Laatste redmiddel voor Yerseke Moer Onbezorgde vakanties met het Reumafonds EX-KINDSOLDA TEN BOUWEN AAN HUN TOEKOMST Schouwen-Duiveland terughoudend over aanleg landgoederen [Reumafonds Word vriend van een vluchteling KANKERBESTRIjDING Zout kanaalwater is volgens deskundige niet per se schadelijk L Uw gift is in het belang van iedereen die u dierbaar is. Want kanker raakt ons allemaal! weekenddiensten Dahliaweekend 's-Gravenpolder Zwellen Huisartsen Tandartsen Schou wen-Duiveland Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen Sterk in beweging Aangepaste voorzieningen, speciaal vervoer naar het vakantieadres, rolstoeltoegankelijk hotel, zorg op maat. Allemaal nodig voor een onbezorgde vakantie als je reuma hebt. Het Reumafonds organiseert al sinds 1958 betaalbare, aangepaste vakanties in binnen- en buitenland voor mensen met reuma. Ook heeft het Reumafonds een eigen, volledig aangepast vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. VLUCHTELING NEDERLANDSE iff vrijdag 26 september 2003 Twijfel aan schade betonvloeren door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het hoeft niet direct schadelijk te zijn wan neer beton wordt gemengd met zout water. Dat zegt betontech- noloog Wim Dieleman uit Ter- neuzen. Deze week werd bekend dat een deel van de vloeren van het nieuwe stadskantoor in Middelburg moet worden ver wijderd. Het beton in de vloeren was aangelengd met water uit het Kanaal door Walcheren. Dielemans collega van de be- toncentrale in Vlissingen wil liever niet over het geval praten. „Wij leveren aan dat project." Het bedrijf heeft overigens niets te maken met het verkeerd ge mengde beton. Dat is ter plekke aangemaakt door een ander be- drij fDieleman zelf werkt bij De Hoop in Terneuzen. Als beton- technoloog is hij verantwoorde lijk voor de kwaliteit en de sa menstelling van het beton dat zijn bedrijf levert. „Toen ik van de week dat bericht las, dacht ik: 'dat is niet slim'. Maar aan de andere kant dacht ik 'so what?" Het gebruik van zout hoeft in dit geval namelijk niet schadelijk te zijn, denkt hij,Dus om nou te zeggen dat het direct uit elkaar knalt... Daar heb ik mijn twij fels over." Dat heeft te maken met de func tie van het met zout water aan gemaakte beton. „Als ik het goed begrepen heb, gaat het om een opvullaag, die ter plekke door de aannemer of de onder aannemer van droge mortel is gemaakt. Dat is geen echt beton, maar schuimbeton, dat lijkt bij wijze van spreken op piep schuim. Er zitten allemaal bel letjes in." Het is heel ander materiaal dan het beton dat ie dereen kent, het is veel zachter. Schuimbeton wordt gebruikt om bijvoorbeeld leidingen in de vloer te kunnen leggen. Dat is ook in het Middelburgse stads kantoor het geval. De aannemer heeft wel een pro bleem als het constructiebeton, waar een gebouw op steunt, wordt aangelengd met zout wa ter, zegt Dieleman. „In cons tructiebeton zit een wapening van staal. Zout kan het in beton opgenomen staal doen roesten." In het ergste geval kan het beton gaan zwellen, zodat het afbrok kelt. „Maar voor roest is vocht nodig. In dit geval gaat het om een tussenlaag in een droge om geving." Zelfs als de waterlei ding in de vloer knapt, is het probleem nog te overzien. „Ik denk dat j e meer last hebt van de waterschade zelf, dan van het zout." Het ene beton, is het andere niet, vertelt Dieleman. „Er is een gro te variëteit in soorten en kwali teit, afgestemd op de toepas- zaterdag 27 en zondag 28 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Spreekuur 16.30 - tel. 06-53737162 sing." Voor sluizen die in zout water staan, is een ander meng sel nodig dan voor gebouwen. „De betontechnoloog moet in de gaten houden waar het beton naar toe gaat en wat de toepas sing is." Soms wordt naast lei dingwater ook bronwater ge bruikt. „Maar dat is gebonden aan strikte regels, de kwaliteit moet bekend zijnConstructie- beton komt echter altijd van de betoncentrale. „Dat wordt met een certificaat geleverdDe be- toncentrales worden gecontro- De graafwerkzaamheden voor het redden van het natuurgebied zijn begonnen. 