0 Kwartet zet routekaart voor vrede in ijskast VS willen binnen half jaar nieuwe Iraakse grondwet herfstvakantie!!! LiiIlH:BiJtfillll,'ili;iH alle CD's 5 voor 50 euro Duitse politie rolt wereldwijd netwerk van kinderporno op nil nun lïoof met vakbeweging blijft groot ondanks toenadering IT 7° MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN ff VLISSINGEN Partners Gewonde bij steekpartij li Sluiskil Armoede onder Zanger Robert Palmer overleden Minder macht voor burgemeesters Meer geld voor ziekenhuizen Formule 1 nadert climax Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Geen herfst 246e jaargang no. 231 zaterdag 27 september 2003 losnummer 1,65 CHRYSLER JEEP HOP GO ES 858 Weinig ruimte Amerikaanse j bevolking groeit Keuze uit 51 bungalowparken, o.a. Zeeland v.a. 175,- t/m4okt'03 tegen inlevering van deze bon nog 1 gratis bij lOcd's EIMTEIVIY CD/DVD/KADOSHO? walstraat 96, Vlissingen, 0118 441552 16 J Brede opklaringen, vanmiddag een kleine kans op een buitje. Matige noordelijke „inden maxima rond 17 graden. SHOWROOM VOORDEEL CHRYSLER SEBRING CABRIO 2.7 V6 LX zwart, lederen interieur, el. kap Nieuwprijs 3 48.965,- Uw prijs 341 .999," nu financierings- of lease voordeel eff. rente 4,9% Kabinet laat eis loonstop vallen torSylvia Marmelstein OEN HAAG - Het kabinet jet af van de eis dat de takbonden voor twee jaar Je lonen moeten bevrie- !en. Minister De Geus van sociale Zaken had eerder laten weten dat zo'n loon- ,;op nodig was om de be- iuinigingen op de vut en ietprepensioen te kunnen rerzachten. IASHINGTON - In de Verenig- Staten is het aantal armen rorig jaar gestegen tot 12,1 pro- lentvande bevolking. Dat bete- kent een toename met 1,7 mil joen mensen in vergelijking met #n jaar eerder. picieelstonden vorig jaar 34,6 ijoen armen geregistreerd, zo leidde gisteren het Ameri- aanse federaal bureau voor de fcatistiek. iet gemiddelde inkomen is iets tdaald tot 42.409 dollar. Vol- ens het jaarlijkse rapport van bureau zijn deze ontwikke- het gevolg van de recessie in maart 2001 begon en acht iden later eindigde, armoedegrens in 2002 ligt bij jaarinkomen van 18.392 voor een gezin van vier >nen. ANP/AFP (Advertentie edere LAATSTE ZONDAG «n de maand KOOPZONDAG iw.wjnkelcentrumvlissingen.nl WINKELCENTRUM Advertentie !Chte makelaar ®"8 - 616617 Ook zonder zo'n loonstop acht De Geus het 'niet uitgesloten' dat de door het kabinet voorge stelde belastingheffing op de vut-uitkering alsnog van tafel gaat. Dat bleek gisteren na af loop van een gesprek tussen de vakbeweging en de minister. Het gesprek was bedoeld om af te tasten of het kabinet en socia le partners op 14 oktober tijdens het najaarsoverleg met elkaar afspraken kunnen maken over bijvoorbeeld het aanpakken van de werkloosheid, de WAO en het betaalbaar houden van de pensioenen. Het kabinet had daarover laaiende ruzie met de vakbeweging en de werkgevers. De FNV en het CNV dreigden het najaarsoverleg te boycotten als De Geus tijdens het voor overleg niets zou bieden. Dat De Geus afziet van de eis dat de vakbeweging belooft voor twee jaar de lonen bevriest is voor de FNV en het CNV reden genoeg om toch naar het overleg te gaan. Niettemin is de hoop op een goed gesprek klein. „Het gat tussen wat het kabinet wil en wat wij willen is nog heel erg groot", zei FNV-voorzitter De Waal. CNV-voorzitter Terpstra is het daar mee eens. „De reden dat wij toch verder willen met het kabinet is dat De Geus zegt dat hij zonder voorwaarden vooraf met ons wil praten. Dan is het bizar als wij de stekker uit de overlegeconomie trekken. Maar het einde is wel nabij." De Geus benadrukt dat hij wei nig ruimte heeft om de bonden tegemoet te komen. Zo willen de vakcentrales dat het kabinet de voorgestelde bezuinigingen op onder meer de WW, WAO en bij stand verzacht. Het kabinet wil echter het begrotingstekort niet verder laten oplopen. „En de bonden vragen wel heel erg veel van mij", zegt de minister. De Geus heeft gisteren geen en kele concrete toezegging ge daan, maar hij wijst erop dat hij mogelijkheden ziet om bijvoor beeld de voorgestelde bezuini gingen op vut- en prepensioen te verzachten. Het voorstel van de FNV om in een levenslooprege ling te regelen dat werknemers eerder met pensioen kunnen, noemt hij zeker niet onbe spreekbaar. Werknemers kun nen dan verlof opsparen om aan het einde van hun