PZC Ingang Zeeuws Museum weer op tekentafel Zeevarende familie bijeen op reünie Havenarbeiders leggen werk neer M i m 15 Minister Hoogervorst geeft geld voor investeringen in apparatuur Actiegroep vraagt Beatrix weg te blijven bij Covra I zaterdag 27 september 2003 Vrouw overlijdt na aanrijding Bereikbaarheid Workshop KtfE.Nl llAR-M Weer bejaarden op de vuist Axel Boete voor drinkende piloot Joeri Veen beste debater Zaaien Ierse mosselen toegestaan PZC Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. jgr Ben Jansen GOES - De anti-kernenergie- „oep Wise vindt dat koningin Beatrix dinsdag niet naar Zee land moet komen om de bunker ïoorhoog-radioactief afval van opslagcentrum Covra in Vlis- singen-Oost te openen. „Het is eengebouw waar we op geen en kele manier trots op kunnen jijn", schrijft Wise in een open brief aan de koningin. Indeopslagbunker met zijn 1,70 meter dikke wanden wordt voor een periode van honderd jaar het hoog-radioactief afval uit de kerncentrales van Borssele en Dodewaard en de onder zoeksreactoren van Petten en Delft opgeslagen. Wise onder streept dat de opslag van kern afval emotioneel en politiek beladen is. Het nucleaire mate riaal blijft tienduizenden jaren zo gevaarlijk dat het volledig moet worden geïsoleerd van mens en milieu. Wise erkent dat dekans dat met het radioactieve afval iets misgaat misschien niet groot is, maar als dat ge beurt zullen de gevolgen enorm zijn. De actiegroep heeft zich erover verbaasd dat de koningin haar medewerking aan de opening van de Covra-bunker heeft oegezegd. „Behalve dat u zich over het algemeen onthoudt van alle politiek en maatschap pelijk beladen activiteiten, vin den we het ook niet zo goed bij uw karakter passen. Men zegt immers dat u niet van half werk houdt." In het geval van de opslagbun ker is daar volgens Wise wel de gelijk sprake van. Er is geen zicht op een afdoende oplossing voor de radioactieve erfenis. Nederland heeft, in de woorden van de milieugroep, ervoor ge kozen de kop in het zand te ste ken en de boel voor honderd jaar in Zeeland op te slaan. Donderdag heeft de Socialisti sche Partij bij paleis Noordein de al een boek afgegeven over nucleair af. Wise duidt in de bnef aan de koningin op nog meer leesvoer: een rapport dat is te vinden op het internetadres www.neebedankt.nl/nieuws- Imp-bors.pdf. GOES - Een 86-jarige vrouw uit Goes is gisteren overleden na een ongeval in haar woonplaats. De bejaarde vrouw reed rond half negen 's ochtends met haar ektrische rolstoel over het etspad voorbij de kruising bij !e Ch. de Bourbonweg. Bij het ersteken van de Oranje weg lerleende ze geen voorrang aan een automobilist uit Goes. De vrouw werd zwaargewond overgebracht naar het zieken huis, waar zij later overleed. Meer geld voor ziekenhuizen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse zieken huizen krijgen meer geld om te investeren in apparatuur. Ze profiteren van de maatregelen die minister Hoogervorst van Volksgezondheid neemt om de armslag van kleine en ook mid delgrote ziekenhuizen te ver groten. Directeur G. Bogaerts van het Ziekenhuis Walcheren in Vlis- singen is blij met de extra finan ciële middelen. „Na alle onheil over bezuinigingen is dit goed nieuws." Het Ziekenhuis Wal cheren met zo'n 370 bedden krijgt straks jaarlijks 3494 euro per bed voor investeringen, te gen momenteel ruim 2800 euro. Ook de andere ziekenhuizen in Zeeland, die in Goes en in Zeeuws-Vlaanderen, maken die financiële sprong naar 3494 eu ro. Het oude systeem werkte in het voordeel van de grotere zieken huizen, waardoor zij ook ge makkelijker aan personeel kon den komen. Specialisten wer ken graag met de modernste spullen. Bogaerts heeft