gc Vijftigplusser wil vooral hip zijn Brinkhorst verwerpt Europese zeggenschap over gasvoorraad spectaculaire Brugman Werklozen mogen zelf hulp inroepen Passieve opstelling minister Donner verbijstert Tweede Kamer Referendum ver Europa jkt zeker Hof legt brandstichter uit Roermond vijftien jaar op Verzekeraars eeds kariger iet protheses donderdag 25 september 2003 Terughoudend r Mobieltje KORTINGÈNTOT70%! maximale kortingen Inbreuk Geld voor 785 extra conducteurs Scholieren krijgen fruit op proef Tomas Ross dubbel genomineerd Meer ZOA-personeel naar Liberia Denen voeren te veel tong aan Hoofdverdachte zaak-Den Helder gearresteerd j enzinedief kan zijn gang gaan 10,faukeHoutr^ \HAAG - Minister Donner „Justitie heeft de Kamer gis- m in verbijstering achterge- lenna uitspraken dat benzi- jjeven niet vervolgd kunnen ,i „jen en dus feitelijk hun ,j kunnen gaan. De politie er de mankracht niet voor Donner staat eigenaren van stations niet toe zelf in ac- ilekomen. ruime Kamermeerderheid n CDA, PvdA en WD vindt [dat de minister hun die be leid zo snel mogelijk jgeven. dijks wordt voor 12 miljoen getankt zonder te betalen. iaden fs haag - De WD-fractie ((Eerste Kamer zal het initi- 4de ([wetsvoorstel voor een adplegend referendum over [Europese grondwet steunen, «dooris er nu ook in de Se- VjM een meerderheid voor en -f| niets de volksstemming ir juni nog in de weg In tankstations hangen video camera's die kentekens registre ren, maar pomphouders krijgen de bijbehorende persoonsgege vens niet vanwege de privacy wetgeving. De politie treedt ook niet op. De ernst van doorrijden is relatief gering, is Donners re denering. PvdA-Kamerlid Wolfsen vindt dit antwoord merkwaardig. Zijn WD-collega Hofstra is verbijsterd. ,,De minister vindt privacy blijkbaar belangrijker dan de mogelijkheid om mensen op te sporen." Donner wil het probleem eerst aankaarten bij de branche, om dat die zelf te weinig zou doen om diefstal te voorkomen. „On nodig", is het commentaar van CDA-Kamerlid Van Haersma Buma, „De branche is er al lang uit." Pomphouders staan vol gens hem te trappelen om zelf achter de dieven aan te gaan. Ze willen dat de rekening met eventuele tussenkomst van een deurwaarder alsnog betaald wordt. Donner benadrukte gisteren nog eens dat hij het probleem niet wil bagatelliseren, maar dat keuzes gemaakt moeten worden. Hij wil terughoudend omspringen met politie-inzet omdat pomphouders eerst zelf nog maatregelen kunnen ne men. Voordat de overheid ertoe overgaat een handje te helpen bij opsporing, moet er volgens Donner eerst een discussie over de privacyregeling op gang ko men. Die uitspraak is koren op de mo len van de christen-democra ten, die bescherming van per soonsgegevens al lange tijd ter discussie willen stellen. Van Haersma Buma: „Want hoe lang wil je nog koste wat kost vast houden aan privacy als de vei ligheid in het geding is?" D66-voorman Dittrich voelt weinig voor het opgeven van de huidige privacyregels. Hij vreest dat pomphouders dan in de verleiding komen persoons gegevens door te verkopen aan commerciële bedrijven. Volgens Wolfsen is dat echter eenvoudig te voorkomen door misbruik strafbaar te stellen. GPD (taan. iD-fractievoorzitter Van den sek-Laman Trip maakte de i jt'Hing van haar fractie gis- m bekend. Eerder maakte i de Tweede-Kamerfractie jde WD al duidelijk de wens iPvdA, GroenLinks en D66 O 'zullen steunen. Daarmee er