PZC Je moet sterk zijn om hier te wonen Zo'n man als André Hazes krijg je echt niet kapot 24 Vijfentwintig jaar Blijf van m'n Lijf in provincie Zeeland Society volgens Barbara Plugge zaterdag 27 september 2003 Verbloemen Ultieme straf Slavernij Prietpraat Onzin En daar stond ik met twee kinde ren, zwanger van de derde en niet wetend wat me te wachten stond. Maar ik dacht: erger dan thuis kan het nergens zijn en ik zette door. Bij de aangegeven telefooncel belde ik naar Blijf dat we er waren en de vrouwen kwamen ons halen. Het fragment komt uit het boekje Een vrouw, een kind en een vuil niszak en zet haarscherp de scène neer die ieder bij op het netvlies verschijnt bij het horen van de naam Blijf van m'n Lijf. Het staat in het boekje dat Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland uitgaf ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan dit jaar. Het boekje bevat dertien verhalen en gedichten van vrouwen die schuchter, zakelijk of on geremd vertellen van ontreddering, angst en wilskracht. De tekeningen van kinderen schrijnen soms: door de woede die ze zagen, het gemis van pa pa. Maar in de hoekjes schijnen zon netjes: mama knapt op, het leven wordt leuker en Samir van negen schrijft ongelovig bij zijn zelfportret: Ik ben tof? De schrijfsters zitten nog middenin hun persoonlijke chaos in een Blijf- huis of hebben een nieuw bestaan met baan en huis gevonden. Eensgezind roepen zij hun lotgenoten toe: doe het ook. Esther, de moeder uit het frag ment, besluit: „Het gaat echt goed met ons In 25 jaar vluchtten 1809 vrouwen naar het Zeeuwse Blijfhuis. Ze brach ten 2329 kinderen mee. De vrouwen kwamen uit het hele land, behalve uit Zeeland. Zeeuwse 'vluchtelingen' krijgen onderdak bij een van de ande re 22 Blijfhuizen in Nederland, verder weg van hun belagers. Als er plek is. Tot en met de negende maand van dit jaar moest het Zeeuwse Blijf van m'n Lijfhuis al 83 procent van de verzoe ken om plaats afwijzen. Dat betekent 234 van de 268 keer 'nee'. „Het is altijd weer een schok die cijfers te zien," mompelt Marianne. Hoewel ze één van de langstdienende medewerksters van Blijf van mijn Lijf in Zeeland is, kan ze er niet aan wen nen. Toch had de stichting nooit eerder zoveel plaats: voor zestien vrouwen en hun kinderen. Veertien beroepskrachten houden de vier hui zen en het kantoor draaiende en hel pen de vrouwen overeind. Daarmee was in 2002 ruim 620.000 euro ge moeid. Wonder boven wonder laat het bezuinigingskabinet het Blijf budget komende jaren groeien tot acht ton. Het extra geld gaat echter niet naar nieuwe bedden. „Dat zijn slechts druppels op de gloeiende plaat. We werken liever hard aan de bestrijding van mishandeling. Dat moet de we reld uit." Blijf van m'n Lijf is niet langer 'dat huis waar vrouwen mannen haten', vindt Marianne. „Het werd vroeger snel in het extreme getrokken. Nu hoor je dat niet meer zo vaak. Hoewel, de vraag die altijd komt als ik lezingen geef is waarom we geen mannen op vangen; vrouwen mishandelen toch ook? Dat is zo: twee procent van de da ders is vrouw. Als mannen behoefte hadden aan een Blijfhuis, was dat er allang. Wij hebben onze handen meer dan vol. Eén op de vijf vrouwen krijgt te maken met mishandeling. Elk jaar worden in Nederland zestig tot zeven tig vrouwen vermoord in huiselijke kring. Maar de maatschappelijke ver ontwaardiging blijft uit. Onbegrijpe lijk. Het past blijkbaar niet in het beeld dat mensen van de Nederlandse samenleving hebben. Vrouwen zijn ook meesteressen in het verbloemen." Eenvoudig afgekort tot 'Blijf' is het vluchthUis een vanzelfsprekend, hoe wel verstopt stukje van de samenle ving geworden. Een hoekje met een cordon van geheimhouding. Dat is es- sentiëel in de hulp die Blijf biedt: het is de enige garantie dat het geweld de Eén op de vijf vrouwen krijgt te maken met mishandeling. foto Mechteld Jansen vrouwen niet achterhaalt. Of de me dewerkers. „Je