PZC Deense kroonprins trouwt Australische Schapen op schip van Vroon mogelijk ontscheept in Irak J Mn m bin uit Politie ZOU dader moord Man smokkelt slangen in broek Lindh hebben opgepakt Sharon en Bush niet in België voor de rechter n9n Vel octrooi op uitvindingen in computers n Zieke paus zegt audiëntie af Duitse lerares mag voor klas met hoofddoek donderdag 25 september 2003 it Verstikkend Spuitje C01 Geen wet Japanse oppositiepartijen fuseren Libië eist einde bevriezing tegoeden Leger beschuldigd van ontvoering Politica verdacht van fraude Britse politie ontmantelt groot drugsnetwerk de Jonge Hoek van Dijke Louis Hemelaar Palladio van der Poel Officier Servië neergeschoten *ai nieu- b al- aken rege- tvol- vraag ogte- i. ..Zo gele bat ze Pales-: iphia moe] i hoe. keu- edoea n r li en. Is- 1 boa- gen te it ook :nl n Ie de Pi Is 01- Arafat laliteil itaan. ,erc lu ban: 1 om=( is Vej ;refc letsp ttetafe iderb: joeg! ide«:| icht. ïdgeb Europarlement schiet patent op software af ^nrHans Gertsen iTRAATSBURG - Het Euro pees Parlement heeft gisteren „aar deels ingestemd met een voorstel van Eurocommissaris Bolkestein voor octrooien op miputertoepassingen. Volgens je nieuwe Europese richtlijn tan software niet gepatenteerd worden, maar wel 'uitvindingen die in computers worden toege- Zelden zal een voorstel voor le- KARLSRUHE - In wat een baanbrekende uitspraak kan blijken te zijn heeft het Duitse Constitutionele Hof gisteren een Afghaanse moslimlerares in bet gelijk gesteld, die weigert om voor de klas haar hoofddoek afteleggen. De vrouw, de 31-ja- Fereshta Ludin, voert al sinds 1998 actie. Het Hof in Karlsruhe meent dat een verbod alleen kan gelden als dit bij wet is vastgelegd. Het is au aan de parlementen van de deelstaten om te besluiten of aan Duitse onderwijsinstellin gen 'hoofddoek vrijheid' kan bestaan. Ludin, die in 1987 naar Duits land kwam en een Duits pas poort heeft, draagt de hoofd- ïoek naar eigen zeggen uit religieuze overtuiging. Eerder werd Ludin door drie rechtbanken in het ongelijk ge steld. Vorig jaar oordeelde een rechtbank dat de betrekkingen lussen leraren en leerlingen kunnen worden geschaad, in dien leraren hun religieuze overtuiging tonen. GPD ken zo onbegrijpelijk zijn ge weest en zelden ook liepen zo veel mensen zo fanatiek tegen Brusselse plannen te hoop als de afgelopen weken. Bolkestein en tal van Europarlementariërs werden bestookt met duizenden e-mails, telefoontjes en soms zelfs dreigementen vanuit de hoek van de 'computernerds' en softwaremakers en -gebruikers. „In de negen jaar dat ik in het parlement zit, heb ik nog nooit zo'n agressieve lobby meege maakt", zei de Britse socialiste McCarthy gisteren tijdens het debat. Het Nederlandse parle mentslid Plooij-van Gorsel (WD) werd naar eigen zeggen tot in haar kantoor belaagd door 'hondsbrutale jongetjes die zeiden dat ik er helemaal niets van snapte'. De Europese 'computernerds' vreesden dat Bolkesteins richt lijn zou leiden tot Amerikaanse toestanden in Europa. In de Ver enigde Staten ligt de drempel voor het patenteren van uitvin dingen zo laag, dat ook veel zeer eenvoudige software gepaten teerd is. Dat werkt verstikkend op de innovatie en is bovendien erg nadelig voor kleinere bedrij - ven. Bolkestein zelf bezwoer de afgelopen dagen dat dergelijke toestanden zo ongeveer het laatste was dat hij nastreefde. Een Europese richtlijn is vol gens hem juist nodig om een eind te maken aan de onduide lijkheid over wat wel en niet pa- tenteerbaar is in Europa. Het Europees Patentbureau in München verleende de afgelo penjaren al duizenden patenten op software, maar omdat duide lijke Europese regels ontbreken, interpreteren de lidstaten die allemaal anders. Het voorstel van Bolkestein werd gisteren uiteindelijk met 361 tegen 157 stemmen aange nomen, maar pas nadat het par- len dvooc It BTW in an «ezen. OfltOO'-l ur leintH «.De®* kn-w» lieniW jagsAf 3&# van onze redactie buitenland SOME - Paus Johannes Paulus Sis gisteren om gezondheidsre den niet verschenen bij zijn wekelijkse algemene audiëntie. De 83-jarige rooms-katholieke Kerkleider zegde de bijeen komst af, omdat hij darmpro- Wemen heeft. Zijn lijfarts had hem geadvi seerd niet aan de audiëntie op ®t Sint Pietersplein in Rome *1 te nemen, zo heeft woord eerder Joaquin Navarro-Valls van het Vaticaan in een korte .