17.00 uur. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. door llona Vette YERSEKE - Deze winter kan een proef ge nomen worden met verhoging van het wa terpeil in natuurgebied Yerseke Moer. Dit zeldzame oudland dreigt te verdrogen. Me dewerkers van Aannemingsbedrijf Rei- merswaal zijn onlangs begonnen met werk zaamheden die moeten resulteren in een ho ger waterpeil. Een commissie, bestaande uit leden van het waterschap Zeeuwse Eilanden, de provin cie, de Zuidelijke Land- en Tuinbouworga nisatie en beheerder Het Zeeuwse Land schap, heeft de aanpak van de droogtever schijnselen voorbereid. De gevolgen van de proef zullen op zijn vroegst in de loop van de winter duidelijk worden. Er is nu al met de werkzaamheden begon nen, want 's winters is de grond te nat om zonder schade machines in het natuurge bied toe te laten. Er worden onder meer dammetjes aangelegd. Het is de bedoeling dat er straks nog één uitstroommogelijk heid voor het water overblijft. Daar wordt een stuw geplaatst. Als de proef begint hoeft alleen de stuw nog maar opgedraaid te wor den. Ieder jaar wordt gekeken hoe snel het waterpeil gemiddeld stijgt en wat de gevol gen daarvan zijn voor het landschap en voor de planten en dieren die er leven. De plannen voor aanpak van de verdroging lagen er vorig jaar al. Ze werden uitgesteld vanwege de commotie die ze veroorzaakten bij enkele bewoners uit de omgeving van het natuurgebied. Met name een aantal boeren was bang dat door de peilverhoging de gan zen die in de Moer overwinteren, uit zouden wijken naar omliggende tarwevelden en leerd door een onafhankelijke instantie. „Als het niet goed is, krijg je een rode sticker en dan moet je stoppen. Zes keer per jaar krijgen we controle. foto Dirk-Jan Gjeltema weilanden. Ze vreesden voor schade aan de landbouwgewassen. Volgens H. Simons, districtshoofd van stichting Het Zeeuwse Landschap, zal dat niet het geval zijn. Hij onderstreept dat eni ge vernatting van de plaatsen waar ganzen kunnen slapen, beslist geen kwaad kan. Si mons gaat ervan uit dat boeren geen schade ondervinden van een hoger waterpeil in het natuurgebied. Het districtshoofd is blij met de proef. Hij ziet het als laatste redmiddel voor de Yerseke Moer. „Voor zowel de vege tatie als de weidevogels in het gebied is het heel belangrijk dat het waterpeil omhoog gaat. Door de verdroging klinkt het veen in en dat kan dan niet meer hersteld worden." De kosten van proef zijn 200.000 euro. Die worden opgebracht door Het Zeeuws Land schap, de provincie Zeeland en waterschap Zeeuwse Eilanden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Grondeigenaar en voormalig recreatieonderne mer A. Ruytenberg vindt geen gehoor bij de provincie voor zijn bezwaar tegen het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan Burgh- en Westlandpolder. In het definitieve bestemmings plan staan de gronden die eigen dom zijn van Ruytenberg niet meer aangemerkt als zogeheten compensatielocatie voor het verplaatsen van recreatieterrei nen. Het gemeentebestuur heeft geen overeenstemming kunnen bereiken met Ruytenberg over het verwerven van deze gronden en ziet er daarom vanaf deze percelen een verblijfsrecreatie- ve bestemming te geven. Gede puteerde Staten zeggen begrip te hebben voor deze handelwij ze van de gemeente en verklaren de zienswijze van Ruytenberg ongegrond. Ruytenberg liet tijdens een re cent gehouden hoorzitting we ten van een marktpartij een aanbod voor zijn grond te heb ben gekregen die ver lag boven de prijs die door het gemeente bestuur als maximaal aan vaardbaar werd aangemerkt. Voor de gemeente gaf dit echter geen aanleiding het aanbod te verhogen. De marktpartij wilde de perce len van Ruytenberg verwerven voor het realiseren van een landgoed. Volgens het gemeen telijk beleid past een dergelijke ontwikkeling niet in de Burgh en Westlandpolder. Bovendien acht