Bij de modeltreinclub draait het om details Jubileumconcert lig Swing Band PZC Hulst onderzoekt wensen van ouderen Doorgaand verkeer in Gent krijgt ruim baan Jeugdadviseur moet eeftijdgenoten helpen 13 Politie en school alert op incidenten in Langs de Linie agenda donderdag 25 september 2003 irste sessie Tijdrovend Gewonden bij aanrijding LPF kritisch over subsidie VVV Geen precedentwerking planschade Geen vaste vergaderplaats Hulst ontkent problemen in wijk ^ankv_an Cooten ni'LST - De gemeente Hulst L samen met onder meer po- rieenhetReynaertcollege alles „incidenten in wijk Langs de inie direct de kop m te druk- Van structurele problemen van drugs en alco- „lietgeDiea van ui u6z> <»».-«- Wis volgens de gemeente daar in totaal geen sprake. Burgemeester J.F. Mulder wil Jor waken dat de wijk door „spraken van bewoners weer «nnegatief imago krijgt. „An- ieB komen de problemen van -ie jaar geleden via de achter een laaf Bil sul Aa- ld si* deur weer binnen. Ik ben bang dat de wijk door bepaalde uit spraken weer een imago krijgt dat het niet verdiend. Want ei genlijk is er helemaal niets aan de hand. Het is juist prima wo nen in wijk Langs de Linie. Na tuurlijk gebeurt er wel eens iets, maar het stikt zeker niet van de drugskoeriersAls er scootertjes rijden wil dat nog niet direct zeggen dat het allemaal drugs koeriers zijn. Daarnaast zijn er hele korte lijnen tussen de school en de politie." Secretaris W. Scheffers van de wijkraad Langs de Linie gooide tijdens de jaarvergadering de knuppel in het hoenderhok met zijn uitspraak dat de wijk en het Reynaertcollege last hebben van drugsrunners. De wethou ders P. Weemaes en F. van Dries- sche reageerden vorige week tij - dens een commissievergadering woedend op deze uitspraken. Volgens beide wethouders wordt de problematiek zwaar overdreven en opgeblazen en dat moet maar eens afgelopen zijn. Voorzitter B. Musters van de wijkraad reageerde op zijn beurt weer geprikkeld. De wijk raad heeft volgens hem het volste recht bepaalde zaken te signaleren. Hij nuanceerde ove rigens de uitspraak van de se cretaris door te stellen dat de wijkraad blijft opletten dat het probleem zich niet verplaatst van het centrum naar de wijk. Wethouder F. van Driessche wijst op de 'groep Jeugdbeleid Langs de Linie'. Deze groep met vertegenwoordigers van politie, wijkraad, Reynaertcollege, Praktijkschool en gemeente komt met enige regelmaat bij elkaar en is opgericht naar aan leiding van de problemen met jongeren in de wijk drie jaar ge leden. „Alle partijen zijn zeer tevreden over de samenwer king. Dat mag ook best eens worden gezegd. Als iets wordt gesignaleerd, dan wordt daar door de politie direct zeer alert op gereageerd. Kijk, op het Rey naertcollege zitten vijftienhon derd scholieren. Natuurlijk ge beurt er wel eens iets, maar dat zijn incidenten. Er zijn zeker geen structurele problemen met drugs of alcohol. Er mag daar om geen beeld ontstaan van dat de wijk een groot rampgebied is. Dat is zeker niet zo. De meeste mensen zijn juist hartstikke te vreden over hun wijk. (OSTBURG - Jongeren helpen «geren. Dit is populair gezegd J jd'doel van het project Jeugd- idviseurs, dat de Stichting Wel- jju West-Zeeuws-Vlaanderen dr3 jdeStichting Welzijn Terneu- .(„komendemaand vorm gaan iet F- t jet project, waarbij jongeren jen hoe ze vrienden en kennis- tn kunnen helpen bij vragen en lélemen, heeft de warme be stelling van de Euregio icheldemond. Die subsidieert iehelft van de kosten. Het pro- Kt Jeugdadviseurs vergt een stale investering van bijna IÜ.000 euro. Dat is voldoende mor drie jaar. Overigens is er uk financiële steun van de ge- j j, ifflten Sluis en Temeuzen. lffl Eigenlijk loopt het project, al- fa coördinatrice Joyce Kra ter. al sedert eind 2002. Maar heeft de eerste maanden j, itoral gebruikt voor de eigen Jpleiding. reeft ze onder meer over de pis gekeken hoe de Belgen een n liijksoortigproject hebben op- Het project Jeugdadviseurs be gint in eerste instantie in de ge