PZC Afschieten ganzen blijft laatste middel Bewoners Goes-Zuid hekelen verkeersdrukte bij supermarkt Zomerdroogte legt verleden bloot PZC Waterschap gaat nieuwe koers varen 13 Nieuwe vleugel aan Minitheater coc begint weer met activiteiten Controleurs moeten klachten serieus nemen 1! w zaterdag 27 september 2003 iep Instructie Boete wegens verwaarlozing dieren Tachtig keer 112 bellen bestraft Onderhoud aan de Zeelandbrug Tapijt STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG Open huis wijnboeren ordg id ie ijaa ibei. ac® :heol nenr is 9 lische lergi- Parkeerbeheer op vingers getikt lende Deklager in kwestie kreeg in de februari vorig jaar een parkeer boete. Hij had weliswaar een "kent liven (jnnrAb van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse Ombudsman heeft de Middel burgse dienst Parkeerbeheer op ie vingers getikt. Aanleiding is eenklacht van een man, van wie bel parkeerkaartje op het dash board was omgekeerd. De par- beercontroleur schreef een bon uit, maar vergat het nummer op je achterkant van het kaartje te noteren. Een aanbeveling vindt je Zeeuwse Ombudsman niet nodig, omdat Parkeerbeheer in middels stappen heeft onderno men om soortgelijke situaties te voorkomen. geldig kaartje gekocht, maar dat was vermoedelijk bij het dichtslaan van het portier van het dashboard door de wind om gekeerd. In dat soort gevallen is voorzien door een nummer aan de achterkant van het kaartje, dat weer correspondeert met het nummer aan de voorzijde. Nor maal gesproken schrijven par- keercontroleurs dat nummer op. De rolletjes in de parkeer automaat tellen af van 8000 naar 0. De man stapte met zijn boete en zijn bonnetje naar de dienst Parkeerbeheer. Daar kreeg hij te horen dat het getoonde bonnetje niet in orde was. Volgens de par keerwachter klopte het nummer niet. Hij had een nummer ergens in de zesduizend gezien. De kla- doorMieke van der Jagt M IV1SSENKEEKE - De stichting Het Zeeuwse Landschap blijft voorlopig akkoord met beheer- maatregelen die de populatie grauwe ganzen op Noord-Beve land moeten halveren ten op zichte van hun aantal in 2002. Hoewel de toename van de grauwe gans als standvogel in Zeeland door HZL als een ver rijking wordt gezien, blijft de natuurbeschermingsorganisa tie bij de afspraken met de land bouw, de provincie en Staats bosbeheer. 1 11 Met name het afschieten van ganzen in de inlagen, waartoe de wildbeheereenheid Noord - leveland uitsluitend in augus tus overgaat als de populatie te groot wordt, heeft kwaad bloed gezet bij sommige Noord-Beve landers. In een brief aan de kla gende donateurs heeft directeur M. Hemminga uitleg gegeven over de aanpak van de grauwe gans, die in groten getale rust, broedt en ruit in de Noord-Be- velandse inlagen. Eten doet de grauwe gans liever een eindje verderop, waar prachtige, vruchtbare landerijen liggen. Omdat de ganzen veel schade toebrengen aan landbouwge wassen zijn met staatsbosbe heer, de landbouworganisaties en de provincie afspraken ge maakt over maatregelen. Die zijn vastgelegd in een beheers plan. Doel is om binnen twee jaar het aantal ganzen gehal veerd te krijgen. Afschieten is ook voor HZL het laatste mid del. In het voorjaar gaan vrij willigers op pad om eieren te schudden, wat de broedresulta- ten aanzienlijk beperkt. Ook wordt met een vaste vanginstal- latie ganzen gevangen. ger kreeg te horen dat hij het bonnetje wel verwisseld zou hebben. Tijdens de zitting van de Ombudsman erkende een vertegenwoordiger van de ge meente dat de bewuste parkeer wachter in de fout was gegaan. Hij had het nummer op de ach terkant van het bonnetje hele maal niet opgeschreven. De controleur was meteen uitge gaan van de kwade trouw van de klager. Tijdens de zitting kwam ook naar voren dat de dienst Parkeerbeheer dat standpunt inmiddels had verlaten. De Zeeuwse Ombudsman con cludeert dat de kwestie veel te lang heeft geduurd. De zaak is op het eerste oog simpel en het belang voor beide partijen zeer klein. In de loop van de tijd zijn de kosten voor zowel de ge meente als de klagende par keerder hoger geworden dan de parkeerboete. De Ombudsman wil met zijn