Subtropische tuin bereikt hoogste punt sluit Schouws fietspad 's nachts Raad Vlissingen stelt touw seniorenflat aan Vredehoflaan uit Even net doen of je blind bent blijdorp Stemmen staken over protest egen nieuwe bijstandswet PEKAAR r (A/! A Bijdrage Vanaf zaterdag a.s. kgpje onder met de PZC in Diergaarde Blijdorp, Rotterdam. zeeuwse almanak Partners WALCHEREN vrijdag 26 september 2003 ffiA kan niet automatisch aanspraak maken op zetel Staatsbosbeheer Afspraak Vlissingse moet gsm afgeven frouw gewond Jongen gewond bij aanrijding in Middelburg van de reepe Vergaarde USSINGEN - De stemmen Hakten gisteren in de Vlissing- id over een motie van EmenLinks, dat voorstelde na- lensB en W een brief uit te la ta gaan het kabinet, waarin inscherp protest is opgenomen tgen de plannen van de nieuwe ijstandswet. t nieuwe wet, betoogde Soplantila van GroenLinks, al de armoede vergroten en de ülziin verminderen. De partij voorspelt dat het kabinet Bal- kenende-2 niet er niet in zal sla gen om meer bijstandsgerech tigden aan de slag te krijgen. GroenLinks kreeg steun van de Lokale Partij Vlissingen, de PvdA, een deel van de Partij Souburg Ritthem en D66. De stemmen staakten op 13 voor en 13 tegen. Het betekende dat de motie volgende maand opnieuw in de raad komt, omdat de raad niet voltallig was. De twee leden van de SP waren op vakantie. Advertentie Op 26 september zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Stellendam wegens een personeelsreis gesloten. http:ll www.pekaar. nl Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl Deze rubriek is ongertomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 miljoen) Meer informatie; e-mail: info@NRp.nlo.v.v. Nieuws getipt voor u! door Ron Maqnée VROUWENPOLDER - Met het neerzet ten van een steen van dik tweeënhalve ton is gistermiddag het hoogste punt bereikt van de subtropische tuin aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder. Naar ver wachting opent de tuin in juni volgend jaar de deuren. Een grote kraan moest eraan te pas komen om de laatste brokken op de juiste plek te leggen. De allerlaatste kolos werd boven aan een acht meter hoge heuvel met ste nen, pijnbomen, cipressen en olijfbomen gezet. De steen vormt als het ware de kers op de taart die vanaf de N57 goed te zien is. De steen is onderdeel van een lading van in totaal 180 ton aan brokstukken die voor het park naar Vrouwenpolder zijn gehaald. Met het plaatsen van de stenen begint de laatste fase van het project van tuinfana ten W. Uilenbroek en G. Talsma. Nog ne gen maanden en dan moet de tuin open gaan voor publiek. Talsma hoopt dat aan het begin van de zomer de eerste bezoe kers daadwerkelijk door het park kunnen lopen. „Maar dat wordt nog heel hard werken", vertelt Talsma, die niet alleen eigenaar van de grond is, maar ook mee werkt aan het park. Naast Talsma neemt tuinarchitect W. Uilenbroek uit Buttinge het meest van de inrichting van de tuin voor zijn rekening. Daarnaast zijn er nog twee fulltimers die continu aan het park werken. Tot aan de opening van het park is er nog veel werk te verzetten. Zo moet de roman tische buxustuin nog groeien, staat er nog veel groen gereed om geplant te worden en moet het deel van de tuin dat het Groen College uit Goes voor zijn rekening neemt nog bijna volledig ingericht worden. Ove rigens vindt Talsma het geen probleem als de leerlingen nog niet klaar zijn op het moment dat het park opent. Bij de entree van het park is het de bedoe ling dat er een kas en een terras verrijzen. Daar kunnen gasten