Nieuw leven in de topper van toen Zeven Zeeuwse teams in landelijke schaakstrijd Indeling competitie 21 gunter Deleyn ziet kansen voor Sasse schakers in meesterklasse vrijdag 26 september 2003 Schaakziek Onderbond Meuwdorp en Arnemuiden treffen elkaar na veertig jaar weer op het voetbalveld i. V ttt vfap Krappen speelt finale World Cup Van Grunsven in november terug Gymnaste Pobokova middenmoter Verkerk geeft op met buikblessure Thialf is nagenoeg uit de brand HWP 2 Terneuzen Souburg Landau HWP 3 'gtdf 36-: 28x15 el. ïlxj 40-35 "etc, red. 23-1) 22x3; '3 kar. ikkai. verlo- 29-21 s later 'Kees an de ezette /alne- ffiegd arbe- aeeld! ssen 12-11 1-1 11-11 23x31 25 5 mei ■9-23) aorop :2-28! amiet an die 4 kat 13x21 kstel- aorde 14-21, lijssen aemei es be dien unnen :r. 10-15 14-21 16-21 18x21 22x31 13-1! 19-11 12-11 18-21 17x23 15-21 coma is uit de d»ei iskar: Zware opdracht voor HWP ij^nrPfiter van Kouteren QENT - Gunter Deleyn beseft ls geen ander dat zijn beste ja- ren als schaker voorbij zijn, maar kan zich voor een partij in teamverband nog altijd opla den. De Belg begint morgen aan zjjn 27e seizoen in dienst van [let Witte Paard uit Sas van gent en maakt zich op voor een nvare opdracht in het walhalla van het nationale schaken. Deleyn vindt dat HWP in de breedte sterker geworden is, stelt vast dat de meesterklasse kwalitatief misschien wel over zijn hoogtepunt is en geeft zijn .earn meer dan ooit kans op handhaving. Met het vertrek van Geert Van- derstricht heeft HWP een ader lating ondergaan, maar Gunter Deleyn (47) vindt dat het team desondanks niet is verzwakt. „We zijn twee keer te zwak ge bleken voor de meesterklasse", zegt hij, „maar we zijn tevens te sterk voor de eerste klasse. Ik vermoed dat we meer kans ma ken om erin te blijven dan in de voorgaande twee seizoenen. Ik geef ons zestig tot zeventig pro centkans." Hij zegt het zonder blikken of blozen aan het eind van een boeiend gesprek. Deleyn is tandarts en beroepsmilitair, therapeut en strateeg. Breed ge oriënteerd, belezen, met een ze kere hang naar rust, maar tege lijk ook met een voorkeur voor het snelle en ruigere werk. Meer dan tweehonderd cd's van Jo- hann Sebastian Bach vullen een plank aan de muur, alsmede cd- roms met krijgsspelletjes voor de pc. „Ik ben half-time in dienst van het leger, maar ook tandarts op afspraak", zegt hij. „Absoluut geen vreemde combinatie. Ik werk bij de medische dienst. Concepten ontwerpen, plannen maken om dingen te verbeteren. De krijgsmacht zou rustig voort kunnen zonder mijmaar het le ger is wel een grote hobby van me. Net als het schaken." „Ik ben twee weken terug nog naar een Nato-schaaktoernooi in Denemarken geweest. Slecht Gunter Deleijn: „Om goede resultaten te halen, moet je bezeten zijn." begonnen, met een halfje uit twee, maar uiteindelij k met wat geluk gedeeld tweede geworden met vijf uitzeven. Vooral over de laatste twee partijen had ik een goed gevoel. Ik moest winnen om nog een degelijke positie op de ranglijst te behalen. In mijn laatste partij was er echt veel publiek en boekte ik een mooie overwinning. Ik was er trots op." „Het vet is wel een beetje van de soep", bekent hij. „Toen ik een jaar of veertien, vijftien was, ben ik begonnen met schaken. Ik ben een jaar of vijf schaak- ziek geweest, maar nu is mijn in teresse veel breder. Ik lees