11 Utrechts statenjacht doet Zierikzee aan Bezoekers jeugddisco Dirksland nauwlettend in de gaten gehouden Schrik zit er goed in na neersteken van Terneuzense jongen Hoogenboomlaan in Renesse halve dag gedeeltelijk afgesloten alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig jaar in jaar uit Gimbrère Bèèèh SieMatic frovincie gaat akkoord met kampeerterrein aan Rampweg Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 25 september 2003 Agenda's en kalenders 2004 Brasseriemenu Ki'.RY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Boerderij David-viering CJV-disco Dagtochten - - Geen problemen Protest tegen camping afgewezen VAliPankow 'itlKZEE - De actiegroep oon Genoeg en de kunst ding Plus Min vinden geen oorbij de provincie voor hun aren tegen de komst van p camping aan de Rampweg Renesse. Gedeputeerde Sta- (n gaan akkoord met de drie emmingsplannen die de zo- ieten compensatielocaties jan Rampweg, Burgh- en West- dpolder en Zoomgebied re ten. locaties moeten plaatsbie- n aan recreatieterreinen die fers het veld ruimen voor na- jrontwikkeling of die ten be- Lve van kwaliteitsverbete- gmeer ruimte nodig hebben, et gebied aan de Rampweg is (t meest omstreden. Een toe- 'mstige camping daar moet '-te bieden voor de herhuis- Ling van de voor natuuront- eling gesaneerde camping Lsenhoeve. De grieven van joon Genoeg en Plus Min ten zich in hoofdzaak tegen 4verlies van uitzicht, rust en Te rondom de kunstgebou- r in plus- en minvorm van 'idend kunstenaar Jan van 'unster. Ook tegen de aantas- van het open landschap lit bezwaar gemaakt Advertentie juist verschenen bij afdeling Zeeland ica Natuurgebieden van Staatsbosbeheer op Walcheren 12,90 vanavond vanaf 17.30 uur Tuinkruidenbouillon, en Lamskotelet met honing- tijmsaus of Tagliatelle met pestosaus (vegetarisch) en bosvruchtenkwark 11,50 9,00 vegetarischmenu) zaterdag 27 september 13.00-16.30 uur bekijk ook onze website mvw.drukkeriimiddelburg.nl iBeeld Geluid Het dagelijks provinciebestuur heeft wel begrip voor die be zwaren, maar menen dat er aan het bestaande vrije uitzicht geen blijvende rechten ontleend kunnen worden. „Op grond van de geldende agrarische bestem ming is bijvoorbeeld boom- en fruitteelt op de aangrenzende gronden ook niet uitgesloten", schrijft het college. Verder con stateren GS dat de Plus Min ge bouwen zelf in het verleden zijn neergezet in het door de be zwaarmakers nu zo waardevol ervaren open gebied. De provincie vindt ook dat het verlies van uitzicht en privacy moet worden afgewogen tegen het belang van Schouwen-West waarvoor het beleid in 19 9 6 al in de uitwerking van het streek plan Zeeland is vastgesteld. Ook vindt het provinciaal be stuur dat tussen de gebouwen van Plus Min en het nieuwe kampeerterrein een redelijke afstand wordt aangehouden. Bovendien voorziet het plan in een groenstrook rondom het kampeerterrein. Volgens de provincie worden rust en priva cy van het kunstcentrum daar mee niet in onevenredige mate aangetast. Wat de auteursrechtelijke be scherming van de gebouwen Plus Min betreft, zijn GS van mening dat het bestemmings plan niet leidt tot verminking, misvorming of aantasting van dit centrum. Het college vindt dat het plan in zijn geheel geen betrekking heeft op de gronden van Plus Min. „Bovendien staan de gebouwen Plus Min niet op zichzelf in een open ruimte maar zijn deze gesitueerd in de nabijheid van andere gebouwen zoals een voormalige boerde rij", aldus GS. De bezwaarmakers presenteren als alternatief de camping ver der weg langs de Helleweg tot aan de Moermondsweg aan te leggen. Hierin zien gs evenmin aanleiding het bestemmings plan niet goed te keuren. Vol- ZIERIKZEE - In de Gerefor meerde Kerk in Zierikzee vindt zondag een David-viering plaats. Het projectkoor Waisisi onder leiding van M. van der Veer werkt mee aan deze viering. Een brug bouwen tussen het da gelijks leven en het geloof in God. De Bijbelse figuur David geldt hiervoor als voorbeeld. Een David-viering is er daarom op gericht mensen te stimuleren hun geloof op een eigentijdse manier een plaats te geven in de moderne samenleving. Het the ma van de dienst is 'wonen over al bijna thuis'. De David-vie ring begint om half zeven 's avonds. ZIERIKZEE - In gebouw De Driehoek in Zierikzee geeft Christelijk Jongeren Verbond (CJV) Samen Verder zaterdag met een disco-feest de aftrap voor een nieuw seizoen vol acti