PZC 4 Vredesplan masseert Spaans denken over Baskische autonomie Arbeidsmarkt is levensgroot obstakel voor gehandicapten Poolse en Duitse stad willen samensmelten Palestijnse bevolking zal dankbaar zijn als ze normaal leven kan leiden te gast 26 september 1953 vrijdag 26 september 2003 Politieke oplossing Campagnes Beeldvorming Ondergang Wetgeving Brug Militair geweld voedt extremisme Wat maakt het Palestijns-Israë lische conflict zo onoplosbaar? Volgens Anja Meulenbelt ligt de oorzaak van het conflict in de bezetting door Israël van Pales tijnse gebieden. Het geweld te gen de joodse staat is daarvan een gevolg. door Anja Meulenbelt De terreur tegen Israël kan alleen worden gestopt wanneer de extremistische or ganisaties worden losgeweekt van het Palestijnse Gezag en van de bevolking. Ook moet het element van terreur worden blootgelegd en voorgoed wor den uitgeschakeld. Zo luidt de opvatting van Eran Nagan van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (Cidi). Zoals vaker wordt gehoord bij mensen die Israël verdedigen, wordt het gehele conflict ver kleind tot het Palestijnse gebruik van geweld en de Israë lische veiligheid. Als de aansla gen maar ophouden en de ter reurorganisaties worden vernietigddan is er verder niets aan de hand, is de teneur. Een belangrijk element ont breekt in de analyse: die van de voortdurende en sinds 1967 steeds wreder wordende mili taire bezetting van de Westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook. Het is de bevolking zelf die zich verzet tegen invasies, luchtaanvallen, landonteige- ningen, huisvernielingen, ver woestingen van boomgaarden en de steeds verdere ontwrich ting van het normale leven. Van de 2341 Palestijnen die werden gedood sinds het begin van de intifada in september 2000, waren 551 terroristen, dat wil zeggen, mannen die wapens en explosieven droegen. Wie die anderen waren? Onder andere 391 kinderen, 141 vrouwen, 291 mensen van de politie en de vei ligheidsdiensten, en 82 burgers die 'per ongeluk' werden ge dood tijdens de liquidaties. Bij elkaar opgeteld had zo'n tachtig procent van de gedode Palestij nen geen directe band met het gewapende verzet of de terreur (Ha'aretz, 3 september 2003). Ik ken ze ook uit eigen ervaring: een jongen van acht die kreupel is geschoten toen hij voetbalde, een meisje van negen door een tank beschoten toen ze van school naar huis ging en het maar net overleefde, een zwan gere vrouw die in haar tuin werd beschoten door een scherp schutter vanaf een uitkijktoren en haar baby verloor. Dat zijn de mensen die niet voorkomen op de statistieken van de doden, maar die je niet meer hoeft wijs te maken dat de Israëliërs alleen gericht op extremisten schieten. Het ontgaat de Palestijnse be volking ook niet dat Israël met de liquidatie van Ismail Abu Shanab uitgerekend de man binnen Harnas heeft vermoord die een voorstander was van een politieke boven een geweldda dige oplossing. Nagan herhaalt de oude mythe dat het vijandbeeld over Israël vooral wordt gevoed door de media en de scholen. Hij zou eens in Gaza moeten gaan kij ken. Dan zou hij zien dat het vij andbeeld vooral wordt gevoed door tanks en Israëlische vlag gen midden in Gaza, door het uitzicht vanuit de vluchtelin genkampen op zwembaden van de kolonisten, terwijl de Pales tijnse kinderen in het zuiden niet eens naar zee mogen. Het vijandbeeld wordt gevoed door de totaal kapot geschoten huizen in Rafah, de hectares ontwortelde citrusbomen, de vernielde tegelfabriek en kip penhokken (met de kippen er in) in Beit Hanoun. Het vijand beeld wordt gevoed door de kin deren die 's nachts in hun bed plassen van angst als er weer Apache helikopters over komen vliegen en niemand weet waar de bommen gaan vallen. Het vij andbeeld wordt bevestigd door de uitbreiding van de nederzet tingen, ook tijdens de periode van de routekaart, en de bouw door Henk van den Boom Misschien droomt Juan José Ibarretxe wel eens stiekem dat hij de geschiedenis zal in gaan als de politicus die