Volleyballers Heras brengt de spanning terug Gebrek aan chemie gepasseerd in World League kost Boeve de kop Herkansing voor Levi Leipheimer Tennissen met een drol in de broek 19 Schumacher favoriet, maar cijfers spreken in zijn nadeel II zaterdag 27 september 2003 Eerzuchtig Zenuwen Rivaldo gaat weg bij AC Milan Keeper Claudio Taffarel stopt Mallorca hengelt naar Ullrich Stuart O'Grady naar Cofidis Timmer en Mueller uit elkaar Erg snel Schade i maa: Pasta! e Me:;. voor. on van nthor; et don- len irkein. le gold iwel ie- end ai. rus te ikj veten. erweet oeilijkt «t.Jk i over en „Vo ze veel iktener ist blij.' «lenen er weer ig keus ie moet szeal- enster- i naast ïikdi- zie ik rschat hoeket teugels sou liet /emoe en, wil- blijven ter dis as." a. KI» mie Ot ijefnj ohrnh uier 'ieter i t. m itheri t; .te Slem :t; Aija at. Wie van de drie in Formule 1 door Ivo Op den Camp INDIANAPOLIS - Formule 1- baas Bernie Ecclestone heeft na jaren van saaie dominantie vanwege de Schumacher- en Ferrari-dynastie eindelijk waar hij om gesmeekt heeft: een bloedstollende ontknoping met nog drie titelkandidaten. Spektakel en speculaties gaan hand in hand. Verbreekt Mi chael Schumacher het record van vijf wereldtitels dat hij nu nog moet delen met de legen darische Juan Manuel Fangio? Wordt Juan Pablo Montoya wellicht de eerste Zuid-Ameri kaanse wereldkampioen sinds Ayrton Senna in 1991? Of slaagt Kimi Raikkonen er als bijna 24-jarige in de jongste wereldkampioen ooit te wor den sedert Emerson Fittipaldi in 1972? Morgen in Indianapolis - of wellicht over twee weken in het Japanse Suzuka - maakt de Formule 1 zich op voor de spannendste ontknoping sinds bijna twintig jaar. Het was voor het laatst in 1986 dat twee Grands Prix voor het einde meer dan twee coureurs in de race waren voor de titel. In de 54-jarige historie van het For mule 1-wereldkampioenschap is het de tiende keer dat er bij de voorlaatste race nog drie of meer titelkandidaten zijn. Frappant: slechts twee keer veroverde de WK-leider van dat moment ook daadwerke lijk de titel. De laatste keer ligt inmiddels een generatie terug: Graham Hill in 1968. Statistisch heeft Schumacher dus geen beste papieren om zijn zesde wereldtitel te pak ken. En ook de ontwikkelingen gedurende dit seizoen spreken eerder tégen de zo eerzuchtige Duitser. Kimi Raikkonen be gon, met de McLaren-bolide van 2002, voortvarend aan het seizoen. De koele Fin, bijge naamd 'leeman', had al na drie races een voorsprong van zes tien punten op Montoya en Schumacher. Het was in een periode waarin de nieuwe Wil liams van Montoya een mis- schepsel leek en de wereld kampioen voor zijn doen veel stuurfouten maakte. Maar daarna kwam plotseling de opleving van Schumacher. Hij won vier van de vijf volgen de races en veroverde in Cana da - halverwege het seizoen - de leiding in het wereldkampi oenschap. De Formule 1-we- reld vreesde voor een herhaling van de laatste jaren, zo domi nant was hij in die fase. Mon toya speelde op dat moment geen enkele rol in de titelstrijd. De Colombiaan reed welis waar onverschrokken en had lak aan reputaties, maar hal verwege het seizoen bedroeg zijn achterstand op Schuma cher 23 punten. Niemand hield nog rekening met Montoya, maar bijna on opgemerkt sloop hij dichterbij. Acht keer op rij stond de Co lombiaan inmiddels op het po dium: twee overwinningen, vier keer een tweede plaats en tweemaal een derde plek. In de tussentijd viel Raikkonen twee keer uit - wat zwaar weegt in een seizoen waarin het percen tage uitvallers lager dan ooit is - en sprokkelde