PZC Fietspad Vroon weg kop Schouwen 's nachts dicht Even net doen of je blind bent Subtropische tuin bereikt hoogste punt lm Stichter van twaalf branden hoort 200 uur werkstraf eisen Onderzoek herstelplan kreken uitgesteld I - Zout kanaalwater is volgens deskundige niet per se schadelijk l weekenddiensten bl4 vrijdag 26 september 2003 Dahliaweekend 's-Gravenpolder Zwellen Wild West in Answest Rommelmarkt Boekenbeurs Praise Prullenmand Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Wijkverpleging Huisartsen Tandartsen Dierenartsen Oosterschelde Thuiszorg Shi Twijfel aan schade beton vloer en door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het hoeft niet direct schadelijk te zijn wan neer beton wordt gemengd met zout water. Dat zegt betontech- noloog Wim Dieleman uit Ter- neuzen. Deze week werd bekend dat een deel van de vloeren van het nieuwe stadskantoor in Middelburg moet worden ver wijderd. Het beton in de vloeren was aangelengd met water uit het Kanaal door Walcheren. Dielemans collega van de be- toncentrale in Vlissingen wil liever niet over het geval praten. „Wij leveren aan dat project." Het bedrij f heeft overigens niets te maken met het verkeerd ge mengde beton. Dat is ter plekke aangemaakt door een ander be drijf. Dieleman zelf werkt bij De Hoop in Terneuzen. Als beton- technoloog is hij verantwoorde lijk voor de kwaliteit en de sa menstelling van het beton dat zijn bedrijf levert. „Toen ik van de week dat bericht las, dacht ik: 'dat is niet slim'. Maar aan de andere kant dacht ik 'so what?" Het gebruik van zout hoeft in dit geval namelijk niet schadelijk te zijn, denkt hij. „Dusomnoute zeggen dat het direct uit elkaar knalt... Daar heb ik mijn twij fels over." Dat heeft te maken met de func tie van het met zout water aan gemaakte beton. „Als ik het goed begrepen heb, gaat het om 's-GRAVENPOLDER - Erica's Tuinen aan de Schoorkens- zandweg in 's-Gravenpolder houdt morgen en zondag haar jaarlijkse dahlia weekend. Bei de dagen tussen een en vijf uur zijn er vele soorten dahlia's te bezichtigen. Ook worden er bloemstukken van gemaakt door het echtpaar Van der Walle uit Kloetinge. Ie dere bezoeker ontvangt een pakje bloembollen. een opvullaag, die ter plekke door de aannemer of de onder aannemer van droge mortel is gemaakt. Dat is geen echt beton, maar schuimbeton, dat lijkt bij wijze van spreken op piep schuim. Er zitten allemaal bel letjes in." Het is heel ander materiaal dan het beton dat ie dereen kent, het is veel zachter. Schuimbeton wordt gebruikt om bijvoorbeeld leidingen in de vloer te kunnen leggen. Dat is ook in het Middelburgse stads kantoor het geval. De aannemer heeft wel een pro bleem als het constructiebeton, waar een gebouw op steunt, wordt aangelengd met zout wa ter, zegt Dieleman. „In cons tructiebeton zit een wapening van staal. Zout kan het in beton opgenomen staal doen roesten." In het ergste geval kan het beton gaan zwellen, zodat het afbrok kelt. „Maar voor roest is vocht nodig. In dit geval gaat het om een tussenlaag in een droge om geving." Zelfs als de waterlei ding in de vloer knapt, is het probleem nog te overzien. „Ik denk dat je meer last hebt van de waterschade zelf, dan van het zout." Het ene beton, is het andere niet, vertelt Dieleman,Er is een gro te variëteit in soorten en kwali teit, afgestemd op de toepas sing." Voor sluizen die in zout water staan, is een ander meng sel nodig dan voor gebouwen. „De betontechnoloog moet in de gaten houden waar het beton naar toe gaat en wat de toepas sing is." Soms wordt naast lei dingwater ook bronwater ge bruikt. „Maar dat is gebonden aan strikte regels, de kwaliteit moet bekend zijn." Constructiebeton komt echter altijd van de betoncentrale. „Dat wordt met een certificaat geleverd." De betoncentrales worden gecontroleerd door een onafhankelijke instantie. „Als het niet goed is, krijg je een rode sticker en dan moet je stoppen. Zes keer per jaar krijgen we controle. Dan wordt ook nage keken welke grondstoffen we gebruiken." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Staatsbosbeheer wil de toegang tot het nieuw aan te leggen fietspad door de bin- nenduinen tu§sen Haamstede en Renesse in de nachtelijke uren verbieden. De maatregel werd gisteren bekend en heeft gemeente en gebiedscommissie Schouwen-West in woede doen ontsteken, omdat het tegen alle eerdere afspraken indruist. De raad zou gisteravond beslui ten over het ontrekken van het stukje Vroonweg tussen de Kab- belaarsbank en de bebouwde komgrens van Renesse aan het verkeer. Dit in het verlengde van een eerder provinciaal besluit voor het grootste deel van die route. Uit onvrede met de gang van zaken werd die beslissing aangehouden. Of dat juridische consequenties heeft, aangezien met de provin cie was afgesproken dat de af sluiting per 1 oktober compleet zou zijn, kon wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD) nog niet overzien. Ze had echter weinig zin zich te verzetten te gen de verontwaardiging van de raad, temeer omdat ook zij in de gebiedscommissie onaange naam verrast werd door de een- HANSWEERT - Dweilband Scheldedweilers houdt zondag 28 september voor de derde keer het Answester Dweilbandfesti val. Naast de Scheldedweilers geven bandjes uit onder andere Goes en Roosendaal een optre den. Het thema is Wild West in Answest. Het festival begint om 13.00 uur en de afsluiting is om 17.20 uur. Het festival wordt ge houden in dorpshuis Kaj Munk. GOES - Tennisvereniging Goes houdt morgen en zondag een rommelmarkt. De kramen staan in de rondom de tennisbanen gelegen boomgaard. De op brengst van de markt gaat naar de tennisvereniging voor onder andere de aanschaf van nieuwe materialen. De markt duurt op beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Sparkle in actie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De hond Sparkle was gis termiddag de grote attractie op de Francis- cusschool in Middelburg. Kinderen van groep één en twee kregen een speciale les van de Stichting Visio, die zich onder meer bezig houdt met voorlichting over slecht zienden en blinden. Johan Dingemanse liet de kinderen zien hoe lastig het kan zijn als je niets ziet. „De hond is heel erg lief", zei Johan. „Maar je mag hem niet aaien. Als iedereen de hond gaat aaien, dan let hij niet meer op en dan loop ik tegen alles aan." Jammer, vonden de kinderen. Ze mochten wel, in een treintje, met de ogen dicht achter Johan aan lopen. Zodat ze merkten dat het best lastig is, lo pen zonder iets te zien. „Tjoeketjoeke", riep Johan, de kleuters hadden het vooral druk met het dichtknijpen van hun ogen. Als Johan iets wil pakken, kan hij niet zien wat het is. Hij is aangewezen op het gevoel in zijn handen. De kinderen mochten dat ook proberen. Daarvoor had Marjolein van Reijn van Visio een speciaal kastje meege nomen. De klas kon zien wat erin zat, het kind dat moest voelen, niet. Bas was als eer ste aan de beurt. Na lang tasten wist hij het. zijdige mededeling van de pro vincie. Haar partijgenoot H. Coomans bond de kat gisteravond de bel aan. De beoogde nachtelijke af sluiting staat volgens hem haaks op de nadrukkelijke af spraak dat het fietspad - dat in de plaats komt van de Vroonweg - 24 uur per dag openbaar toe gankelijk wordt. Die overeen komst wordt nu direct door kruist door de overdracht van het volledige gebied ?an Staats bosbeheer. Deze instantie heeft als algemeen geldende regel dat haar terreinen tussen zonson dergang en zonsopgang gesloten zijn voor publiek. Bo vendien bestaat het plan de tus senliggende weilandhekken in de Vroongronden