uitspraak laten zien dat gemeenten in dit soort zaken veel effectiever en sneller moe ten optreden. Uit het onderzoek van de Ombudsman is naar vo ren gekomen dat de klager vol strekt te goeder trouw heeft ge handeld. De parkeerder maakte veel werk van de kwestie, omdat hij het een principekwestie was gaan vinden. De Zeeuwse Ombudsman is ook van oordeel dat de dienst Par keerbeheer te snel is uitgegaan van de kwade trouw van de par keerder. De dienst had zorgvul diger moeten handelen en de man de kans moeten geven aan te tonen dat hij wel degelijk een kaartje had gekocht. Parkeer beheer ging er zonder meer van uit dat de klager fout was. De dienst Parkeerbeheer heeft de controleurs inmiddels de in structie gegeven om de num mers op de achterkant van het kaartje te noteren, zodat er niet langer een welles/nietes-spelle- tje kan ontstaan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Middelburgs Minitheater in de Verwerijstraat heeft een nieuwe vleugel. Net zo knus en mini als het theater zelf. Gisteravond werd de aanbouw officieel geopend. Op 11 okto ber wordt hij voor het eerst gebruikt bij de pre mière van Ja zuster, nee zuster, een productie van het Middelburgs Theater. Het theater heeft een nieuwe entree gekregen, een aanbouw van aluminium, met een glazen pui. Er is een invalidentoilet, een nieuwe garderobe, een foyer en een zijtoneel. In de theaterzaal zelf zijn ook voorzieningen voor gehandicapten gemaakt. Om mensen die slecht horen de gelegenheid te ge ven voorstellingen te volgen, is een ringleiding aangelegd. Bovendien kunnen op de eerste rij de middelste stoelen worden verwijderd, om plaats te maken voor twee rolstoelen. Het Minitheater zit sinds 1985 in een oude gym zaal in de Verwerijstraat. Daarvoor speelde het Middelburgs Theater, de vaste huurder, in de Klo veniersdoelen en de Kuiperspoort. Het was niet eenvoudig om de oude zaal om te bouwen tot een toneeltempel, vertelt oud-voorzitter Gerard Baij- ens. „Maar we waren apetrots toen burgemeester Wolters op 19 januari 1985 het Middelburgse Mi nitheater opende." Half jaren 90 werd het theater grondig verbouwd. Er kwam een nieuwe vloer in, met een tribune, en het podium werd verlaagd. „Vrijwel meteen wer den plannen ontwikkeld voor verdere aanpas sing." Het theater wilde graag toegankelijk zijn voor gehandicapten. Dat is nu gelukt. „Het Mini theater is nu een beetje meer een echt theater", concludeert Baijens. De nieuwe vleugel werd gisteravond geopend door wethouder A. van 't Westeinde van cultuur. Die prees de vasthoudende houding van het be stuur toen de verbouwing jaren vertraging opliep. „Menig bestuur zou er moedeloos van worden." Tijdens de plechtigheden werd een boekje over de geschiedenis van het Middelburgs Theater gepre senteerd. Met oog voor detail is geschreven door PZC-journalist Frans Doeleman. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van Goes- Zuid storen zich aan de ver keersoverlast rond supermarkt JanBruijns in de Beukenstraat. De populariteit van de super markt en het bijbehorende tankstation, waar de benzine minder duur is dan elders, trekt veel autoverkeer naar de wijk. Hetprobleem is een van de knel punten die woensdag 1 oktober «orden besproken tijdens 'Kijk in de wijk', waarbij vertegen woordigers van de gemeente ko men kijken wat er in de buurt speelt. Bewoners konden opge ven wat zij als voornaamste pro blemen ervaren. Daaruit heeft Werkgroep Wijkbelangen Goes-Zuid een topdrie samen- aandacht gevraagd voor het aanhoudende probleem van zwerfvuil in het bosgebied. Het derde punt op de lijst is de vrees voor overbelasting van de kruispunten in de Fruitlaan als de nieuwbouw van het Regio naal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland eenmaal gereed is. Het ROC bouwt momenteel een groot nieuw complex in het gebied tussen de Fruitlaan en de Bessestraat. In het enorme pand worden alle opleidingen van het ROC in Goes samengevoegd. Dat trekt naar verwachting veel verkeer aan. De gemeente Goes heeft zelf al gekeken naar de si tuatie voor de voetgangers tus sen het station en het ROC- pand. In de Fruitlaan komt voor 123.000 