PZC Meer Nederlanders naar Vlaamse ziekenhuizen Mythische halfvrouwen in Bewaerschole irf. Expositie Land van Axel van werk uit één familie U £3# Honderden gegadigden voor twintig vacatures kunst lezers schrijven l vrijdag 26 september 2003 Vervelend Glamourwereld Bezuinigen III Bezuinigen IV Broekriem Dokter II Bezuinigingen II t**™#onsm^teiy 0800 - 0231 231 (GRATIS) Sollicitanten overspoelen Dow door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen neemt de komende weken twintig nieuwe proces operators in dienst. De nieuwe medewerkers worden geselec teerd uit de driehonderd sollici tanten die gehoor gaven aan een wervingscampagne die Dow de ze zomer hield. Die campagne leidde overigens tot behoorlijk wat consternatie, omdat ze gelijk viel met berich ten in de media dat Dow de ko mende jaren zo'n zeshonderd nieuwe mensen nodig zou heb ben. Het gevolg van die berich tenstroom was dat er in totaal nog eens 250 open sollicitiaties bij Dow binnenkwamen van mensen die belangstelling had den voor uiteenlopende func ties. Deze mensen kregen echter nul op het rekest, omdat Dow momenteel geen andere functies vacant heeft. Dow adviseerde de mensen de Dow-website maar in de gaten te houden en dat advies viel flink wat mensen rauw op het dak, omdat in publicaties in de pers op zijn minst de suggestie gewekt was dat Dow naarstig op zoek was naar mensen. Volgens Jan van den Braak, per- soneelsmanager bij Dow, is er sprake van 'een vervelende sa menloop van omstandigheden'. ,,We hebben te maken met twee verschillende zaken. Allereerst worstelen we met het probleem van ons ouder wordende perso neelsbestand. Daarin staan we niet alleen, dat treft ook andere bedrijven. We hebben begin de ze zomer aan de bel getrokken, omdat we in de toekomst echte problemen verwachten bij het vinden van vervangende ar beidskrachten. Dat hebben we gesignaleerd, daarover zijn ook berichten in de pers verschenen. Naar aanleiding van die berich ten hebben we een stroom reac ties gekregen van mensen die bij ons zouden willen werken. Die mensen hebben we bericht dat er momenteel voor de functies waar zij voor in aanmerking zouden komen geen vacatures bestaan. Tevens is hen verteld dat zij ons website in de gaten kunnen houden, omdat daarop vacante functies worden ge meld. Dat mensen van ons ge hoord hebben 'sorry, we hebben geen vacatures' kan tot teleur stellingen hebben geleid. Daar over had dan betere gecommu niceerd kunnen worden." Mogelijk had volgens Van den Braak beter duidelijk gemaakt moeten worden dat er naast de problematiek van de oudere werknemers een gerichte wer vingsactie gehouden werd om aan proces-operators te komen met minstens een mbo-4-ni- veau. Van den Braak: „Daarop kwa men ook 250 reacties. De ko mende weken zullen we zo'n zestig mensen uitnodigen op ge sprek voor in totaal zo'n twintig functies, die nu vacant zijn. Mensen die niet direct voor die banen in aanmerking komen, maar wel aan de opleidingsei sen voldoen zullen opgenomen worden in een operators-pool en kunnen mogelijk in een later stadium in aanmerking komen voor een functie bij Dow." Bij Dow werken momenteel 2225 mensen. De komende vijf jaar verwacht Dow dat er circa zeshonderd medewerkers met pensioen zal gaan. Bij de recru- tering van de vervangende ar beidskrachten zal het bedrijf vooral ook over de landsgrenzen heen gaan kijken. In Terneuzen werken tweehonderd Belgen. Naar aanleiding van berichten in de media kreeg Dow een stroom van reacties van mensen die bij het bedrijf wilden werken. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe KNOKKE - De voorbije acht maanden hebben zo'n driehonderd CZ-verzeker- den zich in de ziekenhuizen van de Belgi sche kustplaatsen Blankenberge en Knokke laten behandelen. Zorgverzeke raar CZ heeft sinds 1 januari een contract met ziekenhuizen in de West-Vlaamse Noordhoek. Verwacht wordt dat door de komst van de Westerscheldetunnel het aantal Neder landse patiënten dat een beroep doet op ziekenhuizen in Vlaamse kustplaatsen alleen nog maar toeneemt. Door de over eenkomst tussen CZ-Zorgverzekeringen en de Vereniging zonder Winstoogmerk Gezondheidszorg Oostkust en de Chris telijke Mutualiteit Gent/Brugge kunnen CZ-verzekerden zich zonder vooraf gaande toestemming laten behandelen in de ziekenhuizen van Knokke, Blan kenberge en Brugge. Vaak ook nog bij Nederlandse medici, omdat diverse Nederlandse artsen aan de instellingen verbonden zijn. Niet voor alle ingrepen kan men in de Vlaamse ziekenhuizen terecht. De meest voorkomende ingrepen de voorbije acht maanden betroffen orthopedie en oogheelkunde, gevolgd door neurologie, interne geneeskunde en keel-, neus- en oorheelkunde. Ook een kwart van de bevallingen in de kustzie- kenhuizen betreft Nederlandse kinde ren. Vanwege de krapte in de Nederland se gezondheidszorg is CZ al in 1998 begonnen met het opbouwen van buiten landse relaties. Door overeenkomsten met Belgische ziekenhuizen te sluiten, worden verzekerden verzekerd van een grotere keuzevrijheid voor medische zorg en bovendien vaak ook nog een snel lere toegang tot ziekenhuiszorg. Momen teel heeft CZ contracten lopen met tien Belgische ziekenhuizen en wel in de grensplaatsen Lommei, Neerpelt, Genk, Hasselt, Lanaken en Waterschei voor in hoofdzaak Limburgers en Oost-Braban ders, en in Gent, Brugge, Knokke en Blankenberge voor Zeeuwen en West- Brabanders. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Meerminnen, sirenen en sfinxen zweven of hebben zich neerge vleid in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Deze myt hische halfvrouwen vormen de kern van de ^positie van Kitty Doomernik die deze weken hier te zien is. De beeldend kunste nares uit Renkum exposeert als eerste in de themareeks 'Gewer- veld-ongewerveld'. Vier kun stenaars maakten in dit kader elk een individuele installatie. Initiatiefnemer Stichting Wes- terschouwen Kultureel heeft de organisatie voor deze expositie reeks in handen gegeven van het kunstenaarsinitiatief Stichting Kunst-En uit Eindhoven. Uit gangspunt is dat de makers zich laten inspireren door de speci fieke ruimte van De Bewaer schole en dat de installaties re fereren aan Zeeland en haar bewoners, zowel boven als on der het wateroppervlakte. De kunstenaars benaderen het the ma vanuit eigen optiek en werk wijze. Naast Kitty Doomernik zijn dat Henk van RooijMariël- le van den Bergh en Mels Dees. In de laatste fase van deze expo sitiereeks in april 2004 ver schijnt er een catalogus waarin de installaties nader worden be licht. Doomernik heeft als eerste ex- posante bewust gekozen voor een interpretatie van mythische halfvrouwen. De positie en functie van de vrouw staan cen traal in haar werk. Zij benadert het onderwerp vanuit het idee dat het mensdom niet zonder 'het vrouwelijke' kan en dat vrouwen deze wetenschap be wust en onbewust gebruiken. Haar installatie in De Bewaer schole refereert aan de situering aan zee en de daaruit voortko mende mythische verhalen. Met verrassende collages heeft zij een toegankelijk beeldverhaal gemaakt over de betekenis van mythische halfvrouwen en hun invloed op het eigentijdse vrouwbeeld. Doomernik legt met veel gevoel voor humor verbanden tussen schoonheidsidealen en de com merciële invloeden daarop. Zij gebruikt logo's van sigaretten merken Balmoral en Meharis in tal van