Moeleker bouwt professionele keukens Spaarbeleg laat de rijkaards links liggen 7 Test op open zee voor Queen Mary 2 het bedrijf Grote economische problemen ontstaan volgens Kondratieff-theorie pas na 2015 ABN Amro verkoopt onderdeel profijt vrijdag 26 september 2003 Gevang I 6 i Fortis stoot Amerikaanse activiteiten verzekering af Dieptepunt Kist gereedschap Duits bedrijfsleven optimistisch Tekort Franse begroting groeit PCM stoot Caribisch AD af Directeur Rodamco vertrekt Voordelig 'ads!) pzc We Ion- er al te. aar mee i,oi bit pel ds LonJ it- moet ïlruin. ie data- Hl» pet 'gedokt ncbe- laanden iwnloa- aietvaa d. Eerst raakt edbar muziek, ware te daarna ibonne- want oieder Broersma: „We beleven een Etchin-recessie en een Juglar- reeessie. Normale fenomenen, j'ehebben ze veel erger gehad. De kapitalistische economie is altijd in beweging en volgt min st meer vaste patronen. Voor goed, recessie, depressie en ierstel volgen elkaar op. Er be- ïiaat een lange golf van pakweg vijftig jaar, met daarbinnen kortere sub-golfjes. De lange golf, die de economische grond toon weergeeft, beweegt zich nu teer opwaarts. Deze cycli zijn ontdekt door de Sus Nikolaj D. Kondratieff, vertelt Broersma. „Volgens de communistische theorie zou het kapitalisme zichzelf op enig moment om zeep helpen. Stalin trilde weten wanneer dat mooie moment zou aanbreken en huurde Kondratieff in om het uitte zoeken." Kondratieff ont- een spookbeeld: het kapi talisme vernieuwde zich steeds opnieuw, er kwam geen eind aan. „En zo'n cyclus van op blinken en verzinken abic duurt ongeveer vijftig jaar. We int vel nttennu in de vijfde Kondra- splitte Met Kondratieff liep het slecht af. Stalin gooide de brenger van de onwelgevallige boodschap in ademis gevangenis, liet hem acht jaar wegkwijnen en tenslotte in vermoorden. Postume re habilitatie volgde pas in 1978. Weliswaar was de betreurde Rus de ontdekker van de golf, goed ui Free- alimiet, use] den: ris je 'teveel iet hel van ent zes at 74.95 de aai- ge aar- Iet gaai ïetira il gaui aai» orbeeli i opeet anslui- multi ireolt ar het inbeo1' ten je ktenii de hes iderinj daim i dein zetter I een ;ur» bedrij- lEX-in- itbett- '8 pun ijs vei :n was infc Ie!» )5 voens- Recessie is deuk in opwaartse lijn door]rene Qverduin GRONINGEN - Staan we er «onomisch echt zo beroerd voor als de onheilstijdingen doen geloven? Econoom Lou- kus Broersma van de Rijksuni- versiteit Groningen meent van „iet De tijden zijn weliswaar zorgelijk (sterke concurrentie „jt Oost-Europa en China, Amerika dat gigantisch op de J leeft, dreigende deflatie, in grijpende reorganisaties), maar gezien over een langere periode j, de huidige recessie slechts een jeuk in een opwaartse lijn, stelt lij. UTRECHT - Fortis ver koopt zijn verzekerings activiteiten in de Verenig de Staten omdat deze niet langer onder de belang rijkste aandachtspunten van het concern vallen. De bankverzekeraar brengt zijn verzeke- ringstak in de VS eerst naar de beurs, waarna alle aandelen 'geleidelijk' worden verkocht. De beursgang in New York zal waarschijnlijk in 2004 plaatsvinden, aldus Fortis gisteren. Het finan ciële concern laat het exacte tijdstip afhangen van de marktomstandig heden. „We hebben geen haast", aldus Fortis-top- man A. van Rossum. Hij zei dat het concern zal wachten tot de aandelen tegen een goede prijs kun nen worden verkocht. De Amerikaanse verzeke ringspoot, die al tien jaar onafhankelijk opereert, zal de beurs opgaan onder denaam Assurant. Met deze verzekerings dochter doet Fortis een belangrijke inkomsten bron de deur