PZC wind en weer Oud worden betekent voor mij echt de hel RUDEN RIEMENS Henk Westbroek zaterdag 27 september 2003 o R '■Élli Ouders Gemis O Henk Westbroek (51) wil niet als een varken in de stront door zijn eigen verleden rollen. „Leven is vooruit kij ken." Dat hij weg moest bij Radio 3FM is 'jammer maar na twintig jaar toch niet zo gek'. Van politiek heeft hij de buik vol, van zingen niet. De man die 'altijd al 68 jaar is geweest', staat vol gende week 25 jaar op de planken. „Ik word nu echt oud, en dat is de hel." Westbroek: ,,Ik heb een pistool tegen mijn hoofd gehad. Onze kat is opge hangen aan een boom in de tuin met een spijker door z'n lijf waaraan een briefje zat: 'Jij bent de volgende'. Mijn dochtertje heeft dat als eerste gezien. Nog nooit in mijn leven ben ik zo vaak en zo intensief bedreigd. Het begon op de dag dat Pim Fortuyn lijsttrek ker werd van Leefbaar Nederland en het eindigde op de dag dat hij mede door mij de partij moest verlaten. Daarna ben ik niet één keer meer bedreigd. Maar toen had ik er allang genoeg van. Ik geef mijn nederlaag grif toe: ik had er nooit aan moeten begin nen. Al die bedreigingen, al die ellende, dat is het me niet waard. Kijk, als ik iemand een sukkel noem en er staat in de krant: 'Scheid kanon Westbroek is weer bezig', dan kan ik daar wel tegen, ook al slaat het doorgaans nergens op. Maar als je leven bedreigd wordt, als je gezin gevaar loopt, dan ben ik weg. Ik ben gezwicht voor terreur. Met volle overtuiging. En ik heb er geen minuut spijt van gehad. Fortuynkoner wel tegen, maar bij Leefbaar Nederland hebben we wel altijd gezorgd voor een goede beveiliging. Hij vond dat niet nodig, maar wij wel, ook al kostte het een hoop geld. Als hij bij ons was gebleven, was hij niet vermoord. Dat is wel zeker. Dat LPF-tuig van de richel had er geen geld voor, die lui hebben dat allemaal uitgege ven aan declaraties van honderdduizenden euro's. Allemaal zogenaamde idealisten, die de partijkas helemaal hebben leeggeroofd. Ik had nog tegen Fortuyn gezegd: 'Begin geen eigen partij, anders gebeurt er een on geluk'. Wij zijn altijd goede vrienden gebleven, tot de dag van zijn dood. Al zat die hele politiek me toen al tot hier. Je komt er niet doorheen, je kunt het niet veranderen. Al die ambte naartjes die zichzelf in stand zitten te hou den met rapporten, plannetjes, overleggen en vergaderingen waarin ze hun eigen on misbaarheid willen aantonen. Je ziet dat er steeds meer beleidsmedewerkers komen die meer dan een ton aan euro's per jaar opstrij ken. Politici houden de schijn op dat ze be ter zijn, maar dat zijn ze niet. Ze hebben ook hun belangetjes, ook hen gaat het om het vergaren van posities. Ze denken dat bur gers dat niet doorhebben, maar dan vergis sen ze zich lelijk. Kijk eens naar de peilingen waarin het vertrouwen in politici wordt ge meten. Niemand haalt daar nog een vol doende. Niemand. Politiek is net zo erg als je in je slechtste mo menten denkt. Ik had altijd een hoge pet op van Jan Marijnissen, niet vanwege zijn ideeën, maar hij sprak me aan. Zie ik pas in een tv-documentaire dat hij met de mensen onder hem omgaat alsof het honden zijn. Wat een maoïst. Verschrikkelijk. In diezelf de documentaire zegt een CDA'er zonder schaamte dat hij alle brieven van mensen die een probleem hebben in de prullenbak