PZC :U LPF wil duidelijkheid over Rijksweg 61 Jeugdraad pleit voor ontmoetingsplek Utrechts statenjacht doet Zierikzee aan Vrees voor onrechtmatigheid subsidies voor Kop Noordstraat Distributiecentrum Ricoh komt naar Bergen op Zoom P Meer bewoners Sas vragen om onderzoek asbest Geen containers voor oud papier in Hulst Strengere huisregels voor vmboersReynaertcollege vallen slecht donderdag 25 september 2003 Kades aan Deurganckdok eindelijk verdeeld Sociale controle Driekleur Pallets Jongen krijgt klap in gezicht Regie Ouders klagen over discriminatie door Sheila van Doorsselaer HULST - Enkele ouders van leerlingen van het Hulster Reynaertcollege hebben klach ten over het verschil in huisre gels tussen beide locaties van de school. Zij spreken over discri minatie en vinden dat de leerlingen van de locatie Gil denstraat (vmbo) worden be stempeld als asociaal. Volgens de directie van de school gaan dergelijke uitspraken veel te De leerlingen van de locatie Zoutestraat (havo, atheneum en gymnasium) mogen in de mid dagpauze vrijelijk het school plein verlaten, ook als ze niet thuis eten. Leerlingen van de Gildenstraat (vmbo) mogen en kel het schoolterrein af als ze thuis eten en ze hebben een pas je nodig om dat te bewijzen. Het pasjessysteem is vorig jaar inge voerd omdat bewoners van de wijk waar beide schoolgebou wen staan, klaagden over over last. Met name het zwerfvuil dat door Euqène Verstraeten TERNEUZEN-DeTerneuzense LPF-fractie wil duidelijkheid over een mogelijke wijziging in de plannen voor de verbreding van de Rijksweg 61 tussen Bier vliet en Hoek. Hoewel tot nu toe alle bekende tracé-varianten uitgaan van een verbreding aan de zuidzijde van de weg heeft de LPF aan wijzingen dat er achter de schermen gewerkt wordt aan een verbreding aan de noordzij de. Daar is de fractie fel tegen. In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders vraagt raadslid C. Freeke (LPF) hoe het nou precies zit. Als er in derdaad sprake is van verbre ding aan de noordzijde van de weg wil Freeke een uitgebreide toelichting waarom er nu een ander standpunt wordt ingeno men. De LPF-fractie zegt zich wel te kunnen verenigen met een ver breding van de Rijksweg aan de zuidelijke zijde. „De verloren natuurwaarde is aan die zijde namelijk verwaarloosbaar ge ring, zodat geen compenserende maatregelen vereist zijn", stelt Freeke. „Bovendien is over de gehele lengte langs de kreek en de camping aan de zuidzijde al een verkeersstructuur aange- door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - De jeugdraad van Kloosterzande heeft zich tijdens een informa tiebijeenkomst over het dorps plan 2003-2005 uitgesproken voor een jongeren ontmoetings plaats (JOP). Het speerpufit Jeugdvoorzie ningen werd toegelicht door de DOEL - De kades aan de nieuwe containerhaven Het Deur ganckdok op de linker Schelde- oever bij Doel zijn verdeeld. Na maandenlang gekissebis heeft de raad van bestuur van de Ant werpse haven gisteren de knoop doorgehakt: het havenbedrijf Hesse-Noordnatie krijgt de hele westzijde van het kilometers lange dok toegewezen, concur rent P&O de hele oostzijde. De twee internationale goede renbehandelaars moeten de verdeling nog wel goedkeuren. Gaan ze akkoord, dan kunnen ze medio 2005 de eerste contai ners ontvangen en verwerken in de getijdehaven. Dan wordt de eerste fase van Het Deurganck dok opgeleverd. P&O gaat uit van een investering van 350 mil joen euro in de nieuwe terminal (containerkranen en andere in stallaties), Hesse-Noordnatie zit in dezelfde richting. Voor re derij Maersk wordt overigens ofwel aan de oostzijde of aan de westzijde nog een vestigings mogelijkheid opengehouden. Maersk zou in 2007 terecht kun nen op een kleinere terminal. Aan de toewijzing van de con cessies ging een lange strijd vooraf, die al in 2 001 werd inge zet door algemeen directeur F. Huts van Katoen Natie. Die verzette zich fel tegen het toe wijzingsbeleid van het Ant werps Havenbedrijf en besloot af te zien van vestiging aan het dok. Eerder dit jaar beklaagde P&O zich in een brandbrief aan de Vlaamse regering