ontwikkelt een soort radar voor vreemde zaken als je op de fiets stapt. Maar thuis gaat de knop om", zegt Jantine, Marianne's collega. Bewoonsters mogen wel contacten buitenshuis onderhouden, maar nooit meenemen. Kinderen zien hun vaders met bezoekregelingen via advocaten, gaan op school en spelen bij vriendjes. „Kinderen kunnen dat heel goed, die geheimhouding," merkt Jantine. Ze zijn in 25 jaar steeds jonger gewor den, de vrouwen van Blijf. Ze pikken het eerder niet meer. Durfden vrou wen in de jaren tachtig zich pas los te maken als de kinderen het huis uit wa ren of wanneer die ook slachtoffer dreigden te worden, nu is de komst van een kind soms reden om te vluch ten. „Er zijn hier de afgelopen jaren veel baby's geboren." Ook de politie pikt het niet meer. Was vroeger de echtelijke twist vooral een tijdrovende, vervelende en gecompli ceerde overlastmelding, nu kan de po litie zelf ingrijpen als het te gortig wordt. Al doet het slachtoffer geen aangifte. Vervolging blijft wel afhan kelijk van Justitie. Maar ondanks de torenhoge werklast bij parketten van het Openbaar Ministerie lijken mis handelingszaken vaker tot veroorde lingen te leiden. De ultieme straf, de dader die het huis uitgezet wordt, moet nog door het parlement be krachtigd worden. Marianne twijfelt of die wet zoden aan de dijk zet. „Zo'n vrouw hoeft het dagelijks leven met haar kinderen niet los te laten, maar is wel erg kwetsbaar voor wraak." Voor het gros van de vrouwen die echt loskomen van het geweld thuis, bete kent een vlucht naar Blijf helemaal opnieuw beginnen. „Vrouwen die hier komen hebben een enorme veer kracht. Je moet zó sterk zijn om hier te wonen. Het is hier geen vakantie oord", benadrukt Marianne. Een slaapkamer met stapelbedden vormt de enige eigen plek. De rest van het Blijfhuis wordt gedeeld met drie tot negen anderen en hun gezinnen. De vrouwen houden hun eigen kamer schoon, nemen de telefoon aan en ver welkomen nieuwkomers. Maria, die na een dertigjarig huwelijk vluchtte voor de ziekelijke jaloezie en pesterij en van haar man, beschrijft in het boekje het verstikkende gevoel van vier maanden wonen in een Blijfhuis: „Het samenwonen met zoveel vrou wen, die hun kinderen niet of nauwe lijks de baas konden, was voor mij iets te veel van het goede." Blondie heeft het daar ook over: „Het is erg moeilijk hier moeder te zijn. Ik heb mijn zoon anders en beter leren kennen." Middelbaar en tiener, moeder en alleenstaand, gestudeerd en onge schoold; zó'n mengelmoes van karak ters, achtergronden, trauma's en wensen onder één dak houden lukt wonderwel, vindt Marianne. In de verplichte wekelijke huisvergadering wordt de eenheid onderhouden. Plaatsing van nieuwkomers is wikken en wegen. „Om praktische redenen moet je voldoende vrouwen in huis hebben die de Nederlandse taal machtig zijn. Vooral met slachtoffers van uithuwelijking is het lastig. Die meisjes hebben nog nauwelijks wat meegemaakt." Gemiddeld is een der de van de bewoners allochtoon. „Er komen veel vrouwen uit asielzoekers centra, jonge meiden die uitgehuwe lijkt dreigen te worden en slachtoffers van vrouwenhandel." De jonge Marokkaanse Alia landde door haar uithuwelijking naar Neder- land in een hel van slavernij, seksueel misbruik en mishandeling door haar echtgenoot en schoonouders. Drie jaar verduurde ze dat, tot ze besefte dat ze nog zo'n jaar niet zou overleven. Zonder een woord Nederlands, met enkel haar paspoort vluchtte ze de straat op. Het Blijfhuis was haar leer school, vindt ze. „Ik leerde op mezelf te vertrouwen, mijn grenzen aan te ge ven en ik leerde ook op eigen benen te staan." En ze ontdekte dat ze creatie ve talenten had door de activiteiten in het Blijfhuis. Belangrijk is de training in weerbaarheid. „Als je elke dag ge hoord hebt dat je een stomme koe bent, is dat een eind weg," weet Mari anne. „Als je tot scheiding besluit moet je voor zo'n rechtbank verschij nen. Met