viteiten voor jongeren. Aan vang 19.30 uur. gens de provincie is dit geen we zenlijk alternatief wegens de afstand die in acht moeten wor den genomen tussen een kam peerterrein en de recreatiever- deelweg. Bovendien zou bij de keus voor dit alternatief in de optiek van gs evengoed sprake zijn van ver lies van uitzicht vanuit Plus Min. Recreatieondernemer C. Koo- man heeft een zienswijze inge diend tegen het bestemmings plan Rampweg omdat het niet voorziet in compensatie van de sanering van camping Berken hof. GS erkennen dat het ge meentebestuur in dit geval ver wachtingen heeft gewekt bij de betrokken ondernemer. Er zijn echter geen bindende j uridische toezeggingen gedaan. Volgens de provincie kan Kooman der halve geen beroep doen op het vertrouwensbeginsel. Ook acht ten gs voldoende gemotiveerd dat de sanering van camping Berkenhof niet gelijk is aan de situatie bij de sanering en her vestiging van camping De Prin senhoeve. wdoor Marcel Modde ZIERIKZEE - Het zicht vanuit het paviljoen op het achterdek is fenomenaal. Net even hoger dan de rest van het schip valt alles zo perfect te overzien. De vooraan staanden van toen moeten zich letterlijk verheven hebben ge voeld op hun reizen met een sta tenjacht door de Hollandse, Friese en Zeeuwse wateren. Het Utrechtse statenjacht dat dinsdagavond de haven van Zierikzee aandeed, is een repli ca van een soortgelijk schip uit 1746. De boot is herbouwd vol gens orginele tekening. Daarbij ging het om een scholings- en werkgelegenheidsproject, dat ruim vijf jaar in beslag nam. Op 10 augustus werd De Utrecht in de vaart genomen. Na wat testen begon het schip in sep tember aan een 'Zeven Provin ciën tocht'. „Een tour d'amitié voor sponsoren en anderen die hebben geholpen aan de tot standkoming van het miljoe nenproject", omschrijft schip per Steven de Jong zijn reisdoel. Het statenjacht gaat in novem ber voor de duur van drie jaar over in handen van een commer ciële exploitant, die vanuit de haven van Muiden (zomers) en Utrecht ('s winters) dagtochten aanbiedt. Het najaar wordt ook gebruikt om het schip van bin nen verder af te bouwen, voor wat betreft de verlichting en di verse andere details die het au thentieke karakter zo compleet mogelijk moet maken. In grote lijnen ademt De Utrecht onmiskenbaar de sfeer van de achttiende eeuw. Het schip is rijkelijk versierd met protserig houtsnijwerk en kleurrijke tie relantijntjes. De Nederlandse driekleur aan de achterkant is opvallend groot van formaat. Geheel volgens voorschriften uitgevoerd in oranje, blanje, bleu, al is het blauw strikt for meel te donker. Het paviljoen, doorgaans de plek waar het voorname reisgezelschap zich ophield, is rondom voorzien van vensters met talloze kleine ruit jes, die een onbelemmerd zicht bieden. Onderdeks zijn diverse bedstedes gebouwd, voorzien van dikke, dieprode kussens (bekleed met stof uit Parijs) en sierlijk gedrapeerde gordijn tjes. Het keukengedeelte, de zo geheten domestique, wordt gro tendeels gekenmerkt door een schouw met schoorsteen naar buiten. Ook het verblijf mid scheeps wordt nog voorzien van een open haard. Het is de bedoe ling de aankleding compleet te maken met een reeks kanonnen, zegt schipper De Jong. Het verloop van de reconstruc tie en de achtergronden worden op de internetsite www.staten- jacht.nl uitvoerig toegelicht. Advertentie Het statenjacht De Utrecht verliet gisteren na een reis via Vlissingen, Veere en Zierikzee de Zeeuwse wateren. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon DIRKSLAND - De stappers van de Dirkslandse jeugddisco van Stichting Thunderbird worden deze weken extra in de gaten gehouden tijdens hun avondje uit. Politie, de horeca-uitbater en vervoersmaatschappij Connexxion werken sa men om met streng toezicht in en rond de disco theek de overlast van de stappende jongeren terug te dringen. Vijfentwintig jaar geleden opgezet als kleinscha lige disco-avond voor de jonge Dirkslanders, is de jeugddisco in de Victoriahal van Stichting Thun derbird uitgegroeid tot een -populaire uitgaans plek, die wekelijks door jongeren uit de hele regio wordt bezocht. Van twaalf tot en met achttien jaar en van Ouddorp tot Dordrecht komen ze hiervoor naar Dirksland toe. Deze toeloop heeft in de afge lopen jaren ook geregeld voor overlast gezorgd: voor omwonenden, maar ook bijvoorbeeld in de bussen, die de jonge stappers van en