11 Schrik zit er goed in na neersteken Terneuzense jongen Burgemeester Knokke wil af van bushaltes Gimbrère Verfbeurt voor erfenis van de freules Onderzoek milieuschade door zwembadlek Koewacht Bèèèh alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig jaar in jaar uit StadsRaad deelt kritiek raadslid op winkelgebied SieMatic Ondernemersorganisatie Axclusief vraagt gemeente imago op te vijzelen Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 25 september 2003 www.orange.nl orange Incident Alzheimercafé start dit najaar ten zeer aangenaam panorama iBrasseriemenu DRVK Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Szydlowskyplein J Bat vindt het bestuur van on- idai jernemersorganisatie Axel Ax- clusief. Hoewel de Kamer van Koophandel denkt dat Axel een ïgrote broek aan heeft, hopen verwachten de middenstan- „rs dat het stadje verder uit- (roeit tot dynamisch, bruisend feut roopcentrum voor de wijde re- Axel Lifestyle, een manifes- KERY als Axel heeft. De liberale I,actievoorzitter krijgt echter steun uit nverwachte en onverdachte hoek. nP StadsRaad Axel constateert in een Z Ljwn aan de gemeenteraad en het njs. i Hoonhorst yjr, VVD'er Pini Broekhuysen ondernemend Axel over zich heen toen hij de vrees uitsprak datTer- 'net zo'n doods winkelgebied neuzen ZOU krijgen college van Terneuzen dat Axel al 'ge ruime tijd bezig is een dood stadje te worden'. De StadsRaad stelt dat de middenstand zich in toenemende mate richt op de eigen bevolking. Duurzame goederen zijn volgens de raad minder goed verkrijgbaar en de markt is 'niet meer wat het geweest is'. De leegstand van winkels stijgt volgens de StadsRaad ook, hoewel onderne mersorganisatie Axel Axclusief juist meldt dat de lege panden langzamer hand uit het stadsbeeld verdwijnen. De StadsRaad vreest dat Axel - als er niet snel wat gebeurt - een slaapstadje wordt, dat ook als woonkern weinig aantrekkingskracht overhoudt. De StadsRaad wil actie ondernemen voor dat het te laat is en stelt een aanpak op verschillende fronten voor. Zo zou Axel zich zowel moeten profile ren als regionale Antiekstad als als na- tuurcentrum voor fietsers en wande laars, het liefst verblijfstoeristen. \xel ambieert functie koopstad ir'HiS Of je nu veel belt in de winter en weinig in de lente, bij Orange maakt dat helemaal niets uit. Alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig, zonder voorwaarden. Maand na maand, jaar in jaar'uit, bij prepaid en bij abonnement. Want wij-vinden dat waar jij voor hebt betaald, ook van jou moet blijven. Meer weten? Loop eens binnen bij de of of kijk op voor overige verkooppunten. KW mA\ SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Vertel ons wat uw budget is en wi] ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, -telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115-68 0612 Daarvoor zijn stevige promotiecam pagnes nodig. Broekhuysen is bereid samen met zijn collega-raadsleden, de Stadsraad en Axclusief mee te denken over een sa menhangend beleid om Axel op de kaart te zetten. Het zou de WD'er ge noegen doen als de gemeente binnen kort zonder hilarische reacties op te wekken naar buiten kan treden met de slogan: Beleef het in Axel. door Marco Hamelink TERNEUZEN - „Het komt blijkbaar voor dat kinderen al op deze leeftijd met wapens op zak lopen. Dat is betreurens waardig." Rector T. Frankemöl- le van het Terneuzense Zelden- rust-Steelantcollege is de morgen na de steekpartij in de Akkerwindelaan nog ontdaan. Niettemin probeert de school de lessen zo normaal mogelijk te laten