over de monopoliepositie die concur rent Hesse-Noordnatie dreigde te verwerven door de eenken nigheid van het havenbestuur. Achter de schermen werkte ha venschepen L. Delwaide de af gelopen maanden aan een com promis. de leerlingen achterlieten na een bezoek aan de naburige su permarkt stoorde de bewoners. Met het pasjessysteem worden de meeste leerlingen van de Gil denstraat op het terrein gehou den. Hun leeftijdgenoten van de Zoutestraat mogen wel het schoolplein af. In het leerlin genstatuut staat wel vermeld dat de school niet verantwoor delijk is en alle aansprakelijk heid afwijst als een leerling toch het terrein verlaat. De boze ouders spreken van dis criminatie. De regels zouden als bijsmaak hebben dat kinderen van de vmbo-opleiding zich asocialer gedragen dan de leer lingen van de havo, het gymna sium en het atheneum. De ouders vinden dat op beide loca ties dezelfde regels moeten gel den. Locatiedirecteur Th. de Rijcke van de Gildenstraat stelt dat de gemiddelde leeftijd van haar leerlingen jonger is dan die van de leerlingen van de Zoute straat. „Bij mij zitten voorna melijk kinderen tussen de twaalf en zestien jaar. In de Zoutestraat zijn de studiejaren langer, vijf jaar voor de HAVO en zes jaar voor atheneum en gymnasium. Veel leerlingen zijn dus ouder dan zestien. Onder de leerlingen van de Gildenstraat heerst door de leeftijd minder zelfregulatie. Dat verklaart de pasjesregeling bij ons op school." Rector A. van Balen zegt dat de sociale controle minder is onder de leerlingen van de Gilden straat. „Ik wil niet alle leerlin gen over één kam scheren, maar het is voor een deel wel zo. In de Zoutestraat corrigeren de oude re leerlingen de jongere en dat is in mindere mate het geval in de Gildenstraat." Volgens Van Ba len zijn het juist ouders van leer lingen van de Gildenstraat ge weest die aan de school hebben gevraagd de taak als toezicht houder serieus uit te voeren. „Daarom wordt meer op hen ge let. Van ouders van leerlingen van de Zoutestraat hebben we veel minder verzoeken hierom trent gehad.Van Balen stelt dat het niet mogelijk is voor elke leerling afzonderlijk een rege ling te treffen en dat daarom en kel gekozen is voor een pasjes systeem in de Gildenstraat. Daarnaast zijn volgens de rec tor de ouderraad en de mede zeggenschapsraad akkoord ge gaan met de huisregels. legd en voorts ligt er een strook tussen de huidige N61 en de camping." Freeke wijst er bo vendien op dat ter plaatse al een groot deel van de verbreding aanwezig is in de vorm van een bushalte en de uitvoegstrook naar de campingingang. De LPF zegt gehoord te hebben dat er intern nu gedacht wordt om de verbreding aan de noord zijde te realiseren. „Alles wijst er op", zegt Freeke. „Er is al een boerderij gekocht en er wordt af en toe wat zand en puin gestort. Mochten de plannen inderdaad gewijzigd zijn, dan kan de LPF zich daar niet mee verenigen. Ten eerste omdat dan een aan zienlijke financiële schadever goeding aan de campingeige naar betaald moet worden. Ten tweede omdat dan aan de noor delijke zijde een geluidsscherm zal moeten worden aange bracht. Freeke kan zich voorstellen dat het argument op tafel komt dat met de verbreding aan de zuide lijke kant wel degelijk een flink stuk natuur verloren gaat. Daar kan volgens hem echter tegen over worden gesteld dat met uit gespaarde schadevergoeding een veel groter perceel bos of an dere natuur kan worden ge kocht. Freek pleit ervoor dat de gemeente de kwestie snel gaat bespreken met Rijkswaterstaat. 