weg te halen, zodat paarden en koeien er straks vrij kunnen rondlopen. Bij nachtelijk bezoek kunnen de dieren die schrikken voor ge vaar zorgen, zo is de onderlig gende overweging voor de be perkte toegang. De provinciaal vertegenwoor diger in de gebiedscommissie had volgens Coomans geen slechter moment kunnen uitkie zen voor de omstreden medede ling. „Net nu wij als gemeente op het punt staan om ons stukje Vroonweg af te sluiten voor alle verkeer." Een amendement van de WD dat voorstel van tafel te halen en gedeputeerde M. Kra mer om een verklaring te vra gen, kreeg dan ook de unanieme steun van de raad. Ook de ge biedscommissie heeft nadruk kelijk aangedrongen op uitleg, rapporteerde Van de Velde. Het uitstel van besluitvorming wordt op verzoek van het CDA tevens aangegrepen om duide lijkheid te krijgen over toezeg gingen omtrent de aanleg van ruiter- en menpaden in het Vroongebied. Ook daaraan zou momenteel worden getornd. Op de uiteindelijke sloop zelf van de Vroonweg kan niet meer wor den teruggekomen, benadrukte burgemeester J. Asselbergs naar aanleiding van een opmer king van de fractie Leefbaar Schouwen-Duiveland. De op positiepartij is van meet af aan tegen de afbraak van de weg ge weest, omdat ze dat als kapi taalsvernietiging ziet. Die discussie is echter gestre den, aldus Asselbergs. Alle daarvoor noodzakelijke ver gunningen zijn evenwel nog niet verstrekt. door Ron Maqnée VROUWENPOLDER - Met het neerzetten van een steen van dik tweeënhalve ton is gis termiddag het hoogste punt bereikt van de subtropische tuin aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder. Naar ver wachting opent de tuin in juni volgend jaar de deuren. Een grote kraan moest eraan te pas komen om de laatste brok ken op de juiste plek te leggen. De allerlaatste kolos werd bo venaan een acht meter hoge heuvel met stenen, pijnbomen, cipressen en olijfbomen gezet. De steen vormt als het ware de kers op de taart die vanaf de N57 goed te zien is. De steen is onderdeel van een lading van in totaal 180 ton aan brokstuk ken die voor het park naar Vrouwenpolder zijn gehaald. Met het plaatsen van de stenen begint de laatste fase van het project van tuinfanaten W. Ui lenbroek en G. Talsma. Nog negen maanden en dan moet de tuin open gaan voor pu bliek. Talsma hoopt dat aan het begin van de zomer de eer ste bezoekers daadwerkelijk door het park kunnen lopen. „Maar dat wordt nog heel hard werken", vertelt Talsma, die niet alleen eigenaar van de grond is, maar ook meewerkt aan het park. Naast Talsma neemt tuinarchitect W. Uilen broek uit Buttinge het meest van de inrichting van de tuin voor zijn rekening. Daarnaast zijn er nog twee fulltimers die continu aan het park werken. Tot aan de opening van het park is er nog veel werk te ver zetten. Zo moet de romanti sche buxustuin nog groeien, staat er nog veel groen gereed om geplant te worden en moet het deel van de tuin dat het Groen College uit Goes voor zijn rekening neemt nog bijna volledig ingericht worden. Overigens vindt Talsma het geen probleem als de leerlin gen nog niet klaar zijn op het moment dat het park opent. Bij de entree van het park is het de bedoeling dat er een kas en een terras verrijzen. Daar kunnen gasten bijvoorbeeld een kop thee drinken. Daar naast is een licht glooiende, kleine wijngaard. Met wijn boeren in de omgeving zijn af spraken gemaakt om een be zoek aan de wijngaarden te combineren, aldus Talsma. Aan de andere kant hebben Uilenbroek en Talsma al be- De laatste rotsen van het tuinproject liggen nu op hun plaats, maar tuinfanaten Uilenbroek en Talsma moeten nog heel wat werk verrichten voor hun tuin af is. foto Lex de Meester hoorlijk veel verricht. De la nen van stenen uit India zijn bijna allemaal klaar. De ro mantische bankjes uit Spanje