loopbaan eer der te stoppen met werken. Wel verschillen de partijen van inzicht over de manier waarop dat kan. De bonden vinden dat het voor werknemers mogelijk moet zijn om voor hun 65ste helemaal te stoppen met werken. De Geus voelt meer voor deeltijdpensi oen, waarbij werknemers min der uren maken. GPD SLUISKIL - De politie heeft londerdagavond in zijn woning Sluiskil een 20-jarige man «ingehouden. Hij wordt ver acht van ernstige mishande ld van een 23-jarige man uit Icraeuzen. Het slachtoffer is iel verscheidene steekwonden ivergebracht naar een zieken- kuisin Gent. De Terneuzenaar liep de mes steken op na een conflict over een verkeerssituatie in Sluiskil, j Dij volgde zijn opponent naar diens huis. Daar aangekomen laaide de Sluiskillenaar een nes en stak verschillende malen up de Terneuzenaar in. De ver dachte is ingesloten. De politie I tildeinverbandmethetonder- toek geen verdere mededelin- >tndoen. Palestijnse mannen wachten op een taxi bij de betonnen muur die de Westelijke Jordaanoever scheidt van Israël. foto Ahikam Seri/AP door Jaap van Wesel NEW YORK - De 'routekaart voor een Palestijns-Israëlische vrede' gaat in de ijskast. Dat is gisteren gebleken uit een ver klaring van het 'kwartet', de vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Rusland, de Eu ropese Unie en de Verenigde Na ties in New York. Het kwartet blijft samenwer ken, maar voor het eind van dit jaar staat geen nieuwe bijeen komst op de agenda. VN-secre- taris-generaal Annan deed gis teren op een persconferentie na de bijeenkomst in het VN- hoofdkwartier een persoonlijk, bijna wanhopig beroep op de partijen. Hij constateerde dat Israëliërs en Palestijnen helaas geen maatregelen nemen om de routekaart uit te voeren en dat een verdere escalatie voor alle betrokkenen rampzalige gevol gen zal hebben. Europese ministers in New York zeiden dat de toestand in het Midden-Oosten er zelden zo somber heeft uitgezien. „In Amerika komen de presidents verkiezingen er aan. Dat bete kent voor het Israëlisch-Pales- tijnse conflict politieke verlamming. Dat weet de Israë lische premier Sharon ook. Ik ben bang dat bij een volgende grote aanslag de Israëli's de Pa lestijnse leider Arafat zullen aanpakken, en mogelijk zullen doden. Dan loopt het pas echt goed uit de hand", aldus een woordvoerder uit diplomatieke kringen in New York. Ook van Arabische kant klonk enkel somberheid. De Jordaan se minister van Buitenlandse Zaken Muasher sprak nog enke le maanden geleden over een korte periode dat vooruitgang mogelijk was. Die kans is nu verkeken. De Europeanen vin den dat Amerika te eenzijdig is. Zeker, Arafat en zijn weigering de terreurorganisaties te ont mantelen is een gigantisch pro bleem maar het is niet niet het enige. De afscheiding die de Is raëliërs bouwen op de grens met de bezette gebieden is olie op het vuur en zal de extremisten in de hand werken. Maar de Europea nen zijn op dit moment niet in de stemming ruzie te maken met de VS over het Israëlisch-Pales- tijnse conflict. GPD pagina 4: pilotenprotest rakelt oud debat op Advertentie Elke week in de zaterdagkrant Reizen i Daar moetje naar toe. van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten willen dat de Iraakse re geringsraad binnen een half jaar een nieuwe grondwet klaar heeft. Hiermee heeft de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Powell gisteren de druk op de interim-bestuurders opgevoerd. De grondwet baant de weg voor een machtsover dracht aan het Iraakse volk. Powell zou met zijn oproep toe geven aan de druk van Frank rijk en andere leden van de VN- Veiligheidsraad om haast te ma ken met een nieuw bestuur in Irak. Zij vinden dat de Ameri kanen de macht in Irak 'zo snel mogelijk' moeten overdragen aan de Irakezen. Powell bena drukte dat de VS pas na de in stallatie van een nieuwe leiding het gezag overdragen aan Irak. De nog te schrijven grondwet voor een 'nieuw' Irak maakt verkiezingen en een regering mogelijk, wellicht al volgend jaar. Ook bepaalt de wet of Irak wordt geregeerd door een presi dentieel of parlementair sys teem. Powell deed zijn oproep op de dag dat een van de leden van de regeringsraad, Aquila al Hashi- mi, werd begraven. De politica, die zich vooral bezig hield met buitenlandse zaken, werd vori ge week zaterdag nabij haar huis neergeschoten en overleed donderdag aan