11 Zierikzeese markt is een goedlopend bedrijf Goede voorlichting nodig bij uitvoeren plan Duinzoom Tholen belt nu ook naar Middelburg Rijk verstrekt geld voor taalcursussen oudkomers BLIJDORP leefbaarheid dreigt verder te worden aangetast PEKAAR Bijdrage kopje onder met de PZC in Diergaarde Blijdorp, Rotterdam. zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 26 september 2003 Sluiting Overdracht A-locatie Partners Kaart Rabattenbos Water DIERGAARDE Kerst, Zalm énWhisky w Di indag- miss is Ui )t É- en a name Dorpsraden vrezen bezuinigingen jpnrMarcel Modde jIERIKZEE - De dorpsraden op Schouwen-Duiveland staan kritisch tegenover verdere be- juinigingen van de gemeente, [en meerderheid vreest voor verdere aantasting van de leef baarheid en ziet over de volle breedte weinig marge meer. Degemeente heeft de afgelopen «ken met diverse organisaties en instellingen gesproken om ben te informeren over de finan- (iële positie de komende vier jaar. De bijeenkomsten, waar van die met de dorpsraden toensdagavond in het gemeen tehuis de laatste uit de reeks van rier was, waren tevens bedoeld omtehoren hoe vanuit 'hetveld' vegen de problematiek wordt aangekeken. Rigoureuze maat regelen zijn nodig om de eilan- delijke gemeente financieel ge rond én leefbaar te houden, aldus wethouder J. van Felius (Alert!). Het afstoten van taken insluiten van voorzieningen is in dat kader zeker niet uitgeslo ten. folgend jaar wordt met organi saties apart verder gesproken. Dan moet er volgens de wethou der ook meer duidelijk zijn in welke hoek de klappen precies vallen. ïast staat al nagenoeg wel dat wordt aangestuurd op sluiting van een aantal voorzieningen. Daarbij wordt uitgegaan van iet principe dat het behoud ac tiviteiten door concentratie belangrijker is voor de leefbaar heid van een dorp, dan de in standhouding van een specifie ke accommodatie. Oftwel, de kaartclub uit het dorpshuis kan ook naar de sportkantine (dan- wel de voetbalavonden in het dorpshuis) en door verschillen dedisciplines te bundelen in het toekomstige Welzijnshuis in Zierikzee kan ook de nodige winst worden geboekt, denkt Van Felius. Of dat in de praktijk zal samen gaan, wordt door verschillende belanghebbenden betwijfeld. Dorpsraadsvoorzitter J. Prins van Nieuwerkerk: „De emotio nele band met bepaalde verwor venheden, vaak de laatste die er nog zijn, wordt door de gemeen te schromelijk onderschat. Natuurlijk kun je gebouwen af stoten en fusies van te kleine sportverenigingen in de hand werken, maar dat zal toch in eerste instantie als een belang rijk verlies worden gezien. Dan heb ik het nog niet eens over praktische problemen in het on derling gebruik. Een dorpshuis functie onderbrengen bij een kerkcentrum (of andersom) le vert geheid kabaal in de tent op. Het is allemaal van de orde makkelijker gezegd dan ge daan." De dorpsraden zetten vraagte kens bij een eventuele over dracht van dorpshuizen aan Zeeuwland. Indien de woning bouwcorporatie daartoe al be reid zou zijn, dan dienen er dui delijke afspraken te worden gemaakt over het gebruik en de tarieven, stelt Prins. „De sociale functie van een dorpshuis moet in alle gevallen boven een commercieel belang blijven staan." Volgende maand wordt in het centraal dorpsradenoverleg be keken of er een gezamenlijke marsroute moet komen om deze ontwikkeling het hoofd te bie den. Prins: „Je weet niet wat er verder nog allemaal op je af komt. Je kunt wel denken dat je niet in de gevarenzone zit, maar voor je het weet... Per kern is de situatie verschillend, dus zul je voor ieder dorp afzonderlijk ui terst zorgvuldig moeten afwe gen waar de mogelijkheden lig gen, zonder dat mensen daar de dupe van worden. Een uiterma te lastig karwei, omdat er naar