Karig toedienen antibiotica eist jaarlijks 500 levens Illllllllllllllllllll Alles is rustig aan het zuidelijk front advocatuur pas betalen Nederlanders willen in regel van na succes 26 he Ervaar het verschil PZC liftende bestuurders moeten aftreden en zich herkiesbaar stellen Liftal Hijstechniek Prodi belooft aanpak Eurostat Recessie is dip in opwaartse lijn Motoren illegaal door tunnel Kleine zege Feyenoord Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- wolken en zon Golden Tulip ?46e jaargang no vriidag 26 september 2003 Aardbeving treft Japans eiland Hoek speelt tegen Veendam Verzenden spam Bijzondere vondst in afvalput Grijpskerke IS wordt strafbaar Asus 2500H notebook Vlissingen vacatures monteur 688 ■HHHHi Geregeld zon met vanavond vanuit het westen enige regen. Maximum temperaturen rond 18 graden J WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E :westduin@zeelandnet.nl I iwww.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 F (0031 )-(0)-118-552776 los nummer 1,10 Gekozen burgemeester in 2006 ran onze redactie binnenland OEN HAAG - Alle zitten- Je burgemeesters worden in maart 2006 ontslagen. Minister De Graaf van Be stuurlijke Vernieuwing til dat dan in alle 489 ge beenten een gekozen bur gmeester aantreedt. te burgemeestersverkiezingen daarvoor zouden dan moeten amenvallen met die voor de ge- jeenteraden. Aftredende bur gmeesters moeten zich her- febaar stellen als ze hun post tïlen behouden. been notitie waarover het ka- Ünet zich vandaag buigt, schrijft De Graaf dat de gekozen burgemeester vervolgens meer levoegdheden moet krijgen dan iehuidige benoemde. Zo moet ie burgemeester vanaf maart 1(06 optreden als een 'lokale re geringsleider' die zelf wethou ders voordraagt en hun taken pakket vaststelt. Ook draagt hij Je verantwoordelijkheid voor let ambtelijke apparaat, li het nieuwe systeem wil De Graaf dat burgemeesters voor vier jaar aan het bewind zijn. Nu is dat nog zes jaar. In het regeerakkoord hadden CDA, WD en D66 al afgespro ken dat er een gekozen burge meester moest komen. De VVD, nog niet zo lang voorstander van een gekozen burgemeester, wil in ieder geval dat de eerste burger een stevig pakket krijgt. De voorstellen van De Graaf ko men ook voor in een recent WD-rapport over de gekozen burgemeester, zei gisteravond WD-Tweede-Kamerlid Van Beek. Burgemeester Pop van Haarlem zette gisteren vraagtekens bij het voorstel van De Graaf. „Je haalt veel overhoop. Maar wat schiet de lokale democratie hier mee op?" Pop is voorzitter van het Nederlands Genootschap van Burgemeesters. Pop waarschuwt voor een schijnvertoning. De meeste bur gemeesters zijn er tegen dat ze voortaan worden gekozen. Een minderheid is voor, mits de bur gemeester echt een machtige positie krijgt. In het voorstel van De Graaf is daarvan geen sprake, zei Pop. Zo mag de bur gemeester wel wethouders voordragen, maar de gemeente raad benoemt ze. De continuïteit van het plaatse lijke bestuur loopt volgens Pop gevaar. Hij wijst er daarbij op dat het beoogde samenvallen van de verkiezingen voor burge meesters en gemeenteraden in houdt dat tegelijkertijd ervaren burgemeesters en wethouders van het toneel verdwijnen. ANP TOKIO Het Japanse eiland Eakkaido is gisteravond getrof fen door een zware aardbeving. De beving had een kracht van !,8opde schaal van Richter, was gisteravond niet be- of er slachtoffers zijn ge- ANP/EFE tHet w lend t tallen GOES - Voetbalclub Hoek over- e gisteravond de tweede lende van de Amstel Cup door een 7-0-overwinning op Gene- nuiden. b de derde ronde speelt de loofdklasser een thuisduel met Hstedivisionist Veendam. De ze dub zit zowel financieel als iportief in zwaar weer. De ploeg bezet de voorlaatste plaats in de i eerste divisie met twee punten uit zeven wedstrij den speelt dinsdag 28 of woensdag 29 oktober thuis te len de Groningse club. pagina 19: Hoek voert show op AS SAMAWAH - Een patrouille van Nederlandse mari niers rijdt door As Samawah in het zuiden van Irak. De provincie Al Muthanna is een oase van rust, vergeleken bij andere delen van Irak, waar dagelijks aanslagen op Amerikaanse militairen worden gepleegd. De enige se rieuze schermutseling waarmee de Nederlandse mili tairen te maken hebben was tot nu toe een schietpartij bij de vervallen cementfabriek in As Samawah, half au gustus. De Nederlandse troepen blijven tot zeker 1 fe bruari. Of er een half jaar bij komt, beslist het kabinet volgende maand. De Amerikanen en Britten zouden dat graag willen, maar hebben daar in hun gesprekken met minister Kamp van Defensie niet op