V Twaalf jaar geëist tegen afperser Ahold Justitie staat het terugstelen van ontvoerde kinderen toe Minstens 20 procent taxiritten zieken zou onrechtmatig zijn Medeverdachte van moord op zevenjarige dood gevonden in cel De oudste van Europa *4 Bedrijven en overheid discrimineren volgens oud-voorzitter CNV ZEEUWS MUSEUM De Hoop Scheffer pas naar Navo naOVSE-top Kenniseconomie behoeft alfa's 0 vrijdag 26 september 2003 Spanningen Man wantrouwt borstvoeding LAATSTE WEEKEND TENTOONSTELLING DE RAMP VAN '53 GRATIS ENTREE op za 27 zo 28 sept ABDIJ MIDDELBURG Aanpak ongelukken ambulances Weer brand houtzaak Gendringen Katholieken bidden voor kerkfusie BN'ers geven les op dierendag Nederland blij met vriesdrogen iGEVEEN - Hendrikje van 'Windel-Schipper uit Hoogeveen i>sindsgisteren met 113 jaar en ij jagen de oudste inwoner van Europa. DENHAAG - De Hoop Scheffer blijft in elk geval nog tot begin iecember minister van Buiten- landse Zaken. Zijn overstap narde Navo gebeurt pas na de linistersconferentie van de Eu ropese veiligheidsorganisatie OVSE op 1 en 2 december. De loop Scheffer zit die voor. lijk aan empert omersa lis hei erste en zich .Die die aan n paa jden erder Ier de; ;t min der laag .32 ir 19.: Dat heeft premier Balkenende aande Tweede Kamer geschre ven. De Hoop Scheffer is vanaf 1 januari volgend jaar de nieuwe secretaris-generaal van de Savo. WD, PvdA en Groen - Linksdrongen deze week aan op een snel vertrek van De Hoop Scheffer. Te lang aanblijven een dubbele pet' zou het Nederlandse belang kunnen schaden. Balkenende laat de Earner weten dat het kabinet 'zeer hecht' aan een goede af rondingvan het OVSE-voorzit- terschap. Wegens De Hoop Scheffers inspanningen voor de Ij mensenrechten wil de premier pas na de conferentie in Maastricht laten gaan. Volgens Balkenende volgt binnenkort wel politiek beraad over de op volging van de minister. GPD .25 .401 .50 .33 DEN HAAG - De door het kabi- iet-Balkenende gewenste ken- yurlissamenleving vereist niet 35; alleen technisch opgeleide men- .051 sen. ook alfa-wetenschappers •121 zijn nodig. Wetenschappelijke 161 disciplines als letteren, geschie- denis, filosofie of literatuurstu- fchebben veel te bieden op het gebied van informatie- en com- mimicatietechnologie (iet). Zijkunnen bijvoorbeeld onder- zoeken wat de verhaalstructuur •212 isvan een computerspel, hoe di- ü$ale gemeenschappen in te letten zijn bij inburgering, of besms'en het taalgebruik ver- a II andert. Dat stelde de Advies- 30 J zaad voor het Wetenschaps- en 161 Technologiebeleid (AWT) giste- 36II tenin een advies aan de minis- tavan Onderwijs en Economi sche Zaken. Mgens de AWT kunnen bedrij- jfflmethulp van alfa's zo betere games' ontwerpen, of overhe- dennieuwe manieren vinden om wgers te bereiken. Maar dan weten alfa-wetenschappers sich anders opstellen. Ze moe- ta meer betrokken raken bij '"ragen van het bedrijfsleven en praktijkgerichte onderzoeks methoden ontwikkelen. ANP Veel migranten benadeeld door Ap van den Berg DEN HAAG - Veel migranten zijn de laatste dertig jaar in Ne derland gediscrimineerd door ondernemingen, overheden en instellingen. Dat betoogde oud voorzitter van de christelijke vakbond CNV, Henk Hofstede, gisteren voor de Kamercommis sie die het integratiebeleid on derzoekt. „Het ging er in die tijd om dat je jong was, gezond, goed opge leid, liefst man en vooral niet gekleurd. Is dat discriminatie? Ja, maar niet met de vooropge zette bedoeling van: 'ik zal jou eens lekker discrimineren'", zei Hofstede.,Het was een soort te neur. Als je als Turk opkwam voor je recht, dan werd je al snel als Grijze Wolf bestempeld." In slechte tijden zetten werkge vers eerst de vaak minder ge schoolde migranten op straat. Onevenredig veel 'gastarbei ders' belandden uiteindelijk zelfs in de WAO. „Voor