rollenspelen bereiden we vrouwen voor op wat ze kunnen ver wachten. Soms gaat zo'n vrouw toch helemaal onderuit. Daarmee is ze dus niet zwak. Wat telt, is dat ze het ge daan heeft. Ze heeft zich niet weg la ten jagen." Niet iedereen is welkom in het Blijf huis. Zoals vrouwen met verslavingen aan drugs, gokken en alcohol, 'al wordt er best eens een glaasje wijn ge dronken, samen.' Zonen van zestien komen er ook niet in: die worden al te groot voor de frêle rust van de be woonsters. Voor vrouwen die inten sieve psychiatrische of lichamelijke verzorging nodig hebben, heeft Blijf de voorzieningen niet. Wel is er sa menwerking met Emergis en de psy chiatrische afdeling van het zieken huis voor ambulante ondersteuning. Van de zestig bewoonsters per jaar keert een twintigtal toch terug naar hun partner. Blijf Zeeland veroordeelt hen geenszins. „Veel vrouwen willen thuis niet weg, ze willen dat het ge weld stopt. Ze hopen dat hij zijn lesje geleerd heeft. Ze zwichten voor het welzijn van het gezin", legt Jantine uit. Vooral vrouwen die plompverlo ren met een tasje voor de deur staan, gaan terug, leert de praktijk. Vrouwen die hun vlucht hebben voorbereid, zijn eerder 'blijvertjes'. Steeds geldt: ,De liefde is niet opeens weg. En voor al als je luxe gewend was valt het le ven van een uitkering tegen. Maar je kan altijd terugkomen. Al is het drie keer." Vrouwenmishandeling is in 25 jaar Blijf overheidszaak geworden. Onder de titel De Vrijblijvendheid Voorbij werken Zeeuwse instanties sinds vier jaar samen aan betere bemoeienis met huiselijk geweld. Daderhulpverle ning is daar belangrij k onderdeel van. Via het provinciale project Let op de Kleintjes buigt Bureau Jeugdzorg zich over de talrijke kinderen van de vrouwen in Blijf. Meest jonger dan twaalf hebben die dingen meege maakt, die een kind niet ongeschon den laten. Het project brengt kinderen bij dat geweld in huis niet normaal is en leert ze over hun gevoelens te pra ten. Het is de hoop van de toekomst, zegt Marianne „De ervaring leert dat kinderen die opgroeien met geweld thuis, zelf vaak slachtoffer of dader worden. Het is van het hoogste belang dat die cirkel doorbroken wordt." Zoals Alex in het boekje schrijft: „Ik heb het ook voor mijn kind gedaan. Had mijn moeder vroeger ook maar die stap gezet." Claudia Sondervan Of het léég is wat ze doet? „Héél leeg, maar ook héél erg leuk." Barbara Plug ge loopt voor weekblad Privé al meer dan 2 7 jaar feesten en partijen af en duikt daar naast enthousiast in het privé-leven van be kende Nederlanders. „Nee, een privé-leven heb ik zelf nauwelijks. Ik ben veel te druk met mijn werk", zegt de 55-jarige in Dren the woonachtige journaliste. Deze week presenteerde Plugge in het Am sterdamse restaurant Le Garage haar eerste boek: Van glitter naar glamour, wegwijs in het societyleven. „Ik heb het mooiste vak van de wereld", zegt ze. „Ik schrijf verhalen, ik reis en zie de hele wereld. Ik voel me als een vis in het water. Ik ontmoet veel interes sante mensen. Ik kom natuurlijk veel feest nummers tegen, maar ook mensen die écht wat te vertellen hebben." Op het gebied van glamourfeesten - die zij beschrijft in de rubriek Society - is er de af gelopen kwart eeuw veel veranderd, meent Plugge. „In mijn begintijd speelden die feesten zich tussen de schuifdeuren af. Men sen kwamen in spijkerbroeken en dikke truien. Als er een première was, gingen de genodigden er rechtstreeks vanuit hun werk naar toe in hun werkkloffie. In de VS ver bonden ze als eerste feestjes aan premières, met mooie en feestelijke kleding. Die trend is overgewaaid naar Europa. Hoewel er nu weer een rare trend aan het ontstaan is, na melijk zo vies mogelijk naar premières gaan. Sommige soapies hebben daar een handje van, is mij opgevallen." Plugge zit na al die jaren middenin 'het we reldje'. „En dat kan soms ook behoorlijk lastig zijn. Met vele bekende Nederlanders ben ik