uit. Zij haal de afgelopen jaar ruim eenderde van de omzet van de verzekeringsdivi sie binnen. In de eerste helft van 2003 nam het on derdeel 11 procent van de operationele winst van bet gehele concern voor zijn rekening. Bij de Ame rikaanse verzekeraar werken twaalfduizend mensen. Van Rossum zei in een toelichting dat de divisie wordt verkocht omdat het concern 'niet alles overal kan doen'. Fortis verkoopt in de VS onder meer ziektekosten verzekeringen, uitvaart verzekeringen en is actief op het gebied van risico beheer. Volgens eerste analistenschattingen zal de verkoop ten minste 2,5 miljard euro opleveren. Fortis zal de opbrengst gebruiken om zijn positie 'n Nederland, België en Luxemburg te versterken extra geld steken in on derdelen waarmee het voorloopt op de concur rentie. ANP verklaren kon hij die niet. Daar was de Oostenrijkse econoom Joseph A. Schumpeter voor no dig. „Schumpeter ontdekte dat technologische innovaties aan de basis van elke nieuwe Kondratieff-golf staan." De stoommachine leidde rond 1782 tot een grote economische opleving; staal, stoomschepen, de telegraaf en gasverlichting stonden aan de basis van de tweede golf rond 1845; elektri citeit, de auto en de chemie for ceerden rond 1892 een derde golf; kunstvezels, de transistor en de televisie gaven rond 1948 de aanzet tot golf nummer vier. Broersma: „En sinds 1992 heb ben we de microprocessor als drijvende kracht, en daarmee internet." Steeds hield de op gaande beweging zo'n twintig jaar of iets langer aan. Hoe er binnen een opwaartse golf deuken kunnen komen, is ook onderzocht. De twee be langrijkste zijn in kaart ge bracht door Juglar en Kitchin. De Franse arts Clement Juglar ontdekte een conjunctuurbewe- ging van zeven tot elf jaar. De Britse statisticus Joseph Kitchin deelde deze weer op in golven van vier tot vijf jaar. een uitgestelde recessie." Dat de zaak eind jaren negentig niet in stortte, is volgens hem te dan ken aan de 'beursbubble' en het millennium-probleem (de angst dat computers op 1 januari 2000 massaal zouden crashen). In die hoogtijdagen werd wel gedacht dat Kondratieff bij het grof vuil kon. Voortaan zou de nieuwe economie, of ook wel netwerkeconomie, zich in een vloeiende lijn naar boven bewe gen. Toen de overspannen beur zen inzakten en het millenni um-probleem niet (meer) bleek te bestaan, sprongen de econo mische wetmatigheden als van ouds voor het licht. De kleine golven zijn politiek te beïnvloeden, stelt Broersma, de lange Kondratieff-golf niet. „De korte recessie van 1958 was bijvoorbeeld een politiek geïni tieerde recessie. Er dreigde overspanning van de economie met te hoge lonen en te hoge overheidsuitgaven, en Drees trapte op de rem met zijn 'beste dingsbeperking'." Innovatie mag als motor van economisch welvaren onder kend zijn, het is voor een over heid moeilijk deze aan te jagen. Broersma: „Aan de basis van fundamentele vooruitgang staan altijd technologische in novaties in de maakindustrie, tastbare dingen. We weten on derhand op welke knoppen we moeten drukken als we condi ties willen creëren waarin die tot stand kunnen komen. Het probleem is dat Nederland in middels voor driekwart een diensteneconomie is. Daarvan kennen we de knoppen niet." Maar er wordt aan gewerkt. Het ministerie van Economische Zaken heeft een werkgroep op gericht die de gevoelige plekken in kaart moet brengen. Broers ma zit in de groep. Het gaat nog niet zo hard, meldt hij. Iemand die tegen zijn zin in de bijstand zit, koopt er niets voor, maar het kan nog veel erger: als de theorie van Kondratieff