verschillende combina ties om een specifieke glamour wereld van vrouwen te schetsen. Daarnaast duikt in haar beeld verhalen ook met regelmaat de exotische publiciteitsvoering van koffielikeur Tia Maria op. De kunstenares slaat verrassen de bruggen tussen historie en heden door een zwevende sfinx schuil te laten gaan achter een plasticscherm met die glamour- achtige beeldverhalen. De toe schouwer die even de moeite neemt de beelden op zich te la ten inwerken, ervaart in die col lages plotseling ook navrante tegenstellingen, zoals een gesti leerd portretje van prinses Maxima tegenover twee vrou wen in Spakenburgse kleder dracht. Een mooi cpntrast levert ook een trendy meisje en fruit- etende vrouwen in de Derde We reld. Doomernik toont zich bijzonder vaardig in het leggen van associatieve verbanden. Zij toont Minnie Mouse in feestelij ke outfit en op korte afstand in diezelfde collage prijkt Mathil- de Willink. De beschouwer mag de rest zelf invullen. De nimfen en de sfinxen kijken zwijgend toe. De installatie van Kitty Doomernik is tot en met zaterdag 11 oktober van dinsdag tot en met zaterdag te zien in De Bewaerschole van half twee tot half vijf. Een van de sfinxen in De Be waerschole. foto Marijke Folkertsma ■ij Een foetus in de baarmoeder, ets Ria van Waes- de Maat. door Sheila van Doorsselaer AXEL - Etsen, aquarellen en ba tiks. De technieken die worden ge- exposeerd in streekmuseum Het Land Van Axel kunnen niet meer verschillend zijn. En toch vormen ze een eenheid. De tientallen werken zijn namelijk van de hand van één familie en een schoonzoon, de fami lie Van Waes uit Heikant. Het lijdt geen twijfel dat Anno En serink doorzijn vriendin Esther van Waes is aangestoken door het batik virus. Hun stijlen lijken soms erg op elkaar. Gezamenlijk maakten ze een reeks van veertien kleine batik werkjes, maar ook solo werken wor den in Axel geëxposeerd. De batiks van Enserink zijn over het algemeen feller van kleur en abstracter van aard, terwijl de werken van zijn vriendin realistischer en wat zach ter van toon zijn. In haar batikwerk 'Zoveel mensen' heeft zij glimmen de deeltjes verwerkt wat het geheel een magisch aanzicht geeft. Laat Enserink zich duidelijk inspireren door het gevoel, Van Waes laat het spel van lijnen en kleuren haar wer ken domineren. Typisch voorbeeld is het werk 'Gelaagd' waarin de lij nen zeer duidelijk zijn te zien. Johan van Waes is een meester in het aquarelleren. In Axel zijn acht van zijn werken te zien. Zijn belangrijk ste inspiratiebron is nog steeds de natuur en dan vooral streekgebon den taferelen. Tegenwoordig haalt hij ook veel inspiratie uit de muziek. Zijn aquarellen lardeert hij met flarden bladmuziek wat een roman tische uitstraling geeft. Zijn echtge note Ria van Waes- de Maat is een artistieke duizendpoot. Vooral haar etsen worden in de expositie be licht. Dat ze het liefst de mens en beeldgedachten in haar werken laat uitkomen, verraadt zich bijna in al- les. De ets 'heb je het al gehoord?' is daar een voorbeeld van; een ets in groentinten met (vrouwen)figuren in de hoofdrol die overduidelijk aan het roddelen zijn. Juweeltjes zijn de werken 'het begin', waarin het ontstaan van een kind wordt afge beeld. Zaadcellen die op weg zijn naar hun doel en een eicel die al is gedeeld. Het vervolg daarop is 'het wonder', waar een foetus in de baarmoeder te zien is. Over het algemeen is de expositie in Axel, Kunst uit de Streek genaamd, er een van tegenstellingen in mate rialen, toegepaste technieken en kleuren. Het is de familieband van de exposanten die een onzichtbare maar toch voelbare link legt tussen de werken. Kunst uit de Streek is nog tot