een meerderheid in de „Ie Kamer. .liberalen zien van oudsher Ss in referenda. Zo is WD- ler Zalm nog steeds tegen. I raid t het referendum op ge- laag innen voet staan met de ver- .34 fiiwoordigende democratie, ir 19. ictievoorzitter Van den (é-Laman Trip benadrukte Ihaar fractie alleen in deze si- stie een raadplegend referen- 05 »i onijgrsteunt. ANP urn tONINGEN - Gehandicapten 56 ijgensteeds vaker niet de mo- ■25 me knieprothese die ze nodig bben, omdat de verzekeraars aisliggen. Dat zegt de Gro wer hoogleraar revalidatie- ideJ.Geertzen. De 61-jarige Rudy van Veen (tweede van rechts) is gekozen tot 'meest sexy model 50+'. ,05 izekeraars houden volgens «vaak ten onrechte de hand ip. „Financiën bepalen t voor prothese je krijgt en «jeermee kunt. De keus valt tas steeds vaker op goedko- en minder goede protheses 2s tatverzekeraars steeds kari- worden", zei Geertzen deze 50 Jekinzijn oratie. voorbeeld noemde hij het tók van computergestuur- tan. „Talloze mensen zou- tdaar erg veel baat bij heb- i vooral jonge mensen die peel wandelen. Maar de ver- Mar zegt doodleuk dat het duur is. Vervolgens kunnen iuiet realiseren wat tech- thwel mogelijk is." Volgens elzen zijn hooguit tweehon- -mensen per jaar gebaat bij computergestuurde knie, 70n5000 euro kost. GPD door Rudi Buis UTRECHT - Zenuwachtig gie chelend staan vijf vrouwelijke modellen op het podium. Een doorschijnend shirt, een laag uitgesneden blouse: de dames doen er alles aan om zo sexy mo gelijk over te komen op manne lijke toeschouwers. Dit is geen gewone miss-verkiezing, waar bij het winnende meisje op de cover van populaire tijdschrif ten komt te staan. De deelneem sters doen hun best 'Meest sexy model 50+' te worden. De 61-jarige Rudy van Veen gaat er met de bloemen vandoor. Niet geheel toevallig, want de pittige Rotterdamse is nogal uitgesproken over de negatieve beeldvorming rondom ouderen. „Wat nou vergrijzing? Ik sta nog midden in het leven. Ouderen moeten hun stoffige imago no dig opvijzelen", zegt ze stellig. En die boodschap past precies in het plaatje van de organisatie van de 50+ beurs in Utrecht, die gisteren is geopend: ook na je vijftigste ben je nog actief, mooi en vol levenslust. Het gaat bij de verkiezing om de pit, volgens winnares Rudy. „Dat sexy neem ik met een kilo zout", zegt ze, zes maanden na haar scheiding en genietend van haar vrijheid. „Ik ben geen kroegtype. Maar als er iets spannends op mijn weg komt, zeg ik geen nee." De 'nieuwe ouderen' houden niet alleen de pas in bij aanbie dingen voor brillen, makkelijke stoelen of gehoorapparaten; ze willen vooral dóen. Bijvoor beeld een tochtje maken met de elektrische step, de 'E-Scooter'. „De ouderen die bij mij komen zien dit als een hip vervoermid del", vertelt Martin Mijnlieff. „Als ze moeilijk kunnen lopen hoeven ze niet langer in een in- validenkarretje te rijden, maar kunnen ze voor een sportieve step kiezen." Toch rijdt een ou dere man wat schommelend weg. Gevaarlijk, zo'n tweewie- Ier straks in het drukke verkeer? „Binnenkort komt er een drie wieler. Maar die is ook hip, hoor." Bij de tafeltjes van ouderen bond Anbo worden de bezoe kers geïnformeerd over een sim pel mobieltje, dat volgend jaar lente op de markt komt. Een vrouw geeft toe dat ze 'die din gen' alleen kent van 's zondags middags, als de kleinkinderen er mee showen. „Maar ik zou graag goed bereikbaar zijn", zegt ze. Rob Stuart van