ons idee niets meer te halen valt." Van Felius noemt de bij eenkomsten, waarbij ook ge meenteraadsfracties waren ver tegenwoordigd, 'zeer de moeite waard geweest'. „De betrokkenheid van de ver schillende organisaties was enorm." Een projectgroep gaat op basis van het overleg een plan van aanpak schrijven, die de basis vormt voor verdere dis cussie met de politiek en 'het veld' over de koers voor de ko mende vier jaar. Advertentie DICK BOONS Marktkoopman Ruud Schutter in zijn kraam op de markt in Zierikzee: „Je moet het aanbod afstemmen op de populatie." door Inge Heuff ZIERIKZEE - De donderdag- markt van Zierikzee is een mooie markt met een goede be zettingsgraad. Wel moet er voor gewaakt worden dat hij niet ten onder gaat aan een keurslijf van regeltjes en aan een willekeur van gelegenheden waarbij de markt naar een andere plaats moet verhuizen. „Als ik maar een marktplaats opschuif, scheelt me dat direct fors in de dagomzet", weet Ruud Schutter van Corstanje Fruit. Op de donderdagmarkt van Zie rikzee werken gemiddeld rond de vijftig mensen. Zij maken een geschatte dagomzet van veer tig- tot vijftigduizend euro. Het assortiment is divers. „Je moet het aanbod afstemmen op de populatie", vindt Schutter. Hij staat al dertig jaar op de markt, tegenwoordig vooral in Zeeuws-Vlaanderen, Vlissin- gen en Zierikzee. „In Vlissin- gen, waar veel meer buitenlan ders wonen, wordt naar andere groente gevraagd dan in Zierik zee. En vis loopt in Zierikzee, waar veel mensen die bij familie of vrienden halen, niet zo terwij 1 in Vlissingen de viskraam het juist enorm goed doet." Schutter vindt dat de Zierikzee se markt goed bezet is. Veel van de marktkooplui staan er zomer en winter. „Dat is elders in Zee land wel anders gesteld. In Mid delburg hebben ze een hele rij gesaneerd omdat er 's winters mensen wegbleven." De nieuw in te voeren indeling is niet voor alle kramen een vooruitgang. „Sommigen moeten meters in leveren waar wel altijd voor is betaald, maar die nooit zijn vastgelegd. Of de laadwagen die achter de kramen staat, wordt meegerekend. En een collega die eerst de kramen voor zijn wagen moest houden, wordt nu verweten teveel meters te heb ben. Het zou zinvol zijn als de gemeente iets meer kijkt naar het waarom, voordat regels ten uitvoer worden gebracht." Markten zitten van oudsher op een A-locatie. Dat was immers de plaats die klanten trok. Dat zorgt soms voor scheve ogen. Zo is Schutter het gepraat over de terrassen van de horecagelegen heden meer dan zat. „Vroeger had niemand terras sen. Met de herinrichting van het Havenplein kreeg de horeca de kans om terrassen te plaatsen als ze tenminste op donderdag weg waren. Nu vindt de horeca dat wij maar moeten inschui ven, mede omdat hun terrassen van het afbreken en opbouwen slijten. Wij doen niet anders dan afbreken en opbouwen. Dat is een kwestie van materiaalkeu ze." De algemene mening van de marktkooplui is toch al dat er te veel met hen gesold wordt. Als er een evenement is, moet de markt inleveren. Schutter: „Je vraagt toch ook niet aan een winkelier of hij even de verkoop aan de achterkant doet omdat het jou beter uitkomt? Als ik mijn paprika's ergens anders leg, verkoop ik al de helft min der. De mens is een gewoonte dier en het kost ons veel tijd om de loop te creëren. Dan kun je niet zo maar even ergens anders gaan staan." Zierikzee heeft een mooie mid denstand, vindt Schutter. „Hier door Ali Pankow ZIERIKZEE - Taalachterstand en cultuurverschillen vormen voor buitenlanders vaak belem meringen voor het goed functio neren op de arbeidsmarkt en in de maatschappij. De gemeente kan een helpende hand bieden met zogeheten begeleidingstra jecten. Het gemeentebestuur krijgt van het Rijk hiervoor een