Raad Sluis steekt stokje voor dorpsraad Draaibrug Rokers in glazen huisje PZC Betontechnoloog twijfelt aan schade vloeren Middelburg Meer troep dan verwacht met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappenoijk.nl 13 burgemeester Mulder verwacht negatief collegeadvies op plan Hooglandpolder 'l' \>w agenda vrijdag 26 september 2003 Kerkbestuur in actie voor nieuwe klok Eendragtpolder Vredesdienst in basiliek Bezuinigingen Door elkaar praten niet gewenst Ondernemers verenigen zich Blaauwe Hoeve houdt open dag Taakstraf geëist voor fatale botsing Mengsel VOLVO t«| Raad Hulst wijst windmolens af jpprFrank van Cooten HULST - Een overgrote meer heid van de gemeenteraad van Hulst wil geen windmolen park in de Hooglandpolder bij Ossenisse. Geen draagvlak on der de bevolking, een onevenre- di-e aantasting van het open polderlandschap en belemme- Jdng van recreatieve ontwikke len in dit gebied zijn voor de meeste fracties de belangrijkste redenen om het park met acht- lienturbines af te wijzen. ends aatst ihuis alen. )ïan mijn nke. des- hebt n.en ïtrj ledi. ïvai ■zip, pit is de uitkomst van het gis- aen- ïravond gehouden debat over jet plan van Delta en Hontenis- fflet Windenergie bv voor het 'dijwindmolenpark in de Hoog- iandpolder. Het was eigenlij k niet de bedoe- Hng dat de politieke partijen standpunten zouden innemen, emer Ï,b*| KOEWACHT - De Parochie n al H.H. Philippus en Jacobus van 'jam Hoe»acht voert zondag 5 okto- fthij ber actie voor de vernieuwing oper ran het torenuurwerk van de Hl- kerk. nda ja Inen om de kerk zijn er tal van aeta activiteiten om geld bijeen te iBal krijgen, onder het motto 'Laten W nj Koewacht weer bij de tijd M brengen'. voa De actiedag begint oml0.30uur oma net een mis in de kerk. Daarna t ffl kunnen mensen onder begelei- 'ijl ding de toren bezoeken. Er zijn Pril concerten door kinderkoor De aida Vlasvlegeltjes, gemengd koor mt i st, Caecilia en Harmonie Een- maa dracht Maakt Macht. Verder is tvoi erin de kerk een tentoonstelling eda net onder andere beelden en ibbe schilderijen van de Koewachtse sfc kunstenaar Jean Kamps. Op het enh kerkplein voor de kerk komt een HS! grote tent te staan. Daar treedt ilj« het Seniorenkoor Koewacht op. Koewachtse hobbyisten tonen el® hun liefhebberij zoals bloem- aii schikken en houtbewerking, na A-tct Jezui s door Frank Gijsel m ij-S* SLUIS - De gemeenteraad van Sluis ging gisteren in meerder heid niet akkoord met het in stellen van een dorpsraad voor dekern Draaibrug. Aan een lan ge discussie is nu een eind geko men. Siii ortij geei tod ihn;- nra iett Uu was era chte T0U1 grol ijws tui an o maar de meesten deden dat toch. Burgemeester J.F. Mulder concludeerde dat het college niet al te veel huiswerk meer moet doen om een voorstel te formuleren. „Het college zal waarschijnlijk niet met een po sitief advies komen om met het plan voor het windmolenpark verder te gaan. Een en ander hangt echter ook af van de initi atiefnemers." Mede-directeur H. van der Meer van Hontenisse Windenergie bv overlegt met partner Delta over de vervolgstappen. Teleurstel ling overheerste bij hem na af loop van de beraadslagingen. „De emotie gaat blijkbaar bo ven het algemeen belang." Woordvoerder T. Willaert van het actiecomité 'Hooglandpol der Hoogbouwkolder' was juist een gelukkig man. „We zijn ui teraard heel erg tevreden met het standpunt van het overgrote deel van de gemeenteraad. We gaan ons nu ook stevig verzetten tegen het geplande windmolen park in de Eendragtpolder, dat op een steenworp afstand ligt van de Hooglandpolder." De meeste politieke partijen in Hulst zijn niet tegen windmo lens maar wensen ze niet 'in de mooie, open polders', zoals L. Reijns (VVD) het verwoordde. De fracties wijzen ook op gewij zigd provinciaal beleid. Wind molens alleen in de Kanaalzone, het Sloegebied, Neeltje Jans en het Schelde-Rijnkanaal. „We kunnen ons prima vinden in de voorkeur van de provincie om de taakstelling van 205 Mega watt met deze vier grote wind molenparken