na meer dan een kwart eeuw bloedig ge weld, de pacificatie bracht in Baskenland. De 'lehendakari', zoals de Basken hun regerings leider noemen, heeft de lange hete zomer benut om zijn gees teskind te laten rijpen. In 69 wetsartikelen legt hij de basis voor het nieuwe Euskadi, het mooie land van de groene heu vels in de noordwest-hoek van Spanje. De Baskische leider probeert het slim te spelen. Vorige week verscheen hij opgewekt, maar een tikkeltje nerveus op de re ceptie van koning Juan Carlos, ter gelegenheid van de 25-ste verjaardag van de Spaanse grondwet. Daarmee begaf hij zich in het hol van de leeuw. Zijn onafhankelijkheidsplan is een regelrechte aanval op die grondwet, waarin de eenheid van Spanje na de Franco-dicta tuur werd vastgelegd. Premier Aznar, die elk dreigend schisma binnen het ene grote Spanje in de kiem smoort, kon er onder het toeziend oog van de koning en de vele camera's niet onderuit om een paar woorden met de 'lehendakari' te wisselen over hun wederzijdse vakantie ervaringen. Al meer dan twee jaar had Aznar niet meer ge sproken met de Baskische sepa ratist. Heel Spanje legde de aan wezigheid van Ibarretxe uit als een verzoenend gebaar, maar een regeringswoordvoerder was er als de kippen bij om de op rechtheid van de 'lehendakari' in twijfel te trekken. Waar willen de twee miljoen Basken uiteindelijk naar toe? Iedereen die in Euskadi 'onaf hankelijk' stemt, en dat is ruim de helft, wil in meer of mindere mate zelfbeschikkingsrecht. Dat betreft zowel radicale Eta- aanhangers die helemaal niets meer te maken willen hebben met het gehate Spanje, als ge matigde separatisten (een grote groep binnen de partij van Ibar- van de scheidingsmuur op Pa lestijns gebied, die aan ongeveer twintigduizend Palestijnen een zelfstandig bestaan ontneemt. Harnas en de Islamitische Jihad hadden ook binnen het conser vatieve Gaza nooit veel meer dan tien procent aanhang onder de bevolking. Dankzij de acties van de regering Sharon, de on dermijning van de Palestijnse autoriteit, en de aanvallen op Hamasleiders zijn de extremis tische groepen enorm in aan hang gegroeid. Met andere woorden: het is niet mogelijk om onderdelen van terreurbewe gingen onschadelijk te maken zonder de bevolking te raken, en het is een mythe dat die bevol king dankbaar zal zijn voor dat ferme optreden. De bevolking zal dankbaar zijn als Israël zich aan de routekaart houdt, zorgt dat het normale le ven weer doorgang kan vinden, en liquidaties worden opge schort. Alleen dan zal de steun aan extremistische groeperin gen verminderen. Iedereen kan inmiddels op de vingers natellen dat Sharons strategie van steeds verder op gevoerd militair geweld niet werktHet is volstrekt voorspel baar dat de liquidatie van lei ders van Hamas of Jihad nieuwe aanslagen binnen Israël tot ge volg zullen hebben. Het is ook voorspelbaar dat elke moord aanslag in de Palestijnse gebie den de bevolking alleen maar woedender zal maken en het verzet aan zal wakkeren. Nu durft Israël te dreigen met de deportatie of liquidatie van Arafat, een door de bevolking zelf gekozen leider. Met een dui delijk gevolg: Arafat is popu lairder dan ooit en mocht hem iets gebeuren dan zal het geweld oplaaien als nooit tevoren. Wie wat aan het extremisme wil doen zal de oorzaken daarvoor weg moeten nemen, in plaats van een in het nauw gedreven bevolking juist de kant van het extremisme op te sturen. GPD Anja Meulenbelt is Eerste Kamerlid voor de SP. Vandaag krijgt het parlement van de Spaanse deelregio Basken land het 'Plan Ibarretxe' voorgelegd. Een strategisch plan dat Eus kadi naar de onafhankelijkheid moet leiden: een 'Baskenland in vrije associatie met de staat Spanje', waar geen Eta-terreur meer bestaat en waar de partijen vreedzaam naast elkaar voortleven. Een illusie of is het dftellen werkelijk begonnen? retxe) die nog wel een band wil len behouden met Madrid. Ibarretxe zelf gaat in zijn plan vrij ver. In de vijf hoofdpunten die hij vandaag aan het parle ment presenteert, opteert