Schumacher slechts met de grootste moeite punten bijeen. De plotse om mekeer werd voor een groot deel toegeschreven aan de Mi- chelin-banden. Die deden het altijd al goed onder warme om standigheden, wat deze zomer uiteraard extra van pas kwam. Ferrari-bandenleverancier Bridgestone vroeg zich ver baasd af hoe het zoveel terrein heeft kunnen verliezen. De Ja panners dachten het gevonden te hebben in een paar millime De drie titelkandidaten in de Formule 1-titelstrijd (van links naar rechts): Michael Schumacher, Kimi Raikkonen en Juan Pablo Mon toya. foto Tannen Maury/EPA ter extra loopvlak (dus meer grip) dat het Michelin-rubber zou krijgen naarmate de race vordert en de banden aan slij tage onderhevig zijn geweest. De autosportbond FIA ging zich, gesouffleerd door Ferrari, ermee bemoeien. Het WK leek de eindfase in te gaan gebukt onder verdachtmakingen, be drog, leugens en malversaties. Net op tijd wist de FIA de rijen echter weer te sluiten, maar Michelin kwam uit voorzorg wel met een aangepaste band op de proppen. En, toeval of niet, prompt was de Ferrari van Schumacher met Bridge- stone-banden niet te verslaan. Exact op het moment dat de Italiaans/Duitse combinatie rijp leek voor de spreekwoor delijke sloop, won Schuma cher de race in Italië. Michael Schumacher begint daardoor als favoriet aan de laatste twee races. Hij is erva ren en hoeft niemand meer iets te bewijzen. Maar toch, telkens als het in het verleden aan kwam op de laatste race, leek hij zijn zenuwen niet in be dwang te hebben. De aanrij ding met Damon Hill in 1994, de vergeefse poging Jacques Villeneuve van het asfalt te rammen in 19 9 7 en het laten af slaan van de motor bij de start in 1998. De Duitser zal er daarom veel aan gelegen zijn al in Indiana polis de titelstrijd te beslissen, maar met slechts een voor sprong van drie punten op Montoya en zeven op Raikko nen lijkt dat een illusie. Voor Kimi Raikkonen liggen de zaken heel eenvoudig. „Het is alles of niks. Behoudend racen is er nu niet meer bij voor mij. Ik zal voor de volle winst moe ten gaan, zowel in Indianapolis als in Suzuka. En zo ga ik ook rijden", zegt de McLaren-cou- reur. De karakteristiek van het circuit van Indianapolis spreekt echter eerder in het voordeel van de Williams van Montoya. MILAAN - De Braziliaanse voetballer Rivaldo (31) heeft gis teren zijn contract met AC Milan verbroken. Hij had er genoeg van steeds op de bank te zitten. AC Milan is op zijn verzoek in gegaan, aldus een verklaring van de club. Rivaldo zegt op de website van de club dat hij aanbiedingen uit Engeland heeft. Een transfer kan pas na 1 januari plaats vinden. Hij kan dit seizoen niet meer voor een andere club in de Champions Lea gue spelen. Hij kwam begin vorig seizoen over van Barcelona, maar kwam bij AC Milan weinig aan spelen toe. Tijdens het WK van vorig jaar speelde hij in het Braziliaanse elftal, dat wereldkampioen werd. „Ik vond dat ik deze beslissing moest nemen", aldus de spits. „Ik kon niet langer met het gevoel rond lopen dat ik nauwelijks speel." ANP/RTR/AFP MILAAN - Claudio Taffarel, de doelman die met het Brazili aanse voetbalelftal wereldkampioen werd in 19 94bergt defi nitief zijn keepershandschoenen op. „Ik stop ermee. Dat doe ik vooral omwille van mijn kinderen", zei de 37-jarige Taffa rel gisteren. Hij stond in Europa op doel bij de Italiaanse clubs Parma en Reggiana en het Turkse Galatasaray. Een aanbod van Serie A-club Empoli om nog een jaar daar te keepen, wees Taffarel af. „Ik wil graag in Parma blijven wonen en een res taurant openen." ANP/RTR PALMA