meente Sluis. Begin 2004 volgt Temeuzen. Inmiddels werft Kramer deelnemers op het Zwincollege in Oostburg. Voor de eerste sessie zijn minimaal acht jongeren nodig, maximaal vijftien. Zij krijgen gedurende een weekeinde een basisoplei ding, gevolgd door nog een aan tal bijeenkomsten. Het gaat er niet om, legt Kramer uit, dat de deelnemers maat- schappelij k werker gaan spelen „De praktijk wijst uit dat jonge ren bij problemen bij voorkeur leeftijdgenoten opzoeken. Ons doel is dat de 'jeugdadviseurs' leren hoe ze kunnen helpen, vooral in de eigen kring. Vaak lost een gesprek al veel op, soms is het nodig om naar andere in stanties door te verwijzen. De ervaring leert dat hoe eerder een probleem wordt aangepakt des te kleiner de kans is op escala tie." Als voorbeelden noemt ze actuele thema's als druggebruik en seksualiteit. De eerste bijeenkomsten zijn op vrijdag 17 en vrijdag 7 novem ber bij de stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Het opleidingsweekeinde is eind no vember. Scenery-bouwers Stefan Lippens (links) en Marco Kiezenberg: „De kunst is om je model zo realistisch mogelijk te maken." foto Wim Kooyman wrRené Hoonhorst ivej. SLUISKIL - De Big Swing fitand viert zondagavond zijn jjj ikeren jubileum met een con- lil mtvoordonateurs, sponsors en pet "fore be angstellenden in het ja kmeuzense Scheldetheater. „a toikanten en bestuurders ho pla} m vooral veel oud-spelers, r]t urmalige bestuurders en J ïoegere gastmuzikanten te mij "gen begroeten, f" 5! palve de volledige bigband j Een kleine ensembles, be ted üande uit diverse bandleden, ij ft horen tijdens de pauze van Jij Sconced en voor en na het op- jj tien. De Big Swing Band ■ui ml begin 1978 geformeerd nil Mr de bekende Sluiskilse mu- ieef fant en orkestleider Johan de ndé De Witte gaf tot zijn af- An als dirigent eind vorige >stfl mv °ok zijn naam aan de DidI W: John White's Big Band. Nadat de huidige orkestleider Freddy Delagaye uit het Vlaam se Kaprijke de scepter ging zwaaien, werd de naam veran derd in Big Swing Band. Het jubileumconcert begint om acht uur en belooft een knette rende happening te worden, voorspelt voorzitter A. Stoffels. Hij roemt voormalig dirigent De Witte, die de reputatie van de band wist te vestigen in ruim twintig jaar. Door goede ama teur-muzikanten aan te trekken en op te leiden en vele meer en minder bekende gastspelers (Ronnie Verbiest, Freddy Cou- ché, Mare Godfroid, Ab Baars) te strikken. Vijf van de negentien muzikan ten spelen al vanaf het ontstaan van de big band hun partijtje mee, terwijl zangeres Thea Ing- hels ook al vanaf de beginjaren meedoet. door Marco Hamelink SAS VAN GENT - De Modeltrein- en Scene- ryclub Zeeuws-Vlaanderen houdt aan staande zaterdag een open dag en ruilbeurs in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. De modelspoorvereniging hoopt op deze dag nieuwe leden te kunnen werven. In de foyer van De Speye zijn verschillende modelbanen in aanbouw te zien, waaronder de N-baan in Zwitsers landschap van Ste fan Lippens uit Biervliet en de H0-baan van Sassenaar Marco Kiezenberg die het NS- emplacement van zijn woonplaats na maakt. „De kunst is om het zo realistisch mogelijk weer te geven. Via ProRail - de beheerder van de railinfrastructuur - heb ik de origi nele bouwtekeningen gekregen van de situ atie in Sas. Vervolgens is het een kwestie van veel meten en rekenen om het zo waarheids getrouw na te maken", vertelt Kiezenberg. Niet alleen het spoor wordt op deze manier nagebouwd, de omgeving krijgt minstens zo veel aandacht. „In februari ben ik al begon nen met het meten en het maken van foto's van het stationsgebouw. De ruwbouw is nu bijna klaar. Het aanleggen van de rails is in principe het makkelijkste gedeelte. Zodra je het geheel aan gaat kleden, moet je weer kijken hoe het er uit ziet: waar staan er struikjes of bomen, wat voor borden staan er langs de rails enzovoort. Alles moet zo precies mogelijk worden nagemaakt. Je be grijpt dat daar behoorlijk wat