PZC Het geluk van de koesterkip Kleine afwijkingen maken het kunstwerk spannend Jazzmusici treden op in Terneuzen I 12 GELICHT Adoptie kunst lezers schrijven donderdag 25 september 2003 Hogeschool in Vlissingen boven middelmaat Tentstokken Krezip naar Vlissingen Jonge talenten P Afrit A58 te B Alcohol Voeding III ter: Bezuinigen I door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland blijkt nog steeds veel beter dan de meeste andere ho gescholen in het land. Zowel studenten als deskundigen oor delen dat de opleidingen in Vlis singen in totaliteit uitstijgen boven de middelmaat. Op de ranglijst van 42 hoge scholen dichten studenten de Zeeuwse hogeschool een der tiende plaats toe. Die positie moet worden gedeeld met de ho gescholen in Leeuwaren en Den Bosch. De drie scholen scoren een ruime voldoende (cijfer: 6.97). Deskundigen denken er niet veel anders over. Zij zetten de HZ op een zestiende plaats (cijfer 6,59). Dat blijkt uit de Database Stu- dieKeuzelnformatie 2003, die in opdracht van het ministerie van Onderwijs is ingericht door het Centrum Hoger Onderwijs- Informatie voor Consument en Expert (kortweg Choice). De database, die beschikbaar is op CD-rom, is een aanvulling op de Keuzegids Hoger Onderwijs die jaarlijks in oktober verschijnt. De informatie wordt vergaard door jaarlijks 40.000 studenten te enquêteren, en door visitatie rapporten van deskundigen in te zien. Een deel van die rapporten da teert overigens alweer van jaren geleden. De grotere in de Rand stad gesitueerde universiteiten en hogescholen scoren gemid deld veel lager dan de kleinere scholen in de buitengewesten. Bij de hogescholen voeren drie kleine confessionele instellin gen de ranglijst aan, namelijk de scholen in Zwolle, Ede en Rijs wijk. Van de grotere instellingen halen Den Bosch, Zwolle (Windesheim) en Arnhem de beste scores. De lerarenopleidingen in den lande zijn momenteel het popu lairst. Ze krijgen van alle oplei dingen de hoogste waardering. Ook studies voor de medische sector en de zorgsector zijn fa voriet. Behalve de technische opleidingen zijn nu ook de eco nomische opleidingen wat in populariteit gedaald, uitgezon derd de hotelscholen. Daar blij ven de studenten positief ge stemd. door A. J. Snel Na de massale moord op de legbatte rij- en scharrelkippen is het mo ment aangebroken om compassie te to nen met het hoen. Wie tranen plengde om alle gevederde vrienden die in han den vielen van de talrijke heren met één en hetzelfde sofinummer en met dezelf de naam - F. Vogelpest - kan troost vinden. De mogelijkheid een kip te adopteren ligt binnen handbereik. De organisatie die de belangen van de bio logisch werkende sectoren behartigt, het Platform Biologica, is een campag ne begonnen onder de aanmoediging 'Adopteer een kip'. Biologische kippen zijn gelukkiger kip pen, meldt de organisatie die optreedt voor de branches die biologisch produ ceren. Van Wapse begon de victorie. In dit Drentse dorp werden zaterdag de hokken van de familie Donkers open gezet om naar dagelijks gebruik ruimte te geven aan de kippen die zich dan een weg banen naar het weiland waar ze wurmen gaan ruimen. Dat is leuk om naar te kijken, net als een koe die staat te herkauwen in groen gras, versierd met gele boterbloemen. Nederland moet weer een beetje worden zoals het was, meent het Platform Biologica. De vooruitgang ligt in het verleden. Het platform meldt niet zonder trots dat minister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit bij de eerste duizend adoptieouders hoort. De bewindsman maakt daarmee duide lijk, zo wordt aangenomen, dat hij de kip een leven in de buitenlucht toe wenst. Het moet maar eens afgelopen zijn met de toestand dat legbatterijdie- ren met achttien exemplaren een vier kante meter moeten delen. En aan het kappen en knippen van vleugels, sna vels en tenen dient een einde te komen. Vandaar de uitvinding van de Foster- kip. Het Platform Biologica heeft gere deneerd dat de erkenning van de intrin sieke waarde van de kip sneller opgeld