heel veel Engels en heb een abonne ment op de Herald Tribune. Sindsdien lees ik geen Belgische kranten meer. Door die bredere interesses heb ik die echte hon ger niet meer voor het schaken. Om goede resultaten te halen, moet je bezeten zijn. Ik schaak al meer dan dertig jaar en zou veel moeten trainen, maar het is routine geworden. Dat is een groot gevaar. Een beroepsscha ker zal zich telkens goed inzet ten. Nu beleef ik de meeste spanning op weg naar de wed strijden voor de Nederlandse competitie. Dat doe ik met mijn motorfiets. Een Honda 750 VFR. Die R staat voor racen. Je kunt er gemakkelijk tweehon derd kilometer per uur mee rijden. Weer of geen weer, of midden in de winter naar Gro ningen: dat is echt spannend. In Nederland houd ik me trouwens wel redelijk aan de toegestane snelheid, omdat de pakkans er vijf keer zo groot is dan in Bel gië. In België trek ik me dat niet zo aan." Op zijn motor rijdt hij naar alle wedstrijden en toernooien („Ja, ook naar Kopenhagen"), omdat hi j dan voor vervoer op de terug reis niet op anderen is aangewe zen. „Als ik snel klaar ben, hoef foto Peter Nicolai ik op niemand te wachten", klinkt het bijna verontschuldi gend. „Normaal gezien ben ik een rustige speler. Op ons niveau zijn openingen zeer belangrijk. Daar moet je je op voorbereiden, om de varianten te kennen. Als je daar geen weet van hebt, dan zul je rap onderuit gaan tegen een beter voorbereide tegen stander." „Een partij begint pas rond de twintigste zet. Het spel is enorm geëvolueerd. Amateurs trainen nu zoals beroepsschakers dat vroeger deden. De varianten worden veel scherper gespeeld. Vroeger kon ik partijen van gro te toernooien goed begrijpen. Schaken is veel meer hard wer ken geworden. Een wereldkam pioen van vijftig jaar terug zou het moeilijk hebben tegen een goeie amateur. Ik probeer het al tijd rustig te houden, maar soms moet je er wel eens een schop te gen geven omdat je plots heel slecht staat. Ik ben soms oppor tunistisch. Maar als het rustig staat, met gelijke kansen, zal ik niet compliceren. Schaken in teamverband is heel anders dan dat je ergens een toernooi speelt. Het is gênant om voor HWP kansloos onderuit te -gaan. Ik heb me wel eens geëxcuseerd hoor, bij onze teamleider Walter Cardon." Zijn binding met HWP lijkt voor het leven, nadat hij zich 27 jaar geleden voor het eerst in Sas van Gent meldde. „We zijn in de on derbond gestart en met zijn al len met het niveau meege groeid", weet hij. „Ik ben een honkvaste speler en weiger voor geld te spelen. Ik ben financieel onafhankelijk. Ik zou het ook niet fair vinden tegenover dege nen die niks krijgen. Motwani is bij ons de enige die betaald wordt. Daar kan ik mee leven. Geert Vanderstricht is bij ons weggegaan, omdat hij bij een andere club wel betaald wordt. Hij is werkloos en speelt in Ne derland, België en Frankrijk voor clubs. Met al die verplaat singen is het voor een beroeps schaker een vrij hard leven." Met de confrontatie met de re gerend landskampioen op de eerste speeldag in het verschiet, verwacht hij voor zijn team een lastige competitiestart. „Vroe ger was het een zwaar gespon sorde ploeg, maar het geld is er ook minder geworden. Ik schat dat het minimum voor een nor male grootmeester rond vijf honderd euro per wedstrijd ligt, maar mensen als Jan Timman vinden dat minderwaardig. Uit