Bij de modeltreinclub draait het om details Distributiecentrum Ricoh komt naar Bergen op Zoom Jeugd ontwikkelt fantasie in atelier 13 Uwer van Koophandel vindt voorontwerp gemeente onvolledig agenda donderdag 25 september 2003 J ierfstwandeling n diapresentatie waden da mme jww.pzc.nl Tijdrovend LPF kritisch over subsidie VVV LPV wil verkeersremmers 773 hennepplanten afgevoerd Aanrijding onder invloed Boetes tijdens verkeerscontroles Belangstelling voor lessen Russisch groot Containers Pallets Jonkvrouwen en ridders in Bruinisse J Kritiek op plan bedrijventerrein jowMarcelModde 7IEBIKZEE - De Kamer van handel vindt dat de ge beente Schouwen-Duiveland leg !kort is geschoten bij het op- yien van een nieuw iestemmingsplan voor de be- jhjventerreinen in Zierikzee. (Kontwikkeling van het zoge- leienbusinesspark aan de Juli- „astraat is buiten beschou- 0* gelaten, waardoor het onvolledig is, aldus P. Au- sems. uij |K Handelskamer uit haar kri- 18 jjkin een schriftelijke reactie een Het Voorontwerp Bestem- gigsplan Bedrijventerreinen hTK j,erikzee. Centraal daarin staat Ito j( huidige positie die de Zuid- noj („fij inneemt in het geheel. De ihj „(sluiting van dat terrein via si ^rpe bochten, kruispunten iet 'gewoon verkeer' en uitko- W| ,enti op de Julianastraat vol- '®t feet niet. je aanleg van een businessparc m „het gebied kan mogelijk uit- jmst bieden voor dat pro- ■k jieem. Ausems had in dat ver- eiq god graag de uitgangspunten A an de gemeente in het vooront- W terp teruggelezen. Temeer om- alhe jat de provincie uit veiligheids- iffi lerwegingen tegen een tweede '«tl insluiting op de Weg naar de il a fel is. „Ik begrijp best dat de e!St Jeeen daaromtrent nog niet al- ;at' maal even concreet zijn, maar ®i Ehetin dit verband dan gelijk Ut naar helemaal buiten beschou- iing te laten, is naar ons idee m beetje heel erg kort door de :'V «dit. De provincie een beetje it de tent lokken kan nooit naad." in tweede onsluitingsweg van :oa et zuidelijke bedrijventerrein 311 maar mening van de Handels- auier ook uit het oogpunt van ■'a« eiligheid sterk gewenst. Wan tin ter er nu calamiteiten optre- tl» en, komt alles neer op de Juli- lastraat. De Lange Slikweg au de andere kant voldoet wat at betreft niet, aldus Ausems. 5119 b Zuidhoek wacht een ingrij- nde'revitalisering'. Met ver- Sering van een aantal wegen is ;rs4teds begonnen. Ook moet er neer groenaankleding komen atr ter verbetering van de uitstra ling. De huidige situatie speelt volgens Ausems mee in de keuze van bedrijven tussen een vesti ging in Zierikzee of Goes. Dat Goes het daarbij veelal wint, heeft in eerste instantie te ma ken met de 'knooppuntfunctie' van de Bevelandse stad. Op re gionale schaal doet Zierikzee het wat de bedrijfsontwikkelin gen betreft niet slecht, vindt Ausems. De Handelskamer heeft de ge meente Schouwen-Duiveland in haar reactie verder geadvi seerd de functie van het terrein Haringvlietplein/Boerenweg nadrukkelijker te benoemen in het bestemmingsplan. De dui ding detailhandel wordt te alge meen geacht en werkt de moge lijk ongewenste vestiging van een derde supermarkt in die zo ne in de hand, aldus Ausems. Supermarkten moeten bij voor keur in het centrum blijven, vindt hij, zodat de middenstand kan profiteren van hun aantrek kingskracht. Pas wanneer er daar geen plaats meer is, kan worden gedacht aan uitwijken naar de randgebieden. Daartoe zou dan een vrijstellingsproce dure moeten worden gevolgd. istn n(!