hen zelf een zekerheid. En het bespaarde werkgevers een dure afvloei ingsregeling", zei Hofstede. Voorzitter A. Tonca van het In spraakorgaan Turken heeft het gevoel, zei hij voor de commis sie, dat hij in Nederland slechts wordt getolereerd. „Voor 11 september dacht ik dat ik werd geaccepteerd als buurman, vriend en collega. Maar sinds dien voel ik me soms net een vreemde, door de manier waar op men mij nu bejegent. Ik word gedoogd. Er is volgens mij spra ke van schijnacceptatie." De oud-ministers van Onder wijs Van Kemenade en Netelen bos bestreden de stelling dat de integratie is mislukt. „De mees te migranten hebben het in veel opzichten een stuk beter dan twintig jaar geleden", zei Van Kemenade. Hij erkende dat veel allochtonen ten aanzien van werkloosheid, schooluitval, welstand en taal uit de boot val len. Dat wordt in grote lijnen bevestigd in het gewraakte rap port van het Hilda Verweij Jon ker Instituut, waarop het beleid stoelt van de onderzoekscom missie Integratiebeleid. Het rapport is gisterochtend na veel krakeel openbaar gemaakt. Volgens het Hilda Verweij Jon kerinstituut is er de laatste de cennia voor gezorgd dat alloch tonen en autochtonen vrijwel gelijke kansen in het onderwijs hebben. Ook de huisvesting van minderheden is verbeterd. Maar op het terrein van arbeid en in komen zijn er nog grote achter standen, aldus het rapport. Volgens het instituut is integra tie lange tijd helemaal niet het doel geweest van de overheid. Bovendien trok het Rijk jaren veel te weinig geld uit voor het minderhedenbeleid, terwijl de eisen werden opgeschroefd. Het De van afpersing verdachte man op de rug gezien tijdens de eerste dag van het proces. Officier van justitie Duijts (1) eiste twaalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. van onze redactie binnenland ZWOLLE - Een 32-jarige Zwol se leraar die dit voorjaar Ahold wilde afpersen, heeft gisteren twaalf jaar onvoorwaardelijke celstraf tegen zich horen eisen wegens pogingen tot moord en het afpersen van Ahold. Voor de rechtbank in Zwolle eiste offi cier van justitie E. Duijts tegen zijn 32-jarige kompaan, ook uit Zwolle, negen jaar wegens po ging tot moord en medeplichtig heid aan afpersing. De leraar eiste begin april in brieven aan Ahold 5 miljoen eu ro. Ook schreef hij dat hij bereid was slachtoffers te maken. En kele weken later kocht hij een wapen. Om zijn eis kracht bij te zetten schoot hij daarmee op woningen in Deventer en Mep- pel en op een AH-filiaal in Zwolle. In Meppel raakte een 73-jarige vrouw lichtgewond. Duijts zei er zwaar aan te tillen dat de verdachten op willekeu rige burgers schoten. Ook he kelde zij hun grenzeloze egoïs me en het geldelijk gewin waar zij op uit waren. Dat er geen do den zijn gevallen, is niet aan de verdachten te danken. „De af persingszaak is alleen maar ge stopt door ingrijpen van de poli tie", zei de officier. Via een advertentie in een och- tenblad zocht Ahold contact met de leraar. Toen hij terugbel de, kon de politie hem traceren, waarop hij en zijn kompaan op 4 mei zijn gearresteerd. Officier Duijts achtte bewezen dat er sprake is van pogingen tot moord, omdat de hoofdver dachte in de brieven aan Ahold aangaf dat hij slachtoffers zou maken, als niet aan de eis zou worden voldaan. „Hij heeft op verlichte ramen geschoten ter wijl te zien was dat er mensen in de woningen aanwezig waren." De verdachte hield vol dat hij er nooit over had nagedacht dat hij mensen zou kunnen raken. Deskundigen begrijpen niet hoe de leraar tot zijn daden kwam. Volgens hen is hij volledig toere keningsvatbaar. Het plan tot af persen van Ahold ontstond eind maart. De verdachte wilde zijn moeder helpen na het overlijden van zijn vader en zijn mede plichtige van diens gokschuld van 30.000 euro verlossen. De kompaan ontkende tijdens