Kelly zorgt voor omslag in politiek en journalistiek Ik wil meer voordeel d Bush en Blair hopen op vondst vernietigingswapens Irak Hoofdverdachten zaak drugssmokkel Turkije pleiten vrouwen vrij Get more. •T -Mobile Prodi belooft reorganisatie wegens fraudezaak bij statistisch bureau vrijdag 26 september 2003 Geschorst Massaal protest tegen Italiaanse immuniteitswet Wegens overspel veroordeelde Nigeriaanse vrij Steniging Mortieraanval Politica overdreef studieprestaties Aardverschuiving China eist levens Aantal Franse hittedoden hoger Politieactie tegen huiselijk geweld Man leefde vier jaar met lijk analyse Dus bel ik dag en nacht voor hetzelfde lage tarief Verwarring _1 id de tien- ,om- esten 'Uden maat Voor at de meer: met mel- 'mei. 5 ne at de ilijke thun loeld eids- EU- i van iren. eho- loten nlie- over bei- s be- r die iren- in de be- „Ik obie- irtelt ilijke :lge- i be- Ihun ar ik :zon- erop Eurocommissarissen blijven aan doorKeesBos STRAATSBURG - De omvang- ■jj-e fraudeverdenkingen bij [urostat zijn geen reden voor Eurocommissarissen om op te uappen. Dat zei voorzitter Pro di van de Europese Commissie tdsferen in het Europees Parle ment in Straatsburg. (fel moeten Europese topamb- •enaren voortaan hun commis- sarissen beter informeren, jaartoe komt een reorganisa- •,e Volgens Prodi is verant- woordelijk Eurocommissaris Solbes jarenlang misleid door Eurostat. De inmiddels ge dorste baas van het statistisch -jreau hield vol dat de verden ken van fraude zich beperk en tot enkele leveranciers. Viemand kon voorzien dat het •nderzoek ook de directeur-ge- jtraal zelf zou raken", aldus Prodi. fractievoorzitters van de groot je partijen toonden zich rede- ïijk tevreden met de uitleg van Pradi. Enkele Nederlandse par lementsleden vinden dat hij ach er iets te makkelijk van af probeert te maken. „Prodi zegt >or de ino.lt de tl starza js. dat echter »oliti( ar# dacht ïheb- arre- »j en en wr it ma doa. dat een Eurocommissaris niet politiek verantwoordelijk is als een directeur hem misleidt. Dat is wel erg minimaal", stelt Van Hul ten (PvdA). Ook VVD'er Mulder en Lagendijk (Groen- Links) vinden de definitie van Prodi 'erg merkwaardig'. Bij Eurostat bleek jarenlang een mistige cultuur te bestaan zon der veel interne controle. Top mannen van Eurostat bleken peperdure informatie te bestel len bij bedrijven waar ze zelf be langen in hadden. Ook verbor gen ze opbrengsten op geheime bankrekeningen. In de admini stratie zijn vervalste facturen ontdekt. Twee directeuren zijn in juli ge schorst, in afwachting van be rechting. Volgens sommige Eu roparlementsleden veel te laat, omdat controleurs al jarenlang allerlei verdenkingen hebben gemeld aan topambtenaren. Prodi zeu bovendien bij zijn aantreden in 1999 geen enkele fraude te zullen tolereren. Eerder ingrijpen was volgens de commissievoorzitter echter niet mogelijk: de volledige omvang van de Eurostatzaak werd vol gens hem pas in mei 2003 duide lijk. De discussie over Eurostat wordt de komende weken in kleinere kring voortgezet. De parlementscommissie voor be grotingscontrole spreekt onder anderen met enkele Eurocom missarissen. De vraag zal zijn of die wellicht iets te passief zijn geweest. „Wat informatie be treft geldt: vertrouw, maar con troleer. De vraag is hoever er gecontroleerd is", zei parle- mentsvooorzitter Cox. Com missievoorzitter Prodi zei dat Eurostat ingrijpend wordt gere organiseerd. Een belangrijke taak voor de nieuwe directeur is het veranderen van de bestuurs cultuur. Ambtenaren die al heel lang hetzelfde werk doen, moeten sneller