15-jarige M. Broekaart. Samen met vier andere jongeren maakt hij deel uit van de dorpsraad. Deze zogeheten jeugdraad heeft zich de afgelopen maanden ge bogen over een JOP in het dorp. Volgens Broekaart hangt de jeugd nu zomaar wat rond. Dit gaat vaak gepaard met overlast en vernielingen. De jeugdraad heeft met een en quête de wensen van de jonge ren in beeld gebracht. Ook heeft de raad een kijkje genomen in andere kernen waar al een JOP is. De jeugd sprak zich overdui delijk uit voor een eigen voor ziening. Het liefst willen de jongeren een skatepark. Als mo gelijke locatie opperde Broe kaart het speeltuintje bij de schaatsvijver achter de Piet Heinstraat. „Hier is ook vol doende sociale controle. Door dat een dijkje de speeltuin en de huizen scheidt, zal dit ook even tuele overlast voorkomen", vond het jeugdige dorpsraadlid. Tijdens de bijeenkomst werden verder nog drie speerpunten aangekaart. Secretaris L. de Graaf bracht verkeersveilig heid, toerisme/recreatie en openbaar vervoer ter sprake. Op het gebied van verkeersveilig heid zijn onder meer de ver keersremmers in de Clooster- straat een doorn in het oog van de dorpsraad. „Ze hebben wei nig effect en zijn bij slecht weer 'en in het donker slecht te zien", zei de Graaf. Een mogelijke op lossing ziet de dorpsraad in snelheidsbeperkingen als in de Julianastraat in Hulst. Donderdag 20 november houdt de dorpsraad weer een openbare vergadering waarbij het volle dige dorpsplan op tafel komt. Het statenjacht De Utrecht verliet gisteren via Zierikzee de Zeeuwse wateren. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het zicht vanuit het pavil joen op het achterdek is fenomenaal. Net even hoger dan de rest van het schip valt al les zo perfect te overzien. De vooraanstaan den van toen moeten zich letterlijk verhe ven hebben gevoeld op hun reizen met een statenjacht door de Hollandse, Friese en Zeeuwse wateren. Het Utrechtse statenjacht dat dinsdag avond de haven van Zierikzee aandeed, is een replica van een soortgelijk schip uit 1746. De boot is herbouwd volgens orginele tekening. Daarbij ging het om een scho- lings- en werkgelegenheidsproject, dat ruim vijf jaar in beslag nam. Op 10 augustus werd De Utrecht in de vaart genomen. Na wat testen begon het schip in september aan een 'Zeven Provinciën tocht'. „Een tour d'a- mitié voor sponsoren en anderen die hebben geholpen aan de totstandkoming van het milj oenenproj eetomschrij ft schipper Ste ven de Jong zijn reisdoel. Het statenjacht gaat in november voor de duur van drie jaar over in handen van een commerciële exploitant, die vanuit de ha ven van Muiden (zomers) en Utrecht ('s win ters) dagtochten aanbiedt. Het najaar wordt ook gebruikt om het schip van binnen verder af te bouwenvoor wat betreft de ver lichting en diverse andere details die het au thentieke karakter zo compleet mogelijk moet maken. In grote lijnen ademt De Utrecht onmisken baar de sfeer van de achttiende eeuw. Het schip is rijkelijk versierd met protserig houtsnijwerk en kleurrijke tierelantijntjes. De Nederlandse driekleur aan de achter kant is opvallend groot van formaat. Geheel volgens voorschriften uitgevoerd in oranje, blanje, bleu, al is het blauw strikt formeel te donker. Het paviljoen, doorgaans de plek waar het voorname reisgezelschap zich ophield, is rondom voorzien van vensters met talloze kleine ruitjes, die een onbelem merd zicht bieden. Onderdeks zijn diverse bedstedes gebouwd, voorzien van dikke, dieprode kussens (bekleed met stof uit Pa rijs) en sierlijk gedrapeerde gordijntjes. Het keukengedeelte, de zogeheten domestique, wordt grotendeels gekenmerkt door een schouw met schoorsteen naar buiten. Ook het verblijf midscheeps wordt nog voorzien van een open haard. Het is de bedoeling de aankleding compleet te maken met een reeks kanonnen, zegt schipper De Jong. Het verloop van de reconstructie en de ach tergronden worden op de internetsite www- .statenjacht.nl uitvoerig toegelicht. door René Hoonhorst en Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Fractievoorzit ter C. Freeke (LPF) blijft zijn collega-raadsleden en het Ter- neuzense college bestoken met waarschuwingen tegen het ver strekken van overheidssteun voor het herinrichten van de Kop van de Noordstraat. De ge meente is bereid projectontwik kelaar La Belle Vue 2,7 miljoen euro te schenken in ruil voor de aanleg van nieuwe winkels, ap partementen, een bioscoop en een bruin café. Volgens Freeke overtreedt Ter- neuzen daarmee Europese verordeningen. Een overheids orgaan mag slechts honderd- duizend euro per jaar - met een maximum van drie jaar - aan steun verstrekken voor bouw projecten of specifieke infra