PZC Onduidelijkheid over regels scheefwonen Duin vaak slecht bereikbaar voor invalide Kantoorpersoneel Rabobank tijdelijk naar Nieuwerkerk Onderzoek herstelplan kreken uitgesteld D7p 13 Oosterlands koor presenteert cd 1! Gemeente en gebiedscommissie woedend over maatregel Staatsbosbeheer Jtreëkactiviteiten Ouderendag in Arsenaaltheater Blaauwe Hoeve houdt open dag Kinderen lopen voor Unicef Protest tegen kap esdoorns Werkstraf geëist in ontuchtzaak vrijdag 26 september 2003 agenda lat) j Probleem Fietsroutes Uodi laats jshia balen avail aip iki. en, en estn joorAliPankow „OSIERLAND - De eerste cd Z de chr. Gemengde Zang- erenigingVZOS ('Vooruitgang Ons Streven') ging zo vlot ij, de hand, dat het nu - drie aarna dato -tijd werd voor een Lede cd. Deze muzikale uit- le met de kernachtige titel foorden' wordt zaterdag 4 ok- tober gepresenteerd tijdens een concert in de Hervormde Kerk aan het Torenplein in Ooster- land. Doel voor VZOS was met deze cd vooral de eigen muzikale mo gelijkheden te verkennen. De nieuwe cd bevat vijftien liede ren die afwisselend a capella worden gezongen dan wel van muzikale begeleiding worden voorzien door een combo van negen muzikanten. Dat combo staat onder leiding van Rens van Rossum. De algehele leiding is in handen van dirigent Willemdirk van den Berg uit Oud-Beijerland. Hij tekent ook voor de muzikale arrangementen Om de nieuwe cd-uitgave te kunnen bekostigen, zetten de ruim zeventig koorleden zich in om met diverse acties geld bij een te krijgen. Een belangrijke inkomstenbron was onder meer de verkoop van oliebollen tij dens Koninginnedag. VZOS verleent regelmatig me dewerking aan kerkdiensten in en buiten de regio. Het concert met de cd-presenta- tie op zaterdag 4 oktober begint om 19.30 uur. Na dit optreden richt VZOS alle aandacht op weer een nieuw initiatief. Dat is de vorming van een projectkoor om op zaterdag 13 december een kerstoratorium ten gehore te kunnen brengen in de Hervorm de kerk in Dreischor. Hieraan doen tal van gastkoorleden mee. Fietspad Vroon weg 's nachts dicht in va men- reien lomeii er de- 5A-ti ife SIK :n ka Rijki itgn ham ^Marcel Modde 2ERIKZEE - Staatsbosbeheer lil de toegang tot het nieuw aan „leggen fietspad door de bin- nenduinen tussen Haamstede Renesse in de nachtelijke „ren verbieden. De maatregel «rd gisteren bekend en heeft .(meente en gebiedscommissie jchouwen-West in woede doen ïBoarj ontsteken, omdat het tegen alle km «rdere afspraken indruist. Deraad zou gisteravond beslui- ;en over het ontrekken van het itiikje Vroonweg tussen de Kab- Demajfelaarsbank en de bebouwde Jomgrens van Renesse aan het jelierkeer. Dit in hel verlengde van ls.Ce tea eerder provinciaal besluit ler.bi voor het grootste deel van die S nute. Uit onvrede met de gang .0 jaar van zaken werd die beslissing «ft lij aangehouden, iroper Of dat juridische consequenties iClÜjleeft, aangezien met de provin- was afgesproken dat de af daal sluiting per 1 oktober compleet noeta jou zijn, kon wethouder G. van leVelde-de Wilde (WD) nog taalniet overzien. Ze had echter net weinig zin zich te verzetten te- irvM »en de verontwaardiging van de kom raad, temeer omdat ook zij in de ee gebiedscommissie onaange- lijl «aam verrast werd door de een- i Frit jjdige mededeling van de pro zei os yincie. (entHaar partijgenoot H. Coomans ma kond de kat gisteravond de bel etvol jan. De beoogde nachtelijke af- Mi sluiting staat volgens hem ïebbe haaks op de nadrukkelijke af- Jeffa spraak dat het fietspad - dat in zenit de plaats komt van de Vroonweg eüSl -Huur per dag openbaar toe- niljot pnkelijk wordt. Die overeen- i e® komst wordt nu direct door belt! kruist door de overdracht van vant het volledige gebied aan Staats- enr.t acto tpar» noett Ylfflfl :e*z] ïelde 4 IJV aam n mil MIKZEE - Onderdak, 18.00-20.00 uur: foorronde schoolzwemkampioenschap sdiouwen-Duiveland; ïelder ;eben editi Hl REDACTIE nisSEHOUWEN-DUIVELAND ,t jtl I Grachtweg 23a Postbus 