DE MALLORCA - Behalve de bestaande wielerploe gen Telekom en Bianchi zou nu ook het vakantie-eiland Mal lorca hengelen naar de diensten van de Duitse oud-Tourwin naar Jan Ullrich. Volgens diverse Spaanse media is het de deelregering van Mallorca ernst een wielerploeg te beginnen die voor een groot deel zou moeten bestaan uit de inboedel van iBanesto.com, de ploeg die aan het einde van dit seizoen op houdt te bestaan. Het team zou 'Hes Balears' gaan heten en voor ten minste drie jaar verzekerd zijn van financiële steun van de lokale overheid. De belangstelling voor Ullrich houdt verband met de populariteit van het eiland bij met name Duitse toeristen. 'Der Jan' wordt gezien als het ideale uit hangbord. ANP ALCOBENDAS - Stuart O'Grady heeft een contract gete kend bij de Franse wielerploeg Cofidis. De dertigjarige Au straliër reed de afgelopen seizoenen voor het eveneens Franse Crédit Agricole. O'Grady droeg twee keer de gele trui in de Ronde van Frankrijk, in 1998 en 2001Dit jaar werd hij onder andere derde in de Ronde van Vlaanderen, het beste resultaat van een Australiër sinds de tweede plaats van Phil Anderson in 1988. „In eerste instantie concentreren we ons met Stuart op de voorjaarsklassiekers"zei Cof idis-ploegleider Van Lon- dersele gisteren. ANP/RTR TYNAARLO - Marianne Timmer en Peter Mueller gaan scheiden. Vorige week is het veelbesproken schaatspaar uit elkaar gegaan. De Amerikaan is naar zijn geboorteland ver trokken voor een korte periode van bezinning. Marianne Tim mer verwerkt haar nieuwste sores thuis. Timmer (28) en Muel ler (49) groeiden naar elkaar toe nadat de Amerikaan de geboren Sappemeerse in 1998 naar olympische roem had ge leid. Na hun huwelijk kochten ze 'een droomhuis' in Arizona en - begin dit jaar nog - een boerderij in Tynaarlo. GPD MontH mmenlZ lap-AGJ mtari. 1-3, IM' !0 18 22- 17 14- 17 13 13 21-1 12 It 12 1« 12 IM 11 15-11 11 IM 11 131! 8 it Ut 713 n n Ui 7-21 521 ilder* -2. Stut ent 7-12. se6-" I -fe- inal 7-17, 13,* 1. >anja obendJi- al 1641" a#» >at ar, alSpa - a), 10 Sa jzal iSs mo iSK 11.8019 aars, ngeS* 1.131' Saldo ibo 'Ss ismuss 87.43,' 15.19.» '.00,1* Mi»11 leJcy Com:' id-M* 2.C009 ilBf i Gilinjt W 1.001 ilAli 3 Cae» I.Ló»i I.Mad» UfM door Peter van Leeuwen door Frank Buschmann sport i.OO uur nklasü .07 JiT jaa(d?i asse l.OOuur jaar*' delW nnen Orgs' arcours van® ANKARA - Terwijl de Neder landse volleybalvrouwen zich op het Europees kampioen schap in het Turkse Ankara op maken voor de strijd om de me dailles, moet het mannenteam een domper verwerken. De mannen, in 1996 nog goed voor olympisch goud, mogen volgend jaar niet meedoen aan de World League. Het is de eerste keer dat Neder land ontbreekt op dit prestigi euze toernooi, dat in 1990 zijn vuurdoop beleefde. De World League is een competitie waarin niet alleen veel wedstrijden te gen de beste landen van de we reld kunnen worden gespeeld, maar waarin ook een hoop geld valt te verdienen. Nederland is slachtoffer gewor den van de inkrimping van de World League door de wereld- volleybalbond FIVB. De World League bestaat in 2004 niet uit zestien maar uit twaalf landen. nWij wisten dat dit er aan zat te somen", reageert Toon van der Burgt, technisch directeur van de voor de nationale selecties verantwoordelijke stichting Pro-Volley. „De FIVB wil niet dat Europa een te grote invloed krijgt. Als de bond moet kiezen, dan gaat de voorkeur uit naar landen uit Azië of Zuid-Ameri- ka. Ik weet bijvoorbeeld dat ze China er graag bij willen heb ben met het oog op de Spelen van 2008 in Peking." Het