tijd in gaat zitten. Voordat het af is, ben je zo drie jaar verder", aldus Kiezenberg. In tegenstelling tot de Sassenaar, die werkt in de meest gangbare schaal HO (half nul), heeft Lippens een zogeheten N-baan. Deze schaal is vier keer kleiner dan HO. „Dit is dus ook veel moeilijker om mee te werken. Omdat het zo klein is, kan je bijna geen de tails aanbrengen", aldus Lippens. Hij heeft er dan ook niet voor gekozen om een bestaande situatie na te maken. Lippens is al twee jaar bezig met zijn Zwitserse land schap. „Je begint met het uittekenen van je plan. Vervolgens maak je de mallen en die bedek je daarna met gips. Dit is allemaal nogal tijdrovend. Vandaar dat we elke woensdag een verenigingsavond hebben. Als je thuis bouwt, sla je sneller een keer over en dan schiet het natuurlijk helemaal niet op." Hoewel Lippens dus geen bestaande situa tie nabootst, probeert hij wel de realiteit in het oog te houden. In zijn Zwitserse land schap zul je dan ook geen gele locomotieven van de NS tegenkomen. „Dat is echter een keuze die je zelf maakt. Ik kom ook wel eens op beurzen waar de hele wereld door elkaar op hetzelfde spoor rijdt. Ik kies daar echter niet voor", aldus Lippens. Kiezenberg is pas kort bezig met zijn pro ject, maar denkt stiekem al een paar jaar verder. „In de toekomst zou ik nog wel situa ties uit de buurt na willen maken. De draai brug bij Sluiskil, de hangtrogbrug bij de tunnel of het emplacement in Terneuzen bijvoorbeeld. Op die manier krijg je een mooi beeld van het spoor in Zeeuws-Vlaan- deren. Dat is echter voor de toekomst", al dus Kiezenberg. De opendag van Modeltrein- en Scenery- club Zeeuws-Vlaanderen vindt plaats op zaterdag 27 september van 10 tot 15 uur in cultureel centrum De Speye. redactie &UWS-VLAANDEREN "Hem Alexanderlaan 45 Postbus 145 'wiuub <530 AC TERNEUZEN lel: (0115) 645769 fax:(0115)645742 "teil: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe Icltef) JfoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst ené van Stee mts Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Jet 10114) 372776 ex: (0114) 372771 "flail: redhulst@pzc.nl RReila van Doorsselaer CENTRALE redactie «onspark 28 Postbus 31 <<60 AA GOES el: 10113) 315500 Ja*: (0113) 315669 '•Mail: redactie@pzc.nl internet Ww.pzc.nl '■Mail: web@pzc.nl Ngklachten: "500-0231231 rw!13?01^ T<m vrijdag ge- at» de °Penin9Stijden; öterdagstot 12.00 uur door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Vierduizend seni oren in de gemeente Hulst worden vol gende maand benaderd met de vraag mee te werken aan een groot onderzoek naar de wensen en behoeften van ouderen. Het project Wonen, welzijn en zorg ging gisteren van start. De vrijwilligers van de Stichting Welzijn Ouderen kregen in woonzorgcentrum Antonius in Kiooster- zande instructie over het enquêteren van 75-plussers. Het leefbaar houden van de dorpen en wijken voor senioren is het thema van het project. Het project is een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen, woon zorgcentrum Antonius, de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging, de Woonstichting Hulst, de ge meente Hulst en Stichting Curamus. Deze organisaties willen een nieuw dien stenaanbod ontwikkelen. De diensten moeten aansluiten op de wensen en be hoeften van senioren in alle wijken en dorpen van de gemeente Hulst. Het pro ject wordt gecoördineerd door Antonius. De Stichting Welzijn Ouderen levert de vrijwilligers die de enquêtes gaan afne men. De deelnemende organisaties wil len weten wat er leeft onder de ouderen. Alleen dan kunnen diensten worden op gezet die daadwerkelijk de leefbaarheid verbeteren. In eerste instantie wordt de wensen van de ouderen achterhaald met een vragenlijst. Deze vragenlijst bouwt voort op eerder onderzoek. De resultaten van dit onderzoek worden gebruikt om samen met een groep 55-plussers voor ie der dorp en iedere wijk concrete plannen Vrijwilligers krijgen instructies voor het ouderenonderzoek. op te zetten. Bij het