rouleren. Ook de taken worden onder de loep genomen. ANP ROME - De beroemde corrup tiebestrijder van Italië, Di Pietro, probeert met een hand- lekeningenactie een eind te ma ten aan de immuniteitswet, die politici vrijwaart van rechts vervolging- DiPietro heeft een petitie en bij - sa een miljoen handtekeningen verzameld en die gisteren aan- geboden aan het Hooggerechts- sofinRome. In de petitie vraagt se oud-rechter om een referen dum over de onschendbaarheid. De wet was in juni speciaal in het leven geroepen ter bescher ming van premier Berlusconi, moest terechtstaan op be schuldiging van omkoping van rechters. ANP KATSINA - Een islamitische rechtbank in de Nigeriaanse stad Katsina heeft Amina La- tal gisteren vrijgesproken van overspel, waarvoor zij eerder tot de doodstraf was veroordeeld, lier van de vijf rechters in het lof van beroep waren van me- ningdat de eerdere veroordeling van de 31-jarige alleenstaande moeder van vier kinderen ver nietigd moest worden. Het gaat om een vrijspraak op enerzijds procedurele gronden anderzijds gebrek aan be tijs. Lawal heeft volgens de rechters niet voldoende gele- 1 gekregen zichzelf te verdedigen. Bovendien was haar ten onrech te niet toegestaan haar aanvan- lelijke bekentenis te herroepen. kwal hing executie door steni- jiflg boven het hoofd nadat zij inmaart 2002 door een lagere is lamitische rechtbank tot de doodstraf was veroordeeld om- zij naar het oordeel van de pschters te kort na haar echt- heiding een kind van een an te man had gekregen. Zij «ft nu vier kinderen, lawal was al een keer in hoger ïroep gegaan, gesteund door rganisaties voor de rechten van aa mens en vrouwenorganisa- "■aar advocate voerde aan dat -ct kind mogelijk door haar te is verwekt, lawal werd wereldwijd het tebool van de discussie die •teen Nigeria woedt over her- doering van de sharia waar- ®or dergelijke straffen moge- V worden. ANP/AFP/RTR W 3-- li,- ^4?' -y«. -V t f.' >1 2: Militairen van de 101e Luchtlandingsdivisie passeren de bij een hinderlaag verwoeste Humvee-voertuigen in Mosul. van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Straw, blijft hopen dat in Irak massavernietigingswapens worden gevonden. De bewinds man zei dat gisteren. Een dag eerder werd bekend dat 1400 onderzoekers nog geen spoor van dergelijke wapens in Irak hebben gevonden. Alhoewel 'het moeilijk is om tastbaar bewijs te leveren' bete kent dat volgens Straw nog niet 'dat er geen bewijs voorhanden is'. Hij zei te 'hopen' dat het be wijs nog wel gevonden wordt. Toen Londen en Washington ten strijde trokken gebeurde dat op grond van onbeantwoorde vra gen over het wapenprogramma aangedragen door de VN-in- specteurs, aldus Straw. Ook de Amerikaanse president Bush is nog altijd overtuigd van het bestaan van de wapens, meldde gisteren zijn woord voerder McClellan. De BBC meldde woensdag dat een speciale 1400-koppige on derzoeksgroep tot dusver nog geen bewijzen heeft gevonden voor de aanwezigheid van che mische, nucleaire of biologische wapens in Irak. Een tussenrap portage van de door Amerika nen geleide Iraq Survey Group onder leiding van oud-VN-in- specteur DKay wordt volgende maand oktober verwacht. Een woordvoerder van de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA zei dat in het rapport naar verwachting 'geen harde con clusies' worden getrokken. Hij benadrukte dat het een voorlo pig rapport betreft en dat er geen aanleiding is voor defini tieve gevolgtrekkingen. Bush en Blair voerden eerder aan dat de acute dreiging van Iraakse mas savernietigingswapens een in grijpen in Irak