bijvoorbeeld een kop thee drinken. Daarnaast is een licht glooi ende, kleine wijngaard. Met andere wijn boeren in de omgeving zijn er al afspraken gemaakt om een bezoek aan de wijngaar den te combineren, aldus Talsma. Aan de andere kant hebben Uilenbroek en Talsma al behoorlijk veel verricht. De la nen van stenen uit India zijn bijna alle maal klaar. De romantische bankjes uit Spanje staan gereed voor het publiek om even uit te rusten. Talsma wijst op een de tail: „We hebben bankjes genomen mét een afbeelding van een tulp. Dat vonden De laatste rotsen van het tuinproject liggen nu op hun plaats, maar tuinfanaten Uilen broek en Talsma moeten nog heel wat werk verrichten voor hun tuin af is. foto Lex de Meester we wel passend." Ook is het Spaans riet aan de zij kant van het park al tot meer dan twee meter opgeschoten. Tot slot staat een groot waterreservoir uit 1911 - van een af stand lijkt het nog het meest op een grote kruik - fier aan de zijkant van het park. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Staatsbosbeheer wil de toegang tot het nieuw aan te leggen fietspad door de bin- nenduinen tussen Haamstede en Renesse in de nachtelijke uren verbieden. De maatregel werd gisteren bekend en heeft gemeente en gebiedsconnnissie Schouwen-West in woede doen ontsteken, omdat het tegen alle eerdere afspraken indruist. De raad zou gisteravond beslui ten over het ontrekken van het stukje Vroonweg tussen de Kab- belaarsbank en de bebouwde komgrens van Renesse aan het verkeer. Dit in het verlengde van een eerder provinciaal besluit voor het grootste deel van die route. Uit onvrede met de gang van zaken werd die beslissing aangehouden. Of dat juridische consequenties heeft, aangezien met de provin cie was afgesproken dat de af sluiting per 1 oktober compleet zou zijn, kon wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD) nog niet overzien. Ze had echter weinig zin zich te verzetten te gen de verontwaardiging van de raad, temeer omdat ook zij in de gebiedscommissie onaange naam verrast werd door de een zijdige mededeling van de pro vincie. Haar partijgenoot H. Coomans bond de kat gisteravond de bel aan. De beoogde nachtelijke af sluiting staat volgens hem haaks op de nadrukkelijke af spraak dat het fietspad - dat in de plaats komt van de Vroonweg - 24 uur per dag openbaar toe gankelijk wordt. Die overeen komst wordt nu direct door kruist door de overdracht van het volledige gebied aan Staats bosbeheer. Deze instantie heeft als algemeen geldende regel dat haar terreinen tussen zonson dergang en zonsopgang gesloten zijn voor publiek. Bo vendien bestaat het plan de tus senliggende weilandhekken in de Vroongronden weg te halen, zodat paarden en koeien er straks vrij kunnen rondlopen. Bij nachtelijk bezoek kunnen de dieren die schrikken voor ge vaar zorgen, zo is de onderlig gende overweging voor de be perkte toegang. De provinciaal vertegenwoordiger in de ge biedscommissie had volgens Coomans geen slechter moment kunnen uitkiezen voor de om stredenmededeling. „Netnuwij als gemeente op het punt staan om ons stukje Vroonweg af te sluiten voor alle verkeer." Een amendement van de VVD dat voorstel van tafel te halen en ge deputeerde M. Kramer om een verklaring te vragen, kreeg dan ook de unanieme steun van de raad. Ook de gebiedscommissie heeft nadrukkelijk aangedron gen op uitleg, rapporteerde Van de Velde. Het uitstel van besluit vorming wordt op verzoek van het CDA tevens aangegrepen om duidelijkheid te krijgen over toezeggingen omtrent de aanleg van