klopt, duiken we pas rond 2015 in een grote recessie. De impuls van de digitale revolutie is dan uitgewerkt. Daarna volgt een depressie, waarna het herstel rond 2026 zou volgen. GPD „Aan de basis van de Juglar-cy- clus staan niet-uitgekomen voorspellingen van onderne mers. Ze investeren in machines en apparaten, ontdekken te laat dat de vraag naar hun produc ten is ingezakt, zetten de machi nes stil en bestellen geen nieuwe meer." Amerika is het diepte punt van de Juglar-cyclus deze zomer gepasseerd, naar ver wachting volgt Europa spoedig. Broersma: „Bij Kitchin werkt het vergelijkbaar, alleen kijkt die naar de voorraden. Bij te veel voorraad maakt een onder nemer geen nieuwe aan, maar put hij uit zijn oude, en loost hij werknemers. Deze twee ver schijnselen spelen momenteel. Er is overcapaciteit aan machi nes en er is te veel voorraad." Eigenlijk had de huidige reces sie zich twee, drie jaar geleden voor moeten doen, zegt Broers ma. „Wij zitten nu in wezen in SAINT NAZAIRE - Havenpersoneel maakt de Queen Mary 2 in de haven van het Franse Saint Nazaire klaar voor een test op open zee. De luxe cruiser kan 2620 gasten herbergen en heeft vijftien dekken en vijf zwembaden. De Queen Mary 2 zal in januari haar maidentrip ma ken. foto Franck Prevel/AP door Desirée Schouten KAPELLE - „De bouw van een goede keuken in een instelling kost een paar centen, maar het is toch maar een klein deel van de totale keukenexploitatie. Als je kunt bezuinigen op bijvoor beeld personeelskosten door ge bruik van de juiste apparatuur, heb je voor langere tijd je winst gehaald. Met de moderne, com putergestuurde apparatuur doe je meer werk met minder men sen, het werkt milieuvriendelij ker en zonder kwaliteitsver lies." Eigenaren C.P. Moeleker, zowel senior als junior, van het gelijk namige bedrijf in grootkeuken- apparatuur in Biezelinge weten waar ze over praten. Al twintig jaar specialiseert het bedrijf zich in kookeilanden, vaatwas- installaties, bakovens en voed- seluitgiftepunten voor de pro fessionele keuken. Het bedrijf vindt zijn klanten bij instituten zoals zorginstellingen en zie kenhuizen, horeca en bedrijven met een eigen restaurant. Moeleker bouwt complete keu keninrichtingen met kook-, bak- en braadgedeelte, spoel keuken, koel- en afzuiginstalla ties en voedseluitgifte. Het be drijf ontwerpt in samenspraak met de klant de keuken en visu aliseert die in een driedimensio nale tekening. Moeleker heeft een eigen projectbureau, dat de bouw van de keuken van begin tot eind begeleidt. De eigen technische dienst van Moeleker bouwt de keuken op. Na de op bouw kan de keuken bij het be drijf in onderhoud worden ge nomen. Een van de huidige projecten is het nieuwe bedrijfsrestaurant voor psychiatrisch ziekenhuis Emergis in Goes. Moeleker ju nior: „In de moderne grootkeu ken is alles roestvrij staal. Voor al bij de voedseluitgiftepunten, het restaurantgedeelte, zie je ook wel kunststof en steen. Daar komen de bewoners en het per soneel eten en moet het er wat gezelliger uitzien en wat kleur hebben." De gebruikte kunst stof is trespa, een slijtvaste en hittebestendige kunststof, die ook in de bouw veel wordt ge bruikt voor gevelafwerking. Voor uitgiftebuffetten en werk bladen past Moeleker vaak een uit natuursteengruis gemaakte kunststeen toe. Deze compo sietsteen is er in verschillende kleurnuances, is niet poreus en hygiënisch. Hygiëne en efficiëntie zijn sleu telwoorden in de moderne Al twintig jaar specialiseert Moeleker zich in kookeilanden, vaatwasinstallaties, bakovens en voedseluitgiftepunten voor de