legitimeerde, ook zonder nadrukkelijke instem ming van de VN-Veiligheids raad. In Irak vonden gisteren op nieuw aanslagen plaats. Zeven Iraakse burgers kwamen om door de inslag van een mortier- foto Misha Japaridze/AP granaat op een plein in Baquba, 60 kilometer ten noordoosten van Bagdad. Er vielen zeker dertien gewonden. Door een bomexplosie in het Ai- ke Hotel in het centrum van Bagdad vielen gisterochtend ze ker een dode en twee gewonden. Het dodelijke slachtoffer is een uit Somalië afkomstige hotel medewerker. In het hotel zijn medewerkers van de Ameri kaanse televisiezender NBC on dergebracht. Een van de gewon den was een geluidsman van NBC, die snijwonden opliep. Bij een aanval op een Ameri kaans konvooi in het noorden van Irak raakten gisteren zeven militairen gewond geraakt. Drie van de Amerikanen zijn er ernstig aan toe. De troepen van de 101e Luchtlandingsdivisie reden in Mosul in een hinder laag. Ze werden bestookt met bommen en machinegeweer vuur. ANP/AFP BRUSSEL - De Belgische staatssecretaris Anissa Temsamani is gisteren afgetreden nadat ophef was ontstaan omdat zij zou hebben gelogen over haar diploma's. Temsamani ontkent met opzet te hebben gehandeld, maar treedt toch af omdat 'een re geringslid niet door allerlei polemieken afgeleid mag wor den'. Temsamani was staatssecretaris van Arbeidsorganisatie en Welzijn op het Werk in het tweede kabinet-Verhofstadt, dat in juli aantrad. Op haar officiële cv stond dat Temsamani een universitaire graad in de handelswetenschappen had be haald. Ten onrechte, onthulde het maandblad Deng. Tem samani heeft die opleiding nooit afgemaakt. AP PEKING - Een aardverschuiving in een dorp in de Chinese provincie Shaanxi heeft dinsdag aan twaalf mensen het leven gekost, onder wie een baby van een maand. Alle slachtoffers waren familie van elkaar. Dat meldde gisteren het Chinese staatspersbureau Xinhua. De aardverschuiving deed zich voor in het dorp Liangjiagou en bedolf de grotwoning van een boerenechtpaar dat familie op visite had om de geboorte van zijn zoontje te vieren. In het noorden en noordwesten van China wonen miljoenen mensen in uit de voorkant van rotsen gehouwen grotwoningen. AP PARIJS - Het aantal Fransen dat om het leven is gekomen door de hittegolf in augustus, is opgelopen tot 14.802. Dat bleek gisteren uit officiële cijfers van het Frans Nationaal In stituut voor Gezondheid en Medisch Onderzoek. Het insti tuut onderzocht de periode van 1 tot 20 augustus, de twee we ken van de hittegolf en de week erna. Het cijfer dat nu is bekendgemaakt, is hoger dan het eerder door de Franse minister van Volksgezondheid Jean-Francois Mattei gemelde aantal van 11.435. Dat was gebaseerd op de twee weken van de hittegolf. De grootste begrafenisonderne ming in Frankrijk, Pompes Funèbres Générales, schatte het aantal doden eerder al rond de vijftienduizend. ANP/AFP LONDEN - De politie in de Britse hoofdstad Londen heeft woensdag en donderdag bij invallen die werden verricht in het kader van een operatie tegen huiselijk geweld zeker 111 aanhoudingen verricht. Een aantal van de arrestanten, vrijwel uitsluitend mannen, zal worden vervolgd wegens verkrachting, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, bedreiging met de dood en vrij heidsberoving, aldus de politie. Hoofdcommissaris Rod Jarman zei dat huiselijk geweld de lijst van misdrijven in Londen aanvoert. AP MENTON - Een Fransman heeft vier jaar lang in een flat ge woond met het lijk van zijn overleden moeder. Hij wendde al die tijd voor dat zij nog leefde om haar pensioen te kunnen in