zal doen als er sprake is van een directe betrokkenheid tussen mens en dier. Het mooiste zou het natuurlijk zijn als iede re Nederlander in de eigen behoefte aan eieren zou kunnen voorzien. Maar niet iedereen is kipfahig. Een hoen met een beetje avontuurlijke inslag heeft niet genoeg aan een balkonnetje of een afge schoten stuk van de slaapkamer en je moet als kippenhoeder ook nog een beetje tegen getok, stof en veren kun nen. Adoptie kan een mooie tussenop lossing vormen. Het is een soort groot- - v /r n - •- - 'V -V-? <- - VI s* x. -- fcw- SSf - -"tS* -J-""*, VST- '-<• Volgens het Platform Biologica zijn biologische kippen gelukkiger kippen. ouderschap: wel de lusten, niet de immateriële lasten. Het werkt aldus: de geïnteresseerde in een koesterkip betaalt via het Platform Biologica 29,50 euro per jaar en krijgt in ruil daarvoor een kip toegewezen op de boerderij van de familie Donkers te Wapse. Nou ja, een denkbeeldige kip. Want de heer Donkers kan er natuurlijk niet aan beginnen al zijn kippen uit te rusten met een badge waarop de naam van het beest staat. Annelijn Steen- bruggen van het platform: „Wie een kip adopteert, kan zich een voorstelling maken van het dier waarvoor hij be taalt. En via de webcam kan hij de die ren op de boerderij in Wapse volgen. Je kunt op die manier zoeken naar een kip met bepaalde kenmerken en besluiten dat dat jouw adoptiekip is, die je gaat volgen. Maar het is natuurlijk een sym bolische aangelegenheid. Het gaat er om mensen bewust te maken van wat er in de bio-industrie gebeurt en ze een voorstelling te laten maken van hoe het ook anders kan." Het geld dat via adoptie wordt verza meld wordt via het platform gebruikt om allerlei ontwikkelingen in de biolo gische landbouw te steunen. Overigens, de adoptieouder heeft nog in een ander opzicht te maken met een effect dat de symboliek overstijgt. Hij mag maande lijks zes biologische eitjes afhalen bij een natuurvoedingswinkel in de buurt. Dat zijn uiteraard niet precies de eitjes van de anonieme, geadopteerde kip, maar ze zijn gegarandeerd gelegd door een hoen dat de vreugde van de vrijheid proeft. Bij voorbeeld op het bedrijf 't Huis ter Mee in Oostkapelle waar wordt vol daan aan de voorwaarden die worden gesteld aan de kwalificatie 'biologische kip': de dieren leven er in vrijheid en ze krijgen voeding die is gemaakt van bio logische geteelde gewassen. „Natuur lijk kan een kip gelukkig zijn", zegt Hans Dubbelaar, eigenaar van 't Huis ter Mee. „Een poes reageert toch ook te- foto Peter Nicolai vreden als je hem aait. Zo voelt een kip zich behaaglijk als er geen stress is en als er ruimte is om op een natuurlijke manier te leven. Je moet de zaak niet overdrijven. Een kip is natuurlijk ook maar een dom dier en geen mens. Maar j e kunt er wel goed of slecht voor zorgen en je merkt het verschil in gedrag. Heb ben kippen het naar hun zin, dan hoor je, als je een geoefend oor hebt, een te vreden geluid. Je kunt het bovendien zien als een kip kwijnt." Wie een kip adopteert, kan daaraan niet alleen een knuffelgevoel op afstand aan ontlenen, maar zal ook, als hij goed op let, enige vaardigheid in onthechting opdoen. Als je erin slaagt via de web cam een kip enige individualiteit toe te dichten, zul je op een kwade dag ont dekken dat jouw hoen, met die aparte glans en kleurstelling, niet meer in het weiland loopt rond te hollen of ergens behaaglijk een kuiltje zit te draaien. De kans is dan groot dat de koesterkip is bevorderd tot soepkip. Want ook voor geadopteerde scharrelkippen geldt de economische wet die onvermijdelijk voert naar de slachterij. Na zeventig weken is het bekeken. Platform Biologica geeft informatie via: www.adopteereenkip.nl. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Galerie 't Haentje te Paart in Middelburg viert haar tienjarig bestaan met een expositie van Nynke van Amersfoort uit het Friese Wor- mer. De afgelopen tien jaar heeft galerfehoudster Iet Snoey- van PeK in haar galerie zoveel mogelijk verschillende technieken aan het publiek wil len tonen. In die opzet past Van Amersfoort perfect. Ze werkt onder meer met textiel en pa pier. Textiel en papier, dat klinkt meer als handwerken dan kunst. Wie 't Haentje te Paart bezoekt weet wel beter. Van Amersfoort toont daar panelen van textiel die niet onderdoen voor olieverfschilderijen en ob jecten van papier die niet mis staan naast keramiek. Van Amersfoort is vijftien jaar lang docent geweest aan de Ho geschool voor de Kunsten in Amsterdam. De expositie in Middelburg toont verschillende fasen die ze met haar kunst heeft doorlopen. Ze is begonnen met textiel. Door weefsels in meerdere lagen over elkaar heen te leggen, bouwt ze haar werk op. Letterlijk bouwen, want haar panelen hebben iets van metselwerk, of mozaïeken van wandtegels. Het patroon lijkt regelmatig, maar dat is schijn. Het zijn de kleine afwijkingen in op het oog symmetrische pa tronen die haar werk spannend maken. De rijkdom zit boven dien in de details. Wie het geheel beschouwt, ziet een constructie in gedempte kleuren. Wie het werk ontleedt, ziet felgekleurde motiefjes oplichten, ziet weer spiegelingen in de patronen of ziet kleine zijpaden die het oog uitnodigen ze te volgen. Het architectonische element in haar wandpanelen geeft Van Amersfoort een vervolg in haar driedimensionale objecten. De kleden in een raamwerk worden hier wanden tussen tentstok ken. De objecten hebben wel iets weg van de behuizing van Afrikaanse of Indiaanse stam men. Die associatie wordt ook opgeroepen door de sieraden die Van Amersfoort maakt. Ze ogen modern, maar zouden ook aan oude culturen kunnen zijn ont leend. Het is een oude wens van Van VLISSINGEN - De Til- burgse groep Krezip maakt in november en de cember een akoestische tournee door Nederland en België. Ook Vlissingen wordt aangedaan. Onder de titel That'll be unplugged staat de groep donderdag 4 de cember in het Arsenaal theater in Vlissingen. De tournee ondersteunt de dvd That'll be unplug ged die morgen uitkomt. Daarop staat onder meer een akoestisch concert, dat is opgenomen voor de muziekzender The Box. Het concert voor televisie beviel Krezip zo goed dat besloten werd een tournee te organiseren. Dat bete kent dat het publiek ande re versies te horen krijgt van de liedjes op de suc- ces-cd's Nothing less en Days like this. Voor het concert, dat om 20.25 uur begint, is de kaartverkoop inmiddels begonnen. 'Babbeltje' van Nynke van Amersfoort in Galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. foto Ruben Oreel Amersfoort om textiel te combi neren met keramiek. Omdat het werken met klei haar niet ligt, kwam het er nooit van. Tot ze ontdekte dat het ook met papier kon. Dat heeft geresulteerd in schalen of vazen die stevig zijn, maar eruitzien als mooie, zachte bloemen. Van Amersfoort heeft de afgelo pen jaren vaker in galerie 't Haentje te Paart geëxposeerd. Ze past in de formule die Snoey hanteert, om vooral variatie te bieden op het gebied van de ge bruikte technieken. „Ik wil de mensen graag laten zien dat kunst meer is dan alleen schil derijen. Volgens mij is dat aar dig gelukt." Tijdens de jubileumexpositie is ook werk van Snoey zelf te zien. In de tuin hangen, verborgen tussen de bomen, dertien gipsen maskers die ze heeft beschilderd met acrylverf. „Van kinderen die hier komen hoor ik vaak dat het wel een sprookjestuin lijkt. Met dat idee heb ik iets willen doen." De expositie van Nynke van Amers foort en Iets Snoey is te zien t/m 5 ok tober, open do, za en zo van 14.00- 16.30 uur. doorErnst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het kwintet van vibrafonist/percussionist Jan de Haas opent zaterdag het concertseizoen van jazzclub Porgy Bess in Terneuzen. Hij neemt de befaamde pianiste Nathalie Loriers mee. Later dit seizoen worden onder anderen pianist Kenny Werner, de zan geressen Roberta Gambarini en Izaline Callister en trompettist Eric Vloeimans verwacht. Jan de Haas trad eerder in Porgy Bess op als drummer van het Bart Defoort Kwartet. Nu komt hij met zijn eigen