dat zelf gemerkt. Voor radiologen die in Vlissingen solliciteerden, was het erg belangrijk dat het zie kenhuis een mri-scan gaat aan schaffen. Jarenlang heeft de Tweede Ka mer gesoebat om de bereikbaar heid van de ziekenhuiszorg te garanderen. Minister Hooger vorst maakt daar werk van. Niet alleen door middelgrote zieken huizen als in Zeeland meer in- vesteringsgeld te geven, maar ook door de echte kleine zieken huizen een bereikbaarheidstoe slag te verlenen. Het Van Weel-Bethesda zieken huis in Dirksland (Goeree- -Overflakkee) waar veel men sen van Schouwen-Duiveland heengaan, krijgt die toeslag met negen andere ziekenhuizen in vooral het oosten en noorden van Nederland. Gemiddeld is per ziekenhuis 1,5 miljoen euro beschikbaar. Voor Dirksland had Hoogervorst het over een bedrag van 1,5 a 2 miljoen euro op een jaarbegroting van zo'n 20 miljoen euro. Met het extra geld voor de zie kenhuizen is de bereikbaarheid van de gezondheidszorg in plat telandsgebieden nog niet gere geld, erkent de minister. Hij komt eind oktober met een noti tie om knelpunten in de ambu lancezorg op te lossen, knelpun ten waardoor mensen niet op tijd, binnen 45 minuten, bij een spoedeisende eerste hulp kun nen zijn. Het College Tarieven Gezond heidszorg (CTG) maakte eerder dit jaar bekend dat in andere re gio's de problemen groter zijn dan in Zeeland én dat de Zeeuw se ambulancezorg niet op meer geld hoeft te rekenen. „Dat zul len we nog wel zien", zei Hoo gervorst gisteren in Den Haag. „Ik ben altijd nog de baas." Het ministerie heeft 18 miljoen euro extra beschikbaar voor de am bulancezorg. Provinciaal be stuurder G. de Kok rekent erop dat Zeeland in elk geval een ex tra ambulancepost op Schou wen-Duiveland krijgt, zoals verschillende ministers van Volksgezondheid al hebben toe gezegd na sluiting van de dag- verpleging in het ziekenhuis van Zierikzee. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum gaat samen met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg een nieuw ontwerp ma ken voor een museumingang aan het Abdijplein in Middel burg. Het huidige ontwerp is afgekeurd, omdat Monumen tenzorg de ingreep in het Abdij- complex te groot vindt. Tijdens een workshop waaraan behalve het museum en de rijks dienst ook de provincie en de monumentencommissie van de gemeente Middelburg deelne men, moet dit najaar afspraken worden gemaakt over een 'smal lere nieuwe ingang'. Het is nog onduidelijk in hoe verre de heropening van het Zeeuws Museum hierdoor wordt vertraagd. Die stond me dio 2005 gepland. Gedeputeer de H. van Waveren (CDA, cul tuur) gaat ervan uit dat het museum nog 'binnen 2005' de deuren opent. Het organiseren van de workshop en het maken van een nieuw ontwerp voor een ingang leveren zes maanden vertraging op. Omdat de in greep in het Abdij complex waarschijnlijk kleiner zal uit vallen, bestaat de hoop dat die vertraging tijdens de verbou wing grotendeels wordt ingelo pen. Iets dergelijks geldt ook voor de financiën. De bouwkosten wor den hoger omdat een workshop moet worden georganiseerd, het ontwerp moet worden aange past en in de tussentijd de prij zen stijgen. Daar staat tegen over dat een minder ingrijpende verbouwing mogelijk een be sparing oplevert. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft voorgesteld de workshop te beleggen om de impasse te doorbreken die was ontstaan in de onderhandelin gen over de nieuwe museumin gang. Het Zeeuws Museum wil de over een lengte van dertig meter een glasgevel aanbrengen Dit ontwerp voor de nieuwe ingang van het Zeeuws Museum is afgekeurd. met daarin de nieuwe entree en een horecagelegenheid. Die gla zen gevel zou op kelderniveau komen te liggen, waardoor een deel van het Abdijplein moet worden afgegraven. Monumen tenzorg liet begin juni weten het ontwerp dat architect B. Wes tenburger hiervoor heeft ge maakt 'onacceptabel' te vinden. De afgelopen maanden heeft het Zeeuws Museum bij de rijks dienst in Zeist varianten aange dragen, maar die zijn ook afge keurd. Na raadpleging van de eigen ad vocaat hebben museum en pro vincie besloten het advies van Monumentenzorg niet te nege ren. De rijksdienst zou zeker naar de rechter zijn gestapt. „Dat zou een jaar tot vijftien maanden vertraging hebben be tekend, met bovendien een on zekere uitkomst", aldus Van Waveren. Hij is optimistisch over de mogelijkheden de extra vertraging van een half jaar gro tendeels in te lopen, omdat het voor de hand ligt dat in een nieuw ontwerp de afgraving van het Abdijplein aanzienlijk kleiner wordt. „Dat heeft posi tieve gevolgen voor de omvang van het archeologische onder zoek dat dan nodig is." Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum ziet de work shop met vertrouwen tegemoet. artist's impression Hij vindt een nieuwe ingang aan het Abdijplein essentieel voor het verwezenlijken van de am bities die het museum heeft. „Daarop leveren we niets in. Al le redenen waarom we een in gang aan het Abdijplein willen, blijven overeind. Het wordt ook een nieuwe ingang aan het Abdijplein, met voldoende uit straling. Alleen gaan we nu kij ken naar de vorm waarin dat kan." poor Ron Magnée VLISSINGEN - Drie telgen van het zee- mansgeslacht Deijnen waren gisteren bij- ren tijdens de reünie van de Zeevaartschool. De instelling bestaat op de kop af honderd jaar. En dat betekent dat dezer dagen van heinde en verre oud-blikken naar de boule vard komen. ;Zoals Jacques Deijnen senior, die met zijn zoon Jacques Deijnen junior en zijn broer Wim Deijnen naar Vlissingen zijn gekomen. Alledrie hebben de Zeevaartschool doorlo pen, zij het in andere jaren. Jacques senior kwam net voor de oorlog aan, in 1939. „Ik deed de stuurmansoplei ding, in die tijd nog een tweejarige oplei ding", vertelt hij. In 1941 zwaaide hij af, aiaar tot aan het eind van de oorlog moest "ij noodgedwongen aan de wal werken. Na de Tweede Wereldoorlog ging hij aan de slag op de grote vaart. In 1953 zocht hij zijn broodwinning dichterbij huis als rivier- loods op de Westerschelde, een baan die in die tijd een stuk hachelijker was dan tegen woordig. „Je had in die tijd maar sporadisch een radar." En dus was de loods veel meer [aangewezen op kennis van zaken en intuï tie. Anno 2003Jacques senior is al weer bij na een kwart eeuw met pensioen, is hij nog steeds niet ver van het water: hij heeft een woning aan de Vlissingse boulevard. „Nee, ik heb niet zo'n grote verrekijker voor het raam. Nou vooruit, een kleintje dan, op de tafel." Ook zijn zoon Jacques junior kon het niet la ten om voor de Zeevaartschool te kiezen, zij het voor een andere richting. „Ik was een puber, en nog een obstinate ook, en wilde natuurlijk iets anders dan mijn vader." Jac ques koos dan ook voor de richting van scheepswerktuigbouwkundige. Acht jaar lang werkte bij Nedlloyd. Hij noemt zijn be trekking „voor een vrijgezel de ideale baan," Vooral de Oost bevoer Wim intensief: Japan, China, Nieuw-Zeeland. Maar ook in de havens van westelijk Afrika en Zuid- Amerika was hij kind aan huis. Halverwege de jaren tachtig zorgden vrouw en kinderen ervoor dat hij uiteindelijk definitief voet aan wal zetten. Tegenwoordig is hij ploeg- chef bij McCain in Lewedorp. „Natuurlijk blijft het water trekken, maar als je vrouw en kinderen hebt, gaat het niet meer." Te genwoordig woont hij in Wolphaartsdijk. Lachend: „Dat is ook vlakbij het water, het Veerse Meer." Dat het