MDC, het bedrijf dat de makkelijk te bedienen mobiele telefoon ont wikkelde, spreekt van een door braak. „Je kunt bellen en gebeld worden, met slechts vier knop jes. En eventueel kan er een alarmknop op, waarmee de be zitter altijd alarm kan slaan en kan worden gelokaliseerd." Even verderop worden 'blind dates' voor senioren geregeld. Circa zestig ouderen hebben zich bij relatiebemiddelingsbu reau ZenderDate ingeschreven, foto An nette VI ug/G PD in de hoop op de beurs aan een leuke partner te worden gekop peld. Alleen zijn de vrouwen ver in de meerderheid. „Ik denk dat de mannen op een afstandje hebben staan kijken en dat er niets voor hen bij zat", zegt Hans Vink van ZenderDate. Vanaf de zijlijn kijkt Alexander van de Kerkhof, één van de or ganisatoren van de beurs, grijn zend toe. De rijen bij de kassa's zijn lang, dus de ruim honderd duizend bezoekers worden ook dit jaar wel gehaald. „Elke twee minuten is Nederland weer een vijftigplusser rijker. Ouderen hebben de toekomst", zegt Van de Kerkhof. GPD door Ron Meershoek en Henk van Lierop DEN HAAG - Minister Brink horst van Economische Zaken is niet van plan mee te werken aan Europese voorstellen die de soe vereiniteit van Nederland aan tasten op het gebied van de gas voorraad. Dat zei hij gisteren in reactie op voorstellen van Euro pees Commissaris De Palacio (Energie en Transport) om een grotere greep te krijgen op de nationale gasvoorraden. Brinkhorst zei een voorstander te zijn van een Europese ener- giepolitiek. „Maar de Neder landse gasvoorraad is wel de Néderlandse gasvoorraad", al dus de bewindsman. De voorstellen van De Palacio raken vooral Nederland, omdat ons land binnen de Europese Unie de enige grote gasprodu- cent is. De Eurocommissaris wil onder meer dat leveranties aan niet-lidstaten van de EU wor den gestaakt in tijden van een grote crisis. EU-lidstaten moe ten dan voorrang krijgen. Een woordvoerder van de Gas unie zei dat dit voorstel in de praktijk nauwelijks soelaas biedt. Het enige land buiten de V°LclEMS Mij doe. MAAR WAT" Advertentie svan°k%kens KEUKENS a BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.bruqman.nl EU waaraan het bedrijf mo menteel levert, is Zwitserland. Dat neemt per jaar 1 miljard ku bieke meter gas af. „Eenzeer ge ringe hoeveelheid", aldus de woordvoerder gisteren. In totaal exporteert de Gasunie ongeveer 45 miljard kubieke meter gas per jaar. De andere vier buitenlandse afnemers zijn de EU-lidstaten Duitsland, Frankrijk, België en Italië. In de contracten met deze afnemers zit al ruimte om bij te springen als ze meer nodig hebben, bij voorbeeld in het geval van een strenge winter. Er zijn geen plannen om in de nabije toe komst meer te gaan exporteren naar landen buiten de EU, aldus de woordvoerder. De Gasunie denkt dat De Pala cio eigenlijk wil kunnen be schikken over de Nederlandse gasvoorraden (Slochteren), in geval zich binnen de EU noodsi tuaties voordoen. De woord voerder wees in dat verband op dereactie van Pvd A -Europarle mentariër Corbej*, die dinsdag sprak van een 'onaanvaardbare inbreuk op de Nederlandse sou- vereiniteit'. Nog los hiervan zouden de voor stellen van de Europees Com missaris grote investeringen met zich kunnen meebrengen. Het aanleggen van grotere voor raden en het vergroten van de capaciteit om meer gas in nood situaties naar boven te kunnen pompen, kost miljarden. „Dan is de vraag wie dat zal betalen", aldus