| rbijj gave STREEKACTIVITEITEN De jeugdige deelnemers aan het kinderkunstatelier in galerie Beddeweeg maken een schilderij dat is geïnspireerd door de herfst. oeflü HIGH-HAAMSTEDE - Uitkijktoren jj.fi] ivd. Weijdeweg, 13.30 uur: Vertrek wie Meeuwenduinen en Boswach- ij Westerschouwen, aanmelden is DMfcelijkbij plaatselijk VVV kantoor; ;oaa HOOSKERKE - Dorpshuis, 13.00 uur: J («tarevergadering Gebiedscommis- iSchouwen-West; HIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: )dat menteraadsvergadering; Onderdak, Bon .GO-20.00 uur: Voorronde school- «kampioenschap Schouwen-Dui- tad; I™ FC, 19.30 uur: Demonstratie bloem- ■erkl Sken door Berend Krottje voor Groei jp :3loeiafdeling Schouwen-Duiveland; is® niesi door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op de achtergrond klinkt zacht klassieke muziek. Galeriehouder Tony ten Hage van galerie Beddeweeg in Zierikzee laat een mooi herfstblad rond gaan en vraagt zijn jeugdig gehoor voor al te letten op de verschillende kleuren en de nerven daarin. Ten Hage is samen met beeldend kunstenares Anja Meijboom initiatiefnemer van het kinderkunstate lier op de woensdagmiddag voor kinde ren tussen de zes en tien jaar. „Het moet vooral niet schools worden. We willen op speelse wijze de kinderen wat bij brengen over composities en kleu ren en hun fantasie prikkelen", zegt de galeriehouder. Juist op jonge leeftijd ui ten kinderen nog volop hun fantasie. Als ze wat ouder worden, raken ze daar wat terughoudender in, is zijn ervaring. Vijf meisje en vijf jongens schuiven gre tig aan de klaptafel. Meijboom deelt pa pier, potloden, gummetjes, penselen en dozen waterverf uit. „Ik wil eerst een schetsje maken om te kijken of het lukt", zegt de blonde Brigitte. Ook de zesjarige Folly zegt eerst met potlood te willen te kenen, maar thuis kleurt hij ook vaak met viltstiften en met ecoline, een soort dunne verf. „Maar daar moet je niet mee spetteren, want dat krijg je niet uit je kle ren", adviseert hij er meteen maar even bij. Lisa, eveneens zes jaar oud, zegt vooral graag tekeningen en schilderijen met 'mooie kleurtjes' te maken. Haar lieve lingskleur is paars. Jorn (9) uit Dreischor zit thuis vaak te tekenen en te schilderen. Ook hij maakt meestal eerst een schets met potlood voor hij met ecoline aan de gang gaat. Tekeningen die anders uit pakken dan hij wilde, verdwijnen me teen in de prullenbak. De mooie werkjes bewaart hij een poosje. „Maar als ik dan een keer mijn rommel ga opruimen, gooi ik ze toch nog weg", vertelt Jorn. De resultaten van een middagje les bij galerie Beddeweeg blijven netjes be waard. „We gaan tot half december door met dit kinderkunstatelier. Dan selecte ren we uit het werk van alle kinderen te keningen voor een echte kerstexpositie RADENDAMME - De Heem- W uilige Kring de Bevelanden 1 #dt zaterdag een herfstwan- tocf ding en diapresentatie in door Marco Hamelink ïadendamme ma wandeling vindt plaats on- n®1 ïleiding van J. de Ruiter. I® k aanvang is om 13.30 uur in Wnigingsgebouw De Burcht iKwadendamme. vani m 7Iffll m ree 1 REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a L Postbus 80 11300 AB ZIERIKZEE Tel; (0111) 454647 8X: (0111)454657 Nail: redzzee@pzc.nl "weel Modde (chef) (leemans fonke van Loon W Pankow Esme Soesman H Boogert (sport) i centrale redactie 'onspark 28 bus 31 "CC AA goes !el: 10113)315500 a*; (0113) 315669 «nail: redactie@pzc.nl "TERNET E-mail: web@pzc.nl pwgklachten: «00-0231231 iïeaadeda9t/rnViida99edU" openingstijden; laterdagstot 12.00 uur SAS VAN GENT - De Model- trein- en Sceneryclub Zeeuws- Vlaanderen houdt aanstaande zaterdag een open dag en ruil beurs in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. De mo delspoorvereniging hoopt op deze dag nieuwe leden te kun nen werven. In de foyer van De Speye zijn verschillende modelbanen in aanbouw te zien, waaronder de N-baan in Zwitsers landschap van Stefan Lippens uit Biervliet en de HO-baan van Sassenaar Marco Kiezenberg die het NS- emplacement van zijn woon plaats