80 idjK 4300 abzierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl linati pofe voorn ^arce' Modde (chef) genie i F'etKleemans >for» j Famke van Loon W AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Rostbus 31 4460 AA goes Jel: 10113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 epmaandag t/m vijdag gedu bde de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bosbeheer. Deze instantie heeft als algemeen geldende regel dat haar terreinen tussen zonson dergang en zonsopgang gesloten zijn voor publiek. Bo vendien bestaat het plan de tus senliggende weilandhekken in de Vroongronden weg te halen, zodat paarden en koeien er straks vrij kunnen rondlopen. Bij nachtelijk bezoek kunnen de dieren die schrikken voor ge vaar zorgen, zo is de onderlig gende overweging voor de be perkte toegang. De provinciaal vertegenwoor diger in de gebiedscommissie had volgens Coomans geen slechter moment kunnen uitkie zen voor de omstreden medede ling. „Net nu wij als gemeente op het punt staan om ons stukje Vroonweg af te sluiten voor alle verkeer." Een amendement van de WD dat voorstel van tafel te halen en gedeputeerde M. Kra mer om een verklaring te vra gen, kreeg dan ook de unanieme steun van de raad. Ook de ge biedscommissie heeft nadruk kelijk aangedrongen op uitleg, rapporteerde Van de Velde. Het uitstel van besluitvorming wordt op verzoek van het CDA tevens aangegrepen om duide lijkheid te krijgen over toezeg gingen omtrent de aanleg van ruiter- en menpaden in het Vroongebied. Ook daaraan zou momenteel worden getornd. Op de uiteindelijke sloop zelf van de Vroonweg kan niet meer wor den teruggekomen, benadrukte burgemeester J. Asselbergs naar aanleiding van een opmer king van de fractie Leefbaar Schouwen-Duiveland. De op positiepartij is van meet af aan tegen de afbraak van de weg ge weest, omdat ze dat als kapi taalsvernietiging ziet. Die dis cussie is echter gestreden, aldus Asselbergs. Alle daarvoor nood zakelijke vergunningen zijn evenwel nog niet verstrekt. VlISSINGEN - Het Lokaal Co- nité Ouderen houdt woensdag ÏM de Dag van de Ouderen in het i. irsenaaltheater in Vlissingen. lewoa en.Sa Lebijeenkomst wordt om 10.00 ïldei. uur geopend door wethouder L.Poppe-de Looff. Op het och- Bi telprogramma staat ook een «}ll demonstratie rolstoel-linedan- fef ring. Onder leiding van J. Broe- kevindt tussen 11.25 en 12.15 uur een forumdiscussie plaats met als thema 'Toegankelijk- heidvoor iedereen'. Om 14.00 uur begint een optre- 'ootij d® van de Zeeuwse Muzikan- h ten van Arduin. Mevrouw isg« M.Koetje houdt om 15.20 uur idisc) een voordracht, ii tod sckiij lenvs sterf 'dull Ondermeer de bewoners van de Sal vatorhoeve bij Ouwerkerk hebben van de gemeente generaal pardon gekregen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Er dreigt een me ningsverschil tussen de ge meente Schouwen-Duiveland en het Rijk te ontstaan over hoe moet worden omgesprongen met permanente bewoning van recreatiehuisjes. De gemeente heeft in mei een generaal par don gegeven voor al deze (be staande) gevallen van 'scheef wonen'. Het Ministerie van VROM koerst af op een regeling enkel en alleen voor de recrea tiewoningen buiten de vakan tieparken. Volgens wethouder G. van der Salm (volkshuisvesting) is er niks aan de hand. Voor zover nu bekend is over de ophanden zijnde regeling van het Rijk zal deze niet indruisen tegen het ge- meentelijk beleid. Vooralsnog hoeft Schouwen-Duiveland wat de wethouder betreft dan ook niet zijn beleid aan te pas sen of aan te scherpen. „Er zit voor ons weinig anders op dan het in gang gezette beleid uit te voeren." Voor de bewoners van de Schou- wen-Duivelandse recreatiewo ningen is 28 mei 2003 een scheidslijn. Op die datum heeft de gemeenteraad haar beleid voor het scheefwonen vastge steld. Wie vóór die datum per manent in een recreatiehuisje woonde, mag dat blijven doen. Ze worden gedoogd. 