verlopen. Maar op het Zel- denrust en, een steenworp ver der, op scholengemeenschap De Rede is er wel alle aandacht voor leerlingen die daar behoef te aan hebben. Frankemölle: „Er is begeleiding op maat. Maar we pogen niet al te veel op hef te maken." Dinsdagmiddag stak een der tienjarige leerling van scholen gemeenschap De Rede een veer tienjarige scholier van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) in de buik. De dader is in verzekering gesteld, maar poli tiewoordvoerder J. van Mourick wilde gisteren niet zeggen of de jongen nog steeds vastzit. Op beide scholen was de steekpartij gisteren het gesprek van de dag. Frankemölle: „Weliswaar is dit buiten school gebeurd, het gaat wél om onze leerlingen. Dit zijn afschuwelijke dingen en die willen wij in Terneuzen niet." De rector beschouwt de steek partij als een incident. „Maar wel een incident dat diep in grijpt in de veiligheidsgevoe lens van leerlingen en ook lera ren. Vandaar dat we er alles aan doen opdat klasgenoten en an deren op school hun verhaal kwijt kunnen." Collega E. van den Hooven van De Rede is het daar mee eens. „Dit had ook in de Nieuwstraat kunnen gebeuren. De kermis kan de oorsprong zijn van een ruzie, die kan exploderen op een moment dat er verkeerd naar el kaar wordt gekeken in de bots auto's. De steekpartij heeft in principe niets met de school te maken, maar je krijgt het op de ze manier toch tussen de deuren Dan moet je helder zijn over de gebeurtenissen en die in de juis te proporties zetten. Op deze leeftijd klopt men de verhalen snel op." Dit geldt wat beide rectoren be treft ook over het gerucht dat de steekpartij voortvloeit uit een al langer lopende vete tussen twee groepen j ongerenéén van Turk se en één van Antilliaanse af komst. „Er is geen sprake van groepjes", zegt Frankemölle. Ook Van Mourick zegt niets te weten over een mogelijk con flict tussen twee groepen. Na mens de beide scholen is er een brief gestuurd naar de ouders, mede om indianenverhalen te voorkomen Van den Hooven houdt het op een uit de hand gelopen ruzie. „Een middelbare school is de maatschappij in het klein. Daar horen de leuke, maar zeker ook de minder leuke dingen bij. Het is natuurlijk wel betreurens waardig dat op zulke jonge leef tijd naar wapens wordt gegre pen. Je kunt eens ruzie hebben, maar dit gaat een flinke stap verder." Op beide scholen was er tijdens de lessen ruimte op over de steekpartij te praten. De tweede klas waar het jonge slachtoffer in zit, werd voor de lessen opge vangen door een lid van het So ciaal Medisch Team (SMT)Des gewenst konden ook de overige leerlingen van beide scholen bij hun mentor aankloppen Advertentie Apparthotel Bommeljé te domburg zoekt m.i.v. dit najaar een Ervaren kok motivatie en leidinggevende capaciteiten zijn vereist Vriendelijke gastvrouw/ receptioniste ervaring is een pre! Apparthotel Bommeljé fel. 0118-581684 (vraag naar Aréke Hillebrand) www.bommelje.nl door Wout Bareman KNOKKE - Eerst bond hij de strijd aan met de 'frigobox-toe- rist', toen trok hij ten strijde te gen windmolens voor de kust en nu doet burgemeester Leopold graaf Lippens van Knokke- Heist de bushaltes in de ban. Ditmaal stuit hij niet op tegen stand: de directie van de ver voersmaatschappij De Lijn reageerde gisteren positief. Lip pens lanceerde zijn plan dins dagavond tijdens een inspraak avond. Hij reageerde daarmee op de klaagzang van een bus chauffeur van De Lijn uit Knokke over de overlast die foutparkeerders aan de haltes veroorzaken. De burgemeester beloofde prompt dat hij alles in het werk zal