de zitting dat hij wist dat de le raar probeerde Ahold af te per sen. „Ik verrichtte alleen wat ondersteunende taken." De rechters konden zich echter niet v\*r 7 0s- ÊÊN D>D J E. a(p\a MyN LfcNlEAj ps ycH(/") -AP door Alex Boqers DEN HAAG - Kinderontvoer ders hebben vrij spel in Neder land. Zij mogen de kinderen, mits geweldloos, van de straat plukken en terugbrengen naar de ouder die van de rechter het ouderlijk gezag heeft gekregen. „Wij hebben geen problemen met hun activiteiten", zegt een woordvoerder van het Open baar Ministerie. „De kinderontvoerders moeten zich gewoon aan de wet hou den", aldus de woordvoerder. Er is geen wet die het verbiedt om kinderen terug te brengen naar de ouder. Het is wel verboden om kinderen in huis te houden als je het ouderlijk gezag niet hebt." Medewerkers van de Stichting Kinderontvoering werken al tijd in opdracht van de ouder die het gezag heeft. Zij zoeken op het schoolplein of bij de sport club contact met de kinderen. Als het kan, worden ze in een au to meegenomen naar huis. Wanneer de ontvoerder de an dere ouder slaat of met wapens zwaait, overtreedt hij wel de wet. In dat geval kan het OM de betrokkene vervolgen wegens geweld. Ook mag de ontvoerder niet in opdracht van de ouder werken die niet het wettelijke gezag heeft. Voor ontvoeringen in het bui tenland gelden dezelfde regels. Zolang de ontvoerder zich houdt aan de wetten die in het buitenland gelden, is er niets aan de hand. Maar ook als de ontvoerder een mep geeft of de andere ouder bedwelmt grijpt de Nederlandse justitie niet uit zichzelf in. Pas als het land waar de misdrijven plaats vonden om uitlevering vraagt, kan de Ne derlandse justitie in actie ko men. Met het betreffende land moet dan wel een uitleverings verdrag getekend zijn. De deze week in opspraak ge raakte J. Smits van de Stichting Kinderontvoering zegt nooit kinderen te kidnappen die in Nederland verblijven. „Dat is niet nodig," aldus Smits. „In Nederland heeft de ouder met het ouderlijk gezag genoeg mid delen om de kinderen terug te halen. En als de andere ouder niet meewerkt treedt de politie op." Smits zegt voor zijn acties in het buitenland steun te krijgen van verschillende overheidsinstan ties. Zo gaf de sociale dienst in twee gevallen financiële steun aan een moeder die Smits in huurde om haar kinderen op te halen. In Assen gaf de dienst een moeder enkele jaren gelden 3500 gulden compensatie voor reis- en verblijfskosten in Vene zuela. Volgens Smits is de socia le dienst verplicht steun te ge ven aan bijstandsgerechtigden in dergelijke bijzondere om standigheden. AMSTERDAM - Nederlandse mannen hebben hardnekkige vooroordelen over borstvoe ding. Mede daarom geeft een veel te laag percentage Neder landse vrouwen deze zo brood nodige voeding aan baby's, al dus het Voedingscentrum. Uit onderzoek van de Universi teit van Tilburg onder ruim dui zend mannen blijkt dat een kwart van hen denkt dat hij zijn partner voor een goed verloop van borstvoeding niet hoeft te steunen. Bijna 70 procent denkt dat vrouwen onvoldoende borstvoeding hebben om de ba by te voeden. In werkelijkheid hebben vrouwen in 98 procent van de gevallen genoeg moeder melk. Vijftien procent van de mannen gelooft het bakerpraat je dat vrouwen hangborsten krijgen door borstvoeding. ANP instituut stelt dat een succesvol integratiebeleid niet de span ningen tussen autochtonen en allochtonen kan wegnemen. Als het minderheden voor de wind gaat, kan jaloezie een voedings bodem vormen voor onvrede. Het Verwey Jonker Instituut raakte vorige week in opspraak. Een van de leden van de onder zoekscommissie, SP'er Lazrak, stapte op. Hij trok de onafhan kelijkheid van het instituut in twijfel. Later kwam er ook kri tiek vanuit de WD. Volgens het instituut berusten de aantijgin gen op