ruime sop blijft trekken weet ook Wim Deijnen, broer van Jacques senior, oom van junior. In 1954 zwaaide hij af aan de Zeevaartschool. Wim ging werken aan de Holland Amerika-lijn. Zeven jaar werkte hij voor de dienst, totdat ook hij ander werk ging zoeken. „Het was in de jaren zestig, en de eerste tekenen van crisis waren al zicht baar. Daarnaast was het nauwelijks nog mogelijk om promotie te maken." Hij solli citeerde bij de loodsendienst en werd aan genomen, bij zijn broer. „Ik belandde niet alleen bij mijn broer op het werk, we werk ten ook nog eens in dezelfde ploeg! We wer den nog al eens met elkaar verward." Wim werkte uiteindelijk 36 jaar voor de dienst. Tegenwoordig wil hij af en toe nog wel eens varen. „Onlangs nog met de driemaster De Eendracht." Anno 2003 woont hij wat ver der weg van het water, in Sluis. „Inderdaad niet direct het water, maar je weet dat er plannen zijn voor Sluis aan Zee? Dan komt het water naar mij toe!" Lachend: „En ik heb al gesolliciteerd voor de functie van ha venmeester." De oud-blikken van de Zeevaartschool wacht dit weekend nog een uitgebreid feest programma. Vandaag staan onder meer be zoeken aan het Arsenaal, het maritiem Mu- zeeum en CineCity gepland. Morgen mon steren de blikken aan voor een rondvaart. De drie zeevarenden. Links Wim Deijnen, in het midden Jacques Deijnen senior en rechts Jacques Deijnen junior, foto ruben oreel COR DE JONGE f)65 WAT ieeuW6,HeiP AUtMML WH.P/VfQZKocf&L JfJ BENT, na MH)oeN€H\jeeLi£S s>j oezeeime fu/r/e Hoé, Hl ET \AtOZ>B£2a/Hl6ü - a'ee, Aiaap ive e&esvéeH HU WEL ~2ê-F OB koFF/e RonP AXEL - Twee zestigers, een echtpaar, uit Axel hebben don derdag een 81-jarige plaatsgenoot mishandeld. Ze zijn allen inwoners van ouderenwooncentrum Het Kasteeltje waar de mishandeling ook plaatsvond. Het slachtoffer en de vrouw stonden bij elkaar in de lift. Toen de man wilde uitstappen, gaf de vrouw hem een duw. Het slachtoffer kwam lelijk ten val. Eenmaal op de grond kwam de echtgenoot van de vrouw drei gend op het slachtoffer af. De man heeft zijn belager kunnen afweren en werd ontzet door een getuige. Omdat het slachtof fer bloedverdunnende medicijnen slikt, heeft hij grote bloed uitstortingen. De man moest zich onder doktersbehandeling stellen. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. Tussen de vrouw en het slachtoffer heerst al enkele jaren een vete. In juli werd in het nabijgelegen seniorencomplex De Weistede ook al een bejaarde man mishandeld door een medebewoner. Zij kregen ruzie omdat ze het niet eens konden worden of de ramen open of dicht moesten. MIDDELBURG - Een 47-jarige gezagvoerder van een heli kopter werd gisteren in Middelburg voor het drinken van een witte wijn veroordeeld tot 500 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Politierechter G. van Unnik vond dat het een goede les moest zijn voor de inwoner van het Belgische Fleurus. De Inspectiedienst van de Luchtvaart betrapte de man op 6 september vorig jaar in Middelburg toen hij samen met zijn passagiers een witte wijn dronk in een restaurant. Vervolgens werd de Luchtvaartpolitie ingeschakeld. De man had in strijd met de wet luchtvaart binnen tien uur vooraf gaand aan de helikoptervlucht alcohol genuttigd. DEN HAAG - Joeri Veen (17) uit Vlissingen is als beste Zeeuwse debater uit de bus gerold bij de nationale ronde van het Europese jongerenparlement in Den Haag. Hij mag naar één van de internationale discussiebijeenkomsten met jonge ren uit alle Europese (kandidaat-)lidstaten in Athene, War schau, Luxemburg of Boedapest. Veen zit in de vijfde klas van het atheneum van de Vlissingse scholengemeenschap Schel- demond. „Ik ben praatgraag", lichtte hij gisteravond zijn in nerlijke drijfveer toe, „en het is ook heel gezond om met veel leeftijdgenoten over politiek, over Europese politiek, te dis cussiëren." YERSEKE - Een uur voor hij met het verzaaien van een eerste partij Ierse mosselen in de Oosterschelde wilde beginnen, heeft J. Dingemanse van het Yersekse bedrijf Delisea alsnog officieel toestemming gekregen uit Den Haag. Een vergun ning op basis van de Natuurbeschermingswet had hij al. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) moest echter nog een papiertje afgeven voor het ver- zaaien van de mosselen. Dat is gisteren pas afgekomen. Din gemanse zei donderdag ook zonder dat formuliertje aan de slag te gaan. „Ik heb twintig ton mosselen met een vrachtwa gen uit Ierland laten komen. Ik moet die zo snel mogelijk ver- zaaien." Bij LNV liggen nog ruim twintig aanvragen van mos selkwekers voor het verzaaien van Ierse halfwasmosselen in de Oosterschelde, omdat er een gebrek is aan Nederlandse. De Ierse mosselen moeten nog groeien en komen later als Zeeuw se mosselen op de markt. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en Vogelbescherming hadden liever gezien dat LNV nog een gedegen onderzoek had gedaan naar de eventuele gevaren van het inbrengen van Ierse mosselen in de Oosterschelde. men in januari al met honder den deel aan een stakingsactie. Vorige week werden kantinebij eenkomsten gehouden in de ha vens van Vlissingen en Terneu- zen. Maandag stappen ruim zes tig Zeeuwse havenarbeiders op de hus naar Rotterdam. Een grote groep collega's trekt in op tocht naar het kantoor van het havenschap Zeeland Seaports in het havengebied en wordt daar toegesproken door waar nemend directeur Hans van der Hart. FNV Bondgenoten heeft bij Ovet Terneuzen, Verbrugge Terminals in Vlissingen en Ter- neuzen en bij de NV Haven van Vlissingen, volgens bestuurder Wil Waumans, niet opgeroepen tot een 24 uursstaking omdat de directie van die overslagbedrij ven het verzet tegen de Europe se havenrichtlijn steunen. Voor al directeur Martin Verbrugge steunt de vakbondsacties on voorwaardelijk. Ook hij vreest dat liberalisering (die reders voortaan de mogelijkheid biedt hun schepen te laten laden en lossen door eigen bemannings leden) ten koste gaat van de werkgelegenheid én de veilig heid in de havens. door Wout Bareman TERNEUZEN - Enkele honder den zeeuwse havenarbeiders leggen maandag tussen tien en twaalf uur 's morgens het werk neer. Dat gebeurt uit solidariteit met de grote internationale vakbondsdemonstratie die op hetzelfde tijdstip plaatsvindt in Rotterdam. De Europese haven arbeiders protesteren tegen de Europese richtlijn, die het werk in de haven moet liberaliseren. Het afgelopen jaren werd in de Europese havens veelvuldig ac tie gevoerd tegen de liberalise ringsplannen van de Europese Commissie, die worden ge steund door de ministers van transport. Het Europees Parle ment is tegen en onderneemt maandag een verzoeningspo ging. Om die in de goede rich ting te stuwen, gaan de haven arbeiders uit Nederland, Enge land, Denemarken, Duitsland, België, Frankrijk, Malta, Span je en Oost-Europa de straat op. Het zwaartepunt van de actie ligt in Rotterdam, ook in Barce lona wordt er gedemonstreerd. De Zeeuwse havenarbeiders na- Advertentie 1 mr<jj tp*s£3mi*£~~h Hierbij uw letterzegel voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober staat er elke dag een zegel in de krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. Elders in deze krant vindt U'de eerste zegelspaarkaart. De tweede zegelspaar kaart wordt op 11 oktober geplaatst. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en H de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15