Zout water uit de kraan bij Aquasense Tholen belt nu ook Proef met compostvat in Middelburg Omwonenden nieuw PZC 13 lout kanaalwater is volgens deskundige niet per se schadelijk weekenddiensten agenda l! vrijdag 26 september 2003 Kinderen lopen voor Unicef Auto brandt uit Zwellen Protest tegen kap esdoorns Werkstraf geëist in ontuchtzaak Taakstraf geëist voor fatale botsing Netnummer Ministerie Slang Fruitvliegjes Huisartsen Tandartsen Verloskundigen Dierenartsen Apotheken Thuiszorg Bestemmingsplan Sportinstuif uitke If Itehel (ij W Twijfel aan schade betonvloeren eNüi laat leJjoloog 1 tenvj jeuzen. ft mj ïuitl :jed Jj dat een .e (ss V6'SCllj «ctietj "datj rijft, wot* ^^jiiadiaBerkelder MIDDELBURG - Het hoeft niet ,JlWt schadelijk te zijn wan- 4 «eer beton wordt gemengd met a «t water. Dat zegt betontech- Wim Dieleman uit Ter- Deze week werd bekend deel van de vloeren van mé nieuwe stadskantoor in d® «delburg moet worden ver wijderd. Het beton in de vloeren ss aangelengd met water uit 3 extt letRanaal door Walcheren. #demans collega van de be- wezijLcentrale in Vlissingen wil el mes ieverniet over het geval praten, treffg fj leveren aan dat project." bomt jet bedrijf heeft overigens niets eer dete maken met het verkeerd ge- |(ngde beton. Dat is ter plekke sangemaakt door een ander be- ifeBoe jjjf,Dieleman zelf werkt bij De ic/ittt Joop in Terneuzen. Als beton- sstttji ténoloog is Dieleman verant- toordelijk voor de kwaliteit en it samenstelling van het beton óatzijn bedrijf levert. „Toen ik kneu» de week dat bericht las, erg« lacht ik: 'dat is niet slim'. Maar lij g« imde andere kant dacht ik 'so ets.Ge (hat?" Het gebruik van zout ider,i loeft in dit geval namelijk niet iven Kadelijk te zijn, denkt hij. lOjaa JJusom nou te zeggen dat het ieefth iirect uit elkaar knalt... Daar wopt |eb ik mijn twijfels over." 'ZC 1| Jat heeft te maken met de func- aanda ie van het met zout water aan- 'eejai jemaakte beton. „Als ik het moeti joed begrepen heb, gaat het om zeiBal een opvullaag, die ter plekke e taa joorde aannemer of de onder- it ma Binemer van droge mortel is erv» lemaakt. Dat is geen echt beton, ïkomt laarschuimbeton, dat lijkt bij egt a rijze van spreken op piep- lij lij puim. Er zitten allemaal bel li hi etjes in." Het is heel ander zeid nateriaal dan het beton dat ie- igent lereen kent, het is veel zachter, n, ma Sehuimbeton wordt gebruikt hetvo b bijvoorbeeld leidingen in de Nede vloer te kunnen leggen. Dat is hebb jok ir. het Middelburgse stads- j Jefi» antoor het geval. SEROOSKERKE (W) - De christelijke basisschool De Weg wijzer in Serooskerke heef119 0 0 euro opgehaald voor Unicef. Honderdeneen kinderen hadden zich voor een wandeltocht van vijf kilometer laten sponsoren. De opbrengst gaat naar hulp voor kindsoldaten in Soedan. ter, zegt Dieleman. „In cons- tructiebeton zit een wapening van staal. Zout kan het in beton opgenomen staal doen roesten." In het ergste geval kan het beton gaan zwellen, zodat het afbrok kelt. „Maar voor roest is vocht nodig. In dit geval gaat het om een tussenlaag in een droge om geving." Zelfs als de waterlei ding in de vloer knapt, is het probleem nog te overzien. „Ik denk dat j e meer last hebt van de waterschade zelf, dan van het zout." Het ene beton, is het andere niet, vertelt Dieleman. „Er is een gro te variëteit in soorten en kwali teit, afgestemd op de toepas sing." Voor sluizen die in zout water staan, is een ander meng sel nodig dan voor gebouwen. „De betontechnoloog moet in de gaten houden waar het beton naar toe gaat en wat de toepas sing is." Soms wordt naast lei dingwater ook bronwater ge bruikt. „Maar dat is gebonden aan strikte regels, de kwaliteit moet bekend zijn." Constructiebeton komt echter altijd van de betoncentrale. „Dat wordt met een certificaat geleverd." De betoncentrales worden gecontroleerd door een onafhankelijke instantie. „Als het niet goed is, krijg je een rode sticker en dan moet je