-klaring laten weten. De 'Vrmproblemen begonnen wdagmiddag. De zegsman geen verdere bijzonderhe- Volgens ingewijden is de bestand van de paus niet zorg wekkend. De paus, die in zijn zomerver- ™]f Castelgandolfo ten zuiden en Rome verblijft, heeft de te- e®gestelde gelovigen via een geluidsverbinding wel even J®nen toespreken. „Het spijt -edat ik niet bij u kan zijn. U allen in mijn hart en ik ze- u zei hij. Sommige pel- i ms kregen tranen in hun ogen oen ze de stem van de paus Hoorden. Jjjrdinaal Angelo Sodano nam 1 ens de audiëntie de plaats de paus in. Hij las de toe- vaak voor die de kerkvorst ■011 houden. Ook vroeg Sodano ;r, j nms k0 bidden voor een Wig herstel'van de paus. l anse televisie zond la in l en Ult waarop te zien boe de paus zijn boodschap «naegelovigen voorlas. Hij zat lement via een reeks wijzigings voorstellen had verzekerd dat software zelf niet patenteerbaar wordt. Wel patenteerbaar is wat software 'doet' binnen appara ten zoals mobiele telefoons of wasmachines. Software zelf valt onder de bescherming van het auteursrecht. Een wijzigingsvoorstel om de looptijd van patenten op uitvin dingen die in computers worden toegepast, terug te brengen van twintig naar zeven jaar, haalde het niet. Tot verdriet van onder andere de Europese groenen. „Een periode van twintig jaar is in de snelle computerwereld veel te lang. Zelfs zeven j aar is al een eeuwigheid in een wereld waarin de vindingen van van daag over twee jaar alweer zijn achterhaald", aldus Bouwman (GroenLinks). GPD van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Zweedse politie heeft gisterochtend een tweede verdachte aangehouden in verband met de moord op mi nister Anna Lindh van Buiten landse Zaken, twee weken gele den. De man die sinds anderhalve week vast zat op verdenking van de moord is gisteren op vrije voeten gesteld. Dit zei officier van justitie A. Blidberg gister middag op een persconferentie. De arrestant is een van de vijf mannen die de politie al vrij snel als mogelijke dader op het oog had. Volgens een bron van de inter netsite van de boulevardkrant Expressen heeft de politie de nieuwe arrestant de afgelopen dagen constant in de gaten ge houden. De nu aangehouden verdachte en de vrijgelaten man hebben volgens de politie niets met elkaar te maken. Het Zweedse persbureau TT ci teerde een functionaris uit het onderzoeksteam die zei: „Wij zijn er zeker van dat we nu de goede hebben." Ingewijden denken dat dat een aanwijzing is dat de politie waarschijnlijk over technische bewijzen beschikt, zoals DNA- en bloedanalyses die de ver dachte in verband kunnen bren gen met het misdrijf. Kort na de aanslag op Lindh vond de poli tie met moordwapen en enkele kledingstukken die aan de da der zouden hebben toebehoord. ANP/AFP/DPA door Hans Jacobs KOPENHAGEN - Kroonprins Frederik van Denemarken gaat trouwen. Het Deense hof heeft gisterochtend de lang verwachte verloving van Fre derik (35) aangekondigd met de Australische Mary Donald son (31). Het huwelijk wordt volgend voorjaar gesloten in Kopenhagen. Koningin Margrethe II heeft de verloving op de agenda ge zet voor de bijeenkomst met de kroonraad op 8 oktober. Daar kan ook het Deense kabinet met het huwelijk instemmen. Dat Frederik en Mary zich zouden verloven stond voor de Deense media al een half jaar vast. De vraag was alleen wan neer de koningin en het ver liefde paar de tijd rijp zouden achten voor een officiële be kendmaking. Er zijn de afge lopen maanden al heel wat weddenschappen verloren over de juiste datum van verlo ving en huwelijk. Sterrenwi chelaars en wedkantoren had