euro een veilige over steekplaats met een midden berm. De nieuwe foyer van het Minitheater. De verkeersoverlast bij het takstation is een van de drie kwesties. Daarnaast wordt er redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 ag vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Pon Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 10113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl tnternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 ep maandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur door Marcel Modde ZIERIKZEE - De zomer heeft dit jaar in velerlei opzichten van zich doen spreken. Ook de droogte hield extreem lang aan, waardoor de gewassen op de ak kers te lijden hadden. Voor ge schiedvorsers werkte het weer beeld een interessante situatie in de hand. Het land was, uit de lucht gezien, letterlijk gete kend. Oude kreken, verdwenen kasteelbergen, een enkele slot gracht en weggetjes van toen openbaren zich in duidelijke lij- Het heeft een beetje weg van de truc met de toverstift vroeger op de lagere school. Je schreef met onzichtbare inkt, het blaadje bleef ogenschijnlijk maagdelijk wit. Pas na bewerking met de andere kant van de stift, liet de geheimtaal zich lezen. Ton Prince had het in de ruim kwart eeuw die hij actief is als zelfstandig helikopterpiloot heus al eens vaker gezien. Maar zo duidelijk als dit jaar, gebeurt zelden. Hij toont een serie foto's die de afgelopen weken werden gemaakt. Pal naast hofstede Den Berg bij Noordwelle zijn in lichtbruine lijnen tussen het groen de litte kens te zien van wat rond 1100 een kasteelberg moet zijn ge weest. Centraal op dat terrein stond een verdedigingstoren of een versterkt huis. Gewoonlijk werd de kleine vesting ook om geven door een diepe ringgracht en een palissade. Nog indrukwekkender is de ver schijning van kasteel Kraayes- tein bij Burgh. De vormen van oude kreeklopen (die iets weg hebben van een stemvork uit de muziekwereld) en de in een vier kant opgetrokken slotgracht te kenen zich vanaf 250 meter hoogte gezien onwaarschijnlijk helder af. Het is dan ook bijna niet te geloven dat op de grond niets van dit alles te bespeuren valt in dat zelfde landschap. Dat komt, legt Prince uit, doordat voor het dempen van grachten, het verleggen van wegen en zo al, destijds een andere grond soort is gebruikt dan waaruit de akkers rondom bestaan. Bij ex treme droogte houden die stukken minder water vast, waardoor de gewassen zich ten opzichte van de rest van het per ceel bruin aftekenen. Valt er na dien weer enige tijd regen, dan trekt dat op tot een lichtgroene kleur, maar voor een beetje ge oefend oog nog altijd goed te on derscheiden van het donkere groen rondom. Vooral het maïs en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het verbor gen verleden naar boven. Het onder Schuddebeurs geves tigde helikopterbedrijf werd deze zomer ingeschakeld voor naspeuringen naar de linie die Prins Frederik Hendrik in 1627 optrok voor zijn aanval tegen de Spaanse troepen bij Groenloo. De contouren van de fortifica ties stonden wel enigszins vast, maar dankzij de droogte kon de historische kaart vanuit de hoogte exact worden ingete kend. Op zijn vluchten over Schou- wen-Duiveland en de Bevelan- den heeft Prince naar zij n weten nog geen verborgen nederzet tingen of onbekende kreeklopen kunnen ontdekken. Inclusief de fundamenten van kerktoren en huizen in de slikken bij Yerseke, zijn de voor historici en archeo logen waardevolle plekken hier genoegzaam bekend. Dat mag dan misschien gelden voor de doorgewinterde vliegenier, als leek in de driepersoons mug hoog boven het landschap verheven waan je je een ontdek kingsreiziger. Het is verbazing wekkend hoe zeer de lappende ken beneden bedekt gaat met vroegere littekens. Een keur aan kleine landbouwperceeltjes, daterend uit een periode toen aan verkaveling ongetwijfeld nog niet werd gedaan, trekt on der de helikopter door. „Hoe ze daar vroeger een boterham op hebben kunnen verdienen, is mij een raadsel." Prince stuurt scherp naar links MIDDELBURG - Het COC midden-Zeeland, de belangen vereniging voor homoseksuelen, begint weer met activiteiten. De vereniging werd dit voorjaar geplaagd door bestuursperi- kelen. Op 4 oktober is in het café Goudwaard in Middelburg een voorronde voor het nationale COC songfestival, op 18 ok tober wordt in Kruiningen een Megadisco gehouden. Verder zijn er weer vrijwilligers voor de telefonische hulpdienst, de opvang en voorlichting. Meer informatie is te vinden op www.cocmiddenzeeland.nl. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Kuitaart voor het verwaarlozen van zijn dieren 1500 euro boete, waarvan 1000 euro voorwaardelijk, opgelegd. Daar naast moet hij aan een plaatsgenoot die hij mishandeld heeft, 400 euro schadevergoeding betalen. Bij de man werden begin dit jaar vier paarden, een koe en twee honden in een sterk vervuilde toestand aangetroffen. „De fo to's liegen er niet om. De beesten staan tot aan hun oksels in de drassige mest. Ze hebben geen enkele beschutting. De tranen schieten je in de ogen"gaf de politierechter de onhoudbare si tuatie weer. Het ontbrak de paarden en de koe aan eten, drin ken en droog stro. De honden bevonden zich in een veel te klein hok, dat ernstig was vervuild door uitwerpselen. De verdachte schitterde gisteren in Middelburg door afwezig heid. Hij had verklaard zijn beesten elke dag eten en drinken te geven. „Ze komen niets tekort", had hij gezegd. Die mening deelde officier van justitie J. van Meer zeker niet. Zij eiste een onvoorwaardelijke boete van 1000 euro. De politierechter legde de boete grotendeels voorwaardelijk op. MIDDELBURG - Een 63-jarige inwoner van Goes moest zich gisteren verantwoorden voor de politierechter in Middelburg De man had 84 keer het alarmnummer 112 gebeld. „Ik kom thuis en ik zie dat heel mijn huis overhoop is gehaald. Ik heb toen 112 gebeld, maar ik kreeg geen fatsoenlijk antwoord. Daarna heb ik nog een aantal keren gebeld." Zo deed gisteren de Goesenaar zijn verhaal op de zitting van de Middelburgse politierechter. De politie trof 28 januari dit jaar een hennep kwekerij bij de man aan. De officier nam het de verdachte bij zonder kwalijk dat hij zoveel keren het alarmnummer had ge beld. „Daarvan zijn andere mensen de dupe." Hij eiste 150 uur werkstraf. Politierechter G. van Unnik hield het op 120 uur werkstraf. ZIERIKZEE - Vanwege regulier onderhoud zal de Zeeland- brug in oktober enkele keren afgesloten worden voor al het verkeer. In de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 oktober gaat de brug dicht van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de och tend. Later in de maand wordt de brug nog twee keer afgeslo ten, maar dan zal de stremming korter duren: van twaalf uur tot twee uur in de ochtend. Dit kortere onderhoudswerk wordt gedaan in de nachten van maandag 20 op dinsdag 21 oktober en van maandag 27 op dinsdag 28 oktober. Twee keer zal het verkeer ook overdag even geen gebruik kunnen maken van de Zeelandbrug. Op de vrijdagen 17 en 24 oktober zal tus sen half tien en tien uur 's ochtends aan de weg gewerkt wor den. Tijdens de afsluitingen wordt het verkeer omgeleid via de Oosterscheldekering. Ambulances en andere hulpdiensten kunnen bij spoedeisende ritten ook tijdens de werkzaamhe den over de brug blijven rijden. foto Lex de Meester Vooral het maïs en het loof van de suikerbieten brengen het beste in het verborgen verleden naar boven. foto Marijke Folkertsma en belandt boven Kerkwerve. Het kraakheldere weer biedt een fantastisch vergezicht, tot op de Noordzee waar grote schepen aan de horizon varen. Zo op 250 meter hoogte lijkt het miljoenen kostende natuuront wikkelingsproject Tureluur in de Prunjepolder verworden tot een weinig zeggend plasje wa ter. Die indruk wordt versterkt door grillige lijnen aan weers zijden van de Delingsdijk, die duiden op de vroegere aanwe zigheid van brede kreken, daar waar het zogeheten plan Ture luur op is gebaseerd. Een akker vol verkoolde oogstrestanten doet onwillekeurig denken aan ondiepe bomkaters. Aan de an dere kant doorklieft de Zee landbrug als een gebochelde de fel in de zon glinsterende Oos- terschelde. De piloot wijst en wijst, tal van plekken