groep. Daarin speelt hij percussie en vibra foon, terwijl Mimi Verderame achter het drumstel plaats neemt. De band wordt gecom pleteerd door Piet Verbist op contrabas, Hendrik Braeckman op gitaar en Nathalie Loriers achter de piano. Zij behoort tot de beste jazzpianisten in Euro pa. Ze kreeg diverse muzikale onderscheidingen en maakt deel uit van het gerenommeerde Brussels Jazz Orchestra. Het jaarprogramma van Porgy Bess bevat nog wat klinkende namen uit de jazz. Zondag 12 oktober komt het trio van Ken ny Werner optredenVolgens ve len is dat het beste wat de he dendaagse jazz te bieden heeft. Werner wordt bijgestaan door Johannes Weidenmueler en Ari Hoenig. Het mooiste compli ment dat de groep kan krijgen is dat piano, bas er kums de ene keer samen klinken als één in strument en de andere keer als veel meer dan drie instrumen ten. Drie jaar geleden trad het trio al eens met veel succes op in Porgy Bess. Nog geen week later, zaterdag 18 oktober, is het de beurt aan de formatie Unity. Daarin spe len de jonge talenten Arno Krij- ger (Hammondorgel) en Pascal Vermeer (drummer) samen met de oude rotten Jarmo Hoo- gendijk (trompet) en Ben van den Dungen (tenorsaxofoon). Arno Krijger is een geboren Ter- neuzenaar. Met Carlo de Wijs behoort hij tot de beste bespe lers van het jazz- en bluesorgel in Nederland. Hoogendijk en Van den Dungen maakten be halve in hun eigen kwartet naam in onder meer Nueva Manteca. Andere jazzartiesten die in Por gy Bess komen optreden zijn: Chris Monen Non Stop Jazz band (31 oktober), het Roberta Gambarini Quartet (15 novem ber), Chantal Willie en Hilde Vanhove (7 december), Randal Corsen en Izaline Callister (nieuwjaarsconcert op 17 of 18 januari) en Eric Vloeimans (15 februari). Het concert var. het Jan de Haas Kwintet begint zaterdag om 21 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de p?r nen redactionele berichten, artikelen of commentaren De beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersT' Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendino niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord" """k dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten 'g weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De afrit op de A58 bij Goes voor ambulances is in gebruik geno men. Dat geeft gelukkig 5 minu ten winst. Dit is volgens mij al leen een oplossing voor de vertraging op de aanrijroute van Goes Zuid naar het zieken huis over drempels, hobbels en langs rotondes. Dit jaar zijn er twee vertragende effecten voor de spoedhulp op Schouwen- Duiveland bijgekomen. Het project Duurzaam Veilig heeft met zijn vele hobbels, drempels en rotondes een grote vertra gende werking voor hulpdien sten. Ook de centralisatie in de huisartsenpost van de huisarts- dienst in de avonduren en de weekends zal een negatief effect op de aanrijdtijd hebben, omdat het voordeel dat een huisarts eerder dan een ambulance ter plekke is, verdwijnt. Het artikel uit de PZC stelt dat ambulances met patiënten uit Schouwen- Duiveland niet altijd binnen de limiet van drie kwartier bij het Oosterscheldeziekenhuis kon den zijn en suggereert daarmee dat het door de afrit wel kan. Wat is waar? Het 112-systeem dat de meldingen en tijden voor spoedhulp registreert heeft nog geen rapportagemogelijkheid en kan nog geen objectieve ge gevens verschaffen. We kunnen dan ook alleen afgaan op de me ning van het ambulanceperso neel, dat klinkklaar stelt dat ze vrijwel nooit binnen één uur bij het ziekenhuis in Goes zijn. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk nv Jisf SHI das drie OOS' In de PZC van 20-9 stond het ar tikel 'automobilist moet aan de alcohol'. Staatssecretaris van Geel wil uit biomassa verkregen ethanol toevoegen aan de benzi ne. Dat kan, je kunt ethanol ver krijgen uit reststoffen, maar óók uit b.v. aardappelen en suiker bieten. Als de boeren deze pro ducten, liefst zonder tussen komst van 'Brussel', in ruime mate gaan telen, krijgen ze mis schien ook nog eens een fatsoen lijke prijs voor hun producten. Nu is er nog een milieuvriende lijker methode, maar ik vrees dat Van Geel de oog- en oorklep pen van mevrouw Netelenbos heeft overgenomen, want, als de heer Van Geel eens over de Oost- of Zuidgrens zou kijken, dan zou hij kunnen zien dat in Duitsland en België véél meer auto's op dieselbrandstof rij den. Deze landen hebben niet de idiote 'strafmaatregelingen' die de Nederlandse dieselrijder treffen. In Duitsland kun je op milieuvriendelijke 'biodiesel' rijden. Er wordt daar veel kool zaad voor de biobrandstof ge teeld. Een schone dieselauto verbruikt per gereden kilometer véél minder brandstof dan een benzineauto. Bovendien heeft een dieselmotor een veel langere levensduur. Allemaal zaken die het milieu ten goede komen, en dit was toch de bedoeling? T. W. Rosmolen Lange Blokweg 3, Zierikzee Hierbij een reactie op N.A.Blomme's brief (PZC 18/9). Dat dierenbevrijders geen nert sen vrij moeten laten ben ik met de schrijver eens. Dit levert geen bijdrage om de bontproductie te beëindigen. Wel eniö ze regering heeft in één keer J diervriendelijke maatrest geschrapt. De enige method om te zorgen dat de belanges - van dieren inde politiek bebiini' tigd gaan worden. Dus bij dê volgende verkiezing moeten™ ifh' zorgen dat de Partij voordeDie. feü! ren inde Kamer komt. Wel hit «t zonder vreemd van Blomme de uitspraak van de stierkal veren die ter wereld komen voor de melkproductie. Volgens» hebben die maar één speen™ zal het lang duren voor ie e» emmer vol hebt. Buiten de J van onzinnige pro bio-industne uitspraken waar ik een fel te genstander van ben, komtn™ de onzin over het nut van k eten van vlees. Zonder vlees of vis leef ik al jaren en zonderen, ge gezondheidsklachten. Wel moet je de voeding aanpassen natuurlijk. Over de noodzake lijke bouwstenen die volgens Blomme door de Schepper b nen zouden moeten komen, hiet een stukje Genesis: God zei de zesde scheppingsdag: „ZiéV-- Ik geef u al het zaaddragende gewas op de hele aarde en alk geboomte, waaraan zaaddra-B(le gende vruchten zijn; hetzalutot spijze dienen. Maar aan alk gedierte der aarde en al het ge- vogelte des hemels en alwatop de aarde kruipt, waarinlevenis, geeft Ik al het groene kruid tot spijze..." Amen. J.WH.Hoolt 7'. St.Jacobsstraat 18, Ylissim ®e' kid jvu sren eet mor lokfi tens Regeren is vooruitzien en consej"2-0 quenties van maatregelen on derkennen en afwegen, oogheb ben voor alle aspecten van if® samenleving en niet met de hand geven en de andere hi nemen. Ik geloof dat veel mensen la» geslagen zijn en daarom el reageren;jammerdatereensii( P'f cesvolle demonstratie in A» sterdam nodig is; dit rei: de tijd hadden ook anders be steed kunnen worden. De energiebelasting gaat 10 omhoog; in het levengera pen om de mensen bewust» energie om te laten gaan deze zijn doel al langvoorbijgt I schoten en een zware uitgavei post geworden. De autokilometervergoedii gaat omlaag van 0,28 naar 0,li Sommige werkgevers zullen verschil op een andere mi betalen of een lease-auto schaffen; werknemers zuil minder snel even voor de baa iets halen of brengen zodatd service achteruitgaat. Bovea dien zullen vrijwilligers d vaak alleen autovergoedii krijgen stoppen of hun werkin,rtV( krimpen. Het alternatief,opa 'der baar vervoer, wordt steeds* mei der in plaats van een fijnmazi netwerk, zeker ook op het plat 11 teland. Een vergoeding per a IMnl cept en niet meer vergoedenw o.a. bloeddrukverlagende mid W delen en fysiotherapie leidt a hogere aanvullende premies stijgende uitgaven. Spit d bloementuin maar omen kwee eigen groente en fruit, tochi t"'1 erg duur geworden. Dat bedrij ®C01 ven die misbruik maken vani euro in de problemen komeni toe te juichen, de consumenti ®d wel goed maar niet gek (meal ®nt maar zo draait de motor vande maatschappij ook langzamer. Hans RentmeetH Hoofdstraat 56, Omd Advertentie Het quintet van vibrafonist/percussionist Jan de Haas speelt zater dag in Porgy Bess in Terneuzen. foto Jos L. Knaepen/Jazzlab

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40