stellen om overal waar nu nog het woordje 'BUS' op het wegdek bij de 'bushavens' is ge kalkt, straks parkeerhavens aan te leggen. Het plan moet vóór het zomerseizoen van vol gend jaar verwezenlijkt zijn. Lippens: „De bussen moeten voortaan maar op de rijbaan stoppen. Dat is ook de veiligste oplossing voor de passagiers, zeker voor de mensen die direct AXEL - Het eerste Alzheimer café in Zeeuws-Vlaanderen be gint dit najaar. Locatiemanager C. de Block van het Axelse woonzorgcentrum de Vurssche heeft dat bekend gemaakt. Het Alzheimercafé is bedoeld voor mensen die aan de ziekte van Alzheimer lijden en voor hun partners en kinderen. Tij dens de bijeenkomsten is er vaak een spreker die informatie geeft over de ziekte. Het is nog niet bekend waar het café wordt gehouden. De Block: „Liever niet in een verpleeghuis, omdat dan de drempel voor een groot aantal mensen te hoog is." de straat over willen steken. De achteropkomende voertuigen moeten dan immers stoppen en wachten tot de bus weer ver trekt." Tegen de verwachting van graaf Lippens bleek gisteren dat de directie van De Lijn West- Vlaanderen het plan het bestu deren waard vindt. Volgens een woordvoerder moet de situatie wel per halte worden bekeken. Het mag niet ten koste gaan van de dienstverlening aan de reizi gers. Bovendien zullen hier en daar het voetpad moeten wor den aangepast. En ook de ver keerssituatie is van belang; ach teropkomende bussen van De Lijn mogen geen vertraging op lopen door files achter een stil staande bus van een collega. Advertentie WIJ PAKKEN DE NAJAARSMODE EXTRA LUXE VOOR U IN! NU BIJ AANKOOP VANAF €150.- EEN EXCLUSIEVE GIMBRÈRE TAS CADEAU* '(zolang de voorraad strekt) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Rederij uit Breskens levert Australische probleemschapen af in Irak. Straks op het menu: Bushkebab. lae- L» juist verschenen r" Hi afdeling Zeelandica Tuinkruidenbouillon, en Lamskotelet met honing- tijmsaus of Tagliatelle met pcstosaus (vegetarisch) en bosvruchtenkwark 11,50 9,00 vegetarischmenu) zaterdag 27 september 15.00-16.30 uur bekijk ook onze website «avw.drukkeriimiddelburg.nl in Woord Natuurgebieden van Staatsbosbeheer op Walcheren 12,90 vanavond vanaf 17.30 uur tatie waarbij de centrumwin kels morgen nieuwe trends en modestijlen presenteren, is een eerste aanzet om Axel meer in de spotlights te zetten. Want de stad moet zijn imago van wat achtergebleven, op vervlogen roem terend marktcentrum zo snel mogelijk van zich afschud den. De opmerking van WD-raads- lid W. Broekhuijsen dat Axel een 'doods winkelgebied' heeft, was de druppel die de emmer deed overlopen voor de Axclusief-le- den twee weken geleden. Broek huijsen trapt de hardwerkende Axelse middenstanders niet al leen op hun ziel, maar doet dat bovendien op valse gronden, vinden zij. Want het stadshart telt zestig detailhandelsbedrij ven, kent geen grote leegstand (vier panden staan nog leeg) en een gunstig investeringskli maat. De zaterdagmarkt mag weliswaar niet meer zo belang rijk zijn als drie, vier decennia terug, het is nog wel steeds de grootste en meest attractieve warenmarkt van de regio. Sinds de jaren tachtig is het cen trum van Axel behoorlijk opge knapt. Een Szydlowskyplein, nieuwe bestrating, verlichting, straatmeubilair, bomen en plantenbakken zorgden voor nieuwe impulsen en sfeer, stel len de ondernemers. Het bestuur van Axclusief beseft dat de vroegere opknapbeurten geen reden zijn om tevreden achterover te leunen. Sinds de herindeling zit er geen schot meer in het ontwikkelen van een toekomstvisie voor