hij voor een juridisch vastgelegde eigen identiteit van Basken land. Daaraan gekoppeld een eigen onafhankelijke recht spraak en het recht om over de eigen toekomst te beslissen. Baskenland moet ook een verte genwoordiging krijgen in de Europese Unie en het recht om met andere Baskische provin cies, zoals Navarra en het Fran se deel van Baskenland 'nauwe betrekkingen' te onderhouden. De 'lehendakari' heeft zijn on afhankelijkheidsgedachte met een verleidelijk sausje overgo ten. Het is eigenlijk een vredes plan, zegt hij, bedoeld om een einde te maken aan het geweld in de verscheurde deelregio. Daar kan toch niemand op te gen zijn? De grootste oppositie partij, de socialisten, is wel be reid om met de Basken om de ta fel te gaan zitten, ook al ziet zij niets in een onafhankelijk Bas kenland. De socialisten vinden het hoog tijd worden dat er iets gebeurt aan de geweldspiraal. Aznar en zijn Volkspartij vegen elk voorstel dat uit Baskenland komt van tafel, nog voordat het Madrid heeft bereikt. Ibarretxe kent zijn tegenstan ders beter dan wie ook en hij heeft ook niet de minste illusie dat zijn plan kans van slagen heeft binnen de huidige politie ke verhoudingen. Maar in maart zij n er verkiezingen en zijn hoop is gevestigd op een overwinning van de socialisten. De indiening van zijn plan van daag bij de opening van het Bas kische parlementaire jaar, is niets anders dan een massage van het Spaanse denken over een onafhankelijk Baskenland. De grote partijen zullen er niet omheen kunnen om de discussie hierover een plaats te geven in hun verkiezingscampagnes. Maar een lancering van Basken land op de kaart van zelfstandi ge landen, is nog ver weg. GPD Het ging al niet goed met het aantal banen voor mensen met een handicap toen Nederland economisch nog floreerde. Nu het met de arbeidsmarkt veel minder gaat, wordt gevreesd dat er helemaal niets meer van alle fraaie voornemens terechtkomt. door Luuk Kortekaas De eerste vragen van nieuwe collega's aan de blinde Kris Pelleboer, beleidsmedewerk ster bij het ministerie van Volks gezondheid, zijn altijd dezelfde. Wat kun je niet? Hoeveel last heb je van je beperkingen bij het werk dat je hier moet doen, want je kunt toch niets zien? Kris: „Pas als ik even bezig ben, verandert het. Dan pas gaan ze me beschouwen als een gewone beleidsmedewerker. Al lukt dat niet bij iedereen. „Ik moest met mijn minister mee naar de Ka mer en kwam met mijn geleide hond op de ambtenarentribune, waar wij altijd plaats moeten nemen. Kwam er een beveili gingsbeambte op me af. Hij zei: u mag hier wel zitten, maar al leen als de ambtenaren het niet erg vinden. Die man dacht ge woon: zij is blind, ze kan geen rij ksambtenaar zijn Kris vertelde haar verhaal tij dens het debat 'De gehandicap te werkgever' in het Stadhuis in Den Haag. Het is maar een voor beeldje van de obstakels die er zijn voor gehandicapten die aan het arbeidsproces willen deel nemen. Want vooral daardoor gaat het met het aantal gehan dicapten op de werkvloer niet erg goed. „De afgelopen tien jaar is er economische voorspoed ge weest in Nederland: er zijn hon derdduizenden banen bijgeko men. Maar als je ziet wat er terecht is gekomen van de inte gratie van mensen met een han dicap op de arbeidsmarkt, dan is dat eigenlijk helemaal niets. Dat vind ik een schande", zegt Wouter van Ginkel, secretaris van de commissie 'Het Werkend Perspectief'. Die commissie wil stimuleren dat meer mensen met een arbeidsbeperking een baan krijgen. Volgens Van Ginkel tonen ook de cijfers aan dat het niet goed gaat. Bij het Rijk had in 20014,8 procent van de werknemers een arbeidsbeperking, tegen 4,1 procent in 2000. „Dat is nog een Mensen met een handicap hebben het nog steeds erg moeilijk om een baan te vinden. foto Toussaint Kluiters/ANP vrij goed getal, dat goed in de buurt komt bij de norm van vijf procent waar werkgevers aan moeten voldoen. Bij de provin cies is het al een stuk minder: 3,5 procent in 2001, 3,6 procent in 2002. Van de gemeenten