professionele keuken. foto Mechteld Jansen grootkeuken. Dat komt niet al leen tot uitdrukking in de ge bruikte materialen, maar ook in de gebruikte apparatuur en de werkwijze. De algemene trend in instellingen en horeca is steeds meer computergestuurde apparatuur. Moeleker senior: „De ontwikkelingen zijn enorm. Vroeger had je de kookketel en het pannetje, nu heb je compu tergestuurde combisteamers (een oven die kan koken en bak ken, red.). In de oude kookketel werd een grote hoeveelheid aardappelen een tijdlang ge kookt en dan was de helft nog niet gaar en de andere helft pap. In de combi is alles even beet gaar en zonder smaakverlies." „Een andere trend, vooral in zorginstellingen, is steeds meer individuele keuzes voor bewo ners mogelijk te maken", vult Moeleker junior aan. „Door de moderne apparatuur is dat steeds beter mogelijk en de kwaliteit is beter." Ook de vaat wasser veranderde van een spoelapparaat met een knopje voor temperatuur en tijd naar een computergestuurde was- straat. Steeds meer wordt het kookpro- ces in instellingen losgekoppeld van het serveren van de maal tijd, de zogenoemde ontkoppel de keuken. Moeleker: „Vroeger was het van tien tot twaalf spitsuur in de instellingskeu ken, dan moest je daar echt niet binnen stappen." In de ontkop pelde keuken wordt gekookt volgens planning en het voedsel wordt geforceerd gekoeld. In dit snelle koelproces krijgt bacte- lUaam: C.P. Moeleker B.V. Grootkeukenapparatuur Plaats: Kapelle-Biezelinge Opgericht: 1983 Aantal medewerkers: 31 Omzet: 6 miljoen euro riegroei geen kans. Op etenstijd worden de maaltijden 'gerege nereerd' ofwel opgewarmd. Een gevolg van het ontkoppelen is dat het eten op een andere plek dan de instelling kan worden bereid, zoals in Het Bakhuus in Etten-Leur. Daar wordt vijf da gen per week acht uur gekookt om in vijf of zes instellingen ge durende zeven dagen maaltij den te kunnen uitdelen. Het is zelfs mogelijk die maaltijden af te leveren in een speciale rege- nereerwagen. Moeleker is niet onverdeeld ge lukkig met deze ontwikkeling. „De overheid stimuleert het vanwege de kostenbesparing", vertelt senior. „Je möet het lo gistiek echter wel heel goed re gelen en dat is nog niet echt goed gelukt. Een regenereerwagen is ook erg duur. Ook is alles al in porties verdeeld en dat is niet erg flexibel. De eindgebruiker, de bewoner van de instelling, kan niet op het laatste moment meer iets anders krijgen." Moeleker senior begon een ei gen zaak als servicemonteur, toen zijn werkgever failliet ging. Hij bleef in eerste instantie het onderhoud van bestaande apparatuur doen, zoals bij zijn oude baas, maar al snel kwam de verkoop van nieuwe appara tuur erbijZeventien jaar gele den nam Moeleker het huidige pand aan De Klinker in Bieze linge in gebruik. Hij heeft er nieuwe kantoren bijgebouwd en de originele loods is kort gele den verbouwd tot moderne werkplaats en showroom. Het grootste deel van de klanten huist in Zeeland, maar Moele ker heeft landelijk monteurs in dienst. Het werkterrein ligt on der de lijn Amsterdam-Zwolle- Almelo, zoals hij het zelf uit drukt. Service en onderhoud van apparatuur is nog steeds een belangrijke pijler van het bedrijf. Moeleker heeft veertien technische medewerkers. In het klantenbestand staan onder an dere de namen van veel Zeeuwse zorginstellingen en horeca, variërend van snackbar tot ster renrestaurants. Ook heeft Moe leker keukens voor defensie in gericht. „Mijn vader begon met niet veel meer dan een auto en een kist gereedschap vanuit huis. Ik ge loof dat hij twee maanden alleen heeft