ruiter- en menpaden in het Vroongebied. Ook daaraan zou momenteel worden getornd. Op de uiteindelijke sloop zelf van de Vroonweg kan niet meer wor den teruggekomen, benadrukte burgemeester J. Asselbergs naar aanleiding van een opmer king van de fractie Leefbaar Schouwen-Duiveland VLISSINGEN - Een 21-jarige inwoonster van Vlissingen is gisterochtend rond kwart over acht door een onbekende ge dwongen haar gsm af te geven. De man vroeg eerst om geld. Toen ze dat niet bij zich bleek te hebben, vroeg hij vervolgens om haar mobiele telefoon. Advertentie dick boons USSINGEN - Het begin van libouw van 66 appartementen or senioren aan de Vredehof- B in Vlissingen is uitgesteld. in meerderheid van de Vlis- ingse raad wil inzicht krijgen ERNEUZEN - Een 35-jarige ulomobiliste uit Sas van Gent sgisteren per ambulance over bracht naar ziekenhuis De lonte, na een aanrijding op de lil. levrouw reed naar de brug over li Kanaal van Gent naar Ter- mzen, toen zij moest afrem- ten voor een rij wachtende au- nobilisten. Dit werd te laat pgemerkt door de 44-j arige be- tiurster van een achteropko- lende auto. Beide auto's raak- tnzwaarbeschadigd. in de financiële gevolgen voor de gemeente, als omwonenden kosten bij de gemeente declare ren omdat hun woongenot er door de hoogbouw op achteruit gaat. Dat werd gisteren in de gemeen teraadsvergadering besloten. M. de Zwarte van het CDA ha merde erop dat wethouder C. de Keijzer al in mei 2002 beloofd had om te onderzoeken hoe hoog de kosten voor deze zoge noemde planschade kunnen op lopen. „Dat onderdeel is niet opgenomen in dit voorstel", zei De Zwarte. Het gebouw maakt deel uit van het Masterplan Ter Reede, waarin verschillende soorten van ouderenzorg gecon centreerd zullen worden. In de circa 55 meter hoge toren zijn 66 appartementen voor senioren voorzien. Volgende maand komt het voor stel opnieuw in de gemeente raad. Opvolging De Haas weer open MIDDELBURG - Een 14-jarige jongen uit Vlissingen is gister middag aan zijn hoofd gewond geraakt bij een aanrijding in Middelburg. De jongen reed over de Laan der Verenigde Naties, komende uit de richting van de Walcherse- weg. Hij verleende op de kruising met de Europalaan geen voorrang aan een voor hem van rechts ko mende automobiliste. Daarop volgde een botsing, waarbij hij ten val kwam. De jongen is naar het ziekenhuis gebracht, zijn fiets raakte be schadigd. 10,- korting op een ambachtelijk gerookte t* Schotse zalm bij Glen Talloch. kr-Ni hec IPl Vooi Wanneer u vóór 7 november bestelt, heeft u de zalm ruim voor de Kerst in huis. Voor meer details zie de bijsluiter aan de fles. ^FriithRamakers fljSSINGEN - Alle Vlissingse rtijen zijn uitgenodigd om hndidaten voor te dragen die «bik! zijn om wethouder jde Haas op te volgen. De ^.wethouder maakte vori- Iseek bekend rond 1 novem- Ljjn functie neer te leggen. Ls kon niet wennen aan het Leduale systeem. Zijn par- jschoof E. Walrave-Troost, de jidige fractievoorzitter van de kdA. als kandidaat-opvolg- Inaar voren. Jet is spijtig dat de PvdA di st de vrijgekomen plaats ïimde. Het is niet meer van- sprekend dat bij vertrek van een PvdA-wethouder, de PvdA ook een nieuwe wethouder mag leveren", vond A. Soplantila van GroenLinks. De VVD, het CDA en de RPCU waren het on eens met die opvatting. In de volgende raadsvergadering zal de opvolger gekozen worden. Tenzij de gemeenteraad besluit dat De Haas' positie niet wordt opgevuld. Partijen bepalen daarover hun standpunt. Enkele fracties maakten duide lijk dat ze een keuze willen heb ben. „Ik hoop dat