belangrijkste struikelblok volgens Van der Burgt zijn de te levisieminuten. „De afgelopen jaren is gebleken dat wij geen onbeperkt aantal uitzendingen op tv kunnen garanderen." Daarnaast kwamen vooral de laatste edities in Nederland steeds te weinig toeschouwers naar de World League. „Het ergste is dat we een top- competitie moeten missen", zegt Van der Burgt. „Aan de an dere kant: stel dat wij ons pas op het allerlaatste olympische kwalificatietoernooi in Japan plaatsen voor de Spelen, wat ze ker niet ondenkbaar is, dan komt de World League wel erg snel. In dat geval zouden de mannen een week na terugkeer uit Japan alweer veel moeten gaan reizen en spelen in de World LeagueEn niet veel later zouden ze dan naar de Spelen moeten. Programmatechnisch is dat scenario niet ideaal." GPD COLLADO VILLALBA - Twee dagen voor het einde van de Ronde van Spanje is het nog al lerminst zeker dat de Spanjaard Isidro Nozal de leiderstrui mor gen op het erepodium in Madrid mag aantrekken. Landgenoot Roberto Heras snoepte gisteren in de laatste bergrit, gewonnen door de Italiaan Filippo Simeo- ni, 1.14 minuut van zijn achter stand af. Heras staat tweede in het alge meen klassement op 1.55 van Nozal. Vandaag is er een indivi duele klimtijdrit over twaalf ki lometer met aankomst bovenop de Alto de Abantos. „Ik heb ge leden, heel veel geleden van daag. Maar ik denk dat mijn voorsprong groot genoeg is om de Vuelta te winnen", zei Nozal na zijn verlies. Heras bleef, on danks zijn indrukwekkende op treden, voorzichtig. „De tijd die ik nu terugpak, is niet toerei kend. Maar morgen is alles mo gelijk. Hij of ik, we kunnen alle bei een slechte dag hebben." De negentiende etappe van de Vuelta was de spectaculairste in een monotone ronde. Negentien coureurs reden lang vooruit, on der hen het Rabo-duo Karsten Kroon en Beat Zberg. De groep bereikte een maximale voor sprong van zevenenhalve mi nuut. In de beklimming van de Alto de Navacerrado, de laatste hoge col in deze Vuelta die de renners gezamenlijk beklom men, bleven de Italiaan Simeoni en de Deen Möller voorop. Ach ter hen was het eindelijk show- time met Heras, Vuelta-win- naar in 2000, in een hoofdrol. Met onder anderen de Kelme- renners Sevilla en Valverde ging de kopman van US Postal vanaf de voet van de Navacerrado vol in de aanval. Igor Gonzalez de Galdeano, de nummer twee in het algemeen klassement, moest meteen passen. Nozal, de leider, ging er even later ook vanaf. Met hulp van zijn ploeggenoten Vicioso en Serrano probeerde Nozal de schade te beperken. Op de top van de berg had de drager van de gouden trui 1.30 achter stand op Heras, in finishplaats Collado Villalba, waar Simeoni Möller klopte in de sprint, was het verschil nog 1.14. „We hebben als gekken de afda ling ingezet", keek Nozal terug op de laatste kilometers rich ting Collado Villalba. „We had den geen keus." Nozal hield in het klassement 1.55 over op He ras, die Igor Gonzalez de Galde ano (3.03) in de rangschikking passeerde. Rabo-Deen Rasmus sen was opnieuw attent en lijkt met de klimtijdrit voor de boeg zijn zevende plaats niet meer te kunnen verliezen. ANP/AFP Roberto Heras ging gisteren in de aanval in de Vuelta. De Span jaard snoepte ruim een minuut af van zijn achterstand op leider Nozal. foto Franck Fife/AFP door Herman Nijman ZWOLLE - De primeur is voor FC Zwolle. Als eerste club uit het betaald voetbal heeft de ere- divisionist zijn hoofdcoach aan de kant gezet. Het vertrek vin Peter Boeve, een unanieme be slissing van het bestuur, kwam gistermorgen voor het gros van de spelersgroep