naar Dirks land brengen. De politie, de uitbater van Thunderbird en Con nexxion hebben daarom de handen ineengesla gen. Bij de start van het nieuwe seizoen wordt ex tra streng toegezicht gehouden op de jonge stap pers. ,In het begin willen we er even kort bovenop zitten. Het zijn jongeren op een leeftijd waarop ze grenzen opzoeken. Wij geven die in het begin aan", aldus J. de Vos, hoofd van politie-wijkteam Goeree-Overflakkee. Door medewerkers van Connexxion is extra gecontroleerd op geldige ver voersbewijzen, terwijl een beveiligingsbedrijf, dat door de uitbater is ingehuurd, samen met de politie het gedrag op de looproute naar het bus station in de gaten heeft gehouden. Deze samenwerking is een beproefde methode om stappersoverlast terug te dringen. Toen dit voor jaar een kleine groep raddraaiers van de jeugds oos De Pul in Bruinisse het nachtelijk busvervoer in de waagschaal legde, zijn de partijen ook geza menlijk aan de slag gegaan om de overlast terug te dringen. Vrijwilligers van De Pul hebben een aan tal weekenden toezicht gehouden in de bus. „Zo dra het de kop op steekt, moet je gezamenlijk daadkrachtig optreden", stelt H. Opmeer, woord voerdervan Connexxion. Sleutel tot succes is wat hem betreft de samen werking. „Want staan we er alleen voor, dan is de eindconclusie al heel snel: we stoppen ermee." Na vertrek van de Bruse toezichthouders is dat dan ook voor de laatste bus op zaterdagnacht van Bruinisse naar Zierikzee is gebeurd. Die bus van 23.23 uur stopt nu nog altijd niet in Bruinisse. De gemeente Schouwen-Duiveland wil volgens J. Coumou (welzijn) op korte termijn met Connex xion rond de tafel om te bekijken wat de plannen wat betreft deze dienstregeling voor de toekomst zijn. „Want ideaal is het op zich niet." Volgens De Vos heeft het merendeel van de bezoe kers van de Dirkslandse jeugddisco inmiddels de grenzen bij het stappen weten te vinden. De afge lopen drie weken is er intensief gecontroleerd en zijn verschillende bonnen uitgedeeld voor onder meer het rijden onder invloed en zwartrijden. De samenwerking blijft bestaan, maar wordt nu op een lager pitje gezet. „We gaan niet achterover leunen, maar we nemen wat meer afstand. We zul len zeker nog controles houden. Advertentie SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom'tLiefst een SieMatic -Middelburg Woonsttitiio Middelburg, Industrieterrein Amestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, -telefoon 0113 -24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32. telefoon 0115-68 06 12 door Marco Hamelink TERNEUZEN - „Het komt blijkbaar voor dat kinderen al op deze leeftijd met wapens op zak lopen. Dat is betreurens waardig." Rector T. Frankemöl- le van het Terneuzense Zelden- rust-Steelantcollege is de morgen na de steekpartij in de Akkerwindelaan nog ontdaan. Niettemin poogt de school de lessen zo normaal mogelijk te laten verlopen. Maar op het Zel- denrust en een steenworp ver der op scholengemeenschap De Rede is er wel alle aandacht voor leerlingen die daar behoef te aan hebben. Frankemölle: „Er is begeleiding op maat. Maar we pogen niet al te veel op hef te maken." Dinsdagmiddag stak een der tienjarige leerling van scholen gemeenschap De Rede een veer tienjarige scholier van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) in de buik. De dader is in verzekering gesteld, maar poli tiewoordvoerder J. van Mourick wilde gisteren niet zeggen of de jongen nog steeds vastzit. Op beide scholen was de steekpartij gisteren het gesprek van de dag. Frankemölle: „Weliswaar is dit buiten school gebeurd, het gaat wél om onze leerlingen. Dit zijn afschuwelijke dingen en die willen wij in Terneuzen niet." De rector beschouwt de steek partij vooralsnog als een inci dent. „Maar wel een incident dat diep ingrijpt in de veilig heidsgevoelens van leerlingen en ook leraren. Vandaar dat we er alles aan doen opdat klasge noten en anderen op school hun verhaal kwijt kunnen." Collega E. van den Hooven van De Rede is het daar roerend mee eens. „Dit had ook in de Nieuw- straat kunnen gebeuren. De kermis kan de oorsprong zijn van een ruzie, die kan explode ren op een moment dat er verkeerd naar elkaar wordt ge keken in de botsauto's. De steekpartij heeft in principe niets met de school te maken, maar je krijgt het op deze ma nier toch tussen de deuren. Dan moet je helder zijn over de ge beurtenissen en die