namaakt. „De kunst is om het zo realis tisch mogelijk weer te geven. Via ProRail - de beheerder van de railinfrastructuur - heb ik de originele bouwtekeningen ge kregen van de situatie in Sas. Vervolgens is het een kwestie van veel meten en rekenen om het zo waarheidsgetrouw na te maken", vertelt Kiezenberg. Niet alleen het spoor wordt op deze manier nagebouwd, de om geving krijgt minstens zo veel aandacht. ,,In februari ben ik al begonnen met het meten en het maken van foto's van het sta tionsgebouw. De ruwbouw is nu bijna klaar. Het aanleggen van de rails is in principe het mak kelijkste gedeelte. Zodra je het geheel aan gaat kleden, moet je weer kijken hoe het er uit ziet: waar staan er struikjes of bo men, wat voor borden staan er langs de rails enzovoort. Alles moet zo precies mogelijk wor den nagemaakt. Je begrijpt dat daar behoorlijk wat tijd in gaat zitten. Voordat het af is, ben je zo drie jaar verder", aldus Kie zenberg. In tegenstelling tot de Sasse naar, die werkt in de meest Stefan Lippens (links) en Marco Kiezenberg; „De kunst is om je model zo realistisch mogelijk te ma ken." foto Wim Kooyman gangbare schaal HO (half nul), heeft Lippens een zogeheten N- baan. Deze schaal is vier keer kleiner dan HO. „Dit is dus ook veel moeilijker om mee te wer ken. Omdat het zo klein is, kan je bijna geen details aanbren gen", aldus Lippens. Hij heeft erdanookniet voor ge kozen om een bestaande situatie na te maken. Lippens is al twee jaar bezig met zijn Zwitserse landschap. „Je begint met het uittekenen van je plan. Vervol gens maak je de mallen en die bedek je daarna met gips. Dit is allemaal nogal tijdrovend. Van daar dat we elke woensdag een verenigingsavond hebben. Als je thuis bouwt, sla je sneller een keer over en dan schiet het na tuurlijk helemaal niet op." Hoewel Lippens dus geen be staande situatie nabootst, pro beert hij wel de realiteit in het oog te houden. In zijn Zwitserse landschap zul je dan ook geen gele locomotieven van de NS te genkomen. „Dat is echter een keuze die je zelf maakt. Ik kom ook wel eens op beurzen waar de hele wereld door elkaar op het zelfde spoor rijdt. Ik kies daar echter niet voor", aldus Lip pens. Kiezenberg is pas kort be zig met zijn project, maar denkt stiekem al een paar jaar verder. „In de toekomst zou ik nog wel situaties uit de buurt na willen maken. De draaibrug bij Sluiskil, de hangtrogbrug bij de tunnel of het emplacement in Terneuzen bijvoorbeeld. Op die manier krijg je een mooi beeld van het spoor in Zeeuws-Vlaan- deren. Dat is echter voor de toe komst", aldus Kiezenberg. De opendag van Modeltrein- en Sceneryclub Zeeuws-Vlaande- ren vindt plaats op zaterdag 27 september van 10 tot 15 uur in cultureel centrum De Speye. foto Marijke Folkertsma hier in de galerie", zegt Ten Hage. Alle belangstellenden kunnen dan in de week voor kerst het werk van de jonge kunste- naars-in-spé gaan bekijken. „Gebruik maar vooral donkere kleuren, zoals groen, blauw en bruin in combina tie met geel of wit. En schilder iets dat met de herfst te maken heeft", luidt de opdracht voor deze middag. Om de kin deren op ideeën te brengen, liggen er herfstbladeren, rode besjes en kastanjes op tafel, maar ze mogen natuurlijk ook volledig hun eigen fantasie volgen. In de komende weken zullen ze ook iets te ho ren krijgen over figuratief en abstract. Af en toe zullen ze er eens een kunstboek op naslaan en er staat een speciale 'Picasso- middag' op het programma. TERNEUZEN - De LPF-fractie in de Terneuzense gemeente raad vindt dat bij het bepalen van een eventuele subsidiever hoging voor de VW Zeeuws-Vlaanderen ook de financiële re serves van die organisatie moeten worden meegewogen. Raadslid C. Freeke zegt dat