als een behoor lijke verrassing. Na een lange vergadering van het bestuur werd donderdag avond laat besloten om de sa menwerking met Boeve te be ëindigen. Volgens directeur Henry van der Vegt ontbrak de vereiste 'chemie' tussen coach en groep, die in de eerste vijf wedstrijden van de competitie maar één punt haalde en door Den Bosch uit het bekertoernooi werd gegooid. De clubleiding zag op korte termijn geen teke nen van herstel. Chemie - en dan met name het gebrek daaraan - is een mode woord in de voetbalwereld. „Dan moet je vooral denken aan de omgang tussen spelers en trainer, het samenspel", zei Van der Vegt. Na de fatale mededeling sprak Boeve gistermorgen zijn spelers toe, vlak voor de training. De coach uit Uddel (46) had voor ie dereen nog een persoonlijk woord. Boeve en FC Zwolle zul len zo spoedig mogelijk met Jan Reker van de trainersvakbond CBV contact opnemen over de afwikkeling van het contract, dat nog doorliep tot de zomer van 2004. Boeve werkte ruim een jaar in Zwolle als opvolger van Paul Krabbe, die vorig jaar juni ook al tussentijds verdween. Assis tent-trainer Gerard Nijkamp is morgen de verantwoordelijke man tijdens de wedstrijd tegen Feyenoord. Van der Vegt wilde gisteren nog niet ingaan op namen van trai ners, die in de wandelgangen al snel in verband gebracht wer den met de Zwolse club. Adrie Koster en Peter Bosz, beiden zonder verplichtingen, werden geopperd. „We willen er eerst netjes uitkomen met Boeve", stelde de directeur. GPD Ljet is nog steeds een open zenuw in AAde nationale voetbalgeschiedenis: enederlaag van het Nederlands elftal rj>en Italië in de halve finale van het LK 2000. In De Arena miste Oranje vijf Penalty's op het moment dat de ploeg °P de drempel van de finale en eeuwige toem stond. Plotseling maakte twijfel zich meester Jan die stoere, duurbetaalde voetbal- ers' Mannen van wie gedacht werd dat l( voor niets en niemand bang waren, Werden hulpeloze wezens die de bal bikkende knieën alle kanten op Snoten, behalve de goede. Het was een 'eldzaam 'mooi' voorbeeld van faal- van verkramping op het moment at de buit binnengehaald moet wor- en' Bij amateurs kom je dit met de re- Sdmaat van de klok tegen, maar toch Het in de bikkelharde wereld van de Profs? Wie erop gaat letten, komt faalangst in de beroepssport vaker tegen dan ge dacht. De afgelopen weken waren er op de Nederlandse televisie verschillende pregnante voorbeelden van faalangst in optima forma te 'bewonderen'. Naast het onzekere optreden van PSV tegen Monaco in de Champions League zagen we op het EK in Turkije volley balster Kim Staelens volledig blokke ren in de wedstrijd tegen Tsjechië. In het voorgaande duel, tegen wereld kampioen Italië (3-0-zege) speelde de spelverdeelster de sterren van de he mel. Toen er daarna per se van Tsjechië gewonnen moest worden, ging het fout. Staelens speelde als een beginneling en de zwakke tegenstander rook aan een verrassende zege. Nederland ontsnap te maar net (3-2) en Staelens verliet huilend het veld. Ze had bijna niets goed gedaan. Nog veel opmerkelijker was het optre den van tennisser Martin Verkerk. De Alphenaar die in juni alle schroom van zich afgooide en het in Parijs tot de fi nale van de Open Franse kampioen schappen schopte, stond in het Davis- cupduel met India verschrikkelijk te schutteren. Verkerk, dertiende op de wereldranglijst, speelde zoals dat in vaktermen heet met een drol in de broek tegen Rohan Bopanna, de num mer 324 van de wereld. Het duel was een hel voor Verkerk, omdat de adrena line door zijn lijf spoot. Nog erger