het gemeentebestuur el ders in deze polder nog voldoen de ruimte aanwezig voor het verplaatsen van recreatiebe- drijven. Daarmee vervalt de specifieke noodzaak de perce len van Ruytenberg te verwer ven. Ten aanzien van landgoederen staat de gemeente niet alleen voor de Burgh- en Westlandpol der maar voor geheel Schouwen-Duiveland een te rughoudend beleid voor. De voorwaarde dat rond een land goed tenminste vijf hectare bos wordt aangelegd, heeft ver- Ü5 jaoek lov gaande gevolgen voor de 0De„ heid van het eiland. Een and» zwaarwegend aspect is hetef fect op het gemeentelijk wo! ningbouwprogramma rii. landgoed dat gerealiseeri P* wordt, gaat ten koste van een ,,oe woning elders. In het concent bestemmingsplan Buitengebied geeft het dagelijks gemeentebe W stuur daarom aan dat per land. goed maximaal één wooneenj lew heid mag worden gerealiseerd. »!3 Voorondersteld mag wordendat "tl dit voor projectontwikkelaars een drastische beperkine kent. De gemeente houdt nog wel de deur op een kier voor landgoed- projecten die een grote land" schappelij ke verbetering vande omgeving bieden. In de provil ciale regelgeving bestaat in dat toer geval een mogelijkheid een be- roep te doen op een zogehete 5 knelpuntenregeling. Het gemeentebestuur sluit ove. rigens niet uit dat het beleid ten aanzien van landgoederen op Schouwen-Duiveland indetoe- natie komst nog aanzienlijk wordt gewijzigd. De verplichting van vijf hectare bosaanleg vormt »ai een bedreiging voor de kenmerk» kende openheid van het land- schap hier. Er zijn signalen dat het Rijk deze eis in de nieuwe Nota Ruimte laat vervallen vervangt voor de eis van de ai™ leg van vijf hectare natuur. Voor de gemeente zou dat aanleidin| £L kunnen zijn het aanleggen van 1*1» landgoederen opnieuw te bekij- ken. jSraw iat/m (enz teu tol Men Mor i(01 33.1f 1301 s-GRAVENPOLDER - Erical Tuinen aan de Schoorkens tz zandweg in 's-Gravenpoldt houdt morgen en zonda ten haar jaarlijkse dahliaweekend Wk Beide dagen tussen een en vi uur zijn er vele soorten dahlia! te bezichtigen. Ook worden er bloemstukke w van gemaakt door het echtpaa L. Van der Walle uit Kloetinge.Ie dere bezoeker ontvangt ee tiioi pakje bloembollen. F J ■ar l#-2 do ieekei en sg.11 siafd. jtatie too I.W U kunt de vakantiegids 2003 en/of de brochure van Groot Stokkert bestellen via onze afdeling reizen. T020 589 64 85 ma t/m vrij tussen 08.30 - i6.oo uur een eigen inkomen verdienen, betalen de vrouwen de kosten van deze startersset terug. STICHTING Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag tel: 070-346 89 46 e-maii: info@vluchteling.org www.vluchteling.org KONINGIN WILHELMINA FONDS T/IAnn Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), UirO ZuUUU Postbus 75508, 1070 AM Amsterdam. E-mail: info@kankerbestrijding.nl Vragen over kanker? Bel gratis KWF Hulp- en Informatielijn: 0800 - 022 66 22. KWF steunen? KWF Geverslijn: 0900 - 202 00 41 0,01 per min.) „jïZu. of kijk op www.kankerbestrijding.nl Stichting Vluchteling steunt vluchtelingen wereldwijd. Stichting Vluchteling helpt ook de voormalig kindsoldaten in het West-Afrikaanse land Sier ra Leone. Ruim tien jaar woed de er een burgeroorlog. Die kostte ruim 300.000 mensen het leven en meer dan de helft van de bevolking sloeg meer dere malen op de vlucht. Nu is er vrede. Ook voor de jonge vrouwen die als kindsol daten werden ingezet. Helpt u Fawe? Fawe, een lokale partner van Stichting Vluchteling in Sierra Leone, steunt als vrouwenor ganisatie jonge Sierra Leone- se vrouwen bij de verwerking van hun trauma's. Veel jonge vrouwen die bij Fawe komen, zijn seksueel misbruikt en hebben als kindsoldaat ge vochten. Bij Fawe leren ze een vak, zoals kleren maken, groente verbouwen, het huishouden doen óf metselen. Na de scho ling krijgen de vrouwen een naaimachine, een cement- molen of bijv. een landbouw- pakket met zaden en gereed schap mee. Als ze eenmaal echt op eigen benen staan en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36