en met 25 oktober te zien in Streekmuseum Het Land van Axel. Openingstijden: van woensdag tot en met zaterdag van half twee tot vijf uur. Het kabinet heeft forse bezuini gingsmaatregelen afgekondigd en wil ons doen geloven dat dit de economie ten goede zal ko men. Mensen moeten maar gaan werken volgens CDA en VVD, maar dit was beter jaren gele den ter sprake gekomen toen massaal arbeiders binnenkwa men, waarvan velen toevallig na zes maanden al arbeidsonge schikt of werkloos werden. An no 2003 zijn er te weinig aan de slag om de uitkeringsgerechtig den (de goeden niet te na gespro ken) te onderhouden. De 'ver grijzing' zou ook een van de oorzaken zijn, maar het zijn wel toevallig deze mensen die toen tertijd Nederland tot bloei heb ben gebracht, waar dit door de ons opgedrongen, dure euro te niet is gedaan. In veel gevallen zijn we er zelfs 120% op achter uitgegaan. Volgend jaar moeten we nog meer inleveren waar door de koopkracht nog verder daalt. Is hiermee de economie gebaat? Schandalige bezuini gingen in de gezondheidszorg en ook de WAO wordt aange pakt. Dit mag niet ten koste gaan van de werkelijk arbeids ongeschikten. Waar het perso nen betreft die dagelijks 'op zwier' zijn, valt dit toe te jui chen. Ook zouden afgewezen asielzoekers moeten worden uitgewezen en niet jarenlange procedures voeren, waarvoor de belastingbetaler de rekeningen van de advocaten betaalt en stoppen met het verkwanselen van miljoenen aan z.g. taal- en integratiecursussen. Miljarden verslindende criminaliteit moet uitermate streng worden aange pakt en criminele buitenlanders uitgewezen, want de problemen van een chaotische, beklem mende, multiculturele 'samen leving' zijn nu al ondraaglijk in de (grote) steden. M. de Poorter Kon. Julianastraat 8, Hoofdplaat De minister - president vindt (PZC 16-9) dat de bevolking verantwoordelijkheid moet ne men. Maar is het niet omge keerd: moet de overheid niet zorgen, dat de mensen dat kun nen? De minister van Buiten landse zaken vindt dat burgers kleine criminelen een rotschop moeten geven. De medewerkers van Albert Heijn weten, wat de gevolgen daarvan zijn! De mi nister van onderwijs: „Ouders moeten niet al hun opvoedkun dige sores over de schoolmuur kiepen". Weet deze minister niet, dat het voor een school vrijwel onmogelijk is om een leerling wegens wangedrag weg te sturen? En is zich niet bewust welk gevolg dit heeft, als één leerling dit 'recht' gebruikt? Van een minister van Onderwijs meen ik dat te mogen verwach ten. De minister van Volksge zondheid acht het de 'plicht' van familie en vrienden om zelf zie ke naasten te verzorgen. Weet de minister wat deze 'plicht' be tekent? Zelf verkeer ik in de gunstige situatie, dat ik gepen sioneerd ben en dus tijd heb, overdag én 's nachts. Maar er is geen tijd voor ontspanning of liefhebberijen. Als iemand jon ger dan 57 jaar tijd vrij wil ma ken, wordt hij ook nog gekort op zijn inkomen. Voor mij is het nog steeds onbegrijpelijk, dat de overheid zo immoreel (dit woord is van minister Zalm) kan schrapen en bezuinigen, waar dat menselijk niet kan. Boven dien denk ik, dat deze bezuini gingen uiteindelijk meer zullen kosten dan opbrengen, tenzij het de bedoeling is van het kabi net het volk gezond te maken door degenen die niet meer kun nen meedoen aan zichzelf over te laten. Dan verdwijnen ze van zelf (uit het zicht). Maar dat is wel erg cynisch. G. Kwekkeboom Oostmolenweg 102 Kloetinge Elke premier heeft recht op zijn verworven spreuk van het volk. Wie maakt al onze centen zoek, dat is Ruys de Beerenbroeck, la®, be, Neemt een 'gewone' werknem ontslag, want 'hij heeft er g« zin meer in', dan krijgt hij g« WW