bevriend, met sommige zelfs zéér be vriend. Ik kom bij ze thuis. Er ontstaan wel eens problemen als ik iets hoor dat niet be kend mag worden. Zeg maar dat ik dan in gewetensnood kom te verkeren. Maar dan praat ik op ze in, en zeg ze: 'Vertel het nou maar, het lekt toch wel uit'. Bij een grote onthulling vertel ik ze: 'Ja luister eens, ik ben wél journaliste hoor. Ik moét hier iets mee doen.' Gelukkig weet ik ze altijd wel over de streep te trekken." Plugge, een van de eerste verslaggeefsters van Privé, haat naar eigen zeggen de bena ming 'roddeljournalistiek'. „Onthulling- journalistiek is het, of entertainment jour nalistiek. Roddel is onware prietpraat. Zo onthulden wij bijvoorbeeld dat RTL's Ba chelor helemaal niet die brave jongen is die hij pretendeert te zijn. Hij roept dat hij bijna nooit vriendinnetjes heeft gehad. Nou, het tegendeel is waar. Het blijkt dat vriendinne- Barbara Plugge: „Laat die artiesten niet zeuren dat ze hinderlijk worden gevolgd." foto Frans van Zijst/GPD tjes bij hem heel snel konden opzouten. Op grijp me goed, maar doe dan niet alsof je een onze oproep om iets over hem te vertellen, soort heilige bent. Kijk, dat is onthulling hebben we talloze foto's ontvangen. Hij nam journalistiek. deel aan orgieën. Dat mag van mij hoor, be- Zulke 'onthullingjournalistiek' wordt vaak beschouwd als respectloos op het gebied van privacy. „Absoluut onzin", reageert de roddelkeizerin als door een wesp gestoken. „Je ziet nu toch ook dat het NOS-Journaal en zogenaamde kwaliteitskranten als NRC Handelsblad en de Volkskrant zich op Maxima hebben geworpen? Wie bekende Nederlander is of wil zijn, staat in de schijn werpers. En wie a zegt, moet ook b zeggen. Neem van mij aan dat bijna iedereen mee werkt. Vergeet niet dat de sterren ons nódig hebben. Hoe populairder, hoe meer kijkers. Wij dragen bij aan die populariteit. Dus laat die artiesten niet zeuren dat ze hinderlijk worden gevolgd. Ze weten dat ze meer sta tus krijgen als ze met ons meewerken. Een heel slecht voorbeeld vormen Wendy en Xander. Ze stonden altijd klaar voor een praatje, maar toen hun voorgenomen huwe lijk niet doorging, gaven ze niet thuis. Toen heeft Xander zelfs nog een fotograaf een klap gegeven. Kijk, zo werkt dat niet." „Dat verhaal dat wij huwelijken kapot ma ken: onzin. Wij schrijven over huwelijken die kapot gaan of al zijn. Wij schrijven geen huwelijken kapot. We zijn heel zorgvuldig. Wij kunnen ook geen mensen kapot maken. Je kunt bij wijze van spreken dagelijks over André Hazes schrijven en daarbij de meest verschrikkelijk foto's plaatsen, maar die man krijg je echt niet kapot. Mensen met ta lent krijg je namelijk niet stuk. We hebben ook wel eens foto's toegestuurd gekregen van een bekende tv-persoonlijkheid®11 nig op de Vogeltjesmarkt in Antwerpen met een dame die niet zijn vrouw was we hem confronteerden met de foto s. kende hij woedend en zei dat hetz ndoe was. Later gaf hij toe dat hij eenvrien® had. Maar hij vroeg ons niet te omdat zijn vrouw een hersentumorna zo'n avontuurtje zei hij energie te knjge- Als het bekend zou worden, zou dat een ramp zijn voor zijn vrouw. Toen hebben niet gepubliceerd." Party's, je kunt Barbara Plugge ervoor wakker maken. Maar 'onthuUingjou»®- tiek' bedrijft ze net zo graag. „Ik was e ste die meldde dat Harry Mens naasW huwelijk al jaren een vriendin haden kleine kinderen. Hij belde mij een keer p- zei: 'We moeten lunchen. Ik heb een e rijke mededeling voor je.' Ik heb^aar mooi verhaal van gemaakt. Ikheboo gebreid met Nina Brink gepraat. .Ik belde .rachtigffi haar toen ze vijftig werd. Is een p: emotioneel verhaal geworden. Daar heel trots opDan hoor ik van lezers een verhaal zeg.' Dan glunder ik. Wa doe ik het allemaal voor." Jan van Stipriaan Luiscnfl hcts"' Van Glitter naar glamour, wegwijs»1 cietyleven, door Barbara Plugge- 18 BZZToH. Prijs: 12,50 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24