staan gereed voor het publiek om even uit te rusten. Talsma wijst op een detail: „We heb ben bankjes genomen mét een afbeelding van een tulp. Dat vonden we wel passend." Ook is het Spaans riet aan de zij kant van het park al tot meer dan twee meter opgeschoten. Tot slot staat een groot water reservoir uit 1911 - van een af stand lijkt het nog het meest op een grote kruik - fier aan de zijkant van het park. foto Lex de Meester „Een tandenborstel", fluisterde hij. De klas applaudisseerde. „Knap van Bas", vond de juf. Johan had nog iets meegebracht wat de kin deren niet kenden, zijn witte stok met rode bandjes. „Die heb ik nodig, want als ik zon der hond loop, weet ik niet waar ik ben.„Ik wil ook zo'n stok", riep een jongetje. Vooral Johan's inklaptruc viel goed, met één bewe ging werd de stok zo klein dat hij in zijn zak paste. Na de les stapte Amber nog even op Johan af. „Hoe heet de hond?", vroeg ze. Terwijl Johan antwoordde, gaf ze Sparkle stiekem nog snel een aai over zijn bol. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een achttien jarige Souburger bekende gis teren voor de rechtbank in Middelburg twaalf branden te hebben gesticht. De verdachte zei tot zijn daden te zijn geko men, omdat hij zich wilde afrea geren op tegenslagen. Zijn vriendin had de relatie beëin digd en thuis had hij regelmatig woordenwisselingen. Officier van Justitie J. Zondervan paste het jeugdrecht toe en eiste twee honderd uur werkstraf, zes maanden voorwaardelijke jeugddetentie en elektronisch toezicht. Verder moet hij zijn behan deling in een psychiatrische kliniek voortzetten en onder toezicht van de reclassering blijven. „Het zijn ernstige feiten die mensen schrik aanjagen. Vooral de schuurbrand bij Groot-Abeele in Oost-Souburg heeft een grote impact gehad", verzekerde de officier. De brandstichtingen vonden ju ni dit jaar in Middelburg en Oost-Souburg plaats, binnen een tijdbestek van twee weken. De brand in Groot-Abeele was daarvan de meest opvallende. Gisteren vertelde de verdachte hoe hij tot zijn daad was geko men toen hij in de nacht van 16 juni in Middelburg met twee vrienden uit was geweest en on derweg stopte bij de boerderij. Met een geleende aansteker van een van de vrienden stak hij een hooiwagen in brand. „Het kwam plotseling in me op", zei hij. Daarna reed hij op zijn fiets naar huis. Hij had niet beseft wat de gevol gen wat van zijn daad zouden zijn. Vlammen sloegen over naar de schuur, die met de volle dige inboedel afbrandde. De ei genaar wist zijn ouders uit de aangrenzende woning in veilig heid te brengen. Zijn vader kreeg ter plekke een hartinfarct waar hij nog niet van hersteld is. Uiteindelijk vertelde de Sou burger over de brand tegen zijn ouders en meldde zich bij de po litie, waar hij ook de andere branden opbiechtte. Zo bekende hij een coniferen haag tussen twee huizeninSm burg in de brand te hebben l stoken waardoor enkele ai beschadigd raakten. Ook schuur bij een woning inky delburg moest het ontgeldt En ook bij de negenbrandenk Oost-Souburg en Middelburg viel ergevaartegeduchtenGe dragsdeskundigenmeendendat verdachte licht verminderd toe. rekeningsvatbaar was. Zijn angst en twijfels voor de'toe- komst wil hij compenseren met stoer gedrag. Hij wildezichbe- wijzen met deze brandsticht gen", concludeerden ze Slachtoffers dienden schade claims in. De officier vond dat een schadevergoeding van 74.500 euro ten aanzien vande schuur kon worden toegewezen Verder hangt verdachte nog claims voor smartengeld boven het hoofd. De Souburger be- tuigdezijn spijt aan de slachtof fers en toonde zich bereid tot schadevergoeding. Raadsman A. Bals vond het vreemd dat al leen zijn cliënt zich moest ver antwoorden voor de branden. Hij was samen met vriendenop pad." De officier sloot niet uit dat twee