is geen cijfermateriaal beschikbaar." Van Ginkel: „Ga je kijken naar het aantal nieuwe mensen met een handicap dat een baan heeft gevonden, dan kom je tot de ont dekking dat vrijwel niemand instroomt. Heel veel van de ge handicapten met een baan had den die baan al voor ze hun han dicap kregen. De baas kende ze, wist wat hij aan ze had en heeft ze gewoon in dienst gehouden. De commissie 'Het Werkend Perspectief' gaat natuurlijk proberen iets te doen aan de hoeveelheid gehandicapten zonder baan, bijvoorbeeld door de beeldvorming van mensen met een arbeidshandicap bij te schaven. Grof samengevat: niet steeds 'het zielige' benaderen, maar juist de mooie voorbeel den naar voren zien te krijgen, want die zijn er ook genoeg." Wat beeldvorming betreft kan Marijke van der Meer, WD- raadslid in Zoetermeer en werk zaam als ict-consultant, wel een boek schrijven. „Als ict'er heb ik de tijd meegemaakt dat mijn soort niet aan te slepen was. Dan moest ik even wachten voor mijn sollicitatiegesprek en dan kwam mijn concurrent sollici tant, een flitsende jonge derti ger in een mooi pak en met prachtige das, naar buiten. Zag ik de personeelmanager kijken naar mij, een kogelronde tante Pollewop in een rolstoel. Maar dat soort mensen is beleefd, dus ik mocht altijd wel naar binnen voor een gesprek. Nu kan ik vrij goed praten, dus vaak lukte het wel om mezelf goed te verkopen. Maar als ik er een had omge praat, moest ik weer naar zijn baas en dan weer naar de perso- neelsmanager. Ik heb vele malen meegemaakt dat het ergens in dat proces alsnog afketste. Op de vraag waarom ik was afge wezen kreeg ik soms een eerlijk antwoord: we nemen u niet om dat we het met u niet aandur ven." Volgens Tof Thissen, voorzitter van de landelijke vereniging van leidinggevenden van socia le diensten (Divosa), biedt de nieuwe wet Werk en Bijstand mogelijkheden, maar ook nieu we moeilijkheden. Die wet is bijna door de Kamer heen. „Het woord dat tegenwoordig overal in de politiek valt is eigen ver antwoordelijkheid. Op zich is dat mooi, als ieder voor zijn ei gen lot verantwoordelijk is. Maar op andere punten zie je dat die eigen verantwoordelijkheid juist weer wordt terugge draaid." Zoals bij dat wat in volmaakt ambtenarenjargon het 'per soonsgebonden reïntegratie- budget' heet. Het betekent zoiets als mensen een eigen 'fi nancieel rugzakje' meegeven, zodat ze zelf kunnen werken aan het vinden van een plaats op de arbeidsmarkt. Daarmee is een proef gaande, maar die dreigt, nu de bezuinigingswind door het land waait, te stop pen. Dat zou Thissen zeer be treuren. ,Het is voor mij eens te meer een teken dat de sociale zekerheid haar ondergang tegemoet gaat. GPD door Wierd Puk Twee steden, één ziel. Ge scheiden door de rivier de Neisse, die de grens vormt tussen Duitsland en Polen, liggen de steden Görlitz en Zgorzelec pal tegenover el kaar. Negen eeuwen lang was dit één stad, Görlitz, totdat de Tweede Wereldoorlog Eu ropa in tweeën deelde en het oostelijke stadsdeel werd overgedragen aan Polen en een andere naam kreeg. Pas na de val van de Muur werd het contact tussen bei de steden genormaliseerd. En nu, veertien jaar na die gedenkwaardige gebeurtenis in 1989, hebben de burge meesters van Görlitz en Zgorzelec een droom: in 2030 moeten hun steden worden samengevoegd. „We willen de grens, die ons zolang heeft gescheiden, opheffen en een ongedeelde stad worden in twee naties", legt burge meester Rolf Karbaum (63) van Görlitz uit. Karbaums collega Miroslaw Fiedoro- wicz (47) knikt instemmend. De gehoopte uiteindelijke samenvoeging van Görlitz/Zgorzelec symboli seert voor de burgemeesters de geestelijke en geografi sche eenwording van Euro pa. Maar er zijn ook econo mische voordelen aan ver bonden. „De helft van de klanten bij warenhuis Kar- stadt in Görlitz is inmiddels Pools", weet Fiedorowicz. „Polen worden in Görlitz niet langer beschouwd als mogelijke autodieven, maar onthaald als gewaardeerde klanten. En Duitsers vullen hun tassen bij supermarkt