'Een gene raal pardon mét een uitsterf constructie', aldus Van der Salm. Bij verkoop van het huisj e houdt het gedogen op. Want nieuwkomers moeten zich wél aan de regels houden en mogen er alleen nog maar hun vakan ties doorbrengen. Schouwen-Duiveland is niet de enige gemeente die heeft ge worsteld met het scheefwonen. In het hele land wonen mensen permanent in vakantiebunga lows en stacaravans, terwijl dat eigenlijk volgens het bestem mingsplan niet mag. Maar het aanpakken van deze illegale be woning, wat Den Haag aan de gemeenten heeft opgedragen, blijkt juridisch een fors pro bleem. Om deze impasse op te lossen heeft Minister Dekker van VROM aangekon digd binnen enkele maanden met een regeling te komen. Van een generaal pardon voor alle gevallen zoals op Schou wen-Duiveland zal daarbij naar verwachting geen sprake zijn. Het ziet ernaar uit dat het mi nisterie nog wel soepel wil zijn voor de permanente bewoners van vakantiehuizen in de dor pen. Maar op de recreatiepar ken mag simpelweg niet het hele jaar door worden gewoond. En daar moet dus gewoon tegen op getreden worden. Het beleid van Schouwen-Duiveland dreigt veel soepeler te zijn, dan wat Den Haag wil toelaten. Maar volgens de wethouder hoeft de gemeente haar coulan ce straks niet terug te draaien. „Van wat ik er van gezien heb, loopt het rijksbeleid volledig parallel (aan de gemeentelijke regels, red)." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Steeds meer (na tuurgebieden worden openge steld voor het publiek. Zowel mensen, die goed ter been zijn, als gehandicapten moeten als recreant kunnen genieten van de bossen, het strand of natuur reservaten. Maar wanneer deze bezoekers stranden in die gebie den, blijkt het in de praktijk nog wel eens lastig voor vervoersbe drijven de toeristen op te pik ken. Dit jaar is het Europees jaar van mensen met een handicap. Maar Joke Schukkink en Diny Bus- schers uit Enschede hebben daar maar bar weinig van ge merkt. Vorige week hebben zij ruim vier uur op een duinpad in de Schouwse Westhoek staan wachten op hulp, toen één van hun scootmobiels kapot ging. De chauffeur heeft volgens P. Markusse van Taxicentrale Re nesse (TCR), die door de toeris- tes was gebeld om hen op te halen, bij verschillende duin overgangen bijna drie uur naar de scootmobielsters gezocht, maar hij vond ze niet.. „De cen tralist heeft constant gevraagd: wat ziet u om u heen", omdat de vrouwen niet precies konden aangeven waar ze zich bevon den. „Zonder duidelijk adres kun je eigenlijk niet uitrukken", vindt C. Hage van TCR. Een pro bleem, dat zich met toeristen langs de strandovergangen en in de natuurgebieden nog wel eens vaker voordoet. Maar de zoek tocht was vorige week niet het enige obstakel. Want wanneer achteraf duidelijk wordt, dat de twee scootmobielsters op een duinpunt op het Duinhoevepad zijn gestrand, vraagt hij zich af of het taxibusje er bij had kun nen komen. De slagbomen kun nen open, maar de fietspaden zijn simpelweg niet berekend op de taxi's. „De overheid stimu leert de toegankelijkheid van natuurgebieden voor publiek. Dan moeten ze het ook toegan kelijk maken voor wanneer er calamiteiten zijn." Dat er aan de toegankelijkheid van natuur- en recreatiegebie den - zowel voor mensen met een handicap als voor de hulp en vervoersdiensten - nog veel verbeterd kan worden, weet ook H. Thijsse, voorzitter van het Platform 'Mensen met functie beperking op Schouwen-Dui veland'. Zelf is hij ook eens op hetzelfde duinpad gestrand, omdat er een steile helling inzit, die (haast) niet met een elektri sche rolstoel of scootmobiel te nemen is. „Ook ouderen op de fiets hebben er problemen mee en moeten afstappen." Wanneer er vervolgens iets gebeurt op dergelijke plekken, is het vooral geduld betrachten vanwege de moeilijke toegankelijkheid. Ook bij Thijsse duurde het toen enkele uren voordat hij werd opgehaald. Toch zijn er volgens hem veel plekken en paden, die wel goed bereikbaar en toegankelijk zijn voor iedereen. Samen met de WV-Schouwen-Duiveland