gewerkt, toen moest er al een tweede man bij komen. Het is wat uit de hand gelopen, in positieve zin dan", aldus Moele ker junior. AMSTERDAM - ABN Amro verkoopt zijn Amerikaanse be drijfsonderdeel Prime Brokerage aan de Zwitserse bank UBS voor 2 50 miljoen dollar (2178 miljoen euro)Na herstructure- rings- en verkoopkosten is het effect op het nettoresultaat on geveer 150 miljoen euro, zo meldde de bank gisteren. Prime Brokerage is actief in verscheidene Amerikaanse ste den, waaronder New York, San Francisco, Dallas en Boston en zorgt onder meer voor operationele ondersteuning van be heerders van hedgefondsen. ABN Amro vindt het onderdeel niet meer passen in zijn kernactiviteiten. ANP FRANKFURT - Het Duitse bedrijfsleven is gematigd opti mistisch over de ontwikkeling van de economie. Dat blijkt uit de 'vertrouwensindex' die maandelijks wordt opgesteld door het Ifo, het belangrijkste Duitse economische onderzoeksin stituut. De index steeg van 90,8 in augustus naar 91,9 in september. Het is al de vijfde opeenvolgende maand dat het bedrijfsleven het vertrouwen uitspreekt dat de grootste economie van Eu ropa aan het herstellen is. De vertrouwensindex van het Ifo komt tot stand door een maandelijkse enquête. AP PARIJS - Het Franse begrotingstekort loopt volgend jaar op tot 55,5 miljard euro. Daarmee stijgt het tekort met bijna een kwart ten opzichte van de 44,6 miljard euro die dit jaar wordt voorzien. Parijs gaat voor de derde maal op rij de afspraak in het zoge heten stabiliteitspact schenden. In de eurolanden mag het begrotingstekort niet meer bedragen dan 3 procent van het bruto binnenlands product. Voor 2004 verwacht de Franse re gering een economische groei van 1,7 procent waarmee het te kort uitkomt op 3,6 procent. Dit jaar wordt uitgegaan van 0,5 procent groei. AFP/ANP AMSTERDAM - PCM Uitgevers verkoopt de Caribische edi tie van het Algemeen Dagblad aan directeur R. Zwart van het overzeese dagblad. De Amsterdamse uitgever zei gisteren dat PCM en Algemeen Dagblad Caribbean blijven samenwerken waardoor de krant in de huidige vorm blijft bestaan. „Gebleken is dat het aansturen over een afstand van achtdui zend kilometer ten koste gaat van de slagvaardigheid waar een kleinschalige operatie als die van Algemeen Dagblad Ca ribbean om vraagtaldus PCM in een verklaring. Een woord voerder van PCM zegt dat Zwart op dit moment al 10 procent van Algemeen Dagblad Caribbean bezit. Hoeveel Zwart voor de resterende 90 procent betaalt, is niet bekend. ANP ROTTERDAM - Financieel directeur R. Dorjee van Rodamco Europe heeft per direct zijn werk neergelegd. Door proble men in zijn privé-sfeer wordt zijn functioneren bemoeilijkt, zo maakte het beursgenoteerde vastgoedfonds gisteren be kend. Het onderzoek naar de financiële situatie van Dorjee is stopgezet. De financiële topman raakte een week geleden in opspraak, toen bekend werd dat Rodamco Dorjee's privé-situatie wilde doorlichten. Dorjee zou een miljoenenschuld hebben. Dat verzweeg hijwaarmee de wet zou zijn overtreden. Begin 2002 werd Dorjee financieel directeur van Rodamco Europe. ANP door Hans Sonders Banken vervullen een be langrijke en onmisbare rol in onze complexe maatschappij. Toch is hun taak in wezen heel eenvoudig. Ze ontvangen geld dat mensen en bedrijven over hebben en lenen dit vervolgens uit. De winst van de banken zit in de rentemarge. Dat is het vel schil tussen datgene wat ze aan rente vergoeden op spaargeld en dat wat in rekening wordt ge bracht voor het uitgeleende geld. Deze activiteit van banken, geld ontvangen en weer