Real in Zgorezlec, gaan bij ons naar de kapper en tanken goedkope benzine." Görlitz heeft meer inwoners - zestigduizend, tegen Zgor zelec veertigduizend - maar de bevolking aan de Poolse kant is jonger. In Görlitz ligt de werkloosheid boven de twintig procent, in de mijnstad Zgorzelec rond dn dertien. In Görlitz staantien duizend woningen leeg om. dat j ongeren naar het Westen verhuizen. Veel Polenzoude,, daar graag intrekken ma» vanwege de huidige, be- staande wetgeving js j,. praktisch onmogelijk Voor de burgemeesters bestaat de grens al sinds lang niet meer: zij zien elkaar ook privé met hun gezinnen en ze leren el- kaars taal. De toekomst begint in deze grensregio volgend jaar mei wanneer Polen met nog r,e- gen landen toetreedt tot de EU. Van de aanvankelijke vrees onder Duitsers dat hun land zal worden overspoeld door goedkope arbeids krachten uit de nieuwe EU- landen, is in de straten van Görlitz weinig te bespeuren. Een Poolse en een Duitseho- reca-ondernemer besloten hun goede wil te tonen en lie ten een houten loopbrug over de Neisse bouwen, met bei- der café-restaurants als be gin- en eindpunt. Over die brug wandelt Carola Niiren- berg (63) enkele malen in de week naar Zgorzelec om hier Poolse taallessen te volgen bij Jozef Krochala, de be jaarde lokale historicus. „Ik heb helemaal geen proble men met de Polen", vertelt Carola in het plaatselijke museumpje. „Ze zijn veel ge zelliger dan wij, kunnen Ik- ter feestvieren en ik vindhun volksliederen mooi. Maar ik ben geloof ik wel een uitzon dering. De Polen zijnmeerop Duitsland georiënteerd dan andersom." Een rondrit door Zgorzelec maakt duidelijk waarom er zo weinig belangstelling voor deze stad bestaat. Waar Görlitz, een van de mooiste historische Duitse steden, kan pronken met indruk wekkende laat-gothische, renaissancistische en barok- architectuur, maken de ver pauperde betonnen kolossen van Zgorzelec een treurige indruk. GPD STADHUIS - De Vlissingse raad is enthousiast over het ontwerp van ir. D. Roosenburg voor een nieuw stadhuis. De voorgevel van het gebouw komt aan de zijde van de Bad huisstraat. Tussen deze straat en het stadhuis wordt een groot plein aangelegd. Het nieuwe stadskantoor wordt 17,5 meter hoog en kri j gt ook nog een 3 0 meter ho ge toren. ROCKY - Rocky Marciano heeft in New York weinig moeite gehad met het verdedi gen van zijn wereldtitel bok sen in het zwaargewicht. Uit dager Roland Lastarza werd letterlijk verpletterd door de mokerslagen van Marciano.li de elfde ronde kreeg de si zwaar aangeslagen Lastara er zo ongenadig van langs, het publiek de scheidsrechte dwong het gevecht te staken SERIEMOORDENAAR li Metz heeft de Franse pol een 57-jarige Duitser aange houden. Hij wordt verdacfc een vrouw in een rivier te heb ben verdronken. Na zijn arre statie vond de politie bij 4e man de zeven handtassen ei zes koffers van vermiste rou wen. De politie vermoedt net een seriemoordenaar te te hebben. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax (0118)493009 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tol 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Qtó(0 Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegen® oo- u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt ge ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over vooru reievan producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgew teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrineilp PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2,00 per maand: 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar. 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vod het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Biw Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon» zondag: van 16.00tot 1800uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 .y Rubriek sadvertenties (kleintjesi Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren l]l Behoort tot UJSQSDSf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4