stoppen. Zes keer per jaar krijgen we controle. Dan wordt ook nage keken welke grondstoffen we gebruiken." Medewerkers van het laboratorium zijn in de weer met watermonsters. foto Mechteld Jansen ïzeul iel'S rrnljoe De aannemer heeft wel een pro- in en tem als het constructiebeton, zieke jaar een gebouw op steunt, vaii Kordt aangelengd met zout wa rn zii 'SA-b n Jeza 'SIM 4001 enk) n kas l1 MIDDELBURG - Bij vijftig Middelburgse S(appCn ,laar rechter chis dhed n, a door Carta van de Merbel Jewoi len.Si Éten zoorti door Mieke van derJaqt COLIJNSPLAAT - Bij Aquasense in Co- lijnsplaat komt zout water uit de kraan: schoon Oosterscheldewater dat de on misbare basis vormt voor de onderzoe ken die ze doen. Aquasense is een bureau voor marien biologisch onderzoek, een dochter van Grontmij. In de hoofdvesti ging in Amsterdam wordt het zoete on derzoek gedaan, maar voor het zoute en brakke werk is Colijnsplaat gekozen. Een uitbreiding en een nieuw logo, waren gisteren aanleiding om in Colijnsplaat open huis te houden. Met vier man doen de mensen van Aquasense in Colijnsplaat onderzoek naar toxicologische invloeden op brak en zout water en op onderwaterbodems. Aquasense wordt ook ingeschakeld om te bepalen in welke mate baggerslib ver vuild is en hoe het vervolgens moet wor den schoongemaakt. Voor alle onderzoeken heeft het bureau schoon zout water nodig en dat vind je nergens beter dan in de Oosterschelde. Colijnsplaat is voor de onderzoekers van brak en zout water een ideale vestigings plaats omdat ook van de deskundigheid en materialen van de vissers in het dorp gebruik kan worden gemaakt. Zo heeft Aquasense een methode ontwikkeld om zeeklitten te vangen. Die zee-egelsoorten leven een paar decimeter diep in het zand onder acht tot twaalf meter water. De vissers, die de zeeklitten meestal wel we ten te zitten, noemen de beesten 'koetei ers' omdat ze nog kwetsbaarder zijn dan eieren. Met een bodemhapper die zich pas voorzichtig sluit als die is ingegraven in de onderwaterbodem, worden de koet eiers ongeschonden bovengehaald, zo dat de beesten veel informatie kunnen geven over de bodemkwaliteit. Vier jaar geleden trok de zoute tak van Aquasense in een voormalige visfileer- loods, tegenover de Vismijn van Colijns plaat. Daar waren de koelingen en hygië- nevoorzieningen al aangebracht. Als kantoor moesten de medewerkers met zijn vieren een verplaatsbaar kantoor met twee bureaus delen. Nu een aanpa lende loods is ingericht als kantoor, had den de medewerkers een verdubbeling van de ruimte te vieren. De Noord-Beve- landse burgemeester C. van Liere ont hulde het nieuwe logo en de klanten en relaties van Aquasense werden getrak teerd op een kijkje in de zoute en brakke milieus van Zeeland. MIDDELBURG - Een personenauto is gistermiddag even voor één uur op de Industrieweg in Middelburg uitgebrand. De brandweer wist het vuur snel te blussen. De oorzaak van de brand is onbekend. KORTGENE - Het plan om negen esdoorns te rooien uit een rijtje van twintig bomen aan de Botterlaan in Kortgene, maakt allerwege bezwaren los. Bewoners van de Botterlaan protesteerden en eigenaars van stacaravans ook. Nu mengt zich ook de woonvereniging Veerse Meer Eén in het debat. De bewoners van de wijk Veerse Meer Eén hebben de groenstrook die de wijk van Delta Marina scheidt met lede ogen zien uit dunnen. Ze vinden dat des te bezwaarlijker omdat ze meer zicht hebben gekregen op Delta Marina en met name op de stacaravans die daar staan. MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Goes hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor het plegen van ontucht met een meisje 240 uur werkstraf en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist. Volgens officier van jus titie J. Zondervan had verdachte 12 mei vorig jaar in Goes misbruik gemaakt van de situatie waarin het slachtoffer ver keerde. „Het meisje liep ladderzat door het centrum. Zij kwam een onbekende jongen tegen