den zo hun eigen voorkeuren en argumenten voor een be paalde dag. Frederik en zijn moeder hadden echter niet zo'n haast. De populaire prins, herhaal delijk gekozen tot Deense man van het jaar, heeft de afgelo pen jaren flink wat bevallige dames aan zijn zijde gehad. De romances duurden nooit lan ger dan twee jaar. Geen won der dus dat Margrethe lange tijd de kat uit de boom keek toen Frederik na de Olympi sche Spelen in Sydney in 2000 thuis kwam met Mary Donald son. Een eerste aanwijzing dat het dit keer serieus was, was de verhuizing van Mary naar Eu ropa, eerst naar Engeland - haar vader is wiskundeprofes- sor in Oxford - en vervolgens naar Kopenhagen. Onder meer om Deens te leren. „Een moeilijke taal, het gaat lang zaam", aldus Mary. Tijdens de zomer constateerden de Denen verheugd dat ze vooruitgang boekte. De Deense prins Frederik en zijn vriendin Mary Donaldson. Mary volgde het afgelopen jaar in feite het scenario van Maxima. Die ging van New York naar Brussel, om Neder lands te leren, dichterbij Wil- lem-Alexander te zijn en om beter kennis te kunnen maken met Nederland. Mary, een ju riste die bij een onderafdeling van Microsoft werkt, heeft in middels ook ruimschoots ken nisgemaakt met haar nieuwe vaderland. In de zomermaan den liet het stel zich keer op keer samen fotograferen. Tijd voor de Denen om met aftellen te beginnen. Frederik is sportief en heeft de reputatie van 'snelle jongen', 'Turbo Freddy' noemen de foto Keld Navntoft/EPA Deense media hem ook wel. Snel met auto's, snel met zeil boten, snel met vrouwen. Hij maakte drie jaar geleden in druk met een vier maanden lange sledetocht door de ein deloze sneeuwvlakten van Groenland. Sinds begin au gustus werkt hij bij de Deense krijgsschool. GPD Eenlid van de Zwitserse Garde staat naast de stoel waar normaal de paus zou zitten. foto Tony Gentile/RTR daarbij op een leunstoel en sprak met broze stem. Uit zijn mond kwam speeksel. De kerkleider kampt sinds 1992 met darmproblemen. Hij onder ging in juli van dat jaar een ope ratie, waarbij een goedaardige tumor in de dikke darm werd verwijderd. In 1996 is de paus geopereerd aan een chronische ontsteking van de blinde darm. Johannes Paulus II, die in okto ber zijn 25-jarig jubileum viert, lijdt aan de ziekte van Parkin son. Hij heeft zijn algemene audiën ties tot dusver een aantal keren afgezegd, maar dat gebeurt zel den. Tijdens zijn recente bezoek aan Slowakije maakte de paus een vermoeide indruk. ANP/RTR/AFP/DPA door Conny van Gremberghe en Micha Jacobs CANBERRA - De Australische minister van Landbouw, Truss, heeft goede hoop dat deze week een land rond de Perzische Golf zich bereid toont om de lading schapen op het schip Cormo Ex press toe te laten. Die lading is ruim vier weken geleden in Saoedi-Arabië geweigerd, om dat er ziekte onder de dieren zou heersen. Australië overlegt met zeker tien landen over de zaak. Niet uitgesloten wordt dat de 53.000 dieren uiteindelijk in Irak gelost zullen worden. „Of het Irak wordt, weet ik niet, we hebben wel van de eigenaar van de dieren (een Saoedisch bedrijf) opdracht gekregen om die richting uit te varen. Een tweede boodschap die we gekre gen hebben is dat een oplossing voor het geschil in zicht is", zei woordvoerder C. van den Lin den van Vroon bv in Breskens. Truss liet gisteren weten dat de situatie aan boord van de Cormo Express goed is. Het schip ligt in de Perzische Golf en zou vol doende vers voer en water aan boord hebben. B. van den Berg van de Dieren bescherming spreekt evenwel schande van het transport. Hij Advertentie "xiïLTS1""" pleit ervoor dat de schapen zo snel mogelijk uit hun lijden worden verlost. „Je kunt die dieren niet in deze omstandig heden laten zitten. Ze kunnen niet naar buiten en zitten bij el kaar gepropt. Dat kan voor gro te problemen zorgen als er storm op zee is. Ze vallen over elkaar heen, breken daarbij hun poten. Geef ze een spuitje en ze worden uit hun lijden verlost", zegt hij. Het