te realiseren", zei A. Hegger (Progressief Hulst). „Als anderen al bezwaren heb ben tegen locaties in de Noord zee, dan kan je het de mensen van Ossenisse en omgeving toch niet aandoen de windmolens nagenoeg in hun achtertuin te zetten." Ook R. de Kort (PvdA) vindt de molens te dicht bij de woningen staan. „Begrijpelijk dat mensen dit windmolenpark niet aan hun achterdeur willen hebben. De PvdA heeft een sterke recre atieve en toeristische ontwikke ling voor dit gebied voor ogen, waar de leefbaarheid voor onze inwoners de hoogste prioriteit heeft. In die visie passen geen windturbineparken, niet in de Hooglandpolder en ook niet in de Eendragtpolder." J. van Eek (CDA) vroeg aan Mulder of het geen goed idee is met Terneuzen te overleggen om tot een goede afstemming te ko men, zonder daar overigens conclusies aan te verbinden. „Wat heeft het anders voor zin als het plan in de Eendragtpol der wel doorgaat en in de Hoog landpolder niet." P. Plasschaert (PvdA) steunde zijn betoog. Volgens Mulder is Hulst echter mans genoeg zelf zaken te regelen. De weegschaal van L. Mangnus (Groot Hontenisse) leek als eni ge in het voordeel van de wind molens uit te slaan. Hij stelde het college wel voor de extra op brengst van 78.000 euro aan ozb-gelden ten goede te laten komen aan de omwonenden. Groot Hontenisse was als enige partij verdeeld. Fractiegenoot J. Hageman is tegen, collegelid W. Broekhoven twijfelt nog. Ook Groot Hulst en Algemeen Belang spreken een duidelijk 'nee' tegen de windmolens uit. Het CDA ziet teveel nadelen. Fractievoorzitter J. Steijaert hoopt dat de discussie niet leidt tot tweespalt en een verziekte sfeer in Ossenisse. „Dat is slecht voor de dorpsgemeenschap." HULST - In de basiliek in Hulst wordt morgen om 19.00 uur een oecumenische viering gehou den. Deze dienst is de afsluiting van de vredesweek. Het thema van deze viering en de vredesweek is 'in vrede gelo ven, aan vrede werken'. De ge- biedsdienst wordt geleid door dominee P. Overduin en diaken W. Tobé. Tijdens de viering is een samenzang van liederen en gezangen. Leerlingen van basisschool Sint Willibrord maken het beekje in de wijk Triniteit schoon. foto Wim Kooyman Het voorstel van W. Gijsel van fractie WD Gemeente belangen om ook in Draaibrug een dorpsraad te erkennen, werd door de meerderheid van raadsleden niet gesteund. Eerder deze week trokken de initiatiefnemers van zo'n dorps raad bij de gemeente boos aan de bel. Woordvoerder Th. Buisse uit Draaibrug noemde de op stellingvan het college van bur gmeester en wethouders kie zersbedrog. Er waren volgens bem wel degelijk beloftes ge- P®fdaan om een dorpsraad voor Draaibrug in het leven te roe pen. Hij riep de raad op om de oprichting te steunen. Ondanks het warm pleidooi van Gijsel konden de andere fracties niet meegaan met zijn voorstel. Ze wilden geen precedent scheppen binnen de gemeente. De fracties waren van mening dat de belangen van Draaibrug ook best door de dorpsraad van Aardenburg behartigd kunnen worden. „Als we nu verder uitbreiden, boven de veertien dorpsraden die er al zijn, helpen we het sys teem om zeep en staan er binnen de kortste keren nog meer ker nen op de stoep. Dan is het niet meer werkbaar", opperde A. Roosendaal (Nieuw West). Maar volgens Gijsel kun je de dorpsraad van Aardenburg niet opzadelen met de zaken die in Draaibrug spelen. C. Bolijn-Hertzberger van Dorpsbelangen en Toerisme gaf aan dat het geldbedrag dat de raden straks krijgen, best wat minder kan. „In tijden van be zuinigingen moeten we ook kleine bedragen vinden. Hier doe je niemand pijn mee." De budgetsubsidie voor de dorps raden bestaat uit een onkosten vergoeding en een bedrag voor opwaardering van de kern. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - „Dit is leuker dan leren op school", zegt Tamara uit groep acht van basis school Sint Willibrord uit Terneuzen, terwijl ze een stuk hout uit een beek haalt. Gisteren hielden de groepen drie tot en met acht van Sint Willibrord samen met Buurtwerk Scas 't Schelpenhoekje een opruimactie in de wijk Triniteit en Lievenspolder. Voorafgaand aan de opruimactie kregen de kinderen het een en ander te horen over afval, met behulp van het lespakket 'Zwerfvuil Mooi Niet' van de Stichting Nederland Schoon. Verdeeld in groepen maakten de tachtig kinde ren ieder hun eigen stukje wijk schoon. Dat er zoveel rommel zou liggen, had Tamara wel ver wacht. „Iedereen gooit hier toch maar alles op straat en in de beekZe denkt dat ze zelf na de ze actie niet meer zoveel troep op straat zal gooien. „Dat is nu precies het doel van deze ac tie", zegt B. de Krijger van 't Schelphoekje. „We willen de kinderen bewust maken dat ze niet zoveel afval op straat moeten gooien." Na een uurtje schoonmaken hebben de kinde ren een flinke buit verzameld. Papier, karton, stenen en plastic, alles verdwijnt in een contai ner. Onderwijzer M. de Poorter van Sint Willi brord is verbaasd over alle troep. „Van tevoren had ik ingeschat dat we zo'n 25 kilo zouden verzamelen. Als ik dit allemaal zie denk ik dat we wel aan 200 kilo afval komen." Basisschool Sint Willibrord en 't Schelpen hoekje willen het niet bij deze eenmalige actie laten. Wekelijks zullen er kinderen bij toer beurt in en rond de school het zwerfvuil verza melen.De praktijkschool in Hulst hield giste ren ook een zwerfvuilactie. De leerlingen haalden ruim 35 kilo zwerfvuil op. STREEKACTIVITEITEN izij r e hu inie ■lder ben dicij ft is i REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN «i I Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 Email: redtern@pzc.nl othe ioa OOI! >0 0® keb trie- prim itH Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst lel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; 'aterdags tot 12.00 uur AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo- Trefpunt, 9.30 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Centrum, 14.00 21.00 uur: Axel lifestyle met allerlei acti viteiten; BIERVLIET - Dorsphuis, 19.30 uur: Bingo; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW - Dorpshuis, 14.00 uur: KBO koe rs ba I HEIKANT - Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30uur: Free Country Dancers begin ners; 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pie ren; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaar ten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.00 en 10.00 uur: Fysio gym; 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten Ka naalzone; 13.30 uur: Bridge; KLOOSTERZANDE - 't Rozenhof, 13.30 uur: Kaarten; Bar 't Laantje, 19.00 22.30 uur; Jeugdsoos Disco Adventure; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur; Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15.00 - 18.00 uur: Soos voor tieners van af 12 jaar; Dethon, 14.00 -20.00 uur: Open dag; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT - De Speye, 19.00 uur: Grutmoole volksdansen; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: Muziek school leerlingen showband Sas van Gent; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje, 9.00 uur: Bowls; De Honte, 14.00 16.00 uur: Lotgenoten contact borstkan- kerpatienten; Scheldetheater, 20.00 uur: Jubileum concert Rotary Terneuzen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Dijkovergang bij 't Hellegat, 19.00 uur: De Steltkluut excur sie Hellegatschor; door René Hoonhorst TERNEUZEN - De naam smo- ke-stop is voor meerdere inter pretaties vatbaar. Maar woord voerder D. Timmers van de gemeente Terneuzen ziet de nieuwe voorziening eerder als mooie rookhalte dan als doods kist om rokers tot inkeer te brengen. „Het hokje ziet er uit als een bushalte en is veel te ge zellig voor een doodskist." De smoke-stop is deze week ge plaatst in de gang bij de kantine. In de halte staat, in plaats van een zitbankje voor wachtende buspassagiers, een hangtafel, waaraan drie verstokte paffers de onmisbare nicotine tot zich kunnen nemen. De smoke-stop is de derde voorziening voor ro kers in het stadhuis; zowel het stadskantoor als het