het voormalige Oostblok komen steeds meer grootmeesters, die onder de prijs zitten. Ik schat dat er een zestal ploegen is, waar redelijk wat mensen wor den betaald. HWP is dus wel een buitenbeentje." jdag Klaas Poortvliet door Jasper Harthoorn ARNEMUIDEN - Aan tafel zitten Klaas Poortvliet, de veelscorende spits tan Arnemuiden en van het Zeeuwse elftal en Rinus Traas, de doelman van Kieuwdorp. Klaas Poortvliet, de vader van veelvoudig international Jan, trof 'a zijn carrière liefst 660 keer doel. Maar het scoren ging hem niet zo mak kelijk af in de derby tegen Nieuwdorp. Poortvliet was bouwvakker, Traas ver kocht seven-up. Ze waren rivalen in de derby, maar teamgenoten bij het Zeeuws Elftal. Vroeger was alles beter. Nou ja, niet al- los. Een verhaal over loodzware ballen ®et veters, modderpoelen zo groot als doelgebieden en gezang in de spelers- ws. Maar ook over talent, leiderschap ^mentaliteit. Conclusie: er staan geen spelers meer op die de kar kunnen trek ken. iVfit maakte de derby zo speciaal in de Wen zestig? Vraas: „De wedstrijd trok toch altijd r!} man> c'at was erg veel voor die Vjd. Poortvliet: „We zagen de spelers janNieuwdorp elke zaterdag in het ca- te in Arnemuiden, dus daar kwam de ®Jaliteit ook wel vandaan." Traas: «Toen leefde het voetbal ook meer. Ie dereen praatte erover op straat." feiras in die tijd de betere ploeg? ffa3s: „Hier wilden ze er niets van we ien, maar Arnemuiden had meer goede spelers. Nieuwdorp werd gedragen M v'er a V1jf spelers." Poortvliet: Maar bij jullie speelde de wedstrijd s'hjd meer dan bij ons. Jij was ook al- 'id nog net iets beter als je tegen Arne muiden moest spelen." Traas: „We moesten een keer uit naar Arnemuiden, J éJT- u Sm5 Duel op hoog niveau tussen Klaas Poortvliet (links) en Rinus Traas uit een van de derby's van weleer. foto archief PZC dat bij winst kampioen zou worden. Onze spits Rinus Deurloo was toen in dienst en we zijn toen expres later ver trokken zodat hij ook mee kon doen. Dus waren we drie kwartier te laat en Arnemuiden stond daar een beetje te wachten." Poortvliet: „Het heeft wel gewerkt. Jullie wonnen die wedstrijd wel." Wat vonden jullie van elkaar als speler? Traas: „Klaas was echt een mooie voet baller. Hij was atletisch, had een in stinct voor de goal. Zijn schot en kop bal waren goed verzorgd." Poortvliet: „Rinus was erg goede doelman. Hij was sterk in het uitkomen. En hij was spor tief. Tegen Nieuwdorp was het altijd moeilijker scoren dan tegen een andere tegenstander." Wat was kenmerkend voor het voetbal in die tijd? Poortvliet: „Ik heb een herseninfarct gehad en ik ben er vast van overtuigd dat de ballen van toen er mee te maken hadden. Die wogen als lood en ze waren dichtgemaakt met een veter. Als je die op je kop kreeg was het nogal pijnlijk." TVaas: „Als keeper was zo'n bal ook geen pretje. Temeer omdat we in die tijd nog geen handschoenen droegen." Nieuwdorp-Arnemuiden was ooit de derby tussen de twee beste Zeeuwse zaterdagamateurs. Morgen, veertig jaar later, staat het duel eindelijk weer op het programma. Dit keer in de twee de klasse E. Om de derby te her denken hebben Peter de Vos en Monique de Hamer een reünie ge organiseerd voor de spelers die veertig jaar geleden tegen elkaar in het strijdperk traden. Klaas Poortvliet (67, spits, Arnemui den) en Rinus Traas (65, keeper, Nieuwdorp) zullen zeker aanwe zig zijn. Poortvliet: „Aan de schoenen hebben we ook niet al te beste herinneringen. De noppen waren met spijkers aan de schoen bevestigd." Traas: „Iedereen moest zijn schoenen zelf kopen, dus dat werd nog wel eens uitgesteld. Uiteinde lijk bleven alleen de spijkers over. En dan die doelgebieden. Dat was meestal een grote modderpoel." Poortvliet: „Er werden nauwelijks wedstrijden afge last, aan het speelveld werd nauwelijks aandacht besteed." Traas: „Aan de kleedruimtes ook niet. Het was net een koeienstal daar. We hadden niet eens een wc." Poortvliet: „Serieus trainen werd er veertig jaar geleden nauwelijks ge daan. Wij hadden al vrij snel een trai ner, maar zijn oefenstof bestond vooral uit loopwerk." Traas: „Bij ons stelde het trainen helemaal geen reet voor. Ie dereen deed maar wat." Poortvliet: „Maar het was vroeger wel veel gezelli ger. Iedereen leefde echt voor het voet bal. Je leefde een hele week naar een wedstrijd toe." Traas: „Het vulde je le ven. Je had geen andere hobbies. En er hing een andere sfeer in de groep als te genwoordig. In de spelersbus van het Zeeuws elftal zaten we altijd te zin gen." Poortvliet: En er was nooit rottig heid. Traas: „De supporters van beide clubs stonden gewoon door elkaar. En op het veld was er ook veel minder li chamelijk contact. Niet van dat gesjor aan shirtjes enzo." Poortvliet: „Ze zijn veel gemener geworden. Ik had ook nooit moeilijkheden met tegenstan ders." Wat volgen jullie nog van het heden daagse voetbal? Poortvliet: „Ik ben scout van PSV en volg het dus nog wel. Er zijn hier alleen nauwelijks spelers die de moeite waard EPINAL - Dartster Karin Krappen heeft zich gisteren samen met Francis Hoenselaar geplaatst voor de finale van de World Cup in het Franse Epinal. De Vlissingse speelster komt daarin met Hoenselaar morgen uit tegen de Engelsen Guliver/Bywa- ters. In het teamtoernooi kwalificeerden de Nederlandse mannen zich moeiteloos voor de volgende ronde. Ze werden eerste in hun poule. ANP ERP - Anky van Grunsven denkt begin november bij een dres- suurwedstrijd in het Duitse Oldenburg haar rentree in de ring te maken. De olympisch kampioene van Sydney 2000 is her stellende van een tweede operatie aan het bovenbeen. Onmid dellijk na de Europese titelstrijd deze zomer in Hickstead, waar ze ontbrak wegens een blessure van haar paard Saline- ro, besloot Van Grunsven de ingreep te laten uitvoeren. Ze had nog ijzeren platen in het beenBegin dit j aar was de Brabantse amazone ook geopereerd, na een val van het paard tijdens een training. Aanvankelijk had de Nederlands kampioene deel twee van de operatie willen uitstellen tot na de Olympische Spelen van Athene in 2004. „Maar ik werd gek van dat been. Achteraf is het goed dat we besloten hebben het nu te doen. Er hingen een paar ijzerdraadjes los bij." ANP BOEDAPEST - Anna Pobokova heeft zich bij de WK ritmi sche sport gymnastiek (rsg) in Boedapest gehandhaafd in de middenmoot. De vijftienjarige Nederlandse kampioene, ge boren in de buurt van Moskou, kreeg gisteren van de jury voor haar knotsoefening 20,30 punten. Ze bracht haar meerkamptotaal over drie onderdelen - woensdag presenteerde de turnster uit Bergen op Zoom zich al met hoepel en bal - op 61,05, goed voor de met de Turkse Berfin Sutcu gedeelde vijftigste plaats. De