transport van levende scha pen naar Saoedi-Arabië is no dig, omdat de Saoedi's de dieren ritueel willen slachten. Volgens Van den Berg hoef je schapen daarvoor niet te laten lijden. „Door ze vóór het transport te bedwelmen met een gas, kunnen ze vervoerd worden zonder dat zij daar hinder van ondervin den." Volgens Van den Berg kunnen schapen daarna weer bij bewustzijn worden gebracht en dat is precies wat de koran bij rituele slachtingen voorschrijft. Jaarlijks verscheept Australië zo'n zes miljoen levende scha pen, zegt G. Laugs van Compas sion In World Farming Neder land (CIWF). Lat zijn 120 schepen met elk 50.000 schapen Volgens Laugs is er in Australië geen wet die voorschrijft hoe veel schapen per schip vervoerd mogen worden. Binnen de EU wel. In Europa mogen schapen maximaal 29 uur vervoerd wor den met een uur rust na elke 14 uur. Na die 29 uur moeten de di- ren 24 uur lang uit de wagen om de poten te strekken. Op boten SYDNEY - Op de luchthaven van Sydney is gisteren een Zweedse toerist gearresteerd die met acht slangen in zijn broekspijpen uit een vliegtuig uit Thailand kwam. Volgens de douane zaten de reptielen, waaronder vier cobra's, stevig aan de benen van de 28-jarige man vastgebonden. De Zweed hangt een celstraf van maximaal tien jaar boven het hoofd wegens smokkel van wilde dieren. ANP/DPA TOKIO - De twee grootste Japanse oppositiepartijen, de De mocratische Partij van Japan (DPJ) en de kleinere Liberale Partij (LP), zijn gisteren gefuseerd. Zij gaan verder onder de naam Democratische Partij. Met de fusie hopen de oppositiepartijen een eind te maken aan de macht van de Liberaal-Democratische Partij (LDP) die sinds 1955 vrijwel onafgebroken in het Oost-Aziatische kei zerrijk regeert. De twee progressieve partijen hebben samen 136 van de 480 zetels in het Huis van Afgevaardigden en 67 van de 247 zetels in de Senaat. De regering van LDP-premier Koizumi geniet momenteel volgens opiniepeilingen de steun van meer dan 60 procent van de Japanners. AFP/ANP DUBAI - Libië eist dat de VS de bevriezing van Libische te goeden bij Amerikaanse banken ongedaan maken. Dit zei minister Alojeli Abel Salam Breeni van Financiën en Econo mische Zaken gisteren tijdens de jaarvergadering van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) in Dubai. De VN-Veiligheidraad hief de sancties eerder deze maand op, nadat Libië een schadevergoedingsregeling was overeenge komen met de nabestaanden van de aanslag op een Boeing passagiersvliegtuig boven het Schotse Lockerbie in 1988. Bo vendien is de zaak eerder deze maand van de rol van het Inter- 1 nationaal Gerechtshof gehaald na een akkoord tussen de par tijen. RTR/ANP JAKARTA - De Beweging voor de Vrij Atjeh heeft het Indone- sische leger er gisteren van beschuldigd afgelopen week de vrouwen van drie rebellenleiders te hebben ontvoerd. De vrouwen zitten opgesloten in militaire posten en worden ge marteld, zei woordvoerder Teungku Jamaica (een pseudo niem). Hij zei dat van de drie mannen te hebben vernomen. Ook de kinderen van de drie zijn ontvoerd, maar zij worden voorzover bekend niet gemarteld. „Het is een soort shockthe rapie voor de strijders in het veld", zei Jamaica. Het leger zei de beschuldiging te onderzoeken, maar gaf geen commentaar. AP BRUSSEL - De Belgische justitie verdenkt een oud-Kamerlid van de Vlaamse liberalen, Marilou Vandepoel-Welkenhuy- sen, van fraude met naturalisaties. Vandepoel, momenteel burgemeester van Zonhoven, was enkele jaren geleden lid van een commissie van parlementsleden die aanvragen voor de Belgische nationaliteit moest beoordelen. Destijds al gingen verhalen over fraude bij die 'naturalisatie commissie'. Volgens de Vlaamse radio en dagblad De Stan daard van gisteren heeft het gerechtelijk onderzoek geleid tot verdenkingen tegen het oud-Kamerlid. Justitie heeft ook en kele hoge ambtenaren in het vizier. ANP kan dat niet. „Het probleem is dat Australië niet de wet over treedt", meent Laugs. CIWF is een