structurele werken, vogelde de LPF'er uit door het raadplegen van Europese wetboeken, rege lingen en verdragen. Een ge meente mag geen steun verlenen aan een bedrijf als niet alle an dere bedrijven via openbare in schrijving van die steun op de hoogte konden zijn. Ook is er nog een mogelijkheid om subsi die te verlenen in achterstands wijken met tien- tot dertigdui zend inwoners. Maar de Kop van de Noordstraat voldoet aan geen van die eisen, betoogt Freeke. De Europese Kaderregeling kent bovendien geen Stads- en Dorpsvernieuwing, meldde de LPF-fractievoorzitter gisteren. Wethouder A. van Waes had eer der meermalen laten weten dat de provinciale regeling voor In vesteringssubsidies Stads- en Dorpsvernieuwing voorziet in een gemeentelijke bijdrage. Volgens Freeke kan de Europese Commissie die bijdrage terug vorderen. Op verzoek van een concurrerende bouwer kan de rechter in Nederland hetzelfde doen, waarschuwt hij. CDA-fractievoorzitter C. de Mol-Marcusse werd gister avond toch wat zenuwachtig van het doortimmerde betoog van de LPF-voorman. Ze vroeg wethouder Van Waes daarom om het collegestandpunt nog eens voor het voetlicht te bren gen. Net als een dag eerder tij- door Peter de Brie BERGEN OP ZOOM - De Ja panse kantoormachinereus Ri coh concentreert zijn distribu tieactiviteiten voor Europa, het Midden-Oosten en Noord-Afri ka in een nieuw te bouwen com plex van ruim 46.000 vierkante meter in Bergen op Zoom. Circa 300 medewerkers gaan zich daar bezighouden met distribu tie, assemblage en configuratie van kopieerapparaten, faxen, printers en scanners. De bouw van het Ricoh-com- plex, waarmee een investering van 40 miljoen euro is gemoeid, start in oktober. Het centrum moet in augustus 2004 operatio neel zijn. De huidige distribu tiecentra in Roosendaal, Zaan dam en het Belgische Tongeren gaan daarna dicht. De honderd medewerkers op de Roosen- daalse locatie kunnen aan de slag in Bergen op Zoom. Ook Tilburg, Amsterdam, Venlo en enkele Belgische steden wa ren in de race voor het project. Ricoh - dat zijn Europese hoofd kantoor in Amstelveen heeft - koos echter voor Bergen op Zoom vanwege de gunstige lig ging en bereikbaarheid, plus de relatief goedkope en snel be schikbare grond. „We zitten hier dicht bij Rotter dam, waar onze zeecontainers met onderdelen uit Japan en China binnenkomen. Die kun nen per binnenvaart goedkoop en milieuvriendelijk naar de Theodorushaven in Bergen op Zoom", zegt general manager H. Meiland van Ricoh Europe. Vanuit Duitse en Franse fabrie ken worden er ook onderdelen over de weg aangeleverd. Meiland benadrukt dat er in Bergen op Zoom meer gebeurt 'dan pallets in- en uitrijden en het schuiven met dozen vol eindproducten'. De onderdelen voor de machines worden in het distributiecentrum in elkaar gezet ('elk land zijn eigen stek ker') en voorzien van de gewen ste software. „Want we leveren Zie veelal direct aan de kers." Meiland schat dat werk, configuratie en 0 werk elk ruwweg een derde,! de circa 300 medewerker* len opeisen. Van deToEi?W' machmes dieper maand ded uitgaan is 99 procent beste, voor bedrijven. Ricoh wordt geen eigen het distributiecentrum J huurt het van de beursgenotee de Amerikaanse bedrijf proL' gis, wereldwijd leverancier va, en belegger in logistiek va^ goed. „Wij doen de investering voL Ricoh", vertelt vice-presid™ K. Nuijten van ProLogisEm, pe, dat m Bergen op Zoom m van haar grootste Europeseca tra gaat bouwen. Communicatiemanager P. v der Kaag van Ricoh EuropeC vestigt dat het zijn bedrijf god gaat. Ricoh is met een aandee van 27 procent Europeesmarkt leider voor digitale zwart-wij kopieerapparatuur. „Wereldwijd draait Ricoh ir.e 75.000 mensen een jaaroma van 11,7 miljard euro. De 1411 medewerkers voor Euim Midden-Oosten en Noord-Afri ka zorgen met 2,3 miljard v« een vijfde deel van die oid |w Ook dit jaar verwachten wi llta voor Europa een omzetgroeiva 15 procent." magazijj nU„_. Oo emd|j 'sG, 1461 Past< HOEK - Een veertienjarige» woner van de gemeente Temei zen is gisteren op de Hoeksew in Hoek tussen 15.45 en ltJ uur door een vage bekende