getuigen van de strijd tegen het water die Schouwen en Duiveland door de eeuwen heen heeft gevoerd. Bij Bom- menede, ook al zo'n verdronken dorp, vormt het zeekraal een diep, donkerrood tapijt. En mocht de huidige gemeenteraad ooit alsnog besluiten de loop van de Gouwe en de Ee voor het nageslacht weer enigszins zichtbaar te maken, dan is het de dames en heren bestuurders aan te bevelen even een uitstap je naar hogere sferen te maken om de twijfelaars over de streep te trekken. Vanaf 't Sas bij Zie- rikzee zoekt de Gouwe nog steeds z'n weg, weg van de be bouwde kom. Want nieuwbouw van huizen en de aanleg van we gen is het enige wat de eigenwij ze bodem er letterlijk onder kan krijgen. Zo lang het gewas kan groeien op die plekken, is er nie mand die dat verleden uit poetst. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil nog efficiënter gaan werken. Het geld dat daar mee wordt bespaard is hard no dig om ervoor te zorgen dat de tarieven de komende jaren ni^t al te zeer stijgen. Dat streven is de rode draad in het Waterschapstotaalplan dat is opgesteld. Het geeft in grote lijnen aan welke koers Zeeuwse Eilanden de komende jaren wil volgen. Aanleiding zijn de eer dere discussies binnen het be stuur over de toenemende kos ten waarmee de organisatie te maken heeft. De afspraak is gemaakt dat alle basistaken hoe dan ook worden uitgevoerd, ook al kost dat extra geld. Voor veel andere werk zaamheden geldt dat die wel worden uitgevoerd, maar waar mogelijk in een lager tempo. Andere activiteiten worden doorgelicht om te bezien of deze efficiënter kunnen worden ge daan en of zaken die momenteel als vanzelfsprekend worden uitgevoerd, ook daadwerkelijk nodig zijn. Echte bezuinigingen moeten vooral worden gevonden binnen de eigen organisatie, door nog doelmatiger te gaan werken. Er loopt al een reorganisatie van het waterschap. Zo zijn de kan toren van de buitendienst recent gesloten en werkt iedereen met een bureaufunctie nu vanuit het hoofdkantoor in Goes. Verder dient het aantal arbeidsplaat sen in drie jaar met twintig te worden verminderd. Dat is naar verwachting mogelijk door na tuurlijk verloop. Het Waterschapstotaalplan geeft verder mogelijkheden aan om efficiënter te werken. Meer dan voorheen wordt uitgegaan Advertentie JONA Muziektheater van WILLEM BREUKER^V ma. 29 sept. 19.30 uur LEZING THE MAKING OF JONA Naar aanleiding van de wereldpremières op vr. 24 en za. 25 oktober in de Stadsschouwburg Middelburg geeft de tekstschrijver Karei üeurloo een lezing over de eigenzinnige en bij vlagen clowneske profeet JONA. Prof. Dr. KAREL DEURL00 hoogleraar Bijbelse theologie VU-A'dam. Toegang lezing maandag 29/9 2,50 Info tel 0900.3300033 van een filosofie van centraal bestuur en centrale regie. De al gemene vergadering (het alge meen bestuur) moet de hoofdlij nen van het beleid uitzetten. Daarmee wordt voorkomen dat er voorbereidend werk wordt gedaan dat niet past in de uitge zette visie. Binnen de ambtelij ke organisatie krijgt het direc tieteam nadrukkelijker de touwtjes in handen. Zeeuwse Eilanden streeft ver der naar een vereenvoudiging van de vergunningvoorwaarden en verscherpte toezicht op de naleving van regels. Daarnaast geldt 'maatschappelijk verant woord ondernemen' als uit gangspunt en wordt er onder de medewerkers veel aandacht ge schonken aan integer en juri disch verantwoord handelen. Het waterschap wil ook werken aan het verhogen van zijn naamsbekendheid. Verder moet de klantgerichtheid, en daar mee uiteindelijk het imago, worden verbeterd. Het Water schapstotaalplan wordt maan dag 13 oktober besproken in de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden. WISSENKERKE - De Druiven- gaerde aan de Dorpsdijk in Wis- senkerke en 't Vierendeel aan de Vrouwenpolderseweg in Vrou wenpolder doen mee aan de na tionale wijnweek, die van 29 september tot en met 5 oktober wordt gehoudenOok openen zij hun deuren morgen tijdens de open dag. In het kader van deze landelijke wijnweek worden verschillende activiteiten ge houden om de aandacht op con sumptie van wijn te vestigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13