aangedrongen, zei deze. „Ze willen ons niet in verlegenheid brengen." Kamp is op bezoek bij de Nederlandse troepen. foto Juan Vrijdag/ANP pagina 5: Bush en Blair blijven hopen op vondst massavernietigingswapens in Irak )EN HAAG - Er komt een forse «teop'spammen', het verzen- ten van e-mail waarvan de ont- Migerniet gediend is. De Twee- Ie Kamer stemt dinsdag toogstwaarschijnlijk in met een JoorPvdA-Kamerlid Van Dam voorgestelde wetswijziging. Minister Donner van Justitie jaf gisteren tijdens een Kamer wat aan dat hij met zo'nmaat- legelwil wachten tot de nieuwe fcomwet. Zoveel geduld had- 'ffl de Kamerleden niet. Zij zijn spam'spuugzat. De voorgestel wijziging gaat verder dan het Htsvoorstel van de regering, «verzender van 'spam' moet in «e toekomst eerst toestemming ®i de ontvanger hebben. Het Wsturen van 'spam' kan wor- met 4500 euro. ANP door Ab van der Sluis GRIJPSKERKE - Archeologen van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland hebben in een veld bij Grijpskerke een bijzondere vondst gedaan. In een afvalput werden meer dan honderd pot ten en botresten gevonden uit de Ijzertijd, de derde eeuw voor Christus. Volgens archeoloog Hans Jongepier is het voor het eerst in Nederland dat in een re latief kleine put, drie bij drie meter en vijftig centimeter diep, zoveel goed geconserveerd ma teriaal is gevonden. De vondst kwam aan het licht na het gra ven van een watergang. Archeologen zijn al geruime tijd aan het graven aan de Kieviet - hoekweg tussen Oostkapelle en Grijpskerke. „Af en toe hebben we een middagje gepeuterd en bij die werkzaamheden is de af valput blootgelegd", vertelt Jongepier. De put bleek helemaal volge stort met aardewerk. „We heb ben complete potten gevonden. Weliswaar in scherven, want bij het graven van de watergang is er een kraan overheen gereden. De potten zijn vers gebarsten." Jongepier noemt het ook bijzon der dat de potten gestapeld wa ren. Daarnaast vond hij botma- teriaal van paarden, schapen, honden, geiten en vogeltjes. „Het is echt een heel bijzonder complex. In Nederland is nog nooit eerder zoiets gevonden. Meer dan honderd potten in één kuil is zeker niet normaal. Het is echt een heel bijzonder feno meen." Jongepier zegt nog niet met ze kerheid te kunnen vertellen waarom het aardewerk in zo'n grote hoeveelheid in de put is beland. „Misschien heeft het iets te ma ken met een depot voor een ritu eel. Normaal gesproken vind je uit de IJzerti j d alleen maar plat tegronden van bijvoorbeeld een boerderij, maar hier is echt sprake van een dump." Ook de manier van dichtgooien van de kuil en het feit dat alle aardewerk uit één periode stamt is bijzonder, aldus Jongepier. De botresten worden verder ge analyseerd. Archeologen von den ook witte, verbrande bot resten. Die zouden van een gecremeerd stofftelijk over schot afkomstig kunnen zijn. „Maar ook dat weten we nog niet zeker. Het is een slag in de lucht." Advertentie Intel® Pentium® 4 - 2,4 GHz pro cessor 512 MB intern geheugen 40 GB harddisk Combi Drive DVD/CD-RW 15" TFT scherm 16-bits geluidskaart ingebouw de speakers 56k modem 10/100 Mbit netwerkaansluiting infrarood poort firewire USB 2.0 TV-out Windows XP home ndag KOOPZONDAG 8 S ËirWÊiHlhuüiMMMlMë doorThea vari Beek DEN HAAG - In Nederland sterven jaarlijks honderden zie kenhuispatiënten onnodig doordat artsen te zuinig zijn met het toedienen van antibiotica. Dat concludeert het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam na grootschalig onderzoek onder patiënten op de intensive care (ic). Als alle ziekenhuizen ic-patiën- ten preventief antibiotica ge ven, dan kan dat volgens het AMC per jaar zo'n vijfhonderd levens sparen. Vanwege gevaar voor het resis tent worden van ziekenhuisbac teriën zijn medici terughoudend met het voorschrijven van anti biotica. Uit het AMC-onder- zoek blijkt dat de sterfte onder ic-patiënten die minstens twee dagen kunstmatig beademd moeten worden, met een kwart kan dalen als ze preventief wor den behandeld met antibiotica. Bovendien hebben zij minder last van resistente bacteriën en dalen de kosten voor het gebruik van antibiotica. De re sultaten worden deze week ge publiceerd in het medische tijd schrift The Lancet. De tweej arige studie betreft 930 ic-patiënten. De ene helft be stond uit een controlegroep die een standaard ic-behandeling onderging. De andere helft kreeg een cocktail met antibio tica. Van de controlegroep over leed 31 procent van de patiën ten, van de groep die antibiotica kreeg toegediend 24 procent. De besmetting met resistente bac teriën bedroeg in beide groepen