casseren. Dat heeft de politie van de Zuid-Franse stad Men ton gisteren bekendgemaakt. De zaak kwam aan het licht doordat de man, een zestiger wiens naam de politie niet bekend heeft gemaakt, in juli over leed. De stoffelijke resten van zoon en moeder werden ontdekt door een deurwaarder die naar de flat was gekomen om beta ling te eisen van openstaande rekeningen. ANP/AFP door Sander Kuypers IZMIR - De twee Nederlandse vrouwen die in Turkije vastzit ten op verdenking van heroïne smokkel, hebben zich daar ni^t schuldig aan gemaakt. Dat ver klaarden de twee mannelijke verdachten die ook de Neder landse nationaliteit hebben, gisteren voor de rechtbank in de Turkse stad Izmir. De vrouwen wisten volgens hen niet dat er heroïne in de koffers zat, die ze in bewaring gaven. De mannen vertelden aan de vrouwen dat ze de spijkerbroe ken die in de koffers zaten, later weer zouden ophalen. De kof fers mochten de Rotterdamse Na 23 dagen en 77 getuigen is een einde gekomen aan het Hutton- onderzoek naar de dood van wapenexpert David Kelly. De werking van de Britse regering en de omroep BBC is binnenstebuiten gekeerd. Lord Hutton velt in november zijn vonnis. ex- door Esther Gotink LONDEN - Er is door overheid en BBC flink met modder ge gooid in pogingen het publieke vertrouwen te herwinnen. Beide instituten speelden een rol in de beëindiging van Kelly's leven, dat geheel in het teken stond van de strijd tegen massaver nietigingswapens. Hutton hoorde hoe Downing Street (het kabinet van premier Tony Blair) probeerde invloed uit te oefenen op informatie over Iraakse wa pens en hoe de BBC in gebreke bleef tijdens een cruciaal radio verslag daarover. De bron van het BBC-verslag was Kelly. De wapenspecialist pleegde zelfmoord nadat hij had gespro ken met BBC-verslaggever An drew Gilligan. In diens reporta ge werd de regering verweten informatie over Iraakse wapens te hebben opgeklopt. Blairs voorlichter Alastair Campbell zou de regisseur zijn geweest van die operatie. Toen Kelly zich intern bekend maakte als de mogelij ke bronwerd hij door Advertentie het ministerie Defensie onder worpen aan kruisverhoren. Een Kamercommissies mangelde hem vervolgens. Zijn naam lek te uit met en de media stortten zich op hem waarop Kelly zelf moord pleegde. Pas bij een tweede verhoor gaf journalist Gilligan toe fouten te hebben gemaakt. Hij zei een 'grote misstap' te hebben be gaan door de Kamercommissie die Kelly hoorde, te e-mailen dat Kelly ook de bron was van een ander BBC-verhaalZo ver raadde Gilligan zijn bron. De journalist beweerde dat de regering zelf bedacht had dat de Iraakse leider Saddam na een aanval binnen 45 minuten kon reageren met biologische- en chemische wapens, terwijl hij wist dat dat niet zo was. Kelly had tegenover Gilligan zijn twijfels geuit over die claim. Hoofd van de geheime diensten, John Scarlett, onthulde bij Hut ton dat de bewering inzake de Iraakse reactie binnen 45 minu ten alleen sloeg op lichte wa pens. Scarlett erkende verder dat Downing Street hem had ge maand de claim uit te breiden tot meer wapensystemen. Sad dams potentiële dreiging moest versterkt worden als motivering voor een oorlog tegen Irak. Campbell getuigde dat hij niets met de veranderingen in het rapport van doen had, terwijl Hutton bewijzen van het tegen deel heeft. Campbell zorgde de ze week voor een climax: hij gaf Hutton toestemming delen van zijn dagboek te openbaren. Uit passages in juli blijkt hoe happig Downing Street was op het lekken van Kelly's naam. Op 4 juli schreef Campbell dat mi nister Geoff Hoon (Defensie) hem