de woordvoerder. De Gasunie, waarvan de Neder landse Staat (50 procent), Ex xonMobil (25 procent) en Shell (25 procent) de aandeelhouders zijn, is naar eigen zeggen met een marktaandeel van 17 pro cent een van de belangrijkste spelers in Europa. ANP Advertentie MAAK NU KENNIS MET DE NIEUWE NAJAARSCOLLECTIE LUXE ATTENTIE CADEAU* BIJ AANKOOP VANAF €150. zolang de voorraad strekt) DEN HAAG - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht krijgen extra controleurs en conducteurs op de tram en de me tro. Minister Peijs van Verkeer stelde gisteren 27 miljoen euro beschikbaar waarmee 785 mensen betaald kunnen worden. Het geld voor de conducteurs en controleurs komt uit het Aanvalsplan Sociale Veiligheid Openbaar Vervoer dat door het kabinet is opgesteld. De maatregel is bedoeld om de vei ligheid in het openbaar vervoer te vergroten. De bijdrage is structureel van aard en geldt al voor dit jaar. ANP ROTTERDAM - Kinderen uit groep 7 op twaalf Rotterdamse scholen krijgen vanaf begin oktober dagelijks groenten en fruit op school. De scholen maken deel uit van het Europese project ProChildren, dat enkele maanden zal duren. Het Erasmus Medisch Centrum onderzoekt vervolgens of het uitdelen effect heeft op de groenten- en fruitconsumptie. Ne derlandse kinderen eten het te weinig. Dat geldt overigens ook voor hun leeftijdsgenoten in andere Eurpese landen. Het project behelst ook lessen over groenten en fruit. GPD AMSTERDAM - Vijf boeken zijn genomineerd voor de Gou den Strop, de prijs voor het spannendste boek van Nederland se origine. Het zijn De mannen van de maandagochtend van Rinus Ferdinandusse en Tomas Ross, Bezettingsgeld van Max Moragie, Terug naar de kust van Saskia Noort, De zesde mei van Tomas Ross en De klusjesman van Peter de Zwaan. Deze shortlist werd samengesteld door een vakjury, maar het publiek wordt via onder meer de boekhandel bij de verkiezing van de winnaar betrokken. De Gouden Strop 2003 wordt zon dag 2 november uitgereikt tijdens de Trouw Schrijvers en Boekendagen in de Beurs van Berlage te Amsterdam. ANP APELDOORN - ZOA Vluchtelingenzorg stuurt volgende week woensdag drie extra mensen naar Liberia. Die zullen meewerken aan het noodhulpplan dat de onderzoekscommis sie van ZOA heeft opgezet. Dat meldde een woordvoerder van de organisatie gisteren. ZOA biedt in eerste instantie hulp aan vluchtelingenkampen rond de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. „Op dit moment hebben we twee kampen op het oog", aldus de woordvoerder. De hulpverlening bestaat uit het opzetten van watervoorzie ningen, de aanleg van latrines, gezondheidszorg en de weder opbouw van huizen. ANP SCHE VENINGEN - Vier Deense vissers zijn door de Algeme ne Inspectiedienst (AID) op de bon geslingerd, omdat zij vorige week te veel tong aanvoerden in Scheveningen en IJmuiden. De vissers mochten vorige week zeshonderd kilogram per schip aanlanden volgens Deense regelgeving. Op papier de den ze dat ook precies, maar in werkelijkheid werd die hoe veelheid ver overschreden. Eén schipper voerde zelfs ruim vijftig procent extra aan. De te veel aangevoerde tong is in beslag genomen en verkocht. De opbrengst is voor de Nederlandse Staat. De Federatie van Visserij verenigingen in Urk waarschuwde eerder Nederland se vissers om voorzichtig te zijn met de aanvoer van (onder maatse) tong. door Hans van Soest DEN HAAG - WW'ers en WAO'ers mogen