en geen bijstand. Niets ft beurt dat met een wethouders C in Vlissingen, hij is boven i m jaar (52), was meer dan 10 jj L, (12,5) wethouder, dan heeft 1 recht op 13 jaar 49560 euro» jaar (109.032 gulden), PZC II 09. Heinsbroek, drie maande minister, krijgt over twee j: ca. 175.000 euro. Allenmoeti de broekriem aanhalen, zeiBs J"; kenende. Demagogische ts Hij zei ook dat het niet me 'vanzelfsprekend' is datervo je wordt gezorgd als je inkom minimaal wordt. Dat zegt» volgeling van Jezus! Hij lij meer een volgeling van RÉjj Bolkenstein te zijn. Die zeil hij natuurlijk te intelligent om in een God te geloven, ma dat het goed zou zijn als hetvs dat wel deed. Maar alle Ned< landse topverdieners hebb het zwaar vergeleken bij Jé Barbakow van ziekenhuizen) j), ten Tenet Healthcare in deüS Diekreegvorigjaarll6miljo dollar, honderd miljoen et voor één jaar! Dat heet ziel zorg? Terwijl 25 procentvan Amerikanen te arm zijnenzi te verzekeren en de USA-t zich ook volgelingen vanfe noemen. Verzekeringska schappijen, superkapitals sche bedrijven, bieden Nederlandse leerkrachten kt ting aan omdat het een ka| taalkrachtige groep is. zijn verzekerd tot in het je Armen moeten zich scha dat te willlen. Nederland!» evenals andere landen, staatschuld. Bij wie? Gem bij de rijken van allelandeiS men bestaan er geen schuldei ArieBili Veersewejl fe gov Mijn eigen broer stierf voort dig als gevolg van medischei) a ten. Van mij hoeft u dus ga t»a blinde verering van de medisd »u(: stand te verwachten. Maartof de medicijnen die zij voorschh ven voor het op peil houden* Sro uw bloeddruk, uw cholestn J gehalte, uw bloedsuikergeto en wat dies meer zij zijngew# ver levensverlengend. Dat verg tic een Vlissinger met hartklacht! toen hij een helderziende par Etl( normale genezeres ontmoet Ze ried hem aan van zijn vu* te scheiden, te stoppen metzi medicijnen en met haarlet wen. Die eerste twee pi® lukten. Maar ook niet zienden weten wat er als hartpatiënten hun me® nen niet meer innemenJ werd dus een begrafenis plaats van een bruiloft tot P ontsteltenis van die dus met erg helderziende paranons genezeres. Laat uw medici]" dus niet staan, maar1 apotheker desnoods n de voor u voorgeschreven® delen wel de beste combi» voor u is. Daar hebben apw kers (m/v) namelijk voor M geleerd. En vergeet dan niet ook de spullenopteno® die u bij de drogist, het re o huis of de natuurwinkel tw gekocht. Die middelen zijnu melijk lang niet altijd voo dereen ongevaarlijk. Marie P ft Rijnstraat Oost-' Advertentie Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de P7r nen redactionele berichten, artikelen of commentaren De rsct* beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent ^ac,'e,? redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersT'^1 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendina niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woo cT dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorte #o weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. erS dat is Balkenende. Verderbi gelezen in de PZC: Koninssh« moet de broekriem aanl Dan barst ik in tranen uiten» ongeloof en emotie zakt J broek af. Ze zal een billis J rinkje hebben, en omdatje tijds je een slag in derondtehd f gewerkt, ziek zijn geworden; dan komen ze met een extr straf, je moet voor ieder mei cijn een knaak gaan betalen va je karige inkomsten. Ja wezij lekker sociaal bezig, veel m sen die dit allemaal gaat trel B zullen door het bos de bom, rr met meer zien, veel meer de pressies en zieke mensen dus S GOI Lezersservice - bezorgklachten - informatie over aboi"161"6"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30