en is met hem meegelopen naar een steegje zonder te beseffen wat er zou gebeuren", meende de officier. De jongen zou haar hebben betast. De Goesenaar zei dat het initiatief van haar was uitgegaan. Het slachtoffer had verklaard dat ze gedwongen werd. Raads man H. Mink vond dat zijn cliënt niets verkeerd had gedaan. „Het meisje is vrijwillig meegegaan. Ze had drank op, maar wist goed wat ze deed. Ze wilde seks." De rechtbank doet 8 ok tober uitspraak. MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 36-jarige Baarlander voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval anderhalf jaar rijontzegging en 240 uur werkstraf geëist. De man reed 21 maart dit jaar in Kwadendamme met een te hoge snelheid de kruising op, waardoor het ongeval ontstond. De aanrijding werd de zeventigjarige bestuurder van de an dere auto fataal. Volgens de officier had verdachte onvoor zichtig gehandeld door te rijden.De man, die vanuit Kwaden damme richting 's Gravenpolder wilde rijden, verzekerde dat de auto van het slachtoffer op de voorrangsweg heel lang stil stond.,Ik had de indruk dat de bestuurder zou wachten. Om dat hij niet doorkwam, ben ik doorgereden." Uit technisch onderzoek van de politie bleek dat verdachte 8 8 kilometer per uur moet hebben gereden. De Baarlander vocht dat aan. In het nadeel van de verdachte sprak het feit dat hij eerder veroordeeld is voor het inrij den op een ander. Bovendien heeft hij een aantal snelheidsovertredingen op zijn naam staan.Uitspraak: 8 oktober. W-MAARTENSDIJK - De operatie Omschakeling wordt morgen om 18.00 uur voltooid, larmtelefoontjes uit de ge- Ml "Kite Tholen gaan vanaf dat la tijdstip naar de meldkamer in Middelburg. Behalve die uit Philipsland en Anna-Ja- cobapolder. bewoners in deze dorpen 112 draaien, komen ze eerst te- iefoj licht in Tilburg. Van daar uit is gs lorden ze doorgeschakeld naar edisch ie alarmcentrale in Middel- artod burg. „Voor de beller maakt dat •schri niets uit", stelt de brandweer ler.il gerust. „Maar het moet tech- 'Sterof nisch wel in orde worden ge- lakt", vindt de gemeente Tho- veigl Nederland is, na de rampen in .acta Enschede en Volendam, opge hitst in 25 hulpverleningsre- noeti vroi iet zij telt lanni relde ;ebeu did n. H ■nis itgro niet; orma icijni lat aan n mid jinaS potht ■do» VOOIi oeiti zfora Dei ,jnn> jorie1 REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée vnd EENTRAl-E REDACTIE ■r" htationspark 28 W' Postbus 31 ibJII 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl I INTERNET www.p2c.nl j k'ffiail: web@pzc.nl bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gio's. De provincie Zeeland is er daar een van. Gevolg van de nieuwe indeling is dat Tholen wordt aangesloten op de Geza menlijke Meldkamer Zeeland in Middelburg. Nu wordt alleen de politie van hieruit aangestuurd. Brand weer en ambulance op Tholen krijgen hun opdrachten nog vanuit de alarmcentrale in Roo sendaal. Tot morgen 18.00 uur. Wie vanaf dat tijdstip 112 belt, komt te recht in Middelburg. Omdat de telefoonaansluitin gen in Sint-Philipsland en An- na-Jacobapolder een ander net nummer hebben (0167) dan de rest van de gemeente Tholen (0166), is het technisch niet mo gelijk ook deze plaatsen direct naar Middelburg door te scha kelen. Telefoontjes uit Sint- Philipsland en Anna-Jacoba- polder komen via Tilburg te recht in Middelburg. „Dat kost geen extra tijd", zegt L. Sandee, plaatsvervangend commandant van de regionale brandweer Zeeland. „Het maakt eigenlijk niet uit waar je als beller terecht komt. Vergelijk het maar met een mel ding met een mobiele telefoon - tegenwoordig 80 tot 85 procent van de gevallen. Die telefoon tjes gaan allemaal eerst naar Driebergen en worden van daar uit doorgeschakeld naar regio nale meldkamers." Over ongeveer anderhalve maand wordt een nieuwe alarmcentrale geopend in het kantoor van de politie aan de Segeerssingel in Middelburg. De meldkamers van brandweer en politie