onzin. „Wij zijn niet ac tief betrokken geweest bij de beleidsontwikkeling van het nationale integratiebeleid", verklaarde de directie. GPD foto Tom van Dijke/GPD voorstellen dat de medever dachte er geen idee van had dat de leraar het wapen, dat hij in zijn bijzijn had gekocht, in de afpersingszaak zou gebruiken. Tijdens de zitting zei de hoofd verdachte dat hij tot twee dagen voor zijn arrestatie dacht dat het zou lukken. Maar uit zijn verhaal bleek ook dat hij niet had nagedacht over de vraag waar hij de miljoenen in contant geld zou bewaren en hoe hij het geld zou kunnen inwisselen. De rechtbank doet op 9 oktober uitspraak. ANP Ook zijn altijd de ambassades van de landen waar Smits ope reert op de hoogte. Hij licht ze in over zijn aanwezigheid en over zijn doel. „Dat is nodig voor het geval dat ik en de ouder die de opdracht geeft opgepakt wor den", zegt Smits. „De ambassa de kan dan meteen in actie ko men." Staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken is verbolgen over de steun van de sociale diensten. Hij wil een onderzoek. Volgens Rutte mag de dienst geen geld geven voor activiteiten in het buitenland. GPD Advertentie www.zeeuwsmuseum.nl ZWOLLE - Ambulances raken steeds vaker betrokken bij ernstige ongelukken. De werkgeversvereniging Ambulance zorg Nederland adviseert daarom samen met betrokken mi nisteries om de optische en geluidssignalen aan te passen. Ook moeten er scherpere richtlijnen komen voor personeel, zodat dat zich verantwoord gedraagt in het verkeer. Dat liet H. Deijkers, beleidsmedewerkster van de werkge versorganisatie gisteren weten. Naar verwachting volgt over enkele maanden een besluit over het aanpassen van de opti sche en geluidssignalen voor zowel ambulances als brand weer- en politievoertuigen. Het gaat dan vooral om het ver sterken van de lichten en het verhogen van de decibellen. ANP GENDRINGEN - Voor de tweede keer dit jaar heeft in de nacht van woensdag op donderdag een zeer grote brand ge woed bij een houthandel in het Gelderse Gendringen. De brand brak rond 2.00 uur uit. Rond half vier gistermorgen had de brandweer de vlammen onder controle, waarna nog gerui me tijd moest worden nageblust. De oorzaak van de brand en de schade zijn nog onbekend. De politie meldt dat er vijf regionale brandweerkorpsen, name lijk die van Bergh, Wisch, Doetinchem, Dinxperlo en Gen- dringen, actief zijn geweest. ANP DEN BOSCH - De Katholieke Vereniging voor Oecumene Athanasius en Willibrord roept haar achterban op tijdens de Willibrordzondag te bidden voor de voltooiing van het Sa men-op-Wegproces van hervormden, gereformeerden en lu theranen. Als 'tochtgenoten' op de weg naar de eenheid van de Kerk kunnen rooms-katholieken daardoor blijk geven van hun betrokkenheid en verbondenheid. De Willibrordzondag, die op 9 november valt, is volgens de vereniging een geschikt moment om de band met andere christenen te verdiepen of te hernieuwen. De drie SoW-ker- ken verkeren al veertig jaar in een verenigingsproces. ANP AMSTERDAM - Politici en bekende Nederlanders uit de we reld van het grote geld en cultuur zullen tot Werelddierendag op scholen actie voeren tegen de bio-industrie. Actrice Georgina Verbaan, cabaretier Sanne Wallis de Vries, Quote-hoofdredacteur Jort Kelder, Jan Marijnissen (SP), Diederik Samson (PvdA) en nog enkele andere Tweede-Ka merleden zullen veelal op hun 'oude' school lesgeven aan de hand van campagnemateriaal van Wakker Dier. ANP DEN HAAG - Veel Nederlanders zijn geïnteresseerd in een vorm van lijkbezorging waarmee nog wordt geëxperimen teerd. Uit een TNS Nipo-enquête blijkt dat 50 procent van de ondervraagden het vriesdrogen in overweging wil nemen. Bij vriesdrogen wordt het vocht aan het ontzielde lichaam onttrokken. De Facultatieve Groep, voortgekomen uit de ver eniging