stadhuis bezat al een speciale rookkamer. Nu hoeven ambtenaren, be stuurders en bezoekers ook na lunchpauzes, vergaderingen, presentaties of plechtigheden geen rookgordijnen meer op te trekken in de kantine. „Sterker", meldt Timmers, „het is streng verboden om nog lan ger in de kantine en omliggende gangen te roken. Het stadhuis is een openbaar gebouw en de Keuringdienst van Waren heeft aangekondigd steekproefsge- Het Terneuzense stadhuis heeft een soort bushalte gekregen voor rokers. foto Wim Kooyman SLUIS - De gemeenteraad van Sluis kreeg gisteravond, voor aanvang van de raadsvergadering, van burgemeester J. Sala de nodige instructies voor het gebruik van de nieuwe geluids installatie. De installatie in het Belfort is voorzien van ge avanceerde technische snufjes en kost een slordige 17 duizend euro. Leden van de raad kunnen nu met vier personen tegelijk een discussie aangaan. Maar Sala sprak zijn raadsleden toe dit niet te vaak te doen. Tijdens de vergadering tikte de voor zitter de raad duidelijk op de vingers. Hij verzocht de fracties uitdrukkelijk naar elkaar te blijven luisteren. HULST - De ondernemers van bedrijventerrein Hogeweg in Hulst gaan zich verenigen. Er is een ondernemersvereniging in oprichting. Het bedrijventerrein telt nu 42 ondernemers. Omdat de verkoop van de percelen weer in de lift zit door ver kleining van de kavels, komen er binnenkort meer onderne mers bij. De oprichtingsvergadering werd door zo'n twintig ondernemers bijgewoond. Door zich te verenigen hopen de ondernemers een betere gesprekspartner te zijn voor de over heid, waaronder de gemeente en het waterschap. Ook zullen gezamenlijk zaken worden ingekocht of geregeld, zoals trai ningen bedrijfshulpverlening of een cursus arbeidsrecht. Het streven is ook dat de bedrijven meer zaken doen met elkaar. HULST - In het kader van de oplevering van de eerste nieuwe zorgwoningen houdt zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst morgen een open dag. Belangstellenden zijn van 10 tot 14 uur welkom om de nieuwbouw te bezichtigen. Het gaat om de eerste zeventig zorgwoningen. De officiële oplevering is gepland op 30 september. De dag erna neemt M. Picavet- van Vliemberge (94) de eerste sleutel in ontvangst. Picavet gaat ondanks haar leeftijd weer geheel zelfstandig wonen. Op het terrein van de Blaauwe Hoeve worden 151 zorgwoningen ge bouwd. De overige 81 woningen worden volgend jaar opgele verd. De senioren uit de huidige A-flat en B-flat verhuizen naar de eerste zeventig appartementen. De resterende 81 zor- gappartementen zijn bedoeld voor de bewoners uit de huidige C-flat en lieden die op de wachtlijst staan. De senioren kun nen tot aan hun verhuizing in de huidige flats blijven wonen. De gebouwen worden pas gesloopt na de verhuizing. MIDDELBURG -Officier van Justitie J. Zondervan heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 36-jarige in woner van Baarland voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval anderhalf jaar rijontzegging en 240 uur werkstraf geëist. De man reed 21 maart in Kwadendamme met een te ho ge snelheid de kruising op. De aanrijding die volgde werd de 7 0-jarige bestuurder van de andere auto fataalVolgens de of ficier had de verdachte onvoorzichtig gehandeld door te rij den. ,,U had moeten stoppen, maar u heeft bewust voorrang genomen", stelde Zondervan. De man, die vanuit Kwaden damme richting 's Gravenpolder wilde rijden, verzekerde dat de auto van het slachtoffer op de voorrangsweg heel lang stil stond. „Ik had de indruk dat de bestuurder zou wachten. Om dat hij niet doorkwam, ben ik doorgereden." Uit technisch onderzoek van de politie bleek dat de verdachte 88 kilometer per uur moet hebben gereden. De Baarlander vocht dat aan. ,Ik reed 65 tot 7 0 kilometer per uur.In het nadeel van de ver dachte sprak dat hij eerder veroordeeld is voor het inrij den op een ander. Bovendien heeft hij een aantal snelheidsovertre dingen op zijn naam staan. Uitspraak: 8 oktober. wijs te controleren. Een