gooit en alleen een uitnodiging vasthoudt. Leefbaar Nederland is volkomen terecht af gestraft met nul zetels. Ik schaam me dood dat ze met zo'n idioot van een Ratelband kwamen aanzetten. Die partij is mijn kind, maar ik heb het voor galg en rad zien op groeien en ik schaam me echt dat ik daaraan heb 'meegewerkt'. Ik ben niet verzuurd, niet gefrustreerd. Ik wil geen zeurkous worden. Ik heb ook een anekdote-trommel, maar daar ga ik niet uit putten. Als je wilt leven, moet je niet als een varken in de stront door je eigen verleden rollen. Ik wil vooruitkij ken, altijd met iets bezig zijn. Op mijn sterf bed zal ik nog aan een opera beginnen, of een musical, over Marco van Basten of zo. Nu maak ik een programma voor de regio nale omroep Utrecht. Soort Van Gewest tot Gewest. Ik ga op mijn manier elke week een dagje naar een dorp toe, beetje vrijbeetje leuk. Dat ik weg moest bij Radio 3FM vind ik jam mer, maar geen ramp. Ik ben altijd netjes behandeld door de Vara. Het is waar, het laatste jaar had ik een chef die nooit een woord met me heeft gewisseld. Dat is niet zo aangenaam, maar ik ben een prof, ik doe mijn werk. Hij vond dat ik nu toch eens plaats moest maken voor iemand die meer aansluit bij de jeugd. Dat vind ik niet zo gek. Ik heb het twintig jaar gedaan, dat is toch ei genlijk absurd. Dat zijn twee generaties en dat voor een jeugdzender. Dan is het logisch dat iemand een keer zegt: 'Het is tijd voor een ander'. Ik heb niet zo'n wild leven geleid. Ik heb wel graag af en toe een wietje gerookt, nu ook nog wel eens. Maar ik heb nooit zo achter de vrouwen aan gezeten. Ik ben altijd vrij ge lukkig geweest, heb al snel de vrouw ont moet met wie ik nog altijd samenleef. We zijn ruim 35 jaar bij elkaar. Ik had beloofd dat als we dat zouden halen, ik een liedje vóórhaar zou schrijven. Dat is Zelfs je naam is mooi geworden. Als we elkaar vijftig jaar kennen, gaan we trouwen. Wij hebben geen praatrelatie, daar word je zo moe van. We kunnen zwijgend naast elkaar zitten en het geweldig naar ons zin hebben met z'n twee- en. Ik ben een sociaal mens, ik zit graag in de kroeg, maak graag een babbeltje, maar stil te is ook mooi. Als ik werk, gaat de deur dicht en zet mijn dochter de nieuwe Iglesias een tandje zachter. Ik wilde nooit kinderen. Ik had altijd die chique neerbuigendheid van drs. P: 'Kinde ren zijn leuk, vooral als ze weggaan'. Mijn vriendin wilde ook geen kinderen, maar toen ze een eind in de dertig was, veranderde ze van mening en stelde mij voor de keus: 'Als jij niet wilt, zoek ik een andere pappa'. Kwam ik met een compromis: 'Ikbevader je, al ik zie mezelf niet als vader. Maar ik beloof je, als het niks voor mij is, houdt onze relatie weliswaar op, maar zal het kind nooit een dubbeltje te kort komen'. Mijn vriendin was nog geen drie maanden zwanger en ik zat al een kinderboek te schrijven. Ik ben ogenblikkelijk minder gaan werken toen mijn dochter geboren werd. Je krijgt maar één kans om samen ouder te worden. Toen ze in de wieg lag en ik niets hoorde, toer zat ik na afloop aan de bar. naar horloges van mensen en de mandie naast mij zat had een zogeheten cricket!® logeom. Ik zeg: 'Sorry,ik zoek geen con" maar dat is een apart horloge'. Zegtdieii»!^. 