ab soluut niet in dat beeld. Ik wil daar ook niet inpassen. Wij wil den geen bovenburen en een ex tra slaapkamer. Dit huis heeft drie slaapkamers, twee badka mers. Wij hadden een extra ka mer nodig voor ons kantoor. Andere appartementen waren gewoon te klein." Een tuin wilde het echtpaar niet (meer). Aanvankelijk hadden ze een optie op een bungalow in Veldzigt met 1700 vierkante meter grond. „We zagen dat echt niet meer zitten. We hadden het daarvoor met ons bedrijf veel te druk", herinnert Leny zich. foto's Ruben Oreel Het echtpaar kwam via via in contact met binnenhuisarehi- tecte Francine Broos. „Mensen denken dat een binnenhuisar chitect veel geld kost, maar voor wat zo iemand voor je kan doen, is het het geld dubbel en dwars waard." Broos maakte een fy sieke scheiding tussen het woon- en eetgedeelte door een open haard te plaatsen in het midden van de tachtig vierkan te meter woonoppervlakte. Ook zorgde zij voor een lichtplan, kwam zij met het idee voor een garderobenis in de grote slaap kamer en koos Broos samen met het echtpaar de meubels uit. Lichtkoepels in de keuken, de hal en de badkamer zorgen er voor dat het penthouse baadt in het daglicht. Gezondheidsredenen dwongen het echtpaar de onderneming te verkopen. Het penthouse staat nu acht weken te koop. „We hebben veel meer vrije tijd ge kregen, waardoor je andere din gen kunt gaan doen. Je gaat je leven anders inrichten en inde len. Je kunt bijvoorbeeld gaan reizen. Wij hebben besloten om toch maar weer een grondge bonden woning te zoeken. We zoeken van Schouwen-Duive- land tot Walcheren. We hebben hier niks te doen." Vooral Leny mist het wroeten in de aarde. „Ik mis écht een tuin. In Oosterhout was ik ook altijd aan de gang. Ik wil hier ook weer iets opbou wen. Met die p(aar plantenbak ken op het terras, ben ik zo klaar. Een plantenbak is te wei nig tuinJe doet in de winter wat andere plantjes erin en je bent klaar." Hun nieuwe huis komt 'ergens' in Zeeland te staan. Met veel groen rondom en buren zo ver mogelijk weg. „We zijn niet mensenschuw", zegt Leny, „maar als je hier hebt gewoond, met zo veel vrijheid en uitzicht, dan wil je niets anders meer." Spijt van hun penthouse hebben ze geen seconde (gehad). „We gaan niet weg, omdat we hier onprettig wonen", vertelt Leo. „Als we ons huis niet kunnen verkopen is het ook geen punt. Je moet er wat meer voor doen om je huis te verkopen, maar voor elk huis is een markt te vin den." Of hun nieuwe stekje hét droomhuis wordt is nog maar de vraag. „Je stelt je eisen steeds weer bij", denkt Leo. „Of je je droomhuis vindt, weet je nooit zeker. Mijn ouders zijn twaalf keer verhuisd. Wij nog maar zes keer." Ab van der Sluis to de serie woonberoepen wat wekelijks een beroep °P het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van ducadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of lazenwasser. Vandaag: de schoorsteenveger. toto Dirk-Jan Gjeltema Naam: Rinus Eckhardt (52) Woonplaats: Hansweert Beroep: schoorsteenveger Belangrijkste gereedschap: borstel Rinus Eckhardt is geen geboren schoorsteenve ger. Hij heeft zichzelf het vak geleerd omdat het een goede combinatie vormde met de rest van zijn werkzaamheden. Rinus begon in 1988 een gas- en watertechnisch bedrijf waar hij CV's en gasketels repareert en installeert. Steeds vaker gebeurde het dat hij een gaskachel schoonmaakte maar nog niet terug hoefde te zetten, omdat de schoorsteenveger een dag later zou komen. Op den duur vroegen klanten hem of hij niet gelijk even de schoorsteen kon schoonmaken. Net in die tijd las Eckhardt kreeg brief van de Algemene Schoorsteenvegers Patroons Bond (ASPB) die voor zijn opa bestemd was. Zijn opa, een smid wiens smederij Rinus een tijd had overgenomen, bleek ook schoorsteenveger te zijn geweest. Dat vond Rinus zo grappig dat hij besloot om cursus sen te volgen zodat ook hij schoorstenen kon gaan vegen. Hoewel Rinus niet alleen maar schoorste nen wil vegen, vind hij het het vak leuk als afwis seling op zijn andere klusjes. „Het is een mooi be roep, ik heb het overal en altijd naar m'n zin. Je komt bij de mensen thuis en maakt gezellig een praatje. En ze zijn altijd blij als de jaarlijkse schoorsteenbeurt erop zit." In tegenstelling tot wat veel mensen denken, wordt je van het schoorsteenvegen niet zo vies. Schoorsteenvegers kruipen ook niet in een schoorsteen, maar staan boven op het dak en gaan dan met een zware kogel en een borstel heen en weer in de schoorsteen. Een andere mogelijkheid is de schoorsteen vanaf beneden schoon maken. In dat geval verlengt de schoorsteenveger een stok met een borstel, ook wel ster genaamd, tot een aantal meter waardoor hij in de schoorsteen kan komen. Echt in het rookkanaal staan hoeft dus niet. Klanten hoeven ook niet bang te zijn voor een vieze huiskamer, want een beetje schoorsteenve ger maakt geen troep. „Ik zet een speciale stofzui ger aan onder de schoorsteen als ik begin en daar rondom hang ik doeken zodat er geen stof en roet in de kamer komt." Schoorsteenvegers zijn er niet alleen voor het roet, maar ook voor de kraaiennesten die vaak tot drie meter in de schoorsteen kunnen zitten. „Ik zie wel eens dode vogeltjes zoals mussen liggen. Want als die in de schoorsteen belanden, komen ze er niet uit. Maar die kraaien, die gaan langs de muur gewoon terug naar boven. Die bouwen gewoon nesten op die dode vogeltjes. Met de winter voor de deur worden Eckhardts werkdagen langer, 's Zomers is het met schoor steenveegklusjes rustiger dan in de herfstperiode. Mensen willen rond deze tijd snel hun schoorsteen weer schoon hebben voor de winter zodat ze met een gerust hart kunnen stoken. Hoewel de jaar lijkse schoonmaakbeurt geen volledige garantie is tegen bijvoorbeeld een schoorsteenbrand, is het wel de enige garantie dat een verzekeraar uitbe taald. Eckhardt zelf is met zijn werk ook verze kerd via de ASPB. „Er kan soms wel iets fout gaan, en als je als beunhaas bijvoorbeeld niet ver zekerd bent, kun je zelf de aangerichte schade vergoeden." Er is maar één keer iets fout gegaan tijdens een klus. Eckhardt stond op het dak van een huis met de schoorsteen beneden afgedekt en de stofzuiger aan. Maar in de stofzuiger bleek een gat te zitten, waardoor er allemaal kleine stukjes roet de kamer in werden geblazen. „Maar in plaats van dat het echtpaar even een gil geeft zo dat ik gelijk stop, zie ik als ik beneden ben en door het raam kijk mevrouw met de kruimeldief door de kamer springen." Ilona Vette

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27