verdachten van zeven- tien en negentien jaar tezijner- tijd voor de rechtbank zien worden gedaagd. De rechtbank doet 8 oktober uitspraak. GOES - Het Calvijn College houdt zaterdag 27 septem een boekenbeurs. Behalve formatieve boeken zijn er lees boeken te vinden. De beurs inde aula van het Calvijn College Goes duurt van 10 tot 16 uur. GOES - In kerkgebouw De Hoogte in Goes vindt zondag avond 28 september een praise- avond plaats. Het thema is 'the race is on'. Dat komt tot uit drukking in de liederen a wordt op een creatieve manie uitgebeeld. Aanvang 19.30uut door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het onderzoek naar de mogelijkheid om oude kreken en andere cultuur-his torisch waardevolle landschap selementen op Schouwen-Dui veland weer duidelijk zichtbaar te maken, is voorlopig van tafel. Een meerderheid van de ge meenteraad vindt het huidige voorstel te vaag en wil eerst meer duidelijkheid over de ar gumenten achter het plan. De ingreep kwam van coalitie partij VVD en werd met dertien tegen acht stemmen gesteund. De beoogde projectopdracht voor herstel van de Gouwe, Ee en omliggende historische land schapselementen is weliswaar financieel afgedekt met ver schillende subsidies. Een raadsmeerderheid vindt de uit gangspunten echter te onduide lijk en wil eerst een aantal mis verstanden opgehelderd zien. Bovendien zou de opdracht een extra belasting betekenen van de toch al overvoerde gemeente- lijke afdeling Ruimte en Milieu. Dit alles staat een zorgvuldige besluitvorming in de weg, zc luidt de omschrijving in WD-voorstel, en doet afbreuk aan het nodige draagvlak voor een uiteindelijke uitvoering™ het plan. De ingreep van de liberalen was meerdere fracties een pak var het hart. CU-fraetievoorzitterl. van den Berge: „Als het raads voorstel gewoon aan de oé was gekomen, hadden wij let terlijk domweg tegen gesterat omdat we de argumenten ova het hoe en waarom niet goedop een rijtje hebben." Het CDA was er minder blij mee en dan vooral omdat de coalitie genoot omwille van de financi ën tegen het krekenplan is a dus de projectopdrachtgisten het liefst direct in de mand had gegooid. Deactieffl de WD verijdelde dat vroegtij dig sneuvelen. Afgesproken j dat het college de komen® maanden met nadere informatie komt, op basis waarvan de pro jectopzet in de commissie op nieuw tegen het licht wordt ge houden. zaterdag 27 en zondag 28 sep tember 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden.'s Gra- venpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Noord- en Zuid-Beveland J. T. Castelein, v. d. Spiegelstraat 35, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: M. P. C. Karelse, 's-H. H. Kinderendijk 118, Goes, tel.(0113)220656. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Oosterschelde Thuiszorg. Voorgel® Noord- en Zuid-Beveland, Schouww- Duiveland, Tholen en St. Philipsl» tel.(0113)249111. d Stichting Thuiszorg Nederlandvia (0113)229003. - Verloskundige Maatschap Goes, «ra 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 2240W Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van vrijdag maandag 8.00 uur: t, Huisartsenpraktijk Bergen opZoom. raselsuslaan 2, tel. 0164 273856. Tholen en St Philipsland Voor geheel Tholen van zat. 0 24.00 uur: DarnPnoc F. Abdullah, Pegasuslaan20,Berg Zoom, tel. 0164-237302. W°Brons, tel. (0 1 66) 612596 spreekuurop Kalfsdamseweg vliet. Zat. van 8.30 9.00 uur eniaW" van 11.00-12.00 uur op Botermar Tholen en St. Philipsland Tel. (0113) 249111. I doo ZIE OP tril zuil Een verc blM Deg wek tn i ken ciëif jaar, ran toe tehti vier omt ïge aanj zont aide (Ale ens! indi ten. Volg satii Dan der teil ralli fast tori van Daa het] tivit stan le i kaai ook wel dorf ded toek Zier wins Van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32