in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Dit naar aanleiding van het voorne men van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten om de bijdrage aan de regionale VW op te krikken. Freeke wil weten of het college er van op de hoogte is dat een aan de VW Breskens toebehorend pand werd verkocht en hoe groot de netto-opbrengst van die verkoop was. Het raadslid vraagt verder of het juist is dat die netto-opbrengst aan de al gemene reserve werd toegevoegd. Volgens de LPF-fractie lij ken de VW's 'zo langzamerhand tot een bodemloze put te ver worden'. Freeke vindt het getuigen van 'een loffelijke samen werking' dat de drie Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen de koppen bijeen steken. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen wil dat het colle ge van B en W zijn toezegging nakomt om duid.elij ke verkeers remmers te plaatsen aan de Piet Heinkade in Vlissingen. De partij zegt dat de wijk een 30-kilometerzone is geworden. „Door het college zijn toezeggingen gedaan dat er ook obsta kels geplaatst zouden worden om de snelheid van de wegge bruikers tegen te gaan. De LPV kaart dit probleem aan in de raadsvergadering van vanavond. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In een pand in Nieuw- en Sint Joosland is gisterochtend een hennepkwekerij ontman teld. In de kwekerijdie op de zolder van het pand werd aange troffen, stonden 773 planten. De planten en alle apparatuur voor de kweek zijn in beslag genomen. Een 58-jarige man uit de gemeente Middelburg, die in het pand aanwezig was, ging vrijwillig mee naar het bureau en deed afstand van planten en apparatuur. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 33-jarige automobilist uit Middelburger aan gehouden voor rijden onder invloed. De man botste om half een 's nachts op een 29-jarige automo bilist uit Vlissingen op de President Rooseveltlaan in Vlissin gen. De Vlissinger wilde linksaf het Baskenburgplein op wil de rijden en remde af. De Middelburger, die achter hem reed, kon niet meer op tijd stil staan en botste achterop. Beide au to's raakten beschadigd. Uit de ademanalyse bleek dat de Middelburger ruim 2,1 maal te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend zeven bekeu ringen uitgeschreven tijdens verkeerscontroles in Vlissingen. Op de President Rooseveltlaan kregen twee automobilisten een boete voor het niet dragen van de autogordel en voor een onzichtbare kentekenplaat. Een bromfietser ging op de bon, omdat hij op het fietspad reed in plaats van op de weg. In de Burgemeester van Woelderen- laan schreef de politie vier bekeuringen uit voor het niet dra gen van de autogordel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Al bijna twintig jaar achtereen maakt Fedja de Veth-Thurzova uit Zierikzee mensen wegwijs in de Russische taal. Zij doet dat voornamelijk onder de koepel van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU). De be langstelling blijkt ook na vele jaren lesgeven nog steeds onver minderd groot. De ZVU heeft dan ook besloten het komend seizoen voor nieu we deelnemers weer een begin nerscursus op te zetten naast de lessen voor gevorderden. Volgens Fedja de Veth is Russi sche vooral door de opening van de grenzen met Oost-Europa een belangrijker rol gaan spe len. In veel Oost-Europese lan den kunnen mensen immers met deze taal terecht. De lessen van De Veth zijn zeker ook geschikt voor mensen die zaken doen met Rusland. In het eerste jaar leren de deel nemers het specifieke Cyrillisch schrift dat gebruikt wordt voor het Russisch. Verder komen er uitspraak, grammaticaregels en eenvoudige conversatie aan de orde. In de cursussen voor ge vorderden wordt dieper inge gaan op de grammatica waarbij vooral naamvallen en werk woorden