beste dertig uit het veld van ruim 110 turnsters die ten minste drie onderdelen af werkten strijden zaterdag om de medailles. Pobokova kwam ook nog, met minder succes, in actie met lint (18,025) maar dat telde in de kwalificatieronde alleen nog voor de bezetting van de individuele finales per handgereed schap. De Oekraïnse Anna Bessonova en de Russische Alina Kabajeva maken de meeste kans op de wereldtitel voor knot sen en lint. Op de vierkamp zijn zij eveneens de favorietes in gezelschap van Irina Tsjatsjina, eveneens uit Rusland. ANP SJANGHAI - Martin Verkerk heeft in de tweede ronde van het tennistoernooi van Sjanghai de strijd moeten staken. De als tweede geplaatste Alphenaar gaf gisteren tegen de Australiër Scott Draper, 112è van de wereld, op 0-1 in de tweede set met een buikspierblessure op. Hij had de eerste set in de tiebreak gewonnen. ANP HEERENVEEN - Het financieel noodlijdende ijsstadion Thi alf in Heerenveen lijkt nagenoeg van een faillissement gered. De gemeente Heerenveen is bereid 1,5 miljoen euro in het sta dion te steken. Samen met Essent en Aegon kan de gemeente in de nieuwe, zogenoemde E AH Holding alle aandelen in han den krijgen. De gemeenteraad van Heerenveen stemde met grote meerderheid voor de overname van Thialf door de Hol ding. ANP T Rinus Traas foto's Dirk Jan Gjeltema zijn. Ik zoek naar voetballers die net wat extra's kunnen brengen, maar er zijn geen spelers meer die er bovenuit stijgen." Traas: „Spelers worden wel ouder, maar niet beter." Poortvliet: „En met de mentaliteit zit het ook niet goed. Bij het Nederlands elftal bijvoorbeeld, dat zijn toch echt een stelletje volgevre ten vedetten." Traas: „Ze hebben geen goede vleugelspelers meer. En de spit sen lopen elkaar alleen maar in de weg." Poortvliet: „Het baltempo moet hoger, je moet beleving zien in een wed strijd." Traas: „Er wordt altijd breed of teruggespeeld, zonder doel." Poort vliet: „En er zijn geen leiders. Dat is een probleem in heel het voetbal tegen woordig. Niemand heeft het nog in zich om een elftal te sturen." Traas: „Mis schien komt dat ook omdat de jeugd minder snel in het eerste komt te voet ballen. Trainers kiezen voor het resul taat. In onze tijd speelde je al op je zes tiende in het eerste en moest je het laten zien." Poortvliet: „Als ik nu naar Arnemui den kijk, zie ik hetzelfde. Leuke spe lers, maar veel te gemakzuchtig. Er is totaal geen drang om hogerop te ko men. En er zijn geen spelers die het voortouw nemen en een wedstrijd kunnen omgooien." Traas komt tot de zelfde conclusie bij Nieuwdorp. „Goed elftal, geen zwakke plekken, maar nie mand die de beuk erin gooit. Wat verwachten jullie van de komende derby? Poortvliet: „Ik denk dat Arnemuiden gaat winnen. Zij hebben toch wat meer routine in de ploeg. Al zou het me niets verbazen als Nieuwdorp wint, hoor." Traas: „Het kan alles of niets wezen. Maar ik verwacht een mooie wedstrijd. En ik hoop dat het gezellig is onder el kaar." door Roeland Alders GOES - Zeven Zeeuwse schaak clubs zijn vanaf morgen verte genwoordigd op landelijke ni veau. Naast het eerste team van Het Witte Paard, dat uitkomt in de meesterklasse, is ook het tweede team op hoog niveau ac tief. De ploeg komt net als Mid delburg uit in de tweede klasse. Vier Zeeuwse teams zijn verte genwoordigd in de derde klasse. Terneuzen en Souburg hand