roker die wordt betrapt, krijgt een boete van driehonderd euro. De gemeente zal daar niet voor op draaien." Timmers - naar eigen zeggen een gelegenheidsroker, die nooit een sigaret tijdens werk tijd opsteekt - heeft gemerkt dat rokende collega's nog niet direct juichend naar de smoke-stop stormen. Hoewel het een mo dern bouwwerkje is met een af zuigkap die 99 procent van de schadelijke dampen uit de lucht filtert, voelen de rokers zich in hun glazen huisje iets te veel be keken. De eerste schroom zal overigens wel gauw wegebben. Zeker na drukbezochte commissie- en raadsvergaderingen kunnen er files voor het rokershok ont staan, omdat er slechts drie mensen tegelijk inkunnen. „Een lange vergadering of een druk bezochte receptie zou eventueel tot opstoppingen kunnen lei den, maar dan zullen de rokers toch om de beurt van de smoke- stop gebruik moeten maken." Mocht de rookbehoefte zo groot zijn dat er af en toe echte files ontstaan, dan komen er volgend jaar meer rokershaltes in het stadskantoor, verwacht Tim mers. „Het gaat om een proef. Aan het eind van het jaar wordt bekeken of de smoke-stop vol doet. Ervaringen in andere ge meenten en de Tweede Kamer wijzen er overigens op dat men sen snel aan de rokershokjes wennen en er gaarne gebruik van maken." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het hoeft niet direct schadelijk te zijn wan neer beton wordt gemengd met zout water. Dat zegt betontech noloog Wim Dieleman uit Ter- neuzen. Deze week werd bekend dat een deel van de vloeren vfin het nieuwe stadskantoor ip Middelburg moet worden ver wijderd. Het beton in de vloeren was aangelengd met water uit het Kanaal door Walcheren. Dielemans collega van de be- toncentrale in Vlissingen wil liever niet over het geval praten. „Wij leveren aan dat project." Het bedrijf heeft overigens niets te maken met het verkeerd ge mengde beton. Dat is ter plekke aangemaakt door een ander be drijf. Dieleman zelf werkt bij De Hoop in Terneuzen. Als beton technoloog is hij verantwoorde lijk voor de kwaliteit en de sa menstelling van het beton dat zijn bedrijf levert. „Toen ik van de week dat bericht las, dacht ik: 'dat is niet slim'. Maar aan de andere kant dacht ik 'so what?" Het gebruik van zout hoeft in dit geval namelijk niet schadelijk te zijn, denkt hij,Dus om nou te zeggen dat het direct uit elkaar knalt... Daar heb ik mijn twij fels over." Dat heeft te maken met de func tie van het met zout water aan gemaakte beton. „Als ik het goed begrepen heb, gaat het om een opvullaag, die ter plekke door de aannemer of de onder aannemer van droge mortel is gemaakt. Dat is geen echt beton, maar schuimbeton, dat lijkt bij wijze van spreken op piep schuim. Er zitten allemaal bel letjes in." Het is heel ander materiaal dan het beton dat ie dereen kent, het is veel zachter. Schuimbeton wordt gebruikt om bijvoorbeeld leidingen in de vloer te kunnen leggen. Dat is ook in het Middelburgse stads kantoor het geval. De aannemer heeft wel een pro bleem als het constructiebeton, waar een gebouw op steunt, wordt aangelengd met zout wa ter, zegt Dieleman. „In con structiebeton zit een wapening van staal. Zout kan het in beton opgenomen staal doen roesten." In het ergste geval kan het beton gaan zwellen, zodat het afbrok kelt. „Maar voor roest is vocht nodig. In dit geval gaat het om een tussenlaag in een droge om geving." Zelfs als de waterlei ding in de vloer knapt, is het probleem nog te overzien. „Ik denk dat je meer last hebt van de waterschade zelf." Het ene beton, is het andere niet, vertelt Dieleman. „Er is een hele grote variëteit van soorten en van kwaliteit, afgestemd op de toepassing." Voor sluizen die in zout water staan, is een ander mengsel nodig dan voor gebou wen.Constructiebeton komt echter altijd van de betoncen- trale. „Dat wordt met een certi ficaat geleverd." Advertentie Tom Cappendijk Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 0115-697455 for life www.cappendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41