heeft het Platform onder meer deze duinovergangen, als Kijk duin in Renesse, gebundeld in het boekje 'Toegankelijk Schouwen-Duiveland'. Nu al leen gevuld met handige tips en telefoonnummers, zou Thijsse een nieuwe druk van het boekje graag uitbreiden met bijvoor beeld fietsroutes, die bij uitstek geschikt zijn voor mensen met HULST - In het kader van de oplevering van de eerste nieuwe zorgwoningen houdt zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst morgen een open dag. Belangstellenden zijn van 10 tot 14 uur welkom om de nieuw bouw te bezichtigen. Het gaat om de eerste zeventig zorgwo ningen. De officiële oplevering is gepland op 30 september. De dag erna neemt M. Picavet- van Vliemberge (94) de eerste sleutel in ontvangst. Picavet gaat ondanks haar leeftijd weer geheel zelfstandig wonen. Op het terrein van de Blaauwe Hoeve worden 151 zorgwoningen gebouwd. De overige 81 woningen worden volgend jaar opgeleverd. De senioren uit de huidige A-flat (in de volksmond de verpleegstersflat) en de B- flat verhuizen naar de eerste zeventig appartementen. De res terende 81 zorgappartementen zijn bedoeld voor de bewoners uit de huidige C-flat en lieden die op de wachtlijst staan. De senioren kunnen tot aan hun verhuizing in de huidige flats van de Blaauwe Hoeve blijven wonen. De gebouwen worden pas gesloopt na de verhuizing. SEROOSKERKE (W) - De christelijke basisschool De Weg wijzer in Serooskerke heeft 1900 euro opgehaald voor Unicef. Honderdeneen kinderen hadden zich voor een wandeltocht van vijf kilometer laten sponsoren. De opbrengst gaat naar hulp voor kindsoldaten in Soedan. KORTGENE - Het plan om negen esdoorns te rooien uit een rijtje van twintig bomen aan de Botterlaan in Kortgene, maakt allerwege bezwaren los. Bewoners van de Botterlaan protesteerden en eigenaars van stacaravans ook. Nu mengt zich ook de woonvereniging Veerse Meer Eén in het debat. De bewoners van de wijk Veerse Meer Eén hebben de groen strook die de wijk van Delta Marina scheidt met lede ogen zien uitdunnen. Ze vinden dat des te bezwaarlijker omdat ze meer zicht hebben gekregen op Delta Marina en met name op de stacaravans die daar staan. Volgens de woonvereniging is de functie camping in geen enkel bestemmingsplan terug te vinden. De stacaravans, en vooral de bouwsels als tuinhuisjes en blokhutten, zijn volgens de woonvereniging illegaal. De club heeft de gemeente Noord-Beveland gevraagd de onge wenste situatie te beëindigen. MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Goes hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor het plegen van ontucht met een meisje 240 uur werkstraf en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist. Volgens officier van justitie J. Zondervan had verdachte 12 mei vorig jaar in Goes misbruik gemaakt van de situatie waarin het slachtoffer verkeerde. „Het meisje liep ladderzat door het centrum. Zij kwam een onbekende jongen tegen die ook een slok op had, en is met hem meegelopen naar een steeg je zonder te beseffen wat er zou gebeuren", meende de officier. In het steegje zou hij haar onzedelijk hebben betast. De Goesenaar zei dat het initiatief van haar was uitgegaan. „Zij begon met vrijen. We zijn gewoon uit elkaar gegaan." Het slachtoffer had verklaard dat ze gedwongen werd. Raadsman H. Mink vond dat zijn cliënt niets verkeerd had ge daan. „Het meisje is vrijwillig meegegaan. Ze had drank op, maar wist goed wat ze deed. Ze wilde seks. Ze heeft ook tegen strijdige verklaringen afgelegd." Mink meende dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken. De rechtbank doet 8 oktober uitspraak. door Inge Heuff ZIERIKZEE Het kantoorperso neel van Rabobank Schouwen- Duiveland verhuist waar schijnlijk binnen afzienbare tijd naar een tijdelijke huisves ting op het bedrijventerrein iij Nieuwerkerk. Deze verhuizing betreft ongeveer tachtig mede werkers die geen baliefunctie in Zierikzee hebben en die nu ver spreid over vier