was het voor zijn coach Tjerk Bogtstra. Hij kon niets anders dan kleuterleider spe len. Over tactiek praten had geen zin, het enige dat hij kon doen, was positief blijven en zelfs de zwakste lichtpuntjes ophemelen tot een geweldig succes: „Goed zo Martin, zie je wel dat je het kunt?!" In het geval van Staelens zijn verzach tende omstandigheden aan te voeren. Het meisje is nog maar 21 en wordt in Turkije noodgedwongen voor de leeu wen gegooid. Voor Verkerk ligt het an ders. Hij heeft zich verkeerd op de wedstrijd voorbereid. Tijdens de voor bereidingen in de hal in Zwolle schijnt hij fantastisch getraind te hebben. Maar tegen een bal slaan, is niet het enige dat telt. Een mentale voorberei ding is minstens even belangrijk. Ver kerk bleek niet opgewassen tegen de gedachten in zijn hoofd. Hij had bij zijn Daviscupdebuut tegen Zwitserland twee keer verloren. Nu moest hij van zichzelf, voor volk en vaderland, per se winnen. Zo kreeg hij twee tegenstan ders, een zwakke en een sterke: Rohan Bopanna en Martin Verkerk. Dat was nergens voor nodig. Hoe het ook kan, bewijst elke keer weer Raemon Sluiter. Hij weet uit wedstrijden voor de Davis- cup positieve energie te peuren en stijgt altijd boven zichzelf uit. In een karikatuur van een tenniswed strijd versloeg Verkerk beide tegen standers en dat was dubbele winst: hij effende de weg voor de overwinning op India én zorgde voor een mooie toe komst van het Daviscupteam. Verkerk doorbrak een barrière en kan vanaf nu zijn hele ziel en zaligheid in het Neder landse team leggen. Hij zal niet meer aan zichzelf twijfelen. Met twee koele spelers uit de topvijf tien van de wereld en een Rotterdam mer die in de Daviscup van iedereen kan winnen, gaat de ploeg - en het Ne derlands tennis - een mooie toekomst tegemoet. Met de wedstrijd tegen Ca nada als bescheiden begin. Koen de Vries door Hans Koenekoop RIJSWIJK - Ronderenner Levi Leipheimer blijft ondanks een volledig mislukt seizoen bij de Rabobankploeg fietsen. Het management van de Neder landse profploeg kwam donder dagavond een nieuwe verbinte nis voor een jaar overeen met de Amerikaan. Leipheimer levert wel salaris in. De wielrenner dankt zijn nieu we contract aan de ploegleiders Frans Maassen en Joop Zoete melk. Die hebben Leipheimer beoordeeld en goed genoeg be vonden in de Ronde van Spanje. Hoewel de kopman in het begin van de Vuelta veel tijd verloor en ver van topklassering in het algemeen klassement is verwij derd, is de 29-jarige wielrenner gaandeweg de Spaanse ronde beter gaan rijden. Rabobank trok Leipheimer vo rig seizoen aan voor de grote rondes en met name de Ronde van Frankrijk. Hij debuteerde in de Tour met een achtste plek. Dit jaar had Leipheimer zijn seizoen helemaal afgestemd op de belangrijkste etappekoers van het jaar, maar kwam hij in de eerste etappe in Meaux ten val en viel uit met een fractuur inzijnzitbot. Leipheimers aarzelende start in de Vuelta is de kopman niet al te zwaar aangerekend, laat mana ger Jan Raas van Rabobank we ten: „Normaliter zou een renner minimaal een maand meer voorbereidingstijd gehad moe ten hebben, na zo'n blessure. Levi had die niet. Dus daar kij ken wij wel doorheen." Het pechseizoen heeft er wel voor gezorgd dat Leipheimer finan cieel moet inleveren. Raas: „Aan de andere kant weten wij allebei wat we aan elkaar heb ben. Als hem blessures bespaard blijven, dan gaan we de echte kwaliteiten van Leipheimer zien." Rabobank verlengde ook het contract van Mark Lotz met een jaar. ANP RaikWioren iff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19