Advertentie Op 26 september zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Stellendam wegens een personeelsreis gesloten. http:llwww.pekaar.nl G A D V I S I bijdrage van 232.000 euro. Daarmee kunnen veertig trajec ten betaald worden. De begeleiding is bedoeld voor buitenlanders die al voor 1999 op Schouwen-Duiveland ver bleven. Ze worden aangeduid als 'oudkomers' en behoren tot de groep werkzoekenden en op voeders. Deze mensen krijgen gedurende een periode steun om hun taalachterstand in te lopen en daardoor meer kans te maken op de arbeidsmarkt. De opvoe ders worden wegwijs gemaakt binnen de maatschappij. Ze le ren bijvoorbeeld over de gang van zaken op de school van hun kinderen en over talrijke andere zaken waar zij in de samenle ving hier mee te maken krijgen. De gemeente heeft offerte ge vraagd bij drie aanbieders met wie de gemeente goede ervaring heeft op het gebied van begelei ding en arbeidsintegratie. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Het Land schapsplan Duinzoom gaf gistermiddag in de Gebieds- commissie Schouwen-West aanleiding tot kritische kantte keningen van de vertegenwoor digers van de agrarische en re creatieve sectoren. Zij vrezen dat er verwarring bij de burgers ontstaat en pleiten daarom voor een goede voorlichting en dui delijke afstemming met ge meentelijke bestemmingsplan nen om tegenstrijdigheden te voorkomen. Het Landschapsplan dient als toetsingskader voor de uitwer king van de Regiovisie Schou wen-West en geeft onder meer aan welke plannen recreatieon dernemers kunnen uitvoeren. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) wil met vergroting van het bestaande raamwerk aan houtwallen en singels, met de aanleg van wandel-, fiets- en ruiterpaden en de uitbreiding van de duinbeken het karakter van de Duinzoom versterken. De kaart waarop de huidige en gewenste invulling van het ge bied staat aangeven, klopt niet op allepunten. Zo staan er hout wallen op ingetekend waar ze niet liggen of gewenst zijn. H. van Oost (recreatie) pleit ervoor dat alle betrokken ondernemers en bewoners het Landschaps plan goed bekijken en er hun reacties op indienen zodat er uiteindelijk een goed opge schoonde kaart tot stand komt. Hij zou het toejuichen als de DLG desgevraagd bij verschil lende brancheorganisaties het Landschapsplan nader komt toelichten. Voorlopig staat er al leen een algemene voorlich tingsavond gepland op woens dag 29 oktober in De Putmeet in Scharendijke. „Hoe kun je als burger invloed uitoefenen op zo'n plan. Helpt het als je aan geeft liever geen recreatief pad V i -2S i vlak naast je eigen grond te krij gen?", luidde een vraag vanaf de publieke tribune. Voorzitter A. de Haan van de Gebiedscommissie benadrukte dat er immer serieus wordt ge luisterd naar inspraak vanuit het gebied, maar dat niet elke individuele wens gehonoreerd kan worden. De DLG geeft in het Land schapsplan aan dat de waterlo pen in de Duinzoom mogelijk heden bieden voor de landbouw. In een aparte bijlage is daarom een voorstel tot zoetwaterop- vang opgenomen. P. de Koeijer (agrarische sector) had liever gezien dat een eerder door hem bepleit zogeheten ra battenbos in het plan was opge nomen. Volgens hem biedt dat zowel mogelijkheden voor de landbouw als zoetwaterberging als voor recreatief gebruik. Vol gens B. de Vlieger van de DLG die het Landschapsplan gister middag toelichtte, is bewust niet gekozen voor zo'n rabat tenbos omdat het een opper vlakte van vijftig tot honderd hectare zou vergen en in haar optiek geen enkel natuurdoel zou dienen. De Koeijer is het daar niet mee eens. Van Oost zou ook graag wat meer invulling met water zien. Vooral het gebied in de Burgh en Westlandpolder biedt daar voor mooie kansen. Hij