respectievelijk 26 en 16 procent. Uit de studie blijkt bovendien dat bij de oude werkwijze uit eindelijk meer antibiotica moe ten worden gegeven, doordat ic- patiënten vaker een infectie krijgen. Preventief toedienen levert een kostenbesparing op van 11 procent. Over het al dan niet toedienen van antibiotica woeden al bijna twintig jaar discussies. Vooral over de 'selectieve decontami- natie van het darmstelsel' (sdd). Die methode is in 1984 ontwik keld door de latere hoogleraar en ic-hoofd van het AMC, C. Stoutenbeek. Hij voorspelde toen al dat het aantal sterfge vallen op de ic beperkt zou kun nen worden door ernstig zieke patiënten preventief antibioti ca toe te dienen. Die benadering werd fel bestreden. Nederland se ziekenhuisartsen zijn altijd zeer terughoudend geweest in het voorschrijven van antibioti ca, uit vrees dat bacteriestam men daardoor resistent worden. Volgens de AMC-internist E. de Jonge, projectleider van de stu die, was het plan van de in 1998 overleden Stoutenbeek hele maal niet zo gek. „IC-patiënten die aan de beademing liggen lo pen gevaar te overlijden aan een ziekenhuisinfectie. Die wordt meestal voorafgegaan door ziekteverwekkende micro-or ganismen in de luchtwegen en darmen. Bij sdd geeft je een combinatie van antibiotica die de bacteriën in de luchtwegen en het maag-darmkanaal do den" GPD Advertentie Bent u de die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. De omvangrijke fraude zaak bij Eurostat is geen reden voor Eurocommis sarissen om op te stappen, aldus voorzitter Prodi (fo to) van de Europese Com missie. Wel moet het sta tistisch bureau grondig worden gereorganiseerd. Volgens Prodi is verant woordelijk Eurocommis saris Solbes jarenlang misleid door Eurostat. Het Europees Parlement slikte de uitleg van de Commis sievoorzitter. Het kabinet overdreef schromelijk toen het op prinsjesdag de koningin liet voorlezen dat de economie volledig tot stilstand is gekomen. Zo erg is het niet. Sterker, we zitten in de opgaande lijn van de Kondratieff-cyclus. En dat be tekent: een lange periode van voorspoed. Motorrijders gaan illegaal door de Westerscheldetunnel. Ze komen via sloten en bermen op de tunneltoerit en omzeilen daardoor de tolheffing. De NV Westerscheldetunnel wil daar een eind aan maken door hekken te plaat sen. Feyenoord heeft gisteravond in de eerste ronde van de Uefa Cup met klein verschil gewonnen van FC Karnten uit Oosten rijk. Het werd in de Kuip 2-1. Voor de Rotterdammers scoor den Buffel en Kuijt. Het Nijmeegse NEC maakte zijn rentree in het Europees voetbal met een 2-1-neder- laag tegen Wislau Krakow. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18,19, 20 en 21; auto: 23 en 25 door Ferdi Schrooten altijd 71 procent voor het prin cipe 'geen succes, geen nota'. Gespecialiseerde letselschade bureaus mogen wel werken vol gens het principe 'no-cure-no- pay'. Volgens het onderzoek to nen ook de ervaringen van let selschade-advocaten aan dat er grote behoefte is aan 'no-cure- no-pay'. Negentig procent van deze advocaten krijgt verzoe ken van klanten dat ze alleen willen betalen bij een gewonnen zaak. En dat terwijl maar een krappe meerderheid van 53 pro cent van de letselschade-advo caten voor no-cure-no pay is. Jvan de Laar van de vereniging van advocaten voor slachtoffers van personenschade begrijpt die houding wel. „Bij letsel schadezaken moet je vaak dure onderzoeken laten doen door externe experts. De kosten moet je bij 'no-cure-no-pay' wel voorschieten. GPD DEN HAAG - Een meerderheid van de Nederlanders vindt dat in de advocatuur, net als in Amerika, het systeem moet gel den van 'no-cure-no-pay': wordt er geen succes behaald, dan wordt er niets betaald. Het verbod op deze werkwijze) in Nederland moet verdwijnen. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Orde van Advoca ten (NOvA). Deze beslist vol gende week vrijdag over een proef met het systeem. Bijna vier op de vijf Nederlan ders (78 procent) verkiest 'no- cure-no-pay' boven een uurta rief van gemiddeld 140 euro, zo blijkt uit het onderzoek. Na in formatie over de minpunten van 'no-cure-no-pay', dat ook duur der kan uitpakken dan betaling volgens het uurtarief, kiest nog Advertentie «tftf nif nramrfAiq*:#* r «441 4ftt f f PZC KRANT VOOR ZEELAND naam:'p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530' ;:b noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Ci per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). O per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■mi ■Hm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1