het winkel centrum. De vernieuwing van het Bestemmingsplan Kom Ax el laat ook nog steeds op zich wachten. Daarnaast zouden de plaatselij - ke ondernemers zelf nog wel iets kunnen doen om de klanten wat langer vast te houden in het cen trum. Zo vindt bestuurslid D. Oggel het jammer dat enkele horeca-exploitanten hun zaken sluiten op tijdstippen dat er veel volk in Axel is. Een lunchroom in het midden van de stad kan op de vrijdagse koopavond veel gasten kunnen verwelkomen en andere horecagelegenheden zouden heel wat mensen kun nen bedienen als ze juist een paar uurtjes eerder open gaan, stelt het Axclusiefbestuur. De ondernemersorganisatie wil echter niet met de vinger wijzen naar enkele individuele winke liers en de gemeente, maar neemt liever zelf initiatief. Samen met de Regionale Zeeuwsch-Vlaamsche Woning bouwvereniging en de plaatse lijke Rabobank heeft Axclusief de Stichting Stadsontwikkeling Axel opgericht. De doelstellin gen van de stichting zijn vast omlijnd. Maar samen willen de drie partners Axel beter promo ten. Dat moet natuurlijk via re clame en acties maar vooral via het opknappen van het cen trum, het bevorderen van wo nen in het centrum en het aan trekkelijker en compacter maken van het stadswinkelhart. j^rRfiné Hoonhorst AXEL- Axel heeft een prachtig bij. biteden gevarieerd aanbod aan ipecialiteitenwinkels. De eige naren zijn bereid te investeren „hun zaken en trekken klanten uil de wijde omgeving. Deson- Janks moet de gemeente Ter- jaizen snel met een nieuwe toekomstvisie voor het Axelse centrum op de proppen komen („moet Axel haar imago als dy namische en bruisende koop- slad opvijzelen. Beeld Geluid KLOOSTERZANDE - De open standerdmolen aan de Groenendijk in Kloosterzande wordt momenteel deels opnieuw in de verf gezet. De houten molen vergt jaarlijks onderhoud om verwe ring tegen te gaan. De wieken en de houten kast worden dit jaar onder handen genomen. De molen is sinds 1959 eigendom van de gemeente. Het bouwwerk werd voor het symbolische bedrag van één gulden gekocht van freule Henriëtte Collot d'Escury. In Zeeuws-Vlaande- ren was zij samen met haar zus Saar molenbeschermer van het eerste uur. De freules kochten de molen van Groenendijk in 1927. Twee jaar na het overlijden van haar zus verkocht Henriëtte de molen in 1959 aan de ge meente. foto Wim Kooyman Advertentie door Eugène Verstraeten KOEWACHT - De gemeente Terneuzen stelt op korte termijn een onderzoek in naar de scha delijke effecten op het milieu als gevolg van de forse lekkage in het zwembad van Koewacht. Wethouder R Hamelink (milieu) zegt dat naar aanleiding van vragen van raadslid J. Baart (TOP). Afgelopen zomer moest er naar verluidt wekelijks een half mil joen liter water bij in het zwem bad. Dat betekent dat een net zo grote hoeveelheid zwembadwa ter met chloor en zuren in de bo dem is verdwenen. Bij een ope ning van het bad gedurende achttien weken is het rekensom metje volgens Baart niet moei lijk. Er is zo'n negen miljoen li ter water weggelekt. „Vervuild water", betoogt Baart. „Reden temeer om adequaat en snel iets aan deze situatie te doen." Dat gaat ook zeker gebeuren, benadrukt wethouder Hame link. „Dat lek gaan we zo snel mogelijk dichten. Verder gaan we bekijken in hoeverre al dat weggelekte water schadelijk is geweest voor het milieu." Een bodemonderzoek en grond watermonsters zullen daarover uitsluitsel moeten geven. Hamelink sluit niet uit dat het lek Koewacht wel eens zou kun nen opzadelen met een flinke milieuvervuiling. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39