we in oktober vijf kandidaten hebben", zei N. Peters van D66 na afloop van de gemeenteraadsvergadering. Hij zou ook graag voor die da tum al inzicht in de portefeuille verdeling krijgen. „Dan kun je overgaan tot een soort vakmi nister, een sterke persoonlijk heid die een paar grote projec ten in goede banen leidt." Een groot aantal raadsleden wil helderheid hebben over de por tefeuilleverdeling. Het CDA drong er bij burgemeester A. van Dok-van Weele op aan om circa tien dagen voor de raadsvergadering daarover openheid van zaken te geven. Van Dok stribbelde eerst tegen, want de portefeuilleverdeling zou een zaak van het college zijn. Later beloofde ze te onder zoeken of een portefeuillever deling in een raadsvoorstel op genomen kan worden. De Partij Souburg-Ritthem (PSR) pleitte ervoor om een pro fielschets van de gewenste kan didaat te maken. Ook wilde de partij de kandidaten aan een as sessment onderwerpen. Het voorstel kreeg steun van Groen Links en de Lokale Partij Vlis singen, maar werd verworpen. s c h 0 i n m 0 d e i Advertentie Sparkle en Johan leiden het klasje 'blinde' kinderen door een klein parcours. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De hond Sparkle was gistermiddag de grote attractie op de Francis- cusschool in Middelburg. Kin deren van groep één en twee kre gen een speciale les van de Stichting Visio, die zich onder meer bezig houdt met voorlich ting over slechtzienden en blin den. Johan Dingemanse liet de kinderen zien hoe lastig het kan zijn als je niets ziet. „De hond is heel erg lief", zei Jo han. „Maar je mag hem niet aai en. Als iedereen de hond gaat aaien, dan let hij niet meer op en dan loop ik tegen alles aan." Jammer, vonden de kinderen. Ze mochten wel, in een treintje, met de ogen dicht achter Johan aan lopen. Zodat ze merkten dat het best lastig is, lopen zonder iets te zien. „Tjoeketjoeke", riep Johan, de kleuters hadden het vooral druk met het dichtknij pen van hun ogen. Als Johan iets wil pakken, kan hij niet zien wat het is. Hij is aangewezen op het gevoel in zijn handen. De kinderen moch ten dat ook proberen. Daarvoor had Marjolein van Reijn van Vi sio een speciaal kastje meegeno men. De klas kon zien wat erin zat, het kind dat moest voelen, niet. Bas was als eerste aan de beurt. Na lang tasten wist hij het. „Een tandenborstel", fluis terde hij. De klas applaudis seerde. „Knap van Bas", vond de juf. Johan had nog iets meegebracht wat de kinderen niet kenden, zijn witte stok met rode bandjes „Die heb ik nodig, want als ik zonder hond loop, weet ik niet waar ik ben." „Ik wil ook zo'n stok", riep een jongetje. Vooral Johan's inklaptruc viel goed, met één beweging werd de stok zo klein dat hij in zijn zak paste. Na de les stapte Amber nog even op Johan af. „Hoe heet de hond?", vroeg ze. Terwijl Johan antwoordde, gaf ze Sparkle stiekem nog snel een aai over zijn bol. De vertrekkende functiona ris was niet heel populair bij zijn collega's en dus werd er een beetje zuinig gekeken toen een vrijwilliger met de pet rond ging om bijdragen voor een afscheidsgeschenk in te zamelen. Moet dat nou?, was een veel gehoorde reac tie. Over het algemeen won de opluchting over het vertrek het echter van de tegenzin om voor een cadeau in de beurs te tasten. Maar hoeveel doneer je dan? Eén van de deelnemers aan de collecte had een vuistre gel: „Ik geef voor sommigen de helft van wat ik aan ande ren geef." „Hoe kan dat dan?", vroeg een ander, „Halve centen be staan toch niet?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11