vertelde dat een ambtenaar zich had gemeld als mogelijke BBC-bron: Geoff Hoon en ik waren het eens dat dit Gilligan zou naaien als dit zijn bron was." Het bleek dat het kabinet er van het begin op uit was de BBC on deruit te halen. En over Hoon bleek uit het dagboek hoe fer vent die meewerkte aan de opof fering van Kelly's identiteit. Hoon zal door de affaire ver moedelijk moeten opstappen. Voor de Hutton-commissie bleef hij volhouden dat hij niets te maken had met het lekken van Kelly's naam. Zijn verant woordelijkheid bleek echter niet alleen uit Campbells dag boek. Er is ook een e-mail waar in staat dat het aan Hoon was te beslissen of Kelly's naam werd onthuld of niet. De BBC noch Downing Street wachten op Huttons conclusies. Premier Blair kondigde al aan de propaganda vanuit zijn de partement te staken. Ambtena ren en ministers krijgen hun macht terug. BBC-directeur Graig Dyke kondigde vergaan de hervormingen aan. Gilligan raakt wellicht zijn werkplek kwijt. De metamorfose van de logge bastions is een indirect eerbetoon aan Kelly. Zelfs pos tuum is hij verdienstelijk voor zijn land. GPD Advertentie S T-Mobile abonnement. Bij T-Mobile bel je 24 uur per dag, 7 dagen per week voor één voordelig tarief. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Want bij T-Mobile betaal je bijvoorbeeld slechts 15,-voor 75 belminuten per maand. Bij een tweejarig abonnement, krijg je er bovendien een gratis Nokia 3410 bij. En wij berekenen geen kosten voor het .a. 0,- behouden van je eigen nummer. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt) vrouwen zelf houden. Bij een in val van de politie bleek dat er drugs tussen de broeken waren verstopt. De Turkse advocaat Morangoz van de vrouwen verzocht de rechtbank gisteren hen vrij te laten. De rechter wees dat af, omdat hij nog ander bewijsma teriaal wil doornemen. Het gaat daarbij met name om afgeluis terde telefoongesprekken tus sen de vrouwen en de mannen. De vier Nederlanders en een Turk worden verdacht van een voorgenomen smokkel van 24 kilogram heroïne uit Turkije. De politie uit Antalya hield aan vankelijk zeven Nederlandse toeristen aan. De twee Turks-Nederlandse mannen hebben hun aandeel bekend. Ze hadden eerder te genover de politie beweerd dat de vrouwen wel weet hadden van de smokkel. Op de vraag van de rechter waarom ze hun verklaring veranderden, ant woordden de mannen dat dit was gebeurd omdat ze door de politie waren gemarteld. Ook vertelden de mannen dat ze de vrouwen in Antalya voor het eerst hebben ontmoet en dat ze elkaar niet vanuit Nederland kenden. Op 6 november is de volgende zitting in de smokkelzaak. Dan moet blijken hoe de rechters het overige bewijs wegen. Morang oz is ervan overtuigd dat de vrouwen dan vrij komen. „Ik denk dat de rechters ze nu al naar huis hadden gestuurd, als de andere verdachten al eerder hadden toegegeven dat de vrou wen niets met deze kwestie te maken hadden", zegt hij in een reactie. „Nu zijn de rechters door de nieuwe verklaringen van vandaag misschien nog wat in verwarring." Tijdens de eerste zitting, vorige maand, werd een van de toen nog drie verdachte Nederlandse vrouwen vrijgelaten. De staats- veiligheidsrechtbank vond toen dat er onvoldoende bewijs was voor haar betrokkenheid bij de voorgenomen smokkel. De Turkse autoriteiten be schouwen een 47-jarige man uit Schiedam als hoofdverdachte. Deze Nederlander van Turkse afkomst heeft van 1997 tot 2001 al in Nederland in de gevange nis gezeten voor het invoeren van twaalf kilo heroïne. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5