in de juiste proporties zetten. Op deze leef tijd klopt men de verhalen snel op." Dit geldt wat beide recto ren betreft ook over het gerucht dat de steekpartij voortvloeit uit een al langer lopende vete tussen twee groepen jongeren, één van Turkse en één van Antil liaanse afkomst. „Er is geen sprake van groepjes", zegt Frankemölle. Ook Van Mourick zegt niets te weten over een mo gelijk conflict tussen twee groe pen. Namens de beide scholen is er een brief gestuurd naar de ou ders, mede om indianenverha len te voorkomen Van den Hooven houdt het voor alsnog op een uit de hand gelo pen ruzie tussen twee individu en. Een middelbare schoolisde maatschappij in het klein. Daar horen de leuke, maar zeker ook de minder leuke dingen bij. Het is natuurlijk wel betreurens waardig dat op zulke jonge leef tijd naar wapens wordt gegre pen. Je kunt eens ruzie hebben, maar dit gaat een flinke stap verder", aldus Van Hooven. Op beide scholen was er tijdens de lessen ruimte op over de steekpartij te praten. De tweede klas waar het jonge slachtoffer in zit, werd voor de lessen opge vangen door een lid van het So ciaal Medisch Team (SMT) .Des gewenst konden ook de overige leerlingen van beide scholen bij hun mentor aankloppen voor een gesprek. Advertentie Apparthotel Bommeljé te domburg zoekt m.i.v. dit najaar een Ervaren kok goede motivatie en leidinggevende capaciteiten zijn vereist Vriendelijke gastvrouw/ receptioniste ervaring is een pre! Apparthotel Bommeljé Tel. 0118-581684 (vraag naar Aréke Hillebrand) www.bommeije.nl door Famke van Loon RENESSE - De Hoogenboom laan in Renesse is volgende week een halve dag vanaf de Vroonweg afgesloten voor al het, autoverkeer. Woningen en cam pings en bedrijven als meelfa- i briek Krijger Molenaars, die achter het opgebroken stuk weg liggen, zijn dan tijdelijk niet be reikbaar. Een stuk van de Hoogenboom laan moet nodig opnieuw be straat worden. De overlaag moet vervangen worden en stukken van de weg worden voorzien van grasbetonblok ken. Om dit werk in alle veilig heid voor de wegwerkers uit te voeren, wil de gemeente het stuk weg afsluiten. Die afsluiting moet zo kort mogelijk zijn, om dat er geen omleidingsroute ge maakt kan worden. In overleg met campinghouders, onderne mers en bewoners is gekozen voor aanstaande dinsdag, 30 september. Van zeven uur 's och tends tot twaalf uur 's middags wordt de straat afgesloten. Voor Krijger Molenaars hoeft de afsluiting niet voor problemen te zorgen. De grote meeltrans- porten worden volgens P. Buite laar de avond voor vertrek al in geladen. Vervolgens zijn de vrachtwagens ruim vóór zeven uur 's ochtends vertrokken. Het vervoer voor de detailhandel komt pas na de middag op gang. „We hoeven er geen last van te hebben. We hebben ons schema er wat op aangepast." Eigenaar van camping de Juli- anahoeve, E. Troost, verwacht dat zijn gasten wel wat hinder ondervinden. Op dit moment zijn er nog 191 auto's op zijn kampeerterrein. Gewoonlijk gebruikt een groot deel van de campinggasten in de loop van de ochtend de auto om bood schappen te doen of attracties te bezoeken. Net als de bewoners moeten ook de toeristen dins dagmorgen wachten tot het wegwerk klaar is, voordat ze kunnen vertrekken. Omdat er nu nog 'best veel toeristen' in het weekend zijn, is Troost al lang tevreden dat het aanvan kelijke plan om het onderhoud afgelopen zaterdag te doen is af geblazen. Daarnaast wil de campinghouder de tijdelijke overlast best even op de koop toenemen. „Aan die weg moet wel wat gebeuren." Hulpdiensten kunnen tij dens de werkzaamheden bij geval van nood wel de Hoogenboomlaan Advertentie WIJ PAKKEN DE NAJAARSMODE EXTRA LUXE VOOR U INI NU BIJ AANKOOP VANAF €150 - EEN EXCLUSIEVE GIMBRÈRE TAS CADEAU* (zolang de voorraad strekt) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Rederij uit Breskens levert Australische probleemschapen af in Irak. Straks op het menu: Bushkebab. Of je nu veel belt in de winter en weinig in de lente, bij Orange maakt dat helemaal niets uit. Alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig, zonder voorwaarden. Maand na maand, jaar in jaar'uit, bij prepaid en bij abonnement. Want wij vinden dat waar jij voor hebt betaald, ook van jou moet blijven. Meer weten? Loop eens binnen bij de of of kijk op voor overige verkooppunten. ^•orange.nl or ar »<je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33