straks zelf kie zen welk bemiddelingsbureau hen klaarstoomt voor de ar beidsmarkt. Onder druk van de Tweede Kamer heeft minister De Geus van Sociale Zaken zijn besluit teruggedraaid om het 'persoonlijke reïntegratiebud- get' voor deze groep af te schaf fen. De gehele Tweede Kamer, dus inclusief De Geus' eigen CDA, vindt dat een werkzoekende zelf mag bepalen wie hem helpt. In principe moet het UWV (het uit voeringsorgaan dat WW'ers en WAO'ers weer aan werk moet helpen) hen naar een baan bege leiden of scholing aanbieden. Als de werkzoekende daar ech ter ontevreden over is of het al lemaal te lang vindt duren, dan mag hij zelf 'shoppen' bij ar beidsbemiddelingsbureaus. Het UWV moet hiervoor geld be schikbaar stellen. Dit orgaan werkt volgens veel Kamerleden overigens te traag en daarom moeten werklozen de mogelij k- I heid krijgen elders hun geluk te beproeven. „Mensen die van de- 1 ze mogelijkheid gebruik maken, zijn stuk voor stuk erg gemoti veerd en dat is het belangrijkste bij het zoeken naar een baan", vindt PvdA-Kamerlid Noor man-Den Uyl. De Geus stelt wel voorwaarden aan het, zoals hij het zelf noemt, individueel reïntegratiecon- tract. Zo moet het bemidde lingsbureau dat de WW'er of WAO'er uitkiest wel afspraken maken met het UWV over het re sultaat. Als de bemiddelingspo ging mislukt, dan krijgt het bu reau niet automatisch zijn geld. Dat is nu nog wel zo. GPD van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren vijf tien jaar en tbs opgelegd aan de 35-jarige man uit Roermond, die op 12 juli vorig jaar brand stichtte in zijn woning aan de Jupiterstraat. Daarbij kwamen zes van zijn zeven kinderen om. Tegen de verdachte was vijftien jaar cel en tbs met dwangver pleging geëist, conform de straf die hij eerder kreeg van de rechtbank in Roermond. Zijn advocaat E. ter Meulen-Mou- wen vroeg het hof twee weken geleden om een kortere gevan genisstraf op te leggen zodat eerder met de behandeling van de man kan worden begonnen. Na de brand kwam er veel kri tiek op de hulpverlenende in stanties, die niet adequaat in het probleemgezin zouden hebben opgetreden. De veroordeelde zei dat zijn daad een schreeuw om hulp was en dat hij zijn kinderen nooit echt iets heeft willen aan doen. Voorafgaand aan de brandstichting pleegde hij vele telefoontjes naar de alarmcen trale waarin hij aankondigde zijn gezin iets aan te willen doen. Hij werd niet serieus ge nomen, omdat hij wel vaker zul ke dreigementen uitte. Uitein delijk stak hij een kinderjas in brand. De brand greep snel om zich heen door de vele kunststof schrootjes in de woning. Alleen de moeder van de kinde ren overleefde de brand door uit het raam te springen. Een ze vende kind was uit logeren. Met haar heeft de veroordeelde nog telefonisch contact. De relatie met de moeder is inmiddels voorbij. AJVP DEN HAAG - De politie heeft gisteren in Den Haag de hoofd verdachte opgepakt van de steekpartij in Den Helder, afge lopen zaterdag. Hierbij kwam de 17-jarige Nishmael Dorothea om het leven. De arrestant is een 22-jarige man uit Den Helder. De politie denkt dat hij de fatale messte ken heeft toegebracht. De man is de zesde en laatste verdachte die de politie nog zocht in ver band met het incident. Dinsdag werd de vijfde betrok kene aangehouden, zo deelde de politie gisteren mee. Het gaat hierbij om een 16-jarige jongen uitAlmere. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3