verwijst in dit verband naar de oude haven van Wester- schouwen die daar ooit lag. Vol gens De Vlieger echter is de kust bij Westerschouwen in de loop der tijd zo verschoven dat die oude haven inmiddels in zee is komen te liggen. Zij kreeg daarin bijval van re creatieondernemer T. Hanse vanaf de publieke tribune. De contouren die in deze polder vanuit de lucht zijn te zien, dui den op een oude kreek die hier in het verleden is geweest. b." - £5 foto Marijke Folkertsma heb je winkeltjes op rij die iets te bieden hebben wat je nergens anders vindt. Dat trekt publiek, ook voor de markt. Wij hebben elkaar nodig, de middenstand en de markt. Maar dan moet je elkaar ook willen zien." door Carla van de Merbel SINT-MAARTENSDIJK - De operatie Omschakeling wordt morgen om 18.00 uur voltooid. Alarmtelefoontjes uit de ge meente Tholen gaan vanaf dqt tijdstip naar de meldkamer in Middelburg. Behalve die uit Sint-Philipsland en Anna-Ja- cobapolder. Als bewoners in deze dorpen 112 draaien, komen ze eerst te recht in Tilburg. Van daar uit worden ze doorgeschakeld naar de alarmcentrale in Middel burg. „Voor de beller maakt dat niets uit", stelt de brandweer gerust. „Maar het moet tech nisch wel in orde worden ge maakt", vindt de gemeente Tho len. Nederland is opgesplitst in 25 hulpverleningsregio's. De provincie Zeeland is er daar een van. Gevolg van de nieuwe inde ling is dat Tholen wordt aange sloten op de Gezamenlijke Meldkamer Zeeland in Middel burg. Nu wordt alleen de politie van hieruit aangestuurd. Brandweer en ambulance op Tholen krijgen hun opdrachten nog vanuit de alarmcentrale in Roosendaal. Tot morgen 18.00 uur. Wie vanaf dat tijdstip 112 belt, komt terecht in Middel burg. Reïntegratiebedrijf De Zuidhoek is één van de bedrijven die gespecialiseerd zijn in begeleidingstrajec ten voor buitenlanders met een taalachterstand. foto Marijke Folkertsma De rij ksbi jdrage istotljuli2005 beschikbaar. Beleidsambtenaar J. Starmans zegt er de komende maanden echter geen gebruik van te kunnen maken omdat de formatie op de afdeling Werk Inkomen en Zorg (WIZ) bij de gemeente daarvoor niet toerei kend is. Volgens Starmans ver dient de begeleiding van nieuw komers, oftewel asielzoekers die later dan 1999 hier zijn ge komen, voorlopig meer priori teit. De prognose waarop de aanvraag bij het Rijk werd inge diend, blijkt inmiddels ook te moeten worden bijgesteld. Op dit moment dienen veel minder 'oudkomers' verplicht een tra ject te volgen dan aanvankelijk werd verondersteld. Het onder werp staat op de agenda voor de commissie Samenleving en Be stuur die dinsdag 30 september vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeentehuis in Zierikzee. De vertrekkende functiona ris was niet heel populair bij zijn collega's en dus werd er een beetje zuinig gekeken toen een vrijwilliger met de pet rond ging om bijdragen voor een afscheidsgeschenk in te zamelen. Moet dat nou, was een veel gehoorde reac tie. Over het algemeen won de opluchting over het vertrek het echter van de tegenzin om voor een cadeau in de beurs te tasten. Maar hoeveel doneer je dan? Eén van de deelnemers aan de collecte had een vuistre gel: „Ik geef voor sommigen de helft van wat ik aan ande ren geef." „Hoe kan dat dan", vroeg een ander, „halve centen bestaan toch niet." G' T 'F K D A M 7 O O b':,"- Hiijnek 's <jpfe:io'mëi) if, a® Psgjunate 'LglLrten Min NRp Oa^fllajiB (ojjÉp nüi'f 2 ë-ffait'«ifo@lpp.jij o.v.v' Nieiiwst Qëtipt voo> uf Advertentie 10,- korting op een ambachtelijk gerookte Schotse zalm bij Glen Talloch. Wanneer u vóór 7 november bestelt, heeft u de zalm ruim voor de Kerst in huis. Voor meer details zie de bijsluiter aan de fles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33