e-mailactie begon nen tegen het Australisch scha pentransport. Volgens Laugs zijn daar al ruim duizend reac ties op geweest. „Deze worden aangeboden aan het Australi sche ministerie van Landbouw en aan de Australische ambas sade in Nederland. Zij blijven verantwoordelijk voor het transport", aldus Laugs. GPD LONDON - Het tot dusverre grootste, ontdekte drugsnet werk in Groot-Brittannië is op gerold, zo liet de politie gisteren weten. Daartoe is samenge werkt met de Colombiaanse au toriteiten. De prijzen van cocaïne in het Verenigd Koninkrijk zullen door deze actie 'dramatisch stij gen', aldus een woordvoerder. Hij sprak van een enorme klap voor de georganiseerde mis daad. Tijdens het onderzoek is voor ruim dertig miljoen euro aan coke in beslaggenomen. In Londen zijn gisterochtend tien mannen en twee vrouwen gearresteerd en in Colombia nog meer verdachten. Tijdens het onderzoek in deze zaak werden eerder twintig mensen aange houden in Engeland. ANP/RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Israëlische pre mier Ariel Sharon en ex-gene raal Amos Yaron worden in Bel gië niet vervolgd voor hun aandeel in de bloedbaden in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Shatila. Het Hof van Cassatie in Brussel ver klaarde zich gisteren niet be voegd om de aanklacht van 23 overlevenden van de massa moorden te onderzoeken. Met de uitspraak komt een ein de aan een geruchtmakende procedure, die 2,5 jaar in beslag nam en de relatie tussen België en Israël grondig heeft ver stoord. Ook de Amerikaanse oud-president George Bush (sr.) en zijn toenmalige chef defen siestaf Colin Powell, die waren aangeklaagd voor hun rol in de eerste Golfoorlog, hebben niets meer te vrezen van justitie in België. Dinsdag werd de aan klacht al ingetrokken tegen ge neraal Tommy Franks de Ame rikaanse bevelhebber tijdens de tweede Golfoorlog. De aanklachten tegen Sharon en Bush en consorten trokken een zware wissel op de relatie tussen België aan de ene, en Is raël en de Verenigde Staten aan de andere kant. De twee landen oefenden zware druk uit op de regering-Verhofstadt om de omstreden genocidewet af te schaffen. Deze wet gaf Belgi sche rechters de universele be voegdheid om misdaden tegen de menselijkheid waar ook ter wereld te vervolgen. Nadat ook de huidige president George W. Bush en zowat zijn hele regering in België waren aangeklaagd voor oorlogsmis daden in Irak, was voor de VS de maat vol. De Amerikanen dreig den het N a vo-hoof dkwartier uit Brussel weg te halen. In juli van dit jaar bezweek Bel gië onder de buitenlandse druk. De genocidewet werd afge zwakt: het universele karakter afgevoerd. Voortaan moet er een link met België zijn, wil Justitie een klacht in behandeling ne men. Met de uitspraak van gisteren is de genocidewet definitief ten grave gedragen. Tot grote te leurstelling van de slachtoffers van Sabra en Shatila, die hun laatste hoop op de Belgische justitie hadden gevestigd. Eer der had een Israëlische onder zoekscommissie Sharon wel 'persoonlijk verantwoordelijk' verklaard voor de slachtingen in Sabra en Shatila, maar be slist af te zien van g< re chtei i vervolging. Advocaat Luc Walleyn sprak naar aanleiding van de uit spraak over het 'politieke fail liet' van de Belgische recht spraak. Zijn argument dat een van zijn cliënten wel degelijk een link heeft met België, werd van tafel geveegd. Advertentie modern living easy living BANG OLUFSEN Loewe buitenmeubelen home textiel Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. Schouwersweg 7: pal naast de A58. www.binnenuit.nl BELGRADO - Onbekende schutters hebben in het door et nische twisten onrustige zuiden van Servië een officier van het Servische leger neergeschoten. De autoriteiten denken dat et nisch Albanese rebellen achter de aanval zitten. Majoor Rah man Bandic was met zijn een heid op patrouille langs de Ser vische grens met Kosovo, toen hij werd geraakt. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5