uitlenen, heet de transformatiefunctie. Veel kleine spaarders kunnen bij elkaar voldoende bezitten om de bouw van een nieuwe fa briekshal te financieren, bij voorbeeld. Of geld dat voor kor te tijd op heel veel verschillende spaarrekeningen staat, kan toch voor langere tijd worden uitge leend. Denk maar aan een der tigjarige hypotheek. De bank kan zelfs veilig gestald spaarte goed in een risicovolle onderne ming steken. Niet alleen wordt daarmee het risico gespreid, de expertise van de bank zorgt er ook voor dat dit verantwoord gebeurt. Denk je eens in dat je dit alle maal zelf zou moeten doen? Ie mand vinden die met jouw spaargeld iets wil financieren of een fabriekseigenaar die op zoek moet naar geld in spaar varkens. Zo bezien, zou je menen dat banken er baat bij hebben zo veel mogelijk geld binnen te ha len. Dan kunnen ze immers ook heel veel geld uitlenen en daar aan verdienen. Maar zo eenvou dig ligt het niet. Een collega meldde vorige week heftig geschrokken dat Spaar beleg de rente op zijn internet spaarrekening, de zogenoemde E-rekening, gaat verlagen. Dat wil zeggen voor het bedrag dat het tegoed 50.000 euro te boven gaat. Daaronder blijft de rente vergoeding onveranderd op 3,3 procent, zoals die nu nog voor het gehele tegoed geldt. Voor be dragen boven 50.000 euro wordt de rente per 15 oktober aan staande echter verlaagd naar 2,6 procent. Dat lijkt vreemd. Want de bank heeft toch baat bij de iets rijkere klanten? Want hoe meer er op de rekening staat, des te meer kan de bank toch ook uitlenen? Al weer: zo eenvoudig ligt het niet. De reden voor de tariefswijzi ging van Saarbeleg is dat ze de rentevergoeding voor de wat kleinere spaarders graag op 3,3 procent wil houden. „Door deze maatregel kunnen we onze klanten het hoge rentepercenta ge blijven geven. Als we dit niet hadden gedaan, zouden we als gevolg van de trend dat rente percentages wereldwijd zakken die 3,3 procent moeten verla gen", meldt deze dochter van verzekeraar Aegon. Maar Spaarbeleg wil meer dan dat. Ze wil met het kietelen van de wat kleinere spaarders en het korten van de wat grotere ook andere producten verkopen. Woordvoerder Marjolein Wester meldt dat deze bank er juist voor de kleinere spaarder is. „Spaarbeleg wil geen bank zijn voor de rijken. Geen bank dus in traditionele zin. Ze wil er zijn voor de gewone mensen. We wil len veel klanten." Vandaar. Voor deze groep klanten zijn speciale producten ontwikkeld die de rijkere groep niet zo zal aanspreken. Bijvoorbeeld een spaarvorm waarbij met de bank wordt overeengekomen dat maandelijks een klein vast be drag wordt gespaard. Bijvoor beeld tussen de 50 en maximaal 500 euro. Dat is voordelig voor de bank. Ze kan dan rekenen op een gestaag binnenkomende geldstroom. Maar de iets meer vermogen den, die een tegoed hebben van meer dan 50.000 euro, laat Ae gon natuurlijk niet in de kou staan. Want daaraan valt ook geld te verdienen. Die worden daarom binnenkort benaderd met weer heel andere producten die beter op hun vermogenspo sitie zijn toegesneden. Zoals aandelenbeleggingen Marjolein Wester laat weten dat voor deze groep klanten derge lijke producten ook veel lucra tiever zijn. Daar komt nog iets bij. De rente ligt momenteel op een histo risch gezien zeer laag niveau. De zogenoemde refi-rente, dat is de rentevergoeding die de banken aan de Europese Centrale Bank betalen, is twee procent. Dat is ongekend. Voor vergelijkbare rentepercen tages moeten we terug naar de jaren vijftig en zelfs dertig van de vorige eeuw. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7