onderzoek worden 55-plussers en 75-plussers apart bena derd. Drieduizend 55-plussers krijgen een enquête thuis gestuurd met het ver zoek deze in te vullen. Vrijwilligers gaan duizend 75-plussers persoonlijk benade ren om bij hen de vragenlijst door te ne men. Alle informatie wordt vertrouwe lijk behandeld. Het bureau Van Loveren Partners verwerkt alle gegevens uit de enquêtes. De resultaten van dit onder zoek zijn begin 2004 bekend. Vervolgens worden de concrete plannen uitgewerkt voor alle dorpen en wijken in de gemeen- foto Wim Kooyman te. Zowel de provincie Zeeland als de Eu ropese Unie hebben een ruime subsidie gegeven aan dit project. De provincie heeft een subsidie verstrekt uit het Be leidskader Sociale Zorg. De EU geeft een aanvullende subsidie uit het potje voor plattelandsontwikkeling. TERNEUZEN - Een bromfietser en een scooterrijder zijn gis termiddag gewond geraakt bij een botsing op het bromfiets pad langs de Guido Gezellestraat in Temeuzen. Een 17-jarige bromfietser uit de gemeente Temeuzen reed over het fietspad uit de richting van de Handelspoort. Omdat hij niet zoveel mogelijk rechts hield, botste hij tegen een 17- jarige scooterrijder uit dezelfde gemeente. De bromfietser liep hoofdletsel op, de scooterrijder handletsel. Beiden zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Hun voertuigen raakten beschadigd. TERNEUZEN - De LPF-fractie in de Temeuzense gemeente raad vindt dat bij het bepalen van een eventuele subsidiever hoging voor de VVV Zeeuws-Vlaanderen ook de financiële re serves van die organisatie moeten worden meegewogen. Raadslid C. Freeke zegt dat in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders, naar aanleiding van het voornemen van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten om de bijdrage aan de regionale VW op te krikken. Freeke wil weten of het colle ge ervan op de hoogte is dat een aan de VW Breskens toebeho rend pand werd verkocht en hoe hoog de opbrengst van die verkoop was. Het raadslid vraagt verder of het juist is dat die opbrengst aan de algemene reserve werd toegevoegd. Freeke wil verder weten of het college vindt dat de algemene reserves, en in het bijzonder die waarin de opbrengst van het bewuste pand zit, bij de vraag moet worden betrokken of een 'al of niet structurele subsidieverhoging werkelijk is gerechtvaardigd'. Volgens de LPF-fractie lijken deVW's 'zo langzamerhand tot een bodemloze put te verworden'. Freeke vindt het getuigen van 'een loffelijke samenwerking' dat de drie Zeeuws-Vlaam- se gemeentebesturen de koppen bijeen steken. TERNEUZEN - De leden van de Temeuzense commissie om geving gaan akkoord met het verstrekken van een planscha- de-uitkering van 3500 euro aan een bewoonster van de Schel- dekade. Haar woning is minder waard en zij ondervindt last van een aan de Walstraat gebouwd 'stadswoningencomplex'. Een beleidsambtenaar bezwoer de commissieleden gisteren dat er geen precedentwerking van de uitkering uitgaat. Slechts van één pand wordt het directe uitzicht gestoord door nieuwe hoogbouw. Alle andere omliggende woningen keken al tegen hogere gebouwen aan. Verschillende commissieleden drukten de wethouders A. van Waes en P. Hamelink wel op het hart om bij toekomstige bouwprojecten zoveel mogelij k reke ning te houden met eventuele planschadeclaims. Bouwers moeten in de toekomst toegewezen claims betalen en niet de gemeente, die er nu als voorwaardescheppende instantie voor opdraait, stelden de commissieleden. TERNEUZEN - De commissievergaderingen van de gemeen te Temeuzen moeten ook op andere plaatsen kunnen worden gehouden dan in de vergaderkamers van het Temeuzense stadskantoor. Mocht het hoogtepunt van de agenda wijzen op Sasse of Axelse zaken dan kunnen commissies ook in die plaatsen vergaderen. Mogelijke vergaderplaatsen zijn de voormalige stadhuizen in Axel en Sas van Gent, maar ook dorpshuizen in kernen kunnen als vergaderplaats dienen. De leden van de commissie Omgeving konden zich vinden in dat voorstel