die cremeren in Nederland mogelijk maakte, denkt dat vriesdrogen binnen drie jaar praktijk zal zijn. „Het gaat om de derde weg van lijkbezorging", zegt Henry Keizer, voorzitter van de raad van bestuur van De Facultatie ve Groep. „Velen vinden het een onplezierige gedachte dat ie mand in de grond wordt gestopt of wordt verbrand. Het vries drogen is een antwoord op dergelijke bezwaren." ANP door Annet van Eenennaam DEN HAAG - Bij 20 tot 40 pro cent van het gesubsidieerde taxivervoer voor zieken wordt misbruik gemaakt. Dat meldde Zorgverzekeraars Nederland (ZN) gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een hoorzitting over de bezuinigingen op het taxi vervoer voor zieken. Minister Hoogervorst van Volksgezond heid wil fors bezuinigen op deze voorziening. Hoogervorst stelde in eerste in stantie voor 135 miljoen euro te bezuinigen op de regeling. Later stelde hij een compensatierege ling voor met een maximum van 60 miljoen euro. Schrijnende gevallen als nierdialysepatiën- ten en patiënten die voor bestra ling tegen kanker naar het zie kenhuis moeten, zouden toch van de 'gratis' taxi gebruik kun nen blijven maken. Tijdens de algemene politieke beschou wingen van vorige week bleek dat het kabinet met een aange past voorstel komt. Volgens de koepelorganisatie van zorgverzekeraars ZN kan er vrij eenvoudig strenger worden geselecteerd als het gaat om de vraag wie in aanmerking komt voor het gesubsidieerde zieken- vervoer. Directeur Zorg C. Bos van ZN noemde voorbeelden waarbij patiënten voor een on schuldig onderzoek in het zie kenhuis gebruik maken van de taxiregeling, terwijl ze daar voor ook gemakkelijk met de ei gen auto of met openbaar ver voer zouden kunnen reizen. ZN wil dat de 'werkelijke' pati ënten gebruik kunnen blijven maken van de regeling. Volgens Bos is het niet mogelijk veel te bezuinigen als de 'echte' patiën ten er aanspraak op kunnen blijven maken. Hij noemde het 'onverdraaglijk' dat er aan de ene kant in de gezondheidzorg, bijvoorbeeld voor geneesmid delen, met geld wordt gesmeten. Terwijl de overheid aan de an dere kant, bij mensen die echt afhankelijk zijn van vervoer om naar de dokter te kunnen, 'ein deloos kibbelt' over geld. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De 48-jarige vrouw die vastzat op verden king van betrokkenheid bij de moord op de zevenjarige Kum- ral Bagci in 1995 is gisteroch tend dood aangetroffen in haar cel. De vrouw had gisteren moe ten verschijnen voor de Raad kamer van de Haagse recht bank. Uit sectie door de patholoog anatoom van het Nederlands Forensisch Instituut bleek dat de vrouw is overleden door zuurstof tekort in de hersenen. Dat is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door een sjaal die om de hals van de vrouw zat ge knoopt, zo meldde meldde gis teren het OM. De Rijksrecher che onderzoekt of er sprake is van zelfdoding of dat er moge lijk een andere oorzaak is. De nu 20-jarige zoon van de vrouw zit al langer vast op ver denking van betrokkenheid bij de moord op zijn nichtje. Het meisje werd een paar dagen na haar verdwijning in stukken ge sneden teruggevonden in Sche- veningen. Zij was voor het laatst levend gezien in de Haagse Schilderswijk, waar ze woonde. Na de moord zijn indertijd wel mensen aangehouden, maar tot een oplossing leidde dat niet. Onlangs is de zaak heropend. Dankzij nieuwe opsporingsme thoden stuitte de politie op de twee verdachten, familieleden van het omgebrachte meisje. Het onderzoek naar de moord is nog steeds in volle gang. Giste ren is een sloot in het Zuider park leeggepompt op zoek naar bewijsmateriaal. In Den Haag zijn enkele weken geleden ook verschillende woningen door zocht. Het is niet bekend of de gestikte vrouw al verklaringen had afgelegd. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3