haafden zich vorig seizoen op dit niveau, het derde team van Het Witte Paard en Landau uit Axel zijn nieuw in deze klasse. Middelburg werd vorig jaar met vlag en wimpel kampioen in de derde klasse. Met grootmeester Ikonnikov in de gelederen moet nu lijfsbehoud te behalen zijn. Jonge spelers als Willem-Jan Pannekoek, Henrik Porte, Sven Stange en Tycho Burgerhoff hebben laten zien dat zij het ni veau goed aankunnen. Teamlei der René Tiggelman ziet weinig problemen voor het komende seizoen. De zwakste ploegen zijn Krim pen aan den IJssel en CSV. Het laatst genoemde team is aan staande zaterdag de eerste te genstander Het tweede team van Het Witte Paard hinkt op twee gedachten. Wanneer het op volle oorlogs sterkte is met onder andere Tom Piceu, Marc Lacrosse en Mark de Waal, dan kan het in de top meedraaien. Maar wanneer spe lers verhinderd zijn of moeten invallen in het eerste, wordt de opgave een stuk zwaarder. Te gen Euwe 2, dat niet hoog wordt aangeschreven, zal de eerste test zijn. Teamleider Gosse Kamminga ziet weinig problemen en ver wacht een plaats in de midden moot. Ralf Gommers speelt dit jaar niet meer voor Terneuzen. Hij heeft zijn heil gezocht bij LSG, dat uitkomt in de meester klasse. Ondanks dit gemis kan Terneuzen over een aardige se lectie beschikken. De aanvallend ingestelde Jaap Dekker moet Gommers doen vergeten. Het Souburgse achttal hand haafde zich vorig jaar dankzij een achtste plaats ternauwer nood. Het team heeft nauwe lijks wijzigingen ondergaan en kan eigenlijk van elke tegen stander winnen, maar ook van iedereen verliezen. Zo bleek ook vorig jaar toen van het sterke Bergen op Zoom werd gewon nen en van het zwakke CSV 2 werd verloren. Het Axelse team is door ver sterkte promotie gepromoveerd naar de landelijke competitie. Het is de eerste keer in het 5 7-j a- rig bestaan dat het Zeeuws- Vlaamse team landelijk speelt. Volgens teamleider Wim Sinke wachten Landau alleen lood zware wedstrijden. Lichtpuntje is dat Erik de Hulster meedoet. Hij heeft in al de jaren dat hij voor Landau competitie speelt slechts één keer verloren. Vorig jaar werd de Sasse forma tie kampioen van de hoofdklas se. Ondanks een lage rating is Het Witte Paard 3 een gevaarlij ke tegenstander. Met Tom Lam mens, Adri den Hamer en Johan de Zwart heeft het team een paar gevaarlijke spelers. Ook de invallers zijn van behoorlijk ni veau en daarmee heeft de Sasse ploeg ook nog iets achter de hand. Meesterklasse: Zuktertort Am stelveen, VastNed Rotterdam, BIS, HWP Sas van Gent, SMB, Utrecht, ING/ESGOO, ZZICT, LSG en HSG. Tweede klasse C: Spijkenisse, VastNed Rotterdam 2, De Pion, HWP 2, Middelburg, Messema- ker 1847, CSV, Euwe 2, Rijswijk en Krimpen aan den IJssel. Derde klasse F: Landau, Stuk- kenjagers 2, Dordrecht, HWP 3, Charlois Europoort, Overschie, Bergen op Zoom, DSC Delft 2, Souburg en Terneuzen. ZSB, Hoofdklasse: Landau 2, Vlissingen, SVWZV, Denk en Zet, Middelburg 2, Goes, Zie- rikzee, De Zwarte Dame, Sou burg 2, Terneuzen 2. Eerste klasse: Souburg 3, Sou burg 4, Terneuzen 3, HWP 4, Koudekerke, Souburg 5, Goes 2, Vlissingen 2, Middelburg 3, De Zwarte Dame 2. Tweede klasse: Middelburg 4, Middelburg 5, Oostkapelle, Zie- rikzee 2, Denk en Zet 3, De Zwarte Dame 4Goes 3Denk en Zet 2, Zierikzee 3, De Zwarte Dame 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21