haar verwon dingen. Het was de eerste aan slag op een lid van de door de Amerikanen benoemde groep van 25 bestuurders. De chaoti sche situatie in het land werd gisteren ook nog eens duidelijk door schattingen over het aan tal doden dat sinds het einde van de oorlog in Bagdad is ge vallen. Een Brits-Amerikaanse groep onderzoekers berekende dat het geweld sinds april aan 1519 burgers het leven heeft ge kost. De meeste slachtoffers vie- Advertentie len door geweld tussen Irakezen onderling. De onderzoekers houden de Amerikanen verant woordelijk voor de toename van het geweld. De Amerikaanse bezettingsmacht zegt er alles aan te doen, maar heeft zijn handen meer dan vol. De Amerikanen hopen de zware last die het creëren van veilig heid met zich meebrengt, te ver delen door de Verenigde Naties meer bij Irak te betrekken, maar juist gisteren begon de volke renorganisatie met de evacuatie van het internationale perso neel uit Bagdad. De komende dagen zal eenderde van de 42 overgebleven stafmedewerkers de hoofdstad Bagdad verlaten. Bronnen bij de VN zeiden dat veiligheidsadviseurs aan secre taris-generaal Annan een alge hele terugtrekking hadden aan bevolen. Onder druk van Powell zou Annan echter tot het lagere aantal zijn gekomen. De terugtrekking heeft alles te maken met het geweld, waarbij ook VN-medewerkers niet wor den ontzien. De afgelopen maand was het VN-hoofdkwar- tier in Bagdad twee keer het doelwit van zelfmoordaansla gen. ANP/AFP De Britse zanger Robert Palmer (54) is gisteren aan een hartaanval in de Franse hoofdstad Parijs overleden. De in het graafschap Yorkshire ge boren Palmer verwierf faam met nummers als Addicted to Love en Some guys ha ve all the luck. Burgemeesters krijgen minder zeggenschap over de politie. De ministerraad heeft gisteren ingestemd met het voorstel om de ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Za ken) meer macht te geven. Het kabinet hoopt op die manier ook de versnippering van het politiebestel te gen te gaan. De nieuwe maatregel van minister Hoogervorst van Volksge zondheid die kleine en middelgrote ziekenhuizen meer arm slag moet geven, pakt gunstig uit voor Zeeland. Er stroomt nu meer geld de provincie in voor investerin gen in apparatuur. Michael Schumacher, Juan Pablo Montoya en Kimi Raikko- nen zijn in een nek-aan-nekrace verwikkeld om de titel in de Formule 1Morgen kan in de Grand Prix van Indianapolis de beslissing vallen, maar het kan net zo goed in de laat ste GP (in Japan) gebeuren. Spektakel en speculatie C in de Formule 1. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23,24 en 25; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W9 en W11 van onze redactie buitenland MAAGDENBURG - De Duitse politie heeft een wereldwijd netwerk van kinderporno via internet opgerold. Tegen hon derden verdachten is een onder-! zoek begonnen. In Duitsland zijn vijfhonderd woningen doorzocht en is een aantal ver dachten gearresteerd. Het onderzoek strekte zich uit naar nog eens 166 landen, aldus de Duitse autoriteiten gisteren. Politie en het ministerie van Binnenlandse Zaken van Sak- sen-Anhalt zeiden samen met internationale opsporingsdien sten 'een van de grootste succes sen te hebben geboekt' in de strijd tegen kinderporno. Het onderzoek kwam op gang nadat een 26-jarige inwoner van Maagdenburg op het inter net kinderporno aanbood. Ruim 26.500 mensen uit de hele we reld logden in op die sites, onder wie 530 in Duitsland. De autori teiten konden de meesten van hen opsporen. Ze stonden op een lijst van de 26-jarige verdachte. In Beieren zouden dertig ver- dachten-zijn opgepakt. Een van hen bezat 26.000 foto's van kin dermisbruik. Onder de verdachten in Duits land zijn politieagenten, een grenswachter en 'veel leraren en onderwijzers', aldus de procu reur-generaal van Saksen-An- halt. Het netwerk opereerde we reldwijd. Verdachten woonden onder meer in de Verenigde Sta ten, Australië en Zwitserland. Ook in Nederland wordt onder zoek gedaan in deze zaak. Vol gens justitie zijn er echter in ons land nog geen aanhoudingen verricht. ANP/DPA/RTR Advertentie PZC naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555547 L noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p ,per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). D per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1