worden behandeld. De conversatie wordt vooral geoe fend aan de hand van specifieke onderwerpen. De docente verweeft veel we tenswaardigheden over cul tuur, leefgewoonten en gebrui ken in Rusland door haar lessen.In het gebouw Janne- wekken 19 in Zierikzee wordt dinsdag 30 september vanaf 19.30 uur een kennismaking avond gehouden. door Peter de Brie BERGEN OP ZOOM - De Ja panse kantoormachinereus Ri coh concentreert zijn distribu tieactiviteiten voor Europa, het Midden-Oosten en Noord-Afri- i ka in een nieuw te bouwen com plex van ruim 46.000 vierkante meter in Bergen op Zoom. Circa 300 medewerkers gaan zich daar bezighouden met distribu tie, assemblage en configuratie van kopieerapparaten, faxen, printers en scanners. De bouw van het Ricoh-com- plex, waarmee een investering van 40 miljoen euro is gemoeid, start in oktober. Het centrum moet in augustus 2004 operatio neel zijn. De huidige distribu tiecentra in Roosendaal, Zaan dam en het Belgische Tongeren gaan daarna dicht. De honderd medewerkers op de Roosen- daalse locatie kunnen aan de slag in Bergen op Zoom. Ook Tilburg, Amsterdam, Venlo en enkele Belgische steden wa ren in de race voor het project. Ricoh - dat zijn Europese hoofd kantoor in Amstelveen heeft - koos echter voor Bergen op Zoom vanwege de gunstige lig ging en bereikbaarheid, plus de relatief goedkope en snel be schikbare grond. „We zitten hier dicht bij Rotter dam, waar onze zeecontainers met onderdelen uit Japan en China binnenkomen. Die kun nen per binnenvaart goedkoop en milieuvriendelijk naar de Theodorushaven in Bergen op Zoom"zegt general manager H. Meiland van Ricoh Europe. Vanuit Duitse en Franse fabrie ken worden er ook onderdelen over de weg aangeleverd. Meiland benadrukt dat er in Bergen op Zoom meer gebeurt 'dan pallets in- en uitrijden en het schuiven met dozen vol eindproducten'. De onderdelen voor de machines worden in het distributiecentrum in elkaar gezet ('elk land zijn eigen stek ker') en voorzien van de gewen ste software. „Want we leveren veelal direct aan de eindgebrui kers." Meiland schat dat magazijn- werk, configuratie en kantoor werk elk ruwweg een derde van de circa 300 medewerkers zul len opeisen. Van de 1000 a 1500 machines die per maand de deur uitgaan is 99 procent bestemd voor bedrijven. Ricoh wordt geen eigenaar van het distributiecentrum, maar huurt het van de beursgenoteer de Amerikaanse bedrijf ProLo- gis, wereldwijd leverancier van en belegger in logistiek vast goed. „Wij doen de investering voor Ricoh", vertelt vice-presi dent K. Nuijten van ProLogis Europe, dat in Bergen op Zoom een van haar grootste Europese centra gaat bouwen. Communicatiemanager P. van der Kaag van Ricoh Europe be vestigt dat het zijn bedrijf goed gaat. Ricoh is met een aandeel van 27 procent Europees markt leider voor digitale zwart-wit- kopieerapparatuur. „Wereldwijd draait Ricoh met 75.000 mensen een jaaromzet van 11,7 miljard euro. De 14 .400 medewerkers voor Europa, Midden-Oosten en Noord-Afri- ka zorgen met 2,3 miljard voor een vijfde deel van die omzet. Ook dit jaar verwachten we voor Europa een omzetgroei van 15 procent." BRUINISSE - Swingende en springende ridders en jonkvrouwen, die uit hun dak gaan op de heden daagse muziek. Jeugdso- ciëteit De Pul in Bruinisse reist aanstaande zaterdag terug in de tijd met een Middle Age Party. De hele entourage zal ge richt zijn op de Middel eeuwen, met ridders, ko ningen en jonkvrouwen. Alleen de muziek blijft in het hier en nu: dj Pespy zal de harnassen en maliën kolders doen rammelen, wanneer de ridders de dansvloer betreden, waarna een mystery dj de draaitafel overneemt. De Middle Age Party begint 's avonds om half acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35