van commissievoorzitter W. Broekhuijsen. Het voor stel moet nog wel door het presidium - het vroegere senioren convent - van de gemeenteraad worden besproken. door Kris Naudts GENT - In het Gentse havenge bied is een begin gemaakt met het weghalen van lokaal ver keer van de oostelijke R4 of Kennedylaan. Sinds de opening van de Westerscheldetunnel is het verkeer op de druk bereden Kennedylaan toegenomen. De aanleg van vlottere wegver bindingen is een onderdeel van het strategisch plan voor de t Gentse kanaalzone. Binnen de havenzone komt een netwerk van parallelle wegen die de Kennedylaan van intern haven- verkeer moet ontlasten. In een eerste fase liet het ge meentelijk Havenbedrijf twee nieuwe ontsluitingswegcn aan leggen die vrachtverkeer weg halen van en naar het industrie park van de Skaldenstraat. De aanleg van een verbindingsweg tussen de Belgicastraat en de Philips Landsbergiuslaan nabij het Mercatordok, werd versneld door de beslissing van Volvo Cars om zijn productiecapaci teit fors uit te breiden. Tegen eind 2004 zullen er jaarlijks 270.000 auto's van de band rol len. Thans zijn er dat zo'n 150.000. Er komen 1400 nieuwe werknemers bij. Inmiddels bouwde Tower Auto motive een zogeheten pre-as- sembly plant voor Volvo op de terreinen tussen het Mercator dok en de Belgicastraat. Toele veranciers van Volvo die in het Skaldenpark zijn gevestigd, zorgden voorheen voor veel bij komend verkeer op de Kenne dylaan. De nieuwe parallelweg, die volledig werd aangelegd op terreinen van het Havenbedrijf, zal dus in grote mate door vrachtauto's voor de automo bielnijverheid worden gebruikt. Een tweede ontsluitingsweg sluit aan op de Kennedylaan, halverwege tussen de Langerbruggestraat en de Skal denstraat, door middel van een gelijkvloers kruispunt. De nieu we weg kreeg de naam van Fritiof Nilsson Piratenstraat, naar de Zweedse schrijver van zeemansverhalen en geheel in de traditie van de overige Scan dinavisch geïnspireerde straat namen in het Gentse havenge bied. Het gemeentelijk havenbedrijf betaalde 7 0 procent van de weg werkzaamheden met eigen mid delen en kreeg 30 procent van het Vlaams Gewest. De Vlaamse overheid heeft overigens plan nen klaar voor de ondertunne ling van kruispunten op de Ken nedylaan. Voorts komen er ter hoogte van de Volvofabriek en de kruising van de Skalden straat op- en afritten naar en van de Kennedylaan. De R4 krijgt op termijn het statuut van autoweg. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten: 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 10.00-12.00 uur: Schilderen en tekenen: 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Vursche, 19.30 uur; BIERVLIET Annelot ter Walle, 14.0 - 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoelen en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- BO hobby handwerkbijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST De Lieve, 9.00 uur: Gymnastiek en Engelse les; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken en koersbal; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen; 13.15 uur: Tekenen; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, canasta, biljarten com petitie dames; 18.00 uur: Kindercabaret Het Talent; 19.00 uur: Jeugdcabaret Het Talent; 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en toneelgroep Sempre Avanti; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 19.00 uur: Engelse les; STOPPELDIJK 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Hand werken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; Buurthuis De Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; 20.00 uur: Kaarten; Dethon gebouw, 19.30 uur: Groei en Bloei lezing over verticale structuren; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur; Tafeltennis; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14,00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE 't Kaaike, 10.30 uur: Yoga; 13.45 uur: Bingo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41