m der reden in zijn gezicht gesh gen. Dit gebeurde na een reeds 1, ger lopend conflict.Toeneens tomobilist stopte en hen aa sprak ging de bekende er enkele anderen op de fiets va door. De veertienjarige liep) sel op aan zijn gebit en aangifte gedaan van mishand till ling. »MI 6 13.M Mi a ei w SGZ Hooi door René Hoonhorst TERNEUZEN - Meer bewoners in de omgeving van het Am bachtsplantsoen in Sas van Gent hebben de gemeente Ter- neuzen gevraagd hun tuinen te laten onderzoeken op de aanwe zigheid van asbest. In eerste instantie wilden slechts enkele omwonenden hun eigendom onderzocht zien, maar na de informatieavond van vorige week kwam een aan tal nieuwe verzoeken binnen. Wethouder P. Hamelink hoopt binnen twee weken over resul taten van de onderzoeken te kunnen beschikken, waarna de vervuilde grond zo snel moge lijk moet worden afgevoerd. Dat zei Hamelink gisteren tijdens de vergadering van de commissie Omgeving. Begin deze maand werd asbest rondom het Sasse Ambachts plantsoen aangetroffen, zowel in aarden wallen in de wijk als in verscheidene plantsoenen. De concentraties aangetroffen stof maakten het noodzakelijk om een groot gedeelte van de wijk af te zetten en Justitie zag aanlei ding om een strafrechtelijk i derzoek te beginnen. Hetaaij troffen asbest, dat in som gevallen kankerverwekh kan zijn, is vermoedelijk komstig van het dak van deo: Machinefabriek Sas van Ge De projectontwikkelaar ofe door hem ingeschakelde bon firma zou verantwoordelijke voor de verspreiding van des! door de wijk. Wethouder Hamelink wildei teren, net als vorige week.ge( uitspraken doen over de sa sprakelijkheid, gezondheids sico's en het eventueel v< van schade, omdat het justiti onderzoek uitsluitsel moetj ven. De gemeente is de rp over de schoonmaakopei) sinds gisteren overigens omdat de omvang van bestvervuiling zo groot is provincie bij de zaak moet* den betrokken. De gemeente" in nauw overleg met de pro' cie wel zo snel mogelijkeenp van aanpak opstellen en del trokken bewoners in Sas nieuw informeren, beloofde! melink. dens de commissie Economie en Beheer had Van Waes daar wei nig zin in. Hij meldde nogmaals dat zowel de gemeente als de drie partners van projectont wikkelaar La Belle Vue 'een po sitieve houding' aannemen om uit de huidige impasse te ko men. In een (naar verwachting) finaal overleg op maandag 6 oktober moet dat tot klaarheid leiden. Burgemeester en wethouders zullen vervolgens alles in het werk stellen om de gemeente raad nog tijdens de vergadering van donderdag 9 oktober een voorstel te doen. In dat voorstel zullen alle twijfels en bedenkin gen over onterechte overheids steun worden meegenomen, be loofde de wethouder. door Frank van Cooten HULST - De inwoners van de gemeente Hulst krijgen voorlo pig geen papiercontainer voor de deur. Volgens wethouder E. de Deckere kunnen vereni gingen die momenteel het oud papier ophalen anders in de problemen komen. De inwoners van de voormalige gemeenten Terneuzen en Sas van Gent krijgen in navolging van Axel binnen enkele weken een blauwe container voor de deur voor oud papier. Het gemeentebestuur van Hulst wil voor 1 november de huis- vuilcontracten met afvalinza- melaars Verstraeten en Van Gansewinkel opzeggen. De voormalige gemeente Hontenis- se heeft een ander contract dan de voormalige gemeente Hulst. M IS" De gemeente wil beide con® ten gelijk trekken. Omdat» yens elkaar te krijgen, moei het opv, pende contract een jaar van» voren worden opgezegd. An zit de gemeente nog een vast aan beide contracten. „Als het huidige contra" meel is opgezegd, starten onderhandelingen over nieuwe overeenkomst, we kunnen we bepaalde ondenj 5ï8s len van het contract van H® nisse overnemen. Zo ta f voormalige gemeente Hon se de containers. In Huis !STB feu ïxainei».!""--jj :ST„ (Hl.,.,. Tijdens de onderM delingen wordt volgens houder De Deckere met gesp ken over de inzamelingwjj papier via containers. pig komen bij ons geen containers voor de deur e Eerst de gemeente een dui ia standpunt innemen. niet zo." Md

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42