komen dan bij elkaar te zitten, later volgt de ambu lancedienst. Ook al maakt het voor de bur gers niet uit, de gemeente Tho len wil dat ook Sint-Philipsland en Anna-Jacobapolder direct worden aangesloten op de alarmcentrale in Middelburg. Want als het ministerie ver plicht om aan te sluiten bij Zee land, dan moet dat ook tech nisch mogelijk zijn, zo stelt Tholen. Burgemeester W. Nuis heeft daarom per brief de commissa ris van de koningin in Zeeland en de chefs van de politiekorp sen gevraagd dit probleem bij 'hun' minister aan de orde te stellen. MIDDELBURG - Bij vijftig Middelburgse huishoudens is gisteren een biocom afgele verd. Met het apparaat, dat er uitziet als een gewone afvalbak, kunnen mensen zelf com post maken. Zo wordt hun groene afvalbak overbodig. De vijftig huishoudens hebben de bak een half jaar op proef, in het kader van het provinciale project 'Afval, haal er uit wat erin zit!' A. van 't Westeinde, die zelf ook mee doet met de proef, leverde de eerste biocom af bij de familie Meur. Waarom hebben ze beslo ten om mee te doen met het experiment? „Ik moet eerlijk zeggen dat ik de compost goed kan gebruiken", zegt meneer. „Ik heb er wel eens aan gedacht om aarde bij te kopen, nu kan ik de tuin met compost uit de bak bij vullen. Bovendien gebruik ik in de toekomst de groene bak waarschijnlijk niet zo veel meer." Mensen hebben zich om uiteenlopende re denen aangemeld. „Er waren mensen die opgaven dat ze hun bak dan niet zo vaak buiten hoefden te zetten"aldus Van 't West einde. „Bij mensen in de binnenstad wordt helemaal geen gft-afval opgehaald. Er zijn ook mensen die geen achterom hebben. Die moeten elke twee weken met de groene bak door de kamer. Bij dit systeem hoeft dat niet meer, hooguit een paar keer per jaar." Als het composteren om wat voor reden dan ook mislukt, kan de bak gewoon langs de weg worden gezet. De stadsreiniging leegt hem, zodat de deelnemers weer opnieuw kunnen beginnen. De biocom is speciaal gemaakt om snel af val te composteren. Onderin de bak zit een slang, waar het overtollige water door wordt afgevoerd; 70 procent van het gft-af val bestaat uit water. De proefpersonen krijgen zakjes compostversneller, een stok om in het afval te porren en een instructievi deo. Het leukste attribuut is een emmertje met wormen. Die moeten zorgen dat de boel snel verteert. Niet al het groene afval kan in de bak. Sinaasappelschillen en gekookte groente moeten met het gewone vuilnis mee. Ook grote hoeveelheden aardappelschil zijn Het opmerkelijkste attribuut dat met de biocom wordt meegeleverd, is een emmertje wor men. foto Ruben Oreel een probleem. „Die kunnen weer gaan groeien", vertelt H. Hubregtse van de ge meente. Wie er echt niet meer uitkomt, kan bellen met een compostmeester bij de ge meente Borsele, waar ook een experiment met de biocom loopt. De bedenker van de biocom garandeert dat de container reukvrij is en dat er geen mui zen of ratten in kunnen en dat er geen wol ken fruitvliegjes in en om de bak vliegen. Toch wordt het op den duur een levendige boel in de bak. De wormen gaan zich voort planten en allerlei micro-organismen ont wikkelen zich. Binnen in de biocom wordt het warm, volgens Hubregtse is de tempera tuur ongeveer vijftig graden. Mevrouw Meur bedacht gisteren meteen nieuwe ge bruiksmogelijkheden. „Dan kunnen we 's avonds als het koud wordt gezellig om de biobak zitten." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse Belangenvereniging van A tot Z, die ageert tegen de bouw van een nieuwe schouwburg, heeft gisteren een schorsings- verzoek ingediend bij de recht bank. De omwonenden willeb dat de gemeente geen bouwver gunning afgeeft voor het nieuwe theater. Van A tot Z vindt dat het ge meentebestuur voor de muziek uit loopt, omdat de omwonen den nog geen kans gezien heb ben de 'uiterst complexe bouw vergunning' goed te kunnen bestuderen. B en W van Middelburg verleen den zichzelf deze maand een bouwvergunning voor het nieu we theater op de hoek van Korte Noordstraat en de Zuidsingel. De bouwvergunning zou maan dag aanstaande ingaan. De be langenvereniging wil dat de rechtbank het besluit van B en W met onmiddellijke ingang schorsen. De Belangenvereniging stelt in het schorsingsverzoek dat zij hun bezwaren niet goed uiteen kunnen zetten, omdat het ge meentebestuur haar aanvanke lijk informatie weigerde. Woordvoerster L. Clarijs: „Wij zijn niet in staat geweest om on ze bezwaren en argumenten op papier te zetten, omdat we niet alle beschikbare informatie hadden gekregen van de ge meente. Ons was toegezegd dat we compleet en automatisch ge- informeerd zouden worden met stukken, rapporten en dergelij- zaterdag 27 en zondag 28 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: A. P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. (0118) 644301. zondag: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- zon. 23.00 uur: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. zo. 23.00-ma. 8.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. Walcheren N. J. M. Kootstra, Korenbloemlaan 1A, Arnemuiden, tel. (0118) 602929. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Hament, tel. (0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M.Sinke, tel. (0118) 62045 Landbouwhuisdieren tel.(0118)633803. Kleine huisdieren Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Middel burg, tel. (0118) 611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Papegaaienburg, winkelcen trum Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, tel. (0118)466345. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Welsinge, Jw. Thibautstraat 45, Middelburg, tel. (0118) 623298. STREEKACTIVITEITEN Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers: OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Campus de Ruyter, van Hogendorpweg 58a, 20.00 uur: Open lesavond square- dance door de North Sea Dancers; Wijkcentrum Open Hof, Paauwenburg, 9.00-10.15 uur: Hatha Yoga. ke. We zouden die toegestuurd krijgen. Niet één exemplaar, maar ieder bestuurslid zou een complete set krijgen. Dat werd ons aanvankelijk geweigerd. We kregen te horen dat de gemeente er niet aan wilde beginnen. Er is gewoon een vertragingstactiek toegepast. Uiteindelijk hebben we toch één set gekregen, die we moeten laten rouleren." Volgens het schorsingsverzoek kreeg de belangenvereniging al leen een afschrift van de bouw vergunning en niet van de bijla- ges. Pas vorige week vrijdag kwam de gemeente met het vol ledige besluit over de brug. Om dat het gaat om een ingewikkel de bouwvergunning, heeft Van A tot Z advies ingewonnen bij een bouwkundige en een des kundige op het gebied van mi lieu. Die adviezen zijn nog niet binnen bij de belangenvereni ging- Van A tot Z stelt in het schor singsverzoek dat het 'er alle schijn van heeft' dat de bouw vergunning niet overeind kan blijven, omdat de bouw volgens de belangenvereniging in strijd is met het bestemmingsplan. De omwonenden stellen ook dat er bij het afgeven van de bouwver gunning geen belangenafwe ging is gemaakt tussen het belang van de bewoners en het belang van de gemeente. Als de bouwvergunning verleend wordt, ontstaat een situatie die niet meer valt terug te draaien, aldus het verzoekschrift. De bewoners willen dat de rechtbank de bouwvergunning meteen schorst, of, als dat niet mogelijk is, het verlenen ervan in ieder geval zes weken op schort. In die tijd kan de ge meente een besluit nemen op het bezwaarschrift dat Van A tot Z heeft ingediend bij het college. HEINKENSZAND - Budo- vereniging Hajime uit Hein- kenszand houdt morgen een sportinstuif in sporthal De Stenge in Heinkenszand. Tij dens de instuif kan kennis ge maakt worden met sporten als badminton, streetdance en ju do. Ook is er een wedstrijd pan na, dat betekent voetballen in een kooi. De sportmiddag duurt van 10.00 tot 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13