'Henk, tussen haakjes, wij zijn volle broeit Blijken wij dezelfde biologische vaderen moeder te hebben. terha; Henk Westbroek: „Ik wil geen zeurkous worden." foto Cees Zorn/GPD hield ik een spiegeltje boven haar gezicht om te zien of ze nog wel ademde. Als ik maar één snotje zag, zat ik al met haar in het zie kenhuis. Ik kan het op geen enkele manier beredeneren, maar met mijn dochter heb ik zoiets van: 'De hele wereld kan doodvallen, letterlijk, maar aan jou komen ze niet'. Het is een pittige tante, schijnt ze een beetje van mij te hebben." „Mijn dochter is nu veertien en toen ik zo oud was hoorde ik dat mijn ouders niet mijn echte ouders waren. Daar ben ik een tijdje van in de war geweest. Ik ben opgegroeid in een arbeidersgezin, mijn vader was machi nebankwerker en in zijn vrije tijd een beetje uitvinder. Mijn moeder vouwde inlegbladen voor het modeblad Ariadne. Het waren ont zettend lieve, leuke ouders. Op een dag komt mijn lievelingstante op visite en die vertelt dat zij eigenlijk mijn moeder is. Ze had mij afgestaan aan haar zus. Mijn biolo gische moeder is in de oorlog letterlijk Rot terdam uitgebombardeerd. Een kind dood, haar man als dood opgegeven. Zes jaar later staat die man ineens voor de deur, hij had in een Jappenkamp gezeten. Toen had ze al een andere man. Mijn moeder moest kiezen met wie ze getrouwd wilde zijn. Dat is een on menselijke keuze en ze sprak de historische woorden: 'Dan wil ik met geen van twee ge trouwd zijn'. Daarna is ze een beetje losge slagen en heeft ze een tijd een druk erotisch leven geleid, euh, ja, laat ik het zo maar noe men. Twee jaar geleden tijdens een theater- „Mijn vader was voorzover ik weet een® boer uit Utrecht. Ik heb hem nooit gekend en dat vind ik geen gemis. De ouders die® hebben opgevoed beschouw ik nog altijd» mijn echte ouders, en ik heb tot hun dood r veel van ze gehouden. Ook met mijnbiolog sche moeder heb ik een goede relatie geW en ook van haar heb ik veel gehouden. Des gelopen tien jaar zijn mijn drie ouders do» gegaan en dat heeft me veel pijn gedaan, heb er ook liedjes overgeschreven. Mijd™ logische moeder was uiteindelijk toch» getrouwd, met een kapper. Bij zijn dood rand kwam er helemaal niemand. Mijn moeaer zei bij zijn graf: 'Het was een saaie man, maar een goeie man'Dat is toch versct®' Baak kelijk, je doet je hele leven geen vliegk«< en dan komt er niemand naar je begraie Dat vind ik een angstbeeld. Arjo De dood, ouder worden, vind ik so®ies0 mie a hel. Als twintiger schreef ik al beschouw de liedjes, zoals Is er leven op ..Waa eigenlijk altijd al een man van 68 gew BVn> Het erge van ouder worden is dat jege gen wordt om minder te drinken, omda niet meer tegen kan, maar dat de dors afneemt. Als ik de keus had zou ik heivera] zijn. De leukste cafés zijn waarion|e, ten?'1 sen komen die tot zes uur 's ochtends iVatl gaan. Maar wat heb ik er te zoekenA erger dan een ouwe hippie. Heel ll iog< ge week zondag heb ik op een feestje seec een keer doorgehaald, vijftienP®s!e^'.. "aai Maandag konden ze me de hele dag J cher, het groot vuil zetten. Ik vind ook da !aa[. vroeger beter uitzag. Als je ouder"0, p. gaat alles hangen. Valt het je niet op rial oude mensen een beetje op elkaai beg telijken?Het individuele gaat er ate Cult vind ik persoonlijk minder mooi. J ag iedereen wil oud worden, maarniem er(j het zijn." Bet:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22