kantoren in Zie rikzee werken. Rabobank Schouwen-Duive land is te klein en te verspreid gehuisvest. Rabobank Schou wen-Duiveland heeft voor het kantoorpersoneel behalve het bankgebouw aan Havenpark 4 ook nog een kantoor aan de overkant van het bankgebouw, aan de Oude Haven en aan de Nieuwe Haven. Met name het bankgebouw is veel te krap geworden waar door de bank opzoek moest naar extra kantoorruimte. Padmos: „De verspreide huis vesting is erg vervelend voor de onderlinge contacten. Weer een kantoor huren is dus eigenlijk geen optie. Daarom hebben we voor een centrale tijdelijke huisvesting gekozen." De keus is gevallen op een deel van het terrein van Wandel In- frabouw in op het bedrijventer rein in Nieuwerkerk. „Deze op lossing is alleen bedoeld voor de medewerkers die geen balie functie hebben", zegt Padmos. „Klanten kunnen desgewenst in Nieuwerkerk afspreken voor adviesgesprekken. Maar geld handelingen worden er niet ver richt en er komt ook geen pin- of chipautomaat. Daarvoor kun nen de mensen terecht op in het bestaande kantoor van Nieu werkerk of een van de andere kantoren." In Zierikzee worden de drie kantoren afgestoten. Het bankgebouw aan Havenpark 4 blijft gehandhaafd. Recreatiegebieden worden steeds toegankelijker gemaakt voor ouderen en mensen met een functiebe perking, maar zijn niet altijd even goed bereikbaar. foto Marijke Folkertsma: een functiebeperking. Ook VW-directeur J. Klapwijk voelt daar veel voor. Juist omdat er onder meer door vergrijzing steeds meer ouderen vakantie houden op het eiland. De kans dat het Duinhoevepad daarin zal verschijnen, is erg klein. Want wie daar strandt, kan lang wachten op hulp. Mar kusse benadrukt dat TCR, dat met 7 5 taxibussen veel te maken heeft met gehandicaptenver- voer, zijn uiterste best heeft ge daan de twee scootmobielsters te vinden en 'flexibel in te spe len' op de situatie. Volgens Hage speelt de slechte bereikbaar heid echter een belangrijke rol in het hele verhaal: „Eigenlijk kun je van ons alleen verlangen dat we mensen ophalen op een lokatie die toegankelijk is voor een auto." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het onderzoek naar de mogelijkheid om oude kreken en andere cul tuur-historisch waardevolle landschapselementen op Schouwen-Duiveland weer duidelijk zichtbaar te maken, is voorlopig van tafel. Een meer derheid van de gemeenteraad vindt het huidige voorstel te vaag en wil eerst meer duide lijkheid over de argumenten achter het plan. De ingreep kwam van coalitie partij WD en werd met dertien tegen acht stemmen gesteund. De beoogde projectopdracht voor herstel van de Gouwe, Ee en omliggende historische land schapselementen is weliswaar financieel afgedekt met ver schillende subsidies. Een raadsmeerderheid vindt de uit gangspunten echter te onduide lijk en wil eerst een aantal mis verstanden opgehelderd zien. Bovendien zou de opdracht een extra belasting betekenen van de toch al overvoerde gemeente lijke afdeling Ruimte en Milieu.^ Dit alles staat een zorgvuldige besluitvorming in de weg, zo luidt de omschrijving in het WD-voorstel, en doet afbreuk aan het nodige draagvlak voor een uiteindelijke uitvoering van het plan. De ingreep van de liberalen was meerdere fracties een pak van het hart. CU-fractievoorzitter J. van den Berge: „Als het raads voorstel gewoon aan de orde was gekomen, hadden wij let terlijk domweg tegen gestemd, omdat we de argumenten over het hoe en waarom niet goed op een rijtje hebben." Het CDA was er minder blij mee en dan vooral omdat de coalitie genoot omwille van de financi en tegen het krekenplan is en dus de projectopdracht gisteren het liefst direct in de prulle- mand had gegooid. De actie